Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-14, 16:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Arrow Ξαφνικός ομαδικός θάνατος Red Cherry... πιθανές αιτίες

Σήμερα το πρωί πήγα να ταΐσω τις γαρίδες μου, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77225,
παρατήρησα πως πάρα πολλές γαρίδες ήταν στην επιφάνεια και πολλές από αυτές ψιλά στα τζάμια και σχεδόν έξω από το νερό, αυτό με ανησύχησε και άρχισα να ψάχνω γιατί συμβαίνει αυτό , τότε είδα πως το φίλτρο δεν έβγαζε φυσαλίδες (έχω συνδέσει το σωληνάκι της αεραντλίας στην έξοδο του φίλτρου), είχε μπει σκουπιδάκι και είχε φράξει, το καθάρισα και τις τάισα. Τότε ήταν που πρόσεξα πως στο βυθό υπήρχαν πολλές νεκρές γαρίδες και άρχισα να μαζεύω όσες έβλεπα, (το πρωί είναι σβηστά τα φώτα) και μάζεψα 40 περίπου γαρίδες , αμέσως μετρήσεις και αλλαγή 10 λίτρα νερό. Οι μετρήσεις έδειξαν , Αμμωνία 0 , ΝΟ2 > 0 < 0,25 , ΝΟ3 40, θερμοκρασία 24,5 και δεν μέτρησα PH,κάθε Παρασκευή που κάνω αλλαγή νερού έχω μετρήσει κάποιες φορες και τα νιτρικά δεν ξεπερνάνε το 20. Μάλλον από τις νεκρές γαρίδες πρέπει να ανέβασε νιτρικά και να είχα και οριακή αύξηση των Νιτρωδών. Υπάρχουν βέβαια πάνω από 200 γαρίδες μέσα, γεννοβολάνε συνέχεια. Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα κάνω μετρήσεις και ίσως ακόμα μια μεγάλη αλλαγή νερού και θα μαζέψω αν υπάρχουν άλλες νεκρές γαρίδες. Και όχι τίποτα άλλο, χθες ήρθε ένα φίλος και τις χαζεύαμε και λέγαμε πόσες πολλές έχουν γίνει.
Είναι δυνατόν από το σταμάτημα της αεραντλίας να έγινε τόση ζημιά ;
Στο ενυδρείο δεν υπάρχει CO2 και δεν βάζω κανένα λίπασμα και έως τώρα δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα ούτε είχα δει ποτέ νεκρή γαρίδα.
Το ενυδρείο μπαίνει κάτω από συνεχή παρακολούθηση βέβαια μέχρι νεωτέρας. Η επόμενη κίνηση είναι μείωση του ταΐσματος και από καθημερινή σκέπτομαι να τη κάνω μέρα παρά μέρα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-14, 17:33
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

φιλε μου επαθα ακριβως το ιδιο με εσενα!!!γυρισα σπιτι οπου ελλειπα απο το πρωι και δεν ακουγα θορυβο απο το spraybar του φιλτρου πηγα κοντα και ειδα οτι δεν εβγαινε καθολου νερο γιατι ειχε μπει ενα σκουπιδακι και ειχε μπουκωσει το φιλτρο!το καθαρισα μαζεψα οσες νεκρες γαριδες μπορεσα(καμια 50)και εκανα και αλλαγη νερου!μην ανησυχεις αφου εκανες αλλαγη και διωρθωσες το προβλημα μετα απο 1-2 μερες θα ειναι οκ οι γαριδουλες σου!απλα προσεξε να μην ταισεις!εγω δεν εριξα καθολου τροφη γιατι ειχαν μεινει μεσα μερικες ψωφιες τις οποιες εφαγαν οι ζωντανες!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-14, 17:39
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το πρωί πήγα να ταΐσω τις γαρίδες μου, http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77225,
παρατήρησα πως πάρα πολλές γαρίδες ήταν στην επιφάνεια και πολλές από αυτές ψιλά στα τζάμια και σχεδόν έξω από το νερό, αυτό με ανησύχησε και άρχισα να ψάχνω γιατί συμβαίνει αυτό , τότε είδα πως το φίλτρο δεν έβγαζε φυσαλίδες (έχω συνδέσει το σωληνάκι της αεραντλίας στην έξοδο του φίλτρου), είχε μπει σκουπιδάκι και είχε φράξει, το καθάρισα και τις τάισα. Τότε ήταν που πρόσεξα πως στο βυθό υπήρχαν πολλές νεκρές γαρίδες και άρχισα να μαζεύω όσες έβλεπα, (το πρωί είναι σβηστά τα φώτα) και μάζεψα 40 περίπου γαρίδες , αμέσως μετρήσεις και αλλαγή 10 λίτρα νερό. Οι μετρήσεις έδειξαν , Αμμωνία 0 , ΝΟ2 > 0 < 0,25 , ΝΟ3 40, θερμοκρασία 24,5 και δεν μέτρησα PH,κάθε Παρασκευή που κάνω αλλαγή νερού έχω μετρήσει κάποιες φορες και τα νιτρικά δεν ξεπερνάνε το 20. Μάλλον από τις νεκρές γαρίδες πρέπει να ανέβασε νιτρικά και να είχα και οριακή αύξηση των Νιτρωδών. Υπάρχουν βέβαια πάνω από 200 γαρίδες μέσα, γεννοβολάνε συνέχεια. Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα κάνω μετρήσεις και ίσως ακόμα μια μεγάλη αλλαγή νερού και θα μαζέψω αν υπάρχουν άλλες νεκρές γαρίδες. Και όχι τίποτα άλλο, χθες ήρθε ένα φίλος και τις χαζεύαμε και λέγαμε πόσες πολλές έχουν γίνει.
Είναι δυνατόν από το σταμάτημα της αεραντλίας να έγινε τόση ζημιά ;
Στο ενυδρείο δεν υπάρχει CO2 και δεν βάζω κανένα λίπασμα και έως τώρα δεν είχε υπάρξει κανένα πρόβλημα ούτε είχα δει ποτέ νεκρή γαρίδα.
Το ενυδρείο μπαίνει κάτω από συνεχή παρακολούθηση βέβαια μέχρι νεωτέρας. Η επόμενη κίνηση είναι μείωση του ταΐσματος και από καθημερινή σκέπτομαι να τη κάνω μέρα παρά μέρα.

Δεν νομιζω να ειναι απο το φίλτρο σου...
Καποια δηλητηριαση ειναι, μηπως ψεκασες τιποτα κοντα στο ενυδρειο?
Σου επεσε κατι μεταλικο μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-14, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Commando Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου επαθα ακριβως το ιδιο με εσενα!!!γυρισα σπιτι οπου ελλειπα απο το πρωι και δεν ακουγα θορυβο απο το spraybar του φιλτρου πηγα κοντα και ειδα οτι δεν εβγαινε καθολου νερο γιατι ειχε μπει ενα σκουπιδακι και ειχε μπουκωσει το φιλτρο!το καθαρισα μαζεψα οσες νεκρες γαριδες μπορεσα(καμια 50)και εκανα και αλλαγη νερου!μην ανησυχεις αφου εκανες αλλαγη και διωρθωσες το προβλημα μετα απο 1-2 μερες θα ειναι οκ οι γαριδουλες σου!απλα προσεξε να μην ταισεις!εγω δεν εριξα καθολου τροφη γιατι ειχαν μεινει μεσα μερικες ψωφιες τις οποιες εφαγαν οι ζωντανες!
Τις τάισα δυστυχώς πριν δω το πρόβλημα αλλά έκανα μια αλλαγή νερού 30%. Το θέμα είναι πως σε εμένα το φίλτρο δούλευε κανονικά, το σωληνάκι της αεραντλίας είχε βουλώσει. Φοβάμαι πως ίσως να τις τάιζω πιο πολύ από ότι πρέπει. Είναι σε νηστεία και παρακολούθηση τώρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να ειναι απο το φίλτρο σου...
Καποια δηλητηριαση ειναι, μηπως ψεκασες τιποτα κοντα στο ενυδρειο?
Σου επεσε κατι μεταλικο μέσα?
Μπα όχι, τίποτα, και τίποτα διαφορετικό ή κάποια αλλαγή στις ρουτίνες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-02-14 στις 17:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-14, 18:00
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

φιλε τωρα ειδα το ενυδρειο σου....μπορει να κανω και λαθος αλλα μηπως το οτι σταματησε η αεραντλια οπως λες εφθεινεται για τους θανατους???εννοω οτι ισως φταιε η ελλειψη οξυγονου αφου το ενυδρειο ειναι μικρο και οπως λες εχει μεσα 200 γαριδες(βαλε και αυτες που πεθαναν....)οπως και να το κανεις ειναι πολλες για ενα τετοιο ενυδρειο!κααι το δικο μου μικρο ειναι αλλα εγω εχω για οξυγονοση το spraybar το οποιο οταν σταματησε για το λογο που προανεφερα την πατησα!εγω πιστευω οτι το γεγονος οτι σταματησε η παροχη οξυγονου στο ενυδρειο σου φταιει για τον ξαφνικο θανατο!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-14, 19:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Απο την αεραντλια δυσκολα να προκληθηκε προβλημα, κατα τη γνωμη μου. Σκεψου οτι τις δικες μου τις εχω με ενα μικρο εσωτερικο, μεχρι να τα καταφερω να παρω εξωτερικο που θελω, το οποιο δεν ειναι καθολου αποτελεσματικο στην αναταραξη του νερου. Στις 4-5 μερες ισα ισα που κανει το νερο λιγο να κινειται στην επιφανεια (εμφανιζοντας και πρωτεϊνικο φιλμ αρκετες φορες), αλλα προβληματα δεν εχω δει στο ενυδρειο.

Και εγω νομιζω οτι καπου αλλου πρεπει να επικεντρωσεις την προσοχη σου. Σε κατι που ισως προκαλεσε καποιο ειδος δηλητηριασης στις γαριδες σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-14, 20:29
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τάκη η μία και μοναδική φορά που είχα μαζικό θάνατο σε γαρίδες ήταν όταν έβαλα φυτό στο ενυδρείο, χωρίς καμία απολύμανση

Συνήθως οι μαζικοί θάνατοι οφείλονται σε δηλητήριαση...οπότε ψάξε να θυμηθείς κάτι που μπορεί να έγινε, έξω απ τα συνηθισμένα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-02-14, 21:00
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Με 200 γαρίδες στα 30 λίτρα μια χαρά λόγος είναι το σταμάτημα της αεραντλίας.. Ειδικά αν είναι και λίγο χαμηλά το φίλτρο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-02-14, 21:12
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Στην παρουσίαση του ενυδρείου σου δεν έχεις co2, ενω στις άλλες φωτο φαίνεται ο διαχυτήρας, κάνω λάθος? Αν όχι, μήπως εκεί έπαιξε κάποιο πρόβλημα? (Co2 σε 30λτ μπορεί όντως να σου δημιούργησε θέμα αν σταμάτησε η αεραντλία!)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-02-14, 21:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά ήρθα σπίτι και έκανα μετρήσεις, ήταν 0 Αμμωνία και Νιτρώδη και Νιτρικά > 20 < 40. CO2 δεν έχω, είχα βάλει κάποια στιγμή αλλά το έβγαλα στη εβδομάδα. Δεν έχει γίνει τίποτα διαφορετικό το τελευταίο καιρό, μόνο έπεσε ένα κλάδεμα τη Παρασκευή μαζί με την αλλαγή. Δεν βρήκα άλλες γαρίδες νεκρές (2-3 μόνο). Ετοίμασα στα γρήγορα 40 λίτρα νερό και το άλλαξα πολύ αργά. Για την ακρίβεια έβγαλα 10 λίτρα νερό και α υπόλοιπα έβαζα και έβγαζα ταυτόχρονα και αργά, μου πήρε γύρω στη 1 ώρα + για να κάνω την αλλαγή. Τα νιτρικά τώρα είναι 5. Επίσης το PH πριν την αλλαγή ήταν 7,4. Πολύ φοβάμαι πως είναι πολλές οι γαρίδες σε 30 λίτρα και ίσως αυτό να το προκάλεσε όλο αυτό , σε συνδυασμό βέβαια με τη διακοπή της αεραντλίας. Επίσης πρέπει να έχω υπερπληθυσμό από το γενναίο τάισμα που κάνω (μάλλον έχω το σύνδρομο της κατοχής και ταΐζω ακατάπαυστα), από τώρα προβλέπω περίοδο ισχνών αγελάδων (αρκεί να κόψω αυτή τη κακή συνήθεια υπερβολικού ταίσματος)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-02-14, 21:48
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

κοιταξε επειδη και εγω το σκεφτομαι αυτο με το ταισμα δεν πιστευω οτι ταιζεις πολυ γιατι σκεψου οτι για τις περισσοτερες τροφες αναλογουν 2 μπιλακια σε καθε γαριδα!!!για σκεψου ποσα θες για 200 γαριδες!εγω επειδη ειμαι παθων επιμενω οτι οι θανατοι ηρθαν απο ελλειψη οξυγονου!!!δωστους λιγο χρονο να συνελθουν και να ξεστραριστουν και θα ειναι οκ θα το δεις!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-02-14, 22:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Commando Εμφάνιση μηνυμάτων
δωστους λιγο χρονο να συνελθουν και να ξεστραριστουν και θα ειναι οκ θα το δεις!
Εννοείται αυτό.
Πάντως παρόλο τις τόσες ψόφιες που έβγαλα , είναι γεμάτο γαρίδες μέσα, χαμός γίνεται, αλωνίζουν παντού
-------------------------
Τελικά τα μικρά ενυδρεία είναι πολύ ευαίσθητα, μπορεί να αλλάξει κάτι από στιγμή σε στιγμή, ακόμα και αν έχουν γαρίδες μέσα και ας είναι τούμπανο φυτεμένα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-02-14 στις 22:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-02-14, 22:41
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Για εμένα οπως ειπα και παραπανω ειναι κατι σε δηλητηρίαση, αν αυξηθουν οι γαριδες τοσο πολυ σε ενα ενυδρειο, απλά σταματανε να γεννανε.. δεν τις χανεις ολες μαζι.
Δεν χρειαζονται spay bar, και αεραντλιες σε τοσο ενυδρειο, ισα ισα μια μικρη αναταραξη της επιφανειας αρκει για την οξυγονωση του νερού.
Αν εχεις φυτα τυπου ανουμπια και κρυπτοκορινα ισως τις εχασες απο εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-02-14, 22:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εμένα οπως ειπα και παραπανω ειναι κατι σε δηλητηρίαση, αν αυξηθουν οι γαριδες τοσο πολυ σε ενα ενυδρειο, απλά σταματανε να γεννανε.. δεν τις χανεις ολες μαζι.
Δεν χρειαζονται spay bar, και αεραντλιες σε τοσο ενυδρειο, ισα ισα μια μικρη αναταραξη της επιφανειας αρκει για την οξυγονωση του νερού.
Αν εχεις φυτα τυπου ανουμπια και κρυπτοκορινα ισως τις εχασες απο εκει.
Τα φυτά που έχω είναι λευκοκεφάλα, Hygrophila polysperma, Vallisneria Gigantea , Limnofila sessiflora, Star grass , Eggeria densa , Sagittaria subulata,Ceratopteris Thalictroides και Cabomba Caroliniana, εύκολα φυτά όλα. Το spray bar είναι DIY και τo έβαλα γιατί η αντλία έχει μεγάλη ροή και το έκανε πλυντήριο το ενυδρείο, και με αυτό το τρόπο μετριάζεται η ροή. Το φίλτρο είναι και αυτό DIY από πλεξιγκλας με μια αντλία 400 L/H, αρκετά δυνατή για αυτό το ενυδρείο αλλά δεν έχω ρυθμιστή ροής, επίσης έβαλα το σωληνάκι της αεραντλίας στην είσοδο του Spray bar και οι φυσαλίδες βγαίνουν σαν κουρτίνα. Πάντως για δηλητηρίαση δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-02-14, 23:05
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτά που έχω είναι λευκοκεφάλα, Hygrophila polysperma, Vallisneria Gigantea , Limnofila sessiflora, Star grass , Eggeria densa , Sagittaria subulata,Ceratopteris Thalictroides και Cabomba Caroliniana, εύκολα φυτά όλα. Το spray bar είναι DIY και τo έβαλα γιατί η αντλία έχει μεγάλη ροή και το έκανε πλυντήριο το ενυδρείο, και με αυτό το τρόπο μετριάζεται η ροή. Το φίλτρο είναι και αυτό DIY από πλεξιγκλας με μια αντλία 400 L/H, αρκετά δυνατή για αυτό το ενυδρείο αλλά δεν έχω ρυθμιστή ροής, επίσης έβαλα το σωληνάκι της αεραντλίας στην είσοδο του Spray bar και οι φυσαλίδες βγαίνουν σαν κουρτίνα. Πάντως για δηλητηρίαση δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.
Αν εστω κουνιοταν λίγο εως και ελαχιστα η επιφάνεια, απο την στιγμη που δεν χρησιμοποεις και co2 αποκλειεται να τις εχασες απο οξυγονωση του νερου.
Ακομη και να σου χάλαγε το φιλτρο, στην χειροτερη περιπτωση, θα σου αντεχαν και εβδομάδα, αν ειναι στρωμένος καλα ο βυθος χωρις φιλτρο.
Οπως σου ειπα, κατι αλλο τρεχει, τα φυτα που αναφερεις δεν εχουνε κανενα προβλημα, ,μηπως εκανες κατι diy σου εφυγε καμια βιδα, απλα σκεψου τι έκανες και κάπως θα βγάλεις ακρη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-02-14, 23:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κι εμενα οπως και του nazgul, στο παλιο 50λιτρο με εσωτερικο φιλτρο και 100-150 γαριδες, ειχε φτασει απο το μπουκωμα να σταματησει σχεδον η ροη του, και θανατους δεν ειχα.
Κατι αλλο φταιει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά τα μικρά ενυδρεία είναι πολύ ευαίσθητα, μπορεί να αλλάξει κάτι από στιγμή σε στιγμή, ακόμα και αν έχουν γαρίδες μέσα και ας είναι τούμπανο φυτεμένα
+1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-02-14, 23:58
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για εμένα οπως ειπα και παραπανω ειναι κατι σε δηλητηρίαση, αν αυξηθουν οι γαριδες τοσο πολυ σε ενα ενυδρειο, απλά σταματανε να γεννανε.. δεν τις χανεις ολες μαζι.
Δεν χρειαζονται spay bar, και αεραντλιες σε τοσο ενυδρειο, ισα ισα μια μικρη αναταραξη της επιφανειας αρκει για την οξυγονωση του νερού.
Αν εχεις φυτα τυπου ανουμπια και κρυπτοκορινα ισως τις εχασες απο εκει.
εγω διαφωνω στο οτι θα σταματησουν να γεννανε!θα γενανε συνεχεια...(τουλαχιστον σε εμενα ετσι κανουν).εχω ακουσει για δηλητηριαση απο ανουμπια και κρυπτοκορινα αλλα μονο στην περιπτωση που κλαδευτηκαν και απελευθερωσαν ουσιες....φιλε nicpapa γινεται να δηλητηριαστουν και χωρις να πεσει κλαδεμα σε αυτα τα φυτα???(ρωταω για να μαθω)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-02-14, 00:03
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Μου έχει αντέξει rcs σε κλειστο ενυδρείο λόγω μετακόμισης, για περίπου 7-10 μέρες, μέχρι να το ξαναστήσω!!! Επιβίωσε πραγματικά σε λίγες σταγόνες νερού αφού το ενυδρείο δεν το "στραγγισα" τελείως και είχε μείνει και λίγη άμμος απ το βυθό!! Όταν το γέμισα δεν πίστευα στα μάτια μου μόλις είδα τη γαρίδα να κινείται μέσα στο νερό!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-02-14, 00:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι να πω βρε παιδιά, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι γιατί δεν έχω κάνει κάτι διαφορετικό και έξω από τα συνηθισμένα, καθημερινά φαί (Viforno , shrimps natural και λίγα φυλλαράκια Tropical Supervit που ρίχνω και στα ψάρια) και τη Παρασκευή αλλαγή νερού 15-20 λίτρα όπως πάντα με αποχλωριομένο νερό από φίλτρο άνθρακα που κάνω και στα άλλα ενυδρεία, ούτε καθάρισμα φίλτρου, είναι η ερχόμενη Παρασκευή που θα βγουν τα σφουγγάρια για το καθιερωμένο καθαρισμό (κάθε 15 ημέρες τα πλένω με νερό ενυδρείου). Και αυτό είναι που με ανησυχεί πως δεν βρίσκω την αιτία για να μην επαναληφθεί. Το μόνο που έγινε είναι πως δεν λειτουργούσε η αεραντλία, και ξέρω πως αυτό δεν είναι πρόβλημα (εκτός και αν είναι λόγω μεγάλου πληθυσμού). Και πριν που τις παρατηρούσα πάλι είμαι γεμάτος μωρά. Μόνο GH και KH δεν μέτρησα αλλά δεν το θεώρησα απαραίτητο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-02-14, 03:29
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πραγματικά λυπήθηκα μόλις το διάβασα το θέμα σου φίλε Τάκη... αν και θα αναπληρωθεί σύντομα το χαμένο κενό σε αριθμό, θανάτους σε ζωντανά κανένας μας δε θέλει να ακούει και να βιώνει..
Προσπάθησε να βρεις τι μπορεί να έφταιξε για να μην σου ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο στο μέλλον και το κυριότερο να προφυλαχθούμε κι όσοι χομπίστες ενημερωθούμε για το περιστατικό.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-02-14, 06:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πειραξες το βυθο? Σε τι κατασταση ειναι? Φυσαλιδες? Μυρωδια?
Επεσε κατι μεσα λαθος απο καποιον αλλο στο σπιτι?
Ο ανθρακας ειναι ΟΚ? ή μηπως τα εχει φαει τα ψωμια του?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-14, 09:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειραξες το βυθο? Σε τι κατασταση ειναι? Φυσαλιδες? Μυρωδια?
Επεσε κατι μεσα λαθος απο καποιον αλλο στο σπιτι?
Ο ανθρακας ειναι ΟΚ? ή μηπως τα εχει φαει τα ψωμια του?
Τώρα τελευταία δεν έχω πειράξει το βυθό Σπύρο, ούτε έχω φυτέψει κάτι, και συγκεκριμένα τη Παρασκευή που κλάδεψα δεν τα φύτεψα δίπλα, τα χάρισα, επίσης δεν έχω παρατηρήσει κάτι παράξενο στο βυθό, ούτε μυρωδιά ούτε φυσαλίδες.
Από κάποιον άλλον να έριξε κάτι μέσα ,δύσκολο το βλέπω, δε πλησιάζουν , ούτε να ταΐσουν, ρώτησα βέβαια αό τη 1η στιγμή , αλλά όχι.
¶νθρακα δεν έχω λόγω φυτών.
Επίσης και άλλο, υπάρχουν αρκετά σαλιγκάρια λάθρο μέσα και μερικά helena, αυτά δεν τα βρήκα μαζεμένα ψηλά, όταν συμβαίνει κάτι άσχημο με το νερό δεν θα ανέβαιναν και αυτά ψηλά ;
-------------------------
Πρωινές μετρήσεις
ΝΗ3/ΝΗ4 = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 5
Ολα καλά έως τώρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-02-14 στις 09:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-02-14, 21:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τοσοι θανατοι "θυμιζουν" καποιου ειδους δηλητηριαση!
Αν ηταν καλοκαιρι (μεγαλες θερμοκρασιες) ισως να υπηρχε προβλημα οξυγόνωσης ... Αλλα και παλι για μερικους μηνες χωρις καν φιλτρανση, χωρις καν ροη νερου εχω δει (με τα ματια μου) γαριδοενυδρειο να μην εχει απωλειες -μαλιστα με γαριδες πολυ πιο ευαίσθητες απο τις red cherry! Μετα απο αυτο φανταζει δυσκολη η περιπτωση να φταιει το φιλτρο! Βεβαια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο ποτε δε ξερει κανεις!

Η θερμοκρασια ποσο ειναι?

¶νθρακα εννοει ο Σπυρος απο το συστημα φιλτραρισματος που εχεις και κανεις αλλαγες νερου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-02-14, 21:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοσοι θανατοι "θυμιζουν" καποιου ειδους δηλητηριαση!
Αν ηταν καλοκαιρι (μεγαλες θερμοκρασιες) ισως να υπηρχε προβλημα οξυγόνωσης ... Αλλα και παλι για μερικους μηνες χωρις καν φιλτρανση, χωρις καν ροη νερου εχω δει (με τα ματια μου) γαριδοενυδρειο να μην εχει απωλειες -μαλιστα με γαριδες πολυ πιο ευαίσθητες απο τις red cherry! Μετα απο αυτο φανταζει δυσκολη η περιπτωση να φταιει το φιλτρο! Βεβαια σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο ποτε δε ξερει κανεις!

Η θερμοκρασια ποσο ειναι?

¶νθρακα εννοει ο Σπυρος απο το συστημα φιλτραρισματος που εχεις και κανεις αλλαγες νερου!
24,5 - 25-5 (με τα φώτα ανεβαίνει μέχρι και 1 βαθμό) έχω τη θερμοκρασία.
Εντελώς τυχαία άλλαξα ανθρακα στο φίλτρο πριν 10 ημέρες, από το ίδιο φίλτρο όμως βάζω και στα άλλα 2 ενυδρεία. Επίσης νερό άλλαξα τη Παρασκευή και οι θάνατοι έγιναν από Τρίτη βράδυ σε Τετάρτη πρωί.
-------------------------
Και εγώ για κάποια δηλητηρίαση σκέφτομαι , αλλά από τι ; και αν είχε κάποιο πρόβλημα το νερό δεν θα ανέβαιναν και τα σαλιγκάρια ψηλά ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-02-14 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-02-14, 01:00
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Commando Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω διαφωνω στο οτι θα σταματησουν να γεννανε!θα γενανε συνεχεια...(τουλαχιστον σε εμενα ετσι κανουν).εχω ακουσει για δηλητηριαση απο ανουμπια και κρυπτοκορινα αλλα μονο στην περιπτωση που κλαδευτηκαν και απελευθερωσαν ουσιες....φιλε nicpapa γινεται να δηλητηριαστουν και χωρις να πεσει κλαδεμα σε αυτα τα φυτα???(ρωταω για να μαθω)
Αυτό με τις ανουμπιες και κρυπτοκορινες είναι μύθος. Δεν παθένουν τίποτα οι γαρίδες.

Το πρόβλημμα του Τάκη έτσι όπως μας τα έγραψε νομίζω πως είναι συνδιασμός καταστάσων. Υπερβολικό τάισμα, μικρό ενυδρείο, πολλά ζωντανά, αλλαγή ρυθμού οξυγόνοσης, θερμοκρασία νερού ανεβασμένη. Αυτός ο συνδιασμός για κάποια στιγμή προκάλεσε μπαμ στις συνθήκες του ενυδρείο και κάποιες από τις πολλές γαρίδες δεν αντέξανε.

Για όλους μας το τάισμα είναι αυτό που πρέπει να προσέχουμε. Με πιο πολλή φαί θα τις κάνουμε κακό... με πιο λίγο θα αντέξουν
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-02-14, 01:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τις ανουμπιες και κρυπτοκορινες είναι μύθος. Δεν παθένουν τίποτα οι γαρίδες.

Το πρόβλημμα του Τάκη έτσι όπως μας τα έγραψε νομίζω πως είναι συνδιασμός καταστάσων. Υπερβολικό τάισμα, μικρό ενυδρείο, πολλά ζωντανά, αλλαγή ρυθμού οξυγόνοσης, θερμοκρασία νερού ανεβασμένη. Αυτός ο συνδιασμός για κάποια στιγμή προκάλεσε μπαμ στις συνθήκες του ενυδρείο και κάποιες από τις πολλές γαρίδες δεν αντέξανε.

Για όλους μας το τάισμα είναι αυτό που πρέπει να προσέχουμε. Με πιο πολλή φαί θα τις κάνουμε κακό... με πιο λίγο θα αντέξουν
Συμφωνω σε ολα.
-------------------------
Τα νιτρικα ποσα ηταν συνηθως πριν την αλλαγη?
Να μετρησεις και με αλλο τεστ γιατι καποια δειχνουν οτι ναναι (ιδιως αν κρυσταλωσει ενα συστατικο που εχουν)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-02-14 στις 01:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-02-14, 01:40
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τις ανουμπιες και κρυπτοκορινες είναι μύθος. Δεν παθένουν τίποτα οι γαρίδες.
Sorry αν βγαίνουμε λιγάκι εκτός θέματος, αλλά με αυτό που λες φίλε Γιάννη δείχνεις απόλυτη σιγουριά.. Δηλαδή έχεις κλαδέψει το ρίζωμα ανούμπιας εντός ενυδρείου και δεν παρατήρησες κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-02-14, 01:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

εγω συνεχεια το κανω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-02-14, 02:25
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω συνεχεια το κανω
Δε θυμάμαι να μου είχες πει για το ρίζωμα, έχω την εντύπωση ότι λέγαμε μόνο για την περίπτωση κοψίματος φύλλων
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-02-14, 04:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχες δικιο.
Ριζωμα σπανιως εχει τυχει να χρειαστει να κοψω μεσα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίστα με πιθανές Αιτίες Εμφάνισης Αμμωνίας matser Γλυκό νερό - Γενικά 9 27-11-13 17:09
Ξαφνικός θάνατος σε αρλεκίνους palia13 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 25 04-08-13 15:40
Ξαφνικός θάνατος, 3 SAE. kesanis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 08-06-12 14:10
Τόσο ξαφνικός θάνατος? Χριστόφορος Μίχας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 8 27-02-10 03:17
Ξαφνικός Θάνατος Ζωοτόκων manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-03-05 22:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09671 seconds with 13 queries