Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-09, 21:05
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή υλικό φιλτράρισματος

Επειδή ο χώρος φίλτρανσης μου και μιλαω μόνο για το "βαρελάκι" είναι 1000 λίτρα κια βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να πρέπει να αγοράσω βιολογικό υλικό για να το γεμίσω πράγμα τραγικά ασύμφορο (μπλέ σφουγγάρι κτλ) έκανα τις εξής σκέψεις και θα ήθελα την γνώμη σας.
Στα reef (δεν ξέρω κατά πόσο είναι ατυχής η σύγκριση ανα και μιλάμε για τον ίδιο "κύκλο") η άποψη που επικρατεί κυρίως στο forum είναι ότι η χρήση αποκλειστικά βράχου προσφέρει και καλύτερη φίλτρανση και δεν παράγει πολλά NO3.
Βασισμένος σε αυτό σκεφτόμουν να γεμίσω τον χώρο με πορώδεις πέτρες αποφεύγοντας μάλιστα και το στούμπωμα του βιολογικού υλικού.
Ακόμα με την προυπόθεση ότι θα είναι έτσι στημμένο το σύστημα ώστε με μια ανάδευση (π.χ. με ένα κοντάρι ξύλο) να μπορεί να αποκοληθεί απο τις πέτρες η οποια λάσπη να καθίσει στον πάτο και εν συνεχεία να φύγει απο την ειδική βάνα.
Κάτι τέτοιο ίσως να μην είναι εφικτό σε μικρούς χώρους φίλτρανσης όπου η λάσπη θα προλαβαίνει να βγει απο την υπερχείλιση αλλα εδώ είναι 1 μέτρο ύψος
Σας κούρασα...Ισως το χαλιασχέδιο να βοηθήσει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  XALIA SXEDIO.JPG
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  16,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-09, 22:46
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση πως με τις πορώδες πέτρες δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
Κατά πόσο διαβρώνονται; Ίσως μετά απο καιρό έχεις τρίμματα και έξω απο το βαρελάκι;
Η διαφορά στο κόστος πόση είναι;

Εγώ πάντος ψηφίζω σφουγγάρι!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-09, 11:02
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Το θέμα είναι γιατί να μην έχουμε τα ίδια αποτελέσματα? Και εμένα η πρώτη αντίδραση αν το άκουγα ισως να ήταν αυτή ....όμως για ποιους λόγους? Στο reef μου έχω εκτός απο ένα μικρό κομματάκι υαλοβάμβακα στην αρχή που αλλάζω, μόνο ΖΒ δηλαδή ουσαστικά πέτρα-βράχο με βιολογία με πολύ καλά αποτελέσματα.Εννοείται πως τον βράχο δεν τον βγάζεις ποτέ να τον πλύνεις......Ισως το πρόβλημα να είναι στους κλασικούς μικρούς χώρους φίλτρανσης (βαρελάκια) όπου μέσα σε 100 λίτρα δοχείο το πολύ και με ύψος πολυ μικρότερο του ενος μέτρου να μην είναι εύκολο να αναπτυχθούν βιοαποικίες σε βράχους και οχι σε συμπαγή σφουγγάρι ικανές να ανταπεξέλθουν στην διάσπαση σε NO2 και ακόμα χωρίς σφουγγάρι να προλαβαίνει να ανεβαίνει η λάσπη στην υπερχείλιση. Εδώ όμως μιλάμε για ένα χώρο φίτρανσης 1χ1 όπου το νερό θα περνάει αβίαστα απο μια μεγάλη διαδρομή και θα διασπάται και το σημαντικότερο ότι λόγω της άνεσης του χώρου και της μικρής πίεσης που θα έχει το νερό ανεβαίνοντας προς την υπερχείλιση τα βαρύτερα σωματίδια- λάσπη θα κατακάθονται στον πάτο και είναι γνωστή η συνέχεια..(βλ χαλιασχέδιο)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-09, 16:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι γιατί να μην έχουμε τα ίδια αποτελέσματα? Και εμένα η πρώτη αντίδραση αν το άκουγα ισως να ήταν αυτή ....όμως για ποιους λόγους? Στο reef μου έχω εκτός απο ένα μικρό κομματάκι υαλοβάμβακα στην αρχή που αλλάζω, μόνο ΖΒ δηλαδή ουσαστικά πέτρα-βράχο με βιολογία με πολύ καλά αποτελέσματα.Εννοείται πως τον βράχο δεν τον βγάζεις ποτέ να τον πλύνεις......Ισως το πρόβλημα να είναι στους κλασικούς μικρούς χώρους φίλτρανσης (βαρελάκια) όπου μέσα σε 100 λίτρα δοχείο το πολύ και με ύψος πολυ μικρότερο του ενος μέτρου να μην είναι εύκολο να αναπτυχθούν βιοαποικίες σε βράχους και οχι σε συμπαγή σφουγγάρι ικανές να ανταπεξέλθουν στην διάσπαση σε NO2 και ακόμα χωρίς σφουγγάρι να προλαβαίνει να ανεβαίνει η λάσπη στην υπερχείλιση. Εδώ όμως μιλάμε για ένα χώρο φίτρανσης 1χ1 όπου το νερό θα περνάει αβίαστα απο μια μεγάλη διαδρομή και θα διασπάται και το σημαντικότερο ότι λόγω της άνεσης του χώρου και της μικρής πίεσης που θα έχει το νερό ανεβαίνοντας προς την υπερχείλιση τα βαρύτερα σωματίδια- λάσπη θα κατακάθονται στον πάτο και είναι γνωστή η συνέχεια..(βλ χαλιασχέδιο)
Το πρώτο και σίγουρο για την περίπτωση, είναι ότι μια λίμνη δεν είναι reef ενυδρείο. Η οργανική ύλη που παράγεται σε μια λίμνη είναι απελπιστικά μεγάλη υπερβολική. Μια σωστή φίλτρανση πρέπει να έχει και το μηχανικό φιλτράρισμα όπου θα κατακρατείται η στεραιά ύλη. Μετέπειτα ακολουθεί το βιολογικό φιλτράρισμα, όπου θα δημιουργήσουμε τις απαραίτητες οφέλημες εστίες βακτηριδίων.

Οποιονδήποτε μέρος μιας λίμνης είναι ιδανικό μέρος για δημιουργία βακτηριδίων, φτάνει να υπάρχει συνεχόμενη ροή από το σημείο αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα σου κοστήσει ιδιαίτερα ακριβά αν επενδύσεις σε ένα κομάτι αραιού σφουγγαριού. Ο βιολογικός καθαρισμός, μπορεί π.χ. να επιτευχθεί με βιομπάλες (όπου θα τις έχεις για μια ζωή). Σοβαρές αποικίες βιολογίας μπορείς να σχηματίσεις και στα ριζώματα των φυτών.

Α! κατακράτηση των στεραιών μπορεί να απιτευχθεί και με κομμάτια υαλοβάμβακα, αλλά ενδεικνείεται μόνο για μικρές λίμνες. Σε διαφορετική περίπτωση θα είναι ασύμφορη η χρήση του.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-09, 18:01
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

ok αλλά ποιό είναι το αραιό σφουγγάρι ποσο κάνει και που το βρίσκω?γιατί για το μπλέ βιολογικό οι διαστάσεις 50χ50 εκ που βρήκα στην καλύτερη θα μου κοστίσει είναι 25 ¤ και εγώ θα χρειαστώ τουλάχιστον 8 οπότε αμέσως 200¤. Βιόμπαλες δεν μπορώ καν να φανταστώ πόσες θα χρειαστώ για να καλύψω ένα τέτοιο χώρο.Υπενθυμίζω ότι το δοχείο είναι 1χ1 μ. ήτοι 1000 λίτρα.Επίσης είναι κρίμα να μην καλύψω τον χώρο αυτό για τον οποίο δαπανήθηκε ένα σεβαστο χρηματικό ποσό και να το αφήσω ανεκμετάλευτο.Τέλος πάντων στην παρούσα φάση οποιαδήποτε πληροφορία για φτηνό σφουγγάρι θα ήταν πολύ χρήσιμη.Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-09, 23:16
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

LOL
Πολύ μεγάλο φίλτρο και πολύ βάθος.

Όχι πέτρες σαν το ρεεφ στην λίμνη η γλίτσα θα γίνει ένα σώμα με της πέτρες= θα είναι σαν χτιστές και αντί για τσιμέντο την δουλειά θα την κάνει η γλίτσα.

Νομίζω ότι λογού μεγάλου όγκου του φίλτρου θες υλικό με μεγάλα ανοίγματα για καλή κυκλοφορία.

στο σχέδιο (χάχα πολύ καλό) η αντλία που θα είναι? Στο πάνω μέρος? Στο κάτω?

Το νερό από την υπερχείλιση θα καταλήγει που? Στα 3 κομμάτια που έβαλες πάνω από τα ιτομ σαν ρυάκια?

Στην λίμνη σου από το άλλο θέμα που άνοιξες βλέπω 2 τρύπες η μια υποθέτω η μεγάλη τραβάει το ακάθαρτο νερό?
Και η μικρότερη που είναι ποιο ψηλά κάνει την επαναφορά?
Αφού έχει πέραση από φιλτράρισμα το νερό. σωστά?

Δε πολύ κατάλαβε πως θα δουλεύουν? Με μπερδεύουν οι 2 τρύπες και το αυλάκι.
Αν ήταν 2 τρύπες μονό οκ θα το κατάλαβα
Αν ήταν 1 τρυπά και τα αυλακιά πάλι θα κατάλαβα.

Οι μήπως θα τραβάει και από χαμηλά και από ψηλά βρόμικο νερό από της 2 τρύπες και οι επιστροφή θα γίνετε από ρυάκι ?

Πόση δύναμη έχει η αντλία?
Ποσά μετρά σηκώνει σε ύψους?
Ποσά μετρά θα έχει η απόσταση οι είσοδος του νερού έως την αντλία ?
Η αντλία ποσά μετρά λάστιχο θα έχει ώστε να καταλήγει εκεί που θες

Για υλικό φιλτραρίσματος το συζητάμε αργότερα ^^
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-09, 17:22
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Όχι πέτρες σαν το ρεεφ στην λίμνη η γλίτσα θα γίνει ένα σώμα με της πέτρες= θα είναι σαν χτιστές και αντί για τσιμέντο την δουλειά θα την κάνει η γλίτσα.To φοβόμουν αυτό

Νομίζω ότι λογού μεγάλου όγκου του φίλτρου θες υλικό με μεγάλα ανοίγματα για καλή κυκλοφορία. οκ.ποιό?

στο σχέδιο (χάχα πολύ καλό) η αντλία που θα είναι? Στο πάνω μέρος? Στο κάτω? στο κάτω μέρος

Το νερό από την υπερχείλιση θα καταλήγει που? Στα 3 κομμάτια που έβαλες πάνω από τα ιτομ σαν ρυάκια? ακριβώς

Στην λίμνη σου από το άλλο θέμα που άνοιξες βλέπω 2 τρύπες η μια υποθέτω η μεγάλη τραβάει το ακάθαρτο νερό? ακριβώς
Και η μικρότερη που είναι ποιο ψηλά κάνει την επαναφορά?οχι είναι η είσοδος του σκίμμερ απλά επειδή η κάτω σωλήνα έχει διάμετρο 20 εκ η πάνω φαινεται μικρή




Πόση δύναμη έχει η αντλία? 9000λ/ω
Ποσά μετρά σηκώνει σε ύψους? 4,5μ
Ποσά μετρά θα έχει η απόσταση οι είσοδος του νερού έως την αντλία ? αν μιλάμε για το head hight είναι μόλις 40 εκ.( απο επιφάνεια του νερού) αν θές απο το σημείο που τραβάει 1,40 μ


Για υλικό φιλτραρίσματος το συζητάμε αργότερα ^^τι μετά τώρα γιατί επειγόμεθα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-09, 21:26
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

1... Σφουγγάρι στανταρ (μη σε πω ότι μονό σφουγγάρι θα βαλεις στο τελος)

2... πατέντα χωρίς να έχει δοκιμαστή
θα δοκίμαζα να έβαζα μέσα σε τσουβαλάκια από πατάτες κουκουναριά και ο λόγος είναι ότι έχουν ανοίγματα είναι φυσικό προϊών και θα μπορείς να βγάζεις τα τσουβαλάκια και να τα πλένεις εύκολα.

Έχεις και πολύ μεγάλο βιολογικό χώρο.

Αν πας σε βιοπάλες μακαρόνια κτλ θα σου φύγει η τσέπη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-09, 22:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
1... Σφουγγάρι στανταρ (μη σε πω ότι μονό σφουγγάρι θα βαλεις στο τελος)

2... πατέντα χωρίς να έχει δοκιμαστή
θα δοκίμαζα να έβαζα μέσα σε τσουβαλάκια από πατάτες κουκουναριά και ο λόγος είναι ότι έχουν ανοίγματα είναι φυσικό προϊών και θα μπορείς να βγάζεις τα τσουβαλάκια και να τα πλένεις εύκολα.

Έχεις και πολύ μεγάλο βιολογικό χώρο.

Αν πας σε βιοπάλες μακαρόνια κτλ θα σου φύγει η τσέπη.
Κουκουνάρια? Βασίλη, δεν εννοείς τους γνωστούς καρπούς του πεύκου βέβαια, ε? Αν ναι, το ξεχνάτε.

Βιολογικό υλικό τύπου βιομπάλες, μπορείς να κατασκευάσεις εύκολα και μόνος σου και χωρίς το μεγάλο κόστος. Απλώς μερικά ευρουλάκια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-09, 06:28
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ο λόγος που δεν κάνουν οι πέτρες είναι ότι θα μπουκώσουν 2-3 ημέρες μετά από την χρήση και δεν θα είναι πλέον πορώδες. Θα σου πρότεινα και η εισαγωγή και η εξαγωγή του φίλτρου να είναι από πάνω. Στο κάτω μέρος του φίλτρου να τοποθετήσεις μια βάνα. Ανοίγοντας την θα αδειάζεις όλη την βρομιά από τον πάτο του φίλτρου.

Η ποιο φθηνή λύση που προτείνω για φιλτράρισμα είναι η χρήση (σκούπων)
Τις κόβεις στην μέση και της ρίχνεις μέσα στο φίλτρο. Ακούγεται λίγο παράξενο αλλά αν το καλοσκεφτείτε δουλεύει θαυμάσια λόγω της μεγάλης επιφανείας που δημιουργείτε.
Δηλαδή θα δουλεύουν σαν βιόμπαλες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-06-09, 07:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος που δεν κάνουν οι πέτρες είναι ότι θα μπουκώσουν 2-3 ημέρες μετά από την χρήση και δεν θα είναι πλέον πορώδες. Θα σου πρότεινα και η εισαγωγή και η εξαγωγή του φίλτρου να είναι από πάνω. Στο κάτω μέρος του φίλτρου να τοποθετήσεις μια βάνα. Ανοίγοντας την θα αδειάζεις όλη την βρομιά από τον πάτο του φίλτρου.

Η ποιο φθηνή λύση που προτείνω για φιλτράρισμα είναι η χρήση (σκούπων)
Τις κόβεις στην μέση και της ρίχνεις μέσα στο φίλτρο. Ακούγεται λίγο παράξενο αλλά αν το καλοσκεφτείτε δουλεύει θαυμάσια λόγω της μεγάλης επιφανείας που δημιουργείτε.
Δηλαδή θα δουλεύουν σαν βιόμπαλες.
Oι σκούπες είναι μια πολύ καλή λύση για βιολογία. Αυτό όμως δεν μπορεί να αντικαταστήσει το σφουγγάρι που εξυπηρετεί στο μηχανικό φιλτράρισμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-09, 07:23
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Oι σκούπες είναι μια πολύ καλή λύση για βιολογία. Αυτό όμως δεν μπορεί να αντικαταστήσει το σφουγγάρι που εξυπηρετεί στο μηχανικό φιλτράρισμα.

Βασίλη είπαμε να κάνουμε οικονομία……ένα σφουγγαράκι ώμος θα το βάλει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-09, 07:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη είπαμε να κάνουμε οικονομία……ένα σφουγγαράκι ώμος θα το βάλει!!!
Αυτό λέω και εγώ. Είναι απαραίτητο. Πρέπει να το προσθέσει άμεσα στα έξοδα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-09, 08:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό λέω και εγώ. Είναι απαραίτητο. Πρέπει να το προσθέσει άμεσα στα έξοδα.
Φίλε exetlaios εγώ για παράδειγμα, έχω αγοράσει πλαστική σωλίνα υδραυλικού (που εφαρμώζεται στον τοίχο και ακολούθως περνάει τις σωλίνες του νερού από μέσα). Δεν γνωρίζω όμως αν έχει στην Ελλάδα. Την έχω κόψει σε μικρά μικρά κομματάκια και μπορώ να πω ότι έχει άριστα αποτελέσματα. Τώρα που μιλάμε έχω αυξημένη ιχθυοφόρτηση και μηδενικές μετρήσεις αμμωνίας νιτρωδών. Να και η φώτο.

Μιλάμε για πολύ φθηνό υλικό. Ίσως το φθηνότερο που μπορεί να βρεις και να σου αντέξει χρόνια. Κοστίζει μερικά λεπτά το μέτρο. Εγώ το έχω για πολλά χρόνια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  biologiko2.jpg
Εμφανίσεις:  349
Μέγεθος:  58,8 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-09, 09:20
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ο σωλήνας δε θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο γιατί δεν έχει πόρους.

Θα μπορούσε να πάρει μερικά καλαμιά να τα κόψει σε κομματάκια και να κάνει βιολογικό υλικό μιας χρησης. Όταν θα λερώνουν θα πετάει τα 2/3 από αυτά και θα τα αντικαθιστά με νέα.

Ένα καλάμι φτάνει τουλάχιστον 4 μετρά και πάνω = τεραστία ποσότητα σε βιολογικό υλικό. Μονό από 1 καλάμι!!!!

1.. το βρίσκεις σχεδόν παντού (στα μέρη μου έχει σε πολλά σημεία)
2.. φυσικό προϊών.
3.. οικονομικό (απλά πρέπει να πας να τα κόψεις εσύ)
4.. δεν θέλουν ξέπλυμα απλά τα αντικαθιστάς με νέα.
5.. είναι πορώδες υλικό κάτι που χρειάζεται για να κολάι η μπιχλα.

Εγώ καλαμιά θα βάζω για βιολογικό υλικό στο φίλτρο μου. Μαζι με κανένα σφουγγάρι η κάτι άλλο για να συγκρατεί την λεπτή βρωμιά.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 23-06-09 στις 11:10
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-06-09, 09:32
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Καλά ρε παιδιά οι βιόμπαλες πόσα στοιχίζουν εκεί?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-09, 11:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο σωλήνας δε θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο γιατί δεν έχει πόρους.
Θα μπορούσε να πάρει μερικά καλαμιά να τα κόψει σε κομματάκια και να κάνει βιολογικό υλικό μιας χρησης. Όταν θα λερώνουν θα πετάει τα 2/3 από αυτά και θα τα αντικαθιστά με νέα.
Ένα καλάμι φτάνει τουλάχιστον 4 μετρά και πάνω = τεραστία ποσότητα σε βιολογικό υλικό. Μονό από 1 καλάμι!!!!
1.. το βρίσκεις σχεδόν παντού (στα μέρη μου έχει σε πολλά σημεία)
2.. φυσικό προϊών.
3.. οικονομικό (απλά πρέπει να πας να τα κόψεις εσύ)
4.. δεν θέλουν ξέπλυμα απλά τα αντικαθιστάς με νέα.
5.. είναι πορώδες υλικό κάτι που χρειάζεται για να κολάι η μπιχλα.
Εγώ καλαμιά θα βάζω για βιολογικό υλικό στο φίλτρο μου. Μαζι με κανένα σφουγγάρι η κάτι άλλο για να συγκρατεί την λεπτή βρωμιά.
Φίλε Βασίλη, είναι εντελώς λανθασμένη αντίληψη του όρου βιολογικό υλικό και χρήση του όπως το αποδίδεις. Επίσης, πρέπει να ξεχάσεις το συντομότερο τη χρήση όποιου φυσικού υλικού τύπου ξύλο στο χώρο φίλτρανσης.
Από εμένα πάντα ζητάς εξηγήσεις και ανάλυση του κάθε σημείου που αναφέρω, γι' αυτό εξηγούμαι:
1. Το βιολογικό υλικό για τη λίμνη, θέλει μεγάλη επιφάνεια και όχι πόρους. Στην παγκόσμια αγορά, δεν υπάρχει κανένα απολύτως βιολογικό υλικό για λίμνη που να έχει πόρους (εκτός σφογγαριού). Ένας από τους λόγους (συμφωνώ με τον Γιάννο) είναι ότι ο κάθε πόρος θα βουλώσει σε 2-3 μέρες, άρα χάνει αυτομάτως και το πλεονέκτημα του. Ναι, ο τεμαχισμένος ραβδωτός σωλίνας είναι άριστο βιολογικό υλικό.
2. Όταν ανέφερα τη μη χρήση φυσικού υλικού (κουκουνάρια, καλάμια κ.λπ) είναι γιατί ποτέ δεν θα έχεις σταθερή βιολογία. Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, λόγο της αυξημένης ροής, αυτά τα υλικά θα αποσυντήθενται και ταυτόχρονα θα επιβαρύνουν περισσότερο τη λίμνη με υπόλοιπα. Δεν μπορείς να διανοηθείς πόσο γρήγορα θα έχεις αυτή την αποσύνθεση. Τα κουκουνάρια έστω και ξηρά, συνεχίζουν να περιέχουν ρυτίνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 23-06-09 στις 11:31
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-09, 11:52
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Για τα κουκουναριά δε θα πω τίποτα παραπάνω γιατί όντος μπορεί να βγάζουν κάποιες ουσίες.

Το καλάμι αν ξεραθεί δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα σαν υλικό.
Είναι 100% φυτικό και τελείως ανακυκλώσιμο βρωμίζει το πετάς και τελειώνεις. Δεν έχει πλύνε βαλέ. Το να κάθεσαι δηλαδή και να ξεπλένεις την μπιχλα.

Κάτι που όπως έχω τονίσει οτι Εγω τουλάχιστον προσπαθώ να αποφεύγω.

Καλαμιά υπάρχουν παντού.
Τα χρησιμοποιούμε σε γλάστρες για αναρριχόμενα φυτά, σε μπαξέδες και ένα σωρό αλλά μέρη με πάνω από 2 χρονιά διάρκεια ζώης ώσπου μετά να αρχίσουν να σαπίζουν.

Σε μια λίμνη που θα δουλεύει 6-8 μήνες το φίλτρο άντε να το κρατάς σαν υλικό 2 μήνες και μετά πέταμα.

Το καλάμι τι ουσίες να βγάλει??
Και τι κακό να προκαλέσει?
Όταν φυτεύουμε είδη καλαμιά μέσα στο νερό από μονοί μας!!!
Οι συγγενικά είδη όπως κυπέρους , παπύρους και μπαμπού??? Ποια διαφορά συνθέσεις του καλαμιού που δε το επιτρέπει να μπει σαν υλικό??

βιολογικο υλικο υπαρχουν 100 λογιων κεραμικα - πλαστικα
γιατι οχι και φυσικο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-09, 12:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα κουκουναριά δε θα πω τίποτα παραπάνω γιατί όντος μπορεί να βγάζουν κάποιες ουσίες.

Το καλάμι αν ξεραθεί δεν νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα σαν υλικό.
Είναι 100% φυτικό και τελείως ανακυκλώσιμο βρωμίζει το πετάς και τελειώνεις. Δεν έχει πλύνε βαλέ. Το να κάθεσαι δηλαδή και να ξεπλένεις την μπιχλα.

Κάτι που όπως έχω τονίσει οτι Εγω τουλάχιστον προσπαθώ να αποφεύγω.

Καλαμιά υπάρχουν παντού.
Τα χρησιμοποιούμε σε γλάστρες για αναρριχόμενα φυτά, σε μπαξέδες και ένα σωρό αλλά μέρη με πάνω από 2 χρονιά διάρκεια ζώνης ώσπου μετά να αρχίσουν να σαπίζουν.

Σε μια λίμνη που θα δουλεύει 6-8 μήνες το φίλτρο άντε να το κρατάς σαν υλικό 2 μήνες και μετά πέταμα.

Το καλάμι τι ουσίες να βγάλει??
Και τι κακό να προκαλέσει?
Όταν φυτεύουμε είδη καλαμιά μέσα στο νερό από μονοί μας!!!
Οι συγγενικά είδη όπως κυπέρους , παπύρους και μπαμπού??? Ποια διαφορά συνθέσεις του καλαμιού που δε το επιτρέπει να μπει σαν υλικό??

βιολογικο υλικο υπαρχουν 100 λογιων κεραμικα - πλαστικα
γιατι οχι και φυσικο?
Βρε Βασιλάκη, το καλάμι δεν θα αντέξει ούτε καν να βγάλει το μήνα, γιατί θα αποσυνθεθεί εντελώς πολύ προηγουμένως. ¶ρα χάνεις εντελώς και την βιολογία αυτού του μέρους και ξεκινάς από την αρχή ξανά. Δουλειά δεν θα γίνεται δηλαδή!

Τώρα, η χρήση των κυπεροειδών γίνεται στην ζωντανή τους έκδοση και όχι στο ψώφιο. Όταν ένα κομμάτι από πάπυρο πέσει στο νερό, είναι έργο μιας εβδομάδας να το δεις λιωμένο, αποσυνθεμένο.

Εκτός από την ευχαίρια να παράγονται τα γνωστά μας βακτήρια (για τον κύκλο του αζώτου) υπάρχουν δεκάδες άλλα βακτήρια που είναι υπεύθυνα για τις άλλες φυσικές εργασίες του βιότοπου. Κάποια από αυτά τρώνε και χωνεύουν κάθε οργανική ύλη. Αυτό πρέπει να γίνεται με μέτρο, γιατί κατά το "φάγωμα" αυτό δεσμεύουν πολύτιμο οξυγώνο και ελευθερώνουν κάποια άλλα αέρια που δεν τα θέλουμε στη λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-09, 12:18
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Επειδή δε θέλω να είμαι απόλυτος .

Αύριο κιόλας θα πάρω να βάλω ένα κομμάτι από ξερό καλάμι σε νερό έξω στην αυλή σε ένα δοχείο να το χτυπάει ο ήλιος.

Και ένα άλλο κομμάτι σε άλλο σημείο που δε θα το χτυπάει ήλιος (όπως θα είναι δηλαδή μέσα στο βιολογικό χώρο) να δω τι ουσίες θα βγάλει και αν θα υποστεί αλλοίωση.

Σε ένα μηνά μέσα που θα έχω ολοκλήρωση την λίμνη μου πιστεύω ότι θα ξερώ αν κάνει η όχι για το σκοπό που το θέλω.

Και κάτι σχετικό - άσχετο
Έχω βάλει πολλά κομμάτια από φλούδες από πεύκο στο ενυδρείο μου με ζωοτόκα και τα αποτελέσματα ήταν άριστα= μηδέν απώλειες και πετυχημένες αναπαραγωγές.

Είμαι άνθρωπος που δοκιμάζει διαφορά αν κάτι δε πάει καλά δε θα το κρύψω αλλά αν πάει καλά θα το πρωτινό κιόλας.

Δε δέχομαι τα στανταρ μονό σαν λύσεις.
Και αυτό επειδή για να καταλήξουν κάποιοι σε αυτές της λύσεις σημαίνει ή ότι πειραματιστήκαν σε διαφορά και κατέληξαν σε συγκεκριμένα υλικά.
Ή ότι τα συγκεκριμένα υλικά μπορούν να τα εμπορευτούν και να τους φέρουν κέρδος.

Οπότε δε πιστεύω τυφλα ότι ακούω η διαβάζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-06-09, 12:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Όλοι μας πειραματιζόμαστε σε κάποια θέματα. Το πείραμα το δικό μου έχει κρατήσει 8 χρόνια. Τώρα πάω και εγώ για κανονική ΚΟΙ-λίμνη.

Αρκετά πράγματα στον τομέα αναθεωρήθηκαν τα τελευταία χρόνια, ειδικά μετά το ξέσπασμα τεχνητής οικιακής λίμνης. Έχω κάνει ήδη τα δικά μου πειράματα, κάποια από αυτά ίσως τα παρουσιάσω και στη νέα λίμνη. Κάποια σίγουρα όχι!

Στο πείραμα που θα κάνεις με τα καλάμια, θα απουσιάζει το σημαντικότερο, τα βακτήρια. Μόνο σε μια λίμνη θα έχεις σαφείς υποδείξεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-06-09, 13:09
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι μας πειραματιζόμαστε σε κάποια θέματα. Το πείραμα το δικό μου έχει κρατήσει 8 χρόνια...........το σημαντικότερο, τα βακτήρια. Μόνο σε μια λίμνη θα έχεις σαφείς υποδείξεις.
η προλιμνη λειτουργη, και εχει μεσα εδω και 3 εβδομαδες γκαπι. Οποτε πιστευω οτι εχει ολα τα κονφορ για να γινει το τεστ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-06-09, 22:40
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σόγουρα πρέπει να έχω εύκολη πρόσβαση στα φίλτρα για συχνή αλλαγή γιατί η μπίχλα θα είναι απίστευτη κάτι που δεν ίσχυε στα πιο πολλά ενυδρεία,
Η ιδέα με τη σκούπα μου άρεσε.
Το καλάμι δεν το φοβάμαι τόσο όσο ο in the pond (τί στο καλό τόσα ενυδρε'ια έχουν διακόσμηση αληθινό ξύλο χρόνια ολοκληρα) αλλά πάλι δεν είχα ποτέ λίμνη για να είμαι σίγουρος.
Πάντως η είσοδος θα έιναι απο τον πάτο του φίλτρου και θα υπερχειλίζει.Θα το ρισκάρω έτσι αφήνοντας μεγάλο διάστημα στο νερό πριν έρθει σε επαφή με το πρώτο σφουγγάρι και θα δούμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY CO2 - Υλικά... caverman DIY . Φτιάχτο μόνος σου 52 15-02-14 00:33
Τι υλικά? πλυμμήρας Malawi 14 08-02-08 01:26
Υλικά; Kotsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 15-11-07 08:06
Υλικό για βράχο frits DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 12-01-07 22:27
Τι υλικό ??? oscar Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 15-09-04 23:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11012 seconds with 14 queries