Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-09, 12:32
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Question Συμβουλή για κατασκευή λίμνης

Σκέψη μου είναι να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο του σπιτιού που χτίζω. Έχω επιλέξει το μέρος που θα γίνει η λιμνούλα. Αυτό που θέλω να σας συμβουλευτώ σε πρώτη φάση είναι αν παίζει ρόλο η ύπαρξη βόθρου κοντά στο σημείο που θα γίνει η λίμνη. Ποιά είναι η απόσταση ασφαλείας βόθρου-λίμνης;
Δεν έχει φτιαχτεί τίποτα ακόμα απο αυτά τα 2 και ρωτώ για να μη τρέχω να διορθώσω τα αδιόρθωτα στο μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-09, 13:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marly Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέψη μου είναι να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο του σπιτιού που χτίζω. Έχω επιλέξει το μέρος που θα γίνει η λιμνούλα. Αυτό που θέλω να σας συμβουλευτώ σε πρώτη φάση είναι αν παίζει ρόλο η ύπαρξη βόθρου κοντά στο σημείο που θα γίνει η λίμνη. Ποιά είναι η απόσταση ασφαλείας βόθρου-λίμνης;
Δεν έχει φτιαχτεί τίποτα ακόμα απο αυτά τα 2 και ρωτώ για να μη τρέχω να διορθώσω τα αδιόρθωτα στο μέλλον.
Κανένα απολύτως πρόβλημα.
Η κατασκευή της λίμνης με λάινερ, στεγανοποιεί τους οποιουσδήποτε εξωγενείς παράγοντες, άρα δεν θα έχει άμεση ή έμμεση επαφή το ακάθαρτο νερό του βόθρου με αυτό της λίμνης.

Το μόνο καμπανάκι που σου κτυπάω για την ώρα είναι να μην υπάρχουν κάτω από το χώμα όπου προγραμματίζεις την δημιουργία της λίμνης σου, καλώδια της ΔΕΗ, ή ΟΤΕ, ή υδατοπρομήθειας ή ακόμα και σωλήνες του αποχαιτευτικού.

Όσο για την δημιουργία τα πράγματα είναι απλά.

Καλώς ήρθες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-09, 13:50
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Δεν υπάρχει τίποτα στο έδαφος αυτή τη στιγμή, όλα είναι υπό κατασκευή.

Ευχαριστώ ξανά!
Μαριάννα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-09, 14:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Δεν υπάρχει τίποτα στο έδαφος αυτή τη στιγμή, όλα είναι υπό κατασκευή.

Ευχαριστώ ξανά!
Μαριάννα
Να'σαι καλά Μαριάννα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-09, 12:38
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Απανέρχομαι με νέα απορία-σκέψη.

Θερμοκρασίες
Εδώ στην Τρίπολη το Χειμώνα (Οκτώμβρης-Απρίλης) οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. Υπάρχουν μέγάλες αποκλήσεις στις τιμές Μέρα-Νύχτα, πολλές φορές και κάτω απο το μηδέν για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ξέρω οτι με ανατάραξη της επιφάνειας αποφεύγω την δημιουργία πάγου.
Ο προβληματισμός μου είναι θα αντέξουν τα κόι και τα χρυσόψαρα που σκέφτομαι να βάλω σε χαμηλές θερμοκρασίες και στις μεγάλες αποκλήσεις της θερμοκρασίας μέρα-νύχτα(πολλές φορές και τους πιο ζεστους μήνες);

Ξέρω οτι προσαρμόζονται σε σταδιακή μείωση, αλλα με τις απότομες αλλαγές;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-09, 13:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marly Εμφάνιση μηνυμάτων
Απανέρχομαι με νέα απορία-σκέψη.

Θερμοκρασίες
Εδώ στην Τρίπολη το Χειμώνα (Οκτώμβρης-Απρίλης) οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές. Υπάρχουν μέγάλες αποκλήσεις στις τιμές Μέρα-Νύχτα, πολλές φορές και κάτω απο το μηδέν για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Ξέρω οτι με ανατάραξη της επιφάνειας αποφεύγω την δημιουργία πάγου.
Ο προβληματισμός μου είναι θα αντέξουν τα κόι και τα χρυσόψαρα που σκέφτομαι να βάλω σε χαμηλές θερμοκρασίες και στις μεγάλες αποκλήσεις της θερμοκρασίας μέρα-νύχτα(πολλές φορές και τους πιο ζεστους μήνες);

Ξέρω οτι προσαρμόζονται σε σταδιακή μείωση, αλλα με τις απότομες αλλαγές;
Μαριάννα, αυτό που αναφέρεις είναι βασικά και η μεγαλύτερη διαφορά που υπάρχει μεταξύ ενυδρείου-λίμνης.
Το ενυδρείο επειρεάζεται άμεσα από την ατμοσφαιρική θερμοκρασία. Π.χ. αν ένα ενυδρείο των 28 βαθμών το βάλεις σε ένα άλλο δωμάτιο των 18 βαθμών (χωρίς θερμοστάτη) τότε σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα η θερμοκρασία του δωματίου θα μεταφερθεί στο νερό του ενυδρείου.
Στα των θερμοκρασιών στις λίμνες δεν συμβαίνει όμως το ίδιο. Όταν μια λίμνη των 2000 λίτρων είναι θαμμένη στο έδαφος, τότε επειρεάζεται άμεσα από τη θερμοκρασία των τοιχώματα του εδάφους, όπου η θερμοκρασία αυτή διοχετεύεται στο νερό. Τί κι αν η ατμοσφαιρική θερμοκρασία από τη μια μέρα στην άλλη έχει μεγάλες αποκλήσεις ακόμα και 10-15 βαθμούς? Το χώμα για μεγάλο χρονικό διάστημα συγκρατεί την θερμοκρασία τόσο ψηλά για αρκετές μέρες, τόσο που ελαττώνεται σταδιακά, αφήνοντας στα ψάρια τον χρόνο ώστε να περάσουν στο στάδιο του χαμηλού μεταβολισμού φυσιολογικά (χαριτολογόντας, χειμερινής νάρκης). Όλο αυτό είναι μέρος του ήδη αποδειγμένου "παράδοξου του νερού". Όσο κατεβαίνουμε στο βυθό, τόσο η θερμοκρασία ανεβαίνει.

Χωρίς αμφιβολία, χρειάζεσαι μέγιστο βάθος στο 1 μέτρο, 2000 λίτρα τουλάχιστον και όλα είναι απλά και ασφαλή. Υπόψην ότι αν τα χρυσόψαρα απαιτούν 60 λίτρα ανά ψάρι, τα ΚΟΙ θέλουν 400 και λίμνες πέραν των 3000-4000 λίτρων.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλή για φυτά GIAN_NIKOLA Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 15-01-09 20:03
Βοήθεια στην κατασκευή λίμνης! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 25-12-07 20:59
Συμβουλή.... dessert Δίσκοι 27 16-11-07 00:13
κατασκευή λίμνης chris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 51 19-10-05 21:50
Βάθος λίμνης jimbardis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 29-09-05 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04305 seconds with 13 queries