Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-14, 15:13
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή Προτάσεις για εξωτερικό φίλτρο

Καλησπέρα παιδιά. Νομίζω ήρθε η στιγμή να αλλάξω το εξωτερικό φίλτρο που έχω. Κάτοχος eheim 2215 εδώ και 3 σχεδόν χρόνια δεν μπορώ να πω ότι με άφησε αρκετά ικανοποιημένο, ιδιαίτερα με τη ροή του αφού μετά από 1 χρόνο είχε απαιτήσεις για πιο συχνό άνοιγμα και καθάρισμα, με αποκορύφωμα τη τελευταία χρονιά που σχεδόν ένα μήνα κρατούσε η ροή και μετά έπεφτε τελείως.

Οπότε σκέφτομαι να πάω σε κάποιο άλλο και κατά προτίμηση όχι της ίδιας εταιρείας. Για ενυδρείο 120lt τι μου προτείνετε; Το fluval 306 με καλύπτει ή είναι too much για τα λίτρα μου; Και μια άκυρη ερώτηση αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει σε αυτή τη σειρά, ξέρω ότι μπόλι σε φίλτρο χρειάζεται για να στρωθεί το ενυδρείο στην αρχή, σε ήδη στρωμένο ενυδρείο όμως χρειάζεται μπόλι σε καινούριο φίλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-14, 15:22
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Γιατί να μπεις σε επιπλέον έξοδα, αυτά τα φίλτρα δουλεύουν σε ενυδρεία πάρα πολλά χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, μήπως θέλει ένα καλό καθάρισμα και αλλαγή η φτερωτή του.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-14, 15:28
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Η φτερωτή είναι αυτή η προπέλα εσωτερικά της κεφαλής με το μαγνητάκι; Μια χαρά δείχνει. Και αν είχε πρόβλημα θα έπεφτε η απόδοσή της στο μήνα σχεδόν πάνω; Με το που καθαρίζω το φίλτρο κεφαλή και βάζω σε λειτουργία η ένταση από τη spraybar φτάνει μέχρι τα μισά του ενυδρείου μετά ξαφνικά από ένα μήνα σαν να βγάζει σταγόνες απλά. Χώρια που πότε πότε μου ανοίγει το κλιπάκι στο εσωτερικό της κεφαλής στα ξαφνικά και δε βγάζει καθόλου νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-14, 15:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια άκυρη ερώτηση αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει σε αυτή τη σειρά, ξέρω ότι μπόλι σε φίλτρο χρειάζεται για να στρωθεί το ενυδρείο στην αρχή, σε ήδη στρωμένο ενυδρείο όμως χρειάζεται μπόλι σε καινούριο φίλτρο;
Το φίλτρο στρώνει, όχι το ενυδρείο (στρώνει και το ενυδρείο αλλά το πλείστον της βιολογίας το έχει το φίλτρο)
Για αυτό θα πάρεις όσο πιο πολύ βιολογικό υλικό μπορείς (αν όχι όλο) από το παλιό φίλτρο και θα το βάλεις στο καινούριο ή θα βάλεις και τα 2 μαζί. Αν βάλεις και τα 2 μαζί, το παλιό φίλτρο θα το βγάλεις μετα από 1 μήνα ή ακόμα καλύτερα μετά τον μήνα να αφαιρείς βιολογικό υλικό από το παλιό μέχρι να το αδειάσεις, έτσι θα στρώσει το καινούριο και αφαιρώντας σιγα σιγα υλικό από το παλιό, το καινούριο θα αναπτύξει πλήρως τη βιολογία του. Το άδειασμα του παλιού θα σου πρότεινα να το κάνεις κατα 1/3 κάθε 15 ημέρες. Μπορεί να σου φαίνεται υπερβολικός ο τρόπος αλλά θεωρώ πως έτσι η βιολογία σου θα μεταφερθεί στο νέο φίλτρο χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα και χωρίς καθόλου κίνδυνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-14, 15:36
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μάλιστα. Απλά έλεγα μήπως επειδή υπάρχει βιολογία στο ενυδρείο να μεταφερθεί από εκεί φυσιολογικά στο νέο φίλτρο. Καλά που μου το είπες πάντως. Δεν είναι υπερβολικός ο τρόπος. Μια χαρά είναι.

Για το fluval 306 στα 120 λίτρα θα είναι οκ? ή θέλει μικρότερο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-14, 15:39
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φτερωτή είναι αυτή η προπέλα εσωτερικά της κεφαλής με το μαγνητάκι; Μια χαρά δείχνει. Και αν είχε πρόβλημα θα έπεφτε η απόδοσή της στο μήνα σχεδόν πάνω; Με το που καθαρίζω το φίλτρο κεφαλή και βάζω σε λειτουργία η ένταση από τη spraybar φτάνει μέχρι τα μισά του ενυδρείου μετά ξαφνικά από ένα μήνα σαν να βγάζει σταγόνες απλά. Χώρια που πότε πότε μου ανοίγει το κλιπάκι στο εσωτερικό της κεφαλής στα ξαφνικά και δε βγάζει καθόλου νερό.
Μήπως έχει φαγωθεί ο μαγνήτης και θέλει αλλαγή αυτή η προπέλα όπως το λες, για μένα κάνε πρώτα μια κίνηση να αλλάξεις την προπέλα και μετά πας σε άλλο φίλτρο, πάντως το συγκεκριμένο φίλτρο θεωρείται από τα πιο αξιόπιστα της αγοράς.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-14, 15:48
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Το 2215? Μου το είχαν προτείνει για ένα από τα καλύτερα και μπορώ να πω ότι στις αρχές του όντως έκανε δουλειά. Το μαγνητάκι μια χαρά είναι χωρίς κάποιο πρόβλημα. Θα είναι ακριβή η αντικατάστασή της προπέλας; Φοβάμαι μην μου πούνε για αντικατάσταση ολόκληρης της κεφαλής. Γιατί το fluval πάει στα 95 ευρώ και περισσότερο έτσι σκεφτόμουν, αν είναι να πάρω ανταλλακτικά και να μου βγει μια η άλλη τότε παίρνω καινούριο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-14, 16:13
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

σε θαλασσινό το έχεις? διαστάσεις του ενυδρείοΰ? τι ιχθύοφόρτιση έχει, μεγάλη, μικρή? αν όχι σε θαλασσινό, υπάρχουν φυτά, λίγα, πολλά? αλλαγές κάθε πότε γίνονται στο ενυδρείο? τι υπάρχει στο φίλτρο μέσα? μηπως παίζουν ρόλο όλα αυτα για την μειωμένη απόδοση του φίλτρου?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-14, 16:25
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Σε γλυκό νερό. μ80/υ50/β35 με 30 περίπου guppies. Υπάρχουν λίγα φυτά. Αλλαγή μια φορά την εβδομάδα και καθαρισμός φίλτρου μια φορά το μήνα. Στο φίλτρο υπάρχουν δυο σφουγγαράκια, μακαρόνι, ελαφρόπετρα και ενυδρειακό βαμβάκι. Λειτουργεί κοντά στα 3 χρόνια περίπου το φίλτρο. Και το τελευταίο χρόνο έχει παρουσιαστεί το όλο θέμα με την ιχθυοφόρτιση να είναι η ίδια αυτά το διάστημα και μόνο η εισαγωγή φυτών που έγινε πριν ένα 7μηνο περίπου. Αν το επηρέαζε κάποιο από αυτά δε θα είχε μειωμένη την απόδοσή του ακόμα και μετά τον καθαρισμό; Είναι περίεργο που μετά από τον καθαρισμό λειτουργεί άψογα και κοντά στο μήνα πέφτει τρομερά η απόδοσή του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-14, 16:27
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γλυκό νερό. μ80/υ50/β35 με 30 περίπου guppies. Υπάρχουν λίγα φυτά. Αλλαγή μια φορά την εβδομάδα και καθαρισμός φίλτρου μια φορά το μήνα. Στο φίλτρο υπάρχουν δυο σφουγγαράκια, μακαρόνι, ελαφρόπετρα και ενυδρειακό βαμβάκι. Λειτουργεί κοντά στα 3 χρόνια περίπου το φίλτρο. Και το τελευταίο χρόνο έχει παρουσιαστεί το όλο θέμα με την ιχθυοφόρτιση να είναι η ίδια αυτά το διάστημα και μόνο η εισαγωγή φυτών που έγινε πριν ένα 7μηνο περίπου. Αν το επηρέαζε κάποιο από αυτά δε θα είχε μειωμένη την απόδοσή του ακόμα και μετά τον καθαρισμό; Είναι περίεργο που μετά από τον καθαρισμό λειτουργεί άψογα και κοντά στο μήνα πέφτει τρομερά η απόδοσή του.
αλλαζεις το o-ring της κεφαλης(το κοκκινο) ..

σου τραβαει αερα σιγα σιγα και πεφτει η αποδωση του..φτηνο και ευκολο..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-14, 16:28
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

άνοιξες το θέμα στην κατηγορία του θαλασσινού, για αυτό κ ρώτησα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-14, 16:34
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

my mistake. Αν μπορεί κάποιος να το μεταφέρει.

@tyrinthos Χμ το κόκκινο λαστιχάκι πλάκα πλάκα δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. Παίζει ο αέρας όμως να ανοίγει με κάποιο τρόπο και το κλιπάκι που κρατάει το μηχανισμό στη κεφαλή; Γιατί εκτός της απόδοσης πότε πότε σταματάει τελείως η κυκλοφορία νερού και όταν ανοίγω το φίλτρο βλέπω ανοιχτό το μαραφέτι που κουμπώνει στο κάτω μέρος της κεφαλής.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-14, 16:48
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά. Νομίζω ήρθε η στιγμή να αλλάξω το εξωτερικό φίλτρο που έχω. Κάτοχος eheim 2215 εδώ και 3 σχεδόν χρόνια δεν μπορώ να πω ότι με άφησε αρκετά ικανοποιημένο, ιδιαίτερα με τη ροή του αφού μετά από 1 χρόνο είχε απαιτήσεις για πιο συχνό άνοιγμα και καθάρισμα, με αποκορύφωμα τη τελευταία χρονιά που σχεδόν ένα μήνα κρατούσε η ροή και μετά έπεφτε τελείως.

Οπότε σκέφτομαι να πάω σε κάποιο άλλο και κατά προτίμηση όχι της ίδιας εταιρείας. Για ενυδρείο 120lt τι μου προτείνετε; Το fluval 306 με καλύπτει ή είναι too much για τα λίτρα μου; Και μια άκυρη ερώτηση αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει σε αυτή τη σειρά, ξέρω ότι μπόλι σε φίλτρο χρειάζεται για να στρωθεί το ενυδρείο στην αρχή, σε ήδη στρωμένο ενυδρείο όμως χρειάζεται μπόλι σε καινούριο φίλτρο;
ειναι γνωστο οτι η σειρα αυτη της eheim ειναι πολυ καλη αλλα απο ροη.......,το fluval 306 εχει πραγματικη ροη γυρω στα 800 λιτρα!θα σε καλυψει μια χαρα και αν νομιζεις οτι ειναι πολυ η ροη του το χαμηλωνεις απο τον σχετικο διακοπτη που εχει!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-06-14, 17:03
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

οχιδε νομιζω να φταιει ο αερας γι αυτο..λες αυτο που το στριβεις και κουμπωνει και κραταει το αξονακι??αυτο γιατι να ανοιξει?δεν σου κουμπωνει καλα??ανοιξε το και βαλε λιγο βαζελινη στο αξονακι πανω και κατω γιατι μπαινει μεσα σε λαστιχακια ας πουμε κουζινετα..βαλε και λιγο βαζελινη στο κοκκινο λαστιχο και κανε μια δοκιμη..

ειναι πολυ ευκολο φιλτρο,δε νομιζω να σε δυσκολεψει..

απο την αλλη και ανταλακτικο να χρειαστει οπως πχ αξονακι και προπελακι σιγουρα δεν θα κοστισει οσο ενα φλουβαλ..κριμα ειναι να το πεταξεις..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-14, 17:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αφού σου έκατσε η ιδέα να πάρεις καινούριο φίλτρο, επισκεύασε και το παλιό και άστο να υπάρχει, για backup σε ώρα ανάγκης. Αυτό ήταν πάντα αυτό που με απασχολούσε, αν πάθει κάτι το φίλτρο τι να κάνω, έτσι πήγα σε DIY και εχω εφεδρικές αντλίες και έχω το κεφάλι μου ήσυχο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-14, 18:15
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού σου έκατσε η ιδέα να πάρεις καινούριο φίλτρο, επισκεύασε και το παλιό και άστο να υπάρχει, για backup σε ώρα ανάγκης. Αυτό ήταν πάντα αυτό που με απασχολούσε, αν πάθει κάτι το φίλτρο τι να κάνω, έτσι πήγα σε DIY και εχω εφεδρικές αντλίες και έχω το κεφάλι μου ήσυχο
ή 2 φίλτρα για παν ενδεχόμενο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-14, 22:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή 2 φίλτρα για παν ενδεχόμενο
και αυτό παίζει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-14, 23:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λογικα για τα λιτρα αυτα η ροη του 2215 πρεπει να ειναι ακρως ικανοποιητικη.
Καποια δυσλειτουργια υπαρχει (μαλλον θελει αλλαγη η φτερωτη) ή κατι με την τοποθετηση των υλικων κλπ
Προσωπικα δεν θα αλλαζα φιλτρο πριν δοκιμασω να το επιδιορθωσω, εφοσον δεν ειναι δαπανηρο το ρισκο για μια ασκοπη επισκευη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-06-14, 11:09
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Δεν δικαιολογείται να μπουκώνει το φίλτρο τόσο πολύ σε ένα μήνα.
Δοκίμασε να αραιώσεις λίγο τα υλικά σου μέσα στο φίλτρο, είναι σωστά τοποθετημένα τα υλικά; μήπως έχεις βάλει ανάποδα τα σφουγγάρια; Το βιολογικό υλικό θα πρέπει να βρίσκεται μετά τα προφίλτρα(σφουγγάρια). Αν η ελαφρόπετρα είναι σε μικρά κομμάτια δοκίμασε να την αναμείξεις και με siporax για να έχει μεγαλύτερα κενά ανάμεσα για διευκόλυνση της ροής.

Μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-06-14, 11:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η ελαφρόπετρα είναι σε μικρά κομμάτια δοκίμασε να την αναμείξεις και με siporax για να έχει μεγαλύτερα κενά ανάμεσα για διευκόλυνση της ροής.
Καλύτερα να μην την αναμίξεις αλλά να βάλεις αν θέλεις πριν την ελαφρόπετρα χωριστά ένα στρώμα σιποραξ. Έτσι και τα 2 υλικά θα αποδώσουν καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-06-14, 12:06
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

δες και τους σωλήνες. πιάνουν άλγη και μειώνουν τη ροή.
είτε τους καθαρίζεις εσωτερικά είτε παίρνεις καινούριους.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-06-14, 18:05
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
οχιδε νομιζω να φταιει ο αερας γι αυτο..λες αυτο που το στριβεις και κουμπωνει και κραταει το αξονακι??αυτο γιατι να ανοιξει?δεν σου κουμπωνει καλα??ανοιξε το και βαλε λιγο βαζελινη στο αξονακι πανω και κατω γιατι μπαινει μεσα σε λαστιχακια ας πουμε κουζινετα..βαλε και λιγο βαζελινη στο κοκκινο λαστιχο και κανε μια δοκιμη..

ειναι πολυ ευκολο φιλτρο,δε νομιζω να σε δυσκολεψει..

απο την αλλη και ανταλακτικο να χρειαστει οπως πχ αξονακι και προπελακι σιγουρα δεν θα κοστισει οσο ενα φλουβαλ..κριμα ειναι να το πεταξεις..
Ναι αυτό που το στρίβεις και κουμπώνει. Δε το παθαίνει συχνά. Το έχει πάθει 3 φορές από το Σεπτέμβριο. Το θέμα είναι ότι όταν το κουμπώνω προσπαθώ να το ανοίξω με ελάχιστη δύναμη και δεν ανοίγει. Κάτι άλλο πρέπει να γίνεται και αν το προκαλεί. Ένας στα pet city Μου είχε πει ότι κάτι δεν λειτουργεί καλά στη φτερωτή και με πιθανόν κάποιον μικροκραδασμό/κοκκάλωμα της φτερωτής το πετάει. Δε ξέρω. Έβαλα πάντως για αρχή καινούριο λαστιχάκι για να δω αν ο αέρας προκαλεί την μείωση της ροής. Έβαλα και λίγη βαζελίνη πάνω στο αξονάκι (άσχετο: δεν επηρεάζεται το νερό και κυρίως η βιολογία του φίλτρου από τη βαζελίνη Θα δω πως θα πάει και μετά αλλάζω τη φτερωτή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικα για τα λιτρα αυτα η ροη του 2215 πρεπει να ειναι ακρως ικανοποιητικη.
Καποια δυσλειτουργια υπαρχει (μαλλον θελει αλλαγη η φτερωτη) ή κατι με την τοποθετηση των υλικων κλπ
Προσωπικα δεν θα αλλαζα φιλτρο πριν δοκιμασω να το επιδιορθωσω, εφοσον δεν ειναι δαπανηρο το ρισκο για μια ασκοπη επισκευη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν δικαιολογείται να μπουκώνει το φίλτρο τόσο πολύ σε ένα μήνα.
Δοκίμασε να αραιώσεις λίγο τα υλικά σου μέσα στο φίλτρο, είναι σωστά τοποθετημένα τα υλικά; μήπως έχεις βάλει ανάποδα τα σφουγγάρια; Το βιολογικό υλικό θα πρέπει να βρίσκεται μετά τα προφίλτρα(σφουγγάρια). Αν η ελαφρόπετρα είναι σε μικρά κομμάτια δοκίμασε να την αναμείξεις και με siporax για να έχει μεγαλύτερα κενά ανάμεσα για διευκόλυνση της ροής.
Μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.
Δε δείχνει να μπουκώνει. Κάτι μηχανολογικό πιστεύω παίζει ή αυτό με τον αέρα που είπε ο tyrinthos. Τα σφουγγάρια τα έχω με τη συγκεκριμένη σειρά από την αρχή που αγόρασα το φίλτρο 3 χρόνια πριν. Ακολουθούν αυτή τη σειρά.



Απλά δεν έχω σφουγγαράκι κάτω κάτω στη βάση του φίλτρου. Έχω ένα ανάμεσα σε μακαρόνι και ελαφρόπετρα, ένα πάνω από ελαφρόπετρα και μετά ενυδρειακό βαμβάκι. Τόσο το μακαρόνι όσο και η ελαφρόπετρα είναι σε δυχτάκια και τα καθαρίζω με ενυδρειακό νερό κάθε μήνα για να πεις ότι βρωμίζουν και μπουκώνει η ροή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
δες και τους σωλήνες. πιάνουν άλγη και μειώνουν τη ροή.
είτε τους καθαρίζεις εσωτερικά είτε παίρνεις καινούριους.
Οι σωλήνες έχουν καθαριστεί εσωτερικά με σφουγγάρι κανένα δίμηνο πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-06-14, 23:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα τα εχεις τα υλικα, αν και δεν χρειαζεταi το πανω σφουγγαρι αφου εχεις filterwool.

Μαλλον αλλαγη φτερωτης θελεις.
Εχεις τσεκαρει το αξανακι και ειναι ΟΚ, ετσι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-06-14, 23:11
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Ναι μια χαρά είναι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις για φίλτρο χρυσοψαράδικου blacksun Γλυκό νερό - Γενικά 6 10-06-14 11:37
Εξωτερικό Φίλτρο Fishbone Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 09-05-14 12:01
DIY Εξωτερικό Φίλτρο matser DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 26-11-13 13:52
CO2 και εξωτερικό φίλτρο maxgr Γλυκό νερό - Γενικά 6 10-07-06 09:33
Προτάσεις για Εξ. φίλτρο σε 120λτ. Strahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 22-02-06 16:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10910 seconds with 15 queries