Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-08-08, 23:08   #1
Περί τύρφης ο λόγος...!
 
Το avatar του χρήστη makis206
makis206
Support Team
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος 11-08-08, 23:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Θέλω να κατεβάσω λίγο την τιμή του pH στο κοινωνικό φυτεμένο μου (125άρι), ενώ θέλω να κρατήσω σταθερές τις τιμές του KH που είναι 7 και GH που είναι 11. Τα ψαράκια μου είναι neon tetras και θέλω να πάω το pH στα 6,8 απ'τα 7,2 έως 7,4 όπως μου το δίνει το υγρό τεστ της ΑΡΙ.

Η λύση της τύρφης είναι η καταλληλότερη ; Να προτιμήσω τη χρήση του απιονισμένου νερού ή μήπως εγκατάσταση συσκευής Α/Ο (η οποία είναι σχεδόν ακατόρθωτο να βάλω αυτή τη στιγμή);

Γενικά τι παίζεται με την τύρφη ; Τοποθετείται μέσα στο φίλτρο ; Να προτιμήσω το εσωτερικό ή το εξωτερικό φίλτρο αν τελικά η θέση της ανήκει εκεί μέσα ; Πόση περίπου χρειάζεται για να φτάσω στα επιθυμητά επίπεδα την τιμή του pH σε 115 λίτρα νερού ;

Έχω κι άλλες ερωτήσεις

Χρειάζεται αντικατάσταση μετά από κάποιο διάστημα ; Συμπλήρωση ; Καθάρισμα όπως τα φίλτρα ας πούμε ; Δεν έχω δει καν πως είναι γι'αυτό ρωτάω τόσα πολλά...!

Ξέρω πως θα χρειαστεί κάλτσα ή κάτι παρόμοιο για να την βάλω μέσα, ελπίζω να μπαίνει και στο γνωστό διχτάκι της sera (το κουμπωματάκι με το ελατήριο το βγάζω και απλά δένω το κορδονάκι εννοείται ).

Ξανατονίζω το ότι θέλω να κρατήσω τις τιμές του KH και του GH στα ίδια επίπεδα οπότε δώστε ιδιαίτερη βάση σε αυτό όσοι μου κάνετε τη -μεγάλη ομολογουμένως- χάρη να με βγάλετε απ'το σκοτάδι !

Σας ζάλισα και το ξέρω, το ψάχνω όμως εδώ και αρκετές στο GAB και δεν βρήκα κάτι που να δίνει απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα.!

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 3838
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-08, 00:26
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

δεν γινεται να κρατησεις τοσο ψηλα το κεχα και να ριξεις το πεχα

και γιατι δεν θες να τα ριξεις;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-08, 07:05
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν γινεται να κρατησεις τοσο ψηλα το κεχα και να ριξεις το πεχα
και γιατι δεν θες να τα ριξεις;
Νόμιζα ότι όσο πιο ψηλά βρίσκεται η τιμή του ΚΗ ανάμεσα στο 4 και στο 10 τόσο το καλύτερο για την σταθερότητα του pH, έτσι δεν πάει ;
Δεν ήξερα ότι το ένα ήταν ανάλογο του άλλου, τουλάχιστον δεν μου το παρουσίασαν έτσι..

Καταλαβαίνω λοιπόν ότι η προσθήκη τύρφης στο φίλτρο θα ρίξει και την τιμή του ΚΗ σωστά ; Με τη γενική σκληρότητα τι γίνεται ;

Σόρρυ ρε παιδιά για την ασχετοσύνη αλλά στη χημεία ειδικά ήμουνα σκράπας και κοπανατζής
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-08, 12:57
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Βοηθήστε τον αόματοοο....εεε... ...ασύρματο..εεε... ...άσχετοοοο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-08, 13:10
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Αφου προς το παρον δεν θα προχωρησεις στην αγορα ΑΟ καλυτερα απο το να μπλεκεις με τυρφη ειναι το απιονισμενο νερο που βρισκεις παντου. Για τουλαχιστον 8 χρονια αυτο χρησιμοποιουσα, βαρεθηκα ομως το κουβαλημα. Εσυ ομως θελεις οπως λες να κατεβασεις λιγο το PH οποτε κατα την γνωμη μου ειναι η καλυτερη λυση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-08, 13:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ένα από αυτά που προσπαθώ να καταλάβω είναι γιατί η λύση της τύρφης θεωρείται μπελάς !

Δεν έχω πρόβλημα να χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό αφού δουλεύω σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων (το παίρνω και τσαμπέξ ) όμως θεωρώ ότι το να ψάχνω συνέχεια τη σωστή αναλογία απιονισμένου/νερού βρύσης για να φέρω το pH στα επιθυμητά επίπεδα μεγαλύτερο μπλέξιμο, δεδομένου ότι αλλάζουν οι τιμές και της γενικής σκληρότητας αλλά και του KH !

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, με το pH μου να βρίσκεται στο 7,3 κατά μέσο όρο δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα με τη συμπεριφορά των neon μου (κάτι που νά'ναι ορατό τουλάχιστον), θα'θελα όμως να τους φτιάξω τις ιδανικότες συνθήκες αν η λύση στον προβληματισμό μου είναι απλή (και οικονομική βεβαίως βεβαίως )

Διαβάζω λοιπόν ότι η χρήση της τύρφης κατεβάζει την τιμή του pH... αλλά δεν ξέρω πως ! Δεν ξέρω αν επιρρεάζει τις υπόλοιπες τιμές, δεν ξέρω πως χρησιμοποιείται, σε τι αναλογία, αν χρειάζεται συντήρηση/καθάρισμα/ αντικατάσταση, δεν ξέρω καν πως είναι αυτό το πράγμα !

Πελάγωσε ο νέος παιδιά, χεεελπ !

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-08, 14:30
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Οσο περισσοτερη τυρφη βαλεις στο φιλτρο τοσο περισσοτερο θα ριξει το PH. Αλλα εκτος απο αυτο δεν μπορεις να την εχεις για μεγαλο χρονικο διαστημα. Επομενως θα πρεπει να αλλαζεις το φιλτρο και να ανανεωνεις την τυρφη. Δοκιμασε το εξης.. Εχεις περιπου 125 λιτρα; Αλλαζε καθε εβδομαδα 20% δηλαδη 25 λιτρα. Βρες ποια αναλογια νερου βρυσης/απιονισμενου θελεις συμφωνα με το επιθυμιτο PH και δεν χρειαζεται να μπλεκεις με τυρφη. Με PH 6.8 που θελεις υπολογισε περιπου 12 λιτρα απιονισμενο, να το κατεβασεις ομως λιγο λιγο (που ειναι και το σωστο) γιατι αποτομα ισως και να εχεις προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-08-08, 14:59
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν μπορεις να την εχεις για μεγαλο χρονικο διαστημα. Επομενως θα πρεπει να αλλαζεις το φιλτρο και να ανανεωνεις την τυρφη..
Αυτό αρκεί για να βγάλω τη λύση της τύρφης απ'το μυαλό μου !


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμασε το εξης.. Εχεις περιπου 125 λιτρα; Αλλαζε καθε εβδομαδα 20% δηλαδη 25 λιτρα. Βρες ποια αναλογια νερου βρυσης/απιονισμενου θελεις συμφωνα με το επιθυμιτο PH και δεν χρειαζεται να μπλεκεις με τυρφη...
Απιονισμένο δεν είχα βάλει μέχρι σήμερα εκτός απ'την τελευταία αλλαγή νερού που έκανα και πρόσθεσα μόνο 5 λίτρα, έτσι θα συνεχίσω λοιπόν βάζοντας σταδιακά όλο και περισσότερη ποσότητα απιονισμένου.

Μ'εκείνη την αλλαγή νερού δεν παρατήρησα αλλαγή στο pH πάντως αλλά πιστεύω ότι όσο αυξάνεται η ποσότητα του απιονισμένου θα γίνεται όλο και πιο ορατή η πτώση, λες να συμβαίνει το ίδιο και με τις τιμές του GH και του KH ;

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-08-08, 15:04
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Ναι καπως ετσι θα συμβει και με τις τιμες των GH και KH. Θα φτασουν σταδιακα μεχρι εκει που θελεις. Με 1 μονο φορα και με 5 λιτρα η οποια μεταβολη ειναι ελαχιστη. Θα βρεις την λυση με τις αλλαγες νερου και μετα θα ειναι ολα μια χαρα. Ορεξη να υπαρχει που εσυ σιγουρα εχεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-08, 07:17
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορεξη να υπαρχει που εσυ σιγουρα εχεις.
Φαίνεται απ'τη φλυαρία ε ;;;

Σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου Ντίνο, να είσαι καλά ! (εγώ είμαι ο δεξής)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-08, 08:32
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Κανενας κοπος και μην το ξαναπεις.. Να περνας καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-08, 01:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν θες και τη δικη μου καταθεση εμπειριας....
Χωρις να σημαινει αυτα που γραφω οτι ειναι η σωστη θεωρια, απλα τις παρατηρησεις μου λεω.

Χρησιμοποιω τυρφη στο φιλτρο του ενυδρειου (160 λιτρα νερο) και βαζω 300 γρ τυρφης και κατεβαζω ετσι το kH 3 μοναδες (απο 6 στο 3 που ειναι και το "οριο" ασφαλειας για σταθερο pH).
To pH κατεβαινει κι αυτο 5 δεκατα απο 7,4 σε 6,9.
Για να λειτουργει αυτο πρεπει να ανανεωνω την τυρφη καθε μηνα.
Για να μη γινεται αποτομα η αλλαγη απο "μπαγιατικη" τυρφη σε φρεσκια και ετσι αλλαζουν αποτομα και οι τιμες, κανω αλλαγη της μισης τυρφης εναλλαξ.
Γι'αυτο εχω χωρισει σε δυο "καλτσες" (οχι στο δυχτι της sera γιατι χωραει απο τις τρυπες και περνανε τριμματα στο νερο, χρησιμοποιω της hobby) την τυρφη και αλλαζω μια φορα το ενα, μια το αλλο.
Βαζω και το καρτελακι που εχει η "καλτσα" στο καινουριο για να θυμαμαι πιο θα αλλαξω. http://i225.photobucket.com/albums/d.../P4030147b.jpg

Το θεμα ομως ειναι οτι και το νερο της αλλαγης οπως ξερουμε πρεπει να ειναι ιδιως συνθηκων με του ενυδρειου.
Ετσι προετοιμαζω νερο σε βαρελι με φιλτρο που εχει τυρφη (με τα ιδια κολπα ... δυο καλτσακια με εναλλαξ αλλαγη τους κλπ)

Τωρα προχωραω στο επομενο σταδιο πειραματισμου, που θα προσθεσω απλως στη ρουτινα με τη τυρφη και νερο απο ΑΟ και θα προσθετω μεταλλικα στοιχεια (οταν θα φτασω να κανω αλλαγη με 100% νερο απο ΑΟ).

Το pH για να εχεις τον απολυτο ελεγχο απ'οτι εχω διαβασει πρεπει να εχεις μπουκαλα CO2 και pH controller.
Η ΑΟ και η τυρφη επιρρεαζουν τις σκληροτητες (gh kh) που μεν επιρρεαζουν εμμεσα την οξυτητα (ph) αλλα δεν ειναι ο καταλυτικος παραγοντας ρυθμισης της.
Επισης ειδικοτερα οι μετρησεις του νερου της ΑΟ ειναι πλασματικες και τις πραγματικες τιμες θα τις μαθουμε αφου το εισαγουμε στο ενυδρειο
το μονο που μπορουμε σιγουρα να μετρησουμε ειναι το TDS
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY κύβος 25x25x25 xontros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 30-06-08 18:43
περί riccia fluitans ο λόγος Βαγγέλης (Dearangelo) Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 19-10-07 06:12
Περί διοξειδίου ο λόγος! panosaat Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 05-05-07 21:44
Περί τροφής ο λόγος stel Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-06-05 20:17
ιοντοανταλακτικές ιδιότητες της τύρφης..... tasos Γλυκό νερό - Γενικά 2 31-07-04 22:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05834 seconds with 13 queries