Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-12-08, 10:52   #1
Στρώσιμο εξωτερικού φίλτρου!
 
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn
Member
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος 10-12-08, 10:52
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
μπορούμε να στρώσουμε ενα εξωτερικό φίλτρο σε κάποιο μικρό ενυδρείο (αδειο φυσικά με χρήση αμωνίας) και μετα να το μεταφέρουμε ''έτοιμο'' στο μεγάλο? Μια πιο προχωρημένη εκδοχή είναι να στρώσουμε το φίλτρο σε ένα κουβά. Είναι εφικτό ή υπάρχουν κάποια προβλήματα που δεν τα έχω υπολογίσει? Λυπάμαι να πετάξω 700 λιτρα νερού οταν τελιώσει το στρώσιμο
Ευχαριστω!
Εμφανίσεις: 3133
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-08, 11:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με τα λιγα που γνωριζω δε βρισκω λογο να μη μπορει να γινει περαν του για να κρατας τη συγκεντρωση της αμμωνιας στα 3 π.χ. mgr/l πρεπει να ριχνεις μικροτερες και πολυ συχνοτερες δοσεις αμμωνιας στον κουβα αποτι σε ενα μεγαλο ενυδρειο....

μερικοι εφαρμοζουν ομως ουτως η αλλως την αυξηση της αμμωνιας σε τρελλα επιπεδα απαξ και περιμενουν το στρωσιμο χωρις να ξαναριξουν....ισως θα μπορουσες να εφαρμοσεις αυτη τη μεθοδο....συστηνεται ομως για εμπειρους στο στρωσιμο με αμμωνια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-08, 11:45
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregoryn Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
μπορούμε να στρώσουμε ενα εξωτερικό φίλτρο σε κάποιο μικρό ενυδρείο (αδειο φυσικά με χρήση αμωνίας) και μετα να το μεταφέρουμε ''έτοιμο'' στο μεγάλο? Μια πιο προχωρημένη εκδοχή είναι να στρώσουμε το φίλτρο σε ένα κουβά. Είναι εφικτό ή υπάρχουν κάποια προβλήματα που δεν τα έχω υπολογίσει? Λυπάμαι να πετάξω 700 λιτρα νερού οταν τελιώσει το στρώσιμο
Ευχαριστω!
καλή σου μέρα. αν κατάλαβα καλά στην ουσία θέλεις να δημιουργήσεις μπόλι. να δημιουργηθούν δηλαδή οι απαραίτητες αποικίες βακτηριδίων στο φίλτρο σου το οποίο αρχικά θα το έχεις σε ένα μικρό ενυδρείο και μετά να το μεταφέρεις σε ένα μεγαλύτερο. Όταν το μεταφέρεις δεν θα είναι κατευθείαν έτοιμο. Θα πρέπει και περιμένεις πάλι να αποκτήσει το νερό τις κατάλληλες τιμές. Εμένα το ίδιο πράγμα μου φαίνετε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-08, 12:15
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Πανο.....δεν βρισκω κανενα λόγω να μην μπορει να γινει.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-08, 12:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εγώ βρίσκω έναν..

Στο ενυδρείο, πέραν του φίλτρου, σημαντικές ποσότητες βακτηριδίων αναπτύσσονται (μεταξύ άλλων) και στο βυθό.. Και είναι κι αυτές αρκετά σημαντικές, καθώς αν δεν υπάρχουν, ενδέχεται να δημιουργηθούν τοπικά τοξικές συγκεντρώσεις αμμωνίας, οι οποίες θα δημιουργήσουν πρόβλημα σε ψάρια που "σκαλίζουν" το βυθό (π.χ. κορύντορας) ή σε άλλα "ζωάκια" (σαλιγγάρια, γαρίδες, κ.τ.λ.)..

Δεδομένου λοιπόν ότι θα πρέπει να "στρώσει" και ο βυθός, για ποιο λόγο να μή γίνει το στρώσιμο στο ίδιο το ενυδρείο?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-08, 12:48
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βρίσκω έναν..

Στο ενυδρείο, πέραν του φίλτρου, σημαντικές ποσότητες βακτηριδίων αναπτύσσονται (μεταξύ άλλων) και στο βυθό.. Και είναι κι αυτές αρκετά σημαντικές, καθώς αν δεν υπάρχουν, ενδέχεται να δημιουργηθούν τοπικά τοξικές συγκεντρώσεις αμμωνίας, οι οποίες θα δημιουργήσουν πρόβλημα σε ψάρια που "σκαλίζουν" το βυθό (π.χ. κορύντορας) ή σε άλλα "ζωάκια" (σαλιγγάρια, γαρίδες, κ.τ.λ.)..

Δεδομένου λοιπόν ότι θα πρέπει να "στρώσει" και ο βυθός, για ποιο λόγο να μή γίνει το στρώσιμο στο ίδιο το ενυδρείο?
Πολύ λογική η σκέψη σου

Προσπαθώ να βρώ εναλλακτικό τρόπο στρωσίματος διότι το ενυδρείο είναι μεγάλο(750 λίτρα) και θα πάει αρκετό νερο χαμένο. Επιπλεον Είναι πολύ βολικότερο να ξεκινήσω το στρωσιμο του φίλτρου σε έναν κουβα και να στήσω το ενυδρείο με την ησυχια μου, να μαζεψω τα υλικά που χρειαζομαι κτλ κτλ! Εξάλου το ενυδρείο θα φορτωθεί με ψάρια σταδιακά και μιας και μιλάμε για αρκετα λίτρα δεν νομιζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα με την συγκεντρωση αμμωνιας.

Αν ειμαι κάπου φάουλ παρακαλώ να με διορθώσετε για να μην έχουμε τίποτα απροοπτα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-08, 12:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregoryn Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθώ να βρώ εναλλακτικό τρόπο στρωσίματος διότι το ενυδρείο είναι μεγάλο(750 λίτρα) και θα πάει αρκετό νερο χαμένο. Επιπλεον Είναι πολύ βολικότερο να ξεκινήσω το στρωσιμο του φίλτρου σε έναν κουβα και να στήσω το ενυδρείο με την ησυχια μου, να μαζεψω τα υλικά που χρειαζομαι κτλ κτλ!
Ποιο νερό θα πάει χαμένο?

Στον έναν-ενάμιση μήνα που θα σου κρατήσει το στρώσιμο (εφόσον πας με τη μέθοδο της αμμωνίας), δε θα κάνεις αλλαγές νερού.. Παρά μόνο μία μεγάλη αλλαγή νερού (της τάξης του 80%) στο τέλος.. Και αν αναφέρεσαι σε αυτήν, σκέψου ότι αντιστοιχεί σε 2-3 εβδομαδιαίες αλλαγές του 30%! Δεν είναι δηλαδή και τόσο τραγικό!

Εξ'άλλου, ακόμη και με ψάρια να στρώσεις (με το λεγόμενο απάνθρωπο τρόπο, που όμως δεν είναι και τόσο τραγικά απάνθρωπος, αν είναι λίγα τα ψάρια, σε τόσα πολλά λίτρα.. η συγκέντρωση δηλαδή αμμωνίας θα είναι σχετικά μικρή), αλλαγές νερού θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις, δεν τις γλιτώνεις..

Αν το πρόβλημά σου είναι η Α/Ο (αν θυμάμαι καλά σκέφτεσαι να βάλεις δίσκους, και έχεις μια δεξαμενή προετοιμασίας της τάξης των 250 λίτρων), μπορείς να κάνεις την αλλαγή σε 2-3 δόσεις..

Και τέλος, κατά τη διάρκεια του στρωσίματος θα μπορείς να κάνεις ό,τι άλλη εργασία θέλεις (παρεμβάσεις στο aquascape, φύτευση ενδεχομένως, κ.τ.λ.)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-08, 13:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

¶μα είναι μόνο για το στρώσιμο με την αμμωνία το κάνεις και με βρυσάτο νερό και στο τέλος που θα έχει στρώσει κάνεις την μεγάλη αλλαγή νερού από την A/O.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-08, 14:08
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ξεκίνα στο μεγάλο . Α και κάτι ακόμα corydoras μετά τους 4-6 μήνες για να έχει στρώσει και ο βυθός . Δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου μόνο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-12-08, 14:11
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Η μεγάλη αλαγή στο τέλος γίνεται για να απομακρυνθούν τα νιτρικά που θα έχουν συσωρευθεί στο τέλος της διαδικασίας. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνει.
Αν τώρα το ενυδρείο θα γίνει φυτεμένο ή αν φιλοξενήσεις προσωρινά κανά κερατόφυλλο δεν χρειάζεται να γίνει ούτε αυτή αρκεί να μετρήσεις τα νιτρικά ώστε να είναι ανεκτά για τα ψάρια που θα πρωτομπούν μέσα.

Τώρα για τα corry δεν μπαίνουν σε ενυδρείο εάν δεν τρέχει ήδη ένα τρίμηνο οπότε ούτε λόγος για να στρώσει το φίλτρο σε κουβά αλλά και για τους δίσκους φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχει κανείς κάποια εξοικίωση με το κουμαντάρισμα των παραμέτρων του νερού στο ενυδρείο πριν τους βάλει μέσα και όχι να μάθει αφότου τους βάλει. Οπότε το τρίμηνο θα το φάς μέχρι να φέρεις το ενυδρείο στα σωστά του και να βρείς και τους δίσκους που θές.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-08, 14:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μεγάλη αλαγή στο τέλος γίνεται για να απομακρυνθούν τα νιτρικά που θα έχουν συσωρευθεί στο τέλος της διαδικασίας. Κατά τα άλλα δεν υπάρχει λόγος να γίνει.
Αν τώρα το ενυδρείο θα γίνει φυτεμένο ή αν φιλοξενήσεις προσωρινά κανά κερατόφυλλο δεν χρειάζεται να γίνει ούτε αυτή αρκεί να μετρήσεις τα νιτρικά ώστε να είναι ανεκτά για τα ψάρια που θα πρωτομπούν μέσα.

Τώρα για τα corry δεν μπαίνουν σε ενυδρείο εάν δεν τρέχει ήδη ένα τρίμηνο οπότε ούτε λόγος για να στρώσει το φίλτρο σε κουβά αλλά και για τους δίσκους φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχει κανείς κάποια εξοικίωση με το κουμαντάρισμα των παραμέτρων του νερού στο ενυδρείο πριν τους βάλει μέσα και όχι να μάθει αφότου τους βάλει. Οπότε το τρίμηνο θα το φάς μέχρι να φέρεις το ενυδρείο στα σωστά του και να βρείς και τους δίσκους που θές.
Εγώ θα διαφωνήσω με αυτό.. Η ύπαρξη μπόλικου κερατόφυλλου δε θα "ρουφάει" τα νιτρικά, αλλά την αμμωνία, μή επιτρέποντας έτσι την ολοκλήρωση του κύκλου (τα φυτά προτιμάνε την αμμωνία, καθώς απαιτείται λιγότερη ενέργεια για τη διάσπασή της στα ωφέλιμα προς αυτά στοιχεία).. Εξ'άλλου, αν δε δει σημαντική αύξηση των νιτρικών, τότε πώς θα σιγουρευτεί ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος? Επίσης, η απομάκρυνση του κερατόφυλλου, εφόσον αυτό είναι κάτι προσωρινό, θα είναι κάτι σαν αφαίρεση μέρους του βιολογικού υλικού, κάτι αντίστοιχο με την απότομη ιχθυοφόρτιση!

Βέβαια δεν ισχύουν τα ίδια εφόσον πάει για full φυτεμένο.. Αν γίνει κάτι τέτοιο, μπορεί να ξεκινήσει σχεδόν άμεσα (μόλις πάρουνε μπρος τα φυτά) με λίγα πάντα ψαράκια.. Δε θα προλάβει καν να αναπτυχθεί αμμωνία (ειδικά στο πολύ μεγάλο ενυδρείο του, και ακόμη περισσότερο με πολύ μικρή ιχθυοφόρτιση), θα τη ρουφήξουν κατευθείαν τα φυτά.. Βέβαια, εδώ μιλάμε για πολλά και ταχείας ανάπτυξης φυτά (με πολύ φως και διοξείδιο), περιπτώσεις δηλαδή στις οποίες ούτως ή άλλως θα ρίχναμε μπόλικο άζωτο ως τμήμα της ρουτίνας λίπανσης.. Είναι συνήθης πρακτική την οποία εφαρμόζουν πολλοί στα υψηλών απαιτήσεων φυτεμένα που βλέπουμε σε διαγωνισμούς, κ.τ.λ...
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-12-08, 15:16
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίσης, η απομάκρυνση του κερατόφυλλου, εφόσον αυτό είναι κάτι προσωρινό, θα είναι κάτι σαν αφαίρεση μέρους του βιολογικού υλικού, κάτι αντίστοιχο με την απότομη ιχθυοφόρτιση!
Η πρόταση είναι να είσάγει το κερατόφυλλο προς το τέλος της διαδικασίας προκειμένου να κοντρολάρει τα νιτρικά.
Μην ξεχνάς ότι κάνει κουβέντα για το πως θα γλυτώσει την πρώτη αλαγή.

Στο πνεύμα αυτό φυσικά δεν γίνονται εκπτώσεις. Αν όντως πηγαίνει για δίσκους πρέπει να γίνει γαλαντόμος στην νοοτροπία...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-12-08, 16:55
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Να συμφωνήσω με τον άνθρωπο των σπηλαίων . Ειδικά σε δισκοενυδρείο επειδή τα μικρά δισκάκια θέλουν αρκετή τροφή έχουμε μεγάλες ποσότητες νιτρικών και φωσφωρικών η ύπαρξει κερατόφυλλου ειδικά στους πρώτους μήνες θα τον γλυτώσει από αρκετές άλγες μέχρι να βρει ισσοροπίες στις ρουτίνες αλλαγών του .Φυσικά μιλάμε για βιοτοπικό ενυδρείο χωρίς φυτά πολλά
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-12-08, 18:43
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

"Λυπάμαι να πετάξω 700 λιτρα νερού οταν τελιώσει το στρώσιμο "


δεν εχω καταλαβει τι εχει γινει για να "πεταξεις " τα 700 λιτρα ?????
στρωσε το 700αρι
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο νέου εξωτερικού φίλτρου mafia Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 09-10-08 09:49
Τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου. alcol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 26-04-08 09:31
Αναβάθμιση εξωτερικού φίλτρου. liquid DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 29-05-06 09:53
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου thanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-08-04 15:11
Σωλήνες εξωτερικού φίλτρου antonis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-03-03 17:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09599 seconds with 15 queries