Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-03, 12:13
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Πρόβλημα άλγης και ανάπτυξης φυτών

Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες για την κατάσταση του κοινωνικού φυτεμένου ενυδρείου μου.Τις τελευταίες εβδομάδες μου έχει εμφανιστεί ένα είδος άλγης που δεν το είχα ξαναδεί έως τώρα.Απ'ότι είδα από ένα αρθρο πρέπει να λέγεται fuzz algae.Φεύγει εύκολα με ένα τίναγμα στα φύλλα των φυτών αλλά ξαναδημιουργείται μερικές ώρες αργότερα.Έχω αφαιρέσει αρκετή όταν αλλάζω το νερό αλλά μου ξαναεμφανίζεται.Επίσης παραμένει σε αρκετά φυτά και στο χαλίκι brush algae.στο ενυδρείο έχω φυτά όπως : Hygrophilla polysperma,Limnophilla sessiflora,cabomba caroliniana, Bacopa caloniana,Ceratophyllum demersum,cryptocoryne becketti,hygrophilla difformis. Ρίχνω εδώ και αρκετό καιρό διάλυμα ΚΝΟ3 που έχω φτιάξει ,σύμφωνα με τις οδηγίες του chuck γιατί μετρώντας τα νιτρικά μου αυτά ήταν πάντα 0.Η ποσότητα που ρίχνω είναι 1ml. Βέβαια τα νιτρικά μου εξακολουθούν να είναι στο 0 ή κοντά σε αυτό. Τα φύλλα σε μερικά φυτά μαυρίζουν και σαπίζουν όταν αυτά αρχίζουν να μεγαλώνουν , έτσι δημιουργούνται μεγάλα διαστήματα κορμού χωρίς φύλλα. Γι'αυτό ρίχνω εβδομαδιαία μετά τις αλλαγές νερού φλορρεα-φερρεαλ σε μικρές ποσότητες 3 και 4 ml αντίστοιχα. Οι τελευταίες μετρήσεις του νερού έδειξαν : ph=7.1 - gh=13 - kh= 8 - NO3=0 - PO4=0 - Cu=0.1 - Fe=0.2. To ενυδρείο έχει περίπου 67lt καθαρό όγκο νερού και φωτίζεται με 2χ15W daylight & 1χ15W warmlight 11h.

Ευχαριστώ για την υπομονή στην ανάγνωση, θα ήθελα καμμιά γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-03, 13:03
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το βρίσκω λίγο απίθανο να έχεις NO3 kai PO4 μηδέν. Έχεις βέβαια φυτά γρήγορης ανάπτυξης που τρώνε πολύ γρηγορα τα νιτρικά και φωσφορικά αλλά πάλι να το ρίχνουν στο μηδέν λίγο δύσκολο. Μήπως τα tests σου έχουν λήξει; Δοκίμασε κάποιο άλλο τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-03, 14:25
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση να έχεις νιτρικά η/και φωσφωρικά μηδέν σε συνδυασμό βέβαια με την έκρηξη άλγης που εχεις.Παντως συμφωνω με τον discusman για επιβεβαιωση των μετρήσεων σου με άλλο test.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-03, 15:21
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Πρόβλημα άλγης και ανάπτυξης φυτών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NTABOS
Ρίχνω εδώ και αρκετό καιρό διάλυμα ΚΝΟ3 που έχω φτιάξει ,σύμφωνα με τις οδηγίες του chuck γιατί μετρώντας τα νιτρικά μου αυτά ήταν πάντα 0.
Μήπως έχεις κάνει αραιό το ΚΝΟ3???
Γιατί δεν κάνεις ενα τεστ ΝΟ3 σε λιγα λίτρα καθαρό νερό που να περιέχει ΚΝΟ3 (Νιτρικό κάλιο) να δείς αν δουλεύει το τεστ κιτ σου.
Γιατι αν δουλεύει το τεστ κιτ σημαίνει πως έχεις πολύ γρήγορη απορόφηση και θα πρέπει να αυξήσεις την δόση.
Πρωτα θα πρέπει να σιγουρευτείς αν δουλεύει το τεστ σωστά.
Ποτάσιο ρίχνεις?
Ο σίδηρος βλέπω πως είναι σωστός.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-03, 11:04
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Το διάλυμα γίνεται αναμιγνύωντας 1TBS KNO3 σε 200 ml, το οποίο όταν διαλυθεί σε 18g tank δίνει 0,75ppm KNO3.
Εχθές έκανα τα test που είπες . Στην αρχή μετρώντας το νερό του ενυδρείου για ΝΟ3 .Βρέθηκε τιμή γύρω στα 20mg/l, κατόπι έκανα μια άλλη μέτρηση ρίχνωντας μαι 0,6ml διάλυμα ΝΟ3 .Η μέτρηση έδειξε το ίδιο αποτέλεσμα. Μετρώντας το νερό της βρύσης έδειξε 0.
Κατόπι, έκανα άλλες 3 μετρήσεις του νερού του ενυδρείου και έδειξαν αυτή την φορά σχεδόν 0. Τι να πω και τι να πιστέψω
Το θέμα είναι ότι αυτή η μέτρηση για να γίνει, ρίχνεις από ένα σωληνάριο μια ποσότητα σε μορφή σκόνης, χρησιμοποιώντας ένα δοσομετρικό stick, το οποίο ίσως να περιπλέκει τα πράγματα, ως αναφορά ότι η ποσότητα δεν θα είναι πάντα η ίδια .Το test είναι της sera aqua test kit.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-03, 16:49
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Τις τελευταίες εβδομάδες μου έχει εμφανιστεί ένα είδος άλγης που δεν το είχα ξαναδεί έως τώρα.Απ'ότι είδα από ένα αρθρο πρέπει να λέγεται fuzz algae.Φεύγει εύκολα με ένα τίναγμα στα φύλλα των φυτών αλλά ξαναδημιουργείται μερικές ώρες αργότερα

Η άλγη εξακολουθεί να υπάρχει, αυτό που παρατηρώ είναι ότι αυτός ο τύπος άλγης διαλύεται εντελώς όταν προσπαθήσεις να το απομακρύνεις από τα φύλλα και σου αφήνει μια μαυρίλα στα δάχτυλα.Επίσης δεν μυρίζει.
Τι μπορεί να είναι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04180 seconds with 12 queries