Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 27-03-22, 10:45
satsok92 Ο χρήστης satsok92 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-03-2022
Περιοχή: Καβαλα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Λίμνη κήπου

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Διαβάζοντας τόσα πολλά ενδιαφέροντα και τόσες πολλές πληροφορίες όμως... μπερδεύτηκα ίσως λόγω του ότι δεν έχω εμπειρία.

Ξεκίνησα να σκάβω για να φτιάξω μια λίμνη στον κήπο καθώς πολλά χρόνια το ήθελα. Η διαστάσεις της είναι 1,75x250x1,20. Αυτες είναι στις μέγιστες αποστάσεις καθώς σταδιακά γίνονται μικρότερες. Το τεράστιο μου πρόβλημα είναι τι αντλία να βάλω για να έχω μια υγεία στο οικοσύστημα που θέλω να φτιάξω καθώς σταδιακά μετά τα φυτά θα βάλω και ψάρια. Προς ενημέρωση ακόμα μόνο έναν λάκκο έχω γιατί θέλω να αγοράσω μετά τα υπόλοιπα μην τυχόν πάρω κάτι που δεν χρειάζεται ή είναι άχρηστο πχ μια μικρή αντλία.
Στόχος μου είναι να έχω έναν μικρό καταρράκτη και γιατί όχι και ένα πολύ μικρό συντριβάνι αλλά αυτο είναι προαιρετικό για μένα. Τι αντλία πρέπει να βάλω για να μπορεί να "σηκώσει" τον όγκο νερού που θα έχει η λίμνη και να το περάσει από το φίλτρο με τα διάφορα σφουγγάρια και υλικά και να το πάει στον καταρράκτη ;;; Παίζει ρόλο πόσο μεγάλο θα γίνει το DIY φίλτρο μου και τα υλικά και οι στρώσεις τους στην επιλογή αντλίας ;;; Το βάθος της λίμνης μου θα είναι 1,2μ λόγω του χειμώνα που κάνει στην βόρεια Ελλάδα (Καβάλα) και διάβασα ότι θέλει κάτι σαν καταφύγιο για τα ψάρια και αρκετό βάθος.

Οποιαδήποτε πληροφορία και συμβουλή θα ήταν χρήσιμη!!! Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στο βάθος κήπος .. Thodoris_ Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) 64 11-07-13 23:50
Ενυδρείο ...κήπου japetus Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 14-04-13 14:24
Υλικό για λίμνη κήπου mixalis p Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 13 01-03-11 23:29
Λιμνούλα κήπου με KOI Αθηνά Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 23 12-10-05 12:32
Ο κήπος της Εδέμ fidel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 20-05-05 08:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04249 seconds with 14 queries