Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-12, 17:42
conte13k Ο χρήστης conte13k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Εσωτερικο σαμπ + κυκλοφοριτης

Γεια σας... εχω ένα εσωτερικό σαμπ που χωριζεται σε 3 τμηματα όπου λόγω της μικρής κυκλοφορίας είναι γεμάτο μονο το πρώτο τμήμα το οποίο πέρνει νερό απο κατω...αυτο που σκέφτομαι είναι να βάλω ενα κυκλοφοριτη στο πρώτο τμήμα στον πάτω ετσι ώστε να σπρώχνει το νερο προς τα επά΄νω και να υπερχιλίζει προς το δευτερο τμημα... θα δουλέψει η λάθος το σκέφτομαι; να συμπληρώσω πως επειδή το ενυδρείο ειναι παλιο και ειναι Diy κατασκευη δεν ξερω τι κυκλοφοριτη ειχε αν ειχε και αν χάλασε... ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-12, 17:55
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

δεν βάζεις καλύτερα και μια φωτογραφία.....
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-12, 17:59
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αν καταλαβα καλα ειναι biobox το φιλτρο που λες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-12, 18:02
conte13k Ο χρήστης conte13k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

θα το ηθελα αλλα ειμαι 200χλμ μακρια απο το ενυδρειο... δεν βοηθαω ετσι;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν καταλαβα καλα ειναι biobox το φιλτρο που λες?
ναι τέτοιο πρεπει να είναι με αλλα είναι παλιο και νομιζω θελει βοηθεια πια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη conte13k : 04-04-12 στις 18:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-12, 18:08
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Στο πρωτο μερος του κουτιου που ερχεται το νερο μπαινει ο θερμοστατης,,οκ,,,στο δευτερο μπαινη το υλικο που βαζεις ,,σωστα ??,,και στο τριτο μερος ειναι η εξοδως του νερου εκει μπαινη ο κυκλοφορητής,, ετσι δεν το εχεις ,,???
Οσο μικρος και να ειναι ο κυκλοφοριτης κατι θα βγαζει,,,μηπως το βουλοσες με πολλα υλικα στο δευτερο μερος του biobox ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-12, 18:17
conte13k Ο χρήστης conte13k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πρωτο μερος του κουτιου που ερχεται το νερο μπαινει ο θερμοστατης,,οκ,,,στο δευτερο μπαινη το υλικο που βαζεις ,,σωστα ??,,και στο τριτο μερος ειναι η εξοδως του νερου εκει μπαινη ο κυκλοφορητής,, ετσι δεν το εχεις ,,???
Οσο μικρος και να ειναι ο κυκλοφοριτης κατι θα βγαζει,,,μηπως το βουλοσες με πολλα υλικα στο δευτερο μερος του biobox ...
λοιπον... στο πρωτο μερος εχω οντος θερμοστατη και μηχανικα υλικα...(ειναι γεμάτο)το νερο μπαινει απο κατω και μεταφέρεται με υπερχειληση...αργα-αργα... στο 2ο εχω τα βιολογικα (ειναι μισογεματο ισα ισα τα καλυπτει) και στο τριτο εχω χημικα υλικα ( ειναι ακομη πιο λιγο γεματο απο το προηγουμενο) και απο κατω βαθιααα βγαινει ενας σωληνας που απο πανω δινει νερο στο ενυδρείο... δεν εχω ιδέα τι κυκλοφορητης μπορει να είναι... βαση αυτου μπορω να βαλω στον πατο του 1ου τμηματος ετσι ωστε να δημιουργησω περισσοτερη υπερχείληση; ααα και το τσεκαρα οτι δεν παιζει μπουκωμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-12, 18:34
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από conte13k Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον... στο πρωτο μερος εχω οντος θερμοστατη και μηχανικα υλικα...(ειναι γεμάτο)το νερο μπαινει απο κατω και μεταφέρεται με υπερχειληση...αργα-αργα... στο 2ο εχω τα βιολογικα (ειναι μισογεματο ισα ισα τα καλυπτει) και στο τριτο εχω χημικα υλικα ( ειναι ακομη πιο λιγο γεματο απο το προηγουμενο) και απο κατω βαθιααα βγαινει ενας σωληνας που απο πανω δινει νερο στο ενυδρείο... δεν εχω ιδέα τι κυκλοφορητης μπορει να είναι... βαση αυτου μπορω να βαλω στον πατο του 1ου τμηματος ετσι ωστε να δημιουργησω περισσοτερη υπερχείληση; ααα και το τσεκαρα οτι δεν παιζει μπουκωμα
Δες τη θα κανεις,,,στο 1 θα εχεις μονο θερμοστατη,,,στο 2 θα βαλεις απο κατω προς τα πανω,, βιολογικο υλικο siporax μετα σφουγκαρι ,,μετα στο επανω μερος υαλοβάμβακα ,,να κραταει της βρωμιες,,,στο 3 μερος θα εχει μονο τον κυκλοφοριτη στο κανω μερος με τον σωληνα να βγαινη ψηλα στην έξοδο ,με μια γωνια .
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-12, 18:39
conte13k Ο χρήστης conte13k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες τη θα κανεις,,,στο 1 θα εχεις μονο θερμοστατη,,,στο 2 θα βαλεις απο κατω προς τα πανω,, βιολογικο υλικο siporax μετα σφουγκαρι ,,μετα στο επανω μερος υαλοβάμβακα ,,να κραταει της βρωμιες,,,στο 3 μερος θα εχει μονο τον κυκλοφοριτη στο κανω μερος με τον σωληνα να βγαινη ψηλα στην έξοδο ,με μια γωνια .
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου.
240 λιτρα ειναι...εισαι σιγουρος για αυτο; απο το 1ο τμήμα και πηγαίνοντας στο 2ο ειναι πααααρα πολυ μικρη η υπερχείληση... με κυκλοφορητη στον πάτο δεν κανω τιποτα να βαραει προς τα πανω; να σημειώσω οτι στο 3ο τμημα απο 2ο το νερο δεν περνάει μεσω υπερχείλησης... ειναι σωστο αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-12, 18:57
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Δες εδω τι γραφη http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm

Και στο 3 μερος με ενα σωληνα να ανεβενη το νερο πρως τα πανω,απο τον κυκλοφοριτη ,
Μηπως το κουτι σου ειναι jewel , και το ενυδρειο το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-04-12, 19:08
conte13k Ο χρήστης conte13k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες εδω τι γραφη http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm

Και στο 3 μερος με ενα σωληνα να ανεβενη το νερο πρως τα πανω,απο τον κυκλοφοριτη ,
Μηπως το κουτι σου ειναι jewel , και το ενυδρειο το ιδιο.
χχαχχα οχι καμια σχεση.. το εκανα δικη μου παραγγελια πριν χρόνια οταν δεν ηξερα τιποτα απο ενυδρεια... Θα δοκιμασω αυτο που προτείνεις αλλα θελω να μ δωσεις μια απαντηση σε αυτο που σκεφτομαι εγω...ευχαριστω παντως
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-04-12, 19:24
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από conte13k Εμφάνιση μηνυμάτων
240 λιτρα ειναι...εισαι σιγουρος για αυτο; απο το 1ο τμήμα και πηγαίνοντας στο 2ο ειναι πααααρα πολυ μικρη η υπερχείληση... με κυκλοφορητη στον πάτο δεν κανω τιποτα να βαραει προς τα πανω; να σημειώσω οτι στο 3ο τμημα απο 2ο το νερο δεν περνάει μεσω υπερχείλησης... ειναι σωστο αυτο;
Αυτο που σου εγραψα ,ειναι το σωστο,,εσυ εχεις φτιακτο σαμπ ,ακομα και σε αυτο ετσι πρεπει να ειναι τα μερη του .
Στηλε φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-04-12, 20:04
conte13k Ο χρήστης conte13k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

θα το δοκιμασω και ετσι λοιπον οπως μου ειπες...αρχικα θα το κλεισω μεχρι να γεμισουν ολα τα τμηματα και αφου το ξεκινησω θα δω την ροη του κυκλοφορητη... αν ολα πηγαινουν καλα με αυτον τοτε θα δω μεγαλυτερη ροη η οποια θα πεσει σταδιακα λογω του πρωτου τμηματος...φωτο δεν εχεω και ειμαι 200χλμ μακρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αεραντλια (φυσαλιδα) και κυκλοφοριτης... zak Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 22-01-12 16:39
ερωτηση για σαμπ thanasis76 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 05-12-11 21:40
ερωτηση για σαμπ ??? harris samos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-09 13:33
σαμπ khpouros Αρχάριοι γλυκού νερού 8 22-09-07 22:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04699 seconds with 13 queries