Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 19:16
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Eξωτερικο φιλτρο

Title: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Emmanuela on 03/04/02 at 22:49:50
--------------------------------------------------------------------------------
1) Εχθες αγορασαμε το εξωτερικο φιτρο FLUVAL 104. Ειχε μεσα σφουγγαρι, ανθρακα και "μακαρονακι". Πιστευετε πως αυτα ειναι αρκετα ή εχετε να προτινετε κατι αλλο ωστε να αυξησουμε την αποοδοση του φιλτρου?
2) Ειναι καλο φιλτρο?

Ευχαριστω πολυ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: ASCCO1 on 03/05/02 at 03:20:40
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστευω οτι για τα 60 λιτρα που εχετε ειναι αρκετο .
Ερωτηση""
Τα υλικα που αναφερεις ηταν μεσα στο φιλτρο, η" τα αγορασατε ξεχωριστα???
Για τον ανθρακα που αναφερεις θα ηταν προτημοτερο να βαλεται super active carbon και οχι απλο ανθρακα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zlimvos on 03/05/02 at 03:51:49
--------------------------------------------------------------------------------
Τα υλικα που αναφερω ηταν μεσα στο κουτι του φιλτρου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zincfree on 03/05/02 at 04:01:13
--------------------------------------------------------------------------------
Μιας και το ενυδρείο τώρα στήνεται και επειδή δεν φαντάζομαι ότι θέλετε να "τραβήξετε" κάτι από το νερό (χρωστικές, οσμές, οργανικά κλπ) ο άνθρακας είναι μάλλον εντελώς περιττός.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: volitans on 03/05/02 at 04:35:16
--------------------------------------------------------------------------------
Καλύτερα θα ήταν να δώσετε βάση στο βιολογικό καθαρισμό που θα πετύχει το φίλτρο μέσω άλλων υλικών, γιατί ο άνθρακας όπως ανέφερε και ο συνάδελφος Ανδρέας είναι χημικό μέσο καθαρισμού, και προς το παρόν ΔΕΝ το έχετε τόσο ανάγκη, το "μακαρόνι" εάν δεν είναι κάποιο πορώδους υφής, είναι απλά ένα scrap που "καταφέρνει" και μαζεύει τα χοντρά, και δημιουργεί μιας μορφής υδρο-ροή προκειμένου να μην πηγαίνει μονόπατα από τον πιο έυκολο δρόμο το νερό εντός του φίλτρου. Τέλος ο υαλοβάμβακας ως μηχανικό μέσο καθαρισμού, θα σας μαζέψει όλα τα μικρά σκουπιδάκια και δεν θα τα επιστρέψει στο ενυδρείο, εξ ου και η ανάγκη για τακτικό καθάρισμα-αλλαγή του.
Κάταλήγουμε λοιπόν να έχετε ένα φίλτρο στο οποίο τα δύο από τα τρία compartments του δεν χρησιμοποιούνται σωστά ή επαρκώς. Αν ανατρέξετε στο φυλλάδιο που έχει η Hagen θα δείτε ότι προτείνει και τη χρήση άλλων υλικών τα οποία μπορούν να παράσχουν καλύτερο περιβάλλον. Μην αποκλείεται απο τις ενδεχόμενες επιλογές σας και υλικά άλλων εταιριών γιατί δεν υπάρχει λόγος να ταυτίσουμε τον κάδο με τα υλικά που περιέχει...
Εν γένει το 104 είναι επαρκές για τα λίτρα που έχετε, αλλά ίσως θα χρειαστεί να επαναπροσδιορίσετε από την αρχή τον τρόπο με τον οποίον θέλετε να δουλέψει. Η κάθε εταιρία βγάζει μοντέλα, όπως και το δικό σας, με ενσωματωμένα υλικά ή σφουγγάρια. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτή είναι και η βέλτιστη λύση, απλά είναι ένα μαρκετίστικο τέχνασμα για να την "βγαίνουν" η μία εταιρία στην άλλη...Μην μπαίνετε λοιπόν σ'αυτό το κόλπο και μην παραμένετε στην δύνη τους. Καλά κάνετε και ρωτάτε στο board, έστω και αν αυτό γίνεται ετεροχρονισμένα....




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Tolis on 03/05/02 at 10:07:10
--------------------------------------------------------------------------------
Ασχετο (με το συγκεκριμενο topic) αλλά σχετικο με τον τροπο...
Ειναι η 4η ή 5η φορά που βλεπω "καινουργιους" να αγοραζουν κατι πρωτα, (ειτε αυτο ειναι εξαρτημα, ειτε ψαρι), και μετα να ρωτουν εδω αν ειναι "καλο" ή να ζητανε πληροφοριες...
Παιδια, ρωτηστε πρωτα και αγοραστε μετα...και στην περιπτωση ενος εξαρτηματος παει στο καλο, αλλά σε περιπτωση ψαριων ειναι κριμα....
Η υπομονη ειναι το κυριο γνωρισμα ενος σωστου ακουαριστα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zincfree on 03/05/02 at 10:31:09
--------------------------------------------------------------------------------
Mήπως χρειάζεστε και 'σεις χάπια Tolis?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Emmanuela on 03/05/02 at 10:58:36
--------------------------------------------------------------------------------
Ok. Μηπως σας ειναι ευκολο να προτεινετε καποια υλικα για το φιλτρο, και με ποια σειρα θα μπουν στα συρταρια? Το φιλτρο εχει χωρο για 3 υλικα και δεν ξερω αλλα τα σφουγγαρια ειναι κατανεμημενα με τετοιο τροπο που μου φαινεται οτι δεν μπορουν να αντικατασταθουν.
Απλα πειτε μου τι να αγορασουμε και πως να τα βαλουμε ωστε να πετυχουμε τη μεγιστη δυνατη αποδοση και βεβαια οσο το δυνατο καθαροτερο νερο για τα ψαρακια μας, τα οποια τους αξιζει να ζουν ευτυχισμενα σε οσο το δυνατο καλυτερο νερακι

Ευχαριστω παιδια. θα θελα να ξερα αμα δεν ειχαμε και σας τι θα καναμε ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zincfree on 03/05/02 at 11:18:46
--------------------------------------------------------------------------------
Tρία είδη φίλτρανσης θέλουμε να πετύχουμε:
α) μηχανικό φιλτράρισμα,
β) χημικό φιλτράρισμα και
γ) βιολογικό φιλτράρισμα.

Με τα σφουγγάρια που ήδη υπάρχουν στο φίλτρο έχετε αυτόματα μηχανικό (και μετά από κάποιο διάστημα θα έχετε και βιολογικό κατά κάποιον τρόπο) φιλτράρισμα.
Μιας και συμφωνήσαμε ότι χημικό φιλτράρισμα δεν χρειάζεστε χρειάζεστε ένα καλό βιολογικό υπόστρωμα.

Τα υπάρχοντα υλικά στην αγορά είναι πάρα πολλά και πάντα ότι πληρώνεις παίρνεις.

Σαφώς βέβαια υπάρχουν και αξιόπιστες λύσεις χωρίς τρομακτικά κόστη.

Διαλέξτε μεταξύ κεραμικών κυλίνδρων (το λεγόμενο μακαρόνι), bactoballs, multiballs (βιόσφαιρες), ή άλλων πλαστικών ή συνθετικών υποστρωμάτων (πχ Bio Chem Stars), αυτό που με τη μικρότερη ποσότητα προσφέρει τη μεγαλύτερη επιφάνεια, για το μικρότερο δυνατόν κόστος.

Toποθετήστε το βιολογικό σας υλικό στον κάτω κάτω χώρο, ενώ αντίθετα τα μηχανικά μέσα (media) και τα χημικά - εάν υπάρξουν - στους επάνω χώρους αφού αυτά θέλουν συχνό καθάρισμα ή αντικατάσταση σε αντίθεση με το βιολογικό μέσο (medium).
Το βιολογικό σας μέσο θα το ξεπλένετε μία στο τόσο με νερό από το ενυδρείο και ουχί από τη βρύση.
Είμαι αόριστος όσον αφορά στη συχνότητα πλυσίματος του βιολογικού υλικού, γιατί εξαρτάται από το φορτίο (αριθμός φιλοξενουμένων ειδών), τον ρυθμό των συντηρήσεων και το τάισμα που θα κάνετε.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zlimvos on 03/06/02 at 04:09:23
--------------------------------------------------------------------------------
Και μια δικιά μου ερώτηση:
Πριν είχαμε ενα εσωτερικο Eheim 2008 φιλτρο και τώρα προσθέσαμε το fluval 104 (οπως σας είπε το μωο μου ), και σύντομα 8α ενισχύσουμε τα βιολογικά του υλικά(υαλοβάμβακας..). Οταν πλεον το νεο εξωτερικό φιλτρο εχει αποκομοίσει τα βακτίρια που πρέπει στα σφουγγάρια του, το παλιο εσωτερικό κατα πόσο είναι απαραίτητο εκει μέσα? Εννοω θα βοηθάει πραγματικά ή η απουσία του δεν θα γίνει αισθητή ?(ειναι 60αρι το ενυδρείο οπότε η εξοικονόμιση χώρου είναι επιθυμιτή..)

Regards
gkaravit@vodafone.gr


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: volitans on 03/06/02 at 07:18:39
--------------------------------------------------------------------------------
Για να γίνει αυτό θα σου συνιστούσα να το αφήσεις για 15 τουλάχιστον μέρες να δουλεύει μαζί με το παλιό συο φίλτρο. Κατόπιν, μιας και όντως ο χώρος σου δεν είναι αρκετός θα μπορούσες να το βγάλεις. Σε καθαρά χομπίστικη βάση πάντως θα δεις πως πολλοί είναι εκείνοι που τα σφουγγαράτα εσωτερικά φίλτρα δεν τα βγάζουν απο το ενυδρείο του, no matter what! Και αυτό για πολλούς και σωστούς λόγους....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: polleni on 03/06/02 at 13:16:13
--------------------------------------------------------------------------------
Oι λόγοι είναι κυρίως 2: Πρώτον, αν κάτι πάει στραβά με το ένα έχεις το άλλο και δεύτερον, αν χρειαστείς ξαφνικά (για οποιοδήποτε λόγο = γέννα, ανάρρωση από αρρώστια κ.λ.π.) να στήσεις ένα δεύτερο ενυδρείο, έχεις το βιολογικό φίλτρο έτοιμο. Βέβαια σε 60 λίτρα πιάνει χώρο, άσε που και αισθητικά δεν είναι ο,τι το καλύτερο. Τώρα ΞΕΡΕΙΣ οπότε και αποφασίζεις !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zlimvos on 03/07/02 at 01:39:38
--------------------------------------------------------------------------------


on 03/06/02 at 13:16:13, polleni wrote:
Παράθεση:
Oι λόγοι είναι κυρίως 2: Πρώτον, αν κάτι πάει στραβά με το ένα έχεις το άλλο και δεύτερον, αν χρειαστείς ξαφνικά (για οποιοδήποτε λόγο = γέννα, ανάρρωση από αρρώστια κ.λ.π.) να στήσεις ένα δεύτερο ενυδρείο, έχεις το βιολογικό φίλτρο έτοιμο. Βέβαια σε 60 λίτρα πιάνει χώρο, άσε που και αισθητικά δεν είναι ο,τι το καλύτερο. Τώρα ΞΕΡΕΙΣ οπότε και αποφασίζεις !!


Σωστό κι αυτό, για να έχω λοιπόν το φιλτρό μου ΄βιολογικά έτοιμο' θα πρέπει να μείνει ενεργό μεσα στο ενυδρείο... Το μονο που μένει να βρώ ειναι κανα μικρό ενυδρείο και 8ερμοστάτο για να στησω το 'νοσοκομείο' ...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: polleni on 03/07/02 at 02:27:51
--------------------------------------------------------------------------------
Προσοχή: το εσωτερικό φίλτρο ΔΕΝ θα το βγάλεις από το ενυδρείο με τα ψάρια, πρέπει να τρώει για να είναι ζωντανό. Αν χρειαστείς να στήσεις νοσοκομειακό, θα κάνεις ΠΡΩΤΑ την θεραπεία ΧΩΡΙΣ φίλτρο (μόνο με αεραντλία), μετά αλλαγή νερού και μετά θα μετακινήσεις το φίλτρο σου !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zlimvos on 03/07/02 at 02:43:38
--------------------------------------------------------------------------------


on 03/07/02 at 02:27:51, polleni wrote:
Παράθεση:
Προσοχή: το εσωτερικό φίλτρο ΔΕΝ θα το βγάλεις από το ενυδρείο με τα ψάρια, πρέπει να τρώει για να είναι ζωντανό. Αν χρειαστείς να στήσεις νοσοκομειακό, θα κάνεις ΠΡΩΤΑ την θεραπεία ΧΩΡΙΣ φίλτρο (μόνο με αεραντλία), μετά αλλαγή νερού και μετά θα μετακινήσεις το φίλτρο σου !!


Οπα, γιατι πρώτα να γίνει η θεραπεία και μετά να μπει το φιλτρο??



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: polleni on 03/07/02 at 02:57:55
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατί αλλιώς το φάρμακο θα σκοτώσει και τα βακτηρίδια του φίλτρου. Εκτός αυτού, όταν κάνεις θεραπεία ξεκινάς με καινούργιο αποχλωριωμένο νερό και ταϊζεις ελάχιστα ή καθόλου, οπότε το φίλτρο δεν έχει έννοια. Αν θες μπορείς να βάλεις ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι για την διάρκεια της θεραπείας αλλά όχι το "στρωμένο" !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zlimvos on 03/07/02 at 03:15:12
--------------------------------------------------------------------------------


on 03/07/02 at 02:57:55, polleni wrote:
Παράθεση:
Γιατί αλλιώς το φάρμακο θα σκοτώσει και τα βακτηρίδια του φίλτρου. Εκτός αυτού, όταν κάνεις θεραπεία ξεκινάς με καινούργιο αποχλωριωμένο νερό και ταϊζεις ελάχιστα ή καθόλου, οπότε το φίλτρο δεν έχει έννοια. Αν θες μπορείς να βάλεις ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι για την διάρκεια της θεραπείας αλλά όχι το "στρωμένο" !


Ok thanx for the valuable info



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Emmanuela on 03/07/02 at 08:25:20
--------------------------------------------------------------------------------
Μας ειπαν πως τα FLUVAL δεν ειναι καλα φιλτρα και να τα αποφευγουμε διοτι χαλανε πολυ ευκολα και γρηγορα! Ισχυει? Εχετε προσωπικη εμπειρια? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: volitans on 03/07/02 at 10:15:49
--------------------------------------------------------------------------------
Το θέμα αυτό έχει ήδη απαντηθεί...Εν τάχει, καλά είναι πλέον. Ενα προβληματάκι είχαν στην αρχή, αλλά το ανακάλυψαν γρήγορα και έτσι και αυτά είναι αξιόπιστα. Στην αρχή όμως('99) ήταν όπου φύγει-φύγει...Αν δεν θες να δώσεις τα χρήματα που κάνει ένα πολύ πολύ καλό ΕΗΕΙΜ τότε είναι και αυτό μια λύση....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: johnny69 on 03/10/02 at 03:42:47
--------------------------------------------------------------------------------
Μια ερώτηση και απο εμενα η οποια κολλαει περισσοτερο σε αυτο το topic.

Για ενα ενυδρειο 180lt (στο οποιο σκοπευω να βαλω αφρικανες) μου προταθηκε να παρω εξωτερικο φίλτρο και συγκεκριμένα το fluval 304 . Θα ηθελα να ρωτησω όσους γνωρίζουν κάτι γι αυτο το φίλτρο. Εαν ειναι καλή αγορα , εαν θα με καλυψει για το συγκεκριμένο ενυδρειο. Εαν κάποιος το έχει ή το είχε χρησιμοποιήσει παλιότερα θα με ενδιέφερε να μάθω και εαν κάνει θόρυβο κατα τη λειτουργία του. Τέλος εαν υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο καλύτερο φίλτρο (δεν ξέρω εαν της EHEIM ειναι καλύτερα και εαν ναι ποιο μπαινει στο ενυδρειο μου) θα ήμουν ευγνώμων να την ακούσω

Ευχαριστώ πολύ .


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: zlimvos on 03/10/02 at 08:57:49
--------------------------------------------------------------------------------


on 03/10/02 at 03:42:47, johnny69 wrote:
Παράθεση:
Μια ερώτηση και απο εμενα η οποια κολλαει περισσοτερο σε αυτο το topic.

Για ενα ενυδρειο 180lt (στο οποιο σκοπευω να βαλω αφρικανες) μου προταθηκε να παρω εξωτερικο φίλτρο και συγκεκριμένα το fluval 304 . Θα ηθελα να ρωτησω όσους γνωρίζουν κάτι γι αυτο το φίλτρο. Εαν ειναι καλή αγορα , εαν θα με καλυψει για το συγκεκριμένο ενυδρειο. Εαν κάποιος το έχει ή το είχε χρησιμοποιήσει παλιότερα θα με ενδιέφερε να μάθω και εαν κάνει θόρυβο κατα τη λειτουργία του. Τέλος εαν υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο καλύτερο φίλτρο (δεν ξέρω εαν της EHEIM ειναι καλύτερα και εαν ναι ποιο μπαινει στο ενυδρειο μου) θα ήμουν ευγνώμων να την ακούσω

Ευχαριστώ πολύ .


Το μόνο που μπορώ να απαντήσω εγω ειναι οτι πηρα προσφατα το fluval 104 και ειναι πραγματικά αθόρυβο...

Rgrds


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: paparatsi on 03/10/02 at 10:50:06
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια και παλι σε ολους.
Για οσους αγοραζουν απο το διαδυκτιο προτεινω την ακολουθη διευθυνση, με καθε επιφυλαξη παντα γιατι μολις χθες εκανα την δικη μου παραγγελεια,μεταξi αλλων και το 2213 της eheim. www.aquaristic.net . Βρισκεται στην Γερμανια και ακομα και με τα εξοδα μεταφορας ειναι ποιο Φθηνο απο το www.seame.com .Τωρα για το ποσο θα καθυστερησει η παραγγελια μου και αν θα υπαρχει προβλημα θα σας ενημερωσω μολις παραλαβω.Η διαφορα τιμης στις τροφες (κυριως για οσους εχουν ψαρακια που τρων αρκετα!!!!!) ειναι μεγαλη σε σχεση με την Ελλαδα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: paulos on 03/10/02 at 12:13:27
--------------------------------------------------------------------------------
τελικα επισκεφτηκα και εγω το site και εκανα και εγω την ιδια αγορα ( ΕΗΕΙΜ 2213 ) μονο 46 euro και πραγματικα οι τιμες ειναι πολυ πιο κατω απο αλλα sites που ειχα επισκεφτει μεχρι τωρα.......παρα πολυ καλο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Tolis on 03/10/02 at 13:11:47
--------------------------------------------------------------------------------
Απο μια πρωτη ματιά, ενδιαφερουσες τιμες και ποικιλια.
Αλλά η αγγλικη μεταφραση σκιζει!!!! Θα κανω ολα τους τα κειμενα copy/paste να τα βλεπω να μου φτιαχνουν το κεφι!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: polleni on 03/10/02 at 16:49:21
--------------------------------------------------------------------------------
Πάρα πολύ καλές τιμές και όντως τεράστια ποικιλία.. Αλλά τα μεταφορικά επιβαρύνουν. Π.χ. το TUNZE Skimmer 3315 (που πήρα την προηγούμενη εβδομάδα από το seame.com για να αντικαταστήσω το air driven της Aqua Medic) το έχει 3 Euros φθηνότερα αλλά η μεταφορά του (είναι και ογκώδες) πάει σίγουρα παραπάνω από τα 3 Euro..




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: volitans on 03/11/02 at 07:10:01
--------------------------------------------------------------------------------
Όπως όμως παρατήρησα και παλιότερα στο thread Onlne magazia υπάρχει ακόμα και από μας τους ντόπιους distributors η δυνατότητα παροχής τέτοιων τιμών σε πολλά είδη , και να τα'χετε επιπλέον και το ίδιο απόγευμα στο σπίτι σας εγκατεστημένα...

Just try us!




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: paparatsi on 04/10/02 at 06:15:38
--------------------------------------------------------------------------------
Mε μεγαλη μου χαρα πλεον σας ανακοινωνω οτι την παρασκευη παρελαβα την παραγγελια μου απο το www.aquaristic.net .Η αποστολη της παραγγελιας εγινε στις 21-03-2002 με απλο ταχυδρομειο,οποτε μαλλον δεν καθυστερησε ιδιαιτερα.Εκτος απο το φιλτρο και τα υλικα του παρελαβα και 2 τροφες.Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση παντως ειναι οτι οι τροφες ειχαν ΦΠΑ μολις 7%.Δεν υπηρξε κανενα λαθος και καμια παραληψη στην παραγγελια και το κοστος ηταν απαγορευτικα μικρο τουλαχιστον για τα δεδομενα των καταστηματων της Θεσσαλονικης.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Takis on 04/10/02 at 10:25:27
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ έχω ένα Fluval 203 4 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Το βασικό προτέρημα του είναι η τιμή του!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: volitans on 04/10/02 at 10:54:17
--------------------------------------------------------------------------------
Όντως, φτηνό πλην όμως τίμιο...Το μόνο στο οποίο θα πρέπει να προσέξει κάποιος είναι, όπως και σε όλα τα φίλτρα, τα υλικά που θα βάλει κάποιος μέσα.
Από την άλλη μεριά, κανείς δεν μπορεί να φέρει αντίρρηση στην ποιότητα κατασκευής ενός EHEIM, την αθόρυβη λειτουργία του και την χαμηλή του κατανάλωση...
Ο,τι πληρώνει παίρνει κάποιος! Ζυγίστε και σταθμίστε τις προτεραιότητές σας και αποκτήστε αυτό που σας ενδιαφέρει...

Πρόσφατα κάποιος πελάτης προτίμησε το Eco 2235 της ΕΗΕΙΜ, για τον μόνο λόγο ότι παρ'ότι ακριβότερο ως φίλτρο, κατανάλωνε 8W έναντι υπερδιπλάσιων των υπόλοιπων φίλτρων και το σπίτι του τροφοδοτείται με συστοιχίες μπαταριών και γεννήτρια και όχι από την ΔΕΗ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Giorgos on 05/23/02 at 12:29:03
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδιά σχετικά με το on-line shopping μέσω της σελίδας www.aquaristic.net δεν καταλαβαίνω το εξής:

Σε όλες τις τιμές (συγκεκριμένα ψάχνω φίλτρα) εμφανίζεται το σύμβολο € μετά από κάθε τιμή.

Πχ. Κοιτάζω το EHEIM 2260 και δίπλα λέει πως κοστίζει 229.98 € ????? Αυτό τώρα τι σημαίνει? Τιμή σε ΕΥΡΩ ή Γερμανικά Μάρκα? Αυτό το λέω διότι όταν ζητάω την τιμή (για αγορά) στο νόμισμα της κάθε χώρας (Show total price in your currency), μου προτείνει στη θέση των γερμανικών μάρκων την τιμή 229.98 (και όχι στη θέση euro) και παρακάτω το μεταφράζει σε 117 ευρώ ΚΑΙ 40068 δραχμούλες!!! Μου φαίνεται υπερβολικά χαμηλή τιμη! Ζητάω από εσάς που έχετε ήδη παραγγείλει ή που γνωρίζετε τελικά πόσο χρεωθήκατε το προϊόν που παραγγείλατε; Δηλαδή τελικά είναι σε ΜΑΡΚΑ ή σε EURO οι τιμές που φαίνονται;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Tolis on 05/23/02 at 13:27:28
--------------------------------------------------------------------------------
Μου εβγαλε και εμενα τα ιδια. Καλο θα ηταν να ζητησεις διευκρινησεις με ενα email.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Giorgos on 05/23/02 at 17:03:06
--------------------------------------------------------------------------------
Απ'ότι κατάλαβα ΟΛΕΣ οι τιμές τους τελικά αναφέρονται σε ΕΥΡΩ (πράγμα που είναι λογικότατο). Το "€" οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα σε λάθος του προγραμματιστή. Αντί για το σηματάκι του ευρώ τους εμφανίζεται αυτό το "€". Το διαπίστωσα αργότερα αφού κατέβασα το net-catalogue.pdf που προσφέρει το site τους. Σ'αυτό το αρχείο φαίνεται καθαρά ότι οι τιμές είναι σε ευρώ γιατί είναι σε μορφή document όπου είναι χειρογραφτώ το EURO και όχι εικόνα.

Πάντως ακόμη θέλω να μάθω από άτομα που έχουν κάνει αγορές τι πραγματικά ισχύει ώστε να είμαστε 100% σίγουροι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Takis on 05/23/02 at 19:06:31
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν νομίζω ότι είναι πιθανό να εξακολουθούν να γράφουν τιμές σε μάρκα μετά από τόσο καιρό. Το μάρκο καταργήθηκε από την 1/1/2002


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Giorgos on 05/24/02 at 06:11:59
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστά Τάκη.

Απλώς όταν πας στην επιλογή να δεις πόσο κοστίζει το προϊόν σε εγχώριο, σου βγάζει έναν πίνακα με τα νομίσματα όλων των χώρων. Το περίεργο είναι πως αντί να βάζει την τιμή του προϊόντως στην θέση "EURO", την βάζει στην θέση του Γερμανικού Μάρκου!!! Χμ...περίεργο. Κάτι μου βρωμάει εδώ. Μπορεί και να το κάνουν επίτηδες.

Τέλος πάντων, έχω καταλάβει (από το *.pdf αρχείο) ότι όλες οι τιμές τελικά είναι σε Ευρώ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: paparatsi on 05/24/02 at 10:41:50
--------------------------------------------------------------------------------
Kιριοι επειδη εδωσα το συγκεκριμενο site στο forum σας ενημερωνω οτι οι τιμες ειναι οντως πολυ χαμηλες και ειναι πραγματικες.Οτι βλεπετε ειναι σε ΕΥΡΩ και αυτο πληρωνετε.Το Φιλτρο που πηρα απο το συγκεκριμενο site ηταν στην μιση τιμη και ακομα πιο κατω απο οτι εδω και η παραγγελια ηρθε σε περιπου 10 εργασημες μερες.Πληρωσα μεσω πιστωτικης και δεν υπηρξε καμια παρατυπια απο μερους τους.Αξιολογη επιλογη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Giorgos on 05/24/02 at 13:25:12
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: fighterfish on 06/03/02 at 10:53:39
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω δυο ερωτησούλες πολύ συγκεκριμένες

Σε εξωτερικά φίλτρα παίζει ρόλο αν το σωληνάκι εξόδου του νερού είναι στην ίδια μεριά με το εισόδου ;

Για να μειώσει κανείς τη ροή του εισερχόμενου νερού στο ενυδρείο με φίλτρο Eheim τι θα κάνατε
α) θα μεγαλώνατε τις τρύπες στο σωληνάκι κατάληξης (είναι πολλές μικρες..) ;
β) η απλά θα χρησιμοποιούσατε χοντρότερο σωλήνα ετσι ωστε το νερο να πέφτει πιο μαλακά μεσα στο ενυδρείο ;




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: ASCCO1 on 06/03/02 at 11:53:29
--------------------------------------------------------------------------------
για να μειωσης την ροη του εισερχομενου νερου ,μπορεις να κλεισεις λιγο την βανα που υπαρχει συνηθως στην εισοδο τις αντλιας,αν και δεν βλεπω τον λογο που πρπει να κανεις κατι τετοιο.

Οσο για τηνθεση που πρεπει να εχει ο σωληνας εξοδου πιστευω οτι θα ειχε καλυτερη κυκλοφορια αν βρισκονταν απεναντι, και οχι διπλα απο τον σωληνα εισοδου( ΙΜΟ).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Giorgos on 06/03/02 at 12:30:25
--------------------------------------------------------------------------------
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει βάνα για να ρυθμίζεις την ταχύτητα ή πίεση της ροής (παλιά μοντέλα Eheim) νερού δεν χρειάζεται καν να κάνεις τρυπούλες. ΙΜΟ είναι προτιμότερο να σημαδέψεις το σωλήνα εξαγωγής (λεπτότερος σωλήνας) προς το πίσω τζάμι ώστε να μην κάνει τόσο ρεύμα (αν αυτό είναι το πρόβλημα σου).

Ο σωλήνας εξόδου είναι καλύτερα να τοποθετείται απέναντι (στην αντίθετη μεριά του ενυδρείου) από το σωλήνα εισόδου καθώς επίσης και το θερμαντικό σώμα (heater).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: ASCCO1 on 06/03/02 at 12:35:14
--------------------------------------------------------------------------------
λιγο σπανιο να μην υπαρχει βανα γιωργο, συνηθως στην περιπτωση που αναφερεις , οι περισοτεροι αγοραζουν ξεχωριστα τις βανες , για να μην παιδευονται οταν πρπει να καθαριστουν, ( ΙΜΟ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: Tolis on 06/03/02 at 21:14:59
--------------------------------------------------------------------------------
Καποιοι συμβουλευουν να μην εμποδιζουμε την ροη νερου στην εισοδο ή εξοδο του φιλτρου, γιατι ζοριζεται το μοτερ.
Προτιμοτερο να "σπασεις" την δυναμη εξοδου ειτε ανοιγοντας τις τρυπες (μεγαλυτερη διαμετρο) ειτε οπως προτεινει ο Giorgos.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Eξωτερικο φιλτρο
Post by: fighterfish on 06/04/02 at 04:16:21
--------------------------------------------------------------------------------
Συμφωνω Μανθο,
ειδικα στα Eheim αυτες οι βανες είναι must, και για πρακτικούς λόγους. Μου φαίνεται οτι καλύτερο ειναι αυτο με τις μεγαλύτερες τρύπες γιατι ετσι δεν επιβαρύνεις και το μοτερ οπως λετε....

Αυτο πάντως για το θερμοστατη δεν το ήξερα, δηλαδη αν μπει απο τη μερια που είναι το σωληνάκι που τραβά νερό απο το ενυδρείο και το στέλνει στο φίλτρο θα κάνει μεγάλη διαφορά ; Πάλι το νερό καθώς κινείται θα ζεσταίνεται .... ή μήπως το λες επειδή αρκετό απο το ζεστό νερό θα πηγαίνει μέσα στο φίλτρο οπότε θα έχεις απώλειες ; δεν μπορω να σκεφτώ άλλο λόγο....

Τωρα το να φτάσει το σωληνάκι εξόδου νερού απο το φίλτρο στο ενυδρείο στην άλλη μεριά είναι ολόκληρη ιστορία στα ενυδρεία που έχουν συγκεκριμένη κατασκευή ! Εμένα ας πούμε το μικρό δεν έχει άνοιγμα στο τζάμι απο την άλλη μεριά ! που σημαίνει οτι θα πρέπει ο σωλήνας να ταξιδέψει όλο το μήκος του ενυδρείου για να φτάσει στην άλλη άκρη, να κάνει γωνία ... και άντε να το κρύψεις κλπ κλπ....

Οσο μαθαίνω αυτες τις λεπτομέρειες καταλαβαίνω πόσο λίγα ενυδρεία κατασκευάζονται σωστά ή μάλλον κατασκευάζονταν σωστά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08558 seconds with 13 queries