Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-01-21, 21:12   #1
Πρόβλημα με οτοκυκλους
George_fzs
Junior Member
Εγγραφή: 20-12-2020
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 12

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
George_fzs Ο χρήστης George_fzs δεν είναι συνδεδεμένος 31-01-21, 21:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα αγαπημένο κλαμπ! Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα με τους αγαπημένους μου κατοίκους του ενυδρείου μου!! Έχω ένα 60λιτρο φυτεμένο ενυδρείο το οποίο φιλοξενεί 6 αρσενικά γκαμπυ 2 μολυ μπαλουν και 6 οτοκυκλους! Με τον όρο φυτεμένο εννοώ υπόστρωμα δυο ανουμπιες 2 κερατοφυλλα (αν τα λέω σωστά) δυο κόκκινα που δεν θυμάμαι το όνομα τους και λίγο γρασίδι που έχω ντύσει κάποια ξύλα! Ας πάμε στο πρόβλημα τώρα! Αρχικά είχα πάρει 2 οτοκυκλους οι οποίοι είναι μαζί μας εδώ και 4 μήνες περίπου, πριν έναν μήνα αντιμετώπισα καφέ άλγη σε μεγάλο βαθμό , και έτσι αποκτήσαμε άλλους 4 οτοκυκλους ( είναι τα αγαπημένα μου και αν μπορούσα θα είχα μόνο αυτούς αλλά...). Τέλος πάντων όλα πήγαιναν τέλεια και παράλληλα με την καφέ άλγη τους έριχνα και ταμπλέτες αλγης με σπιρουλινα. Τις τελευταίες τρεις μέρες όμως χάνω σχεδόν έναν οτοκυκλο την ημέρα χωρίς να ξέρω τον λόγο και είμαι μα σκάσω. Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο; Πως να τους σώσω; Τους βάζω που και που και αγγουράκι αλλά... παρακαλώ βοηθήστε με γιατί πάω να τρελαθώ..
Εμφανίσεις: 1943
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-21, 21:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πολλα μπορει να έχουν συμβεί. Απο το να πηρες ψαρια ηδη σε άσχημη κατασταση και να κολλησαν κατι τα πρωτα που ειχες μεχρι να μην ειναι σωστες οι συνθήκες στο ενυδρείο σου. Αλλο νερο θελουν τα γκαπυ και τα μολυ και αλλο οι οτο. Γενικα ειναι ευαισθητα ψαρακια και θελουν ωριμο ενυδρείο εσύ εβαλες και πολλα.ισως η τροφη να μην φτάνει. Οι κοιλιες τους πως ειναι? Εχουν σημασία?
Διαβασε εδω εαν θες να μαθεις περισσότερα
https://www.myaquariumclub.com/befor...this-8507.html
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-21, 21:50
George_fzs Ο χρήστης George_fzs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2020
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Οι κοιλιές τους ήταν όλες τις προηγούμενες μέρες στρογγυλές στρογγυλές από το φαγητό! Τώρα ο δεύτερος που έχασα ήταν σίγουρα γεμάτη η κοιλιά του οι άλλοι δυο όχι και τόσο. Όταν τους αγόρασα ήταν ήδη στο πετ σοπ δυο βδομαδες γιατί τους παρακολουθούσα πριν τους πάρω. Επίσης μου είπαν πως οι οτοκυκλοι προσαρμόζονται στο νερό και πως το ph, η θερμοκρασία και οι υπόλοιπες συνθήκες είναι βατές γι αυτούς! Υπάρχει περίπτωση να φταίει το co2 και τα λιπάσματα που μου έχουν δώσει για τα φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-21, 22:05
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μετα απο χρόνια ενασχόλησης πλεον δυσκολα θα βαλω ψαρι νεο σε ενυδρείο στρωμένο χωρίς καραντίνα. Εαν οι κοιλιες δεν ήταν γεμάτες ισως να ηταν ηδη ταλαιπωρημένα ή απλα να μην φτάνει το φαγητό.Δεν εννοω την τροφή που εσυ παρέχεις. Οι οτοκυκλοι θελουν στρωμένο και ώριμο ενυδρείο για να βρισκουν τροφη.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-21, 22:28
George_fzs Ο χρήστης George_fzs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2020
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ίσως να φταίει και η τροφή γιατί δεν τους έχω παρατηρήσει να τρώνε το αγγούρι ή την ταμπλέτα. Και μπορεί επειδή τόσες μέρες είχα πολύ καφέ άλγη να τους ήταν αρκετή ενώ τώρα που ψιλό καθάρισε να μην ξέρουν να φάνε αγγούρι ή την ταμπλέτα και γι αυτό να τους χάνω.. κανένα κόλπο μπας και τους σώσω;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρόβλημα kyriakoska Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 11-09-16 15:23
Πρόβλημα με την ΑΟ tsoum Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 14-12-11 13:50
Πρόβλημα νε ΝΟ2 και ΝΟ3 Roi Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-02-09 16:23
Πρόβλημα με Τ8 Iann_is DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 23-05-08 12:48
Πρόβλημα με RO ΚΩΣΤΑΣ ΚΕΦΑΛΑΣ Δίσκοι 14 11-01-05 17:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04936 seconds with 15 queries