Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-05, 14:09
jjvrettis Ο χρήστης jjvrettis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Eνώ υπάρχει φλερτ δεν υπάρχει φωλιά!

Καλησπέρα σε όλους!
¨Εχω βάλει σε ένα ενυδρείο 20 λιτ. ένα ζευγάρι μονομάχων και ενώ υπάρχει το φλερτ μεταξύ τους ο αρσενικός δεν φτοιάχνει φωλιά.
Το νερό είναι στους 12 πόντους , η θερμοκρασία στους 28 βαθμούς κελσίου!Αν θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το τι φταίει!
THANKS!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-05, 20:24
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

όταν λες ότι έχεις βάλει στο ενυδρείο εννοείς τον αρσενικό ελεύθερο και τη θηλυκιά στη γεννήστρα?υπάρχουν αρσενικόι που φτιάχνουν φωλιά κατά τη διάρκεια του ζευγαρώματος και άλλοι που δε φτιάχνουν ποτέ,χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα στην αναπαραγωγή,οπότε μην ανησυχείς
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-05, 21:01
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
....... και άλλοι που δε φτιάχνουν ποτέ,χωρίς να δημιουργείται πρόβλημα στην αναπαραγωγή.........
εεεε ?
και που βάζει τα αυγά ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-05, 22:10
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

έχω μιλήσει με άτομα που μου είπαν ότι κάποια αρσενικά(λίγα βέβαια)δε φτιάχνουν φωλιά,αλλά απλά κολλάνε μαζί τα αυγά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-05, 22:16
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Thanks, δεν το γνώριζα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-05, 22:58
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
έχω μιλήσει με άτομα που μου είπαν ότι κάποια αρσενικά(λίγα βέβαια)δε φτιάχνουν φωλιά,αλλά απλά κολλάνε μαζί τα αυγά
χλωμο το βλεπω
τις δυο πρωτες μερρες τις ζωης τους τα μωρα , μεχρι να μπορουν να αρχισουν να κολυμπουν τρεφονται απο το << λιπος>> που τους παρεχει αυτη η φωλια που εχει φτιαξει το αρσενικο......
και επισης η δουλεια του πατερα αυτες τις μερες ειναι να βαζει τα μωρα πισω στην φωλια ........
αν δεν υπαρχει η φωλια τοτε τι γινεται...??????????
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-05, 00:11
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

απ'τη λέκιθο του αυγού δεν τρέφονται??απ'ό,τι έχω καταλάβει εννοούν ότι το αρσενικό περιβάλλει τα αυγά με βλέννη(αυτή που χρησιμοποιεί για να φτιάξει και τις φυσαλίδες της φωλιάς)αλλά δε φτιάχνει επιπλέον φυσαλίδες από βλέννη.ενώνει τα αυγά μαζί σε έναν περιορισμένο χώρο και όσα πέσουν τα επιστρέφει εκεί και τα ξανακολλάει με τ'άλλα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-05, 14:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Υπαρχουν όντως ορισμένα αρσενικά τα οποία δεν φτιαχνουν φωλιά (ή φτιάχνουν πολύ κακή φωλιά με πολύ μικρές και λίγες φουσκάλες). Αύτό κυρίως συμβαίνει επειδή τα αρσενικά αυτά έχουν κάποιο πρόβλημα που οφείλεται είτε σε γενετικούς λογους είτε σε κακές συνθήκες εκτροφής (θερμοκρασία, υγρασία του αέρα πάνω από το ενυδρείο εκτροφής). Αυτά τα αρσενικά μπορούν να μεγαλώσουν τα μικρά τους αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο (έως σπάνιο). Μου είχε συμβεί και εμένα και τελικά όλα τα αυγά καταστράφηκαν από μυκητες κλπ. (έχω διαβάσει στο δίκτυο για άλλους που τα μεγάλωσαν κανονικά...). Εκτός όμως από αυτό, πιστεύω ότι θα έχει και πρόβλημα "αποδοχής" από τη θηλυκιά, καθώς όπως έχω διαβάσει πολλές θηλυκιές ελέγχουν το μέγεθος και την ποιότητα της φωλιάς, πριν να ζευγαρώσει μαζί του (μερικές μάλιστα χαλάνε τη φωλιά αν δεν τους αρέσει και αναγκάζουν τον αρσενικό να φτιάξει άλλη!!! ).

Τώρα αυτό για την ουσία πάνω στα αυγά (ότι δηλαδή την τρώνε τα μικρά) δεν το έχω ξανακούσει. Οι νεογέννητες ιχθυονύμφες όλων των ψαριών τρέφονται τις πρώτες ώρες της ζωής τους αποκλειστικά από τηλέκιθο, και όταν τελειώσουν τα αποθέματα αυτής, τρέφονται με οτιδήποτε άλλο. Τα μικρά των μονομάχων, απ'ότι ξέρω, τρέφονται με πρωτόζωα (υπάρχουν βέβαια και άλλα ψάρια - όπως οι δίσκοι - που τρέφονται από εκκρίσεις των γονιών τους). Η ουσία αυτή πιστεύω ότι χρησιμέυει για να κολλάνε τα αυγά (και τα νεογέννητα που δεν κολυμπάνε ακόμα) στις φουσκάλες.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-05, 22:41
jjvrettis Ο χρήστης jjvrettis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Λοιπόν με χαρά σήμερα το πρωί ανακάλυψα ότι ο αρσενικός μονομάχος είχε φτοιαξει φωλιά όχι μεγάλη αλλά όπως λέει και ο σοφος λαός μας κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-05, 00:24
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή


Γι αυτο ακριβως το λογο μπηκαν οι ..........
στο προηγουμενο ποστ μου . για να απαντατε σωστα σε ενα ποστ
το << ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΦΩΛΙΑ.......>>>
δεν ειναι αποδεκτη απαντηση ειδικα σε ενα ανθρωπο που ξεκιναει τωρα μετην αναπαραγωγη των ΒΕΤΤΑ............
να μην σας τα βγαζω με το τσιγκελι η"" με αλλο τροπο(( π.χ λεω κατι λαθος και εσεις με διωρθωνεται ))

στο θεμα μας τωρα
στο παρελθον εχει γινει εκτροφη μωρων (( χωρις να υπαρχει φωλια)) επειδη ο πατερας ετρωγε τα αυγα << συμβαινει και αυτο μερικες φορες>> αλλα οπως ειπε και ο ΜAVERIK εχει αρκετες δυσκολιες.......

Τελικα το ΒΕΤΤΑ του jjvrettiss εκανε φωλια οποτε δεν υπαρχει θεμα ανυσηχιας

http://aquariumworld.20m.com/breeding1.htm
ΔΕΣΤΕ και εδω μερικες ωραιες φωτο απο το ζευγαρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-05, 10:46
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Στο δικό μου ζευγάρι ενώ κολυμπάνε μαζί και ο αρσενικος φλερτάρει με την θηλυκιά, δεν γίνεται τίποτα. Όταν βάζω την θηλυκιά μέσα στην ζευγαρώστρα τότε ο αρσενικός κάνει σαν τρελός και ετοιμάζει μια μικρή φωλιά από φουσκάλες. Όταν βγάζω το θηλυκό από την ζευγαρώστρα τότε το κυνηγάει όταν πηγαίνει κοντά του και άλλες φορές κολυμπάνε δίπλα δίπλα μαζί. Το θηλυκό δεν έχει ούτε οριζόντιες ( που στην αρχή αρχή που το είχα πάρει τις είχε) ούτε όμως και κάθετες. Εν τω μεταξύ διαπιστώνω ότι η φωλιά του αρσενικού είναι χαλασμένη. Μπορεί να μην ειναι ευχαριστημένη η θηλυκιά και να του χαλάει την φωλιά? Τα έχω αρκετό καιρό μαζί ( 3 εβδομάδες ) και το σκηνικό είναι συνέχεια το ίδιο. Τι προτείνετε να κάνω? Το ενυδρείο έχει φυτά μέσα και είναι 20 λίτρα περίπου με θερμοκρασία 28 και το ύψος του νερού είναι 11 cm. Για την φωλιά χρησιμοποιώ ένα μικρό ταπεράκι όπου την φτιάχνει από κάτω του.

Ένα τελευταίο που θυμήθηκα τώρα είναι ότι παρατηρώ σχεδόν όλη την επιφάνεια του νερού με μικρές και διάσπαρτες φυσαλίδες που δημιουργεί ο αρσενικός ενώ κολυμπάει μαζί με την θηλυκιά.

Μήπως χρειάζεται να καλύψω την πλευρά του ενυδρείου με χαρτόνι έτσι ώστε να μην ενοχλούντε από την παρουσία μου αφού το σημείο που το έχω στο σαλόνι συνέχεια κυκλοφορούμε από μπροστά του.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-05, 15:37
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ωραίες οι φωτο, θα προσπαθήσω να ανεβάσω και μερικές δικές μου αύριο στο forum...

Φίλε Χρήστο, όσο καιρό τα έχεις μαζί, η θηλυκιά τρέφεται σωτά? Αυτό που μπορώ να φανταστώ είναι ότι μάλλον η θηλυκιά δεν έχει ώριμα αυγά (χρειάζεται πολύ καλό τάισμα για να τα ετοιμάσει) για μπορέσει να γεννήσει. Αλλά και πάλι δεν εξηγείται η συμπεριφορά της να ακολουθεί τον αρσενικό, κανονικά θα έπρεπε αυτή να τρέχει να κρυφτεί και αυτός να την κυνηγάει και να τον δαγκώνει... Μπόρεί βέβαια να ισχύει και αυτό με την ανικανοποίητη θηλυκιά να χαλάει τη φωλιά...

Οι φυσαλίδες που βγάζει ο αρσενικός δεν είναι τίποτα, όλοι οι αρσενικοί το κάνουν όταν επιδεικνύουν τα προσόντα τους...

Πάντως κάνε αυτό με το κουτί (μερικοί πιο παραδοσιακοί breeders αυτό κάνουν) για να μην ενοχλείται το ζευγάρι και άστα για άλλες δυο μέρες. Αν δεν γίνει τίποτα και πάλι, χώρισέ τα και τάιζέ τα καλά για 1-2 εβδομάδες και μετά ξαναπροσπάθησε.

Καλή τύχη και ΥΠΟΜΟΝΗ....!!!!!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-05, 15:38
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

με το "κουτί" εννοούσα χαρτόνι....
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05279 seconds with 12 queries