Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-13, 00:33
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή Εσπασε θερμομετρο

Την γκαντεμια μου μεσα το επαθα και αυτο.
Το ενυδρειο ευτυχως ειναι τελειως αδειο μετα απο απολυμανση.Την στιγμη που εβαλα μεσα φιλτρο θερμοστατες ωστε να κανω μια απολυμανση ακομα με χλωρινη στο ενυδρειο τοποθετωντας ο βλακας το θερμομετρο πριν βαλω νερο επεσε στον πατο του ενυδρειου και εσπασε φυσικα.Βγηκαν απο μεσα μαυρα μπαλακια.Υδραργυρο εχουν και αυτα λογικα οπως τα κλασσικα ε;
Μαζεψα αμεσως ολα σχεδον ,μπαλακια συν γυαλια,το πηγα μαζι με τον αντρα μου στην μπανιερα σηκωτο το βαλαμε ορθιο και εριξα καργα νερο να φυγουν ολα.
Μετα εκανα ενα γεμισμα,εβαλα χλωρινη και εβαλα το φιλτρο μπροστα και το αφησα για 30 λεπτα.Αυριο ομως θα το ξανακανω γιατι ηταν η μιση δοση μιας και μου τελειωσ2 η χλωρινη.Τι αλλο να κανω λετε; Δεν πιστευω να εμεινε τιποτα ργμ αλλα με την χλωρινη δεν θα ειναι οκ;φυσικα μετα θα το αδειασω και γεμισω κανα 2 φορες με καθαρο νερο και τελος με 5απλασια δοση prime.Δεν θα ειμαι ενταξει;
Το θερμομετρο ηταν αυτο:https://www.google.gr/search?q=%CE%B...mEhngcC55kM%3A
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-13, 00:41
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Ποιό απ'όλα είναι;

Δεν έχουν υδράργυρο,κατι άλλο ειναι δε θυμάμαι τί.

Ασχετα με το θερμόμετρο που έσπασε, τον υδράργυρο δε τον μαζεύουμε με το χέρι γιατί αποροφάται απο το δέρμα και ειναι επικίνδυνος.

Τα γυαλιά βγάλτε απο το ενυδρείο και τα μπιλάκια και ειναι εντάξει.
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-11-13, 00:43
Το avatar του χρήστη ineth
ineth Ο χρήστης ineth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Ελευσίνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Εξαιρετικά απίθανο να ήταν υδραργύρου. Ήταν κόκινο? Αν ναι ήταν οινόπνευμα. Δεν μου έχει τύχει αλλά έχω διαβάσει πως δεν προκαλεί το παραμικρό. Βγάλε τα τζαμάκια αν έπεσαν μην την πληρώσουν τα ψάρια βυθού. Τα μπιλάκια είναι μόλυβδος. Αβλαβές από όσο γνωρίζω. Αφού δεν έσπασε ο πάτος του ενυδρείου μην μιλάς. Όλα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-11-13, 00:44
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

τα θερμόμετρα του ενυδρείου δεν έχουν υδράργυρο, έχουν οινόπνευμα αν δεν κάνω λάθος. Αν είχαν υδράργυρο δεν θα ανεβοκατέβαινε η ένδειξη της θερμοκρασίας. Τα μπιλάκια που έχει μέσα είναι μεταλλικά για βάρος.
Και ένα καλό ξέπλημα με νερό να έκανες μόνο δεν νομίζω να είχες πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-13, 00:57
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ουφ με ηρεμησατε ρε παιδια και τρομαξα.Δεν το μαζεψα με τα χερια εννοειται.Με χαρτι.Ειναι στη δευτερη σειρα το πρωτο.Ηταν κοκκινο ναι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-13, 01:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδια δεν υπάρχουν πλέον θερμόμετρα υδραργύρου, τα θερμόμετρα με υγρό έχουν οινόπνευμα με καποια χρωστικη ουσία, για λόγους σαν και αυτούς απαγορεύτηκαν, ο υδραργυρος αποδείχτηκε εξαιρετικα επικυνδυνος, αρα ενα απλό πλυσιμο με νερο , θεωητικα είσαι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-13, 01:01
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ineth Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικά απίθανο να ήταν υδραργύρου. Ήταν κόκινο? Αν ναι ήταν οινόπνευμα. Δεν μου έχει τύχει αλλά έχω διαβάσει πως δεν προκαλεί το παραμικρό. Βγάλε τα τζαμάκια αν έπεσαν μην την πληρώσουν τα ψάρια βυθού. Τα μπιλάκια είναι μόλυβδος. Αβλαβές από όσο γνωρίζω. Αφού δεν έσπασε ο πάτος του ενυδρείου μην μιλάς. Όλα καλά!
Τα εβγαλα ολα και επειδη φοβομουν μην εχει παει αναμεσα στην ενωση τζαμι σιλικονη το πηγαμε σηκωτο στην μπανιερα και του εριξα νερο με δυναμη.Και να ειχε μεινει κανενα χιλιοστο με την αμμο που θα βαλω δεν θα υπαρχει προβλημα πιστευω αλλα οσο να ναι αγχωθηκα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια δεν υπάρχουν πλέον θερμόμετρα υδραργύρου, τα θερμόμετρα με υγρό έχουν οινόπνευμα με καποια χρωστικη ουσία, για λόγους σαν και αυτούς απαγορεύτηκαν, ο υδραργυρος αποδείχτηκε εξαιρετικα επικυνδυνος, αρα ενα απλό πλυσιμο με νερο , θεωητικα είσαι οκ
Δεν το γνωριζα.Σε ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 03-11-13 στις 01:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-13, 01:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Δε γνωριζω αν εχει υπερεκτιμηθει η τοξικοτητα καποιων μεταλλων, ομως εχω δει παιδι να πινει 1 κιλο υδραργυρο (στις Φιλιππινες που ο καθε ενας τον χρησιμοποιει για ευκολη εξορυξη χρυσου απο το χωμα) και να μην παθαινει κατι, τουλαχιστο αμεσα...
Οταν το ειδα και ειδα πως οι γυρω μου γελουσαν εγω ειχα ψιλοχ...στει και τους ελεγα για την τοξικοτητα κτλ και αυτοι μου λεγαν πως κι εκεινοι ως παιδια το ειχαν κανει...
Με γιατρο που ειχα συζητησει γι αυτο το θεμα μου ειχε πει οτι ο τυχον υδραργυρος που μπορει να περασει μεσα στο ανθρωπινο σωμα δρα προσθετικα και αφαιρει μεταλα -οπως κανει κι απ το χωμα εξ αλλου- απο το αιμα οποτε αν καποιος ειχε καποιο τετοιο ατυχημα πρεπει να παιρνει εφ ορου ζωης συμπληρωματα σιδηρου...
Τωρα εδω εχει κριθει επικινδυνος και τοξικος... μπορει και να ειναι, αλλα απο την αλλη οσοι τρωνε ξιφια, καρχαρια και σολωμο παιρνουν αρκετη δοση (πολυ μεγαλυτερη απο αυτη που φοβουνται οι τρομολαγνοι με τις "επικινδυνες λαμπες οικονομιας που αν σπασει μια θα μολυνει ολο το γαλαξια και μερικους γειτονικους")...
Δε λεω πως προκειται για κατι αθωο, η απαγορευση καπου θα στεκει, αλλα απο την αλλη με οσα εχω δει το αντιμετωπιζω με σκεπτικισμο μηπως και ειναι σαν την απαγορευση του καπνισματος που μας μολυνει την υπεροχη ατμοσφαιρα και τις "θεωριες" περι παθητικου καπνισματος με την κοντρα Bush vs Phillipp moris (μπορει βεβαια να ειναι και κατι χειροτερο, αλλα πως να παρεις στα σοβαρα την ελεγχομενη τρομολαγνεια μετα τις υπερβολες για το καπνισμα, για τον Η1Ν1, τον αμιαντο, το μολυβδο κτλ κτλ κτλ? και οταν τα ιδια κεντρα παραπληροφορησης βγαζουν το σκασμο για το ντιζελ που καιγεται καθημερινα, για τα βληματα με DU, για τη χρηση πυρηνικων αντιδραστηρων σε περοχες με εντονη σεισμικη δραστηριοτητα, για το βομβαρδισμο της ιονοσφαιρας απο το haarp κτλ κτλ κτλ)?
Το σιγουρο ειναι πως αν ειχες θαλασσινα ψαρια μαλλον δε θα υπηρχε προβλημα ακομα και αν ηταν υδραργυρος μια και εκει βρισκονται οι συνηθισμενες πηγες του, τωρα για τα υπολοιπα το μονο που μπορω να πω ειναι πως ΔΕΝ ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε τι πραγματικα παιζει με αυτο το μεταλλο οποτε το αποφευγουμε και τελειωνει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-13, 03:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Nick74, από τη μία απαγορεύουν τα θερμόμετρα με υδράργυρο και από την άλλη προτρέπουν τις λάμπες οικονομίας που έχουν υδράργυρο
βλέπεις και κάτι τέτοια από ατύχημα με λάμπα οικονομίας που έχει υδράργυρο και φρικάρεις http://www.votegreece.gr/archives/17343
παιδιά οι εικόνες είναι σοκαριστκές




πόσοι έχουμε παίξει με μπιλάκια από σπασμένο θερμόμετρο και πόσοι για πλάκα σπάγαμε λάμπες φθορίου που από ότι έχω μάθει έχουν και αυτές υδράργυρο όπως οι λάμπες οικονομίας, δεν ξέρεις τι να πιστέψεις και τι όχι



Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-13, 10:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μην πιστεύετε ό,τι βλέπετε στο Internet.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-11-13, 11:09
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Συνεπάγεται ότι το καλό φιλτράρισμα χρειάζεται παντού................
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-13, 15:58
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Nick74, από τη μία απαγορεύουν τα θερμόμετρα με υδράργυρο και από την άλλη προτρέπουν τις λάμπες οικονομίας που έχουν υδράργυρο
βλέπεις και κάτι τέτοια από ατύχημα με λάμπα οικονομίας που έχει υδράργυρο και φρικάρεις http://www.votegreece.gr/archives/17343
παιδιά οι εικόνες είναι σοκαριστκές




πόσοι έχουμε παίξει με μπιλάκια από σπασμένο θερμόμετρο και πόσοι για πλάκα σπάγαμε λάμπες φθορίου που από ότι έχω μάθει έχουν και αυτές υδράργυρο όπως οι λάμπες οικονομίας, δεν ξέρεις τι να πιστέψεις και τι όχι



δειτε και τα σχολια απο κατω και μην πιστευετε οτι λενε τετοιου ειδους σελιδες.παρολαυτα ο υδραργυρος δεν ειναι παιχνιδι http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_poisoning
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-13, 19:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

παιδιά εννοείτε πως πάντα είμαστε επιφυλακτικοί για ότι διαβάζουμε στο internet και να το επιβεβαιώνουμε και αλλού , αλλά για αυτό το θέμα και 1% να είναι αλήθεια θα πρέπει να έχουμε το νου μας. Πάντως για τον υδράργυρο δεν ακούω και τα καλύτερα. Έχουμε φτάσει στο σημείο που θα πρέπει να φωνάξουμε την μονάδα αντιμετώπισης ατυχημάτων από ραδιενέργεια αν σπάσει θερμόμετρο υδραργύρου στο σπίτι μας έτσι όπως μας τα λένε. Πάντως αν παρατηρήσετε στις διαφημίσεις για την ανακύκλωση λαμπτήρων οικονομίας και φθορίου μας λένε να τις βάζουμε στο κουτί της προηγούμενης ενώ τα μπουκάλια για ανακύκλωση όπως νάνε, και σπασμένα, αυτό έχει κάποια σημασία. Αν αναφέρουν πως υπάρχει κάποιο θεματάκι δεν θα αγοράσει κανείς ξανά λάμπες οικονομίας , όπως και τα θερμόμετρα, ποιος κρατάει πλέον υδραργύρου ? Γενικότερα είμαστε επιφυλακτικοί στις πληροφορίες από internet αλλά όχι αδιάφοροι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-11-13, 19:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Nick74, από τη μία απαγορεύουν τα θερμόμετρα με υδράργυρο και από την άλλη προτρέπουν τις λάμπες οικονομίας που έχουν υδράργυρο
βλέπεις και κάτι τέτοια από ατύχημα με λάμπα οικονομίας που έχει υδράργυρο και φρικάρεις http://www.votegreece.gr/archives/17343
παιδιά οι εικόνες είναι σοκαριστκές
Οτι να ναι...
Μουφα μεχρι κοκκαλο...
Οι εικονες αν ειναι αληθινες προφανως προερχονται απο καποιο νοσοκομειο, αν παλι ειναι μακιγιαζ (δεν αποκλειεται καθολου, υπαρχουν ανθρωπου που κανουν κυριολεκτικα θαυματα) τοτε ειναι οντως καταπληκτικες

Παράθεση:
πόσοι έχουμε παίξει με μπιλάκια από σπασμένο θερμόμετρο και πόσοι για πλάκα σπάγαμε λάμπες φθορίου που από ότι έχω μάθει έχουν και αυτές υδράργυρο όπως οι λάμπες οικονομίας, δεν ξέρεις τι να πιστέψεις και τι όχι
προσωπικα εχω ερθει σε μεγαλυτερο επαφη, οπως ολοι οι συναδελφοι που ασχολουταν και με πυξιδες, και δεν ακουσα καποιος να παθει κατι (αντιθετα γνωριζω εναν καθαρα πυξιδά ο οποιος ειναι ισως ο γηραιοτερος ηλεκτρονικος πλοιων εν ενεργεια, αφου λεει πως στο ξεκινημα της καριερας του προλαβε τους spark -ποσο χρονων να ναι? - και ο τυπος ειναι απο τους πιο καλοστεκουμενους παπουδες που εχω δει)...
Απο κει και περα μπορει ο υδραργυρος να ειναι τοξικος, αλλα ΠΟΣΟ τοξικος ειναι? οσο ο καπνος? (που γαμ...θηκαν να τον αναθεματισουν λογο Bush vs Philipp Morris) η οσο το Ουρανιο? αυτ μαλλον δε θα το μαθουμε ποτε οσο η πληροφορηση εχει τετοιο μαυρο χαλι...




-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Nick74, από τη μία απαγορεύουν τα θερμόμετρα με υδράργυρο και από την άλλη προτρέπουν τις λάμπες οικονομίας που έχουν υδράργυρο
Ειρωνικα το ειπα γι αυτο με τις λαμπες, αφου υπαρχουν τρομολαγνοι που λενε πως μια λαμπα αν σπασει μολυνει μια λιμνη 80000 κυβικων, ε αν τις σπασουμε ολες θα μολυνουμε και τους γυρω γαλαξιες
Ακομα κι αν υπαρχει δοση αληθειας περι τοξικοτητας οι υπερβολες των τρομολαγνων με κανουν να γελαω περιφρονητικα οτι και να μου πουν (ξερεις την στορια με τον ψευτη τσομπανο που ολο ελεγε οτι ηρθε λυκος και του ετρωγε τα προβατα... Στο τελος οταν ηρθε στ αληθεια ο λυκος ολοι τον εγραψαν στα παλια τους τα παπουτσια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 03-11-13 στις 19:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-11-13, 22:43
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ο υδραργυρος ειναι απολυτα τοξικος αλλα οταν ερχετε σε επαφη με το δερμα μακροχρόνια η σε περιπτωση καταπωσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εσπασε το βανακι απ το φιλτρο! vasilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 01-09-13 20:47
SOS>>>> εσπασε ο καδος του φιλτρου sifos ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 36 15-04-11 23:22
εσπασε η αντισταση efpraxia Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-02-11 00:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06227 seconds with 13 queries