Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-12, 02:43
nikosmtxhpc Ο χρήστης nikosmtxhpc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2012
Περιοχή: makria
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή newbie aporeies

γεια σας, διαβασα στο φορουμ πολλα και μπερδευτηκα ακομα περισοτερο αν μπορειται να μου λυσεται καπιες αποριες
μολις πηρα ενα ενυδριο και το "στρωνω" εδω και κατι μερες μου ειπαν να ριχνω για μια βδομαδα ενα υγρο με μικροοργανισμους, εχω βαλει και το υγρο για το χλωριο
1.χρειαζεται να ριξω τπτ αλλο μεσα??
2.με το co2 διαβασα το αρθρο,χρειαζομαι καποιο μηχανημα για να το μετραει??
3.για το ph θα πρω κατι stick που ειδα στο ebay ειμαι καλυμενος με αυτα??
4 χρειαζομαι οξυγονοποιητη ??
5 ειναι σε σωστη θεση η αντλια η πρπει να βγαλω λιγο νερο?
6 ζωντανα φυτα αμα βαλω θα χρειαστω μηχανηνα για co2 ? αν ναι ποιο το κοστος ?
7 εχω εναν γλυφτη μεσα σε γυαλα που πηρα απο ενα φιλαρακι ποτε μπορω να τον ριξω μεσα?
και τελος σε ποσες μερες μπορω να βαλω τα ψαρια ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-12, 05:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikosmtxhpc Εμφάνιση μηνυμάτων
το "στρωνω" εδω και κατι μερες μου ειπαν να ριχνω για μια βδομαδα ενα υγρο με μικροοργανισμους, εχω βαλει και το υγρο για το χλωριο
Καλως ηρθες.
Το αντιχλωριο καλα εκανες και το εβαλες, αλλα αφου δεν εχεις ακομα τιποτα μεσα δεν ηταν απαραιτητο, μαλλον εντελως περιτο ηταν μια και το χλωριο εξατμιζεται το πολυ σε ενα 24ωρο, οσο για τα περηφημα μπουκαλακια με υποτειθεμενους μικροοργανισμους δεν στρωνουν ενυδρεια.
Καποιοι ισχυριζονται πως βοηθανε στο να στρωσει πιο γρηγορα ενω καποιοι αλλοι τα θεωρουν απλως απατη (ανηκω στους δευτερους).
Οπως και να χει το ενυδρειο στρωνει με αμμωνι;α η με κατι που να παραγει αμμωνια (τροφες που σαπιζουν... προσωπικα το θεωρω λιγο ανορθοδοξο αλλα σα μεθοδος δουλευει) ειτε αν βιαζεσαι με μπολι απο ενυδρειο που δουλευει καιρο.
Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 για να καταλαβεις τι εννωουμε στρωσιμο και πως γινεται, κι ακολουθα οποια μεθοδο πιστευεις οτι ειναι πιο ευκολη και φιλικη για σενα (προσωπικα προτεινω αμμωνια για να εχεις και λιγο καιρο να διαβασεις πεντε βασικα πραγματα πριν βαλεις ζωντανους οργανισμους, κι αν θες τροπο push-αρισματος αυτος υπαρχει)

Παράθεση:
1.χρειαζεται να ριξω τπτ αλλο μεσα??
Βασικα ουτε αυτα που εριξες χρειαζονταν.
Διαβασε πως γινεται στρωσιμο και ακολουθα τη σωστη μεθοδο.

Παράθεση:
2.με το co2 διαβασα το αρθρο,χρειαζομαι καποιο μηχανημα για να το μετραει??
Κατ αρχας τι σκοπευεις να φτιαξεις για να δουμε αν εχεις αναγγη co2.
Θες φουλ φυτεμενο με φυτα καποιας δυσκολιας?

Παράθεση:
3.για το ph θα πρω κατι stick που ειδα στο ebay ειμαι καλυμενος με αυτα??
Οχι, θες υγρα τεστ οποσδηποτε. Τα στικακια δεν ειναι αξιοπιστα και πολλες φορες λενε οτι θελουν.
-------------------------
Παράθεση:
4 χρειαζομαι οξυγονοποιητη ??
Ανααλογα τι θες να φτιαξεις. Μια και ειπες για co2 υποθετω θες να βαλεις παρα πολλα φυτα οποτε δε χρειαζεσαι αεραντλια.

Παράθεση:
5 ειναι σε σωστη θεση η αντλια η πρπει να βγαλω λιγο νερο?
ενταξει ειναι, απλα λιγη ελαφρα αναταραξη στην επιφανεια αν υπαρχει ειναι μια χαρα για την ανταλλαγη αεριων.

Παράθεση:
6 ζωντανα φυτα αμα βαλω θα χρειαστω μηχανηνα για co2 ? αν ναι ποιο το κοστος ?
Μα μονο ζωντανα φυτα θα βαλεις. Κατι καραβακια κατι πλαστικουρες κτλ απαγορευονται.
Η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις με ευκολα φυτα και μετα στην πορεια βλεπεις αν θες ντε και καλα να ανεβεις σε βαθμο δυσκολιας.
Ολα εχουν να κανουν με το τι ψαρια θα βαλεις, αλλα πιστεψε με και με ευκολα φυτακια μπορεις να φτιαξεις απιστευτα aquascapes.
-------------------------
Παράθεση:
7 εχω εναν γλυφτη μεσα σε γυαλα που πηρα απο ενα φιλαρακι ποτε μπορω να τον ριξω μεσα?
1.ΔΕΝ υπαρχουν γλυφτες! ετσι ειχαν ονομασει καποιοι παρακμιακοι πετσοπαδες τους πλεκοστομους οι οποιοι ειναι ψαρια (που δε γλυφουν βεβαια τιποτα, δεν εχουν γλωσσα εξ αλλου ) τα οποια θελουν πραγματικα αρκετα μεγαλα ενυδρεια γιατι γινονται τουλαχιστο 30 ποντους, και θελουν μαλακο οξινο νερο και blackwater, και φυσικα καποια ξυλα καταλληλα για να βεντουζαρουν πανω τους.
Οι πλεκο ανηκουν στη μεγαλη οικογενεια των γατοψαρων και ζουν παρα πολλα χρονια αν οι συνθηκες ειναι σωστες και θελουν νερα ποταμων Ν. Αμερικης (δεν ειναι δυσκολο, αλλα ουτε και το πιο ευκολο. απλα μπαινεις σε αλλες διαδικασιες προετοιμασιας)http://www.seriouslyfish.com/search/pleco


2. σε γυαλες ψαρια δε μπαινουν. Απο τη στιγμη που υπαρχει εκει μεσα ηδη ενα ψαρακι πρεπει να φυγει.
Αυτο θα γινει ειτε βρισκοντας μπολι και βαζοντας το στο ενυδρειο σου, ειτε βαζοντας το εστω προσωρινα σε καποια μεγαλη λεκανη (πεντακαθαρη που να μην εχει δει ποτε απορρυπαντικα) ειτε δινοντας το σε καποιον

Παράθεση:
και τελος σε ποσες μερες μπορω να βαλω τα ψαρια ??
Ψαρια θα βαλεις οταν στρωσει το ενυδρειο. αυτο αναλογα το τι θα κανεις μπορει να γινει απο μια μερα (με μπολι) εως και εναμισι μηνα.
Στρωμενο ενυδρειο ειναι οταν εχει αναπτυχθει η ποσοτητα βιολογιας ωστε να ριχνεις μεσα τουλαχιστο 3 ppm καθαρης αμμωνιας και σε 24 ωρες να μετρας αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα πανω απο το 0

Διαβασε ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων, και οτι απορια υπαρχει το συζηταμε.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 08-10-12 στις 05:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Newbie με μονομαχο Hurinios Bettas 33 14-01-12 21:50
Φωτογραφικη του newbie Roussaks Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 31 05-11-10 02:32
gyppies-newbie-low bugget-βοηθεια για στησιμο polis2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 24-08-10 08:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03675 seconds with 13 queries