Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-06-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Αναπαραγωγή gourami... τι κάνω?

Είχα ανοίξει και προηγούμενο ποστ (πρόβλημα με αναπαραγωγή...) αλλά αυτή τη φορά πήγαν κάπως καλύτερα τα πράγματα και το απόγευμα είδα αυγά.

Μπορεί για τους πιο έμπειρους να φαίνεται αστείο αλλά για 'μένα είναι η πρώτη φορά και είπα να την μοιραστώ μαζί σας, μιας και έτυχε να είμαι σπίτι και έχω και το σχετικό βίντεο. Είχα, βέβαια και πριν δυο μήνες αυγά από glowlight tetra, αλλά χωρίς επιτυχία.
Αυτό είναι το βίντεο από σήμερα :

https://www.youtube.com/watch?v=4j0eHLzhyK4

Θα χρειαστώ για άλλη μια φορά την βοήθεια σας, γιατί το τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα, πχ αν δω ψαράκια τι κάνω με το τάισμα κτλ.
Όποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη... μέχρι τώρα σας έχω συμβουλευτεί αρκετές φορές και δεν έχασα ούτε εγώ ούτε και τα ψαράκια μου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-06-13, 22:07
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

τα αυγα τα εβαλαν στη φωλια??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-06-13, 22:10
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Αν δεις το βίντεο φαίνεται ότι έχουν άνωση και ανέβηκαν μόνα τους προς τα πάνω... τουλ. τα περισσότερα από αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-13, 22:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν είναι σε κοινωνικό ενυδρείο είναι πιθανό να μην πετύχει η αναπαραγωγή καθώς τα άλλα ψάρια θα προσπαθούν να φάνε τα αυγά, όπως και ενώ ο πατέρας ήταν ακούραστος φύλακας των αυγών, 4-5 μέρες μετά την εκκόλαψη τους και όταν ο γόνος αρχίσει να κολυμπά θα μεταμορφωθεί σε κυνηγό του.
Γι'αυτό η αναπαραγωγή πρέπει να επιχειρείται σε ξεχωριστό ενυδρείο με χαμηλής στάθμη νερό 10-20 εκ, με μηδενική ανατάραξη, και μερικά φυτά επιφανείας, όπου μετά την ωοτοκία οι θηλυκές να επιστρέφουν στο κυρίως ενυδρείο, και λίγες μέρες μετά την εκκόλαψη των αυγών να μεταφέρεται και ο αρσενικός.
Καλό είναι να ετοιμάσουμε rotifers γλυκού νερού, paramecia, infusoria για τις πρώτες μέρες της ζωής του γόνου αφού έχει καταναλώσει την τροφή απο το λεκιθικό του σάκο. Ζωντανούς ναύπλιους αρτέμιας για τη συνέχεια.
Καθημερινές αλλαγές νερού είναι απαραίτητες.

Στην περιπτωση σου πολλα φυτα ιδιως επιφανειας (πχ Pistia) θα βοηθουσαν στην παροχη κρυψωνων αλλα και τροφης μεσα στις ριζες, οπως και μπολικη moss.
Επισης απο τροφες βοηθανε η καλλιεργεια Micorworms και η ετοιμη τροφη σε σκονη tropical microvit.
Iσως ετσι επιβιωσουν καποια.

Παντως δεν ειναι και αναγκη να εχει απολυτα επιτυχεις αναπαραγωγες.
Που θα τα βαλεις ολα αυτα τα ψαρια αν επιζησουν για να τα μεγαλωσεις?
Και θα εχεις το χρονο για καθημερνη φροντιδα και πολλα ταισματα?
Εχει ακρη να τα δωσεις ολα μετα? ή θα περιμενεις απο τις αγγελιες μηπως παρει κανενας δυο τρια?
Αυτα ειναι για επαγγελματιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-06-13, 14:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως και ενώ ο πατέρας ήταν ακούραστος φύλακας των αυγών, 4-5 μέρες μετά την εκκόλαψη τους και όταν ο γόνος αρχίσει να κολυμπά θα μεταμορφωθεί σε κυνηγό του.


βασικα το προβλημα δεν ειναι αυτα που θα φαει ο πατερας (ειναι συνηθως γονος που δε θα επιβιωνε ουτε στη φυση η οποια με αυτο τον τροπο ξεσκαρταρει το δυνατο απο τον ελαττωματικο γονο) αλλα αυτα που θα φαει η μητερα (χωρις προκαταληψεις ολα! ), γι αυτο και μετα την αναπαραγωγη ο πατερας τη διωχνει, ομως σε ενα μικρο χωρο οπως ενα ενυδρειο δεν εχει και πολλυ χωρο για να φυγει οσο μακρυα θα επρεπε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-06-13, 17:09
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Έτσι είναι όπως τα λες Σπύρο. Δεν είναι ανάγκη να έχουμε απόλυτα επιτυχείς αναπαραγωγές ούτε και εγώ έχω σκοπό να αντικαταστήσω τους επαγγελματίες και να αρχίσω την εκτροφή γκουράμι. Όποιος όμως λέει ότι δεν θα ήθελε να δει, έστω και για μια φορά αναπαραγωγή στο ενυδρείο του, νομίζω ότι λέει ψέματα. Ας δω 2-3 ψαράκια και θα ειμαι ευχαριστημένος... είναι σημαντικό, ιδίως για αρχάριους όπως εγώ γιατί είναι ένα δείγμα πως κάνουμε κάποια πράγματα σωστά.
Και για όσους παρακολουθούν το ποστ να πω ότι σήμερα το πρωί η φωλιά είχε διαλυθεί... και επειδή τα υπόλοιπα ψάρια που έχω δεν τολμούσαν να πλησιάσουν, υποπτεύομαι ότι η την χάλασε ο αρσενικός ή το aple snail γιατί ήταν το μόνο που είχε το θάρρος να πλησιάζει... Μου φαίνεται ότι πρέπει να στήσω υπέρυθρη κάμερα για να πιάσω τον ένοχο...

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-06-13, 20:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είναι όπως τα λες Σπύρο. Δεν είναι ανάγκη να έχουμε απόλυτα επιτυχείς αναπαραγωγές ούτε και εγώ έχω σκοπό να αντικαταστήσω τους επαγγελματίες και να αρχίσω την εκτροφή γκουράμι.
Αν και αυτο θα ηταν ευχης εργον για τους υπολοιπους, αφου ο χομπιστας συνηθως βγαζει καλυτερα ψαρια αν κατσει να ασχοληθει σοβαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-13, 20:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και αυτο θα ηταν ευχης εργον για τους υπολοιπους, αφου ο χομπιστας συνηθως βγαζει καλυτερα ψαρια αν κατσει να ασχοληθει σοβαρα.
+1000
και ψαρια, και φυτα και απ ολα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-07-13, 20:33
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω κι εγώ... Για τα φυτά είναι αρκετά πιο εύκολο, αλλά μακάρι να έβρισκα και τα ψάρια που έχω από χομπίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-08-13, 20:07
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Από την πρώτη φορά που είχα δει να εκκολάπτονται τα πρώτα αυγά και να ανοίγω αυτό το θέμα, πέρασε πάνω από ένας μήνας και 4-5 γέννες... δυστυχώς όμως, και ενώ είχα δει πάνω από 300-400 ψαράκια να κολυμπάνε, στο τέλος τα έτρωγαν μέχρι και το τελευταίο.
Τελικά δεν άντεξα και την τελευταία φορά πήρα γεννήστρα για να σώσω μερικά... όμως με μεγάλη μου έκπληξη βλέπω εδώ και σχεδόν δύο εβδομάδες να έχουν γλυτώσει και τουλ. 2-3 ψαράκια εκτός γεννήστρας.
Βέβαια σε λίγο καιρό θα αρχίσω να σκέφτομαι τι θα τα κάνω... αλλά προς το παρόν χαίρομαι την πρώτη μου αναπαραγωγή...

Στις παρακάτω φωτογραφίες είναι 10 ημερών
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07334.jpg
Εμφανίσεις:  304
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07324.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  51,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγή neon panagiotis13 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 11 05-05-12 13:32
Μπορώ να κάνω αναπαραγωγή εδω; Manuel Αναπαραγωγή 9 06-07-11 08:16
Αναπαραγωγή Bee Τσιόνογλου Σταύρος Γαρίδες του γένους Caridina 5 20-05-10 12:16
Αφού δεν θα το κάνω θαλασσινο... θα το κάνω γλυκό! crywolf Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-01-10 23:38
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04850 seconds with 14 queries