Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-09, 20:12
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Χρειάζομαι βοήθεια για να επιλέξω ψαράκια.

Καλησπέρα στην παρέα!
Θα χρειαστώ την βοήθεια σας για να επιλέξω την σωστή σύνθεση ψαριών-φυτών.
Πρόσφατα χάρισα ένα ενυδρείο μαζί με τα ψαράκια μου.
Οπότε τώρα ξεκινάω πάλι από την αρχή!
Έχω ένα ενυδρείο 100Χ40Χ60 ΚΑΘΑΡΕΣ διαστάσεις. 240lt πραγματικά.
(Το 60 στο ύψος είναι περισσότερο από ~70 αλλά υπολογίζω 60 γιατί μέχρι εκεί θα έχει νερό το ενυδρείο & στον πάτω έχει υπόστρωμα που καταναλώνει χώρο.)

Μέχρι τώρα έχω καταλήξει στην εξής σύνθεση:

4 Botia Macracanthus
4 Ancistrus dolichopterus (δύο αρσενικά - δύο θυληκά)
15 Poecilia Reticulata (πέντε αρσενικά - δέκα θυληκά)

Θα ήθελα να υιοθετίσω και μερικές Caridina Japonica, αλλά δυστηχώς δεν είμαι αρκετά ενημερωμένος ως προς την αναπαραγωγή και τις ανάγκες που έχουν όπως επίσης και σχετικά με το αν θα καταφέρουν να συμβιώσουν αρμονικά.

Από φυτά έχω καταλήξει με σιγουριά μόνο στα:
Ceratophyllum Demersum
Και άν υπάρχει δυνατότητα να βρεθεί και το
Ceratophyllum Submersum.

Περιμένω την γνώμη-γνώση-άποψη σας σχετικά με τις επιλογές μου, καθώς επίσης και τις προτάσεις-συμβουλές σας.

Θα ήθελα να μου προτείνεται άλλα είδη ψαριών που πιθανών να συμβιώνουν αρμονικά, καθώς και άλλα ήδη φυτών που θα είναι ωραία αισθητικά αλλά και θα κάνουν τα ψάρια να νιώθουν άνετα!

Αν και νομίζω πως είμαι στο όριο της χωρητικότητας του ενυδρείου, σε σχέσι με την προς στιγμήν σκεπτόμενη ιχθυοφόρτιση, ειδικότερα αν λάβω υπ'όψιν μου της πιθανές επερχόμενες γέννες!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την συμμετοχή και την ευγένεια σας!
Με εκτίμηση, Νικος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-09, 08:41
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

φιλε δεν κανεις ενα θαλασσινο fish only??????????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-09, 12:45
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Θαλασσινό ε;
Είναι πραγματικά πειρασμός!
Όμως δεν ξέρω καθόλου και δεν γνωρίζω αν τα λίτρα μου επαρκούν για κάτι αξιόλογο ή το αποτέλεσμα θα είναι μια "γυάλα" για τα ψαράκια μου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-09, 18:15
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

240 lt... εχεις πολλες επιλογες.
δε ξερω να σου απαντησω αν ταιριαζουν τα ψαρακια που διαλεξες μεταξυ τους..αλλα...
240λτ για guppies?!!!!!
Ωραιος!!!!
Τελειο θα ειναι μετα απο 2-3 γενες!!!!

μην αλλαξεις γνωμη
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-09, 21:09
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε μου, σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου!
Και εγώ καταβάθος θα προτιμούσα νε μείνω με ενυδρείο γλυκού νερού.
Θεωρώ πως τα θαλασσινού είναι "ανώτερα" με μεγαλύτερη δύναμη έλξης και ικανοποίησης.
Ωστόσο, μεγαλύτερη δύναμη = μεγαλύτερη ευθύνη (Benjamin "Ben" Parker).

Θα με ενδιέφερε να φιλοξενήσω οποιοδήποτε είδος, θα αντιχούσε "πρωτότυπο".
Παλιότερα είδα υποβρύχιο βατραχάκι να καταβροχθίζει ένα guppy, οπότε παραμένω επιφυλακτικός. Δυστυχώς δεν θυμάμαι, οικογένεια - γένος - είδος, για να αναφέρω.

Θα είμουν ικανοποιημένος αν βέβαια μπορούσα να φιλοξενήσω πέραν απο τις γαρίδες, κάποιο είδος ασπόνδυλου - αστακού - καβουριού - χελώνας κα.

Αναμένω απόψεις για σαλιγκάρια (αν υπάρχει είδος που να μην κινδυνεύει απο τα Botia Macracanthus), όπως επίσης και για κάποιο είδος βατράχου, χωρίς όμως κίνδυνο!

Βασική προϋπόθεση, να υπάρχει επάρκεια χώρου..
Θα μπορούσα βέβαια να αφαιρέσω κάποιο είδος, για να προσθέσω κάποιο άλλο.
Παραμένω λοιπόν ανοιχτός σε προτάσεις και συμβουλές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την συμμετοχή και την ευγένεια σας!
Με εκτίμηση, Νικος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-09, 02:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια χαρα κι απο μενα !
Μέχρι τώρα έχω καταλήξει στην εξής σύνθεση:

Παράθεση:
4 Botia Macracanthus
4 Ancistrus dolichopterus (δύο αρσενικά - δύο θυληκά)
15 Poecilia Reticulata (πέντε αρσενικά - δέκα θυληκά)

Θα ήθελα να υιοθετίσω και μερικές Caridina Japonica, αλλά δυστηχώς δεν είμαι αρκετά ενημερωμένος ως προς την αναπαραγωγή και τις ανάγκες που έχουν όπως επίσης και σχετικά με το αν θα καταφέρουν να συμβιώσουν αρμονικά.
Η δικη μου αποψη ειναι οτι τα ειδη που διαλεξες δυστυχως δεν μπορουν αν συνυπαρξουν.
Τα Guppy θελουν νερο σκληρο και αλκαλικο, ενω τα αλλα 2 ειδη ειναι ακριβως το αντιθετο...νοιωθουν καλυτερα σε οξινο νερο με χαμηλες σκληροτητες.Τα clown botia δε, γινονται ψιλοτεραστια και ζουν σε κοπαδακι, οποτε μεγαλωνωντας θα απαιτησουν περισσοτερο χωρο. Για 5-6 ατομα θα προτεινα τουλαχιστον 300-400 λιτρα.
Αν επιλεξεις τα guppy μπορεις να βαλεις γαριδες amano ,οι οποιες δεν αναπαραγονται ομως στο γλυκο νερο, καθως και red cherry που γεννανε στο ενυδρειο και θα εχεις και ααναπαραγωγες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-09, 05:08
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε Raven, σ'ευχαριστώ για την συμμετοχή σου.
Μετά την ενημέρωση σου, και λίγο ψάξιμο, αλλάζει το πλάνο και έχει ώς εξής:

15 Poecilia Reticulata (πέντε αρσενικά - δέκα θυληκά)
Caridina Japonica (Πόσες αριθμιτικά
Neocaridina Heteropoda (Πόσες αριθμιτικά

Ceratophyllum Demersum
Ceratophyllum Submersum

Τα guppies γενικότερα κολυμπούν σε όλο το φάσμα του ενυδρείου, (βυθός - μέσο - κορυφή), και τρέφονται κυρίος απο την κορυφή και το μέσο.
Χρειάζομαι λοιπόν ψάρια που ως διατροφική και κολυμβητική συνήθεια να έχουν τον βυθό. Έτσι θα εξασφαλίσω οτι θα μένει σχετικά καθαρός αλλα και θα υπάρχει αρμονικότητα στο ενυδρείο.

Εφ'όσον θα βάλω φυτά, χρειάζομαι προτάσεις για ασπόνδυλα τα οποία δεν θα τρώνε κατα κύριο λόγο φυτά. Δεν με πειράζει να τρώνε λίγο, αλλά θα ήθελα το ενυδρείο μου να παραμείνει φυτεμμένο.

Εφόσον δεν θα φιλοξενίσω Botia Macracanthus, θα μπορέσω να βάλω σαλιγκαράκια.
Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνεται κάποια τα οποία να μην τρέφονται κατα κύριο λόγο απο φυτά, και να αναπαράγονται.

Βασικό κριτήριο για όλες τις επιλογές είναι η δημιουργία "εύκολου" οικοσυστήματος.
Για αυτόν τον λόγο οι κάτοικοι είναι όλοι προτεινόμενοι για αρχάριους.

Υπάρχει κανείς που να μπορεί να προτείνει, βατραχάκι - καβουράκι - αστακό - σαλιγκάρι - χελωνάκι, για κατοίκηση κάτω απο τέτοιες συνθήκες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την συμμετοχή και την ευγένεια σας!
Με εκτίμηση, Νικος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-06-09, 11:45
Το avatar του χρήστη ChristosΒ
ChristosΒ Ο χρήστης ChristosΒ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Από σαλιγκάρια υπάρχουν διάφορα είδη, π.χ. apple snails, τα υπόλοιπα (χαλώνες, αστακοί, κτλ) δυστυχώς είναι ακατάλληλα για το ενυδρείο που σκέφτεσαι!
__________________
Since even quite common men have souls, no increase in material wealth will compensate them for arrangements which insult their self-respect and impair their freedom (R.H. Tawney)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-06-09, 16:18
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου!

Κατ'αρχήν να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει το Limnopilos Νaiyanetri στην Ελλάδα;

Αστακοί - Βατραχάκια - Χελωνάκια, αποκλείονται λοιπόν, ε;

Από ψάρια μέχρι στιγμής έχω guppies.
Απο γαρίδες, amano & red cherry.
Από φυτά κερατόφυλλο.

Χρειάζομαι βοήθεια σε σχέση με τα σαλιγκάρια:
-Planorbis corneus
-Melanoides tuberculata
-Pomacea bridgesi
-Helisoma nigricans

Ποιά από όλα προτείνεται και γιατί;
Δεν θα πρέπει να καταβροχθίζουν φυτά και αυγά.
Θα ήθελα να αναπαράγονται!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ακόμα δεν έχω τίποτα, πέραν του άδειου ενυδρείου!
Λέγοντας "έχω" εννοώ ότι έχω κατά νου οτι θα φιλοξενήσω τα συγκεκριμένα είδη.

Περιμένω τις απαντήσεις σας ανυπόμονα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-09, 19:15
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καβουρια αστακοι μακρια ειναι φονιαδες μεχρι να φανε το πρωτο μετα καθε βραδυ θα χανεισ απο ενα θα κατα σκαψουν το ενυδρειο θα σακατεψουν τα φυτα ασε που θα εχεισ μετακομιση καθε βραδυ και πολυ βρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-06-09, 19:28
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

εγω και αλλοι 3.257 ατομα εχουμε θαλλασινο 200 λιτρα... κια ειναι πολυ παρα πολυ ωραιο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-09, 05:54
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που μου αφιερώνεται!

Μετά απο αρκετό διάβασμα είμαι πλέον σίγουρος οτι θα παραμείνω στον κόσμο του γλυκού νερού.
Το θαλασσινό ενυδρείο, χρειάζεται μεγαλύτερες προϋποθέσεις, οικονομικές και χρόνου που δεν θα καταφέρω να ανταπεξέλθω.
Ξέρω δυστυχώς πως θα χάσω τον μαγευτικό αυτόν κόσμο, προς το παρών.
Ίσως στο μέλλον.

Η απορία μου σχετικά με το αν υπάρχει το Limnopilos Νaiyanetri στην Ελλάδα, συνεχίζεται.. (Εφ'όσον τα υπόλοιπα είδη καβουριού και οι αστακοί είναι μπελάς, τα διαγράφω απο το "menu").

Ακίνδυνα βατραχάκια υπάρχουν τελικά;
Αυτό που είχα δει εγώ να τρώει το guppy, είναι ένα σχεδόν ημι-διάφανο ροζ βατραχάκι.

Ξέρει κανείς οποιαδήποτε πληροφορία για υδρόβια χελωνάκια;
Είναι το ίδιο μπελάς; Σκάβουν;

Από ψάρια μέχρι στιγμής έχω guppies.
Απο γαρίδες, amano & red cherry.
Από φυτά κερατόφυλλο.

Είναι αλήθεια πως αν "δέσω" πάνω σε κάτι την Java Moss, αυτή σιγά σιγά θα αρχίσει να "ριζώνει" πάνω του; Θα με ενδιέφερε να ντύσω όλα τα διακοσμητικά με φυτό! Φαντάζομαι θα ταιριάζει στο ενυδρείο μου, καθώς δεν είναι ιδιαίτερα απαιτιτικό φυτό, ε;

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω στην "λίστα" μου και έναν, Pterygoplichthys Gibbiceps. Γνωρίζω πως είναι σχετικά επιθετικός αν βρεθούν 2 αρσενικοί.
Αν και θα ήθελα ένα ζευγάρι, δεν θα ρισκάρω την απώλεια του ενός. Οπότε σκέφτομαι μόνο για έναν. Είναι όμως κατάλληλο για το ενυδρείο μου; Τί απαιτήσεις έχει; Διάβασα πως είναι σχετικά ακατάλληλος για ενυδρεία με οωτόκα. Τα guppies που είναι ζωοτόκα, θα αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα; Με τα φυτά πώς θα τα πάει;

Χρειάζομαι βοήθεια σε σχέση με τα σαλιγκάρια:
-Planorbis corneus
-Melanoides tuberculata
-Pomacea bridgesi
-Helisoma nigricans

Ποιά από όλα προτείνεται και γιατί;
Δεν θα πρέπει να καταβροχθίζουν φυτά και αυγά.
Θα ήθελα να αναπαράγονται!

Γνωρίζω πως επαναλλαμβάνομαι αλλά θα ήθελα να είμαι πλήρως ενημερωμένος και κατατοπισμένος πριν πράξω οτιδήποτε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την συμμετοχή και την ευγένεια σας!
Με εκτίμηση, Νικος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-06-09, 10:50
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

την java μπορεις να την βαλεις οπου θελεις(σε ξυλο ή πετρα )την δενεις και πιανει..για τα αλλα που ρωτας θα σε βοηθησει καποιος αλλος....παντως ρε φιλε μπορεις να κανεις θαλασσινο...εχεις τα λιτρα,φιλτρα,ενα σκιμμερ θελεις.....χρονο δεν θελει..ενα βραχο και ψαρια θα εχεις..σε αυτο που εχεις τωρα θα πρεπει(αφου εχεις φυτα)να ασχοληθεις περισσοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-09, 03:12
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKEMNUKEMgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που μου αφιερώνεται!

Η απορία μου σχετικά με το αν υπάρχει το Limnopilos Νaiyanetri στην Ελλάδα, συνεχίζεται.. (Εφ'όσον τα υπόλοιπα είδη καβουριού και οι αστακοί είναι μπελάς, τα διαγράφω απο το "menu").

Ακίνδυνα βατραχάκια υπάρχουν τελικά;
Αυτό που είχα δει εγώ να τρώει το guppy, είναι ένα σχεδόν ημι-διάφανο ροζ βατραχάκι.

Ξέρει κανείς οποιαδήποτε πληροφορία για υδρόβια χελωνάκια;
Είναι το ίδιο μπελάς; Σκάβουν;

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω στην "λίστα" μου και έναν, Pterygoplichthys Gibbiceps. Γνωρίζω πως είναι σχετικά επιθετικός αν βρεθούν 2 αρσενικοί.
Αν και θα ήθελα ένα ζευγάρι, δεν θα ρισκάρω την απώλεια του ενός. Οπότε σκέφτομαι μόνο για έναν. Είναι όμως κατάλληλο για το ενυδρείο μου; Τί απαιτήσεις έχει; Διάβασα πως είναι σχετικά ακατάλληλος για ενυδρεία με οωτόκα. Τα guppies που είναι ζωοτόκα, θα αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα; Με τα φυτά πώς θα τα πάει;

Χρειάζομαι βοήθεια σε σχέση με τα σαλιγκάρια:
-Planorbis corneus
-Melanoides tuberculata
-Pomacea bridgesi
-Helisoma nigricans

Ποιά από όλα προτείνεται και γιατί;
Δεν θα πρέπει να καταβροχθίζουν φυτά και αυγά.
Θα ήθελα να αναπαράγονται!

Γνωρίζω πως επαναλλαμβάνομαι αλλά θα ήθελα να είμαι πλήρως ενημερωμένος και κατατοπισμένος πριν πράξω οτιδήποτε.
Από ψάρια μέχρι στιγμής έχω Poecilia Reticulata.
Από μαλάκια, Caridina Japonica & Neocaridina Heteropoda.
Από φυτά, Ceratophyllum Demersum & Ceratophyllum Submersum & Java Moss.

Ταλαντεύομαι στο να προσθέσω και έναν Hypostomus-Plecostomus ή έναν Pterygoplichthys Gibbiceps. Μπορείτε να με βοηθήσεται να αποφασίσω; Θα μπορούσα να υιοθετήσω και τους δύο;

Προχωράω αργά, αλλά με την βοήθεια σας σταθερά!
Είμαι σχεδόν έτοιμος να ξεκινήσω.
Σας ευχαριστώ όλους, ειλικρινά!
Με εκτίμηση, Νίκος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-09, 23:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKEMNUKEMgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω στην "λίστα" μου και έναν, Pterygoplichthys Gibbiceps. Τί απαιτήσεις έχει; Διάβασα πως είναι σχετικά ακατάλληλος για ενυδρεία με οωτόκα. Τα guppies που είναι ζωοτόκα, θα αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKEMNUKEMgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταλαντεύομαι στο να προσθέσω και έναν Hypostomus-Plecostomus ή έναν Pterygoplichthys Gibbiceps.
φιλε μου τα ζωοτοκα οφειλουμε να τα εχουμε σε πολυ σκληρο νερο με αλκαλικο πεχα..τα ψαρακια που αναφερεις ζητανε μαλακο και οξινο νερο..δε ταιριαζουν....
αν σου αρεσουν αυτα τα ειδη θα πρεπει να κανεις ενα ενυδρειο με μαλακο νερο..αν τα θελεις για να "καθαριζουν" τοτε διαβασε εδω...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-09, 23:52
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKEMNUKEMgr Εμφάνιση μηνυμάτων

Ταλαντεύομαι στο να προσθέσω και έναν Hypostomus-Plecostomus ή έναν Pterygoplichthys Gibbiceps. Μπορείτε να με βοηθήσεται να αποφασίσω; Θα μπορούσα να υιοθετήσω και τους δύο;
επισης να αναφερουμε οτι αυτα τα ψαρακια...φτανουν τα 50-60cm τελικο μεγεθος..
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-06-09, 02:32
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Δεν θέλω αυτά τα ψάρια για "καθαριστές", "γλύφτες", "σαβουροφαγους" κλπ.
Απλά θα ήθελα να έχω και ψάρια που να τρέφονται και να κινούνται απο/στο χαμηλότερο επίπεδο του ενυδρείου μου, δηλαδή στον βυθό!
Για αισθητικούς και μόνο λόγους! Για να φαίνεται πιό "γεμάτο".
Εφόσον δεν θα μπορώ να τους προσφέρω αυτό που χρειάζονται, απλά δεν θα τα έχω στα υπ'όψιν μου.
Πρώτη μου προτεραιότητα είναι το ενυδρείο μου να πληρεί όλες τις προϋποθέσεις για τους κατοίκους του και μετά το τί θέλω ή το τι μου αρέσει.. Πρώτα το τί/πώς πρέπει.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αν βρεθεί κάποιο τέτοιου είδους ψαράκι, θα τρέφεται από υψηλής ποιότητας τροφή και όχι απο άλγη ή ό,τι μείνει!
-------------------------
Ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου λύσει και τις υπόλοιπες απορίες μου, που διατυπώθηκαν παραπάνω!

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την συμμετοχή σας.
-------------------------
Μετά απο αρκετές ώρες ψαξίματος, πιστεύω πως κατέληξα στην σύνθεση μου!

Σαλιγκάρια:
- Pomacea Bridgesi Bridgesi (Apple Snail)
- Pomacea Bridgesi Effusa (Apple Snail)

Ψάρια:
- Poecilia Reticulata (Guppy)

Φυτά:
-Ceratophyllum Demersum (Κερατόφυλλο)
-Ceratophyllum Submersum (Κερατόφυλλο)
-Vesicularia Dubyana (Java Moss)
-Microsorium Pteropus (Java Fern)

Γαρίδες:
-Caridina Multidentata (Amano / Japonica)
-Neocaridina heteropoda (Red Cherry)

Mέχρι στιγμής για αυτά τα είδη είμαι σίγουρος.

Θεωρήστε οτι οποιαδήποτε προηγούμενη απορία μου, έχει καλυφθεί, μετά από αρκετό ψάξιμο!

Πρίν φτάσω στο σημείο να ζητήσω συμβουλές σχετικά με τον πληθυσμό θα ήθελα να ρωτήσω κάποια ακόμη πράγματα όσον αφορά τα είδη που θα ήθελα να φιλοξενήσω.

Ποιά είδη φυτών πιστεύεται ότι θα ταίριαζε στο ενυδρείο μου;
-Anubias Barteri Var. Barteri
-Anubias Barteri Var. Nana
-Anubias Congensis
-Ceratopteris Thalictroides

Θα ήθελα επίσης να μου προτείνεται αν γνωρίζεται γατόψαρα κατάλληλα για το ενυδρείο μου.

Τέλος θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει αν μπορώ να φιλοξενήσω κάποιο είδος φιλήσυχου βατράχου;

Αν κάποιος πιστεύει ότι κάποιο είδος από αυτά που σκοπεύω να φιλοξενήσω, θα τρώει φυτά, αυγά σαλιγκαριών, μικρές γαριδούλες ή τα αυγά τους, μικρά guppies, παρακαλώ να με ενημερώσει!
Αν κάποιος πιστεύει ότι κάποιο είδος από αυτά που σκοπεύω να φιλοξενήσω, δέν προτείνεται για αρχάριο, έχει αυξημένες απαιτήσεις κλπ παρακαλώ να με ειδοποιήσει!

Βασική προϋπόθεση για να υιοθετιθούν τα παραπάνω είδη είναι να μην είναι υπερβολικά δυσεύρετα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
για τον χρόνο, την συμμετοχή και την ευγένεια σας!
Με εκτίμηση, Νικος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DUKEMNUKEMgr : 17-06-09 στις 02:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-06-09, 03:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Φιλε Νικο, μου αρεσει που το ψαχνεις αρκετα πριν προχωρησεις στο στησιμο του ενυδρειου σου.
Πρωτα απ ολα ξεκινα με την απαραιτητη γνωση για καθε νεο χομπιστα: την κατανοηση του κυκλου του αζωτου και το σωστο στρωσιμο χωρις ψαρια μεσα.
Οσο χρονο θα διαρκει το στρωσιμο θα εχεις το χρονο να ενημερωθεις και να διαβασεις για τα ψαρια και τα φυτα που σου αρεσουν.
Φυσικα φυτα να βαλεις οσα θες, αλλα σωστα αποφασισες να βαλεις κυριως ευκολα ειδη. Ενα στοιχειο που πρεπει ομως να μας δωσεις οπωσδημποτε ειναι τα συνολικα watt και τον τυπο του φωτισμου σου. Παιζει καθοριστικο ρολο στην επιλογη των φυτων σου.
Για να σε βοηθησω, ψαξε τα ειδη των οικογενειων: Hygrophila, Echinodorus, Crinum, Valisnerias, Cryptocorynas. Αυτες οι οικογενειες εχουν καποια ειδη αρκετα ευκολα και καταλληλα για το ενυδρειο σου.
Το Ceratopteris thallictroides οι Anubias ,ceratophyllum,java moss και Microsorium pteropus που εχεις καταληξει ηδη ειναι απο τις καλυτερες επιλογες σου. Μην παραλειψεις καιτην Limnophila sessiliflora καθως και την Ludwigia repens αν ο φωτισμος σου ειναι τουλαχιστον 0,5 Watt/lit.

Για ψαρακια αν σου αρεσουν τα Guppy ειναι ο,τι καταλληλοτερο για αρχαριο και θα σε γοητευσουν με την κινηση και το χρωμα τους. Ομως αναπαραγονται τοσο πολυ που κατα την γνωμη μου αυτο ειναι και το κυριοτερο μειονεκτημα τους. Οποτε μην αποκλειεις καποιους συγκατοικους που να ελεγχουν τον πληθυσμο τους τρεφομενα απο τον γονο τους.Αν υπαρχουν πολλα φυτα σιγουρα θα γλιτωνουν αρκετα μικρα και παλι.
Καταλληλα ειδη με τα Guppy ειναι αλλα ζωοτοκα οπως τα Platy και τα Molly. Tα Zebra Danio (Brachydanio rerio) επισης ζουν σε σκληρο νερο. Θα μπορουσαν να προσαρμοστουν ισως και καποια Gurami αν οι σκληροτητες και το ΡΗ δεν φτανουν σε παρα πολυ υψηλα επιπεδα στο νερο του δικτυου της περιοχης σου. Τα Celestial Pearl Danio επισης ειναι πολυ καλη επιλογη αν μπορεσεις να βρεις μερικα.

Πολλες πληροφοριες και υλικο για διαβασμα μπορεις να βρεις και σε αυτη την Ελληνικη Ιστοσελιδα του κ.Τσαμη ...κλικ.., οπου θα αναζητησεις και πληροφοριες για ολα αυτα που σου αναφερω.
Καλη συνεχεια !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-06-09, 04:49
DUKEMNUKEMgr Ο χρήστης DUKEMNUKEMgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-08-2004
Περιοχή: Salamis
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε Raven, σ'ευχαριστώ για την συμμετοχή σου!

Να πώ πως δεν είμαι τελείως αρχάριος σε σχέση με τα ενυδρεία. Είμαι ιδιοκτήτης ενυδρείου απο την άνοιξη του 2004. Μία πενταετία δηλαδή. Μου αρέσει όμως να με αντιμετωπίζουν ως αρχάριο ούτως ώστε να λαμβάνω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται και όσο περισσότερο αναλυτικά για να αποφεύγω την λάθος αντίλληψη πληροφοριών.
Γενικότερα ακόμα και τα αυτονόητα μου αρέσει να τα αναλύω όσο γίνεται!

Είμαι αρχάριος σε σχέση με τα είδη. Εξού και το λάθος στην αρχή της ενότητας, σχετικά με σύνθεση ψαριών που είχαν διαφορετικές ανάγκες. Όσον αφορά την επιλογή ειδών που προτείνονται για αρχάριους, κατέληξα σε αυτή την απόφαση καθώς ο στόχος μου είναι η δημιουργία ενός "εύκολου οικοσυστήματος".

Το ενυδρείο ήδη στρώνεται και σε λίγες ημέρες θα ξεκινήσω να βάλω τα φυτά.

Σχετικά με τον φωτισμό:
Το ενυδρείο μου, έχει απο την εταιρεία του 3 λάμπες τύπου T8 απόδοσης 25watt (75watt) σύνολο. 0.3 watt/lit
Αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζομαι καινούριους μεγαλύτερους λαμπτήρες, οπου και θα τους αντικαταστήσω συντόμως.

Όσο για την αναπαραγωγική συνήθεια των guppy, προτιμώ να χαρίσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, από το να θυσιάσω γόνους στην τροφική αλυσίδα.

Έπεται σχετική έρευνα για τα προτεινόμενα είδη, (φυτά και ψάρια) και περαιτέρο συζήτηση..

Ευχαριστώ και πάλι για την συμμετοχή. (Όλων εννοείται)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρειάζομαι συμβουλή!!! oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 4 12-05-08 23:24
Πόσες φυσσαλίδες διοξειδίου χρειάζομαι? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 19-02-08 15:22
Χρειάζομαι πληροφορίες για τις πέτρες και το Ph wodan Γλυκό νερό - Γενικά 12 21-06-04 16:42
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας - ΕΠΕΙΓΟΝ - wodan Χρυσόψαρα 24 21-05-04 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09212 seconds with 13 queries