Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-08, 14:25
joskem Ο χρήστης joskem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Πως καθαρίζουμε το φίλτρο της λίμνης ;;;

Γεια σας και χρόνια πολλά

Σε μια λίμνη με KOI έχω για φίλτρο αυτό που είναι σαν βαρελάκι της Tetra Pond (συγκεκριμένα το PF 7000). Το βαρελάκι λοιπόν αυτό μεταξύ άλλων έχει μέσα του ένα σφουγγάρι μαύρο που το λέει "φίλτρο άνθρακα".

Αυτό το μαύρο σφουγγάρι χρησιμεύει για να φιλτράρει την τριχοειδή άλγη (αφού βέβαια προηγουμένως το νερό περνάει μέσα από την UV λάμπα).

Το πρόβλημα τώρα....

Το μαύρο αυτό σφουγγάρι έχει γεμίσει άλγη, σε τόσο μεγάλο βαθμό που δεν μπορώ να το καθαρίσω πχ βάζοντάς το κάτω από μια βρύση. Ξέρει κανείς σας πως το καθαρίζουμε;; Υποθέτω ότι να το πλακώσω στη χλωρίνη ή γενικά σε κάποιο απορυπαντικό δεν είναι ότι το καλύτερο....
Πουλάει κανένας ανταλλακτικά σφουγγάρια για τέτοια φίλτρα και ποιός;

Νάμαστε όλοι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-08, 16:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γεια σου και χρόνια πολλά.

Αυτό το είδος φίλτρου που έχεις διαλέξει, νά είσαι σίγουρος ότι θα έχεις να αντιμετωπίσεις σχεδόν εβδομαδιαία αυτο τον βραχνά. Δεν είναι βέβαια μόνο η άλγη, αλλά και η σκόνη/χώμα και η άλλη οργανική ύλη που διαλύεται σιγά σιγά στη λίμνη και απλά την τραβάει η αντλία στο φίλτρο όπου παραμένει εκεί σχηματίζοντας λάσπη κλείνοντας όλους τους πόρους του σφουγγαριού στο φίλτρο. Αυτός ο κύκλος είναι αναπόφευκτος έτσι πρέπει να δράσεις με άλλους τρόπους περιορίζοντας το πρόβλημα αλλά αποκλείοντας ταυτόχρονα το ενδεχόμενο πλήρους βουλώματος του φίλτρου.
Απλά για ενημέρωση, το καλοκαίρι μια λίμνη παράγει υπερδιπλάσια οργανική ύλη από τη χειμερινή περίοδο.

1. Μια λύση είνα η αντικατάσταση του σφουγγαριού με ένα άλλο με μεγαλύτερους πόρους.
2. Αντικατάσταση του σφουγγαριού με βιομπάλες.
3. Ο υαλοβάμβακας πάνω από το βιολογικό σου υλικό μπορεί να αποδεικτεί καλή λύση φτάνει να τον αλλάζεις πολύ τακτικά, ανάλογα πάντα με το βιοφορτίο σου.
4. Η δημιουργία δικού σου εντελώς φυσικού φίλτρου είναι βέβαια η καλύτερη επιλογή χωρίς μάλιστα να προβαίνεις μάλιστα πολύ τακτικά σε καθαρισμούς παρά μόνο ελέγχους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-08, 18:51
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παιρνεις ενα μεγαλο πλαστικο δοχειο, βαζεις μεσα τα σφουγγαρια και το γεμιζεις με νερο.
Με το ενα χερι τα πατας πανω κατω συνεχεια ενω με το αλλο κρατας το λαστιχο βαζοντας συνεχεια νερο μεσα στο δοχειο.
Οταν βλεπεις το νερο μεσα στο δοχειο να γινεται....(μπλιαααχ) τοτε αδειαζεις αμεσως το νερο και φτου ξανα απο την αρχη.
Αυτο το κανεις μεχρι να καθαρισουν τα σφουγγαρια.
Εαν εχεις γεωτρηση ακομα καλυτερα ενω τα βιολογικα υλικα μεχρι να καθαρισεις τα σφουγγαρια τα βαζεις σε αλλο δοχειο με νερο λιμνης.
Να ρωτησω κατι....ποσα λιτρα ειναι η λιμνη, ποσα κοι εχεις μεσα, τι νερο βαζεις, απο βρυση η απο γεωτρηση?? Και...καθε ποσο καθαριζεις το φιλτρο?? Και τελος.......

Καλως ορισες φιλε μου!!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-08, 19:18
joskem Ο χρήστης joskem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Η δημιουργία δικού σου εντελώς φυσικού φίλτρου είναι βέβαια η καλύτερη επιλογή χωρίς μάλιστα να προβαίνεις μάλιστα πολύ τακτικά σε καθαρισμούς παρά μόνο ελέγχους.
Μήπως μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω γι αυτό το φυσικό φίλτρο;Πως το φτιάχνουμε δηλαδή και πως λειτουργεί;
Σε συνεργασία με την UV λάμπα που έχω, θα μου κρατάει την άλγη;

Γιατί πρέπει να πώ ότι με το φίλτρο - βαρελάκι της TetraPond που έχω, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τον καθαρισμό του νερού, απλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήταν αδύνατο κάποια στιγμή να καθαρίσω τα σφουγγάρια του....τα οποία κυριολεκτικά έχουν γίνει πίττα στην άλγη.
-------------------------
Η λίμνη μου δεν είναι μεγάλη, περίπου 7 κυβικά νερό. Νερό βάζω από γεώτρηση ενώ μέσα έχω 10 ΚΟΙ, περίπου 15-20 εκατοστά. Την λίμνη την έχω σε ίσκιο (για αποφυγή δημιουργίας άλγης) και το μηχανισμό, δηλαδή φίλτρο, αντλία, UV και λάμπα τα έβαλα τον Μάρτιο.
Από τότε δεν καθάρισα ποτέ το φίλτρο-βαρελάκι (απλά γιατί νόμιζα ότι θα ήταν καθαρό και ότι δεν είχε ανάγκη...).
Επίσης κάποιο έλεγχο με χημικά του νερού δεν έχω κάνει ποτέ και τα ψάρια μου ζούν μια χαρά.
Τώρα που έιναι χειμώνας, έχω σβηστή τη λάμπα αλλά η αντλία λειτουργει συνέχεια ανακυκλώνοντας το νερό διαμέσω του φίλτρου.
Το καλοκαίρι πάντως το νερό ήταν κρύσταλο από καθαριότητα.

Καλώς σας βρήκα όλους σας

Υ.Γ Μη μου πείτε ότι έχω πολλά ψάρια. Σε περίπτωση που θα μου μεγαλώσουν, έχει ο Θεός...αγορά pond liner και μεγάλωμα της λίμνης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joskem : 27-12-08 στις 19:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-08, 22:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Πρώτα-πρώτα να πούμε ότι η λίμνη των 7 κυβικών είναι ότι πρέπει για ΚΟΙ. Δεν είναι βέβαια πολλά τα ψάρια σου αλλά με τον καιρό θα χρειαστεί να αραιώνεις τα ψάρια σου λόγο των γεννήσεων που θα έρθουν.

Συμφωνώ στον τρόπο καθαρισμού των σφουγγαριών που σου αναφέρει ο ¶ντρος. Εξάλλου δεν έχεις και εναλλακτική λύση στο παρόν στάδιο.

Σε προτρέπω όμως να κάνεις ανάλυση του νερού σου αν είναι κατάλληλο για ψάρια. Αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το αν επιβιώνουν ή όχι, αλλά αν βρίσκονται στις ιδανικές συνθήκες ώστε να μεγαλώνουν σωστά, να μπορούν να έχουν δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα που εξαρτάται άμεσα από τη χημεία του νερού, αλλά το κυριότερο να μπορούν να πολλαπλασιαστούν.

Το γεγονός ότι η λίμνη σου βρίσκεται σε σκιά, είναι πολύ καλό!!! Αυτός είναι και ο λόγος που έχεις καθαρίσει ΜΟΝΟ μια φορά μέχρι τώρα το φίλτρο σου και όχι περισσότερες. Στη σκιά δεν ευνοείται η δημιουργία άλγης. Σε προτρέπω όμως να τοποθετήσεις στη λίμνη σου φυτά νερού ώστε να τραβουν τα νιτρικά. Κυρίως χρησιμοποίησε φυτά με μεγάλα ριζώματα που απλώνοντται στο νερό αυξάνοντας τη βιολογία της λίμνης, αλλά ταυτόχρονα δημιουργούνται φυσικές κρυψώνες στο γόνο που θα ακολουθήσει.

Τώρα, όσον αφορά για τη δημιουργία φυσικού φίλτρου, χρειάζεσαι επιπλέον χώρο περιμετρικά της λίμνης και μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το παλαιό σου φίλτρο άμα θές.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-12-08, 00:39
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Να πω επισης και αυτο ειναι προφανες οτι το φιλτρο το καθαριζουμε οταν η ροη του νερου πεσει ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες τους οποιους οπως ειπε και ο Βασιλης ολα βρισκονται σε εξαρση.
Αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο απο την λιμνη σου.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μια μικρή Βοήθεια σχετικά για φίλτρο λίμνης; NickFior Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 5 15-03-08 20:05
Βοήθεια στην κατασκευή λίμνης! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 25-12-07 20:59
κατασκευή λίμνης chris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 51 19-10-05 21:50
Βάθος λίμνης jimbardis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 29-09-05 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04440 seconds with 13 queries