Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-01-12, 13:25
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Υπάρχουν γλύπτες για λιμνούλα ?

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν γλύφτες για εξωτερική λιμνούλα χωρίς θερμοστάτη οι οποίοι να αντέχουν στον ελληνικό χειμώνα.


Μου έδωσαν κάποιους τον Αύγουστο μετά από ερώτησή μου και αφού δεν άντεξαν τον Νοέμβριο μου είπαν από το κατάστημα, ότι φυσικά και δεν αντέχουν τον Χειμώνα απλά εγώ δεν το διευκρίνισα, ενώ εγώ τους είχα ρωτήσει, αν αντέχουν.


Φιλικά Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-12, 14:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ηλία, κανένα απολύτως είδος Pleco δεν κάνει για τις καιρικές συνθήκες της Ελλάδας, καθότι όλα είναι καθαρά τροπικά. Επίσης, τα συγκεκριμένα είδη απαιτούν όξινο περιβάλλον, νερό το οποίο δεν ανέχονται τα χρυσόψαρα και τα κοι.

Μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες για τη λιμνούλα σου? Διαστάσεις, όγκος, φίλτρο, μέγιστο βάθος κ.λ.π.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-12, 18:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια υπενθυμιση

Η λέξη "γλύφτης" δεν υπάρχει στην ελληνική γλώσσα,
Υπάρχει ο "γλύπτης" : αυτός που λαξεύει από το ρήμα γλύφω δηλαδή σμιλεύω, πχ το χρυσελεφάντινο άγαλμα του Διός στην Ολυμπία, κατασκευάσθηκε από τον γλυπτη Φειδία γύρω στο 432 π.Χ. και είχε ύψος περίπου 12 μέτρα
Και υπάρχει και ο "γλείφτης" : αυτός που γλείφει (από το αρχαίο εκ+λείχω) πχ το κατσικακι εγινε πεντανοστιμο, να γλειφεις τα δαχτυλα σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-12, 19:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αρχικά, πριν διαβάσω το μήνυμα του φίλου, νόμιζα κι εγώ ότι ζητούσε όντως κάποιο γλύπτη, για να του σκαλίσει μια λιμνούλα.... Πράγμα που γίνεται δηλαδή και μου άρεσε η ιδέα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-12, 21:15
stubu Ο χρήστης stubu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2012
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα και sorryγια την ορθογραφία μου.
Λοιπόν αυτό που ψάχνω είναι γλείφτες ή αλλιώς Αλγοφάγους για τους κατέχοντες αν δεν κάνω πάλι λάθος, για μία λιμνούλα στην περιοχή της Βραυρώνας Αττικής και μέγεθος περίπου 1 μέτρο διάμετρο με βάθος νερού περίπου 28 πόντους και φταγμένη από τσιμέντο.

Το καλοκαίρι έβαλα μία λάμπα UV200¤ με μία αντλία 70¤ και κάποιες πέτρες (τύπου ελαφρόπετρας) που λειτουργούν σαν φίλτρα δεν θυμάμαι πως τις ονόμασε ο πωλητής, οι οποίες ήταν περίπου 5 κιλά και κάνανε περίπου 200¤ αν δεν κάνω λάθος & καθαρίζουνε με κάποια ένζυμα αν το λέω σωστά το νερό πριν πέσει πάλι μέσα στην λιμνούλα.

Τότε μου έδωσε και 3 μικρούς αλγοφάγους (Plecostomus) 15¤ και μετά πήρα και έναν μεγαλύτερο 50¤ οι οποίοι όλοι δεν άντεξαν κάποια νύχτα του Νοέμβρη.

Το θέμα μου είναι ότι ο πωλητής είχε 3 λίμνες έξω από το μαγαζί όπου στις 2 λίμνες ΄το νερό ήταν κρυστάλλινο αλλά στην τρίτη το νερό φαινόταν πράσινο, αλλά ήταν κρυστάλλινο αν το έπαιρνες με ένα ποτήρι, μόνο που σε αυτήν την λίμνη δεν είχε αλγοφάγους και από τον πράσινο πάτο της λίμνης φαινότανε και το νερό βρώμικο.
Ρώτησα σε 2 άλλα PetShop και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν αλγοφάγοι που να αντέχουν τον χειμώνα, αλλά στο τελευταίο κατάστημα μου είπαν υπάρχουν και θα μου φέρει μόνο δεν μου εγγυάται τίποτα αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από το μηδέν.
Για αυτό τον λόγο επειδή δεν θέλω να χαντακώσω και άλλα ψαράκια ρωτάω εδώ, δεν έχω πολλές γνώσεις με το θέμα παρά μόνο ότι έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ και φυλλάδια.
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-12, 21:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Ηλία, ένας από τους λόγους που βρίσκομαι εδώ είναι να σας αποτρέπω να πετάτε τα λεφτά σας άδικά. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αλγοφάγο ψάρι που να σου καθαρίζει "κρύσταλο" τις επιφάνειες μιας λίμνης και ούτε το επιδιώκει κανένας λιμνόφιλος διεθνώς. Τα κοι και τα χρυσόψαρα συνηθίζουν να βόσκουν ολόκληρη τη μέρα τσιμπολογώντας την άλγη, αλλά πάλι είναι και αυτά ανίκανα να την αποδεκατίσουν.

Η λιμνούλα σου έχει όγκο όσο ένα μικρό ενυδρείο, κάπου 200 λίτρα. Προσωπικά δεν θα σου έλεγα να προχωρήσεις με οποιοδήποτε ψάρι, γιατί εκεί έξω οι συνθήκες μεταβάλλονται πολύ γρήγορα, πράγμα που μπορεί να αλλάξει τα πάντα μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα, σκοτώνοντας όχι μόνο τους πλέκο που είχες, αλλά ακόμα και τα χρυσόψαρα (αν έχεις).

Για να λειτουργήσει σωστά μια οποιαδήποτε λίμνη (δεξαμενή στην περίπτωσή μας) χρειάζεται και φίλτρο να ακολουθεί τη ροή της αντλίας μας, ώστε να καθαρίζει πρώτα το βρώμικο νερό από τις ακαθαρσίες και τις σκόνες και μετά να εξουδετερώνει τις επικίνδυνες ενώσεις του αζώτου, που δημιουργούνται από τις ακαθαρσίες των ψαριών. Το φίλτρο μπορεί να είναι είτε έτοιμο του εμπορίου, είτε κάποιο που θα κατασκευάσεις εσύ. Οι πέτρες πεταμένες στον πυθμένα της λίμνης είναι μια εστία μολύνσεων περισσότερη. Ούτε στη φίλτρανση συμβάλλουν, ούτε σε τίποτα! Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι ευθύνονται κι αυτές στην επιδύνωση της ποιότητας της ορατότητας.

Η UV που αγόρασες ποιάς δυναμικότητας είναι? Πόσων Βάτ?
Η αντλία σου επίσης θα ήθελα να γνωρίζω την ροή της ανά ώρα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 09-01-12 στις 22:22
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλύπτες gianna Αρχάριοι γλυκού νερού 14 03-02-10 22:07
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40
Λιμνούλα κήπου με KOI Αθηνά Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 23 12-10-05 12:32
Eνώ υπάρχει φλερτ δεν υπάρχει φωλιά! jjvrettis Αναπαραγωγή 12 28-01-05 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04066 seconds with 14 queries