Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-03-17, 20:43
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Aποψη μου , αλλα ο σκύλος πρεπει να ειναι παντα δεμενος...
Τον αφηνω ελευθερο μονο σε περιφραγμενο χωρο, και σε χωραφια μακρια οπου δεν υπαρχει κινδυνος στο να κανει ζημια.
Και δεν ειναι κανενας αγριος σκλυλος ,αλλα ποτε δεν ξερεις.
Εγω πια φοβαμαι να τον βγάλω και βολτα...
Καποιοι εξυπνοι εχουν τα σκυλια ελευθερα...
Πας βολτα και μαζευτονται 3-4 σκυλια και προσπαθουν να ορμησουν...
Παντα εχεις την ευθυνη του ζωντανου, δεμένο ή ελευθερο.
Ενας γειτονας αφηνει Rottweiler ελευθερο στην βολτα του, τι θα γινει αν το Rottweiler επιτεθει στον δικο μου και το τσακατεψει?
  #32  
Παλιά 31-03-17, 20:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας γειτονας αφηνει Rottweiler ελευθερο στην βολτα του, τι θα γινει αν το Rottweiler επιτεθει στον δικο μου και το τσακατεψει?
Εγω θα δάγκωνα τον ιδιοκτήτη, και δεν αστειεύομαι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


  #33  
Παλιά 31-03-17, 22:19
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα δάγκωνα τον ιδιοκτήτη, και δεν αστειεύομαι
Μεγάλη αλήθεια είπες Τάκη και μιας και το έφερε η κουβέντα θα ήθελα να σας διηγηθώ ενα παρόμοιο περιστατικό που ειχα πριν τρία χρόνια στην νεα γειτονιά μου!
Εκείνη την εποχή ειχα τον τελευταίο μου έως και σημερα "αγαπημένο Μάρκο" μιας και συγχωρήθηκε την επόμενη χρόνια τεσσάρων ετών,ενα American Staffordshire terrier έχοντας του κανει βασική υπακοή (2 δικη μου) και τον ειχα ξεκινήσει και σωματοφυλακή!
Ο Μάρκος ήταν πραγματικά σαν άνθρωπος,περνούσαμε πολλες ώρες μαζι,πολύ κοινωνικός με τον κόσμο αλλα και με υπόλοιπα σκυλιά!
Στις βόλτες πάντα μα πάντα του φορούσα τον ιμάντα εκπαίδευσης μαζι με το καδενάκι διόρθωσης και ας γνώριζα οτι ποτε δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα,μάλιστα μου το έφερνε ο ίδιος και πήγαινε στην πόρτα και περίμενε!
Ειναι καλοκαίρι,μεσημέρι και τον βγάζω βόλτα έξω στην γειτονιά πηγαίνοντας στο δασάκι που εχουμε πίσω,ο απέναντι μου εχει ενα μαύρο Εξαδάκτυλο λύκο που τον έβγαζε μόνιμα βόλτα χωρίς λουρί,ετσι εγινε και το κακό εκείνη την μερα!
Τον βλέπω λοιπόν να βγαίνει έξω ο λύκος μας βλέπει και ξεκινάει να ερχεται με τα όσα κατα πανω μας για μάχη!
Ειχα δυο επιλογές ή να τον αφήσω ελεύθερο τον δικό μου και να κανει κομμάτια τον λύκο ή να του κρατήσω τον ιμάντα και να προσπαθώ να τα χωρίσω βάζοντας και την σωματική μου ακεραιότητα σε κίνδυνο οπως και έπραξα τελικά!
Και τσακώθηκα μαζι του και άκρη δεν βγάλαμε και δεν μιλάμε απο τότε και συνεχίζει να κανει το ίδιο με ενα μποξεράκι που εχει τωρα!
Αποτέλεσμα μηδέν ........
  #34  
Παλιά 01-04-17, 22:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενας Νομος δε το λεει αυτο.
Τον σκύλο μου τον "έχασα" το 2010... και από τότε έχει αλλάξει ο κανονισμός κατοικίδιων τουλάχιστον 2 ή 3 φορές ΑΝ έχω σωστά αντιληφθεί.... οπότε... ΑΝ κι αυτό έχει πλέον αλλάξει, ΔΕΝ το γνωρίζω.
Με βάση λοιπόν αυτά που γνώριζα... έγραψα το παραπάνω.-
  #35  
Παλιά 02-04-17, 14:35
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Yo13, δεν είναι μόνο ότι ο νόμος μας επιβάλει να βγάζουμε τα σκυλιά με λουρί και φίμωτρο,
αλλά είναι και η λογική πως όταν έχουμε ένα ζώο που έστω και μία στο εκατομμύριο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γιατί με τη λογική που είπες πως φταίει και ο γονιός που ξέφυγε το πιτσιρίκι για λίγα δευτερόλεπτα και πήγε να χαϊδέψει το σκύλο και τον δάγκωσε, εσένα πως ξέφυγε από τη προσοχή σου το σκυλί και το έκανε αυτό ;
Και τελικά το δικό σου το ζωντανό δεν είναι κοινωνικό, όχι τα πιτσιρίκια ή κάποια άλλα πραγματικά κοινωνικά σκυλιά.
Γιατί έτσι στο τέλος θα πρέπει να βάζουμε και στα πιτσιρίκια λουριά όταν τα βγάζουμε έξω.
Επίσης με το σκεπτικό αυτό θα βγάζαμε βόλτες αρκούδες , λιοντάρια και τίγρης.
Δεν είναι έτσι όμως.
Χωρίς να βάζω νόμους κλπ, με την απλή λογική θα πρέπει και εμείς να προστατεύουμε τους γύρω μας από κάποιον κίνδυνο που μπορεί να προκαλέσει το δικό μας ζωντανό ή δικές μας ενέργειες,
και όχι μόνο να αυτοπροστατεύονται οι γύρω μας.
Είναι σαν μου λες πως οδηγάς στο δρόμο και σου πετάχτηκε ένα πιτσιρίκι και εσύ δεν πάτησες φρένο, αλλά πέρασες από πάνω του γιατί φταίει ο γονιός που ξέφυγε της προσοχής του αλλά και δεν ήταν και σε διάβαση πεζών.
Σκέψου το λίγο.
Μη θεωρήσεις πως είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά ή γενικά τα ζώα,
το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο με θυμάμαι είχα σκύλο στο σπίτι, αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου και ειδικά στο να έχει ο σκύλος μου τον κατάλληλο χώρο και εγώ τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.
Δεν το καταλαβα το ξεσπασμα σου και τι σε πειραξε ακριβως...Απο ολα αυτα που εχω πει που ακριβως καταλαβες οτι δεν προσπαθω να προστατεψω τους γυρω μου και οτι δεν προσεχω τις ενεργειες του σκυλου μου...ξοδευω χρηματα και χρονο κατα κυριο λογο για την προστασια των αλλων κανοντας εκπαιδευση τον σκυλο μου και μετα για εμενα και το πως θα μου ειναι πιο ευκολο να την βγαζω μια ηρεμη βολτα...και τα πραγματικα κοινωνικα σκυλια οπως λες παλι δεν πρεπει να κυκλοφορουν χωρις λουρι, πως να το κανουμε ρε αδερφε ετσι ειναι, τι να κανω να το σκοτωσω το δικο μου επειδη δεν ειναι κοινωνικο και ειναι πιο κυριαρχικο σε αλλα θηλυκα...βαλε σε μια σειρα αυτα που μου λες και μιλα πιο ομορφα...μην μου βαζεις παραδειγματα που δεν εχουν καμια επαφη το ενα με το αλλο.
-------------------------
ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ...ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΒΟΛΤΑ.

Υ.Γ. Τα γραφω με κεφαλαια μπας και αξιωθει καποιος να διαβασει τι ακριβως εχω γραψει απο την μερα που ανεβασα το συγκεκριμενο θεμα μεχρι σημερα...και να μν γραφουν μερικοι αερολογιες οι οποιες ειναι και προσβλητικες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yo13 : 02-04-17 στις 14:35 Αιτία: Automerged Doublepost
  #36  
Παλιά 02-04-17, 15:56
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ...ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΒΟΛΤΑ.

Υ.Γ. Τα γραφω με κεφαλαια μπας και αξιωθει καποιος να διαβασει τι ακριβως εχω γραψει απο την μερα που ανεβασα το συγκεκριμενο θεμα μεχρι σημερα...και να μν γραφουν μερικοι αερολογιες οι οποιες ειναι και προσβλητικες[/QUOTE]

καλησπερα φίλε!
διακρίνω μια επιθετικότητα από την μεριά σου και πιστεύω πως είσαι λάθος!
όλοι μας,εδώ και αρκετούς μήνες( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93713)σου λέμε το ίδιο πράγμα και στα δυο ίδια θέματα που έχεις φτιάξει,το ζωντανό θέλει εκπαίδευση που πρέπει να είσαι και εσύ παρών για να την αποστηθίσεις!
καλή συνέχεια και καλή εκπαίδευση να έχεις!
  #37  
Παλιά 02-04-17, 16:07
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ...ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΒΟΛΤΑ.

Υ.Γ. Τα γραφω με κεφαλαια μπας και αξιωθει καποιος να διαβασει τι ακριβως εχω γραψει απο την μερα που ανεβασα το συγκεκριμενο θεμα μεχρι σημερα...και να μν γραφουν μερικοι αερολογιες οι οποιες ειναι και προσβλητικες
καλησπερα φίλε!
διακρίνω μια επιθετικότητα από την μεριά σου και πιστεύω πως είσαι λάθος!
όλοι μας,εδώ και αρκετούς μήνες( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93713)σου λέμε το ίδιο πράγμα και στα δυο ίδια θέματα που έχεις φτιάξει,το ζωντανό θέλει εκπαίδευση που πρέπει να είσαι και εσύ παρών για να την αποστηθίσεις!
καλή συνέχεια και καλή εκπαίδευση να έχεις!
[/QUOTE]

Συγγνωμη κιολας φιλε, εσυ δεν εχει δει εδω ατομα να εκφραζοντε με ασχημο τροπο, να μιλανε με ειρωνια και με υποτιμηση, διαβασε λιγο ολα τα σχολια απο την αρχη και σιγουρα θα δεις ατομα που δεν τους νοιαζει να βοηθησουν καποιον, αλλα το πως θα κραξουν και θα υποτιμησουν καποιον...και εσυ εκανες το ιδιο λαθος με τους αλλους, μου μιλας για την εκπαιδευση λες και εχω παρατησει το σκυλι μου σε καποιον, προφανως και κανω μαζι της εκπαιδευση υπο την επιβλεψη το εκπαιδευτη.
  #38  
Παλιά 02-04-17, 16:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να θυμίσω απλά ότι... ο νόμος υποχρεώνει τα σκυλιά μας στην βόλτα, να φέρουν φίμωτρο (και με λουρί).-

ο νομος λεει πολλα τα τηρεις ολα ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Yo13, δεν είναι μόνο ότι ο νόμος μας επιβάλει να βγάζουμε τα σκυλιά με λουρί και φίμωτρο,
αλλά είναι και η λογική πως όταν έχουμε ένα ζώο που έστω και μία στο εκατομμύριο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μας αναγκάζει να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γιατί με τη λογική που είπες πως φταίει και ο γονιός που ξέφυγε το πιτσιρίκι για λίγα δευτερόλεπτα και πήγε να χαϊδέψει το σκύλο και τον δάγκωσε, εσένα πως ξέφυγε από τη προσοχή σου το σκυλί και το έκανε αυτό ;
Και τελικά το δικό σου το ζωντανό δεν είναι κοινωνικό, όχι τα πιτσιρίκια ή κάποια άλλα πραγματικά κοινωνικά σκυλιά.
Γιατί έτσι στο τέλος θα πρέπει να βάζουμε και στα πιτσιρίκια λουριά όταν τα βγάζουμε έξω.
Επίσης με το σκεπτικό αυτό θα βγάζαμε βόλτες αρκούδες , λιοντάρια και τίγρης.
Δεν είναι έτσι όμως.
Χωρίς να βάζω νόμους κλπ, με την απλή λογική θα πρέπει και εμείς να προστατεύουμε τους γύρω μας από κάποιον κίνδυνο που μπορεί να προκαλέσει το δικό μας ζωντανό ή δικές μας ενέργειες,
και όχι μόνο να αυτοπροστατεύονται οι γύρω μας.
Είναι σαν μου λες πως οδηγάς στο δρόμο και σου πετάχτηκε ένα πιτσιρίκι και εσύ δεν πάτησες φρένο, αλλά πέρασες από πάνω του γιατί φταίει ο γονιός που ξέφυγε της προσοχής του αλλά και δεν ήταν και σε διάβαση πεζών.
Σκέψου το λίγο.
Μη θεωρήσεις πως είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά ή γενικά τα ζώα,
το αντίθετο θα έλεγα.
Όσο με θυμάμαι είχα σκύλο στο σπίτι, αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου και ειδικά στο να έχει ο σκύλος μου τον κατάλληλο χώρο και εγώ τον χρόνο να ασχοληθώ μαζί του.
καταρχην αυτα που λες ειναι οτι να ειναι ! και δεν υπαρχει τετεια νομοθεσια !

γιατι εχω μεγαλο σκυλο και ζωρικο τον εχω το νουμου συνεχεια αλλα δε μπορω να προσεχω μη σου φυγει και το παιδι σου ! η μη κοιμασε εσυ στον δρομο ενω περπατας και τον πατησεις γιατι ετυχε να μη δεις ενα σκυλο 60 κιλον να καθετε διπλα μου !!!!
-------------------------
φιλε αυτα τα σκυλια ειναι ζωρικα πρεπει να επιβληθεις !!! αν σου παρει τον αερα παει εγινε αλφα και εχασες το παιχνιδι ! εγω δε θα πηγενα σε εκπεδευτη αν ειχα χρονο να ασχωληθω πραγματικα πολυ με το σκυλο το σκυλι θελει κουβεντα και παρεα οσο ποιο πολυ τοσο καλυτερα αυτο ειναι η συνταγη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 02-04-17 στις 16:30 Αιτία: Automerged Doublepost
  #39  
Παλιά 02-04-17, 16:30
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Συγνώμη φίλε.
Ρώτησε και πήρες απαντήσεις.
Πιστεύεις ότι οι άλλοι είναι υπέυθυνοι για τον δικό σου σκύλο και ό,τι αυτός προξενήσει.
Δεν σε νοιάζει η σωματική ακεραιότητα άλλων.
Φέρνεις σαν άλλοθι τον χρόνο και το χρήμα.

Τι στάση περιμένεις τελικά να έχουν όλοι απέναντί σου;;;;; Να σου πούνε μπράβο, φάε και ένα παιδάκι, του αξίζει.
Δες λίγο βίντεο με κυνήγι αγριογούρουνου με dogo. Κατανοείς τι σκύλο έχεις;

Πιστεύω ότι πήρες λάθος σκύλο για λάθος λόγο.

Καλή συνέχεια με την εκπαίδευση και την δική σου και του σκύλου σου.

Πάντα και ειλικρινά φιλικά.
  #40  
Παλιά 02-04-17, 16:52
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη φίλε.
Ρώτησε και πήρες απαντήσεις.
Πιστεύεις ότι οι άλλοι είναι υπέυθυνοι για τον δικό σου σκύλο και ό,τι αυτός προξενήσει.
Δεν σε νοιάζει η σωματική ακεραιότητα άλλων.
Φέρνεις σαν άλλοθι τον χρόνο και το χρήμα.

Τι στάση περιμένεις τελικά να έχουν όλοι απέναντί σου;;;;; Να σου πούνε μπράβο, φάε και ένα παιδάκι, του αξίζει.
Δες λίγο βίντεο με κυνήγι αγριογούρουνου με dogo. Κατανοείς τι σκύλο έχεις;

Πιστεύω ότι πήρες λάθος σκύλο για λάθος λόγο.

Καλή συνέχεια με την εκπαίδευση και την δική σου και του σκύλου σου.

Πάντα και ειλικρινά φιλικά.
Δεν ειναι αλλοθι ο χρονος και τα χρηματα, αυτο το χρησιμοποιησα για να καταλαβουν καποιοι οτι κανω πραγματα για να αλλαξει αυτη η συμπεριφορα...και ποτε δεν ζητησα να μου πει καποιος μπραβο και να φαει και ενα παιδακι....και ξαναλεω η εκπαιδευση αρχισε γτ φοβομουν πως θα συμπεριφερεται στους αλλους, αν δεν με ενοιαζε η ακεραιοτητα των αλλων οπως λες και μαλλον το πιστευεις, θα εβγαινα αρχοντας εξω, θα την αφηνα να με τραβολογαει και να τσαμπουκαλευεται σε οτι κινηται...και αν εσυ καποτε εχεις αποριες και θες καπου βοηθεια, η ειρωνια που θα σου προσφερε ο αλλος και οχι πραγματικη βοηθεια δεν θα σου αρεσε...και για το θεμα υπευθηνοτητας, καλο ειναι να ειναι ολοι υπευθηνοι και οχι πχ να προσπαθω να ειμαι εγω κυριος να βγαζω το σκυλι μου με του λουρι του, να προσπαθω να του παρεχω μια εκπαιδευση που θα αποτρεψει δυσκολες καταστασεις...και επειδη ο αλλος μπορει να εχει ενα πιο ηρεμο σκυλι να μου το αμολαει ελευθερο και να κανει ότι θελει
  #41  
Παλιά 02-04-17, 18:24
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

φιλε μου μην νευριάζεις δεν υπάρχει λόγος γιαυτο!
απλά το θεμα εχει "ανακυκλωθεί" αρκετά και πολλούς μήνες,μέσα από δυο πανομοιότυπα "thread" προσπαθώντας ολοι μας να σε βοηθήσουμε στο πρόβλημα που έχεις!
από την στιγμη που πολύ σωστά ξεκίνησες την εκπαίδευση σας όπως μας λες και πολλά μπραβο,θα ήθελα να ακούσω δυο λογια για την εκπαίδευση!
πως σου φαινεται?
ποσα μαθηματα έχετε κανει,ποσες φορες την εβδομάδα πηγαίνεις ή έρχεται ο εκπαιδευτής?
βασική υπακοή θα κάνεις,τι εντολές έχετε μάθει μέχρι τωρα?
  #42  
Παλιά 02-04-17, 19:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δες τι είπες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
...και πολλες φορες το δαγκωμα ενος σκυλου σε ενα παιδακι δεν δειχνει παντα την ανευθυνοτητα του ιδιοκτητη, αλλα την ανευθυνοτητα ενος γονιου που εκθετει το παιδι του σε κινδυνο,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το καταλαβα το ξεσπασμα σου και τι σε πειραξε ακριβως...
Και που ειναι το δικό μου ξέσπασμα ;
Που είπα πως όταν βγάλεις βόλτα εσύ το σκύλο σου να φορέσουμε λουρί στα παιδιά μας για να μη τα δαγκώσει ο σκύλος σου ;
ΕΙΣΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην αυτα που λες ειναι οτι να ειναι ! και δεν υπαρχει τετεια νομοθεσια !
γιατι εχω μεγαλο σκυλο και ζωρικο τον εχω το νουμου συνεχεια αλλα δε μπορω να προσεχω μη σου φυγει και το παιδι σου !
Και εσύ Χάρη
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ
Αλλιώς και οι δυό να φορέσετε φίμωτρο στο σκυλί σας.
Δεν θα βγάζετε βόλτα τα σκυλιά σας και θα πρέπει να φεύγουν όλοι οι υπόλοιποι από τον χώρο.
Γιατί αν το πάρουμε τι λέει ο νόμος , είναι ξεκάθαρος
άρθρο 5, παρ. 2
2. Ο κάτοχος του ζώου συντροφιάς ευθύνεται για οποιαδήποτε βλάβη ή ζημιά, που προκαλείται από το ζώο,
Αν το πάρουμε τι λέει η λογική,
δεν είσαστε μόνοι σας στο χώρο, υπάρχουν και άλλοι,
και αν το σκυλί σας είναι επικίνδυνο,
θα πρέπει με οποιοδήποτε τρόπο να προφυλάξετε τους γύρω σας.
Δεν μιλάω πως ήρθε κάποιος να κλωτσήσει το σκυλί σας ,
μιλάω για κάποιο που περπατάει ανέμελα και περάσει δίπλα στο σκυλί,
ακόμα και ένα παιδάκι.
Τώρα αν κάποιος πάει να πειράξει το σκυλί σας, κανονίστε εσείς τα δέοντα,
δεν χρειάζεται να βάλετε το σκυλί σας να το κάνει αυτό,
δεν το πήρατε για να καθαρίζει για πάρτη σας.
Αν είναι έτσι να προσλάβετε σωματοφύλακα
Και είναι τελείως διαφορετικό το σκυλί να είναι φύλακας,
αυτό είναι για μέσα το σπίτι σας, και συγκεκριμένα είναι αποτρεπτικό στοιχείο σύμφωνα με το νόμο, τώρα αν ρίξει και καμιά δαγκωνιά, παρόλο που είναι παράνομο καλά να του κάνει.
ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
Εσείς έχετε στη κατοχή σας άγριο ζώο και είσαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ
να προσέχετε για τους γύρω σας.
και για να ξεκαθαρίσω , δεν είμαι από αυτούς που δεν αγαπούν τα σκυλιά,
το αντίθετο, πάντα με θυμάμαι με σκυλί , αλλά πάντα ανάλογα με τις δυνατότητες μου, ακόμα και στο να έχω υιοθετήσει και αδέσποτο,
για αυτό λοιπόν μη μου πείτε πως είστε πιο φιλόζωοι από εμένα.
ΚΥΡΙΟΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΚΥΛΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ , ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ,
ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΚΥΡΙΑ ΕΥΘΥΝΗ,
ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ
Ακου λέει πως αν έρθει το παιδί του άλλου, φταίει ο άλλος ,
ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ;
Δηλαδή, αν εσάς, έρθει ένα παιδάκι και σας κλωτσήσει , θα το σαπίσετε στο ξύλο ; Είναι ακριβώς το ίδιο
Για χαλαρώστε λίγο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 02-04-17 στις 20:22
  #43  
Παλιά 02-04-17, 20:04
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κάντε ένα κόπο να διαβάσετε τον νόμο περι ζώων συντροφιάς και θα εκπλαγείτε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μέρα οι συζητήσεις σας θα είναι πολύ πιο ήρεμες και χωρίς εντάσεις. Νομίζουν ορισμένοι ότι επειδή έχουν ένα σκύλο ή μια γάτα, γνωρίζουν τις υποχρεώσεις τους σαν ιδιοκτήτες, κύριοι των ζωντανων. Για διαβάστε το νόμο ....
  #44  
Παλιά 02-04-17, 20:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εσύ Χάρη
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ
Αλλιώς και οι δυό να φορέσετε φίμωτρο στο σκυλί σας.
Δεν θα βγάζετε βόλτα τα σκυλιά σας και θα πρέπει να φεύγουν όλοι οι υπόλοιποι από τον χώρο.
Γιατί αν το πάρουμε τι λέει ο νόμος , είναι ξεκάθαρος
άρθρο 5, παρ. 2
2. Ο κάτοχος του ζώου συντροφιάς ευθύνεται για οποιαδήποτε βλάβη ή ζημιά, που προκαλείται από το ζώο,
..................
ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.
Εσείς έχετε στη κατοχή σας άγριο ζώο και είσαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ
να προσέχετε για τους γύρω σας.
.......................
ΚΥΡΙΟΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΚΥΛΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ , ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ.
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ,
ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΚΥΡΙΑ ΕΥΘΥΝΗ,
ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ
................
+1
.....για τα πάντα είναι υπεύθυνος ο ιδιοκτήτης του σκύλου.....ακόμα κι αν τον κλωτσήσω και με δαγκώσει, ο ιδιοκτήτης θα με αποζημιώσει......για τα παιδιά δεν το συζητάμε......ο ιδιοκτήτης θα χρειαστεί περίθαλψη μετά από περιποίηση εμού του πατέρα
.....και ας μη πει κάποιος ότι δεν είμαι φιλόζωος


*κι επειδή δεν είμαστε σκυλοφόρουμ.....μήπως να κλειδώσω και το θέμα καθώς οι απαντήσεις δόθηκαν, νομίζω, στον φίλο?
  #45  
Παλιά 02-04-17, 21:03
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
+1

*κι επειδή δεν είμαστε σκυλοφόρουμ.....μήπως να κλειδώσω και το θέμα καθώς οι απαντήσεις δόθηκαν, νομίζω, στον φίλο?
συμφωνώ απόλυτα Κλεόβουλε!
  #46  
Παλιά 02-04-17, 22:12
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
[B]ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΕΧΕΤΕ ΤΗ ΚΥΡΙΑ ΕΥΘΥΝΗ,
ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΤΕ
Το οτι ειπα ότι ένας γονιος ειναι ανευθυνος αν εκθεσει το παιδι του σε κινδυνο σημαινει δεν θα προστατεψω και εγω το παιδακι οταν πλησιασει το σκυλι μου?

Αν ήταν ετσι μεχρι στιγμης θα επρεπε να εχει δαγκωσει τουλαχιστον 3 παιδακια που πηγαν να την χαιδεψου και μπηκα μπροστα της να μν κανει καποια επικινδυνη κινηση και παραλληλα σταματησα τα παιδακια γτ οι γονεις τους ηταν περα βρεχει και κοιτουσαν τον ουρανο και ειχαν γυρισμενη την πλατη τους....αιντε ξυπνα επιτελους και νιωσε οτι ολοι εχουν υποχρεωσεις και ευθυνες οχι μονο καποιος που εχει εναν σκυλο, τι δεν καταλαβαινεις πια απο ολα αυτα που σου λεω και σου ξαναλεω οτι και η εκπαιδευση ξεκινησε για την προστασια των γυρω μου....καθεσαι λες λες και στο πατο ουσια 0 αφου για τα οσα μου εχεις πει μεχρι τωρα τειρω τα παντα και παντα σκεφτομαι να προστατεψω τον αλλον, δεν της κανω εκπαιδευση να γινει δολοφονος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
πως σου φαινεται?
ποσα μαθηματα έχετε κανει,ποσες φορες την εβδομάδα πηγαίνεις ή έρχεται ο εκπαιδευτής?
βασική υπακοή θα κάνεις,τι εντολές έχετε μάθει μέχρι τωρα?
Μια χαρα ειναι η εκπαιδευση και πολυ ενδιαφερουσα, της κανω βασικη υπακοη και ερχεται ο εκπαιδευτης 2 με 3 φορες την εβδομαδα, μαθαινει τις εντολες "Διπλα", "Κάτσε", "Κάτω" και "Μεινε", τα καταλαβαινει ολα μόνο στο "Κατσε" θελει δουλεια και αυτη την στιγμη ειμαστε ακομη στο σταδιο που μαθαινω τις τεχνικες της εκπαιδευσης, αν και γινεται σε εξωτερικο χωρο για να δεχεται και εξωτερικα ερεθισματα, ακομη γίνεται σε συγκεκριμενο χωρο η εκπαιδευση, σε 1 εβδομαδα περιπου αναλογα με την εξελιξη της θα την πηγαινουμε κανονικη βολτα και ταυτοχρονα θα εκτελουμε τις εντολες.

Μέχρι στιγμης έχω κανει κάπου στα 8 με 10 μαθηματα με τον εκπαιδευτη και σε καθημερινη βαση για μια ωρα με 40 λεπτα περιπου πηγαινω μονος μου μαζι με το σκυλι στο χωρο που εχουμε επιλεξει με τον εκπαιδευτη και κανουμε επαναληψη τις εντολες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yo13 : 02-04-17 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
  #47  
Παλιά 02-04-17, 22:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

να ξεκαθαρίσω κάτι,
όπως είπε ο Κλεόβουλος , εδώ είμαστε φόρουμ που ασχολείται με διατήρηση ενυδρείων,
και βασικός σκοπός μας είναι η σωστή διατήρηση ζωντανών ψαριών και η ευζωία τους.
Αυτό δεν μας κάνει λιγότερο ζωόφιλους ,
και όπως υποστηρίζουμε και προτείνουμε να προσπαθούμε να κρατάμε είδη ανάλογα με τις δυνατότητες μας και τον εξοπλισμό που έχουμε, το ίδιο ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα ζώα που μπορούμε να φιλοξενήσουμε σπίτι μας.
Επειδή λοιπόν αυτό είναι ψαροφόρουμ , θα πρότεινα να απευθυνθείς σε αντίστοιχο φόρουμ για σκυλιά και έτσι να έχεις καλύτερες απαντήσεις.
Επίσης οι εκφράσεις για ανεύθυνους γονιούς και για υποχρεώσεις απέναντι σε άγρια σκυλιά, με προσβάλει εμένα αλλά και άλλους σαν πατέρας αλλά και σαν ζωόφιλος το θέμα κλειδώνει.
Έτσι και αλλιώς δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Spot pee σκύλου gkontos Άλλα ζώα 13 12-01-15 00:08
Ο σκύλος και το δελφίνι peristerigeo Ιστοσελίδες στο Internet 3 10-03-14 13:23
Τι ράτσα σκύλου έχετε; giannis vih Άλλα ζώα 169 02-02-14 15:10
Επιλογή σκύλου tzimakos Άλλα ζώα 127 12-01-07 17:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09211 seconds with 13 queries