Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-06-10, 20:37
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=Pallios;453919]
Αλλά. Η θεωρία του πολύ καλού μου φίλου Δαρβίνου μας διαφώτισε σε πολλά θέματα περι εξέλιξης. Ενα απο αυτά που μου εκμυστηρεύτηκε ο παλιόφιλος είναι πως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν συστήματα προστασίας τους σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα.


Ε φιλε το οτι μιλας με πεθαμενους εν κατι που σου ειπα να το ψαξεις εδω και καιρο ...

ps: παντως με τα μουσια μοιαζεις του αρκετα μπορω να πω

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%...BD%CE%BF%CF%82
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-06-10, 21:00
ronis Ο χρήστης ronis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2010
Περιοχή: limassol
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Να παιξω το ρολο του διαιτητη?

Εγω εισηγουμαι να με παρει ο μιχαλης τηλεφωνο στο 7000 POND (7663) να του τοποθετησω δωρεαν ενα UV στη λιμνη του για ενα μηνα και να σας πει ο ιδιος τα αποτελεσματα, αν δουλευει η οχι
(γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα θελει να το πληρωσει για να μεινει στη λιμνη του)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-06-10, 21:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Επέστρεψα μετά από τριήμερη άσκηση!

Δεν θα ήθελα να καταπιαστώ με τα όσα συζητήθηκαν. Ένα είναι όμως το θέμα. Η UV είναι άκρως απαραίτητη ιδιαίτερα σε καινούρια κλειστά κυκλώματα. Οι ισορροπίες εκεί βρίσκονται σε μια πολύ λεπτή κλωστή που εύκολα μπορούν να σπάσουν και να προκαλέσουν πρόβλημα.

Ο μοναδικός τεχνητός βιότοπος που δεν θα χρειαζόταν αυτή την συσκευή είναι τα wild life ponds, αφού εκεί η φύση έχει ιδιαίτερη εμπλοκή. Εννοείται βέβαια ότι η χρήση ψαριών και ιδιαίτερα μεγάλων είναι απαγορευτική. Τέτοιες λίμνες εννοείται ότι είναι πολλών χιλιάδων λίτρων και κάποιες φορές μπορεί ακόμα να αντικατασταθεί και η φίλτρανση με τα φυτά.

Από την στιγμή όμως που έχουμε μεγάλα ψάρια, θεωρώ την UV ιδιαίτερα σημαντική. Όχι μόνο για την αιωρούμενη άλγη, αλλά και διάφορους άλλους παθογόνους οργανισμούς, αυγά παρασίτων κ.α. Κάποιοι από αυτούς μπορούν να εισαχθούν στη λίμνη μας μέσω των ψαριών μας, αλλά ακόμα και με τη δράση των εντόμων και αμφηβίων που θα υποστηρίξουν τον βιότοπο μας.

Από την στιγμή που υποστηρίζουμε τη λίμνη μας με ισχυρή σταθερή φίλτρανση, τότε τα ωφέλημα βακτήρια δεν έχουν τίποτε απολύτως να φοβηθούν από την δράση της εν λόγω λάμπας. ¶λλωστε τα βακτήρια αυτά έχουν την ιδιότητα να διπλασιάζονται σε ελάχιστες ώρες σε ήδη εν λειτουργία φίλτρο.

Τώρα αν τα 10 ή τα 2 χρόνια είναι αρκετά να επιφέρεις γνώμη σε ένα τόσο σημαντικό θέμα, φοβούμαι να παρατηρήσω ότι υπάρχουν δεκάδες ανοικτά φόρουν εκτός Ελληνικού χώρου, με χιλιάδες φίλους που "μιλούν" σε ένα πολύ πιο ανεπτυγμένο επίπεδο συζητήσεων σε αυτά τα θέματα. Κάποιοι από αυτούς είναι εμπλεκόμενοι στο χώρο για 1,3,5 δεκαετίες. Λές φίλε Μιχάλη να είμαστε εμείς για την ώρα, σε θέση να υποστηρίξουμε κάτι το αντίθετο, χωρίς μάλιστα να έχουμε την ανάλογη πείρα.

Γιάννο, αφού θεωρείς ήδη πολύ έμπειρο τον εαυτό σου σε αυτά τα θέματα, πολύ θα ήθελα να δω την λίμνη σου μετά από 3-4 χρόνια, όταν πια τα κοι θα έχουν τόσο μέγεθος ώστε να "ψαλιδίζουν" κάθε μικρό φυλλαράκι και να σου δημιουργούν χάος στον πυθμένα της λίμνης σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-06-10, 23:23
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ronis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εισηγουμαι να με παρει ο μιχαλης τηλεφωνο στο 7000 POND (7663) να του τοποθετησω δωρεαν ενα UV στη λιμνη του για ενα μηνα και να σας πει ο ιδιος τα αποτελεσματα, αν δουλευει η οχι
(γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα θελει να το πληρωσει για να μεινει στη λιμνη του)

Ρονη μενει μια βδομαδα ακομη να τελειωσω το σκαψιμο αρα καταλαβαινεις ουτε νερο δεν εχω ακομα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40813

Αλλα θα προτιμουσα με αυτα τα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα που ακουσα να δω τι συμβαινει ακριβως με τις νεες λιμνες και την αλγη και αν τους πρωτους μηνες που θα εχει μπει νερο δω οτι δεν υπαρχει αλλη λυση θα σου τηλεφωνησω να κανουμε το πειραμα

Ξερω οτι θα γεμισει αλγη το πρωτο καιρο αλλα θα την αφαιρω και θα εχω και τα φυτα να κανουν τη δουλεια τους . Δεν θα βαλω Κοι αλλα χρυσοψαρα αρα λιγοτερο ρυπογονα ψαρια .Ποιος ξερει?Μπορει να βρω την ισσοροπια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-06-10, 23:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω οτι θα γεμισει αλγη το πρωτο καιρο αλλα θα την αφαιρω και θα εχω και τα φυτα να κανουν τη δουλεια τους . Δεν θα βαλω Κοι αλλα χρυσοψαρα αρα λιγοτερο ρυπογονα ψαρια .Ποιος ξερει?Μπορει να βρω την ισσοροπια..
Για να δράσουν τα φυτά, απαιτούν αρκετό χρόνο, οπότε είναι δεδομένο ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην αρχή. Από την στιγμή όμως που θα μετατρέψεις τη λιμνούλα σου σε ένα πλούσιο με φυτά βιότοπο που θα καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού, τότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Μιχάλη, για πόσα λίτρα λίμνη μιλάμε?

Επίσης, δε θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού σε μια νέα λίμνη για να αφαιρείς την αιωρούμενη άλγη. Θα τολμούσα να πω ότι είναι μια πολύ λανθασμένη διέξοδος. Καλύτερα να αντιμετωπίσεις το πράσινο νερό σαν ένα σημαντικό βήμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-06-10, 23:52
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=in the pond;454022]Επέστρεψα μετά από τριήμερη άσκηση!
Από την στιγμή όμως που έχουμε μεγάλα ψάρια, θεωρώ την UV ιδιαίτερα σημαντική. Όχι μόνο για την αιωρούμενη άλγη, αλλά και διάφορους άλλους παθογόνους οργανισμούς, αυγά παρασίτων κ.α. Κάποιοι από αυτούς μπορούν να εισαχθούν στη λίμνη μας μέσω των ψαριών μας, αλλά ακόμα και με τη δράση των εντόμων και αμφηβίων που θα υποστηρίξουν τον βιότοπο μας.


Καλώς τον Βασίλη! Δεν θα διαφωνήσω καθόλου με αυτά που λες Βασίλη .Για αυτό απευθύνθηκα εδω που ξέρω ότι έχετε διαβάσει ,έχετε ασχοληθεί ,έχετε πάθει και έχετε μάθει .
Το θέμα είναι πως και εδώ(gab) όπως και σε σελίδες στο εξωτερικό είδα να διίστανται οι γνώμες και οι απόψεις για τη uv λάμπα . Δεν νομίζω πως είναι το θέμα που θα βρεις αν αναζητήσεις την απόλυτη αλήθεια . Για αυτό θέλω με τη σειρά μου να δοκιμάσω χωρίς αυτό το εξάρτημα αρχικά ενώ είναι πολύ εύκολο να πάρω ένα φίλτρο με ενσωματωμένη πάνω uv .

Αυτό που λες Βασίλη για το ότι πρέπει να έχουμε τη uv αν έχουμε μεγάλα ψάρια βάζεις σε αυτή τη κατηγορία και τα χρυσόψαρα? Από ότι κατάλαβα εσύ είσαι υπέρ της uv περισσότερο επειδή σκοτώνει τους μικροοργανισμούς που αναφέρθηκαν .

Για να το κατανοήσω εγώ που δεν είχα ποτέ λίμνη (και μονο από θεωρια γνωριζω τα sos) για τι ασθένειες μιλούμε? Και είναι αλήθεια τόσο αποτελεσματική?

Για το πράσινο νερό που το καθαρίζει η uv Βασίλη θεωρείς ότι με τα φυτά και τη σκια μπορεί να καθαρίσει χωρις τη χρηση του προϊόντος αυτου?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δράσουν τα φυτά, απαιτούν αρκετό χρόνο, οπότε είναι δεδομένο ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην αρχή. Από την στιγμή όμως που θα μετατρέψεις τη λιμνούλα σου σε ένα πλούσιο με φυτά βιότοπο που θα καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού, τότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Μιχάλη, για πόσα λίτρα λίμνη μιλάμε?

Επίσης, δε θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού σε μια νέα λίμνη για να αφαιρείς την αιωρούμενη άλγη. Θα τολμούσα να πω ότι είναι μια πολύ λανθασμένη διέξοδος. Καλύτερα να αντιμετωπίσεις το πράσινο νερό σαν ένα σημαντικό βήμα.


Θα σας δωσω τις τελικες διαστασεις τελος της βδομαδας οπως και φωτογραφικο υλικο .Θα ελεγα οτι ειναι πανω απο 4000 λιτρα μετα την επεκταση .

Οχι δεν εννοουσα αλλαγες νερου .Απλη αφαιρεση της αιορουμενης αλγης με δυχτι .Το εκανα και στη μινι λιμνη που εχω για τα νουφαρα και σε καποια φαση σταματησε να βγαζει την αιορουμενη αλγη και ειχε καθαρισει παρα πολυ! Και δεν ειχα καν φιλτρο .Να θυμηθω να σας βαλω φοτο αυριο!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 06-06-10 στις 23:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-06-10, 00:10
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Δεν ξερω απο λιμνες αλλα θυμαμαι οταν ειμουν παιδι πριν καπου 50 χρονια πριν υπηρχε ενας τείχος που χωριζε την αυλη μου με την γειτονική αυλη τοτε τα σπιτια στην Κυπρο ειχαν ολα μια λίμνη οπου μαζευαν το νερο (ειχαμε νερο δυο ωρες την ημερα ) δεν ξερω σημερα γιατι ζω στην Ελλαδα πολλα χρονια για να ποτίζουν τον κηπο τους.
Αυτη η λιμνη ηταν όλη κτισμένη υπέργεια ετσι τες έφτιαχναν τοτε και γεμάτη χρυσόψαρα ολα τα παιδια πηδάγαμε τον τοίχο και κλέβαμε ψαρια για να βαλουμε στην δικια μας λιμνη για να τρωνε τα κουνουπια δεν υπήρχαν ουτε φιλτρα ουτε UV μονο μερικα νουφαρα αλλα αυτη η λιμνη ειχε παντα χρυσόψαρα για (κλέψιμο)
Αν θυμάμαι καλα ειχε διαμετρο τρια μετρα και βαθος δυο ναι το νερο ηταν καταπρασινο και σκοτεινό δυσκολα εβλεπες τον βυθο αλλα παντα ηταν γεμάτη απο νεες γενιες χρυσόψαρων.
Δεν υποστηριζω τιποτα απλα λεω μια νεανική εμπειρία
Και δεν τα ταιζε ποτε κανενας μονο η φυση
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-06-10, 00:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι πως και εδώ(gab) όπως και σε σελίδες στο εξωτερικό είδα να διίστανται οι γνώμες και οι απόψεις για τη uv λάμπα. Δεν νομίζω πως είναι το θέμα που θα βρεις αν αναζητήσεις την απόλυτη αλήθεια. Για αυτό θέλω με τη σειρά μου να δοκιμάσω χωρίς αυτό το εξάρτημα αρχικά ενώ είναι πολύ εύκολο να πάρω ένα φίλτρο με ενσωματωμένη πάνω uv.
Διίστανται οι γνώμες για χρήση της στις λίμνες wild life pond. Τυγχάνει να είμαι και εγώ υποστηρικτής της άποψης ότι σε μια τέτοια λίμνη δεν είναι αναγκαία η χρήση της λάμπας.Συνεχίζω όμως να επιμένω ότι οι λίμνες αυτές πρέπει να έχουν πολλές χιλιάδες λίτρα, πολύ μεγάλη κυκλοφορία, πολλά φυτά και πολύ χαμηλή ιχθυοφότρωση. Ναι, συγκαταλέγω και τα χρυσόψαρα στα μεγάλα ψάρια κρύου νερού. Μπορεί όμως να γίνουν μέρος ενός τέτοιου συστήματος αν κρατάμε τον αριθμό τους σε έλεγχο.

Όμως, σε περιπτώσεις μικρότερης λίμνης με μεγάλη ιχθυοφόρτωση, οι γνώμες δεν διίστανται καθόλου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να το κατανοήσω εγώ που δεν είχα ποτέ λίμνη (και μονο από θεωρια γνωριζω τα sos) για τι ασθένειες μιλούμε? Και είναι αλήθεια τόσο αποτελεσματική?
Μιχάλη, ότι περάσει από την UV και εδώ εννοείται ότι πρέπει να έχουμε την ανάλογη λάμπα για την ροή που χρησιμοποιούμε, θεωρείται ότι επηρεάζεται, καταστρέφεται. Συγκαταλέγονται όλες οι γνωστές ασθένειες και ιοί που σχετίζονται με τα χρυσόψαρα, τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις είναι φορείς. Μεταξύ άλλων, λεμφοκύστη, ιός άνοιξης για κοι κ.α. π.χ. κάποιες ασθένειες, για να προσβάλουν ένα ψάρι χρειάζεται να έχει πληγές. ¶ν η ροή σου είναι αρκετή και με χρήση UV, τότε τα επίπεδα ενός ιού/ασθένειας θα είναι από πολύ χαμηλά εώς ανύπαρκτα στο νερό, με ανάλογες πιθανότητες να προσβάλουν ένα νέο ψάρι. Μιλάω πάντα σε πολύ γενικές γραμμές, έτσι?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το πράσινο νερό που το καθαρίζει η uv Βασίλη θεωρείς ότι με τα φυτά και τη σκια μπορεί να καθαρίσει χωρις τη χρηση του προϊόντος αυτου?
Ναι, αυτό ακριβώς εννωώ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν εννοουσα αλλαγες νερου .Απλη αφαιρεση της αιορουμενης αλγης με δυχτι .Το εκανα και στη μινι λιμνη που εχω για τα νουφαρα και σε καποια φαση σταματησε να βγαζει την αιορουμενη αλγη και ειχε καθαρισει παρα πολυ! Και δεν ειχα καν φιλτρο .Να θυμηθω να σας βαλω φοτο αυριο!
Δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με δύκτι. Την περιορίζεις πολύ όμως με ένα βαμβακερό ύφασμα με το φιλτράρισμα, ή με την χρήση μεγάλης επιφάνειας ενυδρειακού βαμβακιού (υαλοβάμβακας). Κάτι βέβαια που θα πρέπει να μεριμνάς αρκετά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω απο λιμνες αλλα θυμαμαι οταν ειμουν παιδι πριν καπου 50 χρονια πριν υπηρχε ενας τείχος που χωριζε την αυλη μου με την γειτονική αυλη τοτε τα σπιτια στην Κυπρο ειχαν ολα μια λίμνη οπου μαζευαν το νερο (ειχαμε νερο δυο ωρες την ημερα ) δεν ξερω σημερα γιατι ζω στην Ελλαδα πολλα χρονια για να ποτίζουν τον κηπο τους.
Αυτη η λιμνη ηταν όλη κτισμένη υπέργεια ετσι τες έφτιαχναν τοτε και γεμάτη χρυσόψαρα ολα τα παιδια πηδάγαμε τον τοίχο και κλέβαμε ψαρια για να βαλουμε στην δικια μας λιμνη για να τρωνε τα κουνουπια δεν υπήρχαν ουτε φιλτρα ουτε UV μονο μερικα νουφαρα αλλα αυτη η λιμνη ειχε παντα χρυσόψαρα για (κλέψιμο)
Αν θυμάμαι καλα ειχε διαμετρο τρια μετρα και βαθος δυο ναι το νερο ηταν καταπρασινο και σκοτεινό δυσκολα εβλεπες τον βυθο αλλα παντα ηταν γεμάτη απο νεες γενιες χρυσόψαρων.
Δεν υποστηριζω τιποτα απλα λεω μια νεανική εμπειρία
Γιάννη, τότε πότιζαν καθημερινά, άρα πρόσθεταν καθημερινά φρέσκο νερό. Φρέσκο νερό θα πει, όχι νιτρικά και παροχή οξυγόνου. Το πράσινο νερό δεν είναι κακό σε περιπτώσεις ιδιαίτερα όπου θέλεις γόνο. Μικρή ορατότητα, άρα περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει ένα μικρό. Δεν σου κρύβω ότι ακόμα και σήμερα στην Ιαπωνία παραδοσιακές φάρμες παραγωγής κοι χρησιμοποιούν τέτοιες πράσινες και λασπωμένες λίμνες, χωρίς καθόλου φίλτρανση, αλλά βέβαια με συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού. Το νερό "κρίσταλλο" εμείς το απαιτούμε. Αν με ρωτάς, τα ψάρια κρύου νερού δεν χαίρονται ιδιαίτερα για αυτήν την εξέλιξη. Οπότε, αν θέλεις εσύ νερό καθρέπτη, τότε μερίμνησε να έχεις αρκετή κάλυψη της λίμνης σου για να κτύβονται τα ψάρια σου από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία.

Βγάζεις συμπέρασμα από αυτά?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-06-10, 00:27
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με δύκτι. Την περιορίζεις πολύ όμως με ένα βαμβακερό ύφασμα με το φιλτράρισμα, ή με την χρήση μεγάλης επιφάνειας ενυδρειακού βαμβακιού (υαλοβάμβακας). Κάτι βέβαια που θα πρέπει να μεριμνάς αρκετά.[/QUOTE]

την αφαιρουσα βασικα με ενα ποτηρακι παρα πολυ ευκολα.Μηπως μιλαμε ομως για αλλου ειδους αλγη?
-------------------------
Βασίλη εχω διαβάσει οτιδήποτε σε ελληνικό φόρουμ υπήρχε για το θέμα και είδα ακόμα και εσένα σε κάποια άλλη χρονική περίοδο να αμφιβάλλεις γιατη χρήση της uv . Μαλιστα σε αυτη τη συζητηση ελαβε μερος και ο Γιαννης πανω που μας περιγραφει μια εμπειρια με δεκαμενη με χρυσοψαρα στην Κυπρο Ομολογώ ότι ηταν ένας λόγος που με έκανε να το ψάξω παραπάνω . Ειναι λογικό ομως με την παροδο του χρονου αφου δοκιμάζεις συνέχεια καινούρια πράγματα να βρήκες τη χρυσή τομή .


Εγω θα εχω χρυσοψαρα αλλα οσα αναλογουν στα λιτρα μου .Οχι ιχθυοφόρτωση .Νομιζω εισουν κατατοπιστικος σε αυτα που ειπες και βοηθησες παρα πολυ !
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 07-06-10 στις 00:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-06-10, 00:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
την αφαιρουσα βασικα με ενα ποτηρακι παρα πολυ ευκολα.Μηπως μιλαμε ομως για αλλου ειδους αλγη?
Μιχάλη, δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με τον τρόπο που αναφέρεις. Ίσως να μιλάς για την τριχοειδή στα τοιχώματα της λίμνης?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη εχω διαβάσει οτιδήποτε σε ελληνικό φόρουμ υπήρχε για το θέμα και είδα ακόμα και εσένα σε κάποια άλλη χρονική περίοδο να αμφιβάλλεις γιατη χρήση της uv . Μαλιστα σε αυτη τη συζητηση ελαβε μερος και ο Γιαννης πανω που μας περιγραφει μια εμπειρια με δεκαμενη με χρυσοψαρα στην Κυπρο Ομολογώ ότι ηταν ένας λόγος που με έκανε να το ψάξω παραπάνω . Ειναι λογικό ομως με την παροδο του χρονου αφου δοκιμάζεις συνέχεια καινούρια πράγματα να βρήκες τη χρυσή τομή .
Μιχάλη σαν φίλος της φύσης που αγαπώ οτιδήποτε κινείται, συνεχίζω να αμφιβάλλω για την χρήση της UV για τα συστήματα wild life ponds στα οποία κτίζεται μια πολύ ευθραυστη πυραμίδα. Η UV πολύ πιθανόν θα πλήξει μεταξύ άλλων αβγά λιβελούλας και άλλων πολύτιμων εντόμων που θέλουμε στο κύκλωμα. ¶ρα, δεν αλλάζει τίποτε από αυτά που υποστηρίζω. Αν θέλεις μεγάλα ψάρια ή κόι τότε αλλάζουν τα πλάνα σου ριζικά, γιατί πολύ απλά τα πιο πάνω έντομα έχουν από ελάχιστες ώς μηδαμινές πιθανότητες να επιβιώσουν σε ένα τέτοιο κύκλωμα. Αν θέλεις, δημιουργείς παρά πλεύρως μικρότερη λιμνούλα με πολλά φυτά και διαμορφωμένο χώρο για να δημιουργηθεί ο πολύτιμος αυτός βιότοπος. Τα ψάρια όμως πρέπει να τα αποκλείσουμε από αυτό το μέρος.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα εχω χρυσοψαρα αλλα οσα αναλογουν στα λιτρα μου .Οχι ιχθυοφόρτωση .Νομιζω εισουν κατατοπιστικος σε αυτα που ειπες και βοηθησες παρα πολυ !
Χαίρομαι...!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-06-10, 00:53
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=in the pond;454096]Μιχάλη, δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με τον τρόπο που αναφέρεις. Ίσως να μιλάς για την τριχοειδή στα τοιχώματα της λίμνης?


Ναι έτσι πρεπει να εχει γινει

Ωραια συμπερασματικά τωρα εκτος απροόπτου θα λειτουργήσω τη λιμνη χωρις uv για λιγους μηνες . Θα εχω λιγα ψαρια μεσα με πολλα φυτα και θα δημιουργήσω και σκια . Αν αποτύχει το πείραμα με τον φυσικο τροπο εδω ειμαστε να δοκιμάσουμε και την uv !

Να στε καλά παιδιά για τις εμπειρίες σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-06-10, 07:00
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Βασίλη δεν είπα ότι είμαι έμπυρος. Όλοι αρχάριοι ήμαστε και συνεχώς μαθαίνουμε.
Είπα ότι εμπειρία για εμένα είναι η δοκιμή και ο πειραματισμός. Αν κάποιος έχει και 20 χρόνια λίμνη μόνο με U.V ποια είναι η εμπειρία του χωρίς U.V?
Δηλαδή εσύ που θα έχεις πάντα την λάμπα πως θα μπορείς να εκφέρεις γνώμη αν χρειάζεται η όχι? Με googling?

Μια ανακεφαλαίωση κάνω και ελπίζω το θέμα αυτό να βοήθησε τελικά!

Η γνώμη μου είναι η εξής.
Σε μια καινούργια λίμνη ασχέτως αν θα έχει φυτά η όχι η λάμπα είναι απαραίτητη τουλάχιστον για την πρώτη καλοκαιρινή περίοδο. Η λάμπα χρειάζεται σε συστήματα με μοντέρνο εξοπλισμό που δεν υπάρχουν φυτά. Το πόσα watt θα είναι αυτή εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, όπως μέγεθος λίμνης, την ηλιοφάνεια, πόσα ψάρια έχουμε μέσα, το μέγεθος τους, τη ταΐζουμε, και πόσο ταΐζουμε. Ένα άλλο σημαντικό είναι η ροή νερού μέσα από την λάμπα. Από την στιγμή που η λάμπα καταστρέφει (σκοτώνει) κάποιους οργανισμούς που δεν θέλουμε συγχρόνως καταστρέφει και οργανισμούς που θέλουμε.
Το να λέμε ότι οι χρήσιμοι οργανισμοί που καταστρέφονται αναπαράγονται ξανά εύκολα……… θα μπορούσαμε να το πούμε και για τους οργανισμούς που δεν θέλουμε.

Για όποιο δίποτε κλειστώ σύστημα κατασκευάσουμε πρέπει να έρχεται πάντα στο μυαλό μας το φυσικό περιβάλλον αυτόν τον ψαριών. Και όπως γνωρίζουμε όλοι μας στο φυσικό τους περιβάλλον δεν υπάρχει ούτε λάμπα ούτε φίλτρο αλλά ούτε και αντλίες. Όλα αυτά που προσθέτουμε εμείς είναι για να αντικαταστήσουμε την δουλεία που κάνη η φύση στη λίμνη μας. Όλα όμως παίζουν σε αναλογίες. Έχουμε ένα μικρό χώρο που θέλουμε να τα έχουμε όλα. ΠΧ μεγάλα ψάρια.
Έρευνα που έχω κάνει σε φάρμες εκτροφής ΚΟΙ στο εξωτερικό πολλές από αυτές η διαύγεια του νερού είναι να μην μπορείς να δεις τα ψάρια ούτε στα 5 εκατοστά! Και ώμος πετυχαίνουν αναπαραγωγές και ψάρια γίγαντες. Αλλά οι λίμνες τους είναι τεράστιες. Το θολό νερό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και καλό για τα ψάρια μας.

Αναλόγως λιπών το τη μας αρέσει να βλέπουμε επιλέγουμε και τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσουμε. Αν θέλουμε μια λίμνη με μεγάλα ΚΟΙ η χρήση του μοντέρνου εξοπλισμού είναι μονόδρομος. (εννοείτε χωρίς φυτά)

Τα δικά μου γούστα είναι λίμνη με την έννοια της λέξης! Με φυτά με υπερχείλιση και ας μαζεύει κατά καιρούς την λάσπούλα της στον πυθμένα. Δεν με απασχολεί αν τα ΚΟΙ μου θα γίνουν 30-40 η 70 εκατοστά. Με απασχολεί να χορταίνουν τα μάτια μου φυσικότητα και ομορφιά. Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι και η κατανάλωση μιας λίμνης. Αντιλαμβάνεσθε ότι κάθε ένα από αυτά τα μηχανήματα έχουν και κάποιο χρηματικό κόστος στο ηλεκτρικό κάθε μήνα, αλλά και η συντήρηση αυτόν.
Μέχρι και την αντλία μου την έχω συνδεδεμένη με inverter για να κάνω εξοικονόμηση ενέργειας.
Στην δικιά μου περίπτωση ΔΕΝ χρειάζεται η λάμπα. Όμως την έχω σε αναμονή συνδεδεμένη και αν χρειαστεί ποτέ το μόνο που έχω να κάνω είναι να την συνδέσω στην πρίζα.

Μπορούμε να συνδυάσουμε την φυσικότητα με μεγάλα ΚΟΙ αλλά ο χώρος που θα διαθέσουμε πρέπει να είναι τεράστιος.
Βασίλη αν τα ΚΟΙ μου σε κάποια χρόνια αρχίσουν να τρώνε τα φύλλα θα γλιτώσω και από το τάισμα.

Υ/Γ για προβληματισμό
Σε μια φυσική λίμνη ποιος είναι αυτός που μαζεύει τα φύλλα από τα δέντρα, που αφαιρεί κορμούς από δέντρα που πέφτουν στο νερό, που καθαρίζει τον πυθμένα, που φροντίζει για το φαγητό τον ψαριών?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-06-10, 07:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Συμφωνώ σε όλα, εκτός σε κάποιες μικρές παραγράφους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα ότι εμπειρία για εμένα είναι η δοκιμή και ο πειραματισμός. Αν κάποιος έχει και 20 χρόνια λίμνη μόνο με U.V ποια είναι η εμπειρία του χωρίς U.V?
Γιάννο, είμαι στο χώρο αρκετά χρόνια και μπορώ να επιφέρω γνώμη από προσωπική μου πείρα, έστω και αν είχα μικρό κύκλωμα. Πράσινο νερό δεν είχα ποτέ, ακόμα και σήμερα έστω και αν δεν έχω UV! Μόνο για ένα μικρό διάστημα είχα UV που στην περίοδο αυτή δεν είχα δει κάτι το διαφορετικό. Οπότε επέλεξα να την αφαιρέσω εντελώς μιας και αυτό που ήθελα τότε ήταν ισχυρότερη φίλτρανση. Το αν έκανα λανθασμένη ή σωστή κίνηση, παραμένει προσωπική επιλογή. Διαβάζοντας όμως και ακολουθώντας τις συζητήσεις που διεξάγονται γι' αυτό το θέμα, αυτήν την δεδομένη στιγμή, θέλω UV, χωρίς να λέω ότι είμαι ο σωστός. Είναι μια συσκευή που συστήνεται μεν, αλλά παραμένει στα πλαίσια επιλογής του λιμνόφιλου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όποιο δίποτε κλειστώ σύστημα κατασκευάσουμε πρέπει να έρχεται πάντα στο μυαλό μας το φυσικό περιβάλλον αυτόν τον ψαριών. Και όπως γνωρίζουμε όλοι μας στο φυσικό τους περιβάλλον δεν υπάρχει ούτε λάμπα ούτε φίλτρο αλλά ούτε και αντλίες. Όλα αυτά που προσθέτουμε εμείς είναι για να αντικαταστήσουμε την δουλεία που κάνη η φύση στη λίμνη μας. Όλα όμως παίζουν σε αναλογίες. Έχουμε ένα μικρό χώρο που θέλουμε να τα έχουμε όλα. ΠΧ μεγάλα ψάρια.
Γιάννο, οι ξένοι πολύ εύστοχα ονομάζουν τα κλειστά κυκλώματα μας POND (ελληνιστή δεξαμένες), είτε είναι φτιαγμένα από λάινερ είτε τσιμέντο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, γιατί μιλάμε για ένα κλειστό κύκλωμα. Ένα κλειστό κύκλωμα δεν μπορεί με κανέναν απολύτως τρόπο να αντικαταστήσει ή να πλησιάσει έστω και στο ελάχιστον ένα πραγματικό βιότοπο, όσα πειράματα και αν κάνουμε. Οπότε μην συγκρίνεις τη δική σου λίμνη με μια τσιμεντένια κατασκευή, γιατί μιλάμε για το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Οπότε το μοναδικό που αλλάζει είναι οι κάτοικοί του.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα δικά μου γούστα είναι λίμνη με την έννοια της λέξης! Με φυτά με υπερχείλιση και ας μαζεύει κατά καιρούς την λάσπούλα της στον πυθμένα. Δεν με απασχολεί αν τα ΚΟΙ μου θα γίνουν 30-40 η 70 εκατοστά.
Το αν θέλω μικρά ή μεγάλα κοι, δεν είναι επιλογή, είναι βασικά θέμα σωστής διατήρησης και υγείας. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν συνίσταται διατήρηση οποιωνδήποτε οργανισμών σε ένα κλειστό κύκλωμα από την στιγμή που είναι καταδικασμένα να παραμείνουν νάνοι. Είτε μιλάμε για ενυδρείο είτε λίμνη. Όταν θέλω μικρότερα ψάρια, πολύ απλά επιλέγω είδη που παραμένουν μικρά και δεν αναγκάζω τα μεγαλύτερα να το πράξουν αυτό για δική μου ευχαρίστηση. Φιλικότατα τα επισημάνω αυτά Γιάννο, πράγμα που υποστηρίζω και θα συνεχίσω να πράττω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορούμε να συνδυάσουμε την φυσικότητα με μεγάλα ΚΟΙ αλλά ο χώρος που θα διαθέσουμε πρέπει να είναι τεράστιος.
Εδώ συμφωνώ και επαυξάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ/Γ για προβληματισμό
Σε μια φυσική λίμνη ποιος είναι αυτός που μαζεύει τα φύλλα από τα δέντρα, που αφαιρεί κορμούς από δέντρα που πέφτουν στο νερό, που καθαρίζει τον πυθμένα, που φροντίζει για το φαγητό τον ψαριών?
Ναι, σε μια φυσική λίμνη όμως εκατοντάδων χιλιάδων κυβικών μέτρων νερού, που υποστηρίζεται από συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού κάποιου ποταμού που είναι πλούσια σε οξυγόνο ιχνοστοιχεία και θρεπτικές ουσίες για τα ζωντανά που βρίσκονται πολύ χαμηλά στην βάση της πυραμίδας του βιότοπου αυτού και όχι μόνο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-06-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ σε όλα, εκτός σε κάποιες μικρές παραγράφους.


Γιάννο, είμαι στο χώρο αρκετά χρόνια και μπορώ να επιφέρω γνώμη από προσωπική μου πείρα, έστω και αν είχα μικρό κύκλωμα. Πράσινο νερό δεν είχα ποτέ, ακόμα και σήμερα έστω και αν δεν έχω UV! Μόνο για ένα μικρό διάστημα είχα UV που στην περίοδο αυτή δεν είχα δει κάτι το διαφορετικό. Οπότε επέλεξα να την αφαιρέσω εντελώς μιας και αυτό που ήθελα τότε ήταν ισχυρότερη φίλτρανση. Το αν έκανα λανθασμένη ή σωστή κίνηση, παραμένει προσωπική επιλογή. Διαβάζοντας όμως και ακολουθώντας τις συζητήσεις που διεξάγονται γι' αυτό το θέμα, αυτήν την δεδομένη στιγμή, θέλω UV.



Γιάννο, οι ξένοι πολύ εύστοχα ονομάζουν τα κλειστά κυκλώματα μας POND (ελληνιστή δεξαμένες), είτε είναι φτιαγμένα από λάινερ είτε τσιμέντο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, γιατί μιλάμε για ένα κλειστό κύκλωμα. Ένα κλειστό κύκλωμα δεν μπορεί με κανέναν απολύτως τρόπο να αντικαταστήσει ή να πλησιάσει έστω και στο ελάχιστον ένα πραγματικό βιότοπο, όσα πειράματα και αν κάνουμε. Οπότε μην συγκρίνεις τη δική σου λίμνη με μια τσιμεντένια κατασκευή, γιατί μιλάμε για το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Οπότε το μοναδικό που αλλάζει είναι οι κάτοικοί του.



Το αν θέλω μικρά ή μεγάλα κοι, δεν είναι επιλογή, είναι βασικά θέμα σωστής διατήρησης και υγείας. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν συνίσταται διατήρηση οποιωνδήποτε οργανισμών σε ένα κλειστό κύκλωμα από την στιγμή που είναι καταδικασμένα να παραμείνουν νάνοι. Είτε μιλάμε για ενυδρείο είτε λίμνη. Όταν θέλω μικρότερα ψάρια, πολύ απλά επιλέγω είδη που παραμένουν μικρά και δεν αναγκάζω τα μεγαλύτερα να το πράξουν αυτό για δική μου ευχαρίστηση. Φιλικότατα τα επισημάνω αυτά Γιάννο, πράγμα που υποστηρίζω και θα συνεχίσω να πράττω.




Εδώ συμφωνώ και επαυξάνω...



Ναι, σε μια φυσική λίμνη όμως εκατοντάδων χιλιάδων κυβικών μέτρων νερού, που υποστηρίζεται από συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού κάποιου ποταμού που είναι πλούσια σε οξυγόνο ιχνοστοιχεία και θρεπτικές ουσίες για τα ζωντανά που βρίσκονται πολύ χαμηλά στην βάση της πυραμίδας του βιότοπου αυτού και όχι μόνο.

Βασίλη όταν μιλάω για λίμνη δεν μιλώ για τρόπο κατασκευής αν είναι από τσιμέντο η λάινερ. Μιλάω αν θα είναι με φυτά η όχι. Για εμένα πάντοτε δεν νοείται λίμνη χωρίς φυτά αλλά ενυδρείο στην αυλή. Ποια η διαφορά του ενυδρείου που έχουμε στα σπίτια μας με μια (λίμνη) που έχουμε στην αυλή μας χωρίς φυτά?

Δεν είπα ότι είναι επιλογή μας στο πόσο θα μεγαλώσουν τα ΚΟΙ μας. Αυτό που λέω είναι ότι αναλόγως τον χώρο που θα τους δοθεί να μεγαλώσουν ανάλογα. Ξέρουμε ώμος όλοι μας ότι δεν είναι το μοναδικό που πρέπει να προσέξουμε αλλά είναι και άλλα πολλά. Το πρώτιστο για εμένα είναι τα γονίδια μετά ο χώρος και μετά η ποιότητα του νερού……….και ακολουθούν τα υπόλοιπα.

Δεν προτείνω την χρήση της λάμπας από την στιγμή που το νερό σου δεν πρασίνισε ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-06-10, 08:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάω αν θα είναι με φυτά η όχι. Για εμένα πάντοτε δεν νοείται λίμνη χωρίς φυτά αλλά ενυδρείο στην αυλή. Ποια η διαφορά του ενυδρείου που έχουμε στα σπίτια μας με μια (λίμνη) που έχουμε στην αυλή μας χωρίς φυτά?
Γιάννο, θα σου το θέσω διαφορετικά. Ποια η διαφορά ενός μεγάλου ενυδρείου που το έχουμε σε εξωτερικό χώρο με πολλά φυτά (όπως π.χ. ένα ενυδρείο του Raven) και τη δική σου λίμνη? Θεώρησε δεδομένη την υπερχείλιση αφού σου αρέσει. Μπορεί αυτό το ενυδρείο να το πεις φυσική λίμνη?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα ότι είναι επιλογή μας στο πόσο θα μεγαλώσουν τα ΚΟΙ μας. Αυτό που λέω είναι ότι αναλόγως τον χώρο που θα τους δοθεί να μεγαλώσουν ανάλογα. Ξέρουμε ώμος όλοι μας ότι δεν είναι το μοναδικό που πρέπει να προσέξουμε αλλά είναι και άλλα πολλά. Το πρώτιστο για εμένα είναι τα γονίδια μετά ο χώρος και μετά η ποιότητα του νερού……….και ακολουθούν τα υπόλοιπα.
Τα γονήδια εδώ δεν έχουν καμία απολύτως θέση. Το ξαναλέω. Από την στιγμή που ο τεχνητός μας βιότοπος δεν προϋποθέτει όλες τις απαιτούμενες παραμέτρους για να δεχτεί ένα συγκεκριμένο είδος, πολύ απλά αποφεύγουμε την χρήση του.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προτείνω την χρήση της λάμπας από την στιγμή που το νερό σου δεν πρασίνισε ποτέ.
Δεν διαφωνώ μαζί σου!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-06-10, 08:50
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, θα σου το θέσω διαφορετικά. Ποια η διαφορά ενός μεγάλου ενυδρείου που το έχουμε σε εξωτερικό χώρο με πολλά φυτά (όπως π.χ. ένα ενυδρείο του Raven) και τη δική σου λίμνη? Θεώρησε δεδομένη την υπερχείλιση αφού σου αρέσει. Μπορεί αυτό το ενυδρείο να το πεις φυσική λίμνη?

Όχι λίμνη δεν είναι. Όσα φυτά και να βάλεις πάντα θα είναι ενυδρείο, όχι μόνο θέμα χώρου αλλά και κατασκευής. Δεν παύει να είναι ένα ορθογώνιο μικρό γυάλινο κουτή.


Τα γονήδια εδώ δεν έχουν καμία απολύτως θέση. Το ξαναλέω. Από την στιγμή που ο τεχνητός μας βιότοπος δεν προϋποθέτει όλες τις απαιτούμενες παραμέτρους για να δεχτεί ένα συγκεκριμένο είδος, πολύ απλά αποφεύγουμε την χρήση του.

Και ώμος έχουν. Φαντάσου ένα ζευγάρι κινέζων 1,50 με τα χέρια στην ανάταση να κάνουν ένα διάμετρο παιδί.
Και πως εξηγείτε από την γέννα την δικιά μου να έχω ψάρια από 1 εκατοστό μέχρι και 5 με της ίδιες ακριβός συνθήκες?



Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-06-10, 13:18
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva
Δεν προτείνω την χρήση της λάμπας από την στιγμή που το νερό σου δεν πρασίνισε ποτέ.

Δεν διαφωνώ μαζί σου!
__________________
Φιλικά Βασίλης



Για αυτόν ακριβώς το λόγο θέλω να δοκιμάσω αρχικά χωρίς την uv. Ξέρω ότι ισχύει αυτό που μ είπατε και πρέπει να περιμένω έξαρση αλγης αφενός γιατί θα είναι καινούρια λίμνη ,αφετέρου γιατί είναι καλοκαίρι και ο ηλιος θα συμβάλει στην ενίσχυση της .
Όμως είναι μια πρόκληση και αφού εσείς τα καταφέρατε μπορούμε να προσπαθήσουμε και εμείς. Εξαλλου δεν θα ειναι ανεπανορθωτη η ζημια αν αποτυχουμε ..Ευκολα μπορει να τοποθετηθει η uv στο μελλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-06-10, 14:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι λίμνη δεν είναι. Όσα φυτά και να βάλεις πάντα θα είναι ενυδρείο, όχι μόνο θέμα χώρου αλλά και κατασκευής. Δεν παύει να είναι ένα ορθογώνιο μικρό γυάλινο κουτή.
Γιάννο, δεν "έπιασες" αυτό που ήθελα να σου πω... Θα το κάνω απλό ώστε να καταλάβουν και όλοι οι άλλοι:

Φαντάσου ένα "ενυδρείο" σε ακανόνιστο σχήμα τουλάχιστον 5000 λίτρων με υπερχύλιση, υπόστρωμα στον πυθμένα, πολλά φυτά, έντομα και λοιπούς οργανισμούς έξω στην αυλή. Τί λιγότερο έχει να προσφέρει από τη δική σου λίμνη, ώστε η μια να αποκαλείται φυσική λίμνη και η άλλη όχι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτόν ακριβώς το λόγο θέλω να δοκιμάσω αρχικά χωρίς την uv. Ξέρω ότι ισχύει αυτό που μ είπατε και πρέπει να περιμένω έξαρση αλγης αφενός γιατί θα είναι καινούρια λίμνη ,αφετέρου γιατί είναι καλοκαίρι και ο ηλιος θα συμβάλει στην ενίσχυση της .
Όμως είναι μια πρόκληση και αφού εσείς τα καταφέρατε μπορούμε να προσπαθήσουμε και εμείς. Εξαλλου δεν θα ειναι ανεπανορθωτη η ζημια αν αποτυχουμε ..Ευκολα μπορει να τοποθετηθει η uv στο μελλον.
Μιχάλη, ένα είναι το σίγουρο. Για την αρχή οπωσδήποτε ΜΗΝ υπερβάλεις στον αριθμό των ψαριών. Έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-06-10, 16:58
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Σε καμία περίπτωση ..Μην ανησυχείς .Θα ξεκινήσω με 1-2 χρυσοψαρα και σιγά σιγά θα προχωρω αλλά γενικά δεν θελω να εχω ουτε την ιχθυοφορτηση ουτε τις συνεπιες της .
Έτσι και αλλιώς πρωταρχικός μου στοχος είναι να αποφύγω όσο είναι δυνατον την αλγη ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-06-10, 20:49
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, δεν "έπιασες" αυτό που ήθελα να σου πω... Θα το κάνω απλό ώστε να καταλάβουν και όλοι οι άλλοι:

Φαντάσου ένα "ενυδρείο" σε ακανόνιστο σχήμα τουλάχιστον 5000 λίτρων με υπερχύλιση, υπόστρωμα στον πυθμένα, πολλά φυτά, έντομα και λοιπούς οργανισμούς έξω στην αυλή. Τί λιγότερο έχει να προσφέρει από τη δική σου λίμνη, ώστε η μια να αποκαλείται φυσική λίμνη και η άλλη όχι?


Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ενυδρείο αλλά λίμνη!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμία περίπτωση ..Μην ανησυχείς .Θα ξεκινήσω με 1-2 χρυσοψαρα και σιγά σιγά θα προχωρω αλλά γενικά δεν θελω να εχω ουτε την ιχθυοφορτηση ουτε τις συνεπιες της .
Έτσι και αλλιώς πρωταρχικός μου στοχος είναι να αποφύγω όσο είναι δυνατον την αλγη ..
Χε χε έτσι λέμε όλοι στην αρχή…..λίγα ψάρια και τέτοια.
Θα δω πόσο θα αντέξεις.

Για να δούμε τα αποτελέσματα του πειράματος που θα κάνεις.
Οι προβλέψεις μου είναι ότι αν βάλεις 2-3 ψάρια και αρκετά φυτά θα γλιτώσεις από την άλγη.
-------------------------
Ααααα μην ξεχάσω πάλι.
Ο ¶ντρος ήρθε από εδώ προχθές και συνεννοηθήκαμε για την διαμάχη που είχαμε!

Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε. ¶λλο να τα λες πρόσωπο με πρόσωπο…….μπορείς να δώσεις και καμιά μπουνιά.

Μην νομίσετε ότι παρεξηγηθήκαμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 07-06-10 στις 20:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-06-10, 21:03
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην νομίσετε ότι παρεξηγηθήκαμε
Ωραια επειδη σε λιγο θα εχω και αλλες αποριες σχετικα με το air deffuser και την οξυγονωση της λιμνης αρα μην πεταξετε τα γαντια !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-06-10, 21:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμία περίπτωση ..Μην ανησυχείς .Θα ξεκινήσω με 1-2 χρυσοψαρα και σιγά σιγά θα προχωρω αλλά γενικά δεν θελω να εχω ουτε την ιχθυοφορτηση ουτε τις συνεπιες της .
Έτσι και αλλιώς πρωταρχικός μου στοχος είναι να αποφύγω όσο είναι δυνατον την αλγη ..
Για μια λίμνη πάνω από 4000 λίτρα και μιλάς για 1-2 χρυσόψαρα!!!!!!!!
Είναι σαν να μην έβαλες κανένα.
Όταν λεμε λίγα ψαριά .
Για τα συγκεκριμένα λίτρα 20 μικρά χρυσόψαρα για αρχή.
Θα είναι οκ.

Αν θέλεις να στρώσεις την λίμνη θα την αφήσεις Κανά μήνα χωρίς ψαριά γεμάτη με νερό.

Μη φτάσουμε σε σημείο να κοροϊδεύουμε των εαυτό μας.
Με 2 χρυσόψαρα στρώνουμε ενυδρεία των 100 λίτρων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-06-10, 21:22
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια επειδη σε λιγο θα εχω και αλλες αποριες σχετικα με το air deffuser και την οξυγονωση της λιμνης αρα μην πεταξετε τα γαντια !
Εγω παντως δεν τα πεταξα, αλλα τα κρεμασα............

Ευχομαι σε ολους καλη συνεχεια.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-06-10, 21:27
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως δεν τα πεταξα, αλλα τα κρεμασα............

Ευχομαι σε ολους καλη συνεχεια.....
Σαν τον Νικοπολιδη που το δηλωσε σημερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-06-10, 21:32
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν τον Νικοπολιδη που το δηλωσε σημερα
Μπα μάλλον από απογοήτευση .
Και όχι από γεράματα όπως ο Νικοπολιδης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-06-10, 21:35
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα μάλλον από απογοήτευση .
Και όχι από γεράματα όπως ο Νικοπολιδης
Μεταξυ μας .. λεμε τωρα κανενας απο τους 2 δεν μπορει να αποχωρησει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-06-10, 21:45
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμία περίπτωση ..Μην ανησυχείς .Θα ξεκινήσω με 1-2 χρυσοψαρα και σιγά σιγά θα προχωρω αλλά γενικά δεν θελω να εχω ουτε την ιχθυοφορτηση ουτε τις συνεπιες της .
Έτσι και αλλιώς πρωταρχικός μου στοχος είναι να αποφύγω όσο είναι δυνατον την αλγη ..
Η άλγη έχει να κάνει κύριος με την ηλιακή ακτινοβολία και την θερμοκρασία.
(Των χειμώνα δεν θα δεις ποτέ άλγη).

Και σαν δεύτερο λόγω την ιχθυοφόρτιση και την έλλειψη ανταγωνισμό των φυτών της λίμνης.. Καλά μην περιμένεις να κάνουν δουλειά τα φυτά της λίμνης των πρώτο χρόνο λειτουργίας της . Μια και τα φυτά όσα και να βάλεις θα περνάνε στάδιο προσαρμογής.

Την δεύτερη χρονιά θα μπορέσεις να καταλάβεις αν τα φυτά σου είναι αρκετά ώστε να μπορούν να ανταγωνιστούν την άλγη.

Από μένα σαν συμβουλή αν δεν θες άλγη. Προσπάθησε να προσφέρεις περισσότερη σκίαση στην λίμνη. (πρώτο χρόνο λειτουργίας)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-06-10, 21:52
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άλγη έχει να κάνει κύριος με την ηλιακή ακτινοβολία και την θερμοκρασία.
(Των χειμώνα δεν θα δεις ποτέ άλγη).

Και σαν δεύτερο λόγω την ιχθυοφόρτιση και την έλλειψη ανταγωνισμό των φυτών της λίμνης.. Καλά μην περιμένεις να κάνουν δουλειά τα φυτά της λίμνης των πρώτο χρόνο λειτουργίας της . Μια και τα φυτά όσα και να βάλεις θα περνάνε στάδιο προσαρμογής.

Την δεύτερη χρονιά θα μπορέσεις να καταλάβεις αν τα φυτά σου είναι αρκετά ώστε να μπορούν να ανταγωνιστούν την άλγη.

Από μένα σαν συμβουλή αν δεν θες άλγη. Προσπάθησε να προσφέρεις περισσότερη σκίαση στην λίμνη. (πρώτο χρόνο λειτουργίας)



Βασιλη εχω ηδη αρκετα σε γλαστρολιμνη που βλεπει απευθειας ηλιο αρα δεν νομιζω να τα πειραξει πολυ η μεταφορα διπλα στην λιμνη . Δες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40813

Σκια στο σημειο ..ναι το εχω στο μυαλο μου κ προσπαθω να βρω πατεντες . Σκεφτομαι να βαλω αρκετα μεγαλους παπυρους που νομιζω θα δουλεψουν .. εκτος απο δεντρα κλπ καποιος αλλος τροπος? Ισως καποιο μεγαλο αλλο μεγαλο φυτο λιμνης ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-06-10, 14:07
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταξυ μας .. λεμε τωρα κανενας απο τους 2 δεν μπορει να αποχωρησει


Οπως ειχα προβλέψει ο Νικοπολιδης δεν μπόρεσε να αποχωρήσει και ανανέωσε στον Ολυμπιακό για ενα χρόνο ακομα

http://www.sportdog.gr/v3/article.as...comm_id=490932

Περιμένουμε τωρα και τον Αντρο για να παμε ταμείο ! !


Α τελικα λογο έκτακτων επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα εχω τον χρονο που ηθελα για να παλεψω την αλγη της λιμνης χωρις την uv αρα θα βαλω για να ειμαστε σιγουροι.

Θα ήθελα ομως παααρα πολυ να προσπαθήσω να τα καταφέρω χωρις το εξάρτημα αυτο αλλα οι συνθήκες δεν μ το επιτρέπουν..

Κριμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-06-10, 18:14
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

[QUOTE=PascM;453926]...να κάνω και εγώ μια εμβόλιμη ερώτηση χωρίς να με πλακώσετε;

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες για την χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα της UV σε ενυδρείο που μιλάμε για πολύ λιγότερα λίτρα, σε μια λίμνη 15.000 και 20.000 λίτρων ποια είναι η UV που θα κάνει πραγματικά δουλειά;[/QUOTE]

Αναλογα με τα λιτρα υπαρχουν και οι καταλληλες UV.

Εδω και 2 εβδομαδες εχει ερθει ο Ρονης απο δω και εχει βαλει (για καποιους) τον πιο κατω αχρειαστο εξοπλισμο δοκιμαστικα βεβαια και το αποτελεσμα.....δειτε το.

Περιττο να πω οτι σε ενα μηνα απο σημερα θα φυγουν αυτα που βλεπετε και θα μπουν τα ιδια μεν.... αλλα καινουργια.......
Και φυσικα οτι βλεπετε μεσα και εξω απο την λιμνη θα φυγουν ολα...γλαστρες, πετρες, κ.λ.π.....
Ο εξοπλισμος επισης δεν θα φαινεται.

Θα γινει δηλαδη μια δεξαμενη καθαρα για κοι.

Γιατι???????
Γιατι ετσι μας αρεσει!!!!!!!!!!!

Με τη σειρα οι φωτο...
Η πρωτη οπως ηταν πριν και οι υπολοιπες μετα την τοποθετηση του EASY POND και της UV.
Μεσα σε 4 μερες ηρθε το αποτελεσμα που βλεπετε














__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 18-09-09 22:52
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15364 seconds with 14 queries