Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-11, 14:20
anastasianikol52
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή θαλασσινό

καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος στο φορουμ. είχα ενυδρείο γλυκού νερού και τώρα θέλα να το μετατρέψω σε αλμυρού.είναι 60 λίτρα και δεν έχω τίποτα από εξοπλισμό ακόμα θα ήθελα να μου πείτε από που να ξεκινήσω, τι αρχικό εξοπλισμό χρειάζομαι.θα ήθελα να είναι fish only και όχι reef απλά δν έχω ακόμα κατασταλάξει τι ψάρια θέλω να βάλω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-11, 18:12
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή αρχή
Ξεκίνησε το διάβασμα από εδώ. Να ξέρεις ότι αν ξεκίναγες με μεγαλύτερο ενυδρείο θα ήταν ευκολότερο. Γενικά για να ξεκινήσεις με 60 λιτρα θες 6kgr αραγονίτη και 6kgr ζωντανό βράχο (αγόρασε τα από όποιο καταστήμα που είναι στο forum σε βολεύει), Θες ακόμη αλάτι,νερό από αντίστροφη όσμωση, ένα ρεφρακτόμετρο (μην δώσεις 16ευρώ για τα πλαστικά αλατόμετρα όταν με 20 αγοράζεις από ebay ρεφρακτόμετρο),τεστ για αμμωνία, ph, NO2, NO3,και φίλτρο εσωτερικό ή εξωτερικό χωρίς σφουγγάρι και κεραμικά που θα το γεμίσεις με άνθρακα, αντιφώσφορο και ενυδριακό υαλοβάμβακα που θα αλλάζεις συχνά και τέλος έναν κυκλοφορητή όπως αυτός. Με αυτά στήνεις το ενυδρείο για αρχή, ξεκινάς το στρώσιμο του που διαρκεί περίπου 1 μήνα, και διαβάζεις όσο περισσότερο μπορείς θέματα που αφορούν το στρώσιμο του ενυδρείου, τα ψάρια που θα φιλοξενήσει, χημεία θαλασσινών ενυδρείων, fish only, το google έχει τα πάντα. Σύντομα θα αγοράσεις και skimmer για αυτά τα λίτρα θα σου έλεγα αυτό ή αυτό, έναν θερμοστάτη και από θέμα φωτισμού θες 1watt περίπου για κάθε λίτρο (για fish only λιγότερο) με χρώμα 10000 έως 20000kelvin. Φρόντισε ότι κάνεις και πριν αγοράζεις να ρωτάς στο forum θα γλυτώσεις έτσι κόπο και χρήματα.
Καλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-11, 01:28
o.k.e Ο χρήστης o.k.e δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Περιοχή: mandra
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλησπέρα για τον εξοπλισμο με κάλυψε απόλυτα ο προλαλήσαντας. Συμβουλη μου ειναι οτι θες να παρεις να βλεπεις και στις αγγελιες μηπως υπαρχει κατι στο ενα πεμπτο της τιμης που θα το πληρωσεις στα μαγαζια. Εγω εχω φτιαξει 4 fish only(20,30,60,180 λιτρα) και μου εχουνε κοστισει 700 ευρω μαζι με τα ενυδρεια, τα ψαρια και τα εξοδα συντηρησης...Αν κανεις μια καλη ερευνα αγορας και τυχεις σε φιλους που διαλυουνε τα reef τους δε χρειαζεσαι μια περιουσια...

Τώρα απο ψαράκια 2 clownακια αντε και ενα damselακι, αστερια, μη το φορτώσεις πάρα πολύ,κι αυτά που σου λέω είναι οριακά και υπάρχουν διχογνωμίες....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Θαλασσινό moeses Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 01-04-07 17:52
¶λγη σε θαλασσινό. ΑΡΤΕΜΗΣ Φύκη -€“ ¶λγες 8 17-06-05 14:06
Νέο θαλασσινό tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 23-02-05 14:27
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09431 seconds with 15 queries