Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-05, 15:26
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή Προτάσεις μελών

Επειδή το χόμπι μας σίγουρα είναι ακριβό και σίγουρα τις περισσότερες φορές ξεκινήσαμε με άλλο budget και τελικά το ξεπεράσαμε με τον καιρό, έχω να κάνω κάποια παρατήρηση όσον αφορά τις προτροπές των μελών για εξοπλισμό.

Παρατηρώ ότι όλοι σχεδόν προτείνουν τα φίλτρα της Eheim. Είναι άριστα δεν αντιλέγω, αλλά πολύ ακριβότερα από άλλες μάρκες που προσφέρουν σχεδόν τα ίδια σε χαμηλότερες τιμές. Και εδώ που τα λέμε είτε είναι αθόρυβοι είτε όχι δεν παίζει και κανένα ρόλο σε ένα σαλόνι που παίζει και η τηλεόραση.

Βλέπω κάποια posts προτείνουν μεγάλα φίλτρα ασχέτως των λίτρων του ενυδρείου. Κάπου ίσως να γινόμαστε και λίγο υπερβολικοί; Ας σκεφτούμε και το νερό που θα εκτοπίσει το χαλίκι, την διακόσμηση (που αν το τοπίο είναι βραχώδες θα εκτοπίσει περισσότερο νερό).

Τέτοιου είδους προτάσεις ίσως να κάνουν απαγορευτικό το χόμπι σε νέους φίλους που δεν ξέρουν τι ακριβώς να ψάξουν. Ας διατηρήσουμε αυτό που κάνουμε χόμπι και όχι είδος πολυτελείας.

Δεν γνωρίζω αν έχει ξανατεθεί το θέμα…

Αυτή είναι η άποψη μου, δεν ξέρω αν συμφωνείτε ή όχι…
Φυσικά είναι κάτι που θα ήθελα να το συζητήσουμε και να μάθω και τις γνώμες σας.

Πάντα Φιλικά
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-05, 16:19
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και εδώ που τα λέμε είτε είναι αθόρυβοι είτε όχι δεν παίζει και κανένα ρόλο σε ένα σαλόνι που παίζει και η τηλεόραση.
Το οτι ειναι αθουβα ειναι ενα απο τα χαραχτηριστικα των Eheim(και οχι το σπουδαοτερο για μενα). Η αξιοποστια τους και η μακροζωια τους ειναι ΙΜΟ το πιο σπουδαιο τους χαραχτηριστικο. Εξ αλλου οτι πληρωνεις παιρνεις!!!

Παράθεση:
Ας διατηρήσουμε αυτό που κάνουμε χόμπι και όχι είδος πολυτελείας.
Θα διαφωνισω μαζι σου διοτι οι περισσοτεροι νομιζω πως προσπαθουν να τηρησουν μια τετοια γραμμη κανοντας το χομπι προσιτο σε ολους.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-05, 16:37
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Αν κάποιος σε ρώταγε ποιο είναι το καλύτερο αυτοκίνητο για να αγοράσει τί θα πρότεινες?
ΚΙΑ ή Μερσεντες?

Φυσικά και θα πρότεινες Μερσεντες. Όμως αν τα λεφτά του δεν φτάνουν θα κοίταζες πρώτα σε ποιό οικονομικά αυτοκίνητα της Μερσεντές που να μπορούν να τον καλύψουν και μετά θα πήγαινες σε άλλες μάρκες αν και πάλι αυτά ήταν ακριβά. Έτσι γίνεται και εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-05, 20:41
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Re: Προτάσεις μελών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Βλέπω κάποια posts προτείνουν μεγάλα φίλτρα ασχέτως των λίτρων του ενυδρείου. Κάπου ίσως να γινόμαστε και λίγο υπερβολικοί; Ας σκεφτούμε και το νερό που θα εκτοπίσει το χαλίκι, την διακόσμηση (που αν το τοπίο είναι βραχώδες θα εκτοπίσει περισσότερο νερό).
Εδω θα συμφωνησω απολυτα, αυτο ακριβως εγινε στο θεμα σου κοκο και αν και με την πρωτη δεν το παρατηρησα μετα που το ξαναειδα το ανεφερα.Λοιπον αυτο το πραγμα θα επρεπε να σταματησει σε ενα βαθμο, ναι ειναι καλυτερο ενα φιλτρο που προοριζεται για μεγαλυτερα ενυδρεια, και εγω ακολουθω αυτη την πρακτικη συνειδητα γιατι ξερω οτι αργοτερα θα κανω ενα μεγαλυτερο στην θεση του ηδη υυπαρχον ενυδρειου και δεν θελω να εχω προβληματα απο overstocking, αλλα δεν μπορουμε να προτεινουμε σε ολες τις περιπτωσεις τετοιες λυσεις. Και φυσικα δεν πρεπει να προτεινουμε προιοντα που δεν εχουμε δοκιμασει. οταν καποιος βεβαια κανει ερευνα βλέπει και κρινει μονος του.

ΥΓ γι αυτο και σου ειχα προτεινει μια φτηνη ιμιτασιον λυση αφου δεν πιστευωοτι σε λιγα λιτρα και εσωτερικο φιλτρο θα εχει προβληματα ουτε ενοχλητικο θορυβο.

Εν κατακλειδι θα προτιμουσα οι προτασεις των μελων να προερχονται απο ιδια εμπειρια και οχι απο αναγνωσεις και συμπερασματα που βγαινουν απο συζητησεις.Αυτο το τελευταιο μπορει να το κανει και αυτος που ρωταει.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-05, 20:41
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Σε πολλα μπορεις να κανεις "σκοντο" σε αυτο το χομπυ , οχι ομως στο φιλτρο , την εχω πατησει προσωπικα και γι΄αυτο το λεω αυτο.
Οταν εβαλα εξωτερικο φιλτρο καταργωντας το παλιο χαλασμενο εσωτερικο , σκεφτηκα , "γιατι να μην παρω ενα στην μιση τιμη με τα ιδια χαρακτηριστικα ;;" .
Το ειχε και ενας φιλος και δεν ειχε παρουσιασει προβλημα.
Ε λοιπον το αγορασα και μετα απο ενα χρονο που σταματησε , ετρεχα σαν τον τρελλο να βρω φιλτρο τελευταια στιγμη .
Σε ολα τα αλλα λοιπον κανεις πατεντες και εκπτωσεις στις ποιοτητες και διαφορα αλλα κολπα , που κατα καιρους θα εχεις δει να αναλυονται λεπτομερεστατα εδω μεσα , κανεις και πολλα D.I.Y για να αποφυγεις το κοστος των γνησιων υλικων ή μηχανηματων , αλλα στο φιλτρο οχι , τουλαχιστον οταν ειναι εξωτερικο , στους αλλους τυπους φιλτρων , ναι , μπορεις να κανεις πολλα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-05, 02:52
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Ρε παιδια εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις δε νομιζω οτι στο θεμα του εξοπλισμου προτεινει καποιος εδω μεσα κατι το υπερβολικο!Οσον αφορα στο φιλτρο κατα βαση ακολουθειται ο κανονας του "4 φορες τουλαχιστον τα συνολικα μας λιτρα σε ροη".Και πιστευω οτι οταν καποιος μιλαει για λιτρα ενυδρειου ,δε μιλαει για τις συνολικες διαστασεις αλλα για τον οφελημο ογκο νερου!!!Απο εκει και περα, η στηλη "DIY" υφισταται μονο και μονο για να γλυτωσουμε λεφτα.
Τελος θα συμφωνησω στο οτι πληρωνεις παιρνεις.Κατα τη διαρκεια της ημερας που παιζει η τηλεοραση,περνανε απο εξω αυτοκινητα και μηχανακια,κλαιει το μωρο κ.τλ. κ.τ.λ δεν σε νοιαζει και τοσο ο θορυβος.Οταν νυχτωσει ομως και επικρατει "Ακρα του ταφου σιωπη" ελα πες μου αν παιζει ρολο.Και οσον αφορα στο τελευταιο σου μιλαω απο ιδια πειρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-04-05, 09:48
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Αν κάποιος σε ρώταγε ποιο είναι το καλύτερο αυτοκίνητο για να αγοράσει τί θα πρότεινες?
ΚΙΑ ή Μερσεντες?
Δεν γνωρίζω αν εσένα όλοι οι γνωστοί σου, αν τους έδινες μια τέτοια απάντηση θα το θεωρούσαν φυσιολογικό, εμένα πάντως οι περισσότεροι θα με κοιτούσαν με απορία....Με αυτή τη λογική γιατί να μη τους προτείνω και Φεράρι;Ή γιατί όχι και ένα Λίαρ Τζετ;

Το θέμα είναι ότι πρέπει να σκεφτώ το κόστος αγοράς, τους ελληνικούς δρόμους, το κόστος αγοράς και συντήρησης μιας τέτοιας αγοράς και πολλά άλλα.

Όταν βλέπω κάτι παρόμοιο και στα φίλτρα πχ για 55 λίτρα να προτείνουν φίλτρο για 350, ε κάτι σημαίνει αυτό.
Είναι σαν να ζητάει ένας αγρότης αγροτικό για να μεταφέρει τα προϊόντα του και να του προτείνουν Σινούκ....

Δεν αντιλέγω φυσικά ότι τα eheim είναι άριστα, το είπα άλλωστε και στην αρχή. Αλλά βλέπω γνωστούς στην πόλη χωρίς πρόσβαση στο Ιντερνετ για να σας το επιβεβαιώσουν, που χρησιμοποιιούν άλλες μάρκες για χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Είμαι και εγώ της άποψης ότι δίνεις παίρνεις, αλλά πιστεύω επίσης ότι πολύ συχνά με λιγότερα χρήματα μπορώ να κάνω εξίσου καλά την δουλειά μου.

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιους, μια απλή ανταλλαγή απόψεων θέλω να κάνω...
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-05, 10:04
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Συμπληρώνοντας να πω ότι το φίλτρο τελικά δεν είναι και κανένα μεγάλο έξοδο. Δηλαδή να γλυτώσεις 30 ευρώ αγοράζοντας ένα φίλτρο Χ αντί για Eheim Pro (που εμένα προσωπικά μου δουλεύει 6 χρόνια) δεν αξίζει. IMO τα περισσότερα έξοδα ένας αρχάριος τα κάνει σε εξοπλισμό που δεν είναι σίγουρος ότι χρειάζεται αλλά με σύμβουλο τον ενθουσιασμό του δοκιμάζει (έχω μια ντουλάπα που περιμένει το πρώτο παζάρι που θα διοργανώσουμε) και όχι από το θερμοστάτη, το φίλτρο ή το καλοκατασκευασμένο καπάκι.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-05, 11:25
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Προτάσεις μελών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Παρατηρώ ότι όλοι σχεδόν προτείνουν τα φίλτρα της Eheim. Είναι άριστα δεν αντιλέγω, αλλά πολύ ακριβότερα από άλλες μάρκες που προσφέρουν σχεδόν τα ίδια σε χαμηλότερες τιμές.
Τα προτείνουν γιατί ειναι "ψαγμένοι" και πληροφορημένοι
Ομως πόσο ακριβότερα είναι τα φίλτρα της eheim γιαυτό που προσφέρουν?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Και εδώ που τα λέμε είτε είναι αθόρυβοι είτε όχι δεν παίζει και κανένα ρόλο σε ένα σαλόνι που παίζει και η τηλεόραση.
Εδώ ειμαι απόλυτα κάθετος.
Μπορεί να περάσει αεροπλάνο της ολυμπιακής πάνω απο το σπίτι μου (που περνάει) και να μην το δώσω σημασία.
Ομως οτιδήποτε και να ακούσω στο ενυδρείο το αυτί μου το πιάνει, όπως και των περισσοτέρων εδώ μέσα.
Απο το γουργούρισμα του νερού, απο τον αέρα στο φίλτρο, απο το γουργούρισμα ενός ψαριού,(ναι ειναι αλήθεια) μέχρι το τσιμπολόι των ψαριών μου, πόσο μάλλον ο ενοχλητκός θόρυβος μιάς φθαρμένης προπέλας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Βλέπω κάποια posts προτείνουν μεγάλα φίλτρα ασχέτως των λίτρων του ενυδρείου. Κάπου ίσως να γινόμαστε και λίγο υπερβολικοί;
Δεν το νομίζω γιατί οι περισσότεροι ειναι συνιδητοποιημένοι χομπίστες.
Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα τι να κάνουμε δημοκρατία έχουμε.
Πολλές φορές προτείνουν σε κάποιον puplic οταν έχει προηγηθεί κάποιο pm
Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποιος νέος στο χόμπι να προτείνει μόνον και μόνον επειδή το άκουσε απο άλλους να το λένε.
Το κανουν γιατί το έχουν εμπεδώσει απο παλιότερους χομπίστες ΄
ή απλά επειδή έχουν την δική τους γνώμη

Επειτα ενα θέμα μπορεί να έχει γραφτεί πάνω απο 10 φορές
Πόσοι καινουργιοι κάνουν τον κόπο να διαβάσουν χωρίς να περιμένουν μια απάντηση που έχει ήδη απαντηθεί πολλές φορές?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko

Ας σκεφτούμε και το νερό που θα εκτοπίσει το χαλίκι, την διακόσμηση (που αν το τοπίο είναι βραχώδες θα εκτοπίσει περισσότερο νερό).
Να σκεφτούμε και τα υλικά που μπαίνουν στο φίλτρο όπως και την βρωμιά που συσσωρεύεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Ας διατηρήσουμε αυτό που κάνουμε χόμπι και όχι είδος πολυτελείας.
Το χόμπι μας δεν ειναι και το φθηνότερο ειναι ομως προσιτό γιατί αν δεν ήταν τότε θα είχαν όλοι σαν χόμπι να μαζεύουν γραμματόσημα.
Επειτα ειναι και το άλλο......ποιον θα του στοιχίσει ποιο φθηνά?
Αυτός που δεν εχει της κατάλληλες πληροφορίες ή αυτός που τις έχει απο το board?
Ο χομπίστας του board εκτός απο της πληροφορίες που του παρέχονται δωρεάν έχει κιάλλες απολαβές...........
που δεν θα τις είχε αν ηταν εκτός internet.
Πόσοι ειναι οι χομπίστες που τα ακουμπάνε χοντρά επειδή ΔΕΝ έχουν internet?
Ο χομπίστας που θα κάνει τον κόπο να διαβάσει περνάει σε άλλη ταχύτητα βοηθώντας αυτούς που τον βοηθάνε να προχωρήσουν και αυτοί.
Φιλικά πάντα

ΥΓ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κάποιους, μια απλή ανταλλαγή απόψεων θέλω να κάνω...
Αυτό ειναι και το σωστό
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-05, 12:16
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή Re: Προτάσεις μελών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Επειτα ειναι και το άλλο......ποιον θα του στοιχίσει ποιο φθηνά?
Αυτός που δεν εχει της κατάλληλες πληροφορίες ή αυτός που τις έχει απο το board?
Ο χομπίστας του board εκτός απο της πληροφορίες που του παρέχονται δωρεάν έχει κιάλλες απολαβές...........
που δεν θα τις είχε αν ηταν εκτός internet.
Πόσοι ειναι οι χομπίστες που τα ακουμπάνε χοντρά επειδή ΔΕΝ έχουν internet?
Ο χομπίστας που θα κάνει τον κόπο να διαβάσει περνάει σε άλλη ταχύτητα βοηθώντας αυτούς που τον βοηθάνε να προχωρήσουν και αυτοί.
Δεν αντιλέγω σε αυτά που λες, και σίγουρα οι πληροφορίες που παρέχονται εδώ μέσα είναι κατά μάκρον σπουδαιότερες από αυτές που κάποιος μπορεί να αντλήσει από άλλες πηγές. Εγώ παραδέχομαι ότι σχεδόν ότι ξέρω για το χόμπι τα έχω μάθει διαβάζοντας εδώ και σε κανά δύο ξένα Boards.

Φυσικά παραδέχομαι ότι δεν είμαι και από τους πιο έμπειρους στον χώρο και γι' αυτό ίσως να μου δημιουργείται και αυτή η άποψη, την οποία έθεσα προς συζήτηση. Και καλύτερα που το ανάφερα έτσι, ώστε διαβάζοντας τα posts σας να καταλάβω (και εγώ και κάποιοι άλλοι που ίσως είχαν την ίδια απορία) τον λόγο που γίνεται αυτό.

Φυσικά δεν αμφισβητώ ότι οι παλαιότεροι στον χώρο έχουν επωμιστεί κάποιο είδος ευθύνης προς τους νεότερους και διορθώνουν τα λάθη αυτών ,κάνοντας μάλιιστα πολύ καλή δουλέιά και εύχομαι να συνεχίσουν έτσι.

Ίσως να φταίει η απειρία και η παπαγαλία κάποιων, που μου δημιουργήσαν αυτή την άποψη (άναφέρατε κάτι παρόμοιο προτίτερα). Αν όμως κάποιος δεν την ψάξει και από μόνος του και ακούσει μόνο συγκεκριμένες προτάσεις προτάσεις τότε θα αποκτήσει εξοπλισμό που δεν του κάνει. Επίσης το ότι έχει κάποιος περίσσευμα χρημάτων (άλλωστε αυτό διαθέτουμε στο χόμπι) δεν σημαίνει ότι πρέπει να προμηθεύεται εξοπλισμό που ίσως δεν του είναι απαραίτητος.

Και για να καταλάβετε τον λόγω που ξεκίνησα αυτό τον διάλογο...
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4923
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-04-05, 12:25
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIDAL
"4 φορες τουλαχιστον τα συνολικα μας λιτρα σε ροη"
Μηπως αυτο ειναι υπερβολη?
Εγω τοσο καιρο ξερω και εφαρμοζω το "3 φορες τα λιτρα σε ροη".
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-04-05, 12:52
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NIDAL
"4 φορες τουλαχιστον τα συνολικα μας λιτρα σε ροη"
Μηπως αυτο ειναι υπερβολη?
Εγω τοσο καιρο ξερω και εφαρμοζω το "3 φορες τα λιτρα σε ροη".
3 φορές τα λίτρα του ενυδρείου είναι για ενυδρείο με λίγα ψάρια.
Τις περισσότερες φορές τα ενυδρεία μας είναι παραφορτωμένα άρα ακόμα και το 4 φορές μπορεί να είναι λίγο.
Μην ξεχνάμε όμως ότι τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει η χωρητικότητα του κάδου του φίλτρου σε υλικά. Για τον λόγο αυτό ένα εξωτερικό φίλτρο με μικρότερη ροή από ένα εσωτερικό κάνει πολύ καλύτερη δουλειά πάντα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Επίσης το ότι έχει κάποιος περίσσευμα χρημάτων (άλλωστε αυτό διαθέτουμε στο χόμπι) δεν σημαίνει ότι πρέπει να προμηθεύεται εξοπλισμό που ίσως δεν του είναι απαραίτητος.
Στις ποιο πολλές περιπτώσεις αυτό συμβαίνει αν κάποιος τσιγκουνευτεί 20-30 ευρώ και δεν αγοράσει ένα καλό φίλτρο και πάει σε κάποια ποιο φθηνή λύση(πάντα μιλάμε για External Canister Filters).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-04-05, 15:06
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Παράθεση:
3 φορές τα λίτρα του ενυδρείου είναι για ενυδρείο με λίγα ψάρια.
Τις περισσότερες φορές τα ενυδρεία μας είναι παραφορτωμένα άρα ακόμα και το 4 φορές μπορεί να είναι λίγο.
Μην ξεχνάμε όμως ότι τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει η χωρητικότητα του κάδου του φίλτρου σε υλικά. Για τον λόγο αυτό ένα εξωτερικό φίλτρο με μικρότερη ροή από ένα εσωτερικό κάνει πολύ καλύτερη δουλειά πάντα.
Το παραπανω καλυπτει απολυτα την αποψη μου.Καλυτερα ελαφρως μεγαλυτερο φιλτρο και το κεφαλακι μας ησυχο,παρα να ειμαστε στα ορια του βιολογικου φορτιου.
Παράθεση:
Και για να καταλάβετε τον λόγω που ξεκίνησα αυτό τον διάλογο...
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4923
Αν προσεξες αναφερθηκα σε προηγουμενη απαντηση σε καποιες "ελαχιστες εξαιρεσεις!

"Καλο θα ηταν λοιπον να μην θεωρουμε τα παντα ως κανονα
Αυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-04-05, 17:56
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Re: Προτάσεις μελών

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
...ναι ειναι καλυτερο ενα φιλτρο που προοριζεται για μεγαλυτερα ενυδρεια, και εγω ακολουθω αυτη την πρακτικη συνειδητα γιατι ξερω οτι αργοτερα θα κανω ενα μεγαλυτερο στην θεση του ηδη υυπαρχον ενυδρειου και δεν θελω να εχω προβληματα απο overstocking...
Συμφωνω αλλα σαν κανονα ειχα την 3πλη ροη, οποτε θα μπορουσα να πω οτι επιλεγω το 4πλη.Αν το θετουμε ετσι συμφωνω λοιπον.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-05, 22:23
ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ο χρήστης ΣΤΑΜΑΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 73
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Προεπιλογή

Για να μιλήσει κάποιος για πιο φίλτρο πρέπει να χρησιμοποίηση πρέπει να γνωρίζει
1 λίτρα του ενυδρείου
2 μέγεθος αριθμό και είδος των ψαριών
3 εάν υπάρχουν φυτά
4 τι φιλτράρισμα χρειαζεται να κάνει το φίλτρο και με αυτό εννοώ χημικό βιολογικό μηχανικό ανάλογα με τις απαιτήσεις που υπάρχουν.
5 τι είδος υλικών θα τοποθετηθεί στα φίλτρα πχ κάρβουνο απλό η ενεργοποιημένο
Μακαρόνι απλό η πορώδες θα χρειαστεί τύρφη η απορροφητικό φωσφατης κλπ.
6 κάθε πότε θέλουμε να κάνουμε αλλαγές νερού
Δυστυχώς αρκετοί νέοι πιο σπάνια παλαιοί στο χώρο δεν σέβονται τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των ψαριών με συνέπεια οι προχωρημένοι στο χόμπι που τα βλέπουν αυτά να γίνονται υπερβολικοί για κάποιους¨ γιατί κατά την άποψη μου δεν είναι υπερβολές αυτά που διαβάζω εδώ. Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι εμείς με τα ενυδρεία μας πάμε να κλείσουμε το σημαντικότερο κομμάτι της φύσης που είναι το νερό σε ένα κουτί .
Για πείτε μου για κάθε 100 λίτρα νερού στη φύση πόσα ψάρια ζουν; Και πόσα ψάρια βάζουμε εμείς στα ενυδρεία μας;
Νομίζω ότι η απάντηση δείχνει ποιος είναι υπερβολικός.
Τώρα όσο για τη μάρκα του φίλτρου. Από τη στιγμή που χρησιμοποιούμε 2 τουλάχιστον φίλτρα που το κάθε ένα να πληρη της προδιαγραφές του ενυδρείου από μόνο του δεν με απασχολεί η μάρκα αν όμως πάμε για ένα φίλτρο τότε η επιλογή είναι μονόδρομος.
Αυτή είναι η άποψη μου και όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι προτείνω 3 φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-05, 23:30
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι εμείς με τα ενυδρεία μας πάμε να κλείσουμε το σημαντικότερο κομμάτι της φύσης που είναι το νερό σε ένα κουτί .
Για πείτε μου για κάθε 100 λίτρα νερού στη φύση πόσα ψάρια ζουν; Και πόσα ψάρια βάζουμε εμείς στα ενυδρεία μας;
Νομίζω ότι η απάντηση δείχνει ποιος είναι υπερβολικός.
Πες τα μεγαλε...!! Απολυτο δικιο. Αλλα η αληθεια ειναι οτι εκει ολοι σχεδον το παρακανουμε λιγο...

__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-04-05, 15:43
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Εδώ και λίγες μέρες το εριξα στο διάβασμα γιατι; Ψάχνω να βρώ τη χρυσή λύση για το περιεχόμενο ενός νέου φίλτρου για ένα νέο ενυδρείου κάποιου φίλου. Τα δικά μου ενυδρεία εργοστασιακά οπως ειναι δεν με είχε απασχολήσει ιδιαιτέρως αυτό το θέμα... Τώρα όμως το νέο ενυδρείο που θα φτιάξουμε δεν ειναι εργοστασικό και πρέπει να σκεφτώ τη σειρά που πρέπει να τοποθετήσω τα υλικά και ποιά θα ειναι αυτά τα υλικά καθ΄οτι το ενυδρειο θα φιλοξενήσει ζωοτόκα. Εψαξα αρκετα στη αναζήτηση βρήκα αρκετά και ενδιαφέροντα αλλά ολοκληρωμένο θέμα δεν βρήκα... και να εξηγηθώ αλλοι λενε ξεκίνα στη βάση με σφουγγάρι μετα κεραμικά μετα υαλλοβάμβακα αλλοι απορριπτουν αυτή τη σειρά και προτείνουν μονο σφουγγάρι και αλλοι αλλες σειρές τοποθέτησεις των υλικών, τελικά συγχίστηκα. Ποιά θα είναι τελικά η σωστή τοποθέτηση των υλικών;
ΠΡΟΤΑΣΗ Εσείς που έχετε τις ικανοτητες και τις πολλές γνώσεις φτιάξτε κάτι που να λεει καθαρά αν θα βάλεις ζωοτοκα ή εχεις αυτόν το τύπο φίλτρου βάλε αυτή τη σειρά των υλικών εσεις που θα έχετε το αλλο ειδος ψαράκια χρειάζεται αυτή η σειρά των υλικών...
Επίσης πρόταση υπάρχει μόνο για στρώσιμο ενυδρείου χωρίς ψάρια γιατί δεν παραθέτετε και μιά πρόταση στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια
επίσης να προτείνετε ολη τη διαδικασία του στρωσίματος απο τη πρωτη μέρα μέχρι την τελευταία οταν πιά θα έχει ολοκληρωθή ο κύκλος του αζώτου π.χ 1η μερα βαλε νερό και κανε αυτο 2 μερα κανε αυτό κλπ.
Αυτά εγώ τα ξέρω αλλά ενα νέο μέλος που τώρα αρχίζει πρεπει να τα βρήσκει ολα καπου μαζεμένα για να μπορεί να ολοκληρώσει τη σκέψη του.
Δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν παρα πολλά θέματα βοηθητικά για του νέους που θέλουν να ασχοληθούν αλλά αν γίνει μια ολοκληρωμένη πρόταση και για αυτά τα θέματα νομίζω θα βοηθηθούν ακόμα πιο πολύ.
Ευχαριστώ για όλα οσα μας προσφέρετε οι συμβουλές σας ειναι πάντοτε ευπρόσδεκτες και βοηθούν στα μέγιστα εμάς τους αρχάριους.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-04-05, 16:10
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Επίσης πρόταση υπάρχει μόνο για στρώσιμο ενυδρείου χωρίς ψάρια γιατί δεν παραθέτετε και μιά πρόταση στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια
επίσης να προτείνετε ολη τη διαδικασία του στρωσίματος απο τη πρωτη μέρα μέχρι την τελευταία οταν πιά θα έχει ολοκληρωθή ο κύκλος του αζώτου π.χ 1η μερα βαλε νερό και κανε αυτο 2 μερα κανε αυτό κλπ.
.................................................. .................................................
θα συμφωνισω απολυτα με την προλαλησασα για το στρωσιμο θα επρεπε να υπαρχουν πιο πολλες πληροφοριες για περοσσοτερες μεθοδους καθως και για τα φαρμακα τυπου nitrivec και πως θα μπορουσαν να βοηθησουν
γιατι η εντηπωση που δινεται σε καποιον ειναι οτι μονο με τη μεθοδο της αμμωνιας γινεται σωστο στρωσιμο...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-05, 23:39
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady
η εντηπωση που δινεται σε καποιον ειναι οτι μονο με τη μεθοδο της αμμωνιας γινεται σωστο στρωσιμο...
Για κάποιον που ξεκινάει "από το μηδέν" (χωρίς δηλαδή να έχει κάποιο έτοιμο βιολογικό και να πάρει από κει βεκτηρίδια η κάποια ποσότητα "μούργας" για να έχει και αναερόβια), ΙΜΟ, μόνο έτσι γίνεται σωστό στρώσιμο. Αν θεωρήσουμε οτι είναι σωστό να βασανίσουμε κάποια ψαράκια για να στρώσουν το ενυδρείο, άλλο καπέλο.

Στρώσιμο με ψάρια σημαίνει :
1. Βασανισμός των ψαριών που έχουν αναλάβει το στρώσιμο.
2. Εξ αιτίας του βασανισμού, πιθανές αρρώστιες που θα μεταδοθούν στους επόμενους "ενοίκους" του ενυδρείου. Δεν νομίζω οτι κάποιος που ξεκινάει εκ του μηδενός έχει καραντίνα κλπ... Οπότε, αν κάποιο από τα ψάρια που θα πάρει από το lfs έχει κάποια αρρώστια η αδυναμία (πολύ πιθανό), ακόμα κι αν είναι σε "λανθανουσα μορφή", με το ζόρι που θα τραβήξουν τα ψάρια που στρώνουν το ενυδρείο, μπορούμε να είμαστε σχεδόν σίγουροι οτι μαζί με το στρώσιμο "ταΐζουμε" και βοηθάμε παθογόνους μικροοργανισμούς να ζήσουν ζωή χαρισάμενη.

Αν κάποιος θέλει να πάρει ένα τέτοιο ρίσκο... είναι δικό του θέμα.

Με τη μέθοδο της αμμωνίας, αν γίνει σωστά το στρώσιμο και δεν παραφορτωθεί εξ αρχής το ενυδρείο με ψάρια, μπορείς να είσαι σχεδόν σίγουρος οτι τα βακτηρίδια που "δημιουργήθηκαν" στο φίλτρο "σηκώνουν" και με το παραπάνω τα πρώτα ψάρια που θα μπούν.
Δεν λέω οτι είναι η καλύτερη μέθοδος που υπάρχει, αλλά είναι πολύ πιο ασφαλής από το στρώσιμο με ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-04-05, 00:09
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ωραία καλή και αποδεχτή η απάντηση σου Κώστα όμως πρεπει να παραθέτουμε ολες αν ειναι δυνατό τις μεθόδους για το στρώσιμο και ο καθένας να διαλέγει εκείνο που νομίζει ο ιδιος σωστο και να πάρνει και τα ρίσκα του.
Υπάρχει και η μέθοδος μπολιάσματος του νεου ενυδρείου γιαυτό δεν ειπώθηκε τίποτε .... γιατί να μην περιληφθεί και αυτή η μέθοδος στο υπόμνημα..... Απο οσα μπορώ να ξέρω εγώ σαν αρχάρια που δεν έχω τόσες γνώσεις οσες έχουν αρκετά παιδιά εδώ στο φόρουμ, υπάρχει η μεθοδος με αμμωνία , η μεθοδος με τροφές, η μέθοδος με ψαρια, η μέθοδος μπολιασματος η και κάποιος συνδιασμός των δύο τελευταίων.... αν κάμνω λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά με τις πιο πολλές γνώσεις.
Ειναι κακό να μαθουμε όλοι εμεις που ειμαστε αρχάριοι γιαυτές τις μεθόδους δηλαδή να τις βρήσκουμε καπου συγκεντρωμένες για να ξέρουμε τα πρώτα βηματα που θα κάμουμε που ειναι και τα πιο σημαντικά; Αυτα και ευχαριστώ πολύ γιατι με τις απαντήσεις και τις ερωτήσεις γίνεται πάντοτε ενας σωστός διάλογος που δίνει καλά και χρήσιμα αποτελέσματα
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-04-05, 21:52
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

συμφωμω θα επρεπε να παραθετονται ολες οι πιθανες λυσεις με τα πιθανα αρνητικα αποτελεσματα της καθεμιας και ο καθενας να επιλεγει ισως για ορισμενους το να υποφερουν λιγο τα ψαρια ειναι πιο ασημαντο απ το να εχει ενα μηνα ενα αδειο ενυδρειο.Οι περισσοτεροι εδω ειμαστε ζωοφιλοι αλλα δεν ειναι ολοι του χομπι σε τοσο μεγαλο βαθμο το χομπι ομως ειναι και για αυτους

Επισης πιστευω οτι απο τις συνθηκες του πετσοπ οι συνθηκες ενος ενυδρειου σε ενα σπιτι ειναι σιγουρα καλυτερες ακομα και αν στρωνει γιατι τα επιπεδα της αμμωνιας ποσο χαμηλα μπορει να ναι στο πετσοπ σε ενα ενυδρειο 20λιτρων με 30ψαρια?γιατι οσα πετσοπ εδω τουλαχιστον εχω δει ετσι τα χουν τα χρυσοψαρα!νομιζω οτι ενα ενυδρειο με επαρκη φωτισμο τροφη και ανετο χωρο ισως ειναι καλυτερα απο ενα βρωμικο πετσοπ.

θα συμφωνησω για το μπολιασμα και θα ξανατονισω το γιατι δεν αναφερεται καθολου η χρισιμοτητα των διαφορων προιοντων πχ nitrivec και πως μπορει καποιος να τα συνδιασει με διαφορες μεθοδους ωστε να χει το καλυτερο αποτελεσμα!ολα αυτα με σεβασμο προς τους παλιους που απο αυτους μαθαμε αλλα νομιζω πως ο διαλογος βοηθα στο καλο του forum
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-04-05, 19:33
a$wto$ Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Discos
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Ένα απλό παράδειγμα είναι ότι εμείς με τα ενυδρεία μας πάμε να κλείσουμε το σημαντικότερο κομμάτι της φύσης που είναι το νερό σε ένα κουτί .
Για πείτε μου για κάθε 100 λίτρα νερού στη φύση πόσα ψάρια ζουν; Και πόσα ψάρια βάζουμε εμείς στα ενυδρεία μας;
Νομίζω ότι η απάντηση δείχνει ποιος είναι υπερβολικός.
Πες τα μεγαλε...!! Απολυτο δικιο. Αλλα η αληθεια ειναι οτι εκει ολοι σχεδον το παρακανουμε λιγο...

Νομιζω ειναι σχετικα τα πραγματα.Μπορει στην φυση να ζουν λιγα ψαρια στα 100lt αλλα στο "γυαλινο κουτι" μας υπαρχουν μηχανηματα που χειριζονται την ποιοτητα του νερου 24/7 οποτε η ιδια ποσοτητα νερου στο σπιτι να ειναι περισσοτερο "εκμεταλευσιμη" ή ακομα καλυτερα περισσοτερο "λειτουργική".
Με την παραπανω αποψη δεν υποστηριζω την υπερφορτωση των ενυδρειων μας ως ασφαλη πρακτικη.Απλα διαφορετικη προσεγγιση του ιδιου πραγματος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-09, 10:56
manosek Ο χρήστης manosek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

εγω θα προτινα κατι αλλο θα ητανε καλο καποια σωβαρα και αρκετα χρισιμα βιβλια ειτε για αρχαριους ειτε για αυτους που εχουν περισοτερι εμπιρια να τα μεταφρασουμε εαν ειναι εφικτο στον καθενα μας.Τι λετε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09973 seconds with 12 queries