Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-14, 22:36
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή θορυβος fluval fx5

τωρα τελευταια ακουω ενα θορυβο μπορειτε να το ακουσετε στο βιντεο παλια εκανε λιγο τωρα πολυ τι μπορει να φταιει??εχω κανει τα εξεις εσβεισα το φιλτρο εκλεισα τις βανες τισ ξεκουμποσα τις βανες να βγει ο αερας αμα μετα τα ξαναεβαλα τα κουμποσα ανοιξα πρωτα την βανα in και μετα την out και μετα το αναψα σταματησε να το κανει και μετα την αλλη μερα παλι το ιδιο απο που μπορει να μπαινει ο αερας αμα ειναι αυτο???που πολυ θα πιστευεται οτι ειναι αυτο αμα επαιρνε αερα απο καπου δεν θα εχανε και νερα απο κει ??στην αρχη δεν μου το εκανε ποτε μετα απο τοτε που το καθαρισα αρχισε μηπως κατω στην συνδεση εκει που ειναι η φτερωτη το λαστιχο που παει θελει καποιο κολππο δεν ξερω ρε παιδεια κατι δεν εκανα σωστα μαλλον οριστε το βιντεο
https://www.youtube.com/watch?v=fyIY...ature=youtu.be

-------------------------
ξερει κανεις κανενα εξουσιοδοτημενο service fluval στην αθηνα γιατι αμα το ανοιξω και δεν μπορεσω να κανω τιποτα να το δωσω για service

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos afriki : 07-10-14 στις 22:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-14, 22:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τους ρώτησα κάποια στιγμή και μου είχαν πει ναι
http://www.petsupermarket.gr/
και γενικά της Hagen που είναι τα Fluval
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-14, 23:15
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58468

εαν δεν ειναι ο καπιρης και αλαξε δεν γνωριζω.
δες οτι εχει σχεση με φλαντζες πριν ανοιξης κατω την προπελα.
απο την χρηση μηπως σου περνη αερα απο καμια φλαντζα.δες το προσεχτικα.
εαν πιανουν τα χερια σου ανοιξε απο κατω και δες μηπως κανα σαλιγκαρι η κατι που εμποδιζη την ροη και την κινηση στον χωρο που γυριζει η προπελα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-14, 06:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει, έχω ακούσει πως και ο υπεύθυνος/ιδιοκτήτης του Petsupermarket λέγεται Καπίρης, και τα τηλέφωνα είναι του petsupermarket
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-14, 11:20
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Οντος το petsupermarket ειναι αντιπροσωπος Fluval.
Mου το ειχε πει ο Kostas Original πριν μερικα χρονια και το επιβεβεωσα προσφατα και τηλεφωνικος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-14, 12:41
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

απο στιγμη που το fluval fx5 ειναι σχετικα καινουργιο και δεν μου το εκανε ποτε αυτον τον θορυβο και τωρα που ξεκινησε να το κανει αποφασισα να το λεισω και να δω τι παιζει.Σημερα που το ελεισα το εκανα βιδες να δω τι φταει και μαντεψτε τι ητανε ενα πολυ μικρο σαλιγκαρακι εκει στην φτερωτη που μολις το εβγαλα σταματησε αμεσως να το κανει μεχρι στιγμης το φιλτρο εγινε και πιο αθορυβο απο το EHEIM 2080 και οποιος εχει την οποιοδηποτε απορεια ας στειλει μυνημα.Θελω να ευχαριστησω πολυ τον GEMEN και τους υπολοιπους φιλους για την αμεση βοηθεια και οσο για το μυνημα που μου εστειλες φιλε Petro afrikane δεν εκανα λαθος που πηρα αυτο το φιλτρο και δεν πηρα το δικο σου αλλα δεν συγκρινονται αυτα τα δυο φιλτρα με την καμια μην το ξαναπεις αυτο.Εχω και το fluvalfx5 kai to eheim2080 που ειναι απο τα πιο κορυφαια φιλτρα αλλα το fluval fx5 ειναι κορυφη για μενα αποψη μου.ευχαριστω και παλι και μην αρχισεις Πετρο παλι τα δικα σου και χαλασουμε της καρδιες μας παλι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-14, 15:07
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Εχω δουλεψει EHEIM classic,ecco και ηταν μεγαλη απογοητευση συγκρητικα με το Fluval 305 που ειχα τοτε και το 206 που εχω τωρα.
Τα classic ηταν δυσχρηστα και τα ecco παθητικα στη κεφαλη γιατι τα κλιψακια στο χερουλι που ασφαλιζει τη κεφαλη στο ανοιξε κλεισε σπαγανε για πλακα.
Αντιθετος τα fluval ειναι ευκολα ευχρηστα και ανθεκτικα.
Για το FX-5 εχω ακουσει τα καλυτερα.
Το μονο αρνητικο που εχουν τα fluval ειναι οτι δεν εχουν spraybar στη συσκευασια τους.
Υπαρχει fluval spraybar σαν εξτρα αξεσουαρ αλλα δυστυχως Ελλαδα δεν το εχει φερει κανενας μονο στο ebay υπαρχουν και σε ξενα καταστηματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-14, 16:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αποψεις ειναι αυτες.
Εγω ... ακριβως τα αντιθετα

Γενικα ισχυει "οτι πληρωνεις παιρνεις" στα ευρωπαικα, "οτι παιρνεις το πληρωνεις λιγο πιο ακριβα" στα αμερικανικα, και "οτι παιρνεις το πληρωνεις λιγο πιο φτηνα" στα ασιατικα.
Και παντα με την προυποθεση οτι εχεις πεσει σε ευσυνείδητο επαγγελματια και οχι τρωγλοδύτη πετσοπα.


Οσο για τα κλασσικα "συγκριτικα τεστ" fluval Vs Eheim, μη τρελλαθουμε κιολας .....

..... Ιδιως με το μεγαλο της fluval σε σχεση με το μεγαλο της eheim, κι επειδη δεν τα εχουμε δει να δουλευουν διπλα διπλα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-14, 18:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Τα έχουμε ξανα-ματα-πεί τα συγκριτικά 2080vsFx5 (αν και ξεχνάμε το θηρίο 2260)
Ένα απ' τα προβλήματα του Fx5 είναι ότι έχει την κεφαλή χαμηλά και εκτός από κάποιο σαλιγκαράκι, πολύ εύκολα μπορεί να περάσει άμμος και να κάνει ζημιά.
Κάπου είχα δει μια πατέντα που έμπαινε ένα κομμάτι σφουγγάρι πριν την είσοδο του νερού στην φτερωτή. Ένας πιο εύκολος τρόπος για να μειώσουμε τον κίνδυνο, είναι να προσαρμόσουμε ένα σφουγγάρι-προφίλτρο στη σωλήνα εισόδου.

Μιας και το 'φερε η κουβέντα
πιστεύω ότι ο σχεδιασμός του Fx5 είναι αποτυχημένος. Εκτός του προαναφερθέντος και παρά την πολύ δυνατή του ροή,
έχει πολύ ανεκμετάλλευτο χώρο στον κάδο, αναλογικά έχει υπερβολικό χώρο για σφουγγάρια και λίγο για βιολογικά υλικά, η ροή απ' τα σφουγγάρια στο βιολογικό έχει κενά για ανεπιθύμητη παράκαμψη του νερού, αν μπει η προτεινόμενη απ' την εταιρεία βάτα μπουκώνει πολύ γρήγορα.
Σημειώνω επίσης ότι το Fx5 παρά τον τεράστιο όγκο του παίρνει μόνο 5,9 λίτρα υλικών ενώ το 2080 παίρνει 12 λίτρα+ 1,5 λίτρο προφίλτρο και το 2260 χωράει 18 λίτρα υλικών!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-14, 20:48
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

xαρηκα που δεν αναγκαστηκες να το πας σε service(πολλοι eheimades θα το ηθελαν) και την εβγαλες με μια απλη καθαριοτητα.
θελη 2 φορες το χρονο να ασχολησε μαζι του.της υπολοιπες απλα να καθεσαι να το χαζευεις μαζι με το πεντακαθαρο νερο που στελνη μεσα στο ενυδρειο με οτιδηποτε ψαρι εχεις μεσα.

για τα υπολοιπα σχολια αν και ειμαι κατοχος fluval fx5, fx6, και 2 χ 406
δεν θα ανεφερω απολυτος τιποτα.ειδικα δε του φιλου κλεοβουλου.
απλα θα πω μια σοφη απο τοσες πολλες παροιμιες που εχουν πει οι ποιο παλιοι χρονια τωρα.

οσα δεν φτανη η αλεπου τα κανη κρεμασταρια.

ΥΣ 1: το 2260 που αναφερη ο φιλος κλεοβουλος γιατι δεν μας λεει και την πραγματικη τιμη εν ετη 2014 στην χωρα μας? τωρα που και ενα σφουγαρι να θες να παρης τοσκεφτεσαι πραγματικα(απο οικονομικης αποψης κ.κλεοβουλε το λεω)

ΥΣ 2: γιατι δεν μας λετε και ποσο κανη αυτοτο τελειο φιλτρο(2080) της eheim κ.κλεοβουλε σημερα? αφου ολοι πρωτα θα δελεαστουν απο την τιμη του και θα τρεξουν να το παρουν αυριο πρωι πρωι και φυσικα θα πεταξουν αυτον τον ""κουβα"" (fluval) oπως παλια ειχε ειποθη σε σχολια για συγκριση των δυο αυτων φιλτρων.
οπως τα χαζα απο ασχετους που δεν ειχαν καν δοκιμασει το φιλτρο και ακουγαν ενα site απο τας ευρωπας(εξωτερικο) πως ενω σταματισε για τα 2 λεπτα που κανη δεν ξαναπηρε μπρος.

πολλα ειπα ενω δεν θα ελεγα.χαλαω και το θεμα του φιλου μας.
οποιος μπορει να το αγοραση εγω του ευχομαι να παει να το παρη.
οποιος δεν μπορει να μην μιλαει.πρωτα θα το δουλεψη,θα το βαλη στο ενυδρειο του,θα το κρατηση και υστερα να πει οτι γουσταρη.
και οταν σταματηση να το κανη γλαστρα για τα guppy του.
αυτη ειναι η δικη μου γνωμη για το συγκεκριμενω φιλτρο.
χιλιες φορες το εχω πει.

ξεκολιστε επιτελους απο μια μαρκα που μας πουλουσαν απο τοτε που γενηθικα εγω και ακομη προσπαθουν οχι με καλτσες αντι για καλαθια, και με ρουφιγματα με το στομα να φερουν νερο στο ενυδρειο.
ο κοσμος αλαξε,αλαζη,και μας βλεπουν και καινουργιοι στο χομπι εδω.
οσο για τα eheim ecco που εγραψε και ο dragonld δεν θελω καν να ξανακουσω γιαυτο το φιλτρο.


γιωργο. οτι χρειαστης ειμαι ξανα στην διαθεση σου.καλη συνεχεια με αυτο το ΤΕΡΑΣ που εχεις στο ενυδρειο σου.
-------------------------
http://www.aquavivere.gr/shop-produc...sionell-3-2080

η ημερομινια εχει σημερα 8-10-2014.
Κυκλοφορία νερού: 1700 λίτρα/ώρα. τιμη 379 ευρω.(τα κομα 99 δεν τα βαζω)

http://www.aquavivere.gr/shop-produc...val/fluval-fx5
Κυκλοφορία νερού: 3500 λίτρα/ώρα. τιμη 211,99 ευρω (τα κομα 99 τα βαζω)


και μην αρχισετε παλη στην καταναλωση των watt.
πειτε κατι καινουργιο που δεν το ξερουμε.
οπως οτι ειναι ασχημο φιλτρο,
οπως οτι θα το κανουμε γλαστρα για τα guppy μας το καλοκαιρι
οπως θα κανη πλυντηριο το ενυδρειομας και θα φυγουν εξω απο το ενυδρειο τα ψαρια
οτι δεν εχει ροδες να το πηγαινω στο αεροδρομιο μαζι μου,

και τετοια.

μην ξεχασετε ομως να αναφερετε οτι στα 379,99 ολο το φιλτρο ειναι πλαστικουρα.
ενω αυτο δεν ισχυει στο ΤΕΡΑΣ.
fluval και παλη fluval.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gemen : 08-10-14 στις 20:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-14, 20:53
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παιδια σταματήστε αυτές τις κοντρες με τα φιλτρα.Ο καθενας παιρνει ότι φιλτρο θελει και καλυπτει τις ανάγκες του.Και εγω φιλτρα fluval 20ετιας χρησιμοποιουσα όταν ειχα ενυδρεια και πρόβλημα δεν ειδα.Και αυτά θα χρησιμοποιω μεχρι να χαλασουν (αν αυτό γινει ποτε).Και οι 2 μαρκες φτιαχνουν καλα φιλτρα με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους. Δεν καταλαβαινω γιατι τοσο φανατισμος (εκτος αν ειστε μετοχοι σε καμια από αυτές τις εταιριες τοτε πασο).
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-14, 20:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

1.Εγώ δεν σύγκρινα τιμές.
2.Είχα Fx5 και το πούλησα
3.Δεν ξαναπαίρνω Fluval (κι επειδή δυσκολεύομαι να πάρω eheim προτιμώ κάνα κινέζικο)
γειά σου κάμεραμαν φλουβαλάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-14, 21:08
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

1.Εγώ δεν σύγκρινα τιμές.

εγω ομως σημερα με τετοια ποιοτητα στην χωρα μας θα το συγκρινω κ.κλεοβουλε. 379 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ


2.Είχα Fx5 και το πούλησα

και εγω ειχα και πηρα ακομη ενα το fx6.σιγα μην αγοραζα την πλαστικουρα.

3.Δεν ξαναπαίρνω Fluval (κι επειδή δυσκολεύομαι να πάρω eheim προτιμώ κάνα κινέζικο)

και καλα εκανες.αρα συμφωνης στο 1 λοιπον.
εξαλου και το 304 (sunsun εαν εννοεις κινεζικο) είναι (ΣΑΝ) κατηγορίας 2080 και fx5 (ετσι δεν ειναι?) 2000l/h 55w. Ειδικα και η τιμη του ???? 82ευρω παρακαλω.

γειά σου κάμεραμαν φλουβαλάκια..

και θα παραμηνω εως να σταματηση στα 2 λεπτα και να μην παρη μπρος.
3 χρονια τωρα θελω να το κανω γλαστρα για τα guppy και προσπαθω, οποτε σταματαει να ετοιμαζω τον χόρο εξω αλλα το ατιμο ξαναπερνη μπρος.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-14, 23:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
(κι επειδή δυσκολεύομαι να πάρω eheim προτιμώ κάνα κινέζικο)
+1000
αν ειναι να κανεις εκπτωσεις στη φιλτρανση και να μη παρεις eheim, παρε κινεζια να κανεις πραγματικη οικονομια και να πεις οτι ειλικρινά για τα λεφτα του, ειναι σουπερ.

Εχω στο 140αρι ενα 302 sunsun και επειδη εχω κι ενα 2217 που καθεται, ειπα γιατι δεν βαζω το eheim να γινει τουμπανο το ενυδρειο?
Αλλα μετα σκεφτηκα, αφου παει σφαιρα το ενυδρειο και με το 302 αν και με οριακη ροη, γιατι να το πειραξω?
Στην αποθηκη σουμπιτο το 2217, καβατζα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια σταματήστε αυτές τις κοντρες με τα φιλτρα.
Μα αρχισανε πio πανω τις φιλοσοφιες τα παλικαρια giorgos afriki και dragonld.
Κατσε στα αυγα σου και παιξε με τα φλουβαλακια σου στο θεμα και μην ανακατευεις στην κουβεντα τα μαπα τα eheim

(Να περασει και λιγο ομορφα η ωρα με την καζουριτσα, μεχρι να παμε για υπνο.... ετσι? )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-10-14 στις 23:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-14, 23:24
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

παντως παρατηρησα και κατι αλλο με αυτα τα δυο φιλτρα οτι τωρα που γρασαρα το fluval fx5 και το καθαρισα εγινε πιο αθορυβο απο το φιλτρο τισ eheim2080.Επειδη ειχα ακουση οτι τα eheim ειναι αθυρυβα και το δικο μου ακουγετε πιο πολυ αυριο θα καθαρισω και το 2080 για να τα συγκρινω και σαυτο.Εσεις που εχετε eheim2080 ή γνωριζετε σε πια μερη γρασαρουμμε το φιλτρο μοονο στις φλατζες η και στη φτερωτη πειτε μου για να κανω καλη δουλεια.Φιλε delta66 αμα εχεις και τα δυο φιλτρα απαντησε σε αυτο που ρωτησα για τον θορυβο και για το αλλο η οσοι αλλη εχετε και τα δυο απαντηστε για να λιθουν οι απορειες στους νεους χομπιστες και σε μας.ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-14, 23:27
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

γιωργο τι εννοεις γρασαρα το fluval fx5 (πως?)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-14, 08:09
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

απ'οσο ξερω αλλοι το κανουνε με ειδικο σπρει και αλλη με βαζελινη εγω το εκανα με βαζελινη και ειναι τουμπανο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-10-14, 10:43
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000
αν ειναι να κανεις εκπτωσεις στη φιλτρανση και να μη παρεις eheim, παρε κινεζια να κανεις πραγματικη οικονομια και να πεις οτι ειλικρινά για τα λεφτα του, ειναι σουπερ.

Εχω στο 140αρι ενα 302 sunsun και επειδη εχω κι ενα 2217 που καθεται, ειπα γιατι δεν βαζω το eheim να γινει τουμπανο το ενυδρειο?
Αλλα μετα σκεφτηκα, αφου παει σφαιρα το ενυδρειο και με το 302 αν και με οριακη ροη, γιατι να το πειραξω?
Στην αποθηκη σουμπιτο το 2217, καβατζα.
-------------------------

Μα αρχισανε πio πανω τις φιλοσοφιες τα παλικαρια giorgos afriki και dragonld.
Κατσε στα αυγα σου και παιξε με τα φλουβαλακια σου στο θεμα και μην ανακατευεις στην κουβεντα τα μαπα τα eheim

(Να περασει και λιγο ομορφα η ωρα με την καζουριτσα, μεχρι να παμε για υπνο.... ετσι? )
Εσεις με τα Eheim ειστε σαν του ολυμπιακους.
Δεν δεχεστε οτι υπαρχουν και αλλες γνωμες και αποψεις βλεπετε μεσα απο τις παροπιδες σας.
Εγω ειχα Hydor και Fluval και μετα αγορασα 2 Eheim για να δω ποσο καλα ειναι μετα απο αποψεις αλλων και θετικων σχολιων απο τα forum.
Aναφερθηκα σε προσωπικη μου εμπειρια με τις 2 εταιριες και οχι σε φιλοσοφιες και θεωριες.

Στο ecco μεσα σε 8 μηνες αλλαξα 3 φορες κλιψακια στο χερουλι μεχρι που το πουλησα-χαρισα απο τα νευρα μου.
Το classic δεν ειχε καποιο ιδιαιτερο ελατομα,απλα μου φανηκε δυσχρηστο σε σχεση με τις ευκολιες του Fluval στο καθαρισμα,ανοιξε κλεισε,ποικιλια υλικων ξεχωριστα σε καθε ΚΑΛΑΘΙ και στην εκινηση που δεν χρειαστηκε να γεμιζω το καδο νερο και μετα να δω αν θα δουλεψει η αν θελει κιαλο νερο συμπληρωμα,τη στιγμη που το fluval γεμιζει μονο του χωρις να τρεξει κατω μια σταγονα νερο.

Εγω πχ αν ειχα ενα κινεζικο 302 και 1 fluval 306 θα εβαζα στην αποθηκη το κινεζικο για ωρα αναγκης εκει ισως ειναι και η διαφορα
Και για το θεμα της οικονομιας,πως γινεται να επιλεγεις ενα φιλτρο για τα 2-3 λιγοτερα watt τη στιγμη που επελεξες για το brand name και το πληρωσες εις γνωσης σου 2πλασια τιμη απο τα υπολοιπα ανταγωνιστικα και επονυμα φιλτρα της αγορας;
Aυτος που αγοραζει eheim δεν τον νοιαζει η οικονομια απο τη στιγμη που το εχει βαλει στη τσαντα μαζι με την αποδειξη και βγαινει απο το μαγαζι πριν καν το βαλει στη μπριζα να δουλεψει.
Aυτος με τα 800-1000 λιτρα τι θα κανει θα παρει 2 2080 η' 3-4 FX-5 και ποια απο τις 2 επιλογες θα ειχε το καλυτερο αποτελεσμα φιλτρανσης,ογκου βιολογιας και κυκλοφοριας.
Το ΣΩΣΤΟ duel λοιπον θα επρεπε να ειναι "2 Fluval FX-5 vs Eheim 2080"
Και το σωστο ερωτημα ειναι "ποιο ειναι το καλυτερο φιλτρο εως 200¤"
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-14, 10:57
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Eheim και Ολυμπιακός και ξερό ψωμί!!!Όλα τα άλλα είναι απλά κατώτερα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-14, 11:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πωπω κάτι προβλήματα που έχετε , και είδα και τις τιμές και μου έπεσαν τα μαλλιά, είμαι πολύ νέος βέβαια στο χόμπι, αλλά από την αρχή δεν ασχολήθηκα με τέτοιου είδους φίλτρα , χρησιμοποιώ DIY by Takis και έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ούτε θορύβους, ούτε αέρας , ούτε χάλασε το ένα ή το άλλο ούτε τίποτα. Και το κόστος, να μη το πω καλύτερα, και ο καθαρισμός και η συντήρηση γελοία, και το μόνο που μπορεί να χαλάσει είναι η αντλία, έχω 2-3 φθηνές κινέζικες που τις αντικαθιστώ σε 2-3 λεπτά, και συνήθως βάζω 2 αντλίες και έτσι έχω ασφάλεια σε περίπτωση που συμβεί κάτι στη μία από τις δύο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-10-14, 11:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Εγώ με τα Eheim δεν έχω κόλλημα (για Ολυμπιακό ούτε συζήτηση ).
Απ' όλα τα εξωτερικά της φίλτρα θεωρώ μόνο τα Classic αξεπέραστη σειρά και απ' τα υπόλοιπα το 2080. Τα άλλα της εξωτερικά έχουν εμφανίσει προβλήματα και δεν θα τα επέλεγα.
Όταν λες ένα φίλτρο καλό, καταρχήν εννοείς ότι κάνει την δουλειά που υπόσχεται και δεν χαλάει εύκολα. Μετά μπαίνουν άλλα κριτήρια για να επιλέξεις, πχ οι ευκολίες χρήσης, τα watt, ύπαρξη ανταλλακτικών, τιμή, ντιζαϊν κλπ

Fluval δεν ξαναπαίρνω.Sunsun δεν είχα ποτέ αλλά έχω ακούσει διαφορετικές απόψεις.
Έχω το θηρίο Hydor prof.600 και το Aqua nova ncf 1500 και με μικρή διάρκεια χρήσης έχω πολύ καλή εικόνα αλλά θα δείξει σε βάθος χρόνου.

*συζήτηση κάνουμε παιδιά και μοιραζόμαστε εμπειρίες και απόψεις για να μαθαίνουμε όλοι μας
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-14, 11:19
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πωπω κάτι προβλήματα που έχετε , και είδα και τις τιμές και μου έπεσαν τα μαλλιά, είμαι πολύ νέος βέβαια στο χόμπι, αλλά από την αρχή δεν ασχολήθηκα με τέτοιου είδους φίλτρα , χρησιμοποιώ DIY by Takis και έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ούτε θορύβους, ούτε αέρας , ούτε χάλασε το ένα ή το άλλο ούτε τίποτα. Και το κόστος, να μη το πω καλύτερα, και ο καθαρισμός και η συντήρηση γελοία, και το μόνο που μπορεί να χαλάσει είναι η αντλία, έχω 2-3 φθηνές κινέζικες που τις αντικαθιστώ σε 2-3 λεπτά, και συνήθως βάζω 2 αντλίες και έτσι έχω ασφάλεια σε περίπτωση που συμβεί κάτι στη μία από τις δύο
Τakis Aquarium Filters
Κανε εσυ τη κινηση να τα βγαλεις παραγωγη και να εισαι σιγουρος οτι τα 3 πρωτα θα τα παρω εγω :P
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-10-14, 10:44
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή τα υλικα φιλτραρισματος

θα ηθελα να ρωτησω τα υλικα φιλτραρισματος μμε τι μπορουμε να τα πιασουμε αλλη μου λενε οτι κανει και καλσον και δεν ξερω λεω να παω στα κινεζικα να παρω 5-6 καλσον να κανω την δουλεια μου εκτος εαν εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε εκτος εαν το πουλανε και αξιζει
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-10-14, 10:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Γιατί δεν τα βάζεις χύμα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-10-14, 11:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos afriki Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να ρωτησω τα υλικα φιλτραρισματος μμε τι μπορουμε να τα πιασουμε αλλη μου λενε οτι κανει και καλσον και δεν ξερω λεω να παω στα κινεζικα να παρω 5-6 καλσον να κανω την δουλεια μου εκτος εαν εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε εκτος εαν το πουλανε και αξιζει
Θα σου πρότεινα να μη βάλεις καλσόν, μπουκώνει εύκολα, αν θες τα βάζεις σε κάποιο δυχτάκι με μεγάλες τρύπες, εγώ που τα έχω σε τούλι, και αυτό μετά από μήνες ψιλομπουκώνει, αν έχει καλαθάκι (δεν ξέρω πως είναι το φίλτρο) αστα χύμα στο καλαθάκι, είναι καλύτερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-10-14, 10:20
giorgos afriki Ο χρήστης giorgos afriki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-06-2014
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

παιδεια sorry για ολη την αναστατωση και θα ξενερωσω καποιους αλλα δεν χρειαζοτανε τιποτεα να κανω το ολο το προβλημα το εκανε η αεροαντλια παρολο που εβαλα αεροκουρτηνα και ειναι στο κεντρο του ενυδρειου το σωληνακι περναει κατω απο την αμμο και περναει διπλα στην εισαγωγη και εξαγωγη τα εχω πιασει ολα μαζι και δυστηχως αυτη εκανε ολη την ζημια δεν ξερω πως αλλα την εκανε.Αδικα εβαλα αυτον τον τιτλο και λερωσα αυτο το δυνατο σε ποιοτικα και δυναμη και πολλα αλλα.Ευχαριστω

υποψιν κυριου κλεοβουλου,gemen,και αλλα φιλαρακια χαχαχαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-10-14, 23:20
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Επαναφερω το θεμα για να μην ανοιγουμε παρομοιο ετσι ωστε να υπαρχουν ολα συγκεντρωμενα.
Απο χθες το fx5 δουλευει λες και κανει στιγμιαιες διακοπες.Μαλλον θελει ανοιγμα και καθαρισμα ο χωρος της φτερωτης,μπορει να ειναι και τιποτα χειροτερο?
BORKED

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημειώνω επίσης ότι το Fx5 παρά τον τεράστιο όγκο του παίρνει μόνο 5,9 λίτρα υλικών ενώ το 2080 παίρνει 12 λίτρα+ 1,5 λίτρο προφίλτρο και το 2260 χωράει 18 λίτρα υλικών!
Χωρεσα κατι παραπανω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fluval.jpg
Εμφανίσεις:  546
Μέγεθος:  55,7 KB  
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 07-11-14 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-10-14, 15:49
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Eβγαλες τα σφουγγαρια?Σφουγγαρια δεν εχει εκει το fx5?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-10-14, 17:45
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Αφησα τα σγουγγαρια που εχει το κατω καλαθι και τα υπολοιπα τα εβγαλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-10-14, 18:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Το πρόβλημα των διακοπών το έλυσες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερώτηση AQUAEL SHRIMP SET 30 ή Fluval Ebi 30 ή Fluval Flora 30lt aquadann Αρχάριοι γλυκού νερού 1 09-06-14 14:10
FLUVAL 405 - ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ? gdimit Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 21-04-11 10:58
θορυβος kws Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 20-11-10 11:02
Απαισιος θορυβος aNe Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 30-09-10 12:36
Mειωση θορυβου Nik25 Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα 2 26-12-07 23:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09973 seconds with 14 queries