Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-05, 21:27
Το avatar του χρήστη maiktr
maiktr Ο χρήστης maiktr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 27
Wink Πληροφοριες

Αγαπητοι συναδελφοι ακουαριστες στο ενυδρειο μου εχω ενα θυληκο γκαπυ αρκετα φουσκωμενο και μαλιστα σημερα ειδα πολυ μαυρη την κοιλιτσα του στο πισω μερος τοσο πολυ που φενεται και απ το πλαι σχεδον ξεχωριζουν τα ματακια των μικρων τι λετε να περιμενω γεννα συντομα και εαν γεννησει καποια ωρα που θα λειπω πως ειναι ενα νεογνο γκαπυ δεν εχω δει ποτε πως θα το ξεχωρισω μεσα στο ενυδρειο πως μοιαζει, εχω βεβαια και ενα αλλο ενυδρειο μικρο γυρω στα 18 λιτρα αλλα δεν το εχω βαλει εκει το θυληκο γιατι παροτι ειναι φτιαγμενο με κρυψωνες και νερο απο το μεγαλο ενυδρειο δεν εχω θερμοστατη και το νερο ειναι στους 20 βαθμους εκει δεν ξερω κανει να το βαλω εκει στους 20 βαθμους?

Καθε βοηθεια θα την δεχτω με μεγαλη χαρα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-05, 00:16
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Εγω θα σου απαντήσω για το μέγεθος των μικρών, δεν γνωρίζω για την θερμοκρασία αν και νομίζω ότι 24 και πάνω είναι καλα...αυτο οι πιο παλιοί για σίγουρα

Τώρα τα μωρα...και εγώ έτσι νόμιζα ότι δεν θα τα ξεχώριζα αλλα πίστεψέ με φαίνονται αμέσως... Εγώ την πετυχα την ώρα που γεννούσε, είχε μισή ουρά να κρέμεται Είναι αρκετά μεγάλα, μην φοβάσαι...βέβαια εγω την είχα και γέννησε σε ένα 15λιτρο με μπόλικο κερατόφυλλο και επιβιωσαν όλα...μερικά τα έφαγε αλλα ήταν νεκρά ή πολύ αργά και έτσι κι αλλιως στην φύση δεν θα επιβιωναν. Με τα πολλά έχω 18 τώρα...

¶ντε καλή λεφτεριά

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-05, 09:43
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maiktr
Αγαπητοι συναδελφοι ακουαριστες στο ενυδρειο μου εχω ενα θυληκο γκαπυ αρκετα φουσκωμενο και μαλιστα σημερα ειδα πολυ μαυρη την κοιλιτσα του στο πισω μερος τοσο πολυ που φενεται και απ το πλαι σχεδον ξεχωριζουν τα ματακια των μικρων τι λετε να περιμενω γεννα συντομα και εαν γεννησει καποια ωρα που θα λειπω πως ειναι ενα νεογνο γκαπυ δεν εχω δει ποτε πως θα το ξεχωρισω μεσα στο ενυδρειο πως μοιαζει, εχω βεβαια και ενα αλλο ενυδρειο μικρο γυρω στα 18 λιτρα αλλα δεν το εχω βαλει εκει το θυληκο γιατι παροτι ειναι φτιαγμενο με κρυψωνες και νερο απο το μεγαλο ενυδρειο δεν εχω θερμοστατη και το νερο ειναι στους 20 βαθμους εκει δεν ξερω κανει να το βαλω εκει στους 20 βαθμους?

Καθε βοηθεια θα την δεχτω με μεγαλη χαρα!!!!
Σε ποιο ζεστό περιβάλλον μπορείς να την βάλεις, πάτνα μιλάμε για διαφορά θερμοκρασία 1 το πολύ 2 βαθμών. Αν την βάλεις αυτή την στιγμή στους 20 Βαθμούς για να γεννήσεις δεν θα δεις γέννα θα την σταματίσεις την διαδικασία και θα την στρεσάρεις. Αστην εκεί που είναι και αν έχεις φυτουλια πυκνά ή java moss θα σου ζήσουν αρκετά. Τώρα αν σου πεθάνει 1 μωράκι μην ανησυχείς δεν θα πάθεις τίποτα το ενυδρείο χώρια που θα το φάνε τα άλλα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-05, 10:42
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλή σας μέρα,
Να σου πω και τη δική μου εμπειρία με τα γκάπυς, λοιπόν συμωνώ με όσα ειπώθηκαν πιο πάνω, αν την αφήσεις και αυτό θα ειναι οτι καλύτερο για την ίδια στο μεγαλο ενυδρείο, τα μικρά θα κρυφτούνε η κάτω στον βυθό μέσα στα φυτά αν έχεις η στην επιφάνεια αν έχεις φυτά να επιπλέουν, σε κάθε περίπτωση μερικά θα φαγωθούν και αρκετά θα επιζήσουν, ΄μην σε τρομάζει η απώλεια αυτή γιατί σε ένα μήνα περίπου θα έχεις άλλα τοσα μικρά για μεγάλωμα, και σε 6 μήνες οσα θα επιζήσουν απο τη πρώτη γέννα τα θηλυκά θα σου δώσουν απογόνους.... Τρίψε φιλλαράκια καντα σκόνη και τάισε τα μικρά θα την βρούνε και θα την απολαύσουν.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-05, 11:19
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

...απ'οτι βλέπετε, οι της παρέας ενδιαφέροντια περισσότερο για εγγυμοσύνες!!!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-05, 12:57
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Να σε πληροφορήσω πως τα θηλυκά γκαπόνια σε 3 μήνες είναι έτοιμα για γέννες ενώ τα πλάτυ σε 6 και βάλε ανάλογα το ψάρι. Το δικό μου κοριτσάκι πλάτυ δεν θέλει παντρολογήματα και έτσι έχω ησυχάσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πληροφοριες για colisa lalia? nasos Γλυκό νερό - Γενικά 2 23-04-04 19:45
ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ! Efi Γλυκό νερό - Γενικά 52 18-01-04 22:16
Πληροφορίες για θυληκά Guppies sv2fpi Ζωοτόκα 6 05-06-03 00:02
Colisa Lalia πληροφοριες για αναπαραγωγή. newfish ¶λλα λαβυρινθόψαρα 0 16-12-02 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03819 seconds with 13 queries