Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-20, 22:16
Stefanos Ο χρήστης Stefanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2015
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Επιστροφή με φυτεμένο κύβο

Καλησπερα στην παρεα. Μετα απο χρονια αποχης λογω υποχρεωσεων και μιας και η τρελα δεν σβηνει και χρονος υπαρχει αυθονος, αποφασισα να επιστρεψω στο χομπυ με ενα κυβο για αρχη. Εχω δει ενα πακετο της dennerle με τον τριανταρη κυβο, led φως, υποστρωμα, χαλικι, εσωτερικο φιλτρακι κλπ. Η τιμη πιστευω ειναι αρκετα καλη στα 140¤ περιπου. Τα ερωτηματα ειναι τα εξης :

1. Δεδομενου οτι σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν θελω να φιλοξενησω ψαρια, θα γινει γαριδαδικο αποκλειστικα. Το φιλτρο της dennerle με καλυπτει για αρχη;

2. Το υποστρωμα που ερχεται με το πακετο ειναι το Deponit και το χαλικι ειναι το shrimp soil. Ειναι ικανοποιητικη η αποδοση τους ;

3. Ο φωτισμος ειναι led στα 5w, 500lm. Θα ξεκινησω με ευκολα φυτα επειδη δεν υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασω το ενυδρειο και το συστημα co2 ταυτοχρονα. Σε λιγους μηνες ομως θα γινει, οποτε αν παω σε πιο απιτητικα φυτα και co2 θα ειναι επαρκης ο φωτισμος ;

Γενικα θελω την γνωμη σας μιας και με φυτεμενο δεν ασχοληθει ποτε ¨σωστα¨. Αναρωτιεμαι για παραδειγμα το υποστρωμα εχει πολλα θρεπτικα για τον εξοπλισμο μου και λογω ελλειψης καλου φωτισμου και co2 γεμισω αλγες.
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας ! Καλως σας βρηκα και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-20, 23:23
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Γεια σου συνονόματε!

Με λιγοτερα λεφτα βρίσκεις φουλ σετ 60 λιτρα!

https://www.skroutz.gr/s/15345522/Aq...%81%CE%BF.html

Kαι ακομα καλυτερα 100! Αυτο εχω.


https://www.skroutz.gr/s/15345513/Aq...%81%CE%BF.html

Υποστρώμα βαζουμε γιατί εχει θρεπτικά και έτσι συγχωρούνται λαθη στη λίπανση γενικα.

Δεν ειναι αναγκαιο το co2 για ενα φυτεμενο. Υπάρχουν πολλές επιλογες φυτων που επιτρεπουν να εχεις ενα τελειο φυτεμενο που θα ναι εύκολοτερο στη συντήρηση.

Αλγες δεν θα βγάλεις απο το λιγο φως. Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο. Το "αγχος" οτι δεν επαρκεί το φως ειναι αυτο που οδηγει σε ασκοπη αναβαθμιση φωτισμου που καταλήγει σε αλγες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-20, 00:25
Stefanos Ο χρήστης Stefanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2015
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Γεια σου συνονόματε και ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω δει τα δύο που μου έστειλες και πρέπει να πω πως η τιμή είναι πολύ δελεαστική. Το πρόβλημα είναι ότι ο χώρος μου είναι αρκετά περιορισμένος και ότι εμφανισιακά δεν ταιριάζουν καθόλου δυστυχώς. Παρακολουθώ αρκετά χρόνια το κανάλι green aqua στο YouTube αν έχεις υπόψιν σου και θα ήθελα να δημιουργήσω κάτι αυτής της νοοτροπίας. Ξέρω ότι θα χρειαστεί να αλλάξω αρκετά λαθη για να το πετύχω αλλά δεν βιάζομαι. Αυτός και ο λόγος που σκοπεύω να βάλω το co2 μελόντικα, αυτός και ο λόγος που ρωτάω για τον φωτισμό. Εν πάση περιπτώσει αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι για αρχή και το υπόστρωμα και το φως είναι ικανοποιητικό. Σωστά ; Πιστεύεις ότι σε αυτά τα χρήματα περίπου, θα μπορέσω να πάρω κάτι καλύτερο από θέμα εξοπλισμού αν τα πάρω ξεχωριστά και όχι ως σετ ; Για παράδειγμα ο 60αρης κύβος που είναι 38 cm μήκος κάνει 70¤ σκέτος. Μήπως να έπαιρνα αυτόν σε συνδυασμό με ένα άλλο φιλτρακι και ένα φωτιστικό ; Το μόνο που φοβάμαι στον 60αρη είναι το ύψος του γιατί θέλω να βάλω κάποιο εύκολο είδος γρασιδιού και δεν ξέρω αν θα φτάνει το φως. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

Μόλις είδα όμως της aquael το shrimpset. 45¤ φθηνότερο αλλά χωρίς υπόστρωμα χαλίκι θερμόμετρο. Μήπως αξίζει τα 100¤ ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-20, 00:51
Mgregory Ο χρήστης Mgregory δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2016
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε,έχω δοκιμάσει και τον 60 λιτρο της dennerle και το 30λιτρο της aquael.Αν θες σε pm θα σου στειλω και φωτο.Εμπειρικα πιστευω ο 60λιτρος θα σε βολεψει καλυτερα,και κομματι κομματι αν και θα σου βγει λιγο ακριβότερα,αξίζει.Θα βρεις καλα και designata φωτιστικα να σε καλυψουν στον 60λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-20, 01:21
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Το green aqua δεν πρέπει να ξεχναμε οτι ειναι επιχειρηση και θα προβάλει τα προϊόντα που αυτο θέλει. Εσυ ειναι το θεμα θέλεις και ποσο μπάτζετ ειναι το ταβανι?

Σίγουρα καλύτερο design η Denerle και ακομα καλύτερο η ADA! Η Aquael εχει.πληρες πακέτο και το φωτιστικό ειναι μια χαρα για γρασίδι. Εαν βαλεις co2 με το φώς αυτο μεγαλώνεις ο,γι θες.

Επειδη ανεφερες τα 140¤ ειναι καλύτερα να πας σε κατι μεγαλύτερο που αργα ή γρήγορα θα το πάρεις γιατι 30 λιτρα δίνουν λιγες επιλογές.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-20, 12:54
Stefanos Ο χρήστης Stefanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2015
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σίγουρα ισχύει αυτό για το green aqua. Το ότι θα πάω σε μεγαλύτερο είναι βέβαιο. Το πλάνο όμως είναι για πολύ πολύ μεγαλύτερο μόλις τακτοποιηθούν άλλες υποχρεωσεις. Οπότε παω στον κύβο που τώρα ταιριάζει στον χώρο μου, στο στυλ και το μπάτζετ μου και μετά έρχεται και το μεγάλο χωρίς να αποχωρήσει ο κύβος. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα επιστρέψω με ερωτήσεις για φυτά φωτοπεριοδους κλπ.
-------------------------
Καλησπερα και παλι. Μετα απο αρκετο ψαξιμο και σκεψη, παρηγγειλα ενα 54λιτρα διαστασεων 45x34x36. Απο φιλτρανση εχουμε ενα εξωτερικο φιλτρο dolphin astro 2202 που θεωρω ειναι υπερ αρκετο. Δεν εχω παραγγειλει ακομα το φως, προσανατολιζομαι ομως στο chichiros A451 που ειναι περιπου στα 3200 lumen. Θα ηθελα να την γνωμη σας κυριως για το φως και θα ηθελα να ρωτησω, ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παρεχω co2 στα φυτα μου προσωρινα μεχρι να αγορασω ενα κανονικο συστημα με μπουκαλα ηλεκτροβανα κλπ. Εχω δει το tropica plant growth co2 nano και απο μου φαινεται η καλυτερη απο τις οικονομικες-προχειρες λυσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stefanos : 06-12-20 στις 12:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-20, 15:37
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τσαμπα λεφτα τα τροπικα κατ εμε, κρατα τα να πάρεις μπουκάλα/μανόμετρα.

Φωτιστικο δεν θα εχει το ενυδρείο? Εαν θες κατι καλο υπαρχουν και τα Twinstar. Το βρίσκεις και εδω ακριβά, αλλά στο Aquasabi απο Γερμανια θα το πάρεις πιο φτηνα χωρίς τελωνείο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-20, 15:43
Stefanos Ο χρήστης Stefanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2015
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Οχι, το ενυδρειο ειναι σκετη γυαλα, ερχεται χωρις φωτιστικα. Οποτε πρεπει να παρω καποιο εγω ξεχωριστα. Γυρω στα 50¤ που εχει το chichiros τα σηκωνει η τσεπη μου. Δυστυχως το twinstar ακομα και στο aquasabi ξεφευγει κατα πολυ σε τιμη. Δεν θα με καλυπτει το chichiros ? Απο οτι βλεπω σε ονομαστικη αποδοση τουλαχιστον το twinstar εχει την μιση. Οποτε πιστευεις καλυτερα να ξεκινησω χωρις καθολου co2 και σε 5-6 μηνες που θα υπαρχει το μπατζετ να παω σε ενα κανονικο συστημα; Συμφερει να αγορασω ολο το συστημα πακετο απο καπου ή να ψαξω για κομματι κομματι ;

Εκτος αν μιλαμε για κατι τετοιο σε twinstar το οποιο εχει καλη τιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-20, 21:26
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Cool

Παρε οποιο φωτιστικο Led βρεις αρκει να ναι RGB και μην παιδευεσαι με τα Lumen . Ισως αυτο σε βοηθησει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις ψαριών για Κύβο 120-130 lt Albatros Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 11 01-02-17 21:29
επιλογή φίλτρου για 60 lt κύβο SpirosDst Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 79 09-10-16 19:26
Ερώτηση για κύβο kosmas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 23-01-16 14:23
Post λόγο χαράς crazyio Bettas 8 16-02-06 01:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04717 seconds with 13 queries