Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-11, 16:45
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή Πληροφοριες για λιμνη....

Εχω αρχισει να σκεφτομαι την κατασκευή μιας μικρης λίμνης γυρω στα 6000 λιτρα στον κηπο μου. Θέλω λοιπόν τις πολύτιμες συμβουλες σας (μια και δεν το ειχα ψαξει μεχρι τωρα καθολου το θεμα...)
Μέχρι τώρα εχω αποφασισει να κανω την λίμνη από οπλισμενο σκυρόδεμα με πάχος τοιχείων και πάτου 15εκ. Το σκυρόδεμα θα πέσει όλο μαζι σαν πισίνα ώστε να μειώσω τον κινδυνο διαρροων. Τελική στρωση/επιφανεια πάνω στο σκυρόδεμα εσωτερικά να βάλω κολλα πλακιδίων ή καποιο άλλο τσιμεντοειδες σταγανωτικο ? Τι συνηθιζεται ? Το καθαρό βάθος στη λίμνη προβλέπεται να φτάσει στα 80 εκατοστά.
Κοντα στη λίμνη υπάρχει φυτεμενη ηδη μια καλλωπιστικη δαμασκηνια που ομως ειναι ακομα μικρη και δεν νομιζω να βοηθαει στην σκιαση της λιμνης τουλαχιστον τα πρωτα χρονια.....
Από θεμα ιχθυοφορτωσης θα μπουν χρυσοψαρα..... οπότε λογικα θα χρειαστω ενα φιλτρο. Ρωτησα και μεχρι τωρα μου προτειναν (για λιμνη 6000λιτρων) ενα της sera (δεν θυμαμαι το μοντελο-θα το ρωτησω και θα σας πω) μαζι με UV. Τα watt της αντλιας μου ειπαν οτι ειναι 45 και του UV 11. Τι άλλο θα χρειαστω?

ΥΓ. Εκανα και ενα σχεδιο για να κανετε τα σχολια σας....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  katopsi.jpg
Εμφανίσεις:  608
Μέγεθος:  60,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tomiaa.jpg
Εμφανίσεις:  505
Μέγεθος:  22,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tomibb.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  24,4 KB  
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-11, 17:19
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Φιλε μου οσον αφορα τη στεγανωση της λιμνης, χωρις να γνωριζω απο λίμνες και τοσα πολλα-θα σου πουν τη γνωμη τους κι αυτοι που χουν λιμνες, η κόλλα πλακιδιων δεν κανει στεγανωση σε καμμια περιπτωση. Ενα τσιμεντοειδες στεγανωτικο με πιστοποιητικο για χρηση σε δεξαμενη ποσιμου νερου ή/και πιστοποιητικο για χρηση σε δεξαμενες με ζωντανους οργανισμους μεσα (που δεν ξερω αν υπαρχει) θα ηταν καλη ιδεα αν δεν σκοπευεις να βαλεις τιποτα αλλο απο πανω (π.χ. πλακιδια ή ψηφιδα) και προκειται να βρισκεται σε αμεση επαφη με το νερο. Το υλικο αυτο θα πρεπει να ειναι σε μορφη τσιμεντοειδους σκονης και να αναμειγνυεται με νερο μονο. Οχι με latex. Τα στεγανωτικα 2 συστατικων, δηλ σκονης και latex δεν εχουν πιστοποιητικα για ποσιμο νερο πια. Χρωματα ξερω οτι υπαρχουν λευκα και γκρι.
Αν σκοπευεις να πας σε λυση συγκολλησης πλακιδιου ή ψηφιδας ή φυσικου λιθου ξερω'γω, τοτε και παλι θα πρεπει να στεγανωσεις τα τοιχεια και τον πυθμενα της δεξαμενης με καποιο στεγανωτικο το οποιο δεν χρειαζεται απαραιτητα να εχει πιστοποιητικο για ποσιμο νερο αφου δεν θα ειναι σε επαφη με το νερο.Η κολλα, τα πλακιδια/ψηφιδες κλπ και ο αρμοστοκος δεν υποκαθιστουν τη στεγανωση...θα πρεπει να εχει προηγηθει επαλειφομενο στεγανωτικο οτι κι αν κανεις μετα.
Εποξειδικες βαφες που μπορει να σου προταθουν να ξερεις οτι ακομα κι αν εχουν πιστοποιητικα για ποσιμο νερο, γερνανε απο την ηλιακη ακτινοβολια και μετα απο λιγα χρονια ειναι για ξηλωμα κι επισκευη.
Υπαρχουν και διαφορες μεμβρανες pvc, tpo, ασφαλτικες και δεν ξερω κι εγω τι αλλο για τις οποιες δεν γνωριζω, αλλα θα πρεπει να εχουν πιστοποιητικα κι αυτες και ξερω οτι βγαζουν προβληματα στο μελλον, ξεβαφουν, ξεκολλανε κλπ. Μιας και μιλαμε για λιμνη απο σκυροδεμα τοτε θα συγκλληθουν επανω του.
Οι αρμοι διακοπης σκυροδετησης (αν παρ'επλιδα υπαρξουν τελικα) μπορουν να αντιμετωπιστουν με καποια ειδικα υδροδιογκουμενα τεμαχια (σαν μακαρονι τετραγωνικης διατομης) τα οποια αν τυχον παει να περασει το νερο απο'κει, διογκώνονται και το σταματουν. Θα μπορουσαν να ειναι μπετονιτικα (αλλα μετα απο λιγο καιρο λιωνουν και ειναι σα να μη τα εβαλες ποτε) θα μπορουσαν να ειναι και αλλα ακριβοτερα και καλυτερα.
Επισης υπαρχουν και αλλα στεγανωτικα επαλειφομενα οπως π.χ. πολυουρεθανικα και ακρυλικα τα οποια θα πρεπει και παλι-κατα την αποψή μου και χωρις να ξερω απο λιμνες-να εχουν πιστοποιητικα τουλαχιστον για ποσιμο νερο.Μπορει αλλοι να πουν οτι εχουν λιμνες και εβαλαν υλικα που δεν ειχαν πιστοποιητικα κλπ..οκ δεκτον.Απλα επειδη δουλευω σ'αυτο το χωρο προτεινω πως καλυτερα θα ηταν να ειχαν.Εγω αν εφτιαχνα λιμνη θα εβαζα υλικο με πιστοποιητικο...
Αυτα τα ολιγα. Καλη επιτυχια με τη λιμνη σου!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-11, 20:43
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελική στρωση/επιφανεια πάνω στο σκυρόδεμα εσωτερικά να βάλω κολλα πλακιδίων ή καποιο άλλο τσιμεντοειδες σταγανωτικο ? Τι συνηθιζεται ?
Ηλια, το φυλαω για ξεχωριστες περιστασεις αλλα οριστε...παρε:

http://stores.ebay.com/Mel-co/_i.htm...1&_sop=1&_vc=1

...αυτο ειναι ενα υλικο που θα μπορουσες να πεις οτι αξιζει το βαρος του σε χρυσαφι!
Με αυτο θα κανεις τη δουλεια σου...trust me...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-11, 20:52
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καλή αρχή και καλή επιτυχία.
Προσωπικά το σχήμα που θες να δόσεις στην λίμνη μοιάζει με τρυπά από κοντεινερ.
Που ξαφνικά αποφάσισε να το πάρει ο γερανός και έμεινε η τρυπά.
Επειδή έχεις πολύ χώρο πιστεύω αν ασχοληθείς λίγο περισσότερο με των σχεδιασμό της θα γίνει κούκλα.

Έτσι με μια πρώτη ματιά του χώρου σου έφτιαξα ένα σχέδιο . (βλ.φωτο)

Αφού στεγνώσει το τσιμέντο μπορείς να περάσεις κατάλληλα μονωτικά τα οποία έχουν iso και προδιαγραφές καταλληλότητας ποσίμου νερού .
Υπάρχουν πολλές εταιρίες στων χώρο.

Αν βάλεις πλακάκια θα σου έλεγα να βάλεις μονό στων πάτο τις λίμνης. (Αν και δε βλέπω το λόγω)
Και τα πλαϊνά να τα περάσεις με μονωτικό.

Αφού φτιάξεις την λίμνη και θα δεις ποσά λίτρα θα είναι και σε περίπτωση που κανείς και κάποιο καταρράκτη.
Τότε θα δεις τι αντλία θα πάρεις.(λίτρα/ώρα και μανόμετρο) Σε πρώτη φάση ασχολήσου με το χώρο του βιολογικού χώρου ποσό μεγάλος θα είναι.
Αν θα είναι ετοιμο φίλτρο με βιολογικό χώρο μαζί ή diy κτλ……

Εσύ θα αποφασίσεις τι τύπο εξοπλισμού θέλεις και ποσά λεφτά θες να δόσεις.
(Ότι δίνεις παίρνεις)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lake lake 1.jpg
Εμφανίσεις:  562
Μέγεθος:  73,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-11, 20:58
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Πολυ καλο σχεδιο Πουριτανε, γενικα τα ασυμετρα πραγματα συνηθως βγαινουν πιο εντυπωσιακα!
Ποιο προγραμματακι χρησιμοποιεις??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-11, 21:00
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο σχεδιο Πουριτανε, γενικα τα ασυμετρα πραγματα συνηθως βγαινουν πιο εντυπωσιακα!
Ποιο προγραμματακι χρησιμοποιεις??
free version Google SketchUp
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-11, 21:03
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
free version Google SketchUp
Αυτο ειναι το skech up?
Κατι εχεις βρει που εγω δεν εχω ακομα πετυχει!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-11, 21:08
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Έτσι με μια πρώτη ματιά του χώρου σου έφτιαξα ένα σχέδιο . (βλ.φωτο)
τι εφτιαξες βρε θηριο ???? αχαχα
Σωστος !
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-11, 17:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αρχισει να σκεφτομαι την κατασκευή μιας μικρης λίμνης γυρω στα 6000 λιτρα στον κηπο μου. Θέλω λοιπόν τις πολύτιμες συμβουλες σας (μια και δεν το ειχα ψαξει μεχρι τωρα καθολου το θεμα...)
Μέχρι τώρα εχω αποφασισει να κανω την λίμνη από οπλισμενο σκυρόδεμα με πάχος τοιχείων και πάτου 15εκ. Το σκυρόδεμα θα πέσει όλο μαζι σαν πισίνα ώστε να μειώσω τον κινδυνο διαρροων. Τελική στρωση/επιφανεια πάνω στο σκυρόδεμα εσωτερικά να βάλω κολλα πλακιδίων ή καποιο άλλο τσιμεντοειδες σταγανωτικο ? Τι συνηθιζεται ? Το καθαρό βάθος στη λίμνη προβλέπεται να φτάσει στα 80 εκατοστά.
Κοντα στη λίμνη υπάρχει φυτεμενη ηδη μια καλλωπιστικη δαμασκηνια που ομως ειναι ακομα μικρη και δεν νομιζω να βοηθαει στην σκιαση της λιμνης τουλαχιστον τα πρωτα χρονια.....
Από θεμα ιχθυοφορτωσης θα μπουν χρυσοψαρα..... οπότε λογικα θα χρειαστω ενα φιλτρο. Ρωτησα και μεχρι τωρα μου προτειναν (για λιμνη 6000λιτρων) ενα της sera (δεν θυμαμαι το μοντελο-θα το ρωτησω και θα σας πω) μαζι με UV. Τα watt της αντλιας μου ειπαν οτι ειναι 45 και του UV 11. Τι άλλο θα χρειαστω?

ΥΓ. Εκανα και ενα σχεδιο για να κανετε τα σχολια σας....
Μιχάλη, με κλειστά τα μάτια θα σε προέτρεπα να σκεφτείς το BOTTOM DRAIN !!! Στο σημειώνω με κεφαλαία για να σου πώ ακριβώς πως πρόκειται όντως για πολύ καλό και αναγκαίο εξοπλισμό.

Θα σε συμβούλευα επίσης, το πάχος του σκυροδέματος της βάσης να είναι λιγάκι περισσότερο, ας πούμε στα 20εκ. Αυτό θα κρατεί και το βάρος των περιμετρικών τοιχωμάτων.

Κόλλα πλακιδίων γιατί? Δεν είναι στεγανωτικό υλικό! Αν ήταν, θα την χρησιμοποιούσαμε και στις στεγανώσεις ταρατσών. Το υλικό που σε παρέπεμψε ο Κώστας είναι πολύ καλό αν και δεν γνωρίζω που το ανακάλυψε, αλλά παρόμοια υλικά έχουν γεμίσει την αγορά. Το μοναδικό που μπορώ να παρατηρήσω, είναι ότι όλα τα καλά υλικά, όντως τα χρυσοπληρώνεις.

Αφού θα κρατήσεις τη δαμασκινιά (είναι η γνωστή καλλοπιστική με το σκουροκόκκινο φύλλωμα?) τότε να κάνεις επίσης μια πρόνοια εφαρμωγής surface skimmer, το οποίο θα σου φανεί πολύ χρήσιμο κατά την χειμερινή περίοδο όταν το φυτό χάσει το φύλλωμά του. Το συγκεκριμένο δέντρο, παρά του ότι είναι φυλλοβόλο, ταιριάζει υπέροχα στον περιβάλλοντα χώρο μιας λίμνης και σε παραπέμπει κάπου ανατολικά.

Η UV του συγκεκριμένου φίλτρο δεν θα σε καλύψει με τίποτα σε αναλογία πάντα με τα λίτρα σου και αφού δεν θα μπορείς για την ώρα να περιορίσεις αρκετά την άμεση ηλιακή ακτινοβολία. Αν μπορείς όμως, ανέβασε μια φώτο του προϊόντως να μιλήσουμε γι΄αυτό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-11, 08:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μιχάλη που σε λένε Ηλία, έκανα κάποιες σημαντικές διορθώσεις στο αρχικό σου σχέδιο, αλλά αφορά σοβαρές παραλείψεις που έκανες στην διαμόρφωση του εξωτερικού χώρου.

Με ευχαριστείς αργότερα σε είδος.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sosti-katopsi.JPG
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  67,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-07-11, 16:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Η παρέμβασή σου, απόλυτα σωστή... Όχι απλά λίμνη με μερικά ψάρια μέσα που θα τα βλέπουμε μόνο κατά το τάϊσμα. Αν είναι δυνατόν να τη ζούμε και στην καθημερινότητα μας, όπως στο παράδειγμα σου που δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια μας ξεχωριστή ασχολία.

Δεν είναι αστείο, εντάξετε κι άλλες ασχολίες εκεί κοντά, ώστε τα ίδια τα ψάρια να σας βλέπουν τακτικότατα. Αυτό βοηθάει (εκτός από το γεμάτο μας στομαχάκι μετά από μια υπέροχη μπριζόλα) και στο φιλικό χαρακτήρα των ψαριών προς εμάς...Εξοικιώνονται μαζί μας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-11, 16:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη που σε λένε Ηλία, έκανα κάποιες σημαντικές διορθώσεις στο αρχικό σου σχέδιο, αλλά αφορά σοβαρές παραλείψεις που έκανες στην διαμόρφωση του εξωτερικού χώρου.

Με ευχαριστείς αργότερα σε είδος.
Εκανες ομως ενα λαθος .. τον χαλβα επρεπε να τον βαλεις στη τομη εκτος αν εχει ξαπλωσει κατω (στη κατοψη)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-11, 16:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανες ομως ενα λαθος .. τον χαλβα επρεπε να τον βαλεις στη τομη εκτος αν εχει ξαπλωσει κατω (στη κατοψη)
Μάλλον δεν πρόσεξες το παραφουσκωμένο στομάχι...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-11, 16:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λες να επεσε ξερος απο το πολυ φαι?

Το μαχαιρι και το πιρουνι τι τα κραταει ακομα? χαχαχα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-11, 17:08
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ακόμα και νεκρός τρώω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-07-11, 14:13
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

γεια σου ρε Χαλβά !!! Μην ανησυχείς εχω προνοήσει με την ψησταρια. (εξαλλου απο αυτην ξεκινησε και ο σχεδιασμος....)
Βασίλη στο εδαφος εχω πετρα ( να σκεφτεις οτι θα φερω σφυρα για να σκαψω ....) οποτε δεν εχω προβλημα με καθιζησεις κτλ. Το παχους του μπετου δεν ειναι προβλημα. Πολυ ενδιαφερον αυτο με το bottom drain. Δεν το ειχα παρει καθολου υποψιν μου. Θα διαβασω μερικα πραγματα και θα δω τι θα κανω.....
Για το θεμα του σκιμερ επισης δεν ειχα σκοπο να κανω τιποτα....Ελεγα οτι με μια αποχη μια στο τοσο το χειμωνα θα εκανα δουλεια.... Εξαλλου το χειμωνα δεν μπορει και κανεις να κατσει εξω..... Η δαμασκηνια ειναι αυτη με το κοκκινο/σκουρο φυλλωμα πραγματι....
Δεν μου εχει μεινει χρονος να παω στο πετ σοπ για να δω το φιλτρο (αν και μαλλον τελικα με βλεπω για diy....) To Σ/Κ που θα εχω περισσοτερο χρονο θα το ψαξω καλυτερα.
Τώρα παω να βάλω μπρος την ψησταρια γιατι πεινασα....

ΥΓ θα σας βαλω και μερικες φωτογραφιες του χωρου για να μου πειτε την γνωμη σας μολις γυρισω στο σπιτι.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-07-11, 16:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
...Ελεγα οτι με μια αποχη μια στο τοσο το χειμωνα θα εκανα δουλεια.... Εξαλλου το χειμωνα δεν μπορει και κανεις να κατσει εξω.....
Νομίζεις ότι κατά την καλοκαιρινή περίοδο δεν υπάρχουν πράγματα που θα πέσουν στη λίμνη. Υπάρχει ανάλογα βαρετό πρόγραμμα και για τα δύο (air bottom drain & surface skimmer) και το καλοκαίρι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δαμασκηνια ειναι αυτη με το κοκκινο/σκουρο φυλλωμα πραγματι....
Όνειρο αυτό το δέντρο. Λιγάκι πρόβλημα εκεί που θα ρίχνει τα φύλλα της, αλλά χαλάλι της ο κόπος.

Δεν μου εχει μεινει χρονος να παω στο πετ σοπ για να δω το φιλτρο (αν και μαλλον τελικα με βλεπω για diy....) To Σ/Κ που θα εχω περισσοτερο χρονο θα το ψαξω καλυτερα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα παω να βάλω μπρος την ψησταρια γιατι πεινασα....
¶ντε...και ο Χαλβάς περιμένει από χθες...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ θα σας βαλω και μερικες φωτογραφιες του χωρου για να μου πειτε την γνωμη σας μολις γυρισω στο σπιτι.....
Πράγματι, θα βοηθήσουν.

Miχάλη, πριν ξεκινήσεις σου ζητούσα να σκεφτείς τη συμβουλή μου. Είχα λίμνες, είδα πολλές άλλες, έχω τώρα λίμνη με τον συνδυασμό των δύο (air bottom drain & surface skimmer) οπότε σου συστήνω τη χρήση των δύο. Ειλικρινά, θα σε καλύψουν σε πολλά θέματα μέριμνας και θα σου ελευθερώσουν χρόνο για να απολαμβάνεις περισσότερο τη λίμνη σου. Μέριμνες, θα δεις, θα υπάρξουν πολλές τώρα που ξεκίνησες, οπότε θα χρειάζεσαι το χρόνο. Θέλω να σε προλάβω, επειδή προσθήκη αργότερα δεν μπορεί να γίνει, εκτός από τη χρήση κινητού εξοπλισμού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-07-11, 17:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Miχάλη, πριν ξεκινήσεις .........
Ηλία αυτοί θα σε ξαναβαφτίσουν στη λίμνη σου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-07-11, 20:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Χα,χα,χα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-07-11, 22:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Πεεεε....Όλο αυτό τον καιρό Μιχάλη τον γνώριζα από το νικ του. Πού να' ξερα ότι το i θα ήταν Ηλίας και ολόκληρο Michal το επίθετο.

Συγνώμη παίδες...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-07-11, 16:58
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Μερικες φωτογραφιες απο το χωρο που θα φιλοξενισει την λιμνη....






__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-07-11, 17:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μια χαρά ο χώρος...και αρκετός απ' ότι βλέπω.
Κάνε σκέψεις για κοι Ηλία. Εϊναι κρίμα να μην προχωρήσεις σε αυτό με τόσο χώρο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-07-11, 18:56
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Αυτο που με προβληματιζει δεν ειναι το μεγεθος της λιμνης λογω κοστους.... Αυτο που φοβαμαι ειναι η ΔΕΗ. Αυτο ειναι το μονο που με φρεναρει....
Μια λιμνη 6000 λιτρων τι περιπου "καιει" απο ΔΕΗ ? εννοω για τι watt μιλαμε ? Εγω υπολογιζα μεχρι τωρα να εχω ενα φιλτρο και τιποτα αλλο αλλα τωρα με βαλατε σε σκεψεις με τα σκιμερ b.d κτλ. Που θα φτασω με ολα αυτα ? Σε τι καταναλωσεις δηλαδη ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-07-11, 19:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που με προβληματιζει δεν ειναι το μεγεθος της λιμνης λογω κοστους.... Αυτο που φοβαμαι ειναι η ΔΕΗ. Αυτο ειναι το μονο που με φρεναρει....
Μια λιμνη 6000 λιτρων τι περιπου "καιει" απο ΔΕΗ ? εννοω για τι watt μιλαμε ? Εγω υπολογιζα μεχρι τωρα να εχω ενα φιλτρο και τιποτα αλλο αλλα τωρα με βαλατε σε σκεψεις με τα σκιμερ b.d κτλ. Που θα φτασω με ολα αυτα ? Σε τι καταναλωσεις δηλαδη ?
Mια δεξαμενή 6000 λίτρων και μάλιστα με κοφτά τοιχώματα, όπως η κατασκευή που θα κάνεις εσύ, είναι ότι πρέπει για να κάνεις μια καλή επιλογή 6 όμορφων κοι που θα την στολίζουν για αρκετά χρόνια, μέχρι να τα πάρουν τα εγγόνια σου..., τέρατα πλέον. Μη νομίσεις ότι 6 τέτοια ψάρια είναι λίγα! Προσψπικά μέχρι πριν λίγο καιρό, νόμιζα μεγάλη βλακεία να έχω ένα τόσο μεγάλο σύστημα και να έχω μέσα το πολύ 13 ψάρια. Σήμερα λοιπόν που βλέπω με τα μάτια μου την απίστευτη εξέλιξη αυτών των ψαριών, έχω αναθεωρήσει εντελώς την άποψή μου αυτή και λέω ότι για να το λένε κάποιοι πιο γνώστες από εμένα αυτό, κάτι θα ξέρουν. Σήμερα που μιλάμε έχω 3 ψάρια σχεδόν 50εκ, αν δεν τα έχουν ξεπεράσει και υπολογίζω σε δύο χρόνια να έχουν φτάσει πια τα 75εκ.

Αν είναι όμως να πας για κοι, τότε είναι καλύτερα να δημιουργήσεις ένα τεχνητό διάδρομο τουλάχιστον 5 μέτρων. Εϊναι λοιπόν καλύτερα να αλλάξεις λιγάκι τα πλάνα σου στο σχεδιασμό. π.χ. ένα σχήμα 0.90μ βάθος Χ 5.00μ Χ 1.80μ είναι ένα τέλειο σύστημα για αυτά τα ψάρια. Με δεδομένο δε ότι τα λίτρα σου θα είναι κάπου στα 8000 λίτρα, μια οικονομική αντλία των 85watt και 12,000 λίτρων θα είναι σούπερ. Το skimmer και το bottom drain θα τα συνδέσεις πάνω στην ίδια αντλία, αλλά εννοείται ότι στο φίλτρο σου θα υπάρχει βάνα ελέγχου ροής.

Παίδες ή ηλεκτρολόγοι, για μετατρέψτε την κατανάλωση των 85watt σε ευρά...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-07-11, 20:08
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

τι μαρκες παιζουν απο αντλιες ? Εχεις καμια να προτεινεις ? Γιατι σιγουρα οι επιλογες εδω θα ειναι περιορισμενες.....και θα πρεπει να παραγγειλω απο Αθηνα.
Γιατι πρεπει να εχει το φιλτρο βανα ελεγχου ροης ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-07-11, 12:05
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Λοιπον κανονισα και την Τεταρτη ερχεται μηχανημα και ξεκιναμε το σκαψιμο !! Πεστε μου καλη αρχη .....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-07-11, 12:08
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Kαλη αρχη Ηλια.Ευχομαι να μην βρεις πολυ βραχο και σου παει ο κουκος αιδονι με το σφυρι...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-07-11, 12:19
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Καλό σκάψιμο και ευχή μου να βρείτε και ένα σεντούκι με χρυσές λίρες.

ΥΓ Τα μισά δικά μου για τα πνευματικά δικαιώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-07-11, 14:14
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

αν χρειαστει πολυ σφυρι με βλεπω να το κανω σε δοσεις.....

αν βρω σεντουκι με χρυσες λιρες μαλλον θα χρειαστω ......μεγαλυτερα μηχανηματα..

Τον κοκκορα τον σφαζουν οταν πεσει το πρωτο μπετο αλλα βλέπω να μην κρατιεμαι και να σφαξω κανενα και στην εκσκαφη....

Σε αυτο το σεχεδιο κατεληξα. Ογκος καθαρος 7918 λιτρα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  limni1.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  33,4 KB  
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-07-11, 12:07
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Να ακομα μερικα σχεδια


-------------------------
Μερικες ακομα ερωτησεις. Το παρτερι σε τι βαθος πρεπει να ειναι απο την επιφανεια του νερου ωστε να πατησουν σωστα οι γλαστρες ? Το εχω υπολογισει 40 εκ κατω απο την επιφανεια του νερου. Μηπως ειναι πολυ ?
Για την συγκεκριμενη λιμνη τι κυκλοφορητη προτεινεται ? Πόσα λιτ/ωρα ? Και αν εχετε να προτεινεται καποιον συγκεκριμενο ακομα καλυτερα. Bottom drain δεν θα βαλω μαλλον. Για φωτισμο μεσα στο νερο τι φωτιστικα υπάρχουν ? Βαζεται αυτα που χρησιμοποιουν και στις πισινες ? Επίσης ο χωρος του φιλτρου (που θα ειναι diy) θα εχει διαστασεις (μηκος-πλατος υψος) 1,0*0,45*0,50. Ειναι οκ ? Σε ποσους χωρους θα πρεπει να το χωρισω και με τι υλικα ? (εχω δει μια παρομοια παρουσιαση στο γη & υδωρ). Χρειαζεται να βαλω και τιποτα αλλο για πιο πολυ κυκλοφορια στην αλλη πλευρα της λιμνης (δεξια) ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη imichal : 31-07-11 στις 12:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πληροφοριες! stavaigi Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 9 26-10-10 10:15
πληροφοριες για co2 Psytrancer Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-02-09 03:04
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ CHRIS4204 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-10-08 10:50
Πληροφοριες για D.I.Y CO2 Θεοδωρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 20 18-07-07 21:34
Πληροφοριες maiktr Ζωοτόκα 5 03-11-05 12:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,24240 seconds with 16 queries