Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-02-13, 16:12   #1
Καινουργιος στον κοσμο του γλυκου νερου
 
Το avatar του χρήστη Gigas78
Gigas78
Member
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 65

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Gigas78 Ο χρήστης Gigas78 δεν είναι συνδεδεμένος 16-02-13, 16:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Kαλησπέρα σε όλους στο forum.Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με το χόμπι και να αποκτήσω ένα ενυδρείο ώστε και να μου ομορφαίνει το γραφείο μου όπως επίσης να ηρεμω εγώ ο ίδιος.Λόγου χορού για αρχή αποφάσισα ένα Hailea f 30 και από ότι καταλαβαίνω σαν καθαρά λίτρα είναι γύρο στα 18 αν δεν κάνω λάθος .Το έχω σαν σκοπό ώστε να βάλω μέσα η έναν μονομάχο η Guppy ακόμα δεν έχω αποφασίσει.Το ενυδρείο θα μου έρθει στις επόμενες μέρες.Μετά από κάποιες ώρες διαβάσματος θα ήθελα μερικές συμβουλές ώστε να κάνω το σωστό από την αρχή και όχι κάτι λάθος.Για αρχή του ενυδρείου (εδώ θέλω την συμβουλή σας)στρώσιμο δηλαδή Sera Bio nitrivec όπως και επίσης sera aquatan για χλωρίωση.Επίσης θέλω να προσπαθήσω να βάλω φυσικά φυτά και όχι πλαστικά.Σκέφτομαι να βάλω ένα ξύλο mopani μαζί με κάνα 2 ανουμπια και λίγες πέτρες ώστε να μην το φορτώσω αρκετά.

Απορίες.....

1)Τις ανουμπιες μπορείς να τις προμηθευτής από pet shop όπως επίσης και το mopani το ξύλο η και από αλλου ?

2)Στην διαδικασία του στρωσίματος με τα παραπάνω που ανέφερα τις Sera χρειάζεται κάτι επιπλέον να αγοράσω η είναι αρκετά ώστε να ξεκινήσω με το παραπανω φυτο που ανεφερα.?

Ευχάριστο και περιμένω τις απαντήσεις. Επισης αν εχω κανει λάθος σε κάτι που έχω αναφέρει πιο πάνω θα ήθελα υπομονή ώστε να αποκτήσω τις γνώσεις για κάτι καινούργιο που ξεκινάω .
Εμφανίσεις: 2515
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-13, 16:18
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δυστυχως ξεκινας λαθος. Τα 18 λιτρα δεν ειναι αρκετα για να ζησει ανετα ενα ψαρι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-13, 16:21
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gigas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα σε όλους στο forum.Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με το χόμπι και να αποκτήσω ένα ενυδρείο ώστε και να μου ομορφαίνει το γραφείο μου όπως επίσης να ηρεμω εγώ ο ίδιος.Λόγου χορού για αρχή αποφάσισα ένα Hailea f 30 και από ότι καταλαβαίνω σαν καθαρά λίτρα είναι γύρο στα 18 αν δεν κάνω λάθος .Το έχω σαν σκοπό ώστε να βάλω μέσα η έναν μονομάχο η Guppy ακόμα δεν έχω αποφασίσει.Το ενυδρείο θα μου έρθει στις επόμενες μέρες.Μετά από κάποιες ώρες διαβάσματος θα ήθελα μερικές συμβουλές ώστε να κάνω το σωστό από την αρχή και όχι κάτι λάθος.Για αρχή του ενυδρείου (εδώ θέλω την συμβουλή σας)στρώσιμο δηλαδή Sera Bio nitrivec όπως και επίσης sera aquatan για χλωρίωση.Επίσης θέλω να προσπαθήσω να βάλω φυσικά φυτά και όχι πλαστικά.Σκέφτομαι να βάλω ένα ξύλο mopani μαζί με κάνα 2 ανουμπια και λίγες πέτρες ώστε να μην το φορτώσω αρκετά.

Απορίες.....

1)Τις ανουμπιες μπορείς να τις προμηθευτής από pet shop όπως επίσης και το mopani το ξύλο η και από αλλου ?

2)Στην διαδικασία του στρωσίματος με τα παραπάνω που ανέφερα τις Sera χρειάζεται κάτι επιπλέον να αγοράσω η είναι αρκετά ώστε να ξεκινήσω με το παραπανω φυτο που ανεφερα.?

Ευχάριστο και περιμένω τις απαντήσεις. Επισης αν εχω κανει λάθος σε κάτι που έχω αναφέρει πιο πάνω θα ήθελα υπομονή ώστε να αποκτήσω τις γνώσεις για κάτι καινούργιο που ξεκινάω .
λοιπον, το aquatan ειναι για ΑΝΤΙχλωριοση! δεν εχει να κανει παντως με το στρωσιμο. Αν θες να στρωσεις γρηγορα και με ασφαλεια, ζητα απο καποιον να σου δωσει μπολι.

Οσο για το τι θα βαλεις στο ενυδρειο σου, φιλε μου δυστυχως ειναι πολυ μικρο. Απο ψαρια μονο μονομαχο μπορεις να βαλεις κι αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο μιας και κατω απο 30 λιτρα θεωρουνται λιγα.

Τωρα ΑΝ τελικα βαλεις μονομαχο, καλο ειναι να το φορτωσεις με φυτα γιατι ετσι ζει καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-13, 16:22
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εψαξα τωρα να δω το ενυδρειο που αναφερεις. Λεει οτι ειναι 30 λιτρα. Επιμενω παντως οτι πρεπει να κοιταξεις κατι μεγαλυτερο. Οι τιμες για ενα 60αρι ειανι πολυ χαμηλες. Οσο για το στρωσιμο καλυτερα να προμηθετεις υλικο ετοιμο απο φιθλτρο καποιου συνχομπιστα (ζητηα μπολι σε αγγελια)
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-13, 16:25
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ελα ντε, πολυ σωστος. http://www.hailea.com/e-hailea/product1/F30.htm αυτο δεν ειναι? Αφου ειναι λοιπον 40 λιτρα, μια χαρα μπορεις να βαλεις μονομαχο αλλα μεχρι εκει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-13, 16:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου, καλώς ήρθες,
και μένα η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα μονομάχο και το πολύ πολύ κανα δυο σαλιγκαράκια που καλύτερα είναι τα βάλεις μαζί στο ενυδρείο.
πριν βάλεις ζωντανά στο ενυδρείο σου, (το οποίο πρέπει να έχει φίλτρο) θα πρέπει να προηγηθεί στρώσιμο του φίλτρου σου που ο πιο εύκολος κι ο πιο γρήγορος τρόπος για να γίνει αυτό είναι με υλικά από το φίλτρο κάποιου άλλου ατόμου.
χρειάζεσαι φίλτρο, θερμαντήρα και τεστς μετρήσεων για να δεις κατ αρχήν αν έχει στρώσει το φίλτρο σου και στην συνέχεια αν διατηρούνται σωστές οι παράμετροι του νερού σου.
εν τω μεταξύ πρέπει να διαβάσεις στην ειδική κατηγορία του φόρουμ bettas τις απαιτήσεις του ψαριού αυτού και να πάρεις μια ιδέα από άλλες κατασκευές.
ο μονομάχος δεν αγαπά το πολύ έντονο φως και δεν πρέπει να καθρεφτίζεται το είδωλό του στα τζάμια του ενυδρείου.
κοίταξε για την διαδικασία του σκούρου χρώματος στο νερό.
ναι τις ανούμπια και το μοπάνι τα βρίσκεις στα petshops την ανούμπια ίσως και από κάποιον που θα κλαδέψει στο ενυδρείο του. καλό είναι στο ενυδρείο σου να υπάρχουν και κάποια φυτά επιφανείας επιπλέοντα.
καλώς ήρθες και πάλι, με το καλό να στήσεις το ενυδρειο σου και ότι χρειάζεσαι ρώτησε, υπάρχουν και ατομα με πολύ εξειδικευμένες γνώσεις στους μονομάχους και θα σε βοηθήσουν πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-13, 16:29
Το avatar του χρήστη Gigas78
Gigas78 Ο χρήστης Gigas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2013
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ναι αυτο το μοντελο ειναι και μαλλον οι πιθανοτητες ειναι για μονομαχο.

Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03792 seconds with 13 queries