Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-10, 10:33
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Exclamation Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία

Ποιες ειναι οι καλυτερες δυνατες συνθηκες να ζησουν οι γαριδουλες αυτες????Γιατι εχω ακουσει οτι τις βαζουν και σε νερο οσμωσης με ψαρια μαλακου νερου αλλα και με σκληρου νερου ψαρακια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 28-03-16 στις 23:50
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-10, 10:55
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

αδιαβαστο σε βρισκω....!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28439
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-10, 11:08
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Χαχα το εχω δει αυτο !!Αλλα καποια παιδια απο δω τις κρατανε ας πουμε σε νερο δικτυου η μονο με οσμωση η και με το σκληρο που βγαζει η οσμωση !!Γιαυτο περα απο ΤΟ υπομνημα ρωταω ποιο θα ηταν καλυτερο περιβαλλον γιαυτες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-10, 11:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο περα απο ΤΟ υπομνημα ρωταω ποιο θα ηταν καλυτερο περιβαλλον γιαυτες!!!
Κατα τη γνωμη μου ... οι συνθηκες που επικρατουν στο φυσικο τους περιβαλλον ... δηλ. ξαναγυρναμε στο υπομνημα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-06-10, 11:38
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Και μιας που το έφερε η κουβέντα, δεν παίζουν κανένα ρόλο οι συνθήκες του νερού μέσα στις οποίες γεννιέται και μεγαλώνει το κάθε είδος (όχι μόνο οι γαρίδες)?

Ναι μεν μπορεί στο φυσικό τους περιβάλλον να ζούν πχ σε μαλακό νερό, αλλά τα περσσότερα ζωντανά φτάνουν σε μας μετά από μια ή περισσότερες αναπαραγωγές.

Τώρα γενικεύω πολύ το θέμα και δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ, αλλά όπως είπα και στην αρχή μιας που το έφερε η κουβέντα........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-06-10, 11:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μεν μπορεί στο φυσικό τους περιβάλλον να ζούν πχ σε μαλακό νερό, αλλά τα περσσότερα ζωντανά φτάνουν σε μας μετά από μια ή περισσότερες αναπαραγωγές.

Τώρα γενικεύω πολύ το θέμα και δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ, αλλά όπως είπα και στην αρχή μιας που το έφερε η κουβέντα........
Εχει ξανασυζητηθει πολλες φορες ... ως συνηθως η αποψη μου ειναι οτι οσες αναπαραγωγες και να γινουν απο εμας το dna τους παραμενει το ιδιο ... για να αλλαξει χρειαζονται παρα πολλα χρονια .. μη πω χιλιαδες ... και αυτο ονομαζεται εξελιξη! Στην ουσια μεταλλαξη που δημιουργειτε ενα νεο ειδος!! Οταν λοιπον γινει αυτο (δε θα ζουμε τοτε) η red cherry π.χ. θα αλλαξει ονομα και θα ειναι κατι αλλο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-06-10, 11:46
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει ξανασυζητηθει πολλες φορες ... ως συνηθως η αποψη μου ειναι οτι οσες αναπαραγωγες και να γινουν απο εμας το dna τους παραμενει το ιδιο ... για να αλλαξει χρειαζονται παρα πολλα χρονια .. μη πω χιλιαδες ... και αυτο ονομαζεται εξελιξη! Στην ουσια μεταλλαξη που δημιουργειτε ενα νεο ειδος!! Οταν λοιπον γινει αυτο (δε θα ζουμε τοτε) η red cherry π.χ. θα αλλαξει ονομα και θα ειναι κατι αλλο
σωστο, απλα ισως το ειδος γινεται πιο ανθεκτικο (ας πουμε) σε λιγο διαφορετικες συνθηκες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-06-10, 11:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Liz@ Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστο, απλα ισως το ειδος γινεται πιο ανθεκτικο (ας πουμε) σε λιγο διαφορετικες συνθηκες..
Και πως το ξερουμε αυτο? Δυσκολα μπορεις να διαπιστωσεις κατι τετοιο ...
Εδω μια αντιστοιχη συζητηση: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36966
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-06-10, 12:29
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Και λεω έγω τώρα, κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου : έχεις γαρίδα που από την γέννηση της ζεί σε νερό με λάθος συνθήκες:
Θα τις αλλάξεις τις συνθήκες αυτές ή θα τις αφήσεις ίδιες?

Και δεν είμαι σίγουρος ότι απαιτείται γονιδιακή εξέλιξη (και σίγουρα δεν απαιτείται δημιουργία νέου είδους - δημιουργία νέου είδους θα ήταν να αποκτήσει η γαρίδα πνεύμονες για να ζει εκτός νερού) γαι να μάθει ένας οργανισμός να ζει στο ίδιο φυσικό περιβάλλον αλλά σε διαφορετικές συνθήκες από αυτές που θεωρούνται ιδανικές!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-10, 12:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Και λεω έγω τώρα, κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου : έχεις γαρίδα που από την γέννηση της ζεί σε νερό με λάθος συνθήκες:
Θα τις αλλάξεις τις συνθήκες αυτές ή θα τις αφήσεις ίδιες?

Και δεν είμαι σίγουρος ότι απαιτείται γονιδιακή εξέλιξη (και σίγουρα δεν απαιτείται δημιουργία νέου είδους - δημιουργία νέου είδους θα ήταν να αποκτήσει η γαρίδα πνεύμονες για να ζει εκτός νερού) γαι να μάθει ένας οργανισμός να ζει στο ίδιο φυσικό περιβάλλον αλλά σε διαφορετικές συνθήκες από αυτές που θεωρούνται ιδανικές!!!
Θα το αλλαξεις σταδιακα στις παραμετρους που εχουν στη φυση ...

Δες το σε εσενα τον ιδιο ... οι προγονοι σου εχουν εμβολιαστει για τον κιτρινο πυρετο και εχουν αντισωματα ... οι γονεις σου ομως ακομα και αν εχουν εσυ ο ιδιος δε τα κληρονομησες και θα πρεπει να κανεις και εσυ τα εμβολια!! Μακαρι να αλλαζε το dna μας τοσο ευκολα απο την αλλη ειναι καλο γιατι τα ειδη παραμενουν τα ειδη σταθερα ...
Ειδικα οι οργανισμοι που ζουν σε οξινα περιβαλλοντα ειναι πιο ευπαθη σε αλκαλινα ... γιατι τα εισαγουμε σε ξενα για το ανοσοποιητικο τους βακτηρια και ιους! Μπορει να αντεχουν αλλα η προσπαθεια του οργανισμου τους ειναι εξαντλητικη για αυτα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-06-10, 14:21
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το γενικεψατε πολυ. οποτε ας ξαναγυρισουμε στην αρχικη ερωτηση.
Ας δουμε τι γινεται λοιπον στον φυσικο βιοτοπο των red cherry για να κατανοησουμε τις συνθηκες στις οποιες ζουν.
Στην φυση λοιπον ζουν σε κινουμενα μικρα ποταμακια . ρυακια και χειμαρρους που ξεκινουν απο τα ορεινα και καταληγουν στην θαλασσα. Οι συνθηκες και η χημεια του νερου δεν ειναι ιδιες σε καθε ποταμακι και επισης αλλαζουν αναλογα με την εποχη, την βροχοπτωση, τα πετρωματα κλπ. Τα ξερα φυλλα και τα ξυλα που πεφτουν στο νερο επισης αλλαζουν τις σκληροτητες και το ΡΗ απο περιοχη σε περιοχη. Κοντα στις εκβολες το νερο μπορει να ειναι ακομα και υφαλμυρο.
Η φυση λοιπον προικισε ορισμενα ειδη με μεγαλη προσαρμοστικοτητα και αυτο ισχυει και για τις αγριες red cherry. Στο ενυδρειο μπορουν να επιζησουν να αναπαραχθουν και να προσαρμοστουν σε μια αρκετα μεγαλη γκαμα τιμων νερου απο οξινο και μαλακο εως πολυ σκληρο και αλκαλικο, ακομα και ελαφρως υφαλμυρο.
Αυτα που ειναι πολυ σημαντικα ειναι να ειναι καθαρο το νερο, να περιεχει αρκετο οξυγονο και να εχει τουλαχιστον ΚΗ>1 και DH>1 για να μπορουν να χτισουν τον εξωσκελετο τους.
Αν θελετε τις ιδανικες συνθηκες για το ειδος ειναι : ελαφρως αλκαλικο νερο (ΡΗ 7,2-7,8 ) και ελαφρως σκληρο νερο (Dh 8-14). Ετσι τουλαχιστον λενε καποιοι ειδικοι που τις εχουν μελετησει στον βιοτοπο αλλα και στο ενυδρειο..

Οσο πιο τοπικο , απομονωμενο και εξειδικευμενο ειναι ενα ειδος γαριδας, τοσο πιο ευαισθητο γινεται σε αλλαγες και απαιτει πιο σταθερες συνθηκες και στα ενυδρεια μας. Βλεπε γαριδες sulawesi..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 04-06-10 στις 15:11
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-06-10, 16:05
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Για τις τιμές του νερού πήρες απαντήσεις.
Αυτό που θέλω να σημειώσω είναι ότι έχω δει γαρίδα κατακόκκινη και πραγματικά μου έκανε εντύπωση γιατί το Ph ήταν 5.
Από τις πιο κόκκινες που έχω δει..

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-10, 01:57
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

To χρωμα των red cherry ειναι ενας γριφος που μου πηρε περιπου εναν χρονο να τον λυσω. Σιγουρα δεν το επιρρεαζουν (το χρωματισμο) οι τιμες νερου. Εκθαμβωτικα κοκκινες red cherry μπορεις να δεις σε ενυδρειο με black water και χαμηλο ΡΗ αλλα και σε ελαφρως υφαλμυρο με σκληροτητες στα υψη.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-10, 13:19
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
To χρωμα των red cherry ειναι ενας γριφος που μου πηρε περιπου εναν χρονο να τον λυσω. Σιγουρα δεν το επιρρεαζουν (το χρωματισμο) οι τιμες νερου. Εκθαμβωτικα κοκκινες red cherry μπορεις να δεις σε ενυδρειο με black water και χαμηλο ΡΗ αλλα και σε ελαφρως υφαλμυρο με σκληροτητες στα υψη.
Επομένως το κόκκινο χρώμα τους οφείλεται στη διατροφή τους?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-06-10, 16:26
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή Θερμοκρασια στο κοκκινο!!!!!!

Καλησπερα εδω και μια εβδομαδα στα ενυδρεια μου με τις γαριδες (80λ και 20λ) η θερμοκρασια φτανει στους 30 καθε μεσημερι και μεσα εχω red cherry...

Tι να κανω θα παθουν τιποτα ολο το καλοκαιρι?

Οταν οι θερμοκρασιες εξωτερικα φτασουν 40?Πανε οι γαριδες?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-06-10, 16:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βάλε ανεμιστηράκια υπολογιστή. Ψάξε σε παλιά θέματα να δεις λεπτομέρειες άμα δυσκολεύεσαι να σκεφτείς πώς!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-06-10, 21:08
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

το κολπο με το ανεμηστιρακια υπολογιστη πολυ καλο βαλε στα 80 λιτρα 2 μαζι και 1 για το μικρο πιστευω οτι θα ειναι αρκετα,και καλη ψυξη!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-10, 00:28
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Φιλε Νικο εγω στο 20 λιτρο εχω ενα ανεμιστηρα 8cm συνδεμενο με τα φωτα δηλ. ανοιγει αποτε ανοιγουν τα φωτα και εχω μεχρι και σημερα 23-25 βαθμους. Αλλα εχω και πολυ μεγαλη εξατμιση νερου, παντως την δουλεια μου την κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-06-10, 10:08
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Βρε παιδιά... Δεν υπάρχει ανεμιστηράκι ειδικό που να συνδέεται πιο απλά; Έχω ένα 70αράκι ενυδρείο με γκάπις και πέρυσι το καλοκαίρι είχα μόνο 3 ψάρια εκ των οποίων τα 2 τα έχασα λόγω της ζέστης - σε κάποια φάση είδα ότι το νερό είχε φτάσει στους 32 βαθμούς... Από τότε άρχισα να αφήνω ανοιχτό το καπάκι και όταν έκανε πολλή ζέστη τους έβαζα από πάνω τον κανονικό ανεμιστήρα και φύσαγε την επιφάνεια, κι έτσι το ερίξα στους 29 με 30, όχι παρακάτω... Φέτος όμως έχω 15 ψάρια, 5-6 ενήλικα και μωρά διαφόρων ηλικιών και δε θέλω να τα χάσω!

Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει για τα ανεμιστηράκια αλλά είχα καταλάβει ότι υπάρχουν ειδικά για ενυδρεία ανεμιστηράκια με πιαστράκια που στερεώνονται στο καπάκι. Προσωπικά δεν έχω ούτε διάθεση ούτε γνώσεις για DIY και θέλω κάτι έτοιμο και κυρίως φτηνό. Στο site του WaterInn είδα κάτι τέτοια προϊόντα αλλά δεν είχε τιμή. Πείτε μου ότι δεν θα χρειαστεί να το παίξω μαστόρισσα plz!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-06-10, 16:17
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω απλως να αναφερω εδω σχετικα με τις αντοχες των red cherry στην θερμοκρασια οτι περυσι που ειχαν μεταφερθει μερικες με τα φυτα στην γλαστρολιμνη, αντεξαν μεχρι τους 30 C αλλα με πολυ καλη οξυγονωση. Οταν ξεπερασε και εφτασε τους 31-32 δεν αντεξε καμια.
Αντιθετως τα cpdακια και endleraκια αντεξαν ακομα και στους 34 με τον καυσωνα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-06-10, 15:33
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Ρε παιδια εβαλα να φυσαει μεγαλος ανεμιστηρας πανω στο τζαμι μετα μεσα και τιποτα... 30οC κολλημενα και τα δυο...
μαλιστα το ενα λεει 30.2 .....
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 18-03-16 στις 00:14
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-06-10, 15:52
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Πάνω στο τζάμι σίγουρα δεν κάνει τίποτα. Πρέπει να φυσάει πάνω στο νερό ώστε να απομακρύνει τον κορεσμένο με υδρατμούς αέρα και να επιταχύνει με αυτό τον τρόπο την εξάτμιση.

Τώρα γιατί ο μεγάλος δεν έκανε τίποτα φυσώντας μέσα δεν ξέρω. Αν ο αέρας έπεφτε πάνω στο νερό θα έπρεπε να είχε βοηθήσει. Πόση ώρα τον άφησες να δουλεύει?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-06-10, 15:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν δεν μπορείς να βάλεις να χτυπάει στο νερό κάνε την πατέντα να χτυπάει σε βρεγμένη πετσέτα που την έχεις κολλημένη στο τζάμι, αλλά δεν είναι πολύ όμορφο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-06-10, 21:49
aquamaniac Ο χρήστης aquamaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2010
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΕΝΤΡΟ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ειχα και εγω προβλημα με θερμοκρασια και πηρα 2 ανεμιστηρακια με μανταλακι απο 15 ευρω το καθενα και πλεον αν τα αφησω ολη μερα να δουλευουν φαντασου οτι η θερμοκρασια πεφτει στους 24 βαθμους,ετσι αφησα το ενα μονο να δουλευει ακριβωσ εκει που κανει αναταραξη το φιλτρο.τα πηρα απο μαγαζι petshop απλα και γρηγορα!

σκεψου το.τα λιτρα μου ειναι 180.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-06-10, 22:46
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquamaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα και εγω προβλημα με θερμοκρασια και πηρα 2 ανεμιστηρακια με μανταλακι απο 15 ευρω το καθενα και πλεον αν τα αφησω ολη μερα να δουλευουν φαντασου οτι η θερμοκρασια πεφτει στους 24 βαθμους,ετσι αφησα το ενα μονο να δουλευει ακριβωσ εκει που κανει αναταραξη το φιλτρο.τα πηρα απο μαγαζι petshop απλα και γρηγορα!

σκεψου το.τα λιτρα μου ειναι 180.
αυτο δεν ειναι εφικτο εκτος εαν στον χωρο δουλευει aircodition ή ο χωρος εχει μονωση και η θερμοκρασια δωματιου ειναι απο 25 και κατω....

ο ανεμιστηρας μπορει να ριξει την θερμοκρασια σε θερμοκρασια δωματιου

ετσι ξερω τουλαχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-10, 00:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων

ο ανεμιστηρας μπορει να ριξει την θερμοκρασια σε θερμοκρασια δωματιου

ετσι ξερω τουλαχιστον
δεν ισχυει αυτο...μπορει να τη ριξει πιο χαμηλα....στο ελληνικο βιοτοπικο κρατουσα μεσα σε καυσωνα (28-30 βαθμοι) θερμοκρασιες 22 και 23 βαθμους...(τη νυχτα 21)
η εξατμιση προκαλει ψυξη...η θερμοκκρασια του περιβαλλοντα χωρου παιζει ρολο μονο στο ρυθμο επαναυξησης της θερμοκρασιας...οποτε οταν γινει ο ρυθμος αυτος ισος με το ρυθμο ψυξης λογω εξατμισης...τοτε οριζεται και η χαμηλοτερη δυνατη θερμοκρασια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-06-10, 09:12
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Και στο δικό μου ριο125 η θερμοκρασία πέφτει με χρήση ανεμιστήρων κάτω από την θερμοκρασία δωματίου, με τρελλή όμως εξάτμιση: την Κυριακή το μεσημέρι έκανα αλλαγή και μέχρι εχθές το βράδυ (σε τρεις ημέρες δηλαδή) είχα χάσει από εξάτμιση περί τα 11-12 λίτρα νερού!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-06-10, 20:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή Red cherry shrimp σε χαμηλο ph......

καλησπερα.
θα ηθελα να μου πειτε αν εχει κανεις σε ενυδρειο με δισκους
Red cherry shrimp
θα μπορεσουν να ζησουν σε 5 ph???

ευχαριστω!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-06-10, 20:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εζησαν σε ph 4,20 μεγαλωσαν σε νηπιαγωγειο δισκων και ειχαν παραμεινει στο φιλτρο χωρις να μπορω να τις πιασω μεχρι που εξαφανιστηκαν!! Γενικα η θερμοκρασια ειναι απαγορευτικη ... ουτε αμανο αντεξαν ουτε αλλες (λαθη του παρελθοντος με θανασιμα αποτελεσματα )
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-06-10, 20:38
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εζησαν σε ph 4,20 μεγαλωσαν σε νηπιαγωγειο δισκων και ειχαν παραμεινει στο φιλτρο χωρις να μπορω να τις πιασω μεχρι που εξαφανηστηκαν!! Γενικα η θερμοκρασια ειναι απαγορευτικη ... ουτε αμανο αντεξαν ουτε αλλες (λαθη του παρελθοντος με θανασιμα αποτελεσματα )
γιατι το λες για την θερμοκρασια... ???
αφου διαβασα οτι ζουν μεχρι 30 βαθμους....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με τα διάφορα χρώματα στις red cherry noe Γαρίδες του γένους Neocaridina 122 06-01-16 17:35
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με στήσιμο ΅΅γαριδάδικου΅΅ Chris82 Γαρίδες του γένους Neocaridina 64 30-11-14 12:58
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01
Θέματα σχετικά με την αναρρόφηση γόνου γαρίδας απο φίλτρο. pavlos1988 Γαρίδες του γένους Neocaridina 1 05-03-11 23:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09173 seconds with 15 queries