Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-10, 18:54
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή uv λαμπα για λιμνη????????????

Παιδιά έκανα μια μικρή ερευνα για τις uv λάμπες και τις ιδιότητες της . Διάβασα αρκετές εμπειρίες συνχομπιστων σε ξένα φόρουμ που είχαν uv λάμπες σε λίμνες και πραγματικά η εικόνα που μου εμεινε είναι για ένα αχρείαστο προϊόν που δεν έχει τις ιδιότητες που υπερδιαφημιζουν οι εταιρίες .

Επίσης από ότι καταλαβα στην περίπτωση που κάνει κάποια δουλεια θα είναι μονό για ελάχιστους μήνες και πρέπει να αλλάξεις τη λάμπα συντομα πράγμα που στοιχίζει και παλι.

Αν θέλετε όσοι έχετε λίμνες να μας πείτε τις εμπειρίες σας για το θέμα .

Αξιζει η αγορα της uv ή είναι μυθος τελικα ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-10, 21:09
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Οταν λες δεν εχει τις ιδιοτητες που λενε οι εταιριες τι εννοεις????
Εαν σε μια λιμνη μπει η καταλληλη UV στη σωστη αναλογια σε σχεσει με τα λιτρα της λιμνης τοτε θα δουλεψει με εξαιρετικα αποτελεσματα.

Μονο και μονο που σκοτωνει και καθαριζει το νερο απο επικινδυνους μικροοργανισμους που θα μπορουσαν να βλαψουν τα ψαρια ε τοτε δεν νομιζω να θελεις τιποτα αλλο.......

Η σωστη αναλογια παντως ειναι 10 watt ανα 1000 λιτρα........αν θελουμε να εχουμε πολυ καλα αποτελεσματα.
Πολλοι αναφερουν οτι τα φυτα σκοτωνουν την αιωρουμενη αλγη.....
Αυτο ειναι αληθεια αφου τα φυτα για να επιβιωσουν χρειαζονται τα ιδια θρεπτικα που θελει και η αλγη, επομενος αφου η αλγη και τα φυτα ειναι ανταγωνιστες των θρεπτικων (νοουμενου οτι υπαρχουν αρκετα φυτα) τοτε η αλγη χανει το παιχνιδι....

Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-10, 22:24
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

¶ντρο ενα από τα πολλα παραδειγματα που διάβασα και που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η uv μπορεί να εξαλείψει κάθε μόριο αλγης .
Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτή είναι η εικόνα που μου δόθηκε από πηγές που δεν μπορώ να διασταυρώσω για αυτό καλυτέρα να μας πείτε εσείς που τις δοκιμάσατε .
Επισης θα βοηθήσουν με το να μας πουν και εκείνοι που είναι κάτοχοι λίμνης χωρις τη χρήση uv . Αν δλδ είναι καθαρό το δικό τους νερό χωρις αυτή τη προσθήκη .
Οτι σκοτώνει Αντρο παθογόνους οργανισμούς για τα ψάρια το διάβασα άλλα πως να ξέρω ότι ισχύει αυτό? Και ποιους ακριβώς οργανισμούς σκοτώνει? Και που ξέρω ότι δεν σκοτώνει και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια ?Στις αναφορές από τις εταιρίες φαίνετε μου πολλά γενικό να σου πω την αλήθεια ..
Αν πράγματι όμως είναι αλήθεια αυτό για πόσους μήνες μια λάμπα uv μπορεί να το κάνει επειδή από ότι κατάλαβα έχει μικρή διάρκειας ζωής..
thnks για τις αναλογιες για τα λιτρα
-------------------------
[QUOTE=Andros;453397]

Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.[/QUOTE]

Ομως οι ιάπωνες τοσα χρονια που δεν υπήρχε ρευμα και επομένως ουτε uv λαμπα πως και δεν ειχαν προβλήματα?Το ιδιο νομιζω ισχύει και για τα χρυσοψαρα σε δεξαμενές και λιμνες που επιβιώνουν μια χαρα,,

Υπάρχουν και σκευάσματα που υπόσχονται πως σκοτωνουν αυτους τους μικροοργανισμούς και αλλους πολλους αλλα λενε απο τα φορουμ να τα αποφεύγουμε..

Είναι πολλες οι ερωτησεις αλλα ειναι κατι που με απασχολει και κυρίως δεν θελω να βαλω ακομη μια αχρείαστη πρίζα στο χώρο μου για αυτό θελω να μαθω ..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 04-06-10 στις 22:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-10, 06:01
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τη δουλεια της λαμπας παλια, την έκαναν τα αλγοφαγα σαλιγκάρια. Απο τοτε που εμφανιστηκαν οι λαμπες σταματησε και ο κοσμος να τα χρησιμοποιει στις λιμνες.
Αυτο που προσφερει η λαμπα ειναι μια γρηγορη απομακρυνση του "πρασινου νερου" γι αυτο και διαδοθηκαν τοσο πολυ.
Ασφαλως και παρα πολλες λιμνες δεν διαθετουν. Δεν ειναι κατι το απαραιτητο αλλα πολλοι θεωρουν οτι ειναι πιο ομορφη μια λιμνη χωρις αλγη.
Εγω όταν πήρα το φιλτρο για τη λιμνη, ειχε μαζι και λαμπα. Η λιμνη μου ετρεχε περι τα πέντε χρονια χωρις φιλτρο ουτε λαμπα. Πάντα ειχα το καλοκαιρι προβλημα πρασινου νερου. Με το που εβαλα το φιλτρο με τη λαμπα, αμεσως καθαρισε.
Πλεον το χρησιμοποιω πολυ λιγες φορες, καποιες ωρες τα σαββατοκυριακα μονο, και εντουτοις η λιμνη παραμενει καθαρη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-10, 09:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Αν θα έχεις λίμνη με φυτά και όχι ενυδρείο στην αυλή η λάμπα δεν χρειάζεται.
Από δικιά μου εμπειρία η λίμνη μου δεν πρασινίζει ποτέ εκτός από την πρώτη χρονιά λειτουργίας της. Σημείωσε ότι η λάμπα αυτή σκοτώνει και κάποιους οργανισμούς που χρειάζονται στην λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-06-10, 17:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντρο ενα από τα πολλα παραδειγματα που διάβασα και που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η uv μπορεί να εξαλείψει κάθε μόριο αλγης .
Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτή είναι η εικόνα που μου δόθηκε από πηγές που δεν μπορώ να διασταυρώσω για αυτό καλυτέρα να μας πείτε εσείς που τις δοκιμάσατε .
Επισης θα βοηθήσουν με το να μας πουν και εκείνοι που είναι κάτοχοι λίμνης χωρις τη χρήση uv . Αν δλδ είναι καθαρό το δικό τους νερό χωρις αυτή τη προσθήκη .
Οτι σκοτώνει Αντρο παθογόνους οργανισμούς για τα ψάρια το διάβασα άλλα πως να ξέρω ότι ισχύει αυτό? Και ποιους ακριβώς οργανισμούς σκοτώνει? Και που ξέρω ότι δεν σκοτώνει και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια ?Στις αναφορές από τις εταιρίες φαίνετε μου πολλά γενικό να σου πω την αλήθεια ..
Αν πράγματι όμως είναι αλήθεια αυτό για πόσους μήνες μια λάμπα uv μπορεί να το κάνει επειδή από ότι κατάλαβα έχει μικρή διάρκειας ζωής..
thnks για τις αναλογιες για τα λιτρα
-------------------------
[QUOTE=Andros;453397]

Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.[/QUOTE]

Ομως οι ιάπωνες τοσα χρονια που δεν υπήρχε ρευμα και επομένως ουτε uv λαμπα πως και δεν ειχαν προβλήματα?Το ιδιο νομιζω ισχύει και για τα χρυσοψαρα σε δεξαμενές και λιμνες που επιβιώνουν μια χαρα,,

Υπάρχουν και σκευάσματα που υπόσχονται πως σκοτωνουν αυτους τους μικροοργανισμούς και αλλους πολλους αλλα λενε απο τα φορουμ να τα αποφεύγουμε..

Είναι πολλες οι ερωτησεις αλλα ειναι κατι που με απασχολει και κυρίως δεν θελω να βαλω ακομη μια αχρείαστη πρίζα στο χώρο μου για αυτό θελω να μαθω ..
Τοτε Μηχαλη μου δεν υπηρχαν ουτε φιλτρα ουτε bottom drain ουτε αντλιες και φυσικα ουτε UV...

Αυτο τι σημαινει?? Οτι πρεπει να ακολουθουμε την τοτε εποχη???
Που υπαρχει γραμμενο οτι τοτε δεν υπηρχαν προβληματα???

Το ποσοστο θνησιμοτητας τοτε σιγουρα ηταν πολυ μεγαλυτερο απο οτι σημερα.
Απλα επειδη τοτε δεν υπηρχε η γνωση και η τεχνογνωσια εχαναν ψαρια χωρις να ξερουν απο τι......
Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι τοτε δεν επιβιωναν τα κοι...
Εχει καταγραφει κοι ηλικιας 226 ετων!!!!!! αν αυτο λεει κατι

Απλα σημερα με ολη αυτη την τεχνολογια που εχουμε στα χερια μας βοηθα για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα που μπορουμε να εχουμε μεσα στη λιμνη και για τα ψαρια μας.
Υπαρχουν πολλα προϊοντα για λιμνες που ειναι μαϊμου με σκοπο την αισχροκερδεια. π.χ οταν πρωτοεμφανιστηκαν οι βυθιζομενες αντλιες απο σοβαρες εταιρειες καποιοι επιτηδιοι προσπαθησαν (ακομη και μεχρι σημερα) να βγαλουν κατι αναλογο σε πολυ χαμηλοτερες τιμες με αποτελεσμα αυτες οι μακακιες να αγοραζονται απο τον κοσμο και οπως ειναι φυσικο να την πατανε.
Αυτο ισχυει και για πολλα αλλα προϊοντα.
Αυτο ισχυει και για την UV.... εχω πει την αποψη μου και για τους λογους που επρεπε να την εχουμε που στο κατω κατω να εισαι σιγουρος οτι εαν μπει η σωστη UV καλο θα κανει κακο οχι...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-06-10, 17:37
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αυτο που εμενα μου κανει εντυπωση με τις λαμπες αυτες, είναι γιατί, εφοσον σκοτωνουν υποτιθεται την άλγη, δεν χρησιμοποιούνται στα ενυδρεία όπου αντιμετωπιζουν μεγαλα προβληματα οι συμφορουμιτες...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-10, 18:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που εμενα μου κανει εντυπωση με τις λαμπες αυτες, είναι γιατί, εφοσον σκοτωνουν υποτιθεται την άλγη, δεν χρησιμοποιούνται στα ενυδρεία όπου αντιμετωπιζουν μεγαλα προβληματα οι συμφορουμιτες...
Γιατι πολυ απλα αυτες οι λαμπες δεν σκοτωνουν την σταθερη νηματωδη αλγη η τις κιληδες αλγης σε βραχια και αλλα διακοσμητικα αλλα την αιωρουμενη (πρασινο νερο)
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-10, 20:31
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Japetus κάπου διάβασα ότι αν αναβοσβήνεις τη uv έστω και λίγες φορές χαλαει .. άρα αν το κανείς αυτό που λες φοβάμαι ότι δυστηχως δεν λειτουργεί πλέον η uv σου.. ψάξε το και εσύ όμως..
Για το άλλο ερώτημα σου για το αν χρησιμοποιείτε η uv και στα ενυδρεία νομιζω ότι είναι γνωστο ότι εκει χρησιμοποιείτε εδώ και καιρο .. ουτε εκει γνωρίζω αν χρειάζεται όμως ..

Συμφωνώ Αντρο με αυτά που λες ..σίγουρα το χόμπι εξελίσσετε .. όμως από την άλλη κάποιοι άλλοι χομπιστες λένε ότι όχι μονό είναι ακριβό και αχρείαστο προϊόν αλλά ενδεχομένως κάνει και κακό γιατί σκοτώνει μεν την άλγη αλλα αυτή πέφτει στο πάτο της λιμνης και ετσι δημιουργουντε οι συνθηκες για να γεννηθεί άλλη άλγη χειρότερη από την προηγούμενη .Δες ένα από τα λινγκ που βρηκα . Κοιτα το νουμερο 3.
http://www.canyonpondscapes.com/education.html

Και έρχομαι στο παράδειγμα της λίμνης του Γιαννου . Αν βάλω ένα πολύ μεγάλο και καλό φίλτρο (γεμάτο με βιολογικά υλικά) και γεμίσω τη λίμνη με φυτά δεν θα είναι οκ ?

Και κάτι άλλο παιδιά ..αλλάζετε την λάμπα σας κάθε 3μηνο or 6μηνο? Επειδή αυτό λένε οι περισσότερες εταιρίες πως πρεπει να γίνετε με την αιτιολογια οτι δεν θα λειτουργει αν αφησουμε την ιδια λαμπα για περισσοτερο διαστειμα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-06-10, 21:08
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εγω τη λαμπα την εχω συνδεσει στην ιδια παροχη ρευματος με το φιλτρο, του οποιου η απορροη πεφτει σε ενα μικρο καταρρακτάκο... Ανοιγω λοιπον το διακοπτη μονο όταν είμαι εκεί και για λίγες ώρες, δεν το αναβοσβήνω για να χαλάσει. Το εχω αυτο το συστημα στο τέταρτο χρονο τωρα και ποτε δεν αλλαξα λάμπα. Φετος την έλυσα και καθαρισα τον γυαλινο κυλινδρο λιγο και απο οσο ειδα δουλευε μια χαρα.. Στην ουσια η λάμπα είναι σαν τις black light φθορίου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-06-10, 21:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Japetus κάπου διάβασα ότι αν αναβοσβήνεις τη uv έστω και λίγες φορές χαλαει .. άρα αν το κανείς αυτό που λες φοβάμαι ότι δυστηχως δεν λειτουργεί πλέον η uv σου.. ψάξε το και εσύ όμως..
Για το άλλο ερώτημα σου για το αν χρησιμοποιείτε η uv και στα ενυδρεία νομιζω ότι είναι γνωστο ότι εκει χρησιμοποιείτε εδώ και καιρο .. ουτε εκει γνωρίζω αν χρειάζεται όμως ..

Συμφωνώ Αντρο με αυτά που λες ..σίγουρα το χόμπι εξελίσσετε .. όμως από την άλλη κάποιοι άλλοι χομπιστες λένε ότι όχι μονό είναι ακριβό και αχρείαστο προϊόν αλλά ενδεχομένως κάνει και κακό γιατί σκοτώνει μεν την άλγη αλλα αυτή πέφτει στο πάτο της λιμνης και ετσι δημιουργουντε οι συνθηκες για να γεννηθεί άλλη άλγη χειρότερη από την προηγούμενη .Δες ένα από τα λινγκ που βρηκα . Κοιτα το νουμερο 3.
http://www.canyonpondscapes.com/education.html

Και έρχομαι στο παράδειγμα της λίμνης του Γιαννου . Αν βάλω ένα πολύ μεγάλο και καλό φίλτρο (γεμάτο με βιολογικά υλικά) και γεμίσω τη λίμνη με φυτά δεν θα είναι οκ ?

Και κάτι άλλο παιδιά ..αλλάζετε την λάμπα σας κάθε 3μηνο or 6μηνο? Επειδή αυτό λένε οι περισσότερες εταιρίες πως πρεπει να γίνετε με την αιτιολογια οτι δεν θα λειτουργει αν αφησουμε την ιδια λαμπα για περισσοτερο διαστειμα..
Το λινγκ καλα τα λεει...ομως δεν τα λεει ολα.......
Οταν η αλγη πεθανει ειτε απο uv ειτε απο καποιου ειδους σκεβασμα οντως η νεκρη αλγη θα κατσει κατω στο βυθο......

Εαν ομως η λιμνη εχει bottom drain η βυθιζομενη αντλια/αντλιες σε συνδιασμο με αεραντλια δεν θα μεινει τιποτα στον πατο αφου ολα τα αποβλητα θα τα μαζεψουν τα πιο πανω και θα καταληξουν στα φιλτρα.....
Μετα ενα καθαρισμα των φιλτρων και ξεμπερδεψες.

Εαν ομως δεν εχεις τα πιο πανω ή δεν αντλεις το νερο απο το βαθος τοτε θα μεινουν ολα κατω και οπως καταλαβαινεις θα υπαρξει προβλημα.

Τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω βαλει στην λιμνη air deffuser απο το οποιο μεχρι τωρα εχω δει τεραστιες αλλαγες προς το καλυτερο μεσα στη λιμνη...
Δεν θα αναφερθω για τη συμπεριφορα των ψαριων απλα να πω, οτι πεσει μεσα στη λιμνη δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει στον πατο γιατι πολυ απλα ο τροπος που δουλευει το air deffuser σπρωχνει οτιδηποτε αποβλητο προς τις αντλιες και αυτες με τη σειρα τους τις στελνουν στα φιλτρα.

Οσο για τη λαμπα UV μιας καλης ποιοτητας λαμπα νοουμενου οτι την εχεις αναμενη 24 ωρες το 24ωρο μπορεις να την αλλαξεις σε ενα χρονο.

Οσο για τους ωφελιμους μικροοργανισμους που λενε οτι σκοτωνει αυτο μπορει να γινεται αλλα απο την αλλη ξερετε ποσα εκατομμυρια ωφελιμους μικροοργανισμους εχει μια λιμνη?????
Η απωλειες ειναι μηδαμινες και αναπληρωνονται.

Μιχαλη, ο καθενας κανει οτι νομιζει, διαβαζει και κρινει. Αυτοι που λενε οτι ειναι αχρειαστες και δεν κανουν τιποτα ειναι συνηθως οι αρχαριοι και οι νεοι στο χομπυ που χωρις να ξερουν τις αναλογιες λιτρων, watt βαζουν πιο μικρες λαμπες και τις περισσοτερες φορες δεν βλεπουν καθολου αποτελεσματα.

Και η δικη μου UV αυτη τη στιγμη δεν καλυπτει τα λιτρα της λιμνης και παρα το γεγονος αυτο στο μελλον θα βαλω μια πολυ μεγαλυτερη.
Και εγω θα μπορουσα να βγαινω και να διαδιδω οτι η UV δεν κανει τιποτα....
Γιατι να το κανω αυτο απο τη στιγμη που διαβαζοντας καποια πραγματα κατεληξα οτι εχω λαθος UV.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-06-10, 21:26
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω τη λαμπα την εχω συνδεσει στην ιδια παροχη ρευματος με το φιλτρο, του οποιου η απορροη πεφτει σε ενα μικρο καταρρακτάκο... Ανοιγω λοιπον το διακοπτη μονο όταν είμαι εκεί και για λίγες ώρες, δεν το αναβοσβήνω για να χαλάσει. Το εχω αυτο το συστημα στο τέταρτο χρονο τωρα και ποτε δεν αλλαξα λάμπα. Φετος την έλυσα και καθαρισα τον γυαλινο κυλινδρο λιγο και απο οσο ειδα δουλευε μια χαρα.. Στην ουσια η λάμπα είναι σαν τις black light φθορίου.



Ναι αλλά δεν χαλαει ακριβως η λάμπα απλά δεν κάνει τη δουλειά που πρέπει και χανει από την αποδοση της .. Μήπως ισχύει αυτό που είπε ο Γιαννος και στην περίπτωση τη δική σου? Δηλαδή στο πρώτο χρόνο να είναι γεμάτη άλγη η λίμνη και μετά που ισορρόπησε η κατασταση και η βιολογια τερμα η αλγη ..
-------------------------
[QUOTE=Andros;453642]Το λινγκ καλα τα λεει...ομως δεν τα λεει ολα.......
Οταν η αλγη πεθανει ειτε απο uv ειτε απο καποιου ειδους σκεβασμα οντως η νεκρη αλγη θα κατσει κατω στο βυθο......

Εαν ομως η λιμνη εχει bottom drain η βυθιζομενη αντλια/αντλιες σε συνδιασμο με αεραντλια δεν θα μεινει τιποτα στον πατο αφου ολα τα αποβλητα θα τα μαζεψουν τα πιο πανω και θα καταληξουν στα φιλτρα.....
Μετα ενα καθαρισμα των φιλτρων και ξεμπερδεψες.




αα .. σωστο αυτο με την αντλια στο βυθο ! Λογικο μου ακουγετε να διασπα τα παντα!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 05-06-10 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-06-10, 21:36
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων


Μιχαλη, ο καθενας κανει οτι νομιζει, διαβαζει και κρινει. Αυτοι που λενε οτι ειναι αχρειαστες και δεν κανουν τιποτα ειναι συνηθως οι αρχαριοι και οι νεοι στο χομπυ που χωρις να ξερουν τις αναλογιες λιτρων, watt βαζουν πιο μικρες λαμπες και τις περισσοτερες φορες δεν βλεπουν καθολου αποτελεσματα.
Δηλαδή ¶ντρο εγώ που δεν χρησιμοποιώ U.V είμαι αρχάριος? Μην τρελαθούμε τώρα. Κάθε εβδομάδα βλέπεις την λίμνη μου τουλάχιστον μια φορά. Βγές και πες δημόσια αν είδες ποτέ την λίμνη μου πράσινη. Απλά δεν θέλετε να παραδεχτείτε ότι τα φυτά είναι το καλύτερο φίλτρο στην λίμνη και ότι το U.V είναι αχρείαστο.

¶ντρο μιλάω πάντα με αποδείξεις σε ότι γράφω και αφήστε επιτέλους τους καινούργιους ανεπηρέαστους. Η λίμνη μου είναι εδώ και ευτυχώς που την έχουν δει αρκετή από εδώ μέσα. Τα περί αρχαρίους και τέτοια άφησε τα στην πάντα γιατί αυτή που διαβάζουν εδώ θέλουν αποδείξεις και όχι λόγια του αέρα.

Μην με προκαλέσετε άλλο γιατί από εδώ και πέρα θα σας απαντάω σε αυτό το ύφος και σε όποιον αρέσει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-06-10, 21:43
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Ρε αδελφια ειναι οκ.. συζητηση κανουμε μην τσακωθειτε για ενα τοσο ασημαντο πραμα..

Εισαστε και οι 2 εμπειροι ιδιοκτητες λιμνης . Ειναι λογικο να εχετε διαφωνιες .Ειδικα για ενα τετοιο θεμα που αν κρινω απο τα ξενα φορουμ μεχρι τωρα ειναι αμφιλεγομενο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-06-10, 21:46
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε αδελφια ειναι οκ.. συζητηση κανουμε μην τσακωθειτε για ενα τοσο ασημαντο πραμα..

Εισαστε και οι 2 εμπειροι ιδιοκτητες λιμνης . Ειναι λογικο να εχετε διαφωνιες .Ειδικα για ενα τετοιο θεμα που αν κρινω απο τα ξενα φορουμ μεχρι τωρα ειναι αμφιλεγομενο..
Μιχάλη έμπυρος είναι αυτός που δοκίμασε έπαθε και έμαθε. Μπορεί να έχεις και 10 χρόνια μια λίμνη και να μην ξέρεις να βγάλεις τα μάτια σου!
Και δεν είναι καθόλου ασήμαντη αυτή η συζήτηση……..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-06-10, 22:12
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή ¶ντρο εγώ που δεν χρησιμοποιώ U.V είμαι αρχάριος? Μην τρελαθούμε τώρα. Κάθε εβδομάδα βλέπεις την λίμνη μου τουλάχιστον μια φορά. Βγές και πες δημόσια αν είδες ποτέ την λίμνη μου πράσινη. Απλά δεν θέλετε να παραδεχτείτε ότι τα φυτά είναι το καλύτερο φίλτρο στην λίμνη και ότι το U.V είναι αχρείαστο.

¶ντρο μιλάω πάντα με αποδείξεις σε ότι γράφω και αφήστε επιτέλους τους καινούργιους ανεπηρέαστους. Η λίμνη μου είναι εδώ και ευτυχώς που την έχουν δει αρκετή από εδώ μέσα. Τα περί αρχαρίους και τέτοια άφησε τα στην πάντα γιατί αυτή που διαβάζουν εδώ θέλουν αποδείξεις και όχι λόγια του αέρα.

Μην με προκαλέσετε άλλο γιατί από εδώ και πέρα θα σας απαντάω σε αυτό το ύφος και σε όποιον αρέσει.
Οχι εσενα δεν ειναι πρασινη αλλα εχεις εναν πανεμορφο κοκκινο βυθο και ψαρια γιγαντες.........

Και για ποιες αποδειξεις μιλας για το οτι τα ψαρια σου εμειναν νανοι η τον κοκκινο βυθο???
Δηλαδη ξεροκεφαλε με αυτα που εχεις δοκιμασει εισαι ευχαριστημενος????
Επειδη δηλαδη την πατωσες στο φυτο και δειχνει η λιμνη μια ομορφη εικονα προσφερεις στα ψαρια σου τα παντα??????????

Δες τα κοι σου και κρινε μονος σου......

Που διαβασες οτι οποιος δεν εχει uv ειναι αρχαριος??????? Ξαναδιαβασε τι εχω γραψει....

Λοιπον απο δω και περα θα μιλω κι'εγω με αυτο το υφος γιατι νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει και κουραστει να ακουμε οτι αυτο το εχω δοκιμασει και αυτο το εχω δοκιμασει........

Καλο ειναι να δοκιμαζουμε αλλα αυτες τις δοκιμες ας τις αφησουμε για τον εαυτο μας απο τη στιγμη που ειναι λανθασμενες και τα αποτελεσματα φαινονται στην ουσια και η ουσια ειναι τα ψαρια.

Αυτα απο μενα και μενω μεχρι εδω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε αδελφια ειναι οκ.. συζητηση κανουμε μην τσακωθειτε για ενα τοσο ασημαντο πραμα..

Εισαστε και οι 2 εμπειροι ιδιοκτητες λιμνης . Ειναι λογικο να εχετε διαφωνιες .Ειδικα για ενα τετοιο θεμα που αν κρινω απο τα ξενα φορουμ μεχρι τωρα ειναι αμφιλεγομενο..
Οχι ρε φιλε δεν ειμαι εμπειρος......ημουν ειμαι και θα ειμαι αρχαριος....
Εχω πει την αποψη μου, αλλα αμα ακουω μακακιες και πραγματα που δεν δουλευουν τα παιρνω στο κρανιο.

Σας ευχομαι καλη συνεχεια.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 05-06-10 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-06-10, 22:31
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοι που λενε οτι ειναι αχρειαστες και δεν κανουν τιποτα ειναι συνηθως οι αρχαριοι
Αρχίζω από αυτό εδώ. Για εξήγησε μου καλύτερα να καταλάβω!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-10, 22:32
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ρε παιδια, και εμενα με κουραζει να σας διαβαζω οταν γραφετε με τετοιο υφος..

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να χωρισουμε το thread σε δυο νήματα, ένα για τις μεγάλες "βιομηχανικές" τζιπραίϊκες λιμνες και δεξαμενές με κόι, και ένα με τις μικρές ερασιτεχνικές ελλαδίτικες με τα χρυσόψαρα;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-10, 22:53
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι εσενα δεν ειναι πρασινη αλλα εχεις εναν πανεμορφο κοκκινο βυθο και ψαρια γιγαντες.........
Όταν λες κόκκινο βυθό τη ακριβώς εννοείς?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για ποιες αποδειξεις μιλας για το οτι τα ψαρια σου εμειναν νανοι η τον κοκκινο βυθο???
Τις αποδείξεις της έχεις. Δες το νερό σου που έχεις U.V και τρέχει εδώ και 5 χρόνια αν δεν κάνω λάθος!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη δηλαδη την πατωσες στο φυτο και δειχνει η λιμνη μια ομορφη εικονα προσφερεις στα ψαρια σου τα παντα??????????
Παρέχω την καλύτεροι και φυσικότατοι φίλτρανση στα ψάρια μου. Τα αν τά ψάρια μου δεν είναι 60-70 εκατοστά είναι καθαρά θέμα χώρου και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων

Λοιπον απο δω και περα θα μιλω κι'εγω με αυτο το υφος γιατι νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει και κουραστει να ακουμε οτι αυτο το εχω δοκιμασει και αυτο το εχω δοκιμασει........
Αλλά πως θα μιλάμε??????????? Με το googling που κάνετε εσύ και ο Βασίλης?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ειναι να δοκιμαζουμε αλλα αυτες τις δοκιμες ας τις αφησουμε για τον εαυτο μας απο τη στιγμη που ειναι λανθασμενες και τα αποτελεσματα φαινονται στην ουσια και η ουσια ειναι τα ψαρια.
Μόνο με δοκιμές μπορούμε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα. Αυτές τις δοκιμές πρέπει να μοιραζόμαστε με τους υπόλοιπους εδώ.
Λανθασμένες δοκιμές έχω κάνει αρκετές (για αυτό άλλωστε ονομάζονται δοκιμές) έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα και τα προτείνω. Δεν είναι κανείς εδώ υποχρεωμένος να ακολουθήσει αυτά που λέω. Ο κάθε ένας μπορεί να κάνει της δικές του δοκιμές και να αποφασίσει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω πει την αποψη μου, αλλα αμα ακουω μακακιες και πραγματα που δεν δουλευουν τα παιρνω στο κρανιο.
Ποιες είναι ακριβός οι ***** και τη δεν δουλεύει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια, και εμενα με κουραζει να σας διαβαζω οταν γραφετε με τετοιο υφος..

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να χωρισουμε το thread σε δυο νήματα, ένα για τις μεγάλες "βιομηχανικές" τζιπραίϊκες λιμνες και δεξαμενές με κόι, και ένα με τις μικρές ερασιτεχνικές ελλαδίτικες με τα χρυσόψαρα;
Δυστυχώς είτε το θέλουμε είτε όχι συμβαίνουν αυτά στα φόρα. Το αποτέλεσμα μετρά στο ότι ο χομπήστας θα βγάλει ποιο σαφή συμπεράσματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 10-06-10 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-06-10, 23:00
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν είναι καθόλου ασήμαντη αυτή η συζήτηση……..
Σημαντικο θεμα για την ενοτητα λιμνη αλλα ασημαντο σε σχεση με τα τοοοοσα σοβαρα προβληματα που εχει ο κοσμος .. για αυτο δεν αξιζει να τσακωθει κανεις για κατι τετοιο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-06-10, 23:07
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημαντικο θεμα για την ενοτητα λιμνη αλλα ασημαντο σε σχεση με τα τοοοοσα σοβαρα προβληματα που εχει ο κοσμος .. για αυτο δεν αξιζει να τσακωθει κανεις για κατι τετοιο
Δεν τσακωνόμαστε μην ανησυχείς. Διαφωνίες έχουμε και θα έχουμε ……… το φραπεδάκη ώμος ότι και αν συμβαίνει δεν το χάνουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-10, 00:37
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τσακωνόμαστε μην ανησυχείς. Διαφωνίες έχουμε και θα έχουμε ……… το φραπεδάκη ώμος ότι και αν συμβαίνει δεν το χάνουμε!
Αυτο ειναι σιγουρο!

Ομως στις αποριες σου εγω δεν θα σου απαντησω γιατι πολυ απλα δεν θα βγει τιποτα.

Μπες σε ξενα φορουμ που ασχολουνται με λιμνες παρουσιασε την λιμνη σου και θα παρεις τις καταλληλες απαντησεις.
Αυτα που θα σου πουν ομως, θελουμε να τα διαβασουμε κι'εδω.

Εκτος κι'αν τα ξενα φορουμ με χρονια εμπειριας θεωρεις οτι λενε βλακειες.....τις ιδιες βλακειες δηλαδη που λεμε κι'εμεις εδω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχίζω από αυτό εδώ. Για εξήγησε μου καλύτερα να καταλάβω!!!!!!
Πιο καθαρο δεν γινεται:co nfused: το διαβασες ολο??????????:confus ed:
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 06-06-10 στις 00:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-06-10, 00:49
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καταρχήν όλα είναι σχετικά.
Το παν για μένα οι σωστές ισορροπίες.

Το αν χρειάζεται μια λίμνη λάμπα uv η όχι. Θα το δείξει μονό η πορεία της.
Δεν μπορούμε από την αρχή να πούμε ότι σώνει και καλά θέλει uv.

Όπως δεν μπορούμε στα σίγουρα να πούμε, ότι κάποια λίμνη χρειάζεται συγκεκριμένο σύστημα φιλτραρίσματος. Υπάρχουν τόσα πράγματα που επηρεάζουν μια λίμνη διαφορετικά. Που είναι αδύνατο να μπορέσει κάποιος από την αρχή να ξέρει τι ακριβός εξοπλισμό θα χρειαστεί. (Υπάρχει και η λογική της υπερβολής βαλέ το ποιο δυνατό σύστημα χρειαζούμενο η όχι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο)

Για μένα το σωστότερο είναι να γίνονται τέτοιες υποδομές ώστε να μπορεί εύκολα η λίμνη να αναβαθμίζετε εύκολα. Με νέο εξοπλισμό.

Λάμπα uv για μένα μπαίνει σε λίμνες που ξεφεύγουν από τις σωστές αναλογίες.
(υπερβολικός υπερπληθυσμός – πολλές ώρες στων ήλιο – έλλειψη φυτών)


Δεν είναι για μένα τυχαίο ότι κάποιες απαντήσεις πρέπει να δίνονται μονό μετά από περιγραφή του προβλήματος που παρουσιάζει η κάθε λίμνη.
Αν δεν πει κάποιος:
ποσό μεγάλη λίμνη έχει
ποσά ψαριά
ποσά φυτά
τι εξοπλισμό έχει.
Ποσό καιρό τρέχει η λίμνη του.

Και παρόλα αυτά.Aρχίσει να βλέπει προβλήματα, τότε μονό θα μπορέσει κάποιος να του πει ότι η λίμνη θέλει UV η οτιδήποτε άλλο.

Αλλιώς μπαίνουμε στο κομμάτι τις λογικής τα αγοράζουμε όλα .
χρειαζούμενα η όχι και τα βάζουμε όλα να δουλεύουν.

Γενικά σε μια λίμνη δοκιμάζεις και στην πορεία αντικαταστείς πράγματα.

Αν κάποιος αγαπάει υπερβολικά τα ψαριά του και τα δει να αρρωσταίνουν είναι σίγουρο ότι και uv θα βάλει και nexus και easy pond και καθετί που υπάρχει η θα υπάρξει θα φροντίζει να το βάζει στην λίμνη του.
Είναι τι αξία δίνει ο καθένας στα ψαριά που έχει στην λίμνη του.
Μην ξεχνάμε για άλλους τα ψαριά είναι κατοικίδια και για άλλους απλά ψαριά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-06-10, 02:16
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τις αποδείξεις της έχεις. Δες το νερό σου που έχεις U.V και τρέχει εδώ και 5 χρόνια αν δεν κάνω λάθος!
-------------------------
Αμα αυτα που γραφουμε εδω δεν τα διαβαζεις σωστα και βγαζεις λανθασμενα συμπερασματα...και εχεις και αποριες απο πανω..σηκωνω τα χερια ψηλα

Παρέχω την καλύτεροι και φυσικότατοι φίλτρανση στα ψάρια μου. Τα αν τά ψάρια μου δεν είναι 60-70 εκατοστά είναι καθαρά θέμα χώρου και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.
-------------------------
Δηλαδη, θεωρεις οτι με 15, 20, και δεν ξερω κι'εγω ποσες γλαστρες μεσα στη λιμνη, και με μια απλη υπερχηλιση το ιδανικοτερο φιλτραρισμα για τα κοι??????????????????????
Αυτο σηστηνεις δηλαδη στους νεους????? Να κανουν μια απλη υπερχηλιση???
Ξαναδες τα ψαρια σου που ειναι και το ζητουμενο.....


Αλλά πως θα μιλάμε??????????? Με το googling που κάνετε εσύ και ο Βασίλης?
-------------------------
Με εμπειριες ανθρωπων με πολλα χρονια στον χωρο και με κοι φυσιολογικης αναπτυξης οπως αρμοζει σε ενα κοι.
Ξαναδες τα ψαρια σου που ειναι και το ζητουμενο.....

Μόνο με δοκιμές μπορούμε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα. Αυτές τις δοκιμές πρέπει να μοιραζόμαστε με τους υπόλοιπους εδώ.
Λανθασμένες δοκιμές έχω κάνει αρκετές (για αυτό άλλωστε ονομάζονται δοκιμές) έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα και τα προτείνω. Δεν είναι κανείς εδώ υποχρεωμένος να ακολουθήσει αυτά που λέω. Ο κάθε ένας μπορεί να κάνει της δικές του δοκιμές και να αποφασίσει.
-------------------------
Εισαι σιγουρος οτι με τον τροπο και το υφος που γραφεις δεν υποχρεωνεις κανενα????
Και βεβαια ο καθενας μπορει να κανει τις δικες του δοκιμες αλλα να πατα σε καποια βαση ψαχνοντας και διαβαζοντας για το τι θελουν τα κοι...για να γινουν κοι.
Γι'αυτο ξαναδες τα ψαρια σου που ειναι και το ζητουμενο.......

Ποιες είναι ακριβός οι μαλακίες και τη δεν δουλεύει?
-------------------------
Το μαλακιες το βγαζω εξω.......
Απλα ξαναδες τα ψαρια σου που ειναι και το ζητουμενο........
Γιατι στην τελικη για να πει καποιος οτι παρεχει στα ψαρια του το ιδανικοτερο που εδω μιλαμε για κοι πρεπει τα κοι (αναλογα απο το περιβαλλον που ζει) να παρει και το αναλογο μεγεθος και υπευθυνοι γι'αυτο ειμαστε εμεις.
Το τι δεν δουλευει σωστα με αποτελεσμα τα κοι σου να εμειναν στασιμα (που δεν ειναι μονο ο χωρος) θα το μαθεις απο τα koi forum που ευτυχως υπαρχουν αρκετα.

Δυστυχώς είτε το θέλουμε είτε όχι συμβαίνουν αυτά στα φόρα. Το αποτέλεσμα μετρά στο ότι ο χομπήστας θα βγάλει ποιο σαφή συμπεράσματα. [/QUOTE]

Με τον τροπο που γραφουμε????
Μμμμμμ.....δεν θα τολεγα....αλλα ενταξει....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-06-10, 10:52
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.
¶ντρο το θέμα εδώ ήτανε uv λάμπα για λίμνη???????????? Το από πού προέκυψε το θέμα μεγάλα ΚΟΙ νομίζω είναι στο ότι μεθοδικά η κουβέντα έπρεπε να πάει αλλού για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα!

Αλλά δεν με πειράζει απαντάω αναλυτικά καταθέτονταν την γνώμη μου και πάλη.

Δεν διαφώνησα ποτέ bottom drain. Αντιθέτως είπα ότι ανάλογα με το είδος της (λίμνης η ενυδρείου) που θα φτιάξη κάποιος στην αυλή του χρειάζεται η όχι.
Και λέω ξανά. Για εμένα πάντα λίμνη χωρίς φυτά είναι ενυδρείο στην αυλή. Στο ερώτημα που σας έκανα παλιά δεν απάντησε κάποιος το ότι δήποτε απλά επειδή δεν είχατε κάτι να απαντήσετε. Και ξαναρωτάω και τώρα.

Ποια η διαφορά μιας λίμνης 20,000 λίτρων που περιέχει φυτά που δεσμεύουν τα 5,000 λίτρα, και μιας λίμνης 15,000 λίτρων χωρείς φυτά? Που θα μεγαλώσουν ποιο πολύ τα ψάρια? Σε ποια λίμνη θα έχουμε ποιο καθαρό νερό (βιολογικά) ?

Δεν διαφώνησα ποτέ ότι δίνοντας περισσότερο χώρο στα ψάρια πετυχαίνουμε καλύτερη ανάπτυξη. Αλλά το παράδειγμα που έδωσα ποιο πάνω είναι ακριβός για να σου αποδείξω ότι μπορείς να έχεις και μεγάλα ΚΟΙ και φυτά. Όλα είναι θέμα χώρου.

Τώρα στο θέμα μας που είναι η U.V
Έχεις δει ότι στην εγκατάσταση μου εδώ έχω ενωμένη την λάμπα αλλά δεν είναι ποτέ στην πρίζα. Το νερό δεν πρασίνισε καθόλου. Το μόνο που θα επιτύχω συνδέοντας την στην πρίζα είναι να φουσκώσω ακόμα λίγο τον λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος.

Στην περίπτωση όμως που είχα ενυδρείο στην αυλή τότε ναι θα ήτανε απαραίτητη.
Για αυτό είπα στην αρχή ότι ανάλογα με το τη θα φτιάξεις χρειάζεται η όχι.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-06-10, 17:40
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Το λοιπόν. Όσο πιο φυσικό είναι ενα οικοσύστημα τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει για να πετύχει. Το θέμα είναι πως ότι υπάρχει στην φύση και δεν μπορεί να υπάρξει στο οικοσύστημα που χρησιμοποιούμε πρέπει να το αντικαταστήσουμε με όσο το δυνατόν πιο φυσικό τρόπο.
Πείτε μου λοιπόν όσοι είστε υπέρμαχοι του UV τι υπάρχει στην φύση για να το αντικαθιστά?
Και απαντώ: τα φυτά. Αυτά είναι που θα συναγωνιστούν την άλγη κι αμα δεν υπάρξη ανθρώπινη παρέμβαση για να διαταράξη τις ισσοροπίες θα την κερδίσουν κατα κράτος απορροφόντας τις ουσίες που χρειάζεται για να αναπτυχθεί. Αρα αν κάποιος έχει υγιή φυτά μέσα στην λίμνη του (σε ικανοποιητική ποσότητα) τότε δεν χρειάζεται το UV. Νοουμένου φυσικά όπως είπε πολύ σωστά κάποιος πιο πριν πως στην λίμνη υπάρχει ισσοροπία.
Κάτι τελευταίο τώρα μιας και γίνετε πολύς θόρυβος για το μέγεθος των ψαριών. Τα ψάρια όσο πιο κοντά στις συνθήκες τους βρίσκονται τόσο πιο μεγάλα, δυνατά και ανθεκτικά θα γίνουν. Μέσα στις συνθήκες τους εννοείτε πως είναι και το μέγεθος της λίμνης.
Αλλά. Η θεωρία του πολύ καλού μου φίλου Δαρβίνου μας διαφώτισε σε πολλά θέματα περι εξέλιξης. Ενα απο αυτά που μου εκμυστηρεύτηκε ο παλιόφιλος είναι πως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν συστήματα προστασίας τους σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Αλλίως προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες που δημιουργούντε. Δηλαδή το πως μένουν πιο μικρά τα ψάρια σε σχέση με την κανονική τους ανάπτυξη είναι ενα απο τα συστήματα που έχουν αναπτύξη τα ψάρια για να επιβιώσουν. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως βασανίζονται. Απλά βάση της εξέλιξης θα επιβιώσουν τα μικρότερα σε μέγεθος ψάρια και θα μεταφέρουν το συγκεκριμένο γονίδιο στις επόμενες γενιές. Με το πέρασμα του χρόνου μέσα στην μικρή την λίμνη τα ψάρια θα γεννιούντε φυσικά μικρά.
Χρειάζεται φυσικά πολύς χρόνος για αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-06-10, 17:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

...να κάνω και εγώ μια εμβόλιμη ερώτηση χωρίς να με πλακώσετε;

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες για την χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα της UV σε ενυδρείο που μιλάμε για πολύ λιγότερα λίτρα, σε μια λίμνη 15.000 και 20.000 λίτρων ποια είναι η UV που θα κάνει πραγματικά δουλειά;
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-06-10, 17:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λοιπόν. Όσο πιο φυσικό είναι ενα οικοσύστημα τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει για να πετύχει. Το θέμα είναι πως ότι υπάρχει στην φύση και δεν μπορεί να υπάρξει στο οικοσύστημα που χρησιμοποιούμε πρέπει να το αντικαταστήσουμε με όσο το δυνατόν πιο φυσικό τρόπο.
Πείτε μου λοιπόν όσοι είστε υπέρμαχοι του UV τι υπάρχει στην φύση για να το αντικαθιστά?
Και απαντώ: τα φυτά. Αυτά είναι που θα συναγωνιστούν την άλγη κι αμα δεν υπάρξη ανθρώπινη παρέμβαση για να διαταράξη τις ισσοροπίες θα την κερδίσουν κατα κράτος απορροφόντας τις ουσίες που χρειάζεται για να αναπτυχθεί. Αρα αν κάποιος έχει υγιή φυτά μέσα στην λίμνη του (σε ικανοποιητική ποσότητα) τότε δεν χρειάζεται το UV. Νοουμένου φυσικά όπως είπε πολύ σωστά κάποιος πιο πριν πως στην λίμνη υπάρχει ισσοροπία.
Κάτι τελευταίο τώρα μιας και γίνετε πολύς θόρυβος για το μέγεθος των ψαριών. Τα ψάρια όσο πιο κοντά στις συνθήκες τους βρίσκονται τόσο πιο μεγάλα, δυνατά και ανθεκτικά θα γίνουν. Μέσα στις συνθήκες τους εννοείτε πως είναι και το μέγεθος της λίμνης.
Αλλά. Η θεωρία του πολύ καλού μου φίλου Δαρβίνου μας διαφώτισε σε πολλά θέματα περι εξέλιξης. Ενα απο αυτά που μου εκμυστηρεύτηκε ο παλιόφιλος είναι πως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν συστήματα προστασίας τους σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Αλλίως προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες που δημιουργούντε. Δηλαδή το πως μένουν πιο μικρά τα ψάρια σε σχέση με την κανονική τους ανάπτυξη είναι ενα απο τα συστήματα που έχουν αναπτύξη τα ψάρια για να επιβιώσουν. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως βασανίζονται. Απλά βάση της εξέλιξης θα επιβιώσουν τα μικρότερα σε μέγεθος ψάρια και θα μεταφέρουν το συγκεκριμένο γονίδιο στις επόμενες γενιές. Με το πέρασμα του χρόνου μέσα στην μικρή την λίμνη τα ψάρια θα γεννιούντε φυσικά μικρά.
Χρειάζεται φυσικά πολύς χρόνος για αυτό.

Πέστα Χρυσόστομε!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-06-10, 20:05
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Να ανακεφαλαιώσουμε λιγο :


1α)Η uv καθαρίζει μερικά είδη αλγης (αιωρούμενη)μέσω της υπεριώδη ακτινοβολίας. Εάν αποφασίσουμε να βάλουμε uv πρέπει να βάλουμε bottom drain ή βυθιζόμενη αντλία/αντλιες σε συνδυασμό με αεραντλία όπως είπε και ο Αντρος για να μην μένει η νεκρή άλγη στον πάτο και δημιουργήσουμε άλλα προβλήματα .
1β)Από εκεί και πέρα υπάρχει η άποψη ότι την άλγη μπορούμε με φυσικό τρόπο να την εξοντώσουμε πχ με τα φυτά .


2α) Το άλλο που λέγετε ότι κάνει η uv είναι να σκοτώνει παθογόνους μικροοργανισμούς που κάνουν κακό στα ψάρια .
2β)Η άλλη άποψη λέει ότι σκοτώνει η uv και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια μας.
2γ)Διάβασα ότι σκοτώνει με την υπεριώδη ακτινοβολία της διάφορους μικροοργανισμούς(βακτηρια,νηματοδη,πρωτοζωα κλπ) κάνοντας ζημιά στο dna τους.Αν ισχύει αυτό είναι ένας καλός λόγος για να υπάρχει στην λίμνη . Προσωπικά ακόμα δεν εχω πειστεί για το συγκεκριμένο όμως το ψάχνω . Διαβασα ακομα οτι σκοτωνει και ωφελιμα βακτηρια με αυτο τον τροπο αλλα υπαρχει ο ισχυρισμος οτι αυτα που ειναι στο βιολογικο υλικο μας και στους βραχους γυρω απο λιμνη δεν παθαινουν τπτ.


3α) Χρήσιμο στοιχείο είναι ότι αν θα βάλουμε uv δεν πρέπει να την αναβοσβήνουμε πολλές φορές(χάνει από την απόδοση) και πρέπει να είναι σε αναλόγια 10 watt ανα 1000 λίτρα .
3β)Υπάρχει μετά η άποψη που λέει ότι χάνουμε πολύ ρεύμα άσκοπα.


4) Όσοι έχουν η σκοπεύουν να αποκτήσουν uv να προσέχουν λίγο στον καθαρισμό επειδή είναι επικίνδυνη όταν ερχόμαστε σε απευθεία επαφή για το δέρμα και τα μάτια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-06-10, 20:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
...να κάνω και εγώ μια εμβόλιμη ερώτηση χωρίς να με πλακώσετε;

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες για την χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα της UV σε ενυδρείο που μιλάμε για πολύ λιγότερα λίτρα, σε μια λίμνη 15.000 και 20.000 λίτρων ποια είναι η UV που θα κάνει πραγματικά δουλειά;
Αν θα βάλουμε τελικά U.V το πόσα watt πρέπει να βάλουμε δεν εξαρτάτε μόνο από τα λίτρα. Εξαρτάτε και από το πόσα ψάρια έχουμε μέσα, από την ηλιοφάνεια, και από το πόσο και τη ταΐζουμε. Που σημαίνει ότι αυτά που λένε οι εταιρίες δεν ισχύουν. Ο μόνος τρόπος που απομένει είναι η δοκιμή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 18-09-09 22:52
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13895 seconds with 14 queries