Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-10, 20:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή ψαρια ελληνικα

εχοντας τη χαρα να φιλοξενησω 3 ειδη ελληνικων ψαριων στα ενυδρεια μου...σκεφτηκα να γραψω λιγες πληροφοριες για οσους ενδιαφερονται για κατι παρομοιο.

Rhodeus amarus:



μουρμουριτσα κοινως αν και μου τα εδωσαν με την ονομασια "γκασγκανια". τα δικα μου προερχονται απο τη Βολβη αν και το ειδος απανταται σε πολλες περιοχες της ευρωπης.
ειναι λιμνοφιλο ψαρι που νιωθει καλυτερα σε ρηχα χαμηλης ροης νερα.
διαρκεια ζωης περι τα 5 ετη με σεξουαλικη ωριμανση οταν γινει 1 ετους.
αναπαραγωνται με εναν ιδιαιτερο τροπο χρησιμοποιωντας μυδια του γλυκου νερου (unio, anodonta). μεσα στα μυδια παραμενουν τα εμβρυα μεχρι να μπορεσουν να κολυμπησουν. τρεφεται με αλγη, προνυμφες εντομων, καρκινοειδη και οργανικα και ανοργανα υλικα.το μηκος του φτανει τα 4-6 εκατοστα.
κατατασσεται στην κατηγορια μειωμενου ενδιαφεροντος οσον αφορα την προστασια του.
σε ενυδρειο μου φιλοξενηθηκαν για αρκετους μηνες και ανταποκριθικαν πολυ καλα στην τυποποιημενη τροφη.
εχουν συμπεριφορα σμηνους και το ασημι χρωμα τους με τη διακριτικη ριγα τα εκανε ενα πολυ ενδιαφερον θεαμα αναμεσα στα φυτα. Τα ψαρακια δοθηκαν σε φιλο που τα φιλοξενει μεχρι σημερα.
τα προτεινω ανεπιφυλακτα για ενυδρειο λογω της πολυ ομορφης κοπαδιαστης συμπεριφορας τους αλλα και του μικρου μεγεθους.

Alburnus alburnus:



Γ νωστο και ως "Σιρκο".Αναγνωριζεται ευκολα από τη χρυση ιριδιζουσα ριγα κατά μηκος του σωματος του. Είναι αυτοχθονο πολλων ελληνικων ποταμων και λιμνων όπως ο Εβρος, Στρυμονας, Αξιος, Λουδιας, Αλιακμονας και Πηνειος καθως και Κερκινη, Βολβη και Δοϊρανη.
Σχηματιζει κοπαδια σε καθαρα χαμηλης ροης νερα κοντα στην επιφανεια ψαχνοντας για τροφη που αποτελειται από εντομα και πλαγκτον. Φτανει τα 15 εκατοστα και είναι εμπορικα εκμετταλευσιμο. Αναπαραγεται από Απριλιο μεχρι Σεπτεμβριο.
Δεν θεωρειται προστατευομενο ειδος.
Τα ψαρια αυτά φιλοξενηθηκαν για λιγους μηνες μαζι με τις μουρμουριτσες σε ενυδρειο μου ως ενηλικα αν και η πρωτη μου εμπειρια ηταν με το γονο τους που εχω περιγραψει εδώ. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25733
Δεχεται ευκολα τυποποιημενη τροφη αλλα εχει αναγκη πραγματικα μεγαλου ενυδρειου παρα το οτι δε μεγαλωνει αρκετα γιατι ειναι εξαιρετικα γρηγορος κολυμβητης.

Barbus strumicae:



Κοινως Μπριανα.
Είναι ενδημικο σε συστηματα που εκβαλλουν στο Αιγαιο από τα βορεια (νεστος στρυμονας κ.τ.λ.) στη χερσονησο της Χαλκιδικης και στις πηγες της αγιας Βαρβαρας στη Δραμα. Επισης απανταται σε ρεματα που εκβαλλουν στις λιμνες Κορωνεια και Βολβη και στους ανατολικους παραποταμους του Αξιου.
Αγαπα ποταμια-ρεματα-ρυακια ειτε με αμμωδη ειτε με πετρωδη βυθο ανεξαρτητου ροης και το συνανταμε τοσο σε κοπαδια οσο και μοναχικα.
Αναπαραγεται το μαιο αφηνοντας αυγα στον πυθμενα. Φτανει τα 32 εκατοστα και γιαυτο αποτελει αλειυτικο στοχο. Θεωρειται επισης μειωμενου ενδιαφεροντος οσον αφορα την προστασια του.
Στο ενυδρειο δεχεται αβιαστα τροφες εμποριου και όπως και το σιρκο μεγαλωνει ταχυτατα.
Προτιμα την κατω ζωνη ψαχνοντας διαρκως για τροφη στον πυθμενα.

πληροφοριες για τα ειδη βρεθηκαν από τον «ατλα της ιχθυοπανιδας του ποταμου Νεστου» και αρκεστηκα στα 3 αυτά ειδη καθως αυτά φιλοξενηθηκαν σε ενυδρεια μου και δεχθηκαν τυποποιημενη τροφη παρουσιαζοντας καλη αναπτυξη.
Θα ηταν πολύ ενδιαφερον να προσθεσουν αλλα μελη τις εμπειριες τους οσον αφορα ψαρια από τα ελληνικα ποταμια και λιμνες.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-01-11 στις 23:01
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-10, 21:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μπραβο Πανο πολυ ενδιαφερον.Τελικα εχουμε και εμεις στην Ελλαδα ομορφα ψαρακια(ειδικα η μουρμουριτσα ειναι πολυ ομορφη).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-10, 22:25
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

το πρώτο είναι ένα ψαράκι που σαν εμφάνηση, ευχαρίστως θα το έβαζα στο ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-10, 23:29
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Η μουρμουρίτσα σε τι Θερμοκρασία νερού ζει, σκληρότητες και PH;
Πολύ ωραίο ψάρι, και καλή δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-10, 00:01
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον θέμα ! Συγχαρητήρια κι απο μένα Πάνο και καλό είναι να το συνεχίσουν κι άλλοι με παρόμοια εμπειρία ωστέ να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-10, 00:42
Το avatar του χρήστη Giorgos Vrasna
Giorgos Vrasna Ο χρήστης Giorgos Vrasna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Περιοχή: Βρασνα Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Οταν ημουν πιτσιρικι και πιαναμε Μπριανες στα ποταμάκια γύρο απο το χωριά μου , δεν φανταζομουν καν οτι θα σκεφτομουν να τις βάλω σε ενυδρείο. Θυμάμε οτι τις βάζαμε σε πλαστικες λεκάνες χωρίς φίλτρα αλαγές νερού και μετρήσεις ουτε καν τροφή!!! και ζούσανε μήνες ολοκληρους , πρέπει να είναι πολυ ανθεκτικά ψάρια ! πολυ καλό το θέμα σου με έβαλες σε σκέψεις μιας και η βόλβη είναι μόλις 10 λεπτα μακριά απο το σπίτι μου.. αν θέλεις δώσε λίγες πληροφορίες για τις συνθήκες διαβίωσης στο ενυδρείο.. ευχαριστώ.
__________________
ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-10, 00:48
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Rhodeus amarus: η αλλιως κοκκινοφτερα!!!!!

ωραιος ανεβασε και για κανενα ακομη!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-10, 01:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πολυ καλη ενημερωση απο τον Πανο ! Πιστευω οτι πρεπει να γινει υπομνημα και να εμπλουτιστει και με αλλα πιθανα ειδη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-07-10, 11:08
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Αλέξανδρε αν συμφωνεί κι ο Πάνος μήπως θα ήταν ωραίο να μπούν και τα ελληνικά φυτά που έχεις βρεί ωστέ να είναι ένα όλοκλήρωμένο υπόμνημα για ένα μελλοντικό ελληνικό ενυδρείο?
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-07-10, 14:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
Rhodeus amarus: η αλλιως κοκκινοφτερα!!!!!
η κοκκινοφτερα ειναι αλλο ειδος που μεγαλωνει πολυ περισσοτερο http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...1t:429,r:0,s:0

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μουρμουρίτσα σε τι Θερμοκρασία νερού ζει, σκληρότητες και PH;
Πολύ ωραίο ψάρι, και καλή δουλειά.
επειδη δεν επικρατουν οι ιδιες συνθηκες στα διαφορα ποταμια..θα προτεινα αν αιχμαλωτισετε ειδη να παρετε και δειγματα νερου για μετρησεις. αυτο εκανα κι εγω στο ελληνικο βιοτοπικο μου. ετσι αν προσομοιασετε τις παραμετρους στο ενυδρειο σας με αυτες του φυσικου βιοτοπου θα ειστε υπερ-καλυμμενοι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Vrasna Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ημουν πιτσιρικι και πιαναμε Μπριανες στα ποταμάκια γύρο απο το χωριά μου , δεν φανταζομουν καν οτι θα σκεφτομουν να τις βάλω σε ενυδρείο. Θυμάμε οτι τις βάζαμε σε πλαστικες λεκάνες χωρίς φίλτρα αλαγές νερού και μετρήσεις ουτε καν τροφή!!! και ζούσανε μήνες ολοκληρους , πρέπει να είναι πολυ ανθεκτικά ψάρια ! πολυ καλό το θέμα σου με έβαλες σε σκέψεις μιας και η βόλβη είναι μόλις 10 λεπτα μακριά απο το σπίτι μου.. αν θέλεις δώσε λίγες πληροφορίες για τις συνθήκες διαβίωσης στο ενυδρείο.. ευχαριστώ.
η μπριανα και το σιρκο θελουν πραγματικα μεγαλο ενυδρειο.
απο τα 3 ειδη μπορεις καλιστα να κρατησεις μουρμουριτσες...η φυσικα και τα 3 ειδη σε μικρο μεγεθος-νεαρη ηλικια. το καλο ειναι πως αν εχεις την "πηγη" κοντα σου...μπορεις να φιλοξενεις ψαρια μεχρι ενα μεγεθος...και οταν μεγαλωσουν αρκετα για το ενυδρειο τα απελευθερωνεις και τα αντικαθιστας με νεα μικρα ψαρια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-03-11 στις 09:12
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-07-10, 20:27
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

σωστος ο πανος....... ναι αλλα εμοιαζε με κοκκινοφτερα...... κανε καμια παρουσιαση και για αλλα ειδη αν εχεις χρονο..... γιατι στον αρδα εχει αρκετα ειδη κυπρινου (που φτανουν μεχρι και τα 30 κιλα, ) θα εψαχνα και γω αλλα τα ξερω με την τοπικη ονομασια.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-07-10, 20:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υπαρχει υλικο για διαφορα ειδη....αλλα προτιμησα να αναφερθω μονο σε αυτα με τα οποια ασχοληθηκα και ξερω απο πειρα οτι δεχονται τροφες εμποριου και ανταπεξερχονται πολυ καλα στην αιχμαλωσια. (καλη συμπεριφορα και αναπτυξη)
και θα ηταν πολυ χρησιμο να εμπλουτιστει το ποστ αυτο και με εμπειριες συγχομπιστων σε επιπλεον ειδη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-10, 14:43
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει υλικο για διαφορα ειδη....αλλα προτιμησα να αναφερθω μονο σε αυτα με τα οποια ασχοληθηκα και ξερω απο πειρα οτι δεχονται τροφες εμποριου και ανταπεξερχονται πολυ καλα στην αιχμαλωσια. (καλη συμπεριφορα και αναπτυξη)
και θα ηταν πολυ χρησιμο να εμπλουτιστει το ποστ αυτο και με εμπειριες συγχομπιστων σε επιπλεον ειδη.
ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ: Ελληνικοτατα Ψαρια (Κεντρ. Αμερικης)
(http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ia_affinis.htm)
Μετα απο προτροπη φιλου ο οποιος παλιοτερα ειχε βιο-ντοπιο, περσυ τον Οκτωβριο "ψαρεψαμε" με αποχη σε βαλτο της περιοχης καμμια 30αρια Gambusia Affinis και τα μοιραστηκαμε. Η δικη μου δεκαδα φιλοξενηθηκε σε ενα μινι 25λιτρο, με εξοπλισμο 1 μικρο 200λιτρο φιλτρακι σφουγγαριου, χωρις θερμοστατη και με επιπλεοντα κλαδεματα κερατοφυλλου. Ελλειψει χωρου τοποθετηθηκαν στη βεραντα σε ενα τραπεζι. Τροφη λιγοστη ανα 3 μερες, διαφορων ειδων φυλλαρακια οτι ταιζα κ στο κοινωνικο μου.Αλλαγη με νερο βρυσης 1/2 στις 15 μερες.
Ολα καλα αλλα καπου με τα κρυα του χειμωνα τα ψαρακια αρχισαν να εξαφανιζονται. Δεν περιμενα να επιβιωσουν. Δεν ειχα και ιδιαιτερη ορεξη στο καταχειμωνο να καθαριζω τη γυαλα απο τις "γλυτσες" στο τζαμι και μεσα(λογω του απευθειας ηλιακου φωτος).
Που και που τα πρωινα εριχνα καμια ματια και στο γυαλινο θερμομετρο που ειχα μεσα περιμενοντας το νερο να παγωσει επιφανειακα. Δεν επεσε κατω απο 10οC, αν και η θερμοκρασια του αερα εφτασε κατα τη διαρκεια του χειμωνα και τους 4oC τη μερα-ισως τη νυχτα κ πιο κατω. Απο καποιο σημειο κ μετα αρχισα να μην ταιζω γιατι δεν εβλεπα καμια κινηση οταν επεφτε τροφη. Το θεωρησα κατι σαν "χειμερια ναρκη". Με τις πρωτες ηλιολουστες μερες της ανοιξης-ηδη τα φυτα κ η αλγη ειχαν γινει σουπα- παρατηρησα εντονοτερες κινησεις. Τα μετρησα.
Συνολικα ειχα 2 απωλειες και μουμειναν 8. Αρχισε κ η θερμοκρασια να πιανει τους 20.Η κατασταση απο πλευρας αλγης εγινε τραγικη. Μια "σουπα" απο αλγη σαν πρασινη βλεννα. Τα ψαρακια πανευτυχη να κολυμπανε αναμεσα της και να κρυβονται οταν πλησιαζα. Ο ηλιος εντωμεταξυ ανεβαζε τη θερμοκρασια και το ποσοστο της αλγης. Αποφασισα μετακομιση. Τα εριξα στο κοινοβιο 300λιτρο. Διαφορα θερμοκρασιας απο τους 24 στους 29. Αρχικα χαθηκαν στη βλαστηση, μετα πηραν θαρρος. Πανω στη βδομαδα ειδα 2-3 θηλυκα φουσκωμενα. Οταν ξεφουσκωσαν τα νεογεννητα προφανως ειχαν φαγωθει. Ελα ομωςπου μια μερα ειδα 2 μικρα σα βελονες να ξεμυτιζουν! Πιανω το πιο φουσκωμενο θηλυκο και 1 αρσενικο και τα βαζω στο 25λιτρο-καθαρο πλεον με προσεγμενο νερο. Σε 2 μερες επηξε στα νεογεννητα! Ξαναβαλα πισω το ζευγαρι μη και τυχον τα φαει και τα ταιζα με σκονη Sera. Δεν τα κρατησα πολυ τα χαρισα σ'ενα φιλο. Ηδη στο κοινωνικο τα νεογεννητα εκει βρηκαν μερη να κρυβονται και πλεον εχει 3πασιαστει σχεδον ο αρχικος πληθυσμος τους(να δω πως θα τα πιασω). Δε θα συνεχισω, ή θα τα χαρισω ή σκεφτομαι να τα επιστρεψω στο φυσικο περιβαλλον αποπου τα πηρα -πριν το Σεπτεμβριο- για να προσαρμοστουν. Πιστευω οτι ηταν καλη εμπειρια, αποδειχτηκε οτι ειναι σκληρα ψαρια αντεχουν και σε ακραιες θερμοκρασιες και σε βρωμικα νερα.Οσοι εχουν λιμνη μπορουν να τα δοκιμασουν, αρκει ναχουν μερη να κρυβονται απο τα μεγαλυτερα που θα τα βλεπουν ως τροφη.
Μια παρατηρηση: το μεγαλυτερο μερος των νεογεννητων μου βγαινουν θηλυκα. Ισως φταινε οι 29oC.
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-10, 10:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια παρατηρηση: το μεγαλυτερο μερος των νεογεννητων μου βγαινουν θηλυκα. Ισως φταινε οι 29oC.
Αν χωριζες τα θηλυκα σε μικρες ομαδες πιθανως να ανακαλυπτες καποια στιγμη μεσα σε αυτα και αρσενικα.
Υπαρχουν ψαρια που αλλαζουν φυλο αναλογα τις περιστασεις.
Ειναι δλδ ερμαφροδιτα και αναλογα τον τυπο (πρωτογυνία ή πρωτανδρία - proteandrous protogynous hermaphrodites) μπορουν να αλλαξουν φυλλο στην πορεια της ζωης τους αναλογα τις απαιτησεις.
http://www.worldlingo.com/ma/enwiki/el/Hermaphrodite

Για τα Gambusia affinis υπαρχουν ενδειξεις οτι μπορει να γινει.
http://www.google.gr/#hl=el&&sa=X&ei...96e64c6dd08deb
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-07-10, 14:24
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Το ειχα διαβασει παλιοτερα αυτο περι ερμαφροδιτων για τις γλωσσες, που μολις αρχισουν να στρωνουν στο βυθο αλλαζουν και φυλο. Δεν το φανταστηκα οτι ισχυει και στα κουνουπια!!
Το καλο ειναι οτι ως ζωοτοκα που ειναι μπορεις γρηγορα να ξεχωρισεις το φυλο τους και σχετικα ευκολα. Ετσι είτε τα πιασεις αγρια είτε είναι απο γεννα, μπορεις να βγαλεις ζευγαρι ευκολα.
* και κατι αλλο:δεν ειναι πια "αγρια". τα μεγαλυτερα-δηλ. οι αρχικοι γονεις- πλησιαζουν την επιφανεια και τρωνε απο το χερι!!
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-07-10, 14:42
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πια "αγρια". τα μεγαλυτερα-δηλ. οι αρχικοι γονεις- πλησιαζουν την επιφανεια και τρωνε απο το χερι!!
Η "αγριότητά" τους έχει να κάνει με τον τρόπο που ανταγωνίζονται για τροφή και κυνηγιούνται.. Ακομα και ενα μονο να είναι, και να σε περιμενει να το ταϊσεις, πάλι μόλις πέσει τροφή θα χιμήξει απότομα.. Εχω παρα πολλά απο ενα-δυο σε μικρους κουβαδες που διατηρω υδρόβια φυτά για να μου τρωνε τις προνυμφες απο τα κουνουπια...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-08-10, 08:36
tmik Ο χρήστης tmik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2010
Περιοχή: hleia
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή κουνουποπσαρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Η "αγριότητά" τους έχει να κάνει με τον τρόπο που ανταγωνίζονται για τροφή και κυνηγιούνται.. Ακομα και ενα μονο να είναι, και να σε περιμενει να το ταϊσεις, πάλι μόλις πέσει τροφή θα χιμήξει απότομα.. Εχω παρα πολλά απο ενα-δυο σε μικρους κουβαδες που διατηρω υδρόβια φυτά για να μου τρωνε τις προνυμφες απο τα κουνουπια...
εχω παααααααααααααρα πολλα στο πιγαδι μου πααααααααααααααααρα πολα κουνουποπσαρα ειχα βαλει πριν 3 χρονια 6 με 7 και τωρα γινετε τισ τρελης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-11, 01:22
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Rhodeus amarus

Η μουρμουρίτσα είναι πραγματικά πανέμορφο ψαράκι και ιδανικό για ένα ενυδρείο "βιοτοπικό Νέστου"! Η διαδικασία της αναπαραγωγής της που περιγράφει και ο Πάνος παραπάνω, έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Τα θηλυκά αποθέτουν τα αυγά τους στα βράγχια του μυδιού μέσω του σιφωνίου εκπνοής. Τα αρσενικά γονιμοποιούν τα αυγά αποδεσμεύοντας σπέρμα πάλι μέσω του σιφώνιου εκπνοής. Ο γόνος παραμένει στο εσωτερικό του μυδιού για περίπου 1 μήνα οπότε και αρχίζει να κολυμπάει ελεύθερα...

Στη διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου (καλοκαιρινοί μήνες) τα αρσενικά αναπτύσουν έντονο χρωματισμό και περιοχική συμπεριφορά, προστατεύοντας την περιοχή γύρω από τα μύδια. Από αναφορές στο δίκτυο μπορώ να συμπληρώσω ότι προτιμούν συγκεντρώσεις (τσαμπιά) μυδιών.

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω για τη συνθήκες διατήρησης πλυθησμού μυδιών σε ενυδρείο; Σε αναζήτηση που έκανα για τα μύδια του γλυκού νερού, οι μόνες πληροφορίες που βρήκα ήταν συνταγές μαγειρικής... Πάντως φαίνεται ότι υπάρχουν μύδια στα εσωτερικά νερά (εκτός από τις εκβολές) των ποταμών της Β. Ελλάδας: http://rivergallikos.blogspot.com/20...-gallicos.html

Θαυμάστε τα πανέμορφα αυτά ψαράκια εδώ: http://www.google.gr/images?hl=el&so...&aqi=&aql=&oq=
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ελληνικα ψαρια γλυκου νερου kanarini Γλυκό νερό - Γενικά 11 04-01-08 16:27
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΑΤOΨΑΡΑ AFRIKANOFILOS Γατόψαρα Ν. Αμερικής 22 16-10-04 02:23
Ελληνικα ψαρια sv2fpi Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 5 04-01-04 22:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07848 seconds with 13 queries