Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-11, 15:11
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Lightbulb Sakura shrimp

Χαιρετε.
Μηπως ξερει καποιος αν αυτη η γαριδα-Sakura shrimp- ειναι παραλλαγη της ρεντ τσερι η ειναι αλλο ενα εμπορικο ονομα της παραπανω γαριδας (red cherry)?
Σε μερικα βιντεακια που εχω δει φαινονται πιο κοκκινες!
Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο παιζει ρολο ο φωτισμος και η τροφη για αυτο το αποτελεσμα,η αν οντος ειναι καποιο αλλο ειδος ρεντ τσερι!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-11, 15:18
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σωτος1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετε.
Μηπως ξερει καποιος αν αυτη η γαριδα-Sakura shrimp- ειναι παραλλαγη της ρεντ τσερι η ειναι αλλο ενα εμπορικο ονομα της παραπανω γαριδας (red cherry)?
Σε μερικα βιντεακια που εχω δει φαινονται πιο κοκκινες!
Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο παιζει ρολο ο φωτισμος και η τροφη για αυτο το αποτελεσμα,η αν οντος ειναι καποιο αλλο ειδος ρεντ τσερι!
Οι sakura ειναι red cherry αλλα συνηθως τις ονομαζουν ετσι επειδη εχουν πιο εντονο χρωμα ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-12, 19:17
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Sakura = Πιο "Red" Red Cherry = Πιο πολλά Euro. Neocaridina heteropoda είναι κι αυτές. Είναι και οι "Fire Red", το ίδιο συμβαίνει.
Προσωπικά θα προτιμούσα να πάρω 8-10 Sakura, αν ήταν να ξεκινήσω ένα ενυδρείο RCS αυτή τη στιγμή.
Για τις Atya Gabonensis απλώς να πω ότι δεν είναι καλό να είμαστε πάντα οι πρωτοπόροι. Ας δοκιμαστούν λίγο. Ακόμα δεν ξέρουμε τα τερτίπια τους καλά καλά.
Χώρια που στον Frank βλέπω ότι έχει 8 ευρώ η μία. Δεν δίνω 8 ευρώ για μία γαρίδα, πείτε με Σκωτσέζο..

P.S. Τους θυμάστε τους κόκκινους μαρκαδόρους Sakura οι παλιότεροι??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-12, 17:48
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω για τις απαντησεις.
Επειδη σκοπευω να επισκευθω την Γερμανια το επομενο μηνα μηπως γνωριζει κανεις να μου πει αν μπορω να φερω γαριδες και πως? Θα επιστρεψω με αεροπλανο οποτε δεν θα ταλαιπορηθουν πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-12, 19:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ρωτα την αεροπορικη εταιρια αν το δεχεται (η Agean πχ δε δεχεται υδροβια ζωακια απ οσο ξερω)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-12, 19:28
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Πριν να αγορασω τις γαριδες θα ρωτησω την αεροπορικη εταιρεια εαν τις δεχεται,απλα ρωταω εαν καποιος φιλος/φιλη εχει δοκιμασει να φερει υδροβιους οργανισμους αεροπορικα απο το εξωτερικο και ποσο κοστισε κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-12, 07:32
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Θα μπορούσες να τις βάλεις σε ένα μπουκάλι που κλείνει καλά, το μπουκάλι μέσα σε ένα σκληρό κουτί και το κουτί μέσα στις αποσκευές σου. Όχι στα χέρια, οτιδήποτε υγρό κατάσχετε στο check-in. Και πάλι όμως δεν ξέρω μήπως τις εντοπίσουν.
Ρώτα το ταξιδιωτικό γραφείο πρώτα, μην καταλήξουν τα γαριδάκια στον τενεκέ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-12, 10:10
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Θα τις βάλεις στη βαλίτσα σου, κατάλληλα προετοιμασμένες όμως. Κανονικά απαγορεύεται η εισαγωγή ζωντανών οργανισμών στην Ελλάδα χωρίς χαρτιά, αλλά εντός Ευρωπαϊκής ένωσης δεν σου ελέγχουν τη βαλίτσα στο τελωνείο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-12, 11:26
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Μήπως η βαλίτσα περάσει από μηχάνημα και εντοπίσουν τις γαρίδες;;;; Σίγουρα δεν θα θέλει να ταλαιπωρηθεί ή και να χάσει την πτήση για μερικές γαρίδες. Πιστεύω ότι μια ερώτηση πρώτα στον πράκτορα και μετά στην εταιρεία θα ήταν το καλύτερο.
Εμένα στο Heathrow μου πέταξαν το Physiomer (θαλασσινό νερό για καθαρισμό μύτης μωρού) που ήταν στην συσκευασία του, το οποίο όμως το είχα στις χειραποσκευές και με έβαλαν να δοκιμάσω το γάλα που είχα στο μπιμπερό. Καλά που δεν είχε κατουρηθεί η μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-08-12, 12:45
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Γι αυττό λέω να τη βάλει στις αποσκευές και όχι μαζί του στις χειραποσκευές. Στις αποσκευές σου δεν έχεις περιορισμό σε υγρά. Αν ρωτήσει είναι που δε θα το επιτρέψουν. Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με ψάρια, γαρίδες κλπ χωρίς πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-08-12, 13:08
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Για να μπει στις χειραποσκευές πρέπει το νερό στη συσκευασία να είναι λιγότερο από 100ml. ¶σε που πρέπει να περάσουν και από x-ray... Παρόλαυτά έφερα με επιτυχία αβγά από zebrafish στην Ελλάδα χωρίς προβλήματα (εκκόλαψη >50%) σε μπουκαλάκια των 50ml.
Καλύτερα στις αποσκευές αλλά να ρωτήσεις αν έχει θερμαινόμενο αμπάρι το αεροπλάνο (στην ολυμπιακή μια φορά μου είχαν πει όχι).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-12, 13:31
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις την εταιρια και θα σου πουν..πιστεψε δεν θα εισαι ο μονος που θα εχει ρωτησει
και ακομα καλυτερο θα ειναι να ρωτησεις το γραφειο τις εταιριας στην γερμανια οταν φτασεις στο αεροδρομιο αλλα και την ιδια την υπηρεσια του αεροδρομιου που σχετιζετΙ με αυτα
γερμανοι ειναι θα σου απαντησουν αμεσα
-------------------------
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις την εταιρια και θα σου πουν..πιστεψε δεν θα εισαι ο μονος που θα εχει ρωτησει
και ακομα καλυτερο θα ειναι να ρωτησεις το γραφειο τις εταιριας στην γερμανια οταν φτασεις στο αεροδρομιο αλλα και την ιδια την υπηρεσια του αεροδρομιου που σχετιζετΙ με αυτα
γερμανοι ειναι θα σου απαντησουν αμεσα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mathaios81 : 16-08-12 στις 13:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-08-12, 00:37
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις την εταιρια και θα σου πουν..πιστεψε δεν θα εισαι ο μονος που θα εχει ρωτησει
και ακομα καλυτερο θα ειναι να ρωτησεις το γραφειο τις εταιριας στην γερμανια οταν φτασεις στο αεροδρομιο αλλα και την ιδια την υπηρεσια του αεροδρομιου που σχετιζετΙ με αυτα
γερμανοι ειναι θα σου απαντησουν αμεσα
-------------------------
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις την εταιρια και θα σου πουν..πιστεψε δεν θα εισαι ο μονος που θα εχει ρωτησει
και ακομα καλυτερο θα ειναι να ρωτησεις το γραφειο τις εταιριας στην γερμανια οταν φτασεις στο αεροδρομιο αλλα και την ιδια την υπηρεσια του αεροδρομιου που σχετιζετΙ με αυτα
γερμανοι ειναι θα σου απαντησουν αμεσα
ναι, και θα του πουν άμεσα ότι δε μπορεί να τα μεταφέρει..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-08-12, 07:51
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέροντα τα άρθρα αλλά δεν το κάνουν όλες οι εταιρίες και ακόμα και αυτές που το κάνουν, δεν έχουν τη δυνατότητα σε όλες τις πτήσεις τους (πρέπει ο τύπος αεροσκάφους να έχει αποθηκευτικό χώρο με κλιματισμό και όμοια πίεση καμπίνας)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-08-12, 05:58
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.πριν επιχειρησω οτι δηποτε θα ρωτησω για να ειμαι σιγουρος.αν μου απαντησουν αρνητικα θα περιοριστω σε αναλωσημα που δεν θελουν και ιδιαιτερη μεταχειριση.

υ.γ
διαβαζοντας τον οδηγο της 'σερα' για τις γαριδες,ειδα οτι προτεινει την αμμο σαν υλικο βυθου,καθως οι γαριδες χρησιμοποιουν μικροκοκους αμμου για την ρυθμιση της ισορροπιας μεσω της στατοκυστης.ψαχνοντας διαφορα 'σαιτ' στο διαδικτυο για γενικοτερες πληροφοριες δεν ειδα κατι τετοιο να επιβεβαιωνεται.ποια ειναι η δκια σας αποψη?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-09-12, 16:01
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

υ.γ
διαβαζοντας τον οδηγο της 'σερα' για τις γαριδες,ειδα οτι προτεινει την αμμο σαν υλικο βυθου,καθως οι γαριδες χρησιμοποιουν μικροκοκους αμμου για την ρυθμιση της ισορροπιας μεσω της στατοκυστης.ψαχνοντας διαφορα 'σαιτ' στο διαδικτυο για γενικοτερες πληροφοριες δεν ειδα κατι τετοιο να επιβεβαιωνεται.ποια ειναι η δκια σας αποψη?

Υπαρχει καποιος που να εχει διαβασει κατι τετοιο η να εχει παρατηρησει στο ενυδρειο του κατι αντιστοιχο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-09-12, 17:17
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Αν σε γαριδάδικο θέλουμε να έχουμε ψιλή άμμο τότε θα πρέπει να είναι φουλ φυτεμένο και καλό είναι να έχουμε και μερικά σαλιγκάρια melanoides tuberculata για να αποφύγουμε την δημιουργία αναερόβιων περιοχών.

Κατά την γνώμη μου το ιδανικό για γαριδάδικο είναι λεπτό χαλίκι.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-09-12, 17:52
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Φουλ φυτεμενο και γαριδες ειναι λιγο δυσκολος συνδιασμος(λιπασματα,δυνατο φως,CO2) η τουλαχιστον 'ανεβαινει' ο βαθμος δυσκολιας του ενυδρειου.
Πιστευεις οτι με καλης ποιοτητας αμμο(να μην πετρωνει)υπαρχει παλι ο κινδυνος δημιουργιας υδροθειου?
Τα σαλιγκαρια αυτα δεν επιρεαζωντε απο τις ταμπλετες λιπανσης?
Η αμμος τελικα χρειαζεται σαν θρεπτικο στοιχειο στο διαιτολογιο των γαριδων για την επιτευξη της ισοροπιας?(συμφωνα τουλαχιστον με τον οδηγο της σερα)
Ευχαριστω για τον χρονο που διαθετεις για τις απαντησεις των ερωτηματων
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-09-12, 21:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω αμμο πουδρα σε γαριδοενυδρειο με ευκολα φυτα και helena (χωνονται κι αυτα μεσα στο βυθο).
Υψος αμμου 3-4 εκ.
Μια χαρα παει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-09-12, 22:42
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Εχω στο γαριδοενυδρειο μαυρη βασαλτικη αμμο περιπου 0,5 - 1,0 χλ κοκκομετριας.
Την εχω επισης αναμειξει και με λιγο λευκο χαλαζια.
Παχος βυθου περιπου 5 εκ.
Η ερωτηση μου ειναι περα απο θεματα καλαισθησιας και πρακτηκοτητας-λειτουργικοτητας,αν οι γαριδες χρειαζωντε μικρους κοκκους αμμου ως συμπληρωμα της διατροφης τους?
Εχω διαβασει κατι τετοιο μονο στο εντυπο της σερα.
Ψαχνωντας σε πολα σαιτ δεν βρηκα κατι αντιστοιχο και μου εκανε εντυπωση!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-09-12, 11:58
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σωτος1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω στο γαριδοενυδρειο μαυρη βασαλτικη αμμο περιπου 0,5 - 1,0 χλ κοκκομετριας.
Την εχω επισης αναμειξει και με λιγο λευκο χαλαζια.
Παχος βυθου περιπου 5 εκ.
Η ερωτηση μου ειναι περα απο θεματα καλαισθησιας και πρακτηκοτητας-λειτουργικοτητας,αν οι γαριδες χρειαζωντε μικρους κοκκους αμμου ως συμπληρωμα της διατροφης τους?
Εχω διαβασει κατι τετοιο μονο στο εντυπο της σερα.
Ψαχνωντας σε πολα σαιτ δεν βρηκα κατι αντιστοιχο και μου εκανε εντυπωση!
Δεν έχω διαβάσει πουθενά να χρειάζονται οι γαρίδες κόκκους άμμου ως συμπλήρωμα διατροφής.
Ουσιαστικά δεν χρειάζονται υπόστρωμα αλλά ούτε και φυτά, αυτά τα προσθέτουμε εμείς για λόγους καλαισθησίας. Η αλήθεια είναι ότι αν έχουμε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο με γαρίδες ο κίνδυνος για τις γαρίδες είναι μεγαλύτερος αφού μπορεί να έχουμε έξαρση αμμωνίας από αποσύνθεση φύλλων και ριζών αν δεν προσέξουμε.

Αν θέλουμε να στήσουμε ένα βιοτοπικό ενυδρείο για RCS αλλά και για πολλά είδη wild form γαρίδων ένα barebottom με αποξηραμένα φύλλα, ξύλα, πέτρες και χαμηλό φωτισμό θα ήταν το ιδανικό. Από φυτά μόνο βραδείας ανάπτυξης λεπτόφυλλα όπως java moss ή και java fern.
Σε ένα τέτοιο ενυδρείο δεν θα χρειάζεται καν να ταΐζουμε τις γαρίδες αφού θα παίρνουν την τροφή τους από τους μικροοργανισμούς που θα αναπτύσσονται και από την άλγη.

Δεν έχω στήσει(ακόμα) τέτοιο ενυδρείο, όλα τα παραπάνω είναι απλά θεωρητικά από όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-12, 15:13
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλουμε να στήσουμε ένα βιοτοπικό ενυδρείο για RCS αλλά και για πολλά είδη wild form γαρίδων ένα barebottom με αποξηραμένα φύλλα, ξύλα, πέτρες και χαμηλό φωτισμό θα ήταν το ιδανικό. Από φυτά μόνο βραδείας ανάπτυξης λεπτόφυλλα όπως java moss ή και java fern.
Σε ένα τέτοιο ενυδρείο δεν θα χρειάζεται καν να ταΐζουμε τις γαρίδες αφού θα παίρνουν την τροφή τους από τους μικροοργανισμούς που θα αναπτύσσονται και από την άλγη.

Δεν έχω στήσει(ακόμα) τέτοιο ενυδρείο, όλα τα παραπάνω είναι απλά θεωρητικά από όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς.
Αλέξη έχω στείσει έτσι δύο 20 λιτρα για Red Cherry. Γυμνό πάτω, μια χούφτα sera siporax από στρωμένο φίλτρο, από άλλα ενυδρεία λίγα βότσαλα και drift wood, λίγα ξερά φύλλα βελανιδιάς, Lemna minor (φακή), java moss με java fern στο ένα και pellia με java fern στο άλλο.

Μηχανάκια τίποτα, φυσικό φως και που και που συμπλήρωμα νερού ή αλλαγή μικροποσότητας. Τάισμα μια φορά κάθε 4 με 5 μέρες.

Τρέχουν τώρα κάπου ενα χρόνο και, και οι γαρίδες πάνε μια χαρά... δεν έχουν αυξηθεί υπερβολικά, μια μικρή ομαδούλα είναι κάπου 20 με 30 από 5 που έβαλα σε κάθε 20 λιτρο, αλλά έχουμε γέννες και έντονο κόκκινο χρώμα. Τα φυτά μεγαλώνουν στους ρυθμούς τους. Υπάρχουν και κάποια Ramshorn μέσα που κάθε λίγους μήνες αφαιρώ μερικά...

Σαν πείραμα μια χαρά είναι
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-09-12, 15:54
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Τι εννοείς μηχανάκια καθόλου. Δεν έχεις φίλτρο;;; Φως δεν έχεις. Θερμοστάτη έχεις οπωσδήποτε. Αλλά φίλτρο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-09-12, 16:16
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

θεωρω αυτη την προσεγγιση (βιοτοπικου χαρακτηρα) σαν την ιδανικοτερη.
Τον επομενο μηνα θα ανεβω Γερμανια και σκοπευω να φερω καποια ειδη (αν με αφησουν στο αεροδρομιο ) που δεν τα βρισκουμε ευκολα στην Ελλαδα.
Φιλε Lingistis το σιποραξ το εχεις χυμα στο βυθο σαν βιολογικο υλικο η σαν διακοσμητικο στοιχειο?
Επισης αν δεν κανω λαθος εχεις φερει γαριδες απο Γερμανια.Πως τις εφερες,ειχες κανενα προβλημα στο αεροδρομιο?
Αυτο με την αμμο Alex θα το ψαξω περισσοτερο και αν μαθω κατι θα ενημερωσω.Παντως σε διαφορα βιντεο που εχω δει στο ιντερνετ σχετικα με τους φυσικους βιοτοπους των γαριδων,υπαρχει αμμος στο βυθο.
Μηπως ξερει κατι σχετικο ο Raven που εχει πολλες γνωσεις σχετικα με τις γαριδες?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-09-12, 16:25
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοείς μηχανάκια καθόλου. Δεν έχεις φίλτρο;;; Φως δεν έχεις. Θερμοστάτη έχεις οπωσδήποτε. Αλλά φίλτρο;;;
Δεν υπάρχει τίποτα... ούτε φίλτρο, ούτε θερμοστάτης... τίποτα.

Επιρεάστικά από τα EcoSphere σαν αρχή λειτουργίας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σωτος1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Lingistis το σιποραξ το εχεις χυμα στο βυθο σαν βιολογικο υλικο η σαν διακοσμητικο στοιχειο?
Επισης αν δεν κανω λαθος εχεις φερει γαριδες απο Γερμανια.Πως τις εφερες,ειχες κανενα προβλημα στο αεροδρομιο?
Το sera siporax είχε πάνω του βιολογικό υλικό, η σκέψη είναι ότι προσφέρει βιοποικιλότητα στο σύστημα αλλά και αρκετές κρυψώνες.

Από Γερμανία ήρθαν οι γαρίδες με ΕΛΤΑ

Ευχομαι να φέρεις ωραία πράγματα και να έχεις ήδη έτοιμο το ενυδρείο
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 09-09-12 στις 16:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-09-12, 16:59
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Συγνώμη τώρα γιατί κόλλησα.
Εδώ άλλοι χάνουν πληθυσμούς γαρίδων λόγω θερμοκρασίας και εσύ δεν έχεις θερμοστάτη ή ανεμιστήρια.
Τι γίνεται με τη θερμοκρασία; Δεν ανεβαίνει το καλοκαίρι; Δεν πέφτει το χειμώνα; Εκτός αν έχεις την τέλεια θερμοκρασία στο σπίτι σου.
Αλλαγές νερού;
Συγνώμη για το off topic. Έχεις σε κάποιο άλλο θέμα περιγραφή του ενυδρείου αυτού για να πάω να το διαβάσω;; Αν όχι, κάνε σε παρακαλώ μια παρουσίαση. Είναι άκρως ενδιαφέρον το "πείραμα" αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-09-12, 17:01
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Σε αυτα τα ενυδρεια τι νιτρικα μετρας?
Αν δεν μπορεσω να τις φερω ο ιδιος θα ζητησω να μου τις στειλουν μεσω ταχυδρομειου
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-09-12, 17:23
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Συγνώμη για το off topic κι εγώ.Σε ένα site Γερμανικό είδα να πουλάνε γαρίδες tibee νομίζω τις λένε και είναι διαστύρωση tiger και bee.Πολύ ωραία γαριδούλα με πιο έντονα χρώματα και γραμμές από τις απλές tiger.Φοβερές, με 7-8 ευρώ η μία.Θα ήταν ωραία να τις είχαμε στην Ελλάδα......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-09-12, 17:46
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Υπαρχουν πολλες γαριδες που εδω στην Ελλαδα ειναι τελειως αγνωστες
Ειναι αρκετα δυσκολο να της 'συναντησεις' σε καποιο πετ,γιατι ειναι ακριβες και δεν αφηνουν περιθωριο κερδους στους ιδιοκτητες των καταστηματων.
Για παραδειγμα μια ρεντ τσερι κανει 0,80 ~ 0,90 το 'κομματι΄και την βρισκεις στην Θεσσαλονικη απο 2,50 ως 3,00.
Δηλαδη ως και 300% κερδος!!!
Μια γαριδα ομως που 'φευγει' απο τον εκτροφεα με 10~20 ευρω το κομματι,δεν μπορει να πουληθει 30 με 40 ευρω.
Χωρια που αυτες οι γαριδες θελουν τα 'δικα' τους ενυδρεια ,που δεν υπαρχουν ομως διαθεσιμα απο αρκετα πετ.
Υ.Γ
Φιλε Lingistis θα ηθελα να μου πεις εαν θελεις τι νιτρικα μετρας σε αυτα τα ενυδρεια?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
bamboo shrimp marios psilopoulos Όλες οι άλλες γαρίδες 4 31-01-14 07:09
Bamboo shrimp Raven Όλες οι άλλες γαρίδες 11 13-10-09 20:41
red claw shrimp andreas213 Όλες οι άλλες γαρίδες 2 28-09-09 10:33
Sakura shrimps Raven Γαρίδες του γένους Neocaridina 16 08-03-09 16:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08926 seconds with 13 queries