Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-17, 17:01
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή 160λιτρα στηλη

Βλεποντας εδω και χρονια μια τρυπα στο σαλονι για να μπαινει γλαστρα με φυτο, σκεφτηκα να μπει ενα ενυδρειο αντι φυτου. Οι διαστασεις της βασης ειναι 40χ40. Δεδομενου οτι θα ειναι πολυ εντυπωσιακο, το υψος το υπολογιζω στο μετρο! Ετσι θα εχω 160λιτρα να παιξω μπαλα. Τι τζαμια θελει τετοια κατασκευη σε παχος; απο κοντρες εκτος κατω και πανω, θα χρειαστει και στα 50εκ μια; Απο κατω η τρυπα εχει ενα κενο 30χ30χ40 οπου θα μπει το σαμπ και θα καθαριζει απο το πλαι καθως η μια πλευρα εχει τοιχο διπλα στα σκαλια που κατεβαινεις στο σαλονι (3 σκαλια). Απο βαρος δεν υπαρχει προβλημα καθως παταει πανω σε δοκαρι και ειναι κολλητα με κολωνα. Ρευμα εχει ηδη περασει καθως ειχα ενα προβολεα απο κατω να φωτιζει. Οταν καταφερω θα ανεβασω και φωτο. Πως ακουγεται σαν project; Αξιζει για να μπουν μερικα γκαπυ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-17, 18:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Σε ενυδρείο με πάνω από 60εκ ύψος δύσκολα μπορείς να κάνεις εργασίες (καθαρισμού/διακόσμησης κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-17, 20:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη το κάνεις τόσο ψηλό, δεν θα είναι διαχειρίσιμο,
κανε το 40 ή 50 εκατοστά ύψος,
ετσι θα μπορείς να το συντηρείς πολύ πιο εύκολα και θα καις λιγότερα ρεύμα για φυτά.
Αν δεν βάλεις καπάκι θα το κάνεις 10 εκατοστά ποιο ψηλό αλλά δεν θα το γεμίζεις μεχρι επάνω, θα αφήνεις 10 εκατοστά για να μη πηδήξει κανα ψάρι έξω.
Αλλά σε τόσα λίτρα δύσκολο να βάλεις ζωοτόκα, σε λίγους μήνες θα γεμίσει,
βρες κάποιο άλλο είδος ψαριού, υπάρχουν επιλογές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-17, 21:04
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Τα προβληματα τα καταλαβαινω. Το φυτεμα θα γινει εξω σε φελιζολ και θα κατεβει με τροχαλια η οποια θα ειναι μονιμη για να σηκωνεται και να κλαδευω. Το χαλικι χοντροκοκκο για να μην πεφτει στα ελαχιστα χιλιοστα αναμεσα στο φελιζολ και το γυαλι. Το ξυλο θα ειναι μεχρι την επιφανεια η καλυτερα ενα ψηλο δεντρο στα 70εκ περιπου με την μοςς του. Σκουπα, ενταξει δεν υπαρχει προβλημα να βρεθει 2 μετρα και κατι σωληνας. Τα τζαμια καθαριζουν με κονταρι και σφουγγαρι στην ακρη. Καπακι θα μπει για να κραταει τα γυαλια. Και βαση θα μπει. Μεταλλικα και τα δυο. Φως προβολεας. Τι αλλο μενει; τα ψαρια... Λετε οχι ζωοτοκα ε; θα γεμισω στα 130 λιτρα; τι αλλο μπαινει; μικρα κοπαδοψαρα μου αρεσουν γενικα χωρις ομως να μπλεξω με οσμωσεις τυρφες κλπ. Νερο βρυσης...
-------------------------
Το υψος το χρειαζετα εκει που θα μπει. Δεν θα ειναι ωραιο να μπαινεις και να βλεπεις ενα ενυδρειο στο πατωμα. Να σηκωσω βαση δεν μου φαινεται καλη ιδεα καθως θα πρεπει να μπλεξω με ξυλοκατασκευες που σε καμια περιπτωση δεν θα εχουν την στιβαροτητα της πλακας και του μαρμαρου που εχει το δαπεδο... Μπερδευτηκα τωρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ανδρεας1975 : 19-03-17 στις 21:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-17, 21:26
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Και για τα ψάρια θα είναι άβολο. Θα σου βγάλει την πίστη. Το φελιζόλ που λες ότι πάνω του φυτέψεις πώς έχεις σκοπό να το βυθίζεις ; Από κάθε άποψη είναι κακή ιδέα. Α και το άλλο... Ξέρεις πόσο χοντρό τζάμι θα χρειαστεί ; Με ο, τι αυτό συνεπάγεται για το κόστος του.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-17, 21:51
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Η βάση μπορεί να κρύβει όμως όλο τον εξοπλισμό, φίλτρο ρεύματα κ.α.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-17, 23:01
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Βασικα για τα ψαρια ρωταω. Ενταξει, θα εχου 40χ40 φαρδος αλλα το υψος θα τα ενδιαφερει; Η θα καθονται στον πατο οποτε προς τι τα λιτρα; το φελιζολ θα σηκωνεται μεχρι την μεση, θα γινεται η συντηρηση και θα βυθιζεται με το ξυλο σιγα σιγα. Τζαμι τι παχος θελω; Να ψαξω σε γνωστους τζαμαδες για τιμες. Ροντε; Οσι για τον εξοπλισμο, ακριβως απο κατω θα μπει το σαμπ, ρευμα ηδη υπαρχει, τι αλλο εχει να κρυψω; παντα καλοπιστα ρωταω, μην παρεξηγηθω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-17, 07:57
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι με 12αρι και κόντρες πάνω - κάτω να είναι οκ.
Σε ρώτησα για το φελιζόλ (dow μάλλον εννοείς) γιατί δεν βυθίζεται καθόλου εύκολα. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς θα φυτέψεις πάνω του επίσης. Και όταν το σηκώνεις δεν θα πέφτει από πάνω του το υπόστρωμα; Τα ψάρια τι θα κάνουν εκείνη την ώρα; Θα στρεσάρονται όσο δεν πάει. ¶σε που θα φαίνεται άδειο. Η διακόσμηση θα φτάνει μέχρι τα 40 εκ και τα υπόλοιπα 60 θα είναι μόνο νερό. Και τα ψάρια θα προτιμούν να βρίσκονται εκεί που είναι η διακόσμηση και οι κρυψώνες τους.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-03-17, 08:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Έτσι όπως το σκέφτεσαι φίλε μου, το θεωρώ πρακτικά αδύνατον να γίνεται,
να ανεβοκατεβάζεις τον βυθό.
Γιατί αν το κάνεις με DOW θα πρέπει να βάλεις κοτρόνες για να μένει βυθισμένο,
αλλά δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα,
πες ότι το κάνεις με πλεξιγκλάς ή λύνεις το πρόβλημα της άνωσης,
αυτός ο ψεύτικος θα πρέπει να έχει αρκετό κενό από τα τζάμια ,
γιατί τραβώντας τον προς τα επάνω θα πρέπει να υπάρχει χώρος να περνάει το νερό από τα πλάγια γιατί αλλιώς θα λειτουργήσει σαν έμβολο και θα χυθεί όλο το νερό έξω,
αλλά και κενό να έχει θα πρέπει να γίνεται πολύ αργά αυτό, αλλά φοβάμαι πως με τη ροή θα παρασύρεται χώμα που θα μείνει μόνιμα κάτω.
Τα ψάρια όμως ; σίγουρα θα περάσει κάποιο από κάτω όταν το ανεβάσεις και μετά θα εγκλωβιστεί εκεί και θα πεθάνει.
Δεν γίνεται φίλε μου αυτό που λες.
Επίσης , αν είσαι σε όροφο, όσο και αν σου κάνει εντύπωση, το βάρος αυτό σε αυτή τη μικρή επιφάνεια είναι υπερβολικά πολύ, αντιστοιχεί σε 1600 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο.
Δεν υπάρχει πλάκα που να αντέχει τόσο.
Να υπολογίζεις πως κάθε 10 εκατοστά στήλη νερό , αντιστοιχεί σε 100 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο, ασχέτως πλάτους.
Αλλιώς θα πρέπει η βάση να έχει τουλάχιστον 3πλασιο εμβαδόν από το ενυδρείο για να πεις πως είσαι σε κάποια ανεκτά όρια αντοχής.
Και όλα αυτά χωρίς να υπολογίζονται τα υπόλοιπα βάρη, τζάμια , σαμπ κλπ.
Είναι υπερβολικά πολύ το βάρος.
Μόνο σε ισόγειο μπορεί να μπει αυτό και χωρίς υπόγειο από κάτω.
Εγώ θα σου έλεγα να μη το κάνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-03-17, 08:45
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Για το φελιζολ (dow σωστοτερα) θα υπαρχει δυσκολια. Το αναγνωριζω. Θα μπορουσα να βαλω γυαλι. Μαζι με το βαρος υποστρωματος φυτων κλπ θα κατεβαινει. Αλλωστε την διαδικασια την σκεφτομαι να γινεται πολυ αργα. Και η ανυψωση και το βυθισμα. Ετσι πιστευω δεν θα στρεσσαριστουν και τα ψαρια. Πιο πολυ στρεσσαρονται οταν βαζουμε τις χερουκλες μας μεσα καθ ανακατευουμε νομιζω. Οσο για την διακοσμηση, θα μπει κεντρικα μια ριζα με moss σαν δεντρο υψους περιπου 70 εκατοστα. Αρα μεχρι επανω θα εχει πραγμα να βλεπεις και δεν θα ειναι μονο νερο. Στην συντηρηση θα βγαινει απο το νερο το ξυλο και θα ξαναμπαινει (μπορει και να βοηθαει στην βυθιση). Εκει πανω στην moss δεν θα παιξουν οι γαριδες αν βαλω; Τα οποια ψαρια μπουν δεν θα ανεβαινουν δεδομενου πως θα μαθουν πως ερχεται το φαγητο απο επανω; Για τα τζαμια θελω τεσσερα 100χ40 ενα 40χ40 και τις κοντρες. 12ρια λες καλα ε; Δεν θα εχω προβληματα ετσι; Ο πατος πιο χοντρος; Κολλημα πανω στην βαση η απο εξω; Η κατασκευη θα ειναι μονιμη. Δεν θα ξεστηθει ποτε. Ειτε πετυχει σαν ενυδρειο ειτε οχι. Αν δεν πετυχει το κανω λαμπα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-17, 08:49
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης , αν είσαι σε όροφο, όσο και αν σου κάνει εντύπωση, το βάρος αυτό σε αυτή τη μικρή επιφάνεια είναι υπερβολικά πολύ, αντιστοιχεί σε 1600 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο.
Δεν υπάρχει πλάκα που να αντέχει τόσο.
Να υπολογίζεις πως κάθε 10 εκατοστά στήλη νερό , αντιστοιχεί σε 100 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο, ασχέτως πλάτους.
Αλλιώς θα πρέπει η βάση να έχει τουλάχιστον 3πλασιο εμβαδόν από το ενυδρείο για να πεις πως είσαι σε κάποια ανεκτά όρια αντοχής.
Και όλα αυτά χωρίς να υπολογίζονται τα υπόλοιπα βάρη, τζάμια , σαμπ κλπ.
Είναι υπερβολικά πολύ το βάρος.
Μόνο σε ισόγειο μπορεί να μπει αυτό και χωρίς υπόγειο από κάτω.
Συμφωνώ στα πρακτικά προβλήματα και στη θέση του θα έφτιαχνα κάτι άλλο. Όμως είπε 160 κιλά σε δοκάρι δίπλα σε κολώνα. Δηλαδή αν έχει επισκέπτη 160 κιλά μπορεί να τον δεχτεί μόνο στο ισόγειο;;; ή αν πάρει ο ίδιος αγκαλιά τη γυναίκα του θα πέσει το σπίτι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-03-17, 08:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
160 κιλά σε δοκάρι δίπλα σε κολώνα είπε. Δηλαδή αν έχει επισκέπτη 160 κιλά μπορεί να τον δεχτεί μόνο στο ισόγειο;;; ή αν πάρει ο ίδιος αγκαλιά τη γυναίκα του θα πέσει το σπίτι;;;
Μη το σκέφτεσαι έτσι,
ρώτησε ένα μηχανικό να δεις τι θα σου πει,
μηχανικός μου τα έχει πει αυτά
--------------------------
Συζήταγα μαζί του για το ενυδρείο που έχω στη ταράτσα , και το πρώτο που με ρώτησε δεν είναι τα λίτρα, αλλά το ύψος,
και όταν του είπα 50 εκατοστά, αμέσως μου λέει 500κιλά/τ.μέτρο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-03-17, 08:58
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Η τρυπα ειναι πανω σε δοκαρι που κραταει το σαλονι ολοκληρο γιατι ειναι βυθισμενο 3 σκαλια κατω απο το σπιτι. 4 δοκαρια περιμετρικα κανουν το σαλονι μου. Τα δυο απο αυτα ενωνονται σε κολωνα ακριβως στην γωνια που μπαινει η κατασκευη. Ενταξει, δεν ειναι μονο τα 160 λιτρα του νερου ειναι και τα γυαλια κλπ... Καταλαβαίνω ειναι μικρη η επιφάνεια βασης. Δεν αντεχει λες;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-03-17, 09:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ρωτησε μηχανικό καλύτερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-03-17, 09:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εκανα λάθος, λες 1 μέτρο ύψος,
και πάλι έχουμε 1 τόνο ανά τετραγωνικό μέτρο, και πάλι πολύ είναι ,
και αν έχεις 20 εκατοστά στήλη νερό το σαμπ πάμε στα 1200 κιλά / τ.μετρο.
Ρωτησε μηχανικο να εισαι σίγουρος, είναι στατικό το βάρος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-03-17, 09:17
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Για το άλλο θέμα, της βύθισης κτλ... Βρε συ. αφού θέλεις μοςς τότε δεν χρειάζονται όλα αυτά. Θα δέσεις τη μοςς σε μια ρίζα ή σε κάτι άλλο και όταν θες να την κλαδέψεις απλά τη βγάζεις. Το υπόστρωμα άστο στην ησυχία του.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-03-17, 09:28
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Με αυτα τα νουμερα εχουμε περιπου 500 κιλα στο 40χ40 που ειναι η βαση μου. Αν η στηλη πεσει 10εκ γιατι δεν θα γεμιζω μεχρι επανω κα κοψω και αλλα 10εκ απο την κατασκευη θα εχω 90εκ κατασκευη, 80εκ στηλη νερου και καπου 400 κιλα βάρος. Το σαμπ θα ειναι πραγματι καπου 20εκ υψος αλλα δεν μετραει ολο σε βαρος αφου θα ειναι γεματο ελαφροπετρα. Θα ρωτησω τον θειο μου που ειναι μηχανικος και θα σας πω... Ευχαριστω για ολα...
-------------------------
Ε δε θα φυτεψω και κατω κατι βρε dex? Γυμνο θα το εχω; Να μην μπει καμια βαλισνερια... Κανενα γρασιδακι...
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ανδρεας1975 : 20-03-17 στις 09:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-03-17, 09:34
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Γρασιδάκι... θα σου πουν οι φυτεμένοι αλλά δεν νομίζω με τέτοιο ύψος να πιάσει. Οι βαλισνέριες δεν θέλουν κλάδεμα.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-03-17, 09:38
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη το σκέφτεσαι έτσι,
ρώτησε ένα μηχανικό να δεις τι θα σου πει,
μηχανικός μου τα έχει πει αυτά
--------------------------
Συζήταγα μαζί του για το ενυδρείο που έχω στη ταράτσα , και το πρώτο που με ρώτησε δεν είναι τα λίτρα, αλλά το ύψος,
και όταν του είπα 50 εκατοστά, αμέσως μου λέει 500κιλά/τ.μέτρο
Με τα ενυδρεία που εχεις σπίτι σου + τις γλάστρες βρεγμένες + όλο το υπόλοιπο βάρος με την ιδια λογική θα πρέπει να ανεβάζεις μόνο μέχρι 3-4 ατομα στην ταράτσα για να μην πέσει το σπίτι σου. Ας μην είμαστε υπερβολικοί. Μηχανικός σοβαρός δε θα σου έλεγε ποτέ στο φλου τέτοιο πράγμα, χωρίς να δει ξυλότυπο και συνολικά φορτία. Με την ίδια λογική αν καλέσεις σπίτι κόσμο και μαζευτείτε σε μισο τετραγωνικό 6 συγγενεις να ασπαστείτε 6×90=540 κιλά άρα 1000+ στο τετραγωνικό θα πέσει το σπίτι. Επίσης σκέψου ενυδρεία κύβους μελών με sump απο κάτω και τρελά κιλά σε βράχο και σε κανένα δεν εχει πέσει το σπίτι του. Η λογική δεν ειναι 3 στο λάδι 3 στο ξύδι.

Σκέψου επίσης ότι έχω φίλο 2,10 150+ κιλά και η γυναίκα του 90 κιλά. Μένουν στον τρίτο. Ούτε φιλάκι στα πεταχτα δε θα έπρεπε να κάνουν!χαχαχα! Για να μην πω για σεξ γιατί τότε θα φτάνανε όλοι μαζί στις αποθήκες του -2! Χαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-03-17, 10:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοίτα, δεν έχω σκοπό ούτε να τρομάξω κανέναν, ούτε να τον αποθαρρύνω,
το αντίθετο θα έλεγα,
αλλά επειδή πολλές φορές κάποια πράγματα τα περνάμε έτσι ελαφρά θεωρώ πως πρέπει να δίνουμε λίγο περισσότερη σημασία.
Και επειδή προσωπικά πριν βάλω τις γλάστρες στη ταράτσα ρώτησα μηχανικό,
και μπήκαν ΜΟΝΟ περιφερειακά για αυτόν τον σκοπό, όλες επάνω στα περιφερειακά δοκάρια.
Και όπως ρώτησα και για το ενυδρείο πριν το φτιάξω, αλλιώς θα το είχα φτιάξει με 60 ή και 70 εκατοστά ύψος.
Και θα το ξαναπώ, πως είμαι της άποψης «κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε»
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-03-17, 10:42
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρασιδάκι... θα σου πουν οι φυτεμένοι αλλά δεν νομίζω με τέτοιο ύψος να πιάσει. Οι βαλισνέριες δεν θέλουν κλάδεμα.
Κλαδεμα οταν φτασουν κορυφη δεν θα θελουν? Απο οτι ξερω κοβεις απο τηνβαση το φυλλο στις βαλισνεριες. Γρασιδακι δεν υπαρχει περιπτωση να μην πιασει με το φως που θα μπει...Αφου το βραδυ δεν θα αναβω αλλο φως...θα φωτιζει το μισο σπιτι το ενυδρειο απο μονο του!
-------------------------
Για να δωσω μια αποψη για τα βαρη....
Στο σαλονι δεν υπηρχε τζακι. Χτιστηκε (πανω σε δοκαρι) τζακι 1,10 μηκος Χ 60 βαθος Χ 60 υψος η εστια ενω φουσκα και τα συναφη απο επανω εφτασαν χτιστα με τουβλο στο ταβανι. 2,80 υψος απο πατωμα. Μετα ακριβως διπλα συνεχιστηκε μονομπλοκ τσιμεντενιος και σιδερωμενος παγκος βαθος 60 Χ μηκος 80 Χ 10 παχος. Ολα αυτα στηριζονται (και ριχνουν το βαρος τους) σε δυο ποδαρακια 10 εκατοστων που σηκωνουν ολη την κατασκευη 15 εκατοστα απο το πατωμα (το ηθελα με κενο απο κατω ο αθεοφοβος)! Ποσο βαρος κουβαλανε 2 ποδαρακια 20 εκατοστα? Και μπηκαν και σε τοιχο χωρις κολωνα κοντα. Τωρα που θελω να το κανω ενεργειακο θα βαλω μια μαντεμενια εστια 190 κιλων μεσα επιπλεον βαρος. Ρωτησα γαι αυτη την περιπτωση μηχανικο (τον θειο μου) και δεν εφερε καμια αντιρρηση.
Παντως αυτο που λεει ο Τακης ειναι σωστο...
Φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα!

Γιαυτο ρωταω συνεχεια....
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ανδρεας1975 : 20-03-17 στις 10:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-17, 20:54
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αλλαξανε τα σχεδια. Και η γυναικα διαμαρτυρεται για το υψος. Παω για κυβο 40 Χ 40 Χ 55. Δωστε μου τα φωτα σας για τζαμια, αν θα χρειαστω κοντρες, και κανενα καλο μαγαζι για τα ψωνια...Απο φιλτρο θελω εξωτερικο...να μην φτιαχνω και σαμπ...καπακια και φωτα οκ...φτιαχνω με led. Μετα θα αρχισω ερωτησεις και για ψαροσυνθεση...θα σας βομβαρδισω (αν με αντεξετε ).
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-05-17, 06:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

8αρι τζάμι και το κάνεις άφοβα χωρίς κόντρες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-05-17, 16:20
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Πηρα τιμη για 8αρι στα 55 ευρω ρονταρισμενα...πως σας ακουγεται?
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-05-17, 16:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

δεν είναι άσχημη η τιμή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-05-17, 16:36
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ωραια...και εμενα καλη μου φανηκε...παμε για φιλτρο τωρα...τι εξωτερικο? Με 55 χιλ στηλη βαλε και καμια 40αρια ακομα γιατι θα μπει απο κατω (για μανομετρικα το λεω) σε ποιο πηγαινω? 90 λιτρα...καπου 70 καθαρα υποθετω....θα μπουνε και ρεντ τσερρυ μεσα (οπωσδηποτε!)...
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-05-17, 17:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

παίρνεις ένα οποιοδήποτε εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία μέχρι 100-150 λίτρα,
αν έχει δυνατή ροή τη μειώνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προτασεις για ψαρια σε ενυδρειο με στηλη νερου 20cm ANEMOS Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 35 08-02-13 14:07
κοινωνικο φυτεμενο 160λιτρα kgf12345 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 56 07-02-12 13:11
κυρτη σπονδυλικη στηλη(γενετικη ανωμαλια) Mariel Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-08-05 13:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07875 seconds with 13 queries