Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-05-17, 10:21
BabiRico Ο χρήστης BabiRico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2016
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Φίλτρο από εσωτερικό σε εξωτερικό

Γειά σας,

Χθες το βράδυ χάλασε η αεραντλία του φίλτρου μου. Ήταν ένα aquaflux 200 της aquatlantis που το είχε μέσα το 55lt ενυδρείο μου. Τα ψαράκια μου είναι δύο χρυσόψαρα, ένα funtail και ένα comet telescope. Αυτή τη στιγμή είναι και τα δύο στα 7 cm.

Γνωρίζω οτι έχω μικρό ενυδρείο για τα ψαράκια μου και έχω σκεφτεί τη λύση της εξωτερικής λίμνης. Δεν έχω δυνατότητα για μεγαλυτερο ενυδρείο.

Η πρώτη μου κίνηση ήταν να αντικαταστήσω την αεραντλία με μια ισχυρότερη που είχα για προετοιμασία νερού για τις αλλαγές.

Οι μετρήσεις μου είναι καλές.

Θα εκτιμούσα κάποια απάντηση από γνώστες στα παρακάτω ερωτήματα.

Ερώτηση 1.
Μετά από διάβασμα στο forum σε ανάλογες περιπτώσεις προτάθηκε η αλλαγή του εσωτερικού με.εξωτερικό φίλτρο. Ποιό μου προτείνετε για την περίπτωσή μου;

Ερώτηση 2
Για να στρώσει το καινούριο πρέπει να δουλεύει παράλληλα με το παλιό; αν ναί για πόσο καιρό;

Ερώτηση 3
Σε περίπτωση που με συμβουλέψετε να το αντικαταστήσω το εσωτερικό με εξωτερικό, το βιολογικό υλικό που έχω μέσα να το μεταφέρω στο καινουριο; αυτή τη στιγμή έχω ολα τα εξαρτήματα του biobox φίλτρου (άνθρακα, σφουγγάρι, υαλοβάμβακα, aquaclay, και χύμα aquaclay μπιλίτσες). Όλα βρίσκονται σε cartridge, οπότε το μόνο που θα μπορούσα να μεταφέρω είναι το χύμα aquaclay.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-17, 10:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια δεν χρειάζεται να έχεις και αεραντλία μόνιμα,
την κρατάς μόνο για ώρα ανάγκης.
1) Αν το φίλτρο σου δεν έχει πρόβλημα , δεν βλέπω τον λόγο να το αλλάξεις,
το συγκεκριμένο εσωτερικό δουλεύει μια χαρά και έχει ικανοποιητικό χώρο για βιολογικό υλικό. Μόνο βγάλε το κουτάκι με τον άνθρακα και αντικατέστησε τον με βιολογικό υλικό.
Προφανώς αυτό που διάβασες για τα εσωτερικά φίλτρα εννοούσαν για τα μικρά εσωτερικά φιλτράκια που έχουν αρκετά ενυδρεία. Επίσης δεν είναι και τόσο εύκολο να το αφαιρέσεις , θα πρέπει να κόψεις τις σιλικόνες που είναι κολλημένο στο τζάμι.
2) Για να στρώσει ένα καινούριο φίλτρο με καινούριο βιολογικό υλικό θα πρέπει να δουλέψει παράλληλα με το παλιό τουλάχιστον 1 μήνα , και εγώ θα πρότεινα μετά τον μήνα σταδιακή αφαίρεση του βιολογικού υλικού από το παλιό φίλτρο τουλάχιστον ανά 1 εβδομάδα. Δηλαδή μετά τον 1 μήνα παράλληλης λειτουργίας αφαιρούμε από το παλιό φίλτρο το 1/3 του βιολογικού υλικού ή το πολύ το 1/2, την επόμενη εβδομάδα το ίδιο κοκ.Αυτό ισχύει και για τα σφουγγάρια αν δεν τα πλένεις με νερό βρύσης, γιατί τότε και αυτά έχουν σημαντικό πληθυσμό βιολογίας. Αυτός είναι ο πιο ασφαλής και σίγουρος τρόπος για την ομαλή μετάβαση στο καινούριο φίλτρο
3) Και αυτό μπορείς να κάνεις, αλλά θα συνιστούσα αυτό που ανέφερα στη περίπτωση 2. Έτσι θα έχεις και φρέσκο και καθαρό βιολογικό υλικό, γιατί το παλιό ήδη θα έχει στουμπώσει λίγο. Επίσης δεν χρειάζεται να αγοράσεις καινούριο ακριβό βιολογικό υλικό, με ελαφρόπετρα μπορείς πολύ άνετα να κάνεις τη δουλειά σου, είναι από τα καλύτερα βιολογικά υλικά, για να μη πω το καλύτερο, είναι και υπερβολικά φθηνό, με 2 Ευρώ γεμίζεις 2 και 3 φίλτρα αρκεί να της κάνει ένα καλό πλύσιμο γιατί έχει αρκετή σκόνη
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-17, 11:25
BabiRico Ο χρήστης BabiRico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2016
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια δεν χρειάζεται να έχεις και αεραντλία μόνιμα,
την κρατάς μόνο για ώρα ανάγκης.
1) Αν το φίλτρο σου δεν έχει πρόβλημα , δεν βλέπω τον λόγο να το αλλάξεις,
το συγκεκριμένο εσωτερικό δουλεύει μια χαρά και έχει ικανοποιητικό χώρο για βιολογικό υλικό. Μόνο βγάλε το κουτάκι με τον άνθρακα και αντικατέστησε τον με βιολογικό υλικό.
Προφανώς αυτό που διάβασες για τα εσωτερικά φίλτρα εννοούσαν για τα μικρά εσωτερικά φιλτράκια που έχουν αρκετά ενυδρεία. Επίσης δεν είναι και τόσο εύκολο να το αφαιρέσεις , θα πρέπει να κόψεις τις σιλικόνες που είναι κολλημένο στο τζάμι.
2) Για να στρώσει ένα καινούριο φίλτρο με καινούριο βιολογικό υλικό θα πρέπει να δουλέψει παράλληλα με το παλιό τουλάχιστον 1 μήνα , και εγώ θα πρότεινα μετά τον μήνα σταδιακή αφαίρεση του βιολογικού υλικού από το παλιό φίλτρο τουλάχιστον ανά 1 εβδομάδα. Δηλαδή μετά τον 1 μήνα παράλληλης λειτουργίας αφαιρούμε από το παλιό φίλτρο το 1/3 του βιολογικού υλικού ή το πολύ το 1/2, την επόμενη εβδομάδα το ίδιο κοκ.Αυτό ισχύει και για τα σφουγγάρια αν δεν τα πλένεις με νερό βρύσης, γιατί τότε και αυτά έχουν σημαντικό πληθυσμό βιολογίας. Αυτός είναι ο πιο ασφαλής και σίγουρος τρόπος για την ομαλή μετάβαση στο καινούριο φίλτρο
3) Και αυτό μπορείς να κάνεις, αλλά θα συνιστούσα αυτό που ανέφερα στη περίπτωση 2. Έτσι θα έχεις και φρέσκο και καθαρό βιολογικό υλικό, γιατί το παλιό ήδη θα έχει στουμπώσει λίγο. Επίσης δεν χρειάζεται να αγοράσεις καινούριο ακριβό βιολογικό υλικό, με ελαφρόπετρα μπορείς πολύ άνετα να κάνεις τη δουλειά σου, είναι από τα καλύτερα βιολογικά υλικά, για να μη πω το καλύτερο, είναι και υπερβολικά φθηνό, με 2 Ευρώ γεμίζεις 2 και 3 φίλτρα αρκεί να της κάνει ένα καλό πλύσιμο γιατί έχει αρκετή σκόνη
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
σε ευχαριστώ.

Σημείωση: Το biobox δεν είναι κολλημένο με σιλικόνη, αφαιρείται με βεντούζες.

1. Χθες για να μπορέσω να βγάλω τη χαλασμένη αντλία η οποία είχε σφηνώσει μέσα, αναγκάστηκα να βγάλω όλα τα cartridges σε ένα κουβά ενυδρειακού νερού, καθώς και τις χύμα aquaclay, αλλά για να γίνει αυτό χρειάστηκε να το αφαιρέσω όλο το κουτί.

2. Όταν λέμε βιολογικό υλικό προφανώς εννοούμε το χύμα σωστά; Το σφουγγάρι και το aquaclay του φίλτρου είναι μέσα σε πλαστικό cartridge που για να αφαιρεθουν πρέπει να το σπάσω.

3. Λες οτι το παλιό βιολογικό υλικό θα έχει στουμπώσει. Τί απ όλα στουμπώνει; το μονο που βρήκα στουμπωμένο ήταν η χαλασμένη αντλία από ακαθαρσίες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-17, 11:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν βγαίνει έτσι εύκολα το κουτί τότε πας εύκολα σε εξωτερικό φίλτρο
1) Αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε φίλτρο, να χαλάσει η αντλία δηλαδή , και είναι το ίδιο δύσκολο στην αντικατάσταση αλλά και επισκευή
2) Ναι βιολογικό υλικό λέμε το "χύμα", άσχετα ότι σε κάποια φίτρα το ρόλο του βιολογικού υλικού τον έχουν τα σφουγγάρια αφού δεν έχει τίποτα άλλο μέσα.
Αυτό το ότι είναι σε κουτί που δεν ανοίγει δεν είναι καλό, μάλλον το έχουν για να σε αναγκάσουν να αγοράζεις μόνο από αυτούς αναλώσιμα.
3) Το βιολογικό υλικό ανά 3-6 μήνες θέλει ελαφρύ ξέπλυμα με νερό ενυδρείου, και ανά 6-12 μήνες χρειάζεται να αντικαθίσταται ή να βράζουμε το 1/3 του υλικού, την επόμενη φορά το άλλο 1/3 κοκ , έτσι μέσα λιγότερο από 1 χρόνο το υλικό είναι πάλι στην αρχική μορφή.
Αυτό το κάνουμε γιατί κλείνουν οι πόροι του.
Το καλό με την ελαφρόπετρα είναι πως επειδή είναι σχεδόν τσάμπα δεν χρειάζεται να τη βράσουμε,
πετάμε ή χαρίζουμε για μπόλι το 1/3 και βάζουμε καινούρια,
και έτσι το βιολογικό μας υλικό είναι πάντα καθαρό και μπορεί να υποστηρίξει μεγάλο πληθυσμό βιολογίας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-17, 11:43
BabiRico Ο χρήστης BabiRico δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2016
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βγαίνει έτσι εύκολα το κουτί τότε πας εύκολα σε εξωτερικό φίλτρο
1) Αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε φίλτρο, να χαλάσει η αντλία δηλαδή , και είναι το ίδιο δύσκολο στην αντικατάσταση αλλά και επισκευή
2) Ναι βιολογικό υλικό λέμε το "χύμα", άσχετα ότι σε κάποια φίτρα το ρόλο του βιολογικού υλικού τον έχουν τα σφουγγάρια αφού δεν έχει τίποτα άλλο μέσα.
Αυτό το ότι είναι σε κουτί που δεν ανοίγει δεν είναι καλό, μάλλον το έχουν για να σε αναγκάσουν να αγοράζεις μόνο από αυτούς αναλώσιμα.
3) Το βιολογικό υλικό ανά 3-6 μήνες θέλει ελαφρύ ξέπλυμα με νερό ενυδρείου, και ανά 6-12 μήνες χρειάζεται να αντικαθίσταται ή να βράζουμε το 1/3 του υλικού, την επόμενη φορά το άλλο 1/3 κοκ , έτσι μέσα λιγότερο από 1 χρόνο το υλικό είναι πάλι στην αρχική μορφή.
Αυτό το κάνουμε γιατί κλείνουν οι πόροι του.
Το καλό με την ελαφρόπετρα είναι πως επειδή είναι σχεδόν τσάμπα δεν χρειάζεται να τη βράσουμε,
πετάμε ή χαρίζουμε για μπόλι το 1/3 και βάζουμε καινούρια,
και έτσι το βιολογικό μας υλικό είναι πάντα καθαρό και μπορεί να υποστηρίξει μεγάλο πληθυσμό βιολογίας
Πιο σαφής και κατατοπιστικος δεν γινοταν να γίνεις. Με κάλυψες σε όποια απορία είχα. Να σαι καλά!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εσωτερικό Sump VS εξωτερικό φίλτρο costachri Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 31-12-14 15:22
Τροποποίηση εσωτερικό φίλτρο σε εξωτερικό mafia DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 29-07-08 13:34
Εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο??? arxariosss Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 21-10-07 11:18
Εσωτερικό φίλτρο vs εξωτερικό Fanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 27-09-05 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04760 seconds with 15 queries