Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-13, 00:37
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή Το Κουφετάκι έχει κάτσει κατω στον πάτο.

καλησπερα-καλημερα παιδια, ειμαι πρωταρης στο φορουμ σας.

εχω ενα προβλημα.

εχω ενα 60αρη ενυδρειο με 3 χρυσοψαρα με τις μεγαλες ουρες (δεν θυμαμαι πως τα λενε) τα δυο ειναι μια χαρα αλλα το τριτο το κουφετάκι (ειναι σα κουφετο ασπρο κατασπρο) εχει απο χθες κατσει κατω στο πατο και δεν κουνιεται δεν πολυ αναπνεει και σημερα οι ουρες του εχουν μαραθει σχετικα οταν καθεται..
οταν κολυμπαει ειναι καταβεβλημενο αλλα δεν εχει κανενα σημαδι πουθενα στο σωμα του... τι γινεται?
δεν εχω μετρητες για αμμωνια κτλ θα παω να παρω μεθαυριο.
αλλαξα το νερο πριν απο 3 ωρες εβαλα φρεσκο νερακι (40%) απο την βρυση εριξα και το φαρμακο που μου ειχαν δωσει να ρειχνω με τις αλλαγες του νερου και λιγο αλατι.
το νερο που εβαλα δεν ηταν στην ιδια θερμοκρασια αλλα δεν εχω αυτην την δυνατοτητα.
η θερμοκρασια ειναι 21 περιπου απ οτι βλεπω με το αυτοκολλητο που εχω για θερμομετρο

τι να κανω? τι μπορει να εχει?? καθεται εκει για αρκετο διαστημα ενω ηταν απο τα πιο δραστηρια ψαρακια... τι κανουμε??

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας...!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-13, 01:46
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

καταρχην καλησπερα!εχω την εντυπωση οτι το φαρμακο που σου εδωσε ο πετσοπας ειναι βακτηρια για το φιλτρο σου το οποιο μαλλον ειναι αστρωτο.Αν ισχυει κατι τετοιο εχεις αμμωνια και πιθανον να στειλεις τα ψαρια σου.Περα απο αυτο αν και δεν εχω χρυσοψαρα νομιζω οτι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια
-------------------------
δωσε πληροφοριες για το ενυδρειο σου.ποσο καιρο τρεχει τι φιλτρο εχεις πως εστρωσες το φιλτρο σου
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη savvas27 : 27-02-13 στις 01:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-13, 01:55
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvas27 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην καλησπερα!εχω την εντυπωση οτι το φαρμακο που σου εδωσε ο πετσοπας ειναι βακτηρια για το φιλτρο σου το οποιο μαλλον ειναι αστρωτο.Αν ισχυει κατι τετοιο εχεις αμμωνια και πιθανον να στειλεις τα ψαρια σου.Περα απο αυτο αν και δεν εχω χρυσοψαρα νομιζω οτι τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια
-------------------------
δωσε πληροφοριες για το ενυδρειο σου.ποσο καιρο τρεχει τι φιλτρο εχεις πως εστρωσες το φιλτρο σου
Για αρχη μην ταιζεις και κανε συχνες αλλαγες.Με την πρωτη ευκαιρια,οσο προλαβαινεις,πηγαινε τα χρυσοψαρα πισω στο πετ σοπ και κατσε να διαβασεις για τον κυκλο του αζωτου και το πως ''στρωνουμε'' ενα ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-13, 02:04
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Δημητρη και εγω υποθετικα μιλησα γιατι ο φιλος δεν δινει συγκεκριμενες πληροφοριες.Ισως και να ειναι στρωμενο το φιλτρο του σωστα...δεν ξερω
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-13, 02:11
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν πολυ αναπνεει και σημερα οι ουρες του εχουν μαραθει σχετικα οταν καθεται..
εμενα αυτο μου δειχνει απουσια οξυγονου,σωστων συνθηκων και αμμωνιας κυριως ....κανε μεγαλη αλλαγη αυριο και κανε οτι σου ειπε ο Δημητρης...γυρνα τα πισω και ξεκινα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-13, 02:11
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvas27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη και εγω υποθετικα μιλησα γιατι ο φιλος δεν δινει συγκεκριμενες πληροφοριες.Ισως και να ειναι στρωμενο το φιλτρο του σωστα...δεν ξερω
Εχω τις ενστασεις μου γι αυτο.....
3 χρυσοψαρα στα 60 λιτρα και το ενα καθεται κατω με μαραμενη ουρα δεν ειναι και πολυ ομορφη εικονα.Σε λιγο θα καθονται και τα τρια μαζι.
Τα δινεις,τα σωζεις και ξεκινας σωστα απο την αρχη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-13, 02:28
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω τις ενστασεις μου γι αυτο.....
3 χρυσοψαρα στα 60 λιτρα και το ενα καθεται κατω με μαραμενη ουρα δεν ειναι και πολυ ομορφη εικονα.Σε λιγο θα καθονται και τα τρια μαζι.
Τα δινεις,τα σωζεις και ξεκινας σωστα απο την αρχη.
για αυτο τον λογο ειπα και εγω οτι θα στειλει ολα του τα ψαρια προφανως υπαρχει θεμα στο ενυδρειο του φιλου αλλα χωρις πληροφοριες δεν ειμαι 100%σιγουρος
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-13, 08:44
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

καλημερα παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. το ενυδρειο ειναι στρωμενο. το ειχα κανει πριν 5 μηνες εστρωσε κατα τα λεγομενα του πετ σοπ (ειχω ενυδρειο γυρω στα 12 χρονια ΑΛΛΑ δεν λεει κατι αυτο γιατι ΤΩΡΑ το χειριζομαι καλυτερα πιστευω, οποτε τωρα μαθαινω σωστα,αν και παλαιοτερα ειχα γεννες στα ψαρια μου δειγμα καλου οικοσυστηματος νομιζω) τα ψαρακια ζουν εκει 4,5 μηνες χωρις κανενα προβλημα. τροφη 2 φυλλαρακια για καθε ψαρακι 1 φορα την μερα και αλλαγη νερου 1 φορα στις 20 μερες, φιλτρο καθαριζω ανα μηνα περιπου.
απο χθες που αλλαξα νερο δεν ειδα καμια διαφορα στο ψαρακι μου.
φοβαμαι μην παθουν και τα αλλα τιποτα. οσο αναφορα νιτρικα αμμωνιες κτλ σαυτα ειμαι πολυ πρωταρης τι πρεπει να κανω πως θα το κανω κτλ εχω σκοπο αυριο να παω να παρω ταινιεσ λογο ελειψης χρονου αλλιως αν καποιος γνωστος μου φερει σημερα. πρεπει να παρω καποιο φαρμακο??

υ.γ. στα 60 λιτρα που ειναι το ενυδρειο μεσα εχει 56 νερο μετρημενα (ειναι ζιγκα μεχρι πανω το νερο λογο προβληματος με το φιλτρο που εχει μια πατεντα σχετικα λογο αλλαγης του κουτιου της προπελας και μου δωσαν νεου τυπου ανταλλακτικο με αποτελεσμα να μην κουμπωνει σωστα με το προηγουμενο)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-13, 09:12
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

το ενυδρειο θελει αλλαγη το ενα τριτο του νερο καθε μια εβδομαδα

το φιλτρο πως το καθαριζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-13, 09:24
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα καλώς ήρθες,
τα λίτρα σου είναι λίγα για χρυσόψαρα, ιδιαίτερα τα κόμετ που χρειάζονται αναλογικά περισσότερο από άλλα χρυσόψαρα (αναφέρεται 40-50λίτρα ανά ψάρι).
αν υποθέσουμε (πες μας) οτι είναι ακόμα μικρά και στεγάζονται προσωρινά μέχρι να μετακομίσουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο, οι διαδικασίες που χρησιμοποιείς είναι εσφαλμένες.
επειδή έχεις πολλά ψάρια σε μικρό χώρο, θα έπρεπε να κάνεις συνεχείς αλλαγές νερού, το μέτρο είναι μια φορά την βδομάδα στο 40% του συνόλου αλλά εσύ ίσως και δύο φορές την εβδομάδα ή έστω κάνοντας στην μέση της βδομάδας μια εμβόλιμη μικρότερη αλλαγή.
ρύθμισε την ροή του φίλτρου να δημιουργεί κάποια ανατάραξη για καλύτερη οξυγόνωση του νερού.
πρέπει να προμηθευτείς τεστς σε υγρά για μέτρηση της αμμωνίας κατ αρχήν.
κάτι με το φίλτρο δεν κατάλαβα, είσαι σίγουρος οτι δουλεύει κανονικά?
το νερό της αλλαγής πρέπει να προετοιμάζεις δηλαδή να το αφήνεις να περιμένει σε δοχείο πλαστικό μια μέρα έως το λιγότερο κάποιες ώρες πριν την αλλαγή και βέβαια πάντα με αντιχλώριο.
αν είναι δυνατόν δώσε πλήρη περιγραφή του ενυδρείου και του εξοπλισμού καθώς και κάποια φωτογραφία να σε βοηθήσουν και οι εμπειρότεροι φίλοι του φόρουμ.
καλή τύχη για το ψαράκι σου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-13, 09:47
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

λοιπον το καθαρισμα του φιλτρου το κανω με νερο απο το ενυδρειο. τις προαλλες ομως πεταξα το βαμβακι (πως το λεν δε θυμαμαι) που μπαινει πανω πανω στο φιλτρο γιατι βρωμισε και το αντικατεστησα με αλλο κομματι καινουργιο. το φιλτρο ειναι για αλλαγη αλλα καθυστρει λογο χρονου.

δε το βλεπω να αλλαζω ενυδρειο συντομα τουλαχιστον διοτι δεν υπαρχουν χρηματα για αλλαγη ενυδρειου εκτως εαν φτιαξω καποιο μονος μου (εχουμε κανει σε φιλο ετσι ενα 120αρι)

οσο αναφορα την αλλαγη νερου, εγω εχω ενα καφε υγρο πρεπει να ειναι για την ανανεωση μικροοργανισμων (αν το λεω σωστα) μετα απο καθε αλλαγη (μυριζει και ενυδρειο το φαρμακο αυτο ) το αντιχλωριο ειναι το γνωστο μπλε υγρο ετσι? μαλλον θελω δηλαδη συχνοτερη αλλαγη νερου... με καθε αλλαγη βαζω και μια κουταλια κοφτη σουπας αλατι...
στο πετ σοπ μου ειπε 1 φορα στους 2 μηνες αλλαγη το 1/3 του νερου
και ρωταω φιλη βιολογο-ιχθυολογο και μου λεει οτι 1 φορα το μηνα το λιγοτερο με κινδυνο τοσο πολυ να τα αφησω χωρισ αλλαγη και το κανα 20 μερες.

το ενυδρειο και το ψαρακι ειναι στις παρακατω φωτο τραβηγμενες το πρωι

κουφετο






σημερα το πρωι κολυμπησε λιγο αλλαξε 3 φορες θεση και εκατσε παλι...(στο 25 λεπτο που παρακολουθουσα πριν ερθω δουλεια)
ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-13, 10:04
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

όταν λες αλάτι, τι αλάτι βάζεις? και γιατί? ποιος στο πρότεινε?
επίσης λόγω έλλειψης χώρου, καλό θα ήταν να βγάλεις το ογκώδες διακοσμητικό που σου στερεί λίτρα. βάλε κάποιο μικρό ξύλο στον πάτο εναλλακτικά.
θεραπεία με αλάτι αν χρειαστεί θα σου πουν και οι υπόλοιποι, γίνεται με συγκεκριμένο αλάτι, δοσολογία και τακτική σταδιακής αφαίρεσης.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-13, 10:15
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

πανεμορφο το κουφετακι,μακαρι να γινει καλα.
ποσο καιρο τα εχεις τα ψαρια?
παντως μπορεις να βρεις και απο το φορουμ εδω,αληθινα φυτα ,να βγαλεις ολα τα πλαστικα και να το φτιαξεις πολυ ομορφο το ενυδρειο.
κι εφοσον γνωριζεις πως να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ,βαλε το αμεσα στο προγραμμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-02-13, 10:22
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

το αλατι εξ αρχης ο πετ σοπερ (μαγειρικο αλατι) και η φιλη μου με ειπε οτι εχει να κανει με την σκληροτητα του νερου κτλ δε μπορω να πω οτι με ειχε αποτρεψει να το χρησιμοποιησω...σιγουρα ομως μου ειπε να προσεξω την δοση... το διακοσμιτικο τρωει περιπου 1 λιτρο. οποτε αν με το καλο ζησει το κουφετο και βαλω φυτα μεσα θα φυγει...

τελικα τι μπορει να εχει το ψαρακι? ειναι σε κακη κατασταση?? το απογευμα θα κανω ξερω αν μπορω να κανω τα τεστ εστειλα εναν γνωστο να μου παρει αν μπορεσει σημερα αλλιως αυριο... εχω χρονο η θα τον χασουμε τον ασθενη.?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
πανεμορφο το κουφετακι,μακαρι να γινει καλα.
ποσο καιρο τα εχεις τα ψαρια?
παντως μπορεις να βρεις και απο το φορουμ εδω,αληθινα φυτα ,να βγαλεις ολα τα πλαστικα και να το φτιαξεις πολυ ομορφο το ενυδρειο.
κι εφοσον γνωριζεις πως να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ,βαλε το αμεσα στο προγραμμα.
ειναι γλυκας ο μπουμπυνας και ειναι ενα ψαρακι τσιρκο στην κυριολεξια κολυμπαει κανει κολπα στρυφογυρναει εχει πολυ πλακα...
ειμαι ξανθη δε ξερω αν καποιος ειναι απο δω αλλα φανταζομαι μικρες οι πιθανοτητες να βρω καποιον απο το φορουμ να δουμε για φυτα...
τα ψαρακια τα εχω 4,5 μηνες περιπου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-02-13 στις 10:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-02-13, 10:26
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

εχεις χρονο να αφαιρεσεις τα πλαστικα και να κανεις συχνες και σωστες αλλαγες στο νερο,απο σημερα...μονο καλο θα κανεις ετσι,οτι κι αν δειξουν τα τεστ.
αλατι μην βαζεις μαγειρικο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
μικρες οι πιθανοτητες να βρω καποιον απο το φορουμ να δουμε για φυτα...
τα ψαρακια τα εχω 4,5 μηνες περιπου
κοιτα καθημερινα στις αγγελιες και σιγουρα καποιον θα βρεις κοντα σου η μακρυτερα που να μπορει να στα στειλει.
ισως ηταν ηδη καταπονημενο το ψαρακι,απο το πετ σοπ(και με τις συμβουλες που σου εδινε,απορω πως κραταει ζωντανα ψαρια αυτος ο ανθρωπος )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 27-02-13 στις 10:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-02-13, 10:29
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

μακαρι γιατι ειναι ετσι απο την δευτερα και εχω σκασει...
οκ τελος το αλατι και βγαζω και το "κολοσσαιο" με τα πλαστικα φυτα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις χρονο να αφαιρεσεις τα πλαστικα και να κανεις συχνες και σωστες αλλαγες στο νερο,απο σημερα...μονο καλο θα κανεις ετσι,οτι κι αν δειξουν τα τεστ.
αλατι μην βαζεις μαγειρικο.
-------------------------


κοιτα καθημερινα στις αγγελιες και σιγουρα καποιον θα βρεις κοντα σου η μακρυτερα που να μπορει να στα στειλει.
ισως ηταν ηδη καταπονημενο το ψαρακι,απο το πετ σοπ(και με τις συμβουλες που σου εδινε,απορω πως κραταει ζωντανα ψαρια αυτος ο ανθρωπος )
και να φανταστεις οτι ειναι ο πιο σοβαρος που εχω βρει εδω... οι αλλοι ειναι ακομα πιο "επαγγελματιες"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-02-13 στις 10:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-02-13, 10:33
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

το κουφετακι μαλλον ειναι veiltail..το καλο ειναι οτι δεν μεγαλωνουν πολυ,εαν δεν κανω λαθος.
για βγαλε και τα αλλα κοντινες φωτογραφιες να δουμε.
νομιιιιζω απ οτι μπορεσα να δω οτι ολα ιδια ειναι,δεν ειναι κομετ,ευτυχως.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-02-13, 10:42
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι είναι πανέμορφο ψαράκι, μακάρι να πάνε όλα καλά!
το μαγειρικό αλάτι είναι απαγορευτικό.
γνώμη μου, κάνε σήμερα μια μεγάλη αλλαγή νερού αφού πρώτα βάλεις αντιχλώριο στο νερό και το αφήσεις για κάποιες ώρες να περιμένει στο δοχείο.
συμπλήρωσε αργά το προετοιμασμένο νερό στο ενυδρείο για να μην στρεσσαριστούν παραπάνω τα ψαράκι, ιδίως αυτό που ασθενεί. μην προσθέσεις κανένα άλλο "ζουμί" ή πρόσθετο.
βγάλε τα πλαστικά απο σήμερα.
από φάρμακα, περιμένω να "μπει" κάποιος πιο έμπειρος αλλά υπάρχει το eSHa 2000 που μου έχουν προτείνει κι εμένα και "πιάνει" πολλές ασθένειες. το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε χρυσόψαρα κι όλα πήγαν καλά.
αν τελικά επικρατήσει αυτή η γνώμη, το χρησιμοποιείς με κλειστά φώτα, ακόμα και σκεπασμένο το ενυδρείο, σε δοσολογία σύμφωνα με το χαρτάκι που έχει μέσα.
πάντως ευτυχώς προς το παρόν φαίνεται κάτι να έχει αλλά μοιάζει με σωστή τακτική να τα καταφέρεις.
εύχομαι τα καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-02-13, 10:55
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
το κουφετακι μαλλον ειναι veiltail..το καλο ειναι οτι δεν μεγαλωνουν πολυ,εαν δεν κανω λαθος.
για βγαλε και τα αλλα κοντινες φωτογραφιες να δουμε.
νομιιιιζω απ οτι μπορεσα να δω οτι ολα ιδια ειναι,δεν ειναι κομετ,ευτυχως.
ναι τα ιδια ειναι ολα απλα με αλλα χρωματα....!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι είναι πανέμορφο ψαράκι, μακάρι να πάνε όλα καλά!
το μαγειρικό αλάτι είναι απαγορευτικό.
γνώμη μου, κάνε σήμερα μια μεγάλη αλλαγή νερού αφού πρώτα βάλεις αντιχλώριο στο νερό και το αφήσεις για κάποιες ώρες να περιμένει στο δοχείο.
συμπλήρωσε αργά το προετοιμασμένο νερό στο ενυδρείο για να μην στρεσσαριστούν παραπάνω τα ψαράκι, ιδίως αυτό που ασθενεί. μην προσθέσεις κανένα άλλο "ζουμί" ή πρόσθετο.
βγάλε τα πλαστικά απο σήμερα.
από φάρμακα, περιμένω να "μπει" κάποιος πιο έμπειρος αλλά υπάρχει το eSHa 2000 που μου έχουν προτείνει κι εμένα και "πιάνει" πολλές ασθένειες. το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε χρυσόψαρα κι όλα πήγαν καλά.
αν τελικά επικρατήσει αυτή η γνώμη, το χρησιμοποιείς με κλειστά φώτα, ακόμα και σκεπασμένο το ενυδρείο, σε δοσολογία σύμφωνα με το χαρτάκι που έχει μέσα.
πάντως ευτυχώς προς το παρόν φαίνεται κάτι να έχει αλλά μοιάζει με σωστή τακτική να τα καταφέρεις.
εύχομαι τα καλύτερα
ωραια ευχαριστω πολυ θα το κανω μολις παω σπιτι...! οποτε να δουμε τι θα μας πουν και τα αλλα τα παιδια...
ΕΥΧΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-02-13 στις 10:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-02-13, 12:01
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

παντως μπορεις να βρεις και απο το φορουμ εδω,αληθινα φυτα ,να βγαλεις ολα τα πλαστικα και να το φτιαξεις πολυ ομορφο το ενυδρειο.
κι εφοσον γνωριζεις πως να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο ,βαλε το αμεσα στο προγραμμα.[/QUOTE]


συμφωνω απολυτα και στις δυο προτασεις και αυτο με τα φυτα καντο αμεσα
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-02-13, 15:37
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

εκανα τα τεστ....
δεν καταλαβα και πολλα.... τι κανουμε??

να και η φωτο



Uploaded with ImageShack.us
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-02-13, 15:40
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το τεστ το βουταμε μεσα (μεχρι το τελευταιο τετραγωνακι) για ενα δευτερολεπτο..το βγαζουμε εξω και το κουναμε να στεγνωσει...μετα συγκρίνουμε....ΞΑΝΑ κανε το τεστ....απο αυτα που δειχνει προς το παρόν..εχεις ανεβασμένο πεχα και σκληροτητες πολυ...νιτρικα και νιτρώδη δεν δειχνει (επισης δεν μετράει αμμωνια οποτε θα χρειαστείς υγρο τεστ)...αυτο που συμπαιραινω εγω ειναι οτι α)εκανες λαθος το τεστ,β)εχεις αστρωτο φιλτρο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-02-13, 16:05
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ξανα κανα το τεστ το βουτηξα 1 δευτερολεπτο και 1 λεπτο περιμενα τι θα δειξει....

και τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω.



Uploaded with ImageShack.us
-------------------------
τα δυο κατω κουτακια ειναι το 7,2 ιδιο με το τεστ
το 10° ειναι ιδιο με το 2 κουτακι στο τεστ (απο κατω προσ τα πανω)

τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα....

τι εχει το νερο δε μπορω να καταλαβω...ποσο μαλλον τι να κανω...
-------------------------
μετα απο 5 λεπτα το pH το δειχνει στο 8 σαν χρωμα στην κλιμακα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-02-13 στις 16:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-02-13, 16:06
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

πλατυ,να ρωτησω κατι ...
πως γινεται ενα φιλτρο να μην εχει στρωθει (εστω και με τον λαθος τροπο -των ψαριων) ,εαν τα ψαρακια τα εχει πανω απο 4 μηνες στο ενυδρειο?
τι μπορει να φταιει ?

boutas ski,εχεις θερμοστατη στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-02-13, 16:12
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

οχι δεν εχω θερμοστατη γιατι ειναι κρυου νερου και το νερο ειναι παντα στους 21-22 βαθμους ...

το φιλτρο μου να δεχθω οτι ισως να μην δουλευει καλα αλλα δε νομιζω να ειναι αστρωτο εκτως αν χαλασαν οι οργανισμοι στο σφουγγαρι βγαζοντας το σγουγγαρι απο το νερο για λιγη ωρα....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-13, 16:16
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

στην ξανθη,το νερο της βρυσης,παντα 21-22 βαθμους???
εισαι σιγουρος γι αυτο?
επειδη εχω ζησει χρονια στην ξανθη και κατι ξερω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-13, 16:19
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

του ενυδρειου το νερο οχι της βρυσης... της βρυσης ειναι -21 !!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-02-13, 16:20
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αλλαγες καθε ποτε κανεις φιλε μου?/και τι εχει μεσα το φιλτρο σου απο υλικα..στις αλλαγες τα πλενεις καπως?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-02-13, 16:22
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

θα σου έλεγα να κάνεις την αλλαγή σου και αν μπορείς να ξαναμετρήσεις. γιατί τα χρώματα τα μπεζ δεν αντιστοιχούν σε κάτι. μηπως επιρρεάζεται από το αλάτι και το υγρό που ρίχνεις
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-02-13, 16:32
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

λοιπον αλλαγες εκανα 1 φορα στις 20 μερες (οκ μην βαραται ο πετσοπασ με ειπε ανα δυο μηνες) και το φιλτρο το καθαριζα στο μηνα αλλα δεν ειχε και ποτε βρωμια.... μια φορα το βαλα και στη βρυση (λαθος το ξερω) δε το ξανακανα.

πρεπει να παω να παρω κι αλλα στικακια γιατι αυτα με τα εφεραν απο θεσσαλονικη αυριο θα παω να παρω απο δω αν εχουν..

τωρα θα αλλαξω νερο? εχω βαλει μια λεκανη ρουχων νερο να ερθει σε θερμοκρασια σωστη (θελει αντιχλωριο ? ) εδω και ενα 2 ωρο περιπου.
-------------------------
ναι τα πανω κουτακια δεν αντιστοιχουν πουθενα.... οντως αυτο με μπερδεψε και μενα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutas ski : 27-02-13 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ρωγμή στον πάτο!!! Efh DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 29-08-12 03:07
Αρσενικό Μolly στον πάτο endymion Ζωοτόκα 15 23-06-10 12:16
Απορία για φελιζόλ στον πάτο! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-02-10 17:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18889 seconds with 15 queries