Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-05, 20:07
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή λιπασματα

εχει χρησημοποιησει κανεις το ferral +spureal και το floreal +iod της aqua medic ειναι καλα λιπασματα? μου τα εδωσαν σαν πολυ καλα λιπασματα και μου ειπαν οτι πρεπει να χρησημοποιουνται μαζι ? μου τα εδωσαν εχω τρυπες στις ανουμπιες στα παλια φυλλα στο εξωτερικο μερος
Η γνωμησας?????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-05, 22:12
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πολύ καλά λιπάσματα. Τα χρησιμοποιούσα εγώ όταν είχα φυτεμένο.
Το μόνο αρνητικό σε αυτά τα λιπάσματα (σε αντίθεση με της Seachem) είναι ότι δε ξέρεις τι ακριβώς περιέχει. Αν δεν κάνω λάθος το floreal περιέχει macros και το ferreal micros.
Πάντως IMO για τις αννούμπιες δε χρειάζεσαι λιπάσματα, αν δεν έχεις άλλα φυτά στο ενυδρείο. Οι αννούμπιεσ είναι φυτά πολύ αργής ανάπτυξης και τους είναι αρκετά τα θρεπτικά συστατικά που βρίσκουν από το νερό της βρύσης. Αν χρησημοποιήσεις λιπάσματα θα έχεις προβλήματα άλγης.
Πάντως αν επιλέξεις τελικά να ρίξεις λίπασμα χρησιμοποίησε πολύ μικρότερη από την προτεινόμενη δοσολογία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-05, 22:16
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Οι τρυπες στα φυλλα πιθανοτατα υποδεικνυουν ελλειψη καλλιου.....Βρες κατι που να εχει σιγουρα καλλιο και ριξε σε μικρες ποσοτητες (εφ'οσον εχεις κυριως ανουμπιες)....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-05, 22:55
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Tα φυτα μου ειναι τα παρακατω αnubias .hydrocotyle leycocephala,eliharis acicularus,engeria densa,cabomba caroliana και μερικα αλα που δ ξερω ποια ειναι. Aλλα το προβλημα ειναι κυριως με τις αnubias λιπασματα με βαση το καλιο δεν εχω βρει στα μαγαζια μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω?καλιο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-07-05, 08:06
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Με τα φυτά που έχεις αλλάζουν τα πράγματα και χρειάζεται να ρίχνεις κάποια ποσότητα λιπασμάτων. Μην το παρακάνεις όμως και προσπάθησε να βρεις αναλογίες.
Τώρα όσον αφορά τις τρύπες στις αννούμπιες. Τα άλλα φυτά δεν έχουν δείξει κάποιο πρόβλημα στην ανάπτυξη τους; Οι αννούμπιες είναι τα τελευταία φυτα που θα έδειχναν έλλειψη θρεπτικών συστατικών. Αν τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης δε δείχνουν να τους λείπει κάτι τότε ίσως αυτά τα φύλλα που λες να είναι γέρικα.
Πάντως για τα φυτά αυτά χρειάζεται να πάρεις κάποιο λίπασμα.
Το floreal και ferreal είναι καλό.
Παράθεση:
λιπασματα με βαση το καλιο δεν εχω βρει στα μαγαζια μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω?καλιο?
Μπορεί να το αναφέρουν σαν ποτάσσιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-05, 10:56
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Το υγρο λιπασμα της sera το εχει δοκιμασει κανεις? Επειδη δεν ειχα βαλει καποιο ετοιμο υποστρωμα ειναι καλυτερα να βαζω λιπασμα σε ταμπλετες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-05, 11:07
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Επειδή φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο δισκο-ενυδρείο σου φίλε smoof, εγώ είχα βάλει της tetra initial sticks υπόστρωμα και προσθέτω 2-3 ταμπλέτες tetra crypto μια φορά το μήνα και έχω βαρεθεί να κλαδεύω χωρίς προβλήματα άλγης. Προσοχή όπως σου προείπαν και άλλοι φίλοι με τα λιπάσματα μόνο μη δεις το ενυδρείο σου πράσινο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-05, 14:07
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Το μόνο αρνητικό σε αυτά τα λιπάσματα (σε αντίθεση με της Seachem) είναι ότι δε ξέρεις τι ακριβώς περιέχει.
Αντιγραφή από την ιστοσελίδα της ΑΒ :

ferreal is a complex compound containing iron and the essential trace elements such as manganese, molybdenum, boron, zinc and cobalt that are essential to aquatic plants.

floreal contains many other essential minerals such as potassium, magnesium and iron and numerous required organic substances.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-05, 14:13
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ναι για το δισκοενυδρειο.Μετα απο 1μιση χρονο περιπου που λειτουργει το ενυδρειο να βαλω initial sticks ή δεν εχει νοημα πια? Δηλαδη να συνεχισω με ταμπλετες.Οκ,ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-08-05, 17:10
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Eιχα το ιδιο προβλημα με τις anubias και μετα τη χρηση καλιου της Seachem flourish potassium ολα τα νεα φυλλα δεν εχουν κανενα προβλημα.Συνχρονως χρησιμοποιουσα και λιπασμα Floreal και Ferreal.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-08-05, 18:34
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smoof
Ναι για το δισκοενυδρειο.Μετα απο 1μιση χρονο περιπου που λειτουργει το ενυδρειο να βαλω initial sticks ή δεν εχει νοημα πια?
Μπα, μην κάνεις καμιά απόπειρα. Όταν με το καλό κάνεις το νέο και μεγαλύτερο ενυδρείο που ακέφτεσαι βάζεις τότε. Εξάλλου τα initial sticks όταν βρέχονται μαλακώνουν και διαλύονται στο νερό οπότε μάλλον θα σε δυσκολέψουν πάρα πόλυ! Οπότε άστο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04220 seconds with 12 queries