Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-08-18, 13:10
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή Flourite black sand

Καλησπέρα στην παρέα
Κάθομαι και διαβάζω λίγο για το seachem flourite black sand εντός και εκτός του φόρουμ και δημιουργήθηκαν ορισμένες απορίες :

i) Υπάρχει περίπτωση να μεταβάλει το ph ή το gh του νερού; (η ίδια η εταιρία αναφέρει ότι δεν μεταβάλει ph αλλά είδα κάποιες περιπτώσεις που αναφέρθηκε το αντίθετο)

ii) Το εν λόγω υπόστρωμα θα χρειαστεί αλλαγή με την πάροδο του χρόνου λόγω εξάντλησης των θρεπτικών του;

iii) Η seachem αναφέρει οτι συνιστάται η χρήση του προϊόντος σκέτου μέσα στο ενυδρείο αλλά υπάρχει η δυνατότητα ανάμιξης του με άλλο χαλίκι/άμμο. Στην περίπτωση αυτη μειώνεται δραματικά η δράση του;

iv) Είδα ορισμένα άρθρα που ανέφεραν ότι η άμμος δεν επιτρέπει την σωστή ροή στις ρίζες των φυτών. Ισχύει κάτι τέτοιο ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά;

Ευχαριστώ!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-08-18, 23:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μπερδεμενα μερικες απαντήσεις.

Υποτιθεται κατεβασει λιγο το ph αλλα δεν το εχω τσεκαρει και δεν το παίρνεις για αυτο το λιγο ετσι κι αλλιως. Θεωρω οτι απλα δεν επηρεάζει το νερο.

Δεν λιωνει με τον καιρο αλλα δεν εχει και θρεπτικα οπως αλλα ενεργα υποστρωματα. Ειναι απλα ψημενος αργιλος. Θα πρεπει δλδ απο την αρχη να λιπαινεις. Ευκολο να το φυτέψεις, εχω δει πολυ καλα αποτελέσματα αλλα εαν θες να δεις διαφορά βαλε ενα υποστρωμα οπως αυτο της tropica.

Μπορεις να το μπερδεψεις αρκει να ειναι ιδιο χρωμα το αλλο χαλικακι που θα βαλεις.

Αυτο για την αμμο δεν ισχυει ειναι μια χαρα υποστρωμα. Ουτως ή αλλως και η seachem κυκλοφορει flourite sand!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-18, 06:34
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπερδεμενα μερικες απαντήσεις.

Υποτιθεται κατεβασει λιγο το ph αλλα δεν το εχω τσεκαρει και δεν το παίρνεις για αυτο το λιγο ετσι κι αλλιως. Θεωρω οτι απλα δεν επηρεάζει το νερο.

Δεν λιωνει με τον καιρο αλλα δεν εχει και θρεπτικα οπως αλλα ενεργα υποστρωματα. Ειναι απλα ψημενος αργιλος. Θα πρεπει δλδ απο την αρχη να λιπαινεις. Ευκολο να το φυτέψεις, εχω δει πολυ καλα αποτελέσματα αλλα εαν θες να δεις διαφορά βαλε ενα υποστρωμα οπως αυτο της tropica.

Μπορεις να το μπερδεψεις αρκει να ειναι ιδιο χρωμα το αλλο χαλικακι που θα βαλεις.

Αυτο για την αμμο δεν ισχυει ειναι μια χαρα υποστρωμα. Ουτως ή αλλως και η seachem κυκλοφορει flourite sand!
Στέφανε σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Το flourite black sand συγκεκριμένα δεν περιέχει θρεπτικά ή γενικά ολα τα προϊόντα της σειράς; (αν θυμάμαι καλά π.χ. είχα διαβάσει ότι το flourite red περιέχει σίδηρο σε μεγαλες συγκεντρώσεις) Σε αυτήν την περίπτωση τι μας ωφελεί να βάζουμε flourite από το να παίρναμε μια απλή άμμο η χαλίκι;

Μου είχες ξαναπροτείνει το υπόστρωμα της τροπικα σε παλιότερο ποστ αλλά με είχε μπερδέψει λίγο. Της τροπικα δεν κάνει το ίδιο πράγμα σε θέμα λίπανσης όπως και το flourite; Της τροπικα τα θρεπτικά πως ανταποκρίνονται όσο περνάει ο καιρός; Σου δίνει μια ώθηση στην αρχή και μετά εξαντλούνται ή βοηθάει για κάποιο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα;

Επίσης όταν λες ότι μεταβάλει το ph μιλάς για σημαντική μεταβολή; Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω ψαράκια που να συμπαθούν την gh και ph του νερού του δικτύου.

Ευχαριστώ και πάλι!!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-18, 08:47
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα εγώ είχα βάλει 21 κιλά σε φυτεμμένο ενυδρειο 240 λίτρων και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη αλλά σίγουρα ανεβάζει πολύ τα νιτρικά και συνεπώς έχει άλγες πολλές εάν δεν κάνεις οταν πρέπει μεγάλες αλλαγές . Θέλει καλό πλύσιμο αλλίως θα σου σηκώσει πολύ θωλούρα και σκόνη . Κατα τα άλλα έχει ότι χρείαζονται τα φυτά .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-08-18, 09:24
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βαγγελη θα βοηθουσε να μας πεις τι ακριβως project εχεις κατα νου.

Να ξεκαθαρίσουμε οτι δεν εχει μεσα θρεπτικα το flourite . Ειναι ψημμενος πηλος με υψηλο CEC.

"When growing aquatic plants, the Cation Exchange Capacity (CEC) is also an important thing to consider when choosing a*substrate.*CEC*is the ability to absorb positively charged nutrient ions (so high*CEC*is good). This means the*substrate*will hold nutrients and make them available for the plant roots."

Εχει δλδ ικανοτητα να δεσμευει απο τη στηλη του νερου θρεπτικα και να τα κανει διαθεσιμα για τα φυτα.

Υπαρχουν πολλα υποστρωματα αναλογα τι θελει να κανει καποιος.

Υπαρχουν φυσικα και υποστρωματα με ετοιμα θρεπτικα αλλα και αυτα καποια στιγμη τελειωνουν .

Το Flourite ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι δοκιμασμενο, ειναι ομορφο, δεν επηρεάζει τις τιμες του νερου και φυτευεται ευκολα.

Κάποιοι αντι να πληρωσουν για το Flourite βαζουν αμμο γατας που είναι επισης ψημμενη αργιλος. Θέλει προσοχή δεν ειναι ολες ιδιες.

Η Tropica εχει δυο προιοντα στην αγορά.

Εχει ενα πλήρες υποστρωμα , σαν το ADA Aquasoil που εχει μεσα θρεπτικα.

Εχει ομως και ενα προιον για κατω απο το υπόστρωμα παλι με θρεπτικα για τα φυτα που σου επιτρέπει να βαλεις απο.
πανω απλο χαλικι ή αμμο.
https://tropica.com/en/plant-care/substrate/

Προσφατα εστησα ενυδρειο low tech με ενα στρωμα φυτοχωμα και απο πανω απλη αμμο.

Εαν έχεις όρεξη για διάβασμα:
https://www.advancedplantedtank.com/...-overview.html
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-08-18, 10:18
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα εγώ είχα βάλει 21 κιλά σε φυτεμμένο ενυδρειο 240 λίτρων και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη αλλά σίγουρα ανεβάζει πολύ τα νιτρικά και συνεπώς έχει άλγες πολλές εάν δεν κάνεις οταν πρέπει μεγάλες αλλαγές . Θέλει καλό πλύσιμο αλλίως θα σου σηκώσει πολύ θωλούρα και σκόνη . Κατα τα άλλα έχει ότι χρείαζονται τα φυτά .
Ωραία σε ευχαριστώ πολύ!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγελη θα βοηθουσε να μας πεις τι ακριβως project εχεις κατα νου.

Να ξεκαθαρίσουμε οτι δεν εχει μεσα θρεπτικα το flourite . Ειναι ψημμενος πηλος με υψηλο CEC.

"When growing aquatic plants, the Cation Exchange Capacity (CEC) is also an important thing to consider when choosing a*substrate.*CEC*is the ability to absorb positively charged nutrient ions (so high*CEC*is good). This means the*substrate*will hold nutrients and make them available for the plant roots."

Εχει δλδ ικανοτητα να δεσμευει απο τη στηλη του νερου θρεπτικα και να τα κανει διαθεσιμα για τα φυτα.

Υπαρχουν πολλα υποστρωματα αναλογα τι θελει να κανει καποιος.

Υπαρχουν φυσικα και υποστρωματα με ετοιμα θρεπτικα αλλα και αυτα καποια στιγμη τελειωνουν .

Το Flourite ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι δοκιμασμενο, ειναι ομορφο, δεν επηρεάζει τις τιμες του νερου και φυτευεται ευκολα.

Κάποιοι αντι να πληρωσουν για το Flourite βαζουν αμμο γατας που είναι επισης ψημμενη αργιλος. Θέλει προσοχή δεν ειναι ολες ιδιες.

Η Tropica εχει δυο προιοντα στην αγορά.

Εχει ενα πλήρες υποστρωμα , σαν το ADA Aquasoil που εχει μεσα θρεπτικα.

Εχει ομως και ενα προιον για κατω απο το υπόστρωμα παλι με θρεπτικα για τα φυτα που σου επιτρέπει να βαλεις απο.
πανω απλο χαλικι ή αμμο.
https://tropica.com/en/plant-care/substrate/

Προσφατα εστησα ενυδρειο low tech με ενα στρωμα φυτοχωμα και απο πανω απλη αμμο.

Εαν έχεις όρεξη για διάβασμα:
https://www.advancedplantedtank.com/...-overview.html
Το ενυδρείο που εχω στον νου μου θα είναι το πρώτο μου φυτεμένο Στέφανε και για αυτόν τον λόγο θέλω να δοκιμάσω εύκολα φυτά. Πολλά από τα φυτά που θα βάλω παίρνουν θρεπτικά από την στήλη του νερού αλλά μερικά παίρνουν από το υπόστρωμα. Διοξείδιο δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να βάλω οσο ακόμα μαθαίνω τα βασικά.

Το δίλημμα μου είναι το εξής, αν στο μέλλον αποφασίσω να προσθέσω στο ενυδρείο κάτι πιο απαιτητικό (σε παλιότερο ποστ είχα αναφερθεί σε dwarf hairgrass για παράδειγμα), θα μπορώ να ανταπεξέλθω με τα ήδη υπάρχοντα υλικά μου;

Για αυτό προσπαθούσα να καταλάβω αν το flourite είναι "εφ όρου ζωής" ας πούμε.
Ώστε να μην κάνω αγορά που δεν μου είναι απαραίτητη και που δεν θα με εξυπηρετήσει στο μέλλον.
Αν κατάλαβα καλά αφού δεν λιώνει και απλά απορροφάει συστατικά και τα διοχετεύει στα φυτά δεν θα χρειαστεί αλλαγή.

Υ.Γ.
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που έστειλες!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vag123 : 11-08-18 στις 10:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-08-18, 13:03
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλο ξεκινημα κι απο μενα!!
Η δικη μου παρατηρηση οσον αφορα το διοξειδιο
Ασχετα αν βαλεις ευκολα φυτα ή οχι, (που σιγουρα στην πορεια αν σ αρεσει το φυτεμενο θα πας κ σε πιο δυσκολα φυτα) το διοξειδιο ισως ειναι το πιο βασικο συστατικο για να πετυχει η συνταγη..Στο λεω απλα για να μην αρχισεις και δινεις ενα σκασμο λεφτα σε φυτα κι αλλα μπιχλιμπιδια (οπως εκανα κι εγω),καλυτερα να επενδυσεις εξ αρχης σε ενα πληρες συστημα co2..Να σαι σιγουρος πως δεν θα το μετανιωσεις!!
Οσον αφορα το υποστρωμα στα ειπε ο Στεφανος παραπανω
Τωρα για τα νιτρικα,κι εγω που ειχα flourite red δεν ειδα να ανεβαζει νιτρικα σε καμια περιπτωση.Το οτι το πρωτο μηνα εριξε λιγο τις σκληροτητες αυτο ναι ισχυει!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-08-18, 13:40
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ξεκινημα κι απο μενα!!
Η δικη μου παρατηρηση οσον αφορα το διοξειδιο
Ασχετα αν βαλεις ευκολα φυτα ή οχι, (που σιγουρα στην πορεια αν σ αρεσει το φυτεμενο θα πας κ σε πιο δυσκολα φυτα) το διοξειδιο ισως ειναι το πιο βασικο συστατικο για να πετυχει η συνταγη..Στο λεω απλα για να μην αρχισεις και δινεις ενα σκασμο λεφτα σε φυτα κι αλλα μπιχλιμπιδια (οπως εκανα κι εγω),καλυτερα να επενδυσεις εξ αρχης σε ενα πληρες συστημα co2..Να σαι σιγουρος πως δεν θα το μετανιωσεις!!
Οσον αφορα το υποστρωμα στα ειπε ο Στεφανος παραπανω
Τωρα για τα νιτρικα,κι εγω που ειχα flourite red δεν ειδα να ανεβαζει νιτρικα σε καμια περιπτωση.Το οτι το πρωτο μηνα εριξε λιγο τις σκληροτητες αυτο ναι ισχυει!
Θέμη σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Το διοξείδιο θα είναι ο επόμενος μου στόχος εφόσον βάλω μπρος το ενυδρείο!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-08-18, 13:57
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Προσωπικα θα εβαζα απο τωρα ενα καλο υποστρωμα που θα βοηθήσει αρκετα γενικα ο,τι φυτα και να βαλεις τωρα ή αργοτερα.

Εξαρτάται ποσα λεφτα θα διαθεσεις και το μεγεθος του ενυδρείου.

Λιπασματα θα βαλεις οπως ειπες αλλα ενα υποστρωμα θα συγχωρήσει μερικες ελλειψεις στη λιπανση.

Εαν θες να πειραματιστεις δοκιμασε υποστρωμα απλο φυτοχωμα ρνα δάχτυλο περιπου. Απο πανω βαζεις σιτα παραθυρων πλαστικη και απο πάνω χαλίκι απλο ή αμμο.

Με τη σιτα δεν θα ανεβει το φυτοχωμα πανω και τα φυτα σου θα εχουν ενα αποθεμα θρεπτικων διαθεσιμο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-08-18, 15:27
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα θα εβαζα απο τωρα ενα καλο υποστρωμα που θα βοηθήσει αρκετα γενικα ο,τι φυτα και να βαλεις τωρα ή αργοτερα.

Εξαρτάται ποσα λεφτα θα διαθεσεις και το μεγεθος του ενυδρείου.

Λιπασματα θα βαλεις οπως ειπες αλλα ενα υποστρωμα θα συγχωρήσει μερικες ελλειψεις στη λιπανση.

Εαν θες να πειραματιστεις δοκιμασε υποστρωμα απλο φυτοχωμα ρνα δάχτυλο περιπου. Απο πανω βαζεις σιτα παραθυρων πλαστικη και απο πάνω χαλίκι απλο ή αμμο.

Με τη σιτα δεν θα ανεβει το φυτοχωμα πανω και τα φυτα σου θα εχουν ενα αποθεμα θρεπτικων διαθεσιμο.
Το ενυδρείο είναι 90λιτρο. Δεν είμαι πολύ φίλος των πειραμάτων για να είμαι ειλικρινής Η λύση ανάμιξης flourite με κάποιο απλό χαλίκι είναι αυτή που μου τράβηξε περισσότερο την προσοχή. Όταν λες καλό υπόστρωμα σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Επίσης διάβασα κάπου ότι το κατάλληλο βάθος που πρέπει να έχει ενα ενυδρείο με φυτά που δημιουργούν βαθιες ρίζες είναι περίπου 5 με 6 εκατοστά. Υπάρχει κάποιος κανόνας πάνω σε αυτό;

Ευχαριστώ!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-08-18, 15:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ποσο φωτισμο θα εχεις και τι ειδος?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-08-18, 16:51
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο φωτισμο θα εχεις και τι ειδος?
Μια 18watt t8 φθορισμού παίρνει το καπάκι του ενυδρείου. Έχω προμηθευτεί μια 6500 kelvin.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-08-18, 21:37
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγελη θα βοηθουσε να μας πεις τι ακριβως project εχεις κατα νου.

Να ξεκαθαρίσουμε οτι δεν εχει μεσα θρεπτικα το flourite . Ειναι ψημμενος πηλος με υψηλο CEC.

"When growing aquatic plants, the Cation Exchange Capacity (CEC) is also an important thing to consider when choosing a*substrate.*CEC*is the ability to absorb positively charged nutrient ions (so high*CEC*is good). This means the*substrate*will hold nutrients and make them available for the plant roots."

Εχει δλδ ικανοτητα να δεσμευει απο τη στηλη του νερου θρεπτικα και να τα κανει διαθεσιμα για τα φυτα.

Υπαρχουν πολλα υποστρωματα αναλογα τι θελει να κανει καποιος.

Υπαρχουν φυσικα και υποστρωματα με ετοιμα θρεπτικα αλλα και αυτα καποια στιγμη τελειωνουν .

Το Flourite ειναι καλη επιλογη γιατι ειναι δοκιμασμενο, ειναι ομορφο, δεν επηρεάζει τις τιμες του νερου και φυτευεται ευκολα.

Κάποιοι αντι να πληρωσουν για το Flourite βαζουν αμμο γατας που είναι επισης ψημμενη αργιλος. Θέλει προσοχή δεν ειναι ολες ιδιες.

Η Tropica εχει δυο προιοντα στην αγορά.

Εχει ενα πλήρες υποστρωμα , σαν το ADA Aquasoil που εχει μεσα θρεπτικα.

Εχει ομως και ενα προιον για κατω απο το υπόστρωμα παλι με θρεπτικα για τα φυτα που σου επιτρέπει να βαλεις απο.
πανω απλο χαλικι ή αμμο.
https://tropica.com/en/plant-care/substrate/

Προσφατα εστησα ενυδρειο low tech με ενα στρωμα φυτοχωμα και απο πανω απλη αμμο.

Εαν έχεις όρεξη για διάβασμα:
https://www.advancedplantedtank.com/...-overview.html

Kαποιο λαθος εγινε ή λαθος καταλαβα εγω.

Τα seachem στην αρχη περιεχουν θρεπτικα , κυριως ιχνοστοιχεια.... ( αναφερει το site τους τι και ποσο περιεχουν).

Μετα απλα φορτιζονται απο το νερο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα εγώ είχα βάλει 21 κιλά σε φυτεμμένο ενυδρειο 240 λίτρων και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη αλλά σίγουρα ανεβάζει πολύ τα νιτρικά και συνεπώς έχει άλγες πολλές εάν δεν κάνεις οταν πρέπει μεγάλες αλλαγές . Θέλει καλό πλύσιμο αλλίως θα σου σηκώσει πολύ θωλούρα και σκόνη . Κατα τα άλλα έχει ότι χρείαζονται τα φυτά .

Τα seachem υποστρωματα δεν ανεβαζουν νιτρικα...γιατι πολυ απλα δεν περιεχουν .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 11-08-18 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-08-18, 17:57
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές/ιδέες/πληροφοριες σας!!
Νομίζω ότι θα καταλήξω στο flourite (είτε black sand είτε το κλασσικό) και θα το μπερδέψω με ανάλογου χρώματος και μεγέθους άμμο η χαλίκι σε αναλογία 50/50.
Και πάλι ευχαριστώ!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-08-18, 19:46
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

το flourite black sand οταν το ξεπλυνεις χανει πολυ μαζα
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-08-18, 19:49
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
το flourite black sand οταν το ξεπλυνεις χανει πολυ μαζα
Οπότε εννοείς ότι η αναλογία πρέπει να είναι άλλη; Περισσότερο flourite από απλο χαλίκι;
Ευχαριστώ!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-08-18, 20:00
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

οχι οχι παρε απλα το flourite dark h to flourite black ειναι λιγο πιο χοντρο απο αμμος και βαλτο μισο μισο μια χαρα θα ειναι
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-18, 20:08
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι οχι παρε απλα το flourite dark h to flourite black ειναι λιγο πιο χοντρο απο αμμος και βαλτο μισο μισο μια χαρα θα ειναι
Ααα κατάλαβα
Σε ευχαριστώ πολύ !!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμη για Black sand flamingo dinnos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 29-12-13 23:45
Μαύρο υπόστρωμα: σκέτο flourite sand? aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 18-06-11 09:29
seachem flourite sand black ?? vaspiou Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 17-03-11 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07816 seconds with 15 queries