Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-01-09, 11:14   #1
βοήθεια, αρχάριος.
thalia25
Junior Member
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος 25-01-09, 11:14
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

γεια σας, είμαι νέα στο φόρουμ και στο χόμπι. έχω κατασκευάσει μαζί με τον συζυγό μου ένα ενυδρείο 110 λίτρων (90λ καθαρό) από το καλοκαίρι. είχαμε 2 χρυσόψαρα μέσα και λογω καλοκαιριού δεν ειχαμε θερμοστάτη μέσα. δυστηχώς το ενα ψόφησε και πήραμε ενα αλλο χρυσόψαρο και μια γλύφα. η γλύφα κυνήγαγε πολυ τα χρυσόψαρα και την άλλη μέρα το βρήκα ψόφιο και χωρίς λέπια. τέλος πάντων τα έχασα όλα,την γλύφα ξαφνικά και το χρυσόψαρο απο νηκτική κυστη. τα τεστ νερού το μόνο που έδειχναν ήταν ανεβασμένο ΡΗ 8και GH15. τα χριστουγεννα πήρα κιλχιδες και γατόψαρα αλλα μου πέθαναν την 3η μερα απο fungus. δεν τρώγανε απο την ημέρα που τα πήρα. μεγάλη στεναχώρια. απο εκεινη την ημέρα καταπολεμησα την αρρώστια με πολλά φάρμακα και αλάτι.σήμερα την έχω ετοιμή νο3 10,νο2 0, gh 14d, kh 10d kai ph 7.6. βιολογικό φίλτρο( biofibres,siporax,carbon,filter wool) και υγρή τυρφη στο φίλτρο και . αντιχλώριο,nitrivec,kai mineral salt για τα μετταλικα στοιχεία. φωτισμό, οξυγόνο, 26 θερμοκρασία, 2 φυτά, ενα καραβάκι και μια σπηλιά. τι ψάρια μου προτείνεται να πάρω και τι φάρμακα να έχω πάντα(έχω το mycopour kai backtopour)?? σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Εμφανίσεις: 4002
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-09, 21:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
λυπαμαι για τα ψαρακια που εχασες....δεν εχεις τιμη αμμωνιας...να υποθεσω οτι ειναι 0 και οτι ειναι σωστες οι μετρησεις νιτρικων και νιτρωδων?? με τι μετρας? αν οντως ειναι στρωμενο το φιλτρο σου και συντηρεις τα βακτηρια με τροφη... εισαι ετοιμη για ψαρια...
mineral salt γιατι βαζεις??το νερο σου ειναι ηδη σκληρο...επισης η τυρφη κανει το αντιθετο μαλακωνει το νερο...
ποια ψαρακια σου αρεσουν?? αναλογα αν επιλεξεις ψαρια σκληρου η μαλακου νερου....βαζεις minearl salt η τυρφη...αν χρειαζεται..
φαρμακα δε χρειαζεται να εχεις stand-by....αχρειαστα να ειναι αυτα που εχεις...
αναλογα τα ψαρια θα πρεπει να διακοσμησεις το ενυδρειο....παντως απο τα καραβακια προτιμω τα φυσικα ενυδρεια...σκεψου κι εσυ εναλλακτικα αναλογα τα ειδη..διακοσμηση με αληθινα φυτα..η πετρες...ριξε μια ματια στις παρουσιασεις των ενυδρειων να παρεις ιδεες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-09, 17:17
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

γεια σας ξανά, σήμερα αγόρασα μία ρίζα για να βάλω την ανούμπια πάνω. τις μετρήσεις τις κάνω με στικάκια jbl easy test(ph, gh, kh, no2, no3) και την αμμωνία την μετράω με ammonia alert και είναι στο safe. το αλάτι μου το είπανε στο pet shop (όχι οτί έχω μείνει ευχαριστημένη). είδα κάτι ψαράκια που μου άρεσαν αλλά δεν θυμάμαι ονομασία. είναι γκρίζα στο σώμα με πορτοκαλί πτερύγια και ουρά. μου είπε οτι είναι ήμερο καρχαριοειδές, άραγε κάνει για το ενυδρείο μου? θέλω βέβαια του χρόνου να αποκτήσω ενα ενυδρείο 300 λίτρων γιατι τα λατρεύω τα ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-09, 17:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν λες αυτο το ψαρι....http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s_frenatus.htm δεν ειναι και τοσο "ημερο καρχαριοειδες"...
καλο θα ηταν τα υγρα τεστ ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3 να τα εχεις....
απο εκει και περα διαβασε στο www.tsamisaquarium.gr και εδω στο φορουμ για να κατανοησεις τη χημεια του νερου και τις απαιτησεις των ψαριων....βαζουμε τα ψαρια που μας αρεσουν αλλα απο αυτα που κανουν για το νερο και για το ενυδρειο μας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-09, 18:17
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

περίπου έτσι αλλά το σώμα του είχε γκρι σκούρο χρώμα. έχω πάρει και το ph minus και ρίχνω στο νερό. θέλω βέβαια να πάρω ψάρι που να αντέχει το ρΗ που έχουμε και δυστυχώς τα pet shop της περιοχής μου δεν ειναι καθολου ενήμεροι. ότι βρίσκω για τα ψάρια μόνο μέσω ιντερνετ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-09, 18:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μη ριχνεις τετοια ζουμια....δεν ειναι σταθερα και μπορει να κανουν περισσοτερο κακο παρα καλο...γιατι να αλλαξεις το πεχα σου?? τι ψαρια θες να βαλεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-09, 18:26
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Labeo Bicolor τελικά το βρήκα αυτό είναι.http://tokorali.com/modules.php?name=Products&op=viewarticle&artid=29. δεν λέει πουθενα να είναι καρχαριοειδες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-09, 18:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thalia25 Εμφάνιση μηνυμάτων
. είναι γκρίζα στο σώμα με πορτοκαλί πτερύγια και ουρά. .
ο bicolor εχει μονο κοκκινη ουρα και οχι τα αλλα πτερυγια....αν ειναι και τα πτερυγια με πορτοκαλι χρωμα τοτε ειναι αυτο που σου ειπα πιο πανω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-09, 18:46
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

μπορούμε να βρούμε περισσότερες πληροφορίες για αυτό το ψάρι?
-------------------------
όχι έκανα λάθος μόνο ουρά πορτοκαλί
-------------------------
μπορώ αραγέ στα 90 λίτρα να έχω 2 βικολορ? είναι πολύ μικρά αυτά που έχει. θα ήθελα να βάλω και δύο πλακώστρωτα γατόψαρα. γίνεται?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thalia25 : 26-01-09 στις 18:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-09, 18:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δυο μαζι οχι θα τσακωνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-09, 19:09
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

τι ψαράκια θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο διαστάσεις 50*50*50( 90λ καθαρό, 2 φυτά:anubia,echinodorus ozelot rosso, σπηλιά, ρίζα ρΗ 7,6)
-------------------------
μαζί με το bicolor

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thalia25 : 26-01-09 στις 19:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-09, 19:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Έχω την αίσθηση ότι έχεις μπλέξει λίγο τα "ζουμιά" και τα "αλάτια" που ρίχνεις στο ενυδρείο σου, καθώς όπως σου γράφει και ο Πάνος παραπάνω, φαίνεται να ρίχνεις "αντιφατικά" πράγματα..

Η λογική έχει ως εξής:
- Διαλέγεις τα ψάρια που θέλεις (με προϋπόθεση να κάνουν για τα λίτρα σου, και να είναι συμβατά μεταξύ τους, από άποψη διατροφικών αναγκών και παραμέτρων νερού)..
- Μετράς τις παραμέτρους νερού της βρύσης σου..
- Αν το νερό σου είναι μαλακό και όξινο και θέλεις να το κάνεις σκληρό και αλκαλικό, χρησιμοποιείς ασβεστολιθικά υλικά, ή προσθέτεις άλατα..
- Αν είναι σκληρό το νερό σου και θέλεις να το μαλακώσεις, τότε χρησιμοποιείς τύρφη, και νερό από αντίστροφη όσμωση..
- Σκευάσματα τύπου pH minus είναι καλύτερα να τα αποφεύγουμε..

Αν πάλι δε θέλεις να μπλέξεις πειράζοντας τις παραμέτρους του νερού, απλά επιλέγεις ψάρια που να ταιριάζουν στις παραμέτρους του νερού της βρύσης (υπάρχουν πολλές επιλογές)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-09, 20:16
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. το ψαρι που θέλουμε τελικα να πάρουμε για το ενυδρείο μας είναι το labeo bicolor(το οποίο τώρα θα είναι πολύ μικρο) δυστυχώς όμως αν ρωτήσω στο pet shop για πληροφορίες δεν θα ξερει να μου πει παρά μόνο να το πουλήσει θα θέλει οπότε ας μου απαντήσει κάποιος με τα δεδομένα που είδη έχω αναφέρει παραπάνω. αυτό το ψάρι με τί άλλο μπορώ να το βάλω? κάτι μικρά ψαράκια με ωραίες πολύχρωμες ουρίτσες είναι κατάληλα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-09, 23:41
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

To labeo bicolor γινεται αρκετα μεγαλο για να ζησει σε ενα ενυδρειο 50 εκατοστων.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-01-09, 08:56
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

μέχρι να γίνει μεγάλος από το μέγεθος που θα τον αγοράσω (3 εκ.) θα έχω αποκτήσει ενυδρείο 300 λίτρων, ελπίζω εκει να είναι εντάξει μετά. αν και όλοι στα pet shop λένε ότι μεγαλώνει ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου (δεν ξέρω βέβαια αν αληθεύει).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-01-09, 10:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thalia25 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και όλοι στα pet shop λένε ότι μεγαλώνει ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου (δεν ξέρω βέβαια αν αληθεύει).
H σωστη διατυπωση θα επρεπε να ειναι: ΔΕΝ μεγαλωνει αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου.
Κι αυτο σημαινει οτι αν και πολλα ψαρια μπορει να φρεναρουν την αναπτυξη τους σε μικρο χωρο κι αν βρεθουν μετα σε μεγαλυτερο να συνεχισουν να μεγαλωνουν, θα τους μεινουν κουσουρια που αναλογα με το διαστημα που εμειναν στριμωγμενα θα ειναι και πιο εντονα, νανισμος, παραμορφωσεις, μικροτερη διαρκεια ζωης.

Ξεχνα τις τυρφες, τα mineral salts και τα pH minus, βαζε νερο της βρυσης με το αντιχλωριο του και στη σωστη θερμοκρασια για να εχεις σταθερες τιμες, και ξεκινα με τα ψαρακια με τις πολυχρωμες ουριτσες (guppies) παραλληλα με λιγο διαβασμα, για να παρεις το κολαι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-09, 17:17
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

γεια σας και πάλι.συγνώμη αν έχω γίνει κουραστική.σήμερα πήγα σε ένα καινούργιο pet shop που μολις άνοιξε, και μου άρεσαν τα neolamprologus brevis kai ta serpae tetra. τα έχει μαζί στο ενυδρείο τι γνώμη έχετε για 2 brevis και 4 serpae? για τις συνθήκες του νερού μου είναι καλά απ' ότι διάβασα στο ίντερνετ. θα ήθελα να ακούσω και την δική σας άποψη. σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-09, 18:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thalia25 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας και πάλι.συγνώμη αν έχω γίνει κουραστική.σήμερα πήγα σε ένα καινούργιο pet shop που μολις άνοιξε, και μου άρεσαν τα neolamprologus brevis kai ta serpae tetra. τα έχει μαζί στο ενυδρείο τι γνώμη έχετε για 2 brevis και 4 serpae? για τις συνθήκες του νερού μου είναι καλά απ' ότι διάβασα στο ίντερνετ. θα ήθελα να ακούσω και την δική σας άποψη. σας ευχαριστώ.
Πού ακριβώς το διάβασες αυτό? Γιατί εδώ:
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/364.htm
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/568.htm
φαίνεται ότι οι απαιτήσεις των ψαριών που αναφέρεις είναι εντελώς διαφορετικές!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-09, 19:53
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

έχεις δίκιο για τα μπρεβις, αλλά αυτό που είδα στο πετ είναι κατακίτρινο χωρίς όμως την μαύρη γραμμή απο πάνω και τα είχε στην ίδια γυάλα. λες όμως 0,5 βαθμός διαφορά να δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-09, 20:18
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μάλλον δε διάβασες καλά..

Το tetra θέλει μαλακό και όξινο νερό.. Δες τις τιμές των pH και GH.. (επειδή σου δίνουν γενικά ένα εύρος τιμών, να υπολογίζεις το μέσο όρο).. Το brevis, από την άλλη θέλει νερό σκληρό και αλκαλικό! Τι παραμέτρους νερού λοιπόν θα φροντίσεις να έχεις στο ενυδρείο σου?

Επίσης, το tetra είναι σαρκοφάγο.. To brevis είναι παμφάγο μεν, αλλά κυρίως τρέφεται με άλγες που αναπτύσσονται στις βραχώδεις περιοχές της λίμνης tanganyika.. Τι θα ταίζεις λοιπόν?

Επίσης, το brevis είναι shell-dweller, που σημαίνει ότι θέλει διακόσμηση ενυδρείου με άμμο, πέτρες και κελύφη σαλιγγαριών (ρίξε μια ματιά στις παρουσιάσεις ενυδρείων για να δεις πώς θα πρέπει να είναι ένα τέτοιο ενυδρείο, υπάρχουν αρκετά παραδείγματα).. Όμως οι πέτρες, τα κελύφη και η άμμος, θα σου ανεβάζουν τις σκληρότητες, κάτι που δεν θα αρέσει στα τέτρα!

Δεν είναι μόνο η θερμοκρασία, λοιπόν.. Και το γεγονός ότι ο τύπος τα είχε στην ίδια γυάλα, δε λέει τίποτα.. Εξάλλου, η παραμονή τους εκεί δεν είναι παρά προσωρινή..

Γιατί δεν ακούς τη συμβουλή του Τόλη, να ξεχάσεις τις παραμέτρους και να ξεκινήσεις με μερικά ζωοτόκα (π.χ. γκαπάκια), που ζουν καλά στις συνήθεις παραμέτρους του νερού της βρύσης, και αναπαράγονται και εύκολα (οπότε θα αποκτήσεις και εμπειρία με τη διαδικασία της γέννας)??
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-09, 10:30
thalia25 Ο χρήστης thalia25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

δηλαδή αν πάρω τα μπρεβις που ειναι για τις συνθήκες νερού του δικτύου μου, με τί μπορώ να τα συνδυάσω?
-------------------------
συγνώμη τελικά το κίτρινο ψάρι είναι labitochromis yellow. πήρα στο pet shop και έμαθα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thalia25 : 28-01-09 στις 10:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια! kalagio Αρχάριοι γλυκού νερού 22 19-05-08 20:24
Αρχάριος ζητάει βοήθεια . giagligian Αρχάριοι γλυκού νερού 25 21-03-08 20:15
Βοήθεια Αρχάριος με φυτεμένο ενυδρείο stamatulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 30-12-06 22:06
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06711 seconds with 13 queries