Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-05-16, 12:25
baggelis- larisa Ο χρήστης baggelis- larisa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2016
Περιοχή: λαρισα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή νεος tanganyika

Καλησπερα σε ολους και χροννια πολλα!ασχολουμε την τελευταια 7ετια με τα ενυδρεια κοινωνικα κ τα τελευταια χροννια μονο με δισκους!μετα απο μια παυση 1 χρονου λογο προσοπικων προβληματων ξεκιναω παλι να στησω ενα ενυδρειο αυτην την φορα αφρικης!Λογο του οτι ειμαι καινουργιος σε αυτου του ειδους τα ψαρια θα ηθελα την γνωμη σας κ αποψεις σας πανω σε αυτα που εχω επιλεξει ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΝ ΑΛΛΟΥς ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥς!παραθετω λοιπον τα στοιχεια αλλα και τα υλικα που διαθετω!


1)το ενυδρειο δεν εχει φτιαχτει ακομα μαλλον απο βδομαδα και οι διαστασεις του λεω να ειναι 120χ40χ50!με εσωτερικο φιλτρο(υπαρχουν απο τα προηγουμενα ενυδρεια 2 φιλτρα εξωτερικα 1eheim 2217 k 1 eheim 2073 τα οποια εχω βαλει αγγελεια να δωθουν αλλα οπως το βλεπω θα τα κρατησω το ενα σηγουρα!)απλα αποφασισα για εσωτερικα λογο ευκολια κ οικονομιας!ΑΡΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ 110Χ40Χ50
2)Το ενυδρειο με αυτα που εχω διαβασει λεω να γινει tanganyika k οχι malawi!
3)τα ψαρια που εχω επιλεξει ειναι julidochromis regani & paracyprichromis nigripinnis εδω κυριως θελω την συμβουλη σας (δεν ξερω αν ο συνδιασμος ειναι σωστος ,αν το ενυδρειο ειναι καταλληλο κ ποσα ατομα απο το καθε ειδος να βαλλω κ αν μπορω να προσθεσω κ ακποιο αλλο ειδος
3)υπαρχει υποστρωμα απο το δισκαδικο carat 6 λευκη κ πετρες αρκετα κιλα απο την παραλια!ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-05-16, 13:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Με το καλό στα σκληρά νερά!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baggelis- larisa Εμφάνιση μηνυμάτων
1)το ενυδρειο δεν εχει φτιαχτει ακομα μαλλον απο βδομαδα και οι διαστασεις του λεω να ειναι 120χ40χ50!με εσωτερικο φιλτρο(υπαρχουν απο τα προηγουμενα ενυδρεια 2 φιλτρα εξωτερικα 1eheim 2217 k 1 eheim 2073 τα οποια εχω βαλει αγγελεια να δωθουν αλλα οπως το βλεπω θα τα κρατησω το ενα σηγουρα!)απλα αποφασισα για εσωτερικα λογο ευκολια κ οικονομιας!ΑΡΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ 110Χ40Χ50
εσωτερικό "σαμπ" (φίλτρο πλάτης)δηλ. θα φτιάξεις. Πολύ καλή λύση, οικονομικό, μεγάλος όγκος υλικών, με μόνο μειονέκτημα την μείωση χώρου.
2)Το ενυδρειο με αυτα που εχω διαβασει λεω να γινει tanganyika k οχι malawi! θα μπορούσες και Malawi με περιορισμό σε είδη και αριθμό ψαριών.
3)τα ψαρια που εχω επιλεξει ειναι julidochromis regani & paracyprichromis nigripinnis εδω κυριως θελω την συμβουλη σας (δεν ξερω αν ο συνδιασμος ειναι σωστος ,αν το ενυδρειο ειναι καταλληλο κ ποσα ατομα απο το καθε ειδος να βαλλω κ αν μπορω να προσθεσω κ ακποιο αλλο ειδος
Απροβλημάτιστος συνδυασμός αφού το ένα είναι πετρόψαρο και το άλλο αφρόψαρο. Τα julies μπαίνουν ζευγάρι (ή χαρέμι) και τα άλλα κοπαδάκι των 6+ ατόμων (δεν ξέρω πόσο εύκολα θα τα βρεις στην πεθαμένη αυτή την εποχή αγορά). Με σωστό στήσιμο θα μπορούσες να φιλοξενήσεις ένα ακόμη είδος βυθού (πχ brevis, caudopunctatus.....) αν επέλεγες ένα μικρότερο είδος julie (πχ ornatus, transcriptus),τα regani γίνονται αρκετά μεγάλα και κυριαρχικά.
3)υπαρχει υποστρωμα απο το δισκαδικο carat 6 λευκη κ πετρες αρκετα κιλα απο την παραλια!ευχαριστω! καλή είναι και η καρατ αν και θα προτιμούσα μια μπεζ απόχρωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-05-16, 14:06
baggelis- larisa Ο χρήστης baggelis- larisa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-04-2016
Περιοχή: λαρισα
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

κλεοβουλε καταρχιν σ ευχαριστω!οταν εγραφα το μυν ειμουν συγουρος οτι θα επερνα τουλαχιστων απο εσενα απαντηση! δεν ηξεα οτι τα julies ειναι τοσο σπανια!ελεγα να τα προμυθευτω απο καποιο καταστημα της αθηνας δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω το ονομα το οποιο καθε φορα που κατεβαινα αθηνα επισκεπτομουνα και εχει μεγαλη ποικιλια!δευτερον αν δεν βαλω τριτη ομαδα ψαρια κ μεινω σε αυτα τα δυο ποσα julies μπορω να βαλω?περιμενα να εχω περισσοτερη κινηση στον βυθο!τριτον αν επιτρεπεις θα ηθελα να μου γραψεις ενα δικο σου συνδιασμο ψαριων που εσυ θα επελεγες για αυτες τις διαστασεις ενυδρειου ειται tanganyika ειται malawi!ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-16, 18:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Να ΄σαι καλά Βαγγέλη!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από baggelis- larisa Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ηξεα οτι τα julies ειναι τοσο σπανια!γενικά ψάρια Τανγκανίκας δύσκολα βρίσκεις τελευταία και συνήθως με παραγγελία. Αν βάλεις regani ψάξε για "Kipili" ή πιο σωστά J.marksmithi http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...90&postcount=7 ελεγα να τα προμυθευτω απο καποιο καταστημα της αθηνας δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω το ονομα το οποιο καθε φορα που κατεβαινα αθηνα επισκεπτομουνα και εχει μεγαλη ποικιλια!στο CAB επιτρέπεται η αναφορά σε καταστήματα (θετική ή αρνητική) δευτερον αν δεν βαλω τριτη ομαδα ψαρια κ μεινω σε αυτα τα δυο ποσα julies μπορω να βαλω? απ' τα προαναφερθέντα, 5-6 άνετα, πάντα με σωστή διαμόρφωση για να έχει κάθε ζευγάρι την περιοχή του-με πιο μικρόσωμα είδη μπορείς και περισσότερα- αν κι απ' τις γέννες θα πολλαπλασιαστούν σύντομα περιμενα να εχω περισσοτερη κινηση στον βυθο!τριτον αν επιτρεπεις θα ηθελα να μου γραψεις ενα δικο σου συνδιασμο ψαριων που εσυ θα επελεγες για αυτες τις διαστασεις ενυδρειου ειται tanganyika ειται malawi! για Ταγκανίκα υπάρχουν δεκάδες συνδυασμοί και έχω δοκιμάσει πολλούς. Δεν έχει νόημα να πω τι θα έβαζα εγώ (σ' αυτή μου τη φάση θα το έκανα species με Synodontis lucipinnis ) αλλά να βρούμε ένα συνδυασμό με ψάρια που αρέσουν σ' εσένα. Για Malawi θα διάλεγα να βάλω μόνο ένα είδος, σχετικά μικρόσωμο (και ενδιαφέρον) πχ. Pseudotropheus saulosi, ή κάποιο όμορφο Cynotilapia,ή Labidochromis sp."perlmutt" ή L.chisumulae.... ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tanganyika Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 20-11-09 19:44
Tanganyika 120 l leonm Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 13 07-08-08 09:11
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04031 seconds with 13 queries