Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-08, 11:04
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή Ξανα προβλημα αμμωνιας

Παιδια με αυτην την αμμωνια μου εχει φυγει η Παναγια. Πηγα ενα δειγμα νερου σε ενα pet shop (αφου ειχα κανει τις μετρησεις μου και εβγαζε αμμωνια 0,2) για να ελενξει και εκεινος την καταλληλοτητα του νερου. φυσικα μου εβγαλε αμμωνια.

Εν τελει παλι δεν πηρα τα ψαρακια που ηθελα και αγορασα ακομα ενα απο τα πολλα φαρμακα που εχω.
Μου λεει παρε αυτο το ΑΜ Guard (reduse and remove ammonia) λεγετε και βγαζε το 1/8 του ενυδρειου για 5 μερες. και την 2 - 4 - 5 ημερα να βαλω 5ml. Εχτες τελειωσα αυτην την διαδικασια (βεβαια μετρησεις σημερα δεν προλαβα να κανω αλλα το βλεπω οτι ακομα εχει αμμωνια).

Καμια ιδεα ρε παιδια??

Επισης εχω μονο 4 ψαρακια (2 cloan loach & 2 πλακοστομους) μεσα και ειναι γεματο στις ακαθαρσιες.. βεβαια με την προηγουμενη αλλαγη νερου και αυτες τις πεντε μερες που εκανα αυτο το πραγμα εγινε λαμπικο.

Ευχαριστω εκ των προτερων
Παναγιωτης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-08, 11:29
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

To ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει ? Εβαλες τα ψαρακια πριν στρωσει ή απλά εκανες κατι και σου εμφανισε αμμωνια ?
Εφοσον εχεις αμμωνια θα κανεις αλλαγές νερου καθημερινα! Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-08, 11:42
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

κοιτα το ενυδρειο τρεχει εδω και εναν μηνα περιπου. αλλα οταν αποφασησα να αλλαξω λιγο την διακοσμηση μεσα μου σηκωσε αμμωνια με την μια. εβγαλα κατι και εβαλα 2 ξυλα.
Αλλα και παλι δεν πιστευω οτι δικαιολογητε να εχει αμμωνια μονο με μια αλλαγη που εκανα και προσθεσα 2 ξυλα μεσα!!!!
Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω.. δεν το παραταω με τπτ ομως.. εχω τρελο πεισμα και θα το φτιαξω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-08, 12:06
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Κάνε αλλαγές νερού και μην ταίζεις κάθε μέρα τάιζε μέρα παρα μέρα λίγο και μην το σκαλίζεις άλλο το ενυδρείο με αλλαγές στη διακόσμηση ,με τα ξύλα δεν εμφανίζεται αμμωνία ,πιστεύω πως δεν εχει στρώσει ακόμη το φίλτρο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-08, 12:13
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

Αυτος στο πετ μου ειπε για 5 μερες το 1/8 του νερου και να ριχνω το υγρο. τωρα το φαρμακο που προανεφερα στις οδηγιες του γραφει οτι χρεισιμοποιουμε 5μλ για καθε 200λ ενυδρειου καθε μερα μεχρι να φυγει η αμμωνια.. και αυτο μου ειπε μονο την 2 - 4 - 5 ημερα. το δικο μου ειναι 120λ και εβαζα 5μλ.

δηλ να ξεκινησω να ξανακανω το ιδιο?
να βαζω μονο το φαρμακο χωρις αλλαγες νερου?
ποσο νερο να αλλαζω αν χρειαζετε να αλλαξω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Δεν πιστεύω να κάνεις τίποτε με αυτό το χημικό που σου έδωσε ,κάνε αλλαγές νερού τις τάξης του 30 με 40% κάθε μερα στη θερμοκρασία του ενυδρείου και με το άνάλογο αντιχλώριο και τάιζε φειδωλά και όλα θα πάνε καλά. Παράδειγμα στην πόλη μου άνοιξε ΡET ο μαγαζάτορας δεν ξέρει τίποτε απο ψάρια σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα ο χαμός ,μου λέει γιατί ψωφάνε κάνουμε τεστ αμμωνίας και αυτή στα ουράνια ,του λέω κάνε αλλαγες κάθε μερα 40 με 50% και μην ταίζεις γιατ'ι είχε και αρκετα ψάρια μέσα και απο τότε του ψοφισε μόνο 1 ψάρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-08, 12:52
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

το φιλτρο το πλενεις σε νερο του ενυδρειου σωστα ?
Αν το ξεπλενεις σε νερο βρυσης χανει τη βιολογια του και γι'αυτο ειναι αστρωτο.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-08, 12:53
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

Ακομα δεν εχει χρειαστει να πληνω το φιλτρο. οποτε ειναι με την ιδια βιολογια που ηταν πριν πιασω αμμωνια!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-08, 12:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν μια εταιρια βγαζει ενα χημικο που δεσμευει την αμμωνια....ειναι γιατι σε στρωμενο ενυδρειο μπορει να γινει για διαφορους λογους (π.χ. θανατος μεγαλοσωμου ψαριου) ενα ξεσπασμα αμμωνιας και το χημικο τη δεσμευει σαν πρωτο μετρο......
σε ενα αστρωτο ενυδρειο που πιθανον ειναι το δικο σου...κανουμε αλλαγες νερου και η αμμωνια που αφηνουμε σε ανεκτα απο τα ψαρια επιπεδα ειναι απαραιτητη για να γινει ο κλυκλος του αζωτου και να στρωσει το ενυδρειο σου...το χημικο μεν προφυλασσει τα ψαρια αν δεσμευει την αμμωνια αλλα και δεν αφηνει το φιλτρο σου να στρωσει οποτε δε κανουμε τιποτα...κανε οτι σου ειπαν τα παιδια κι ασε τα χημικα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-08, 15:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν βρεις την αιτια που σου εδωσε αμμωνια, δεν κανεις τιποτα.
Το ζουμι ειναι ενα προσωρινο μετρο και αν υπαρχει προβλημα θα ξαναεμφανιστει.

Φιλικα Σπυρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-08, 15:25
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Να στο πω και εγώ, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αλλαγές νερού, και ελάχιστο τάισμα! Μην βάλεις άλλα χημικά μέσα στο νερό του ενυδρείου σου. Και βρες οπωσδήποτε την αιτία δημιουργίας αμωνίας. Σάπισε μήπως κάνα φυτό? Μήπως τάιζες υπερβολικά?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-08, 23:01
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

Παιδια εκανα μια αλλαγη εδω και 2 μερες και η αμμωνια ειναι πιστευω σε καλα σταδια δηλ 0.15(ξερω πρεπει να πεσει στο 0) ριχνω μονο στρεσσ ζυμ το οποιο βγαζει την αμμωνια και προσθετη βακτηρια και επισης καθαριζει το νερο. τελικα μαλλον επιασε η αλλαγη που μου ειπατε..
Τωρα να συνεχησω τις αλλαγες η απλα μερα παρα μερα να βαζω στρεσσ ζυμ μεχρι να φυγει η αμμωνια?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-08, 23:04
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Kάθε μέρα αλλαγές.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-04-08, 23:07
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

σε αυτην την αλλαγη νερου το αφησα σε μια λεκανη για 4 ωρες και του εριξα και αντι χλωριο και μετα το στρεσσ ζυμ για την αμμωνια και τα βακτηρια.. να συνεχισω να βαζω αυτα τα 2 η δεν χρειαζοντε?

Υ.Σ.
sorry που σας εχω πριξει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-08, 23:08
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Το αντιχλωριο ΔΕΝ το σταματας ΠΟΤΕ. Το βαζεις σε καθε αλλαγη νερου.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-08, 23:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλαγες και μετρησεις καθε μερα μεχρι να μηδενισει.
Μετα παρακολουθεις και αν ξαναανεβασει πρεπει να βρεις την αιτια.
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και ποσα και τι ψαρια (επιστημονικες ονομασιες αν ξερεις) εχει μεσα.
Βγαλε καμια φωτο κοντινη το βυθο τα φιλτρα οτι μπορεις, να δουμε μεσα.
Πες τι ακριβως εχει το ενυδρειο απο εξοπλισμο, φιλτρο, υλικα φιλτρου, βυθο, φυτα, διακοσμητικα.
Εκανες καποια εργασια μεσα ή εξω απο το ενυδρειο με κολλες, σιλικονες κλπ?
Το νερο της βρυσης το μετρησες?
Αλλα τι λεω ο πετσοπας σου μετραει, βρισκει αμμωνια και σου πουλαει διαφορα ζουμια......
Δεν πας να παρεις δικα σου τεστ (APi υγρα τεστ)?

Δεν μου'χεται κατι αλλο στο μυαλο τωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-04-08 στις 23:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-04-08, 00:25
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

και ο ίδιος το μέτρησε
Παράθεση:
Πηγα ενα δειγμα νερου σε ενα pet shop (αφου ειχα κανει τις μετρησεις μου και εβγαζε αμμωνια 0,2) για να ελενξει και εκεινος την καταλληλοτητα του νερου.
πως έστρωσες το φίλτρο?
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-04-08, 10:26
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

Το φιλτρο στρωθηκε στην ουσια τις 10 πρωτες μερες..
ετσι μου ειπαν δηλ.
εριχνα της seras το αντιχλωριο την πρωτη μερα και μετα για 10 μερες εριχνα για βακτηρια και αμμωνια.
Η πλακα ειναι οτι τωρα ειναι ενα μηνα και κατι το ενυδρειο (δεν λεω οτι εχει στρωσει) αλλα στις πρωτες 2 εβδομαδες δεν ειχε αμμωνια και σηκωσε ετσι ξαφνικα.

Αυτο δεν ειναι παραξενο?

φιλε delta66

Ενυδρειο 120 λιτρων
χρεισιμοποιω το εξωτερικο φιλτρο της JBL 250
Εναν κλασσικο θερμοστατη στους 26 βαθμους
Οξυγονο
2 cloan loach
2 πλακοστομους (τους μαυρους τους κλασσικους)
4 πλαστικα φυτα
2 φυσικα ξυλα
1 βραχο
4 σακουλακια κλασσικη αμμο ψιλη καφε
μετρησεις στο νερο μου δεν εχω κανει ακομα (της βρυσης)
φυσικα για το ενυδρειο εχω τα τεστ PH - GH - NH3 / NH4
Αυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-08, 13:29
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Νομίζω πως την αιτία της αμμωνίας μας την έχεις πει απο μόνος σου!

[quote=Avaya;252295
Επισης εχω μονο 4 ψαρακια (2 cloan loach & 2 πλακοστομους) μεσα και ειναι γεματο στις ακαθαρσιες.. Παναγιωτης[/quote]

Έχει δοκιμάσει να καθαρίσεις το χαλίκι σου καθόλου; γιατί σε συνδιασμό με το ότι είναι ακόμα άστρωτο το ενυδρείο σου πιθανότατα να κάνουν την αμμωνία να "χτυπάει κόκκινα"!!!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-04-08, 13:46
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

Nαι το χαλικι το εχω καθαρισει αρκετες φορες..
εχω μια ταμπλετα που αλλαζει χρωμα αναλογα με το αν ειναι το νερο safe - alert - alarm - toxic.
Εμενα αυτην την στιγμη ειναι στο safe. απλα με παραξενεψε που το τεστ εδειξε 0,15
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-04-08, 10:38
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

Οπως προ ανεφερα εχω την ταμπλετα που δειχνει safe τωρα πια και το τεστ ειναι οκ. ειναι κιτρινο το δειγμα που σημαινει 0 αμμωνια (με τεστ της SERA). Αλλα εχω μια θαμπαδα στο νερο (αρκετη μπορω να πω). Δεν ξερω αν εχει σημασια για την θαμπαδα παντως πριν 1 εβδομαδα εβαλα 2 φυσικα ξυλα μεσα τα οποια τα ειχα μεσα σε εναν κουβα για 2 μερες με 2 αλλαγες την ημερα νερο με καυτο νερο για να φυγει η χωματιλα και οτι υπολοιματα ειχαν πανω.
Μπορω πχ να βαζω το αντιχλωριο για να ξεθαμπωση η απλα να συνεχησω να κανω αλλαγες νερου μεχρι να ξεθαμπωση? απο μπροστα ειναι οκ το νερο αλλα απο το πλαι βλεπεις την θαμπαδα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για να μπορεσω να κανω το νερο καθαρο και κρυσταλινο?

Ευχαριστω Παναγιωτης.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-08, 10:45
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Καθαρό και κρυστάλλινο νερό δεν υφίσταται σε ενυδρεία.... Και έτσι όπως τα λες πλέον, η θαμπάδα είναι απτα ξύλα, κάτι που αρέσει πολύ στα ψάρια. Προτείνω να μην κάνεις τίποτα. Και εξάλλου, το ενυδρείο δείχνει πιο φυσικό έτσι.
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-04-08, 21:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω προτεινω να ψαξεις και τα προφιλ των ψαριων εκτος των αλλων, γιατι οι συνθηκες που εχεις δεν ταιριαζουν σε αυτα τα ψαρια (καποια στιγμη θα πρεπει να πας σε πααααααρα πολλα λιτρα γι'αυτα.) πχ τα loaches ειναι κοπαδοψαρα (+5) τελικο μεγεθος 25cm, 400 lt minimum.
Το οξυγονο (εννοεις αεραντλια?) δεν χρειαζεται. (φυλα το στην ακρη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-04-08, 21:07
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

αλλοι πληρωνουν για να εχουν αυτη τη "χωματιλα".....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-04-08, 13:05
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

delta66 Ουτως η αλλως το καλοκαιρι θα αλλαξω ενυδρειο και θα παω στα 300λ (φιλικα παντα. το ξερω οτι το λες για τα ψαρακια) Οποτε λεω να τα κρατησω μεχρι στιγμης. Οποτε να μην κανω τπτ για την "χωματιλα"?
Σημερα πηρα και 2 ψαρακια Γκουραμι (πρεπει να ειναι νανοι γκουραμι. ειναι κοκκινο πορτοκαλι)
Ας Επανελθω ομως στο θεμα.
Ρωτησα και σε ενα πετ και μου ειπαν οτι υπαρχει ενα υγρο της sera το οποιο μου ειπε οτι επιταχυνει την διαδικασια του ξεθαμπωματος αλλιως να κανω αλλαγες νερου μεχρι να ξεθαμπωση.
ποια ειναι η δικη σας γνωμη?
να το αφησω ετσι θαμπο?
η να πρασπαθησω να το καθαρισω?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-04-08, 13:08
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Να το αφήσεις όπως έχει, και απλώς να κάνεις την ρουτίνα την εβδομαδιαία. Δλδ 30% αλλαγή νερού κάθε βδομάδα, τάισμα μια φορά τη μέρα, κλπ κλπ

(αυτά εφόσον οι μετρήσεις σου είναι κανονικές)
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-04-08, 17:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Avaya Εμφάνιση μηνυμάτων
delta66 Ουτως η αλλως το καλοκαιρι θα αλλαξω ενυδρειο και θα παω στα 300λ.............
Σωστη κινηση, (προσεξε μην κανεις το ιδιο λαθος παλι ομως, να παρεις δλδ παλι περισσοτερα ψαρια απ'οτι χωραει το 300αρι και σου λειπουν παλι λιτρα.
Οπως ενα βιντεο που ειδα με ενα ενυδρειο 50.000 ΓΑΛΟΝΙΑ, που και αυτο παλι πηχτρα στα (τεραστια) ψαρια ηταν.)
Αληθεια μετρησεις κανεις?
Με τι?
Τι τιμες εχεις? ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3. (σορυ αν τα εχεις γραψει και πιο πανω και το παρεβλεψα)
Εκτος της "καφετιλας" της τυρφης και των ξυλων εχεις και αλλου ειδους θολουρα?
Παιζει να ειναι απο την αμμωνια.
Αν ναι, δεν σωνεις την κατασταση με ζουμια παρα μονο με στρωσιμο με ισχυρη αποικια βακτηριων στο φιλτρο σου και στο βυθο σου.
Αυτο θα το διαπιστωσεις με τις μετρησεις (Να εχεις δλδ ΝΗ3/ΝΗ4 : 0, ΝΟ2 : 0, ΝΟ3 :5-20 μονιμα)
Οι ρυποι που πεφτουν στο βυθο, αν δεν εχει στρωσει ο βυθος ωστε να υπαρχει βιολογια για την διασπαση τους, επιτρεπουν την αναπτυξη μη ωφελιμων οργανισμων και παρασιτων που κανουν κακο και στα ψαρια.
Οποτε μεχρι να στρωσει ΚΑΛΑ ο βυθος, καλο ειναι να τον καθαριζεις απο ρυπους.
Οταν στρωσει καλα (3-4 μηνες), δεν χρειαζεται να τον κανεις "λαμπικο", το αντιθετο θελει λιγη "βρωμιτσα".

Φιλικα Σπυρος.
καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-04-08, 09:13
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια, πραγματικα βοηθανε.
Μετρησεις κανω με τα τεστ της sera και εχω ph - gh - nh3/nh4
δυστηχως δεν εχω τα no2 kai no3!! παντως το τελευταιο τεστ εδειξε 0 αμμωνια (δηλ το χρωμα του νερου στο φιαλιδιο ηταν κιτρινο που σημαινει 0), ph 7 με 7,6 (καπου εκει) και το gh εγινε πρασινο στο φιαλιδιο στις 7 σταγονες που σημαινει μαλακο νερο! Αυτες ειναι οι μετρησεις μου!
Σημερα θα κανω αλλαγη νερου και θα καθαρισω το φιλτρο (με νερο ενυδρειου. σας προλαβα )
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-04-08, 14:21
eon123 Ο χρήστης eon123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

το μονο που χρειαζεσε ειναι διαβασμα για να μπορεις να λυνεις τα προβληματα σου χτυπωντας την αιτια και οχι το αποτελεσμα φτανει με τα ζουμια
δεν υπαρχουν μαγικα ζουμια
δειξε λιγο υπομονη και ψαχνε τις αιτιες γιατι κα να σου ριξει την αμωνια το ζουμι αν δεν εξαλειψεις την αιτια παλι θα γυρισεις στα ιδια
__________________
Τα πράγματα είναι απλά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβλημα αμμωνιας again! Greg26 Αρχάριοι γλυκού νερού 21 24-08-07 19:05
Προβλημα (Test Αμμωνιας) ΡΑΠΤΗ Αρχάριοι γλυκού νερού 6 04-12-06 22:07
επιπεδα αμμωνιας-please help mpouklitsa Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 3 02-10-04 19:26
TEST αμμωνιας dpan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 01-09-03 10:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08216 seconds with 13 queries