Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-14, 20:25
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Lightbulb Γαριδοσυνδυασμός και αλλαγές νερού

θα θελα να ξερω αν μπορω να προσθεσω καποιο απο αυτα τα ειδη στο ενυδρειο μου
Blue pearl shrimp
Blue Tiger shrimp
Red nose shrimp
Crystal red shrimp
το ενυδρειο μου και το στησιμο ειναι εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77731
δεν επεξεργαζομαι το νερο οποτε θα ειναι με νερο βρυσης οπως και οι αλλες μου γαριδουλες..ευχαριστω πολυ παιδια
επισης και πιο αλλο ειδος σαλιγκαριου μπορει να μπει ..εχω 5-6 helena και αρκετους λαθρεπιβατες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-02-14, 20:41
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Η Blue tiger υβριδίζει με τις CRS οπότε καλό είναι να μην μπουν μαζί. Oι CRS θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού που προϋποθέτουν επεξεργασία...
Δες και τα παρακάτω αν δεν τα έχεις δεί
Συνοπτικά προφιλ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228
Πίνακες συμβατότητας:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-02-14, 20:43
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Blue tiger υβριδίζει με τις CRS οπότε καλό είναι να μην μπουν μαζί. Oι CRS θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού που προϋποθέτουν επεξεργασία...
Δες και τα παρακάτω αν δεν τα έχεις δεί
Συνοπτικά προφιλ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228
Πίνακες συμβατότητας:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110
οχι φιλε μου ..εννοουσα ενα απο αυτα τα ειδη και συμφωνα με τις συνθηκες του ενυδρειου μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-02-14, 22:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χωιρις επεξεργασια νερου, μπορεις ευκολα να φιλοξενησεις τις blue pearl, οι οποιες ειναι αναλογες με τις δημοφιλεις red cherries. Οι red nose επισης δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικες, αλλα δεν αναπαραγονται στο γλυκο νερο, για να αποκτησεις απαικια.

Συγνωμη. Τωρα ειδα οτι εχεις ηδη καποια ειδη στο ενυδρειο. Οι blue pearl βγαινουν απο τη λιστα, λογω υβριδισμου με τις red cherries. Μερικες red nose μπορεις να βαλεις νομιζω, αλλα οπως ειπα παραπανω, δεν θα δεις γονο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-02-14, 22:45
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Από τις γαρίδες που αναφέρεις δεν μπορείς να προσθέσεις κάποιο είδος στο ενυδρείο σου.

Αν θες blue pearl πρέπει να βγάλεις τις red cherries.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-14, 22:49
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τις γαρίδες που αναφέρεις δεν μπορείς να προσθέσεις κάποιο είδος στο ενυδρείο σου.

Αν θες blue pearl πρέπει να βγάλεις τις red cherries.
γτ πρεπει να τις αφαιρεσω αφου δεν υβριιδιζουν με αυτα τα ειδη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-14, 22:50
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

crs και tiger χρειαζονται οσμωση και mineral ,μπορει και υποστρωμα , και μεγάλο ενυδρειο -- σταθερες παραμέτρους.
red nose απαιτηται υφαλμηρο νερο για αναπαραγωγη.
blue pearl ειναι στο ιδιο επιπεδο δυσκολιας με rcs.
Εννοειται πως μαζι με rcs δεν μπορεις να βάλεις blue pearl .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-14, 22:52
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

σε οτι λινκ εχω διαβασει λεει οτι δεν υβριδιζουν οι red cherry εκτος απτις yellow και ενα αλο ειδος νομιζω
-------------------------
οκ τοτε ποια θα προτεινατε να βαλω που να ταιριαζει με τις αμανο μου και τις red cherry και το νερο βρυσης;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 11-02-14 στις 22:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-14, 22:54
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε οτι λινκ εχω διαβασει λεει οτι δεν υβριδιζουν οι red cherry εκτος απτις yellow και ενα αλο ειδος νομιζω
Δεν ισχυει αυτο...
-------------------------
οκ τοτε ποια θα προτεινατε να βαλω που να ταιριαζει με τις αμανο μου και τις red cherry και το νερο βρυσης;
Καμια.... Αν θέλεις αλλο ειδος σε άλλο ενυδρειο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 11:56
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-14, 22:56
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

οκ θα το πηξω στις αμανο τοτε και τις red cherry
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-14, 22:58
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον nicpapa

Οι red cherries θα σε ικανοποιήσουν
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-14, 23:00
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

εχω 2-3 θυληκες αυγωμενες σημερα ηταν ολη μερα πανω σε ενα φυλλο (η καθεμια σε ξεχωριστο ) και δε κουνηθηκαν καθολου απο κει τι παιζει;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-02-14, 23:05
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Γραψε τα στοιχεια του ενυδρειου και τις παραμετρους καθως και ποσο καιρο τρέχει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-14, 23:09
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

Διαστάσεις:60μ χ 30πλ χ 35υψ
Όγκος:63 λιτρα - 50 καθαρα
Κατηγορία:Κοινωνικό - Φυτεμένο
Φυτά:limnophilla sessiflora, bacopa caroliana, hygrophilla diformis, rotala rotundifolia, hygrophilla polysperma rosandevig,moss balls, anubias nana, microsorum crispy leaves( θα προστεθει σιγουρα versicularia moss )
Ψάρια / ¶λλα είδη:20 γαριδουλες red cherry,4 γαριδες amano , 6 σαλιγκαρια clea helena
Διακοσμητικά υλικά:πετρες λαβας, ριζα redwood
υποστρωμα: jbl manado
Φόντο: ακομα τιποτα
Φωτισμός: μια λαμπα 15w ,grolux life glo , 6700kelvin, 960lumen
Διάρκεια φωτισμού: 7ωρες και 45 λεπτα και ανεβαινω μεχρι να φτασω τις 8
Φιλτράρισμα: fluval 106 εξωτερικο , 4 σφουγγαρια ,2 καλαθακια φουλ ελαφροπετρα υαλοβαμβακα στο τελος
Θερμοστάτης: 150w eheim jager
Λίπανση: μια φορα την εβδομαδα 1.5ml seachem flourish γενικο λιπασμα ιχνοστοιχια, seachem flourish potassium μια φορα την εβδομαδα 2ml
Παροχή CO2: οχι

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-15 (συνεχιζω αλλαγες νερου να πεσουν και αλλο)
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία: 24.5 - 25.5C
¶λλες πληροφορίες: τρεχει περιπου 1 μηνα στρωμενο με μπολι και τροφη...ειχα σκοπο να βαλω rasboras galaxy ενα κοπαδι των 10 αλλα εβαλα γαριδες πρωτα
-------------------------
μερικες φωτο:
http://i61.tinypic.com/x10p3o.jpg
http://i62.tinypic.com/5lqh74.jpg
http://i62.tinypic.com/1zfdj8.jpg
http://i58.tinypic.com/25jwg74.jpg
http://i57.tinypic.com/107qex1.jpg
-------------------------
με μια αλλαγη στα νιτρικα εχουν πεσει στο 5 και τα διατηρω εκει αναμεσα 5-10

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 11-02-14 στις 23:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-14, 23:17
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Συνηθως οταν ειναι ακινητες οι γαριδες υποδηλωνουν προβλημα στις παραμέτρους του νερου.

Τα λιτρα ειναι μια χαρά ., το μονο ισως προβλημα ειναι οτι ο βυθός δεν ειναι στρωμένος συνηθως θέλει 2-3 μηνες για να στρωθει.
moss balls ενοεις την μπαλα αλγης που πουλάνε ?
Μην κάνεις μεγάλες αλλαγες νερου στις γαρίδες.
Βαζεις λιπάσματα χωρις να εχεις co2, εχε το υποψιν οτι καποια στιγμη θα γεμισει αλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-14, 23:25
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

το λιπασμα.το εχω μειωσει στο μισο ml περιπου και θα το σταματησω γτ τα φυτα πανε καλα ...αλλα ολες οι γαριδες τριγυρνουν εκτος απο αυτες τις κοκκινες τις 2 τις αυγωμενες ..δλδ τι παιζει να χω προβλημα με.το νερο αφου.οι μετρησεις μου ειναι σωστες;
-------------------------
τωρα επισξς ειδα οτι τριγυρνανε και οι 2 αναμεσα στα φυτα...οι γαριδες θελουν αρκετη ροη η λιγη; σορρυ για τις πολλες ερωτησεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bilaras7 : 11-02-14 στις 23:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-14, 01:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην κάνεις μεγάλες αλλαγες νερου στις γαρίδες.
Γιατι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-02-14, 11:41
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι?
Απο την στιγμη που εχει 20 γαριδες σε 60 λιτρο, τι αλλαγες να κανεις...
Τα νιτρικά πρεπει να ειναι απο τις τροφές που ριχνεις ,καθως και η αιτια εμφανισης των σκουληκιων.

Αποψη μου , Σπυρο με οσα εχω μαθει οσο διατηρω ενυδρεια.
Στα ενυδρεια , ναι μεν και εγω κάνω αλλαγές οπου πεφτει λιπασμα και φως κυριως στο μεγάλο, τις αλλαγες ομως σε αυτο τις κάνω για να διωξω την περισσια των λιπασμάτων.

Στα μικρα τα γαριδάδικα εχω παρατηρησει, οτι με μεγάλες αλλαγες 50% και πάνω , καταστρέφω τους μικροοργανισμους, και την πράσινη αλγη που εχω στα τζάμια.
Αν εχεις φυτά σε γαριδάδικο , με το κανεις μεγάλη αλλαγη αφαιρεις και τα θρεπτικά οπου θα τραβουσαν τα φυτά, και δεν λέω των λιπασμάτων αλλα απο τον κυκλο των τροφων που ριχνουμε.

Δυστηχως σε ολα τα ενυδρεια λογω φυτων προσθέτω νιτρικά , γιατι μηδενιζουν και μπλοκάρουν τα φυτά, αλλαγες κάνω απλά τυπικά καθε 7 ημέρες, το 10% περιπου.

Τα παραπανω αφορουν τις "ευκολες " γαρίδες, στις crs δεν πεφτει τιποτα και δεν το συζητάμε για μεγάλη αλλαγη με την καμια.
Αν εχεις προβλημα με νιτρικά η κάτι αλλο απλά σπας τις αλλαγες σου σε 2 -3 φορες την εβδομάδα.

Ολη η ιστορια στις γαριδες ειναι να βρεις την ποσοτητα τροφης που χρειάζονται και πιστεψε με αυτη ειναι ελάχιστη...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-14, 13:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ρωτησα αν υπαρχει βασικα καποιος λογος να επηρεαζονται αρνητικα οι γαριδες απο την μεγαλη αλλαγη νερου.

Δεν ξερω περι λιπανσης, αναγκες φυτων κλπ, αλλα οι RC παντως απο οτι εχω δει εγω, δεν παθαινουν τιποτα με τη μεγαλη αλλαγη νερου.
Εκανα 80% (σωστη) αλλαγη νερου, εδω και χρονια, κι αυτο γιατι το χρειαζοταν το νερο, λογω ταισματος (αναλογια λιτρων και τροφης).
Στο νερο δεν επεφτε τιποτα αλλο εκτος απο τροφη, και φρεσκο νερο και η επιλογη των φυτων ειναι τετοια που να μην εχουν απαιτησεις παρα μονο λιγο φως, οτι βγαζουν οι τροφες, και νερο.
Μικροοργανισμοι και αλγες πανε συνηθως αναλογικα κι αυτοι, με την αναγκη του νερου για αλλαγη.

Φυσικα, αν δεν εχει αναγκη το νερο του, να γινει μεγαλη αλλαγη, δεν χρειαζεται να την κανει.
Οι μικρες και συχες αλλαγες νερου, δεν φερνουν το ιδιο αποτελεσμα στην μειωση των τιμων (οταν ειναι απαραιτητη). Απλα φρεσκαρισμα γινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-14, 15:56
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτησα αν υπαρχει βασικα καποιος λογος να επηρεαζονται αρνητικα οι γαριδες απο την μεγαλη αλλαγη νερου.

Δεν ξερω περι λιπανσης, αναγκες φυτων κλπ, αλλα οι RC παντως απο οτι εχω δει εγω, δεν παθαινουν τιποτα με τη μεγαλη αλλαγη νερου.
Εκανα 80% (σωστη) αλλαγη νερου, εδω και χρονια, κι αυτο γιατι το χρειαζοταν το νερο, λογω ταισματος (αναλογια λιτρων και τροφης).
Στο νερο δεν επεφτε τιποτα αλλο εκτος απο τροφη, και φρεσκο νερο και η επιλογη των φυτων ειναι τετοια που να μην εχουν απαιτησεις παρα μονο λιγο φως, οτι βγαζουν οι τροφες, και νερο.
Μικροοργανισμοι και αλγες πανε συνηθως αναλογικα κι αυτοι, με την αναγκη του νερου για αλλαγη.

Φυσικα, αν δεν εχει αναγκη το νερο του, να γινει μεγαλη αλλαγη, δεν χρειαζεται να την κανει.
Οι μικρες και συχες αλλαγες νερου, δεν φερνουν το ιδιο αποτελεσμα στην μειωση των τιμων (οταν ειναι απαραιτητη). Απλα φρεσκαρισμα γινεται.
Ποτέ δεν κάνουμε μεγάλες αλλαγές νερού σε γαριδάδικα επειδή σε όλες τις γαρίδες το πρώτο και βασικότερο μέλημα μας είναι η σταθερότητα των παραμέτρων του νερού μας.
Είναι προτιμότερο μικρές και συχνές αλλαγές νερού ακριβώς γιατί δεν μειώνουν τις τιμές στις παραμέτρους του νερού μας.

Το συχνότερο πρόβλημα ειδικά σε αρχάριους στην μεγάλη αλλαγή νερού είναι η θερμοκρασία. Αν δεν προσέξουμε ώστε το νερό της αλλαγής να έχει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου, σε μεγάλη αλλαγή νερού θα μεταβληθεί απότομα η θερμοκρασία με αποτέλεσμα το θερμικό σοκ.

Το βασικότερο πρόβλημα ειδικά σε ώριμα και καλά στρωμένα ενυδρεία είναι η χημεία του νερού. Λέγοντας χημεία δεν αναφέρομαι μόνο στις σύνηθες μετρήσεις μας(pH, GH, KH) αλλά τη γενικότερη χημική σύσταση του νερού. Είτε χρησιμοποιούμε νερό βρύσης(που πολλές φορές ανάλογα την εποχή έχει διαφορετικές παραμέτρους) είτε επεξεργασμένο νερό είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν έχει την χημική σύσταση με το ώριμο νερό του ενυδρείου μας. Μεγάλη αλλαγή νερού συνεπάγεται και απότομη αλλαγή των παραμέτρων με ολέθρια αποτελέσματα για τις γαρίδες.

Κάποια είδη γαρίδων είναι πιο ανθεκτικά και κάποια περισσότερο ευαίσθητα. Το σίγουρο όμως είναι ότι όλες επηρεάζονται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό σε σχέση με τα ψάρια.

Για τους παραπάνω λόγους σε ενυδρεία μόνο με γαρίδες(αφού δεν επιφέρουν μεγάλη βιοφόρτιση-σε λογικές ποσότητες) προτείνεται οι αλλαγές νερού να γίνονται εβδομαδιαία 10%-20%.
Πολλοί προτιμούν και είναι ακόμα πιο ασφαλές να κάνουν ακόμα πιο μικρές αλλαγές σε συχνότερη βάση(2-3 μέρες) αλλά θέλει προσοχή στην τήρηση αυτής της ρουτίνας αφού δεν πρέπει να αλλάξει απότομα αφού πάλι θα επηρεάσει τις παραμέτρους του νερού μας.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-02-14, 19:28
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

εμενα δλδ που τα λιτρα μου ειναι 48 με 50 και κανω μια αλλαγη τη βδομαδα η 2 αναλογα με μια λεκανη η οποια ειναι 10 λιτρα ειναι καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-02-14, 23:09
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα δλδ που τα λιτρα μου ειναι 48 με 50 και κανω μια αλλαγη τη βδομαδα η 2 αναλογα με μια λεκανη η οποια ειναι 10 λιτρα ειναι καλα?
Αυτο θα το δεις και με τις μετρησεις σου...
Εγω σε 50 λιτρο θα εκανα αλλαγη 5 λιτρα περιπου, αλλα οπως ειπα και παραπάνω τα νιτρικα θα σε οδηγησουν.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-02-14, 05:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτέ δεν κάνουμε μεγάλες αλλαγές νερού σε γαριδάδικα
Aυτο το "ποτε" δεν ισχυει και ειναι μυθος.
Εκανα για χρονια οπως ειπα σε RC, καθε εβδομαδα 80% και 90% αλλαγη νερου (με προετοιμασμενο νερο παντα και αργη εισαγωγη του στο ενυδρειο), η αποικια ειναι κατακοκκινη και δεν σταματα να μεγαλωνει, σε σημειο να εχω ξεκινησει απο 20 λιτρα και τις εχω πλεον σε 150.
Οποιος δεν ξερει να κανει σωστη αλλαγη νερου, ας μην κανει μεγαλη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-02-14, 09:24
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Ο τρόπος που κάνει ο Σπύρος τις αλλαγές, ο σωστός δηλαδή, δεν εφαρμόζετε από τους περισσότερους και γιαυτό όταν κάνουν μεγάλες αλλαγές στην κυριολεξία αλλάζουν το νερό του ενυδρείου. Σε αυτές τις περιπτώσεις, όταν δηλαδή δεν μπορούμε να κάνουμε σωστές αλλαγές νερού, τότε καλύτερα να είναι αυτές έως 10% του αρχικού όγκου νερού.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-02-14, 11:33
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

εγω θα συμφωνησω με τον Alex οτι οι γαριδες δεν αρεσκονται στις μεγαλες αλλαγες.

Τωρα απο που βγηκε οτι εμεις δεν κανουμε σωστες αλλαγες δε ξερω.. ξερει ο Σπυρος καποιον αλλο τροπο και δεν μας τον λεει?!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-02-14, 12:28
bilaras7 Ο χρήστης bilaras7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 197
Προεπιλογή

παιδια χρειαζομαι μια γρηγορη απαντηση...bamboo shrimp αυτη με τις βενταλιες μπορω να προσθεσω με αμανο και red cherry? ποια η δουυλεια της στο ενυδρειο ?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-02-14, 12:34
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια χρειαζομαι μια γρηγορη απαντηση...bamboo shrimp αυτη με τις βενταλιες μπορω να προσθεσω με αμανο και red cherry? ποια η δουυλεια της στο ενυδρειο ?
Μη βάλεις bamboo ακόμα, περίμενε να στρώσει καλά το ενυδρείο σου πρώτα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-02-14, 13:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα συμφωνησω με τον Alex οτι οι γαριδες δεν αρεσκονται στις μεγαλες αλλαγες.

Τωρα απο που βγηκε οτι εμεις δεν κανουμε σωστες αλλαγες δε ξερω.. ξερει ο Σπυρος καποιον αλλο τροπο και δεν μας τον λεει?!!
Δεν ειπα οτι δεν ξερεις να κανεις σωστες αλλαγες.
Ειπα πως οταν καποιος κανει αλλαγη νερου και αλλαζει τις παραμετρους του (και ιδιως αποτομα), δεν ξερει να κανει αλλαγη και τοτε ας μη κανει μεγαλη (μεχρι να μαθει τουλαχιστον) και ας κανει πολλες και μικροτερες. Απλο.

Αλλα αυτο το "ποτέ δεν πρεπει να κανουμε μεγαλες αλλαγες στις red cherry" ειναι μυθος, απο τη στιγμη που γινεται (οταν γινεται σωστα) και μαλιστα με θετικα αποτελεσματα.
Θα πρεπει να διευκρινιζουμε πότε δεν πρεπει να κανουμε μεγαλες αλλαγες, γιατι καποιος που ξερει να κανει αλλαγες, θα κολλησει και θα νομιζει οτι θα του παθουν κατι οι γαριδες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-02-14 στις 13:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-02-14, 14:15
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Σπύρο υπάρχουν πολλοί μύθοι στο χόμπι μας αλλά το συγκεκριμένο δεν είναι μύθος και συμφωνούν πολλοί γαριδάδες σε ολόκληρο το κόσμο σε αυτό. Στο προηγούμενο ποστ μου ανέφερα τους λόγους γι αυτό.

Μιας και είχες ποστάρει από τον Mustafa Ucozler σε προηγούμενο θέμα σου παραθέτω και την γνώμη του στο θέμα μας που βρίσκει τη πλειοψηφία σύμφωνη και είναι ένας από τους βασικούς λόγους που χάνει κάποιος τις γαρίδες του για "άγνωστο" λόγο.

You changed too much water at once

You perform a very large water change. You notice dead shrimp in your tank a day or two later.

Suggestion: Do not change too much of your shrimp tank water at once. There are several reasons for this. The first one is especially important in the winter. During all the seasons but summer very cold water tends to come out of the tap. If you change too much water all at once and refill it with the ice-cold tap water, your shrimp will experience a temperature shock and many of them will die over the next few days or weeks. For this reason make sure that you either change very little of the water or, if the chemical composition of your tap water is the same as your tank water *and* you absolutely need to perform a large water change, you can let the water sit for a while and adjust to room temperature before adding it to your tank. If your tank water is chemically different from the tap water, this will not work as well. If you have soft tap water, as I do for example, and add crushed coral to your tank to increase PH buffering capability, your PH, KH and GH will usually be higher than that of your tap water. Hence, if you perform a large water change, the shrimp will experience a shock due to the different chemical composition of the new water. Therefore, it is generally best to only change very little water (15-20%) on a weekly or bi-monthly basis.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 23-03-16 στις 11:59
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-02-14, 14:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν διαβασες προσεκτικα τι γραφει, αλλα λεει αυτα που εγραψα.
"Αν δεν ξερει καποιος να κανει αλλαγη νερου, να κανει μικρες".
Λεει με λιγα λογια οτι οταν δεν ξερει καποιος να προετοιμαζει νερο και βαζει κρυο απο τη βρυση ή εχει διαφορετικες παραμετρους στο ενυδρειο απο το το νερο αλλαγης, και δεν το ρυθμιζει σωστα, θα τις ψοφησει.
Αν ξερει να το φτιαξει, δεν θα τις ψοφησει.
Το ιδιο ισχυει και για τα ψαρια.
Παράθεση:
You changed too much water at once

You perform a very large water change. You notice dead shrimp in your tank a day or two later.

Suggestion: Do not change too much of your shrimp tank water at once. There are several reasons for this. The first one is especially important in the winter. During all the seasons but summer very cold water tends to come out of the tap. If you change too much water all at once and refill it with the ice-cold tap water, your shrimp will experience a temperature shock and many of them will die over the next few days or weeks. For this reason make sure that you either change very little of the water or, if the chemical composition of your tap water is the same as your tank water *and* you absolutely need to perform a large water change, you can let the water sit for a while and adjust to room temperature before adding it to your tank. If your tank water is chemically different from the tap water, this will not work as well. If you have soft tap water, as I do for example, and add crushed coral to your tank to increase PH buffering capability, your PH, KH and GH will usually be higher than that of your tap water. Hence, if you perform a large water change, the shrimp will experience a shock due to the different chemical composition of the new water. Therefore, it is generally best to only change very little water (15-20%) on a weekly or bi-monthly basis.
-------------------------
Απλο δεν ειναι ρε παιδια?
Γιατι κολλησαμε?

Τι χρειαζεται για να καταρριφθεί ενα μυθος, εκτος απο το να αποδειξεις οτι γινεται κι αλλιως?
Δεν πιστευετε οτι εκανα για 3-4 χρονια 70%-80%-90% αλλαγη νερου καθε εβδομαδα?
Πρεπει να το τραβηξω βιντεο δλδ?
Δεν ειναι θεμα διαφορετικοτητας ενυδρειου, χαρακτηρα ψαριων κλπ για να πουμε οτι υπαρχουν κι αλλες περιπτωσεις, οπου καπου λειτουργει και καπου δεν λειτουργει.
Σε ενα στρωμενο ενυδρειο η σωστη μεγαλη αλλαγη, δεν επηρεαζει αρνητικα.
Δλδ στο δικο μου γαριδαδικο πως δικαιολογειται να μη χανω γαριδες, αλλα το αντιθετο? Γινεται θαυμα εξ ουρανου κι εχει την Παναγια τη Γαριδουσα να το προστετευει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-02-14 στις 14:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγές νερού ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 3 30-12-14 23:45
Αλλαγές νερού ΧΑΡΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 22 12-08-14 17:09
Ποιότητα νερού - αλλαγές νερού gianelos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-10 23:01
Αλλαγές νερού fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 7 07-04-08 20:07
αλλαγές νερού gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-06-04 13:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09728 seconds with 14 queries