Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-10-06, 18:21
Το avatar του χρήστη iliasf
iliasf Ο χρήστης iliasf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ
Μηνύματα: 94
Thumbs up Μπραβο!!!

πολυ καλη κινηση. συγχαρητηρια.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-10-06, 19:15
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
....
.....
Ποσοι μαγαζατορες ομως ειναι διατεθιμενοι να την βαλουν?
Όσοι αγαπούν το χόμπι και εμάς

Θα προτιμήσω ένα τέτοιο μαγαζί και ας πληρώνω την τροφή +0.60 την τροφή. (ίσως να πρέπει να το κάνουμε, οι χομπίστες)
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Juan : 10-10-06 στις 19:23
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-10-06, 19:26
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Μεσα κ εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-10-06, 20:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Νομιζω juan οτι θα μεινεις με τα 0.60 λιγοτερα που εισαι τωρα....

Η (επωνυμη) προσκληση να ακουσουμε τις γνωμες τους παντως ισχυει...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-10-06, 20:59
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

μπραβο και απο εμένα !
ρωτησα ενα εκτρωφεα flowerhorn πως τα βγαζουν και μου απαντησε :
hi there.

it's depend how you want your fries fish gonna turn out. if you would like to get the same stran red flame then you would like to breed with another red flame female or golden emperor female. unless if you would like your fries fish have more pearl with red then you should try with texas cichlid or kamalau flowerhorn or even with parrot fish.. since red flame is flowerhorn also so it's very easy for you to breed.

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-10-06, 10:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν μου επιτρέπετε στο παρόν ποστ θα ήθελα να κάνω μια πρόταση - σκέψη! Μήπως να γράφαμε κάποιο φυλλάδιο στο οποίο θα δίναμε μια πολύ σύντομη περιγραφή για τα πλέον γνωστά είδη ψαριών που υπάρχουν στις χονδρικές και στα καταστήματα της χώρας μας για να μπορεί το κάθε κατάστημα να τα δίνει στον νέο χομπύστα? Έτσι π.χ. θα μπορούσαμε να γράψουμε τα εξής:

"Κοινή ονομασία" - "Επιστημονική ονομασία" - Χαρακτηριστικά - Διατροφή - Ανάγκες σε λίτρα και ότι άλλο πιστεύετε!
και να ταξινομούσαμε κατά ομάδες εύκολους συνδυασμούς, γκρουπ δηλαδή ή κάπως έτσι για να μπορεί ο νέος χομπύστας να δει ποια ψάρια ταιριάζουν με ποια και φυσικά με την σφραγίδα του ΠΣΦΕ θα ήταν ποιο πιστευτό από έναν καταστηματάρχη που στο φινάλε αν δεν του δώσει γυάλα το κάνει για να πουλήσει ενυδρείο και να βγάλει περισσότερα? ή αν θέλει να του πουλήσει αντιχλώριο το κάνει για να κερδίσει.
Με μόνο "περιορισμό" ας το πω κάπως έτσι αν και δεν είναι πολύ δόκιμος ο όρος να είναι όσο ποιο σύντομη γίνετε η περιγραφή και κατανοητοί οι όροι για να μπαίνει στον κόπο κάποιος να το διαβάζει.
Έτσι θα μπορούσαμε να βάλουμε και το γκρουπ με τα μεταλαγμένα και υβρίδια!

Υ.Γ. Βέβαια Juan έτσι μπορεί να χάσεις το 0,60

Πάντα φιλικά
Μανώλης
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-10-06, 21:57
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Είδα το απόγευμα σε μαγαζί ένα ψάρι σαν αυτό της φωτογραφίας.
Το έλεγε tatto parrot ... και η τιμή του....50 ευρώ !!!!

Τα απλά παπαγαλόψαρα ξεκινούσαν από 15 ευρώ !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  karengray_dyedparrots.jpg
Εμφανίσεις:  912
Μέγεθος:  16,5 KB  
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-10-06, 22:23
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Σημαία το κάνανε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-10-06, 22:33
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καμιά πρόταση συνχομπίστες σε αυτό που είπα? το θεωρείτε δύσκολο να το κάνουμε?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-10-06, 23:12
Το avatar του χρήστη iliasf
iliasf Ο χρήστης iliasf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2005
Περιοχή: ΠΑΓΚΡΑΤΙ
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Αν μου επιτρέπετε στο παρόν ποστ θα ήθελα να κάνω μια πρόταση - σκέψη! Μήπως να γράφαμε κάποιο φυλλάδιο στο οποίο θα δίναμε μια πολύ σύντομη περιγραφή για τα πλέον γνωστά είδη ψαριών που υπάρχουν στις χονδρικές και στα καταστήματα της χώρας μας για να μπορεί το κάθε κατάστημα να τα δίνει στον νέο χομπύστα? Έτσι π.χ. θα μπορούσαμε να γράψουμε τα εξής:

"Κοινή ονομασία" - "Επιστημονική ονομασία" - Χαρακτηριστικά - Διατροφή - Ανάγκες σε λίτρα και ότι άλλο πιστεύετε!
και να ταξινομούσαμε κατά ομάδες εύκολους συνδυασμούς, γκρουπ δηλαδή ή κάπως έτσι για να μπορεί ο νέος χομπύστας να δει ποια ψάρια ταιριάζουν με ποια και φυσικά με την σφραγίδα του ΠΣΦΕ θα ήταν ποιο πιστευτό από έναν καταστηματάρχη που στο φινάλε αν δεν του δώσει γυάλα το κάνει για να πουλήσει ενυδρείο και να βγάλει περισσότερα? ή αν θέλει να του πουλήσει αντιχλώριο το κάνει για να κερδίσει.
Με μόνο "περιορισμό" ας το πω κάπως έτσι αν και δεν είναι πολύ δόκιμος ο όρος να είναι όσο ποιο σύντομη γίνετε η περιγραφή και κατανοητοί οι όροι για να μπαίνει στον κόπο κάποιος να το διαβάζει.
Έτσι θα μπορούσαμε να βάλουμε και το γκρουπ με τα μεταλαγμένα και υβρίδια!

Υ.Γ. Βέβαια Juan έτσι μπορεί να χάσεις το 0,60

Πάντα φιλικά
Μανώλης
πολυ καλο σαν ιδεα ,αλλα δεν νομιζω οτι θα συμφωνουσαν οι καταστηματαρχες με κατι τετοιο.(εκτος απο καποιες λιγες εξαιρεσεις).οι περισσοτεροι πιστευω οτι σκεφτονται πως θα πουλησουν περισσοτερο και οχι αν αυτα που δινουν στο πελατη ταιριαζουν μεταξυ τους.αυτο που λες εχει και καποια εξοδα για να γινει αρα θα πρεπει και να βρεθει καποιος τροπος για να καλυφθουν τα εξοδα.πως ομως?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-10-06, 23:16
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν το φτιάξουμε αναλαμβάνω να το τυπώνω και να το δίνω σε πελάτες και σε όποιο μαγαζί το ζητήσει.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-10-06, 07:16
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Αναφορικά με το tattoo parrot που ανέφερε και ο George, μέχρι και στο Ηράκλειο έχει από δαύτα. Γαριδούλες amano όχι, λοιπά ψαράκια όχι, tattoo parrot, pearl oscars, baloon everything (απο χρυσόψαρα μέχρι μολυ..) φούξια electric parrot ναι..........

κρίμα....
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-10-06, 09:11
Το avatar του χρήστη memy
memy Ο χρήστης memy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 86
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην memy
Προεπιλογή

Εσείς που βλέπετε τέτοια ψαράκια σε μαγαζιά, δεν τους λέτε τίποτα; Στους καταστηματάρχες εννοώ, όχι στα ψαράκια...
__________________
Follow your dreams wherever they lead...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-10-06, 11:16
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Memy το να το πείς είναι το εύκολο. Δυστυχώς αυτά τα έρημα τα ψαράκια "πουλάνε". Όσο πουλάνε λοιπόν, κανένας σχεδόν μαγαζότορας δεν ακούει..... όσο και αν τα λέμε....
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-10-06, 16:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω εξακολουθω να ζηταω την γνωμη των μαγαζιων, τουλαχιστον οσων συμμετεχουν ενεργα εδω μεσα, και που απο οτι λενε ειναι πρωτα χομπιστες και μετα επαγγελματιες - ως τετοιοι θαπρεπε να εχουν αποψη...
Τους εστειλα κι ενα ΠΜ, σε περιπτωση που δεν ειδανε το συγκεκριμενο ποστ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 12-10-06 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-10-06, 17:49
Dionysis Ο χρήστης Dionysis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2005
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Μέσα και εγώ!!!
__________________
[
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-10-06, 17:53
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Σ'εμένα δεν πουλάνε εδώ και πολύ καιρό. Οι της θεσσαλονίκης μπορούν να το επιβεβαιώσουν αυτό. Έχω πολύ πιο ωραίες κιχλίδες και σύντομα θα φέρω ακόμα πιο ωραίες.

Μου έχει μείνει βέβαια ένα παπαγαλόψαρο, αλλά δεν το έχω αγοράσει.
Μου το έχουν φέρει. Χάρισμα. Για τα glass fish το ήξερα ότι ήταν βαμμένα και επίσης δεν τα πουλάω εδώ και πολύ καιρό. Για τα molly balloon πάλι δεν το ήξερα.

Τις γυάλες τις έχω καταργήσει πλην των μονομάχων. Το ξέρω ότι θα πέσει κράξιμο, αλλά κανείς δεν είναι τέλειος. Και στο φινάλε όπως έχει πεί και ο Μανώλης είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις τη νοοτροπία απο τη μια στιγμή στην άλλη και εντελώς ζημιωγόνο για το κατάστημα. Γιατί με τη γυάλα έφευγε και το αποχλωριοτικό, η τροφή, το διακοσμητικό, το χαλίκι, η απόχη και δεν θυμάμαι τι άλλο. Πλέον πουλάω ενυδρειάκια με φιλτράκια. Ξοδεύω περισσότερο σάλιο και καμιά φορά <<χάνω>>, γιατί όλοι δεν πείθονται, αλλά το πολεμάω. ¶σε που σπάνε και πολύ εύκολα.

Έχω και άλλα να πώ, αλλά πρέπει να κατέβω στο μαγαζάκι μου. Θα τα συμπληρώσω το βράδυ με το κλείσιμο.

Συγνώμη για τυχόν ορθογραφικά λάθη.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-10-06, 19:48
Το avatar του χρήστη AMAZONIOS
AMAZONIOS Ο χρήστης AMAZONIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2005
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Kαι εγω με την σειρα μου θα συμφωνησω με τον Πανελληνιο Συλλογο Φιλων του Ενυδρειου.ΟΧΙ ΣΤΑ ΒΑΜΜΕΝΑ ΨΑΡΙΑ ΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ.....(Καθαρα φυσικα χρωματα).
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-10-06, 01:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Φυσικα χρωματα δεν εχουν οι δισκοι (εκτος αυτων της αγριας μορφης). Ειναι κι αυτοι (οι μελον, μαρλμπορο και αλλες χρωματικες ποικιλιες), οπως και πολλα ζωοτοκα, ξανθα-μαυρα-εμπριμε σκαλαρια, μονομαχοι και αλλα, αποτελεσμα επιλεκτικης αναπαραγωγης - βρεθηκε δλδ ενα ψαρι που διεφερε το χρωμα του λιγο απο την αγρια μορφη, το διασταυρωσαν με τη μανα ή τα αδερφια του, βγηκαν απογονοι με περισσοτερους φορεις αυτου του χρωματος, και ουτω καθεξης.
Παρ' ολο που στη θεωρια θαπρεπε να ειμαστε αντιθετοι και σε αυτο, τουλαχιστον σε αυτα τα ψαρια η μονη "παρρεκλιση" απο το φυσιολογικο ειναι το χρωμα. Ουτε κινητικες δυκολιες εχουν, ουτε να φανε δεν μπορουν, και ουτε δεχτηκε ποτε ο οργανισμος τους επιθεσεις απο καρκινογονα χρωματα ή καυτερα λεηζερ.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-10-06, 06:41
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με : ΟΧΙ στα βαμμένα ψάρια και στα μεταλλαγμένα, θα προσπαθήσουμε και εμείς εδώ στη Κύπρο να το περάσουμε και στα μαγαζιά μας και στους φίλους μας.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-10-06, 09:59
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

Καλημέρα

Δεν είχα δει το post, η πάγια θέση μου όσο αναφορά τα ‘’μεταλλαγμένα’’, ‘’βαμμένα’’, ‘’με ορμόνες’’ κτλ ψάρια είναι : ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ

Όσοι ξέρουν το μαγαζί θα επιβεβαιώσουν ότι ποτέ δεν είχα παπαγαλάκια, flower horn, κολοράντο, balloon molly και ότι άλλο παρόμοιο και αν κάποτε συνέβη ήταν από λάθος του εξαγωγέα.

Υπάρχουν τόσες χιλιάδες ποικιλίες ψαριών στη φύση που δεν βλέπω κανέναν λόγο να στραφούμε σε αυτά τα κατασκευάσματα.
__________________
Ενυδρεια - Τροπικά ψάρια - Τροφές Ψαριών
Γ' Σεπτεμβρίου 118 & Δεριγνύ 24, Πλ.Βικτωρίας
210 - 8838334 abyssos@otenet.gr
www.abyssos.gr
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-10-06, 10:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Είναι πολύ θετικό ότι μέχρι τώρα ο Αμαζόνιος,η ¶βυσσος,ο Αζόρες και οι Υδάτινες Ιστορίες είναι μαζί μας σε αυτήν την προσπάθεια.
Μπράβο παιδιά !!

Οι υπόλοιποι ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-10-06, 00:54
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο εμενα!
Η εμπειρια μου απο το δικο μου μαγαζι ειναι ακομα πολυ μικρη.Υπαρχει ομως η εμπειρια στον Καρχαρια.
Δυστυχως οχι μονο πουλανε τα συγκεκριμενα ψαρια,αλλα ο κοσμος τα ζηταει και επιμονα.Παμπολες φορες εχω αναφερει στον κοσμο οτι τα ψαρια αυτα ειναι κατασκευασμα εργαστηριων.Πιστεψτε πως οχι απλα δεν πτοουνται,αλλα θελουν κι αλλα!!!Ειχε τυχει στο μαγαζι καποια περιοδο να υπαρχει ελλειψη παπαγαλοψαρων και καθημερινα επαιρνε κοσμος τηλεφωνο να ρωτησει αν φεραμε.Καταλαβαινετε λοιπον πως το καλυτερο που εχει να κανει ενα μαγαζι,ειναι να ενημερωνει τους πελατες του για το τι προκειται να αγορασουν ,αντιπροτεινοντας κατι φυσικο και περισσοτερο ομορφο για το ενυδρειο του!!!
Η καμπανια αυτη που ξεκιναει ο συλλογος θα με βρει και εμενα συμφωνο.Σε καμια περιπτωση δεν θα βγω να σας πω οτι δεν θα ξαναφερω κ.τ.λ!!!Αυτο που εγγυομαι ειναι κατι που κανω εδω και ενα χρονο που ασχολουμαι επαγγελματικα με το αντικειμενο.Πληρης ενημερωση του κοσμου για το τι ειναι αυτο που τους ενδιαφερει να αγορασουν.Αν απο 'κει και περα επιμενουν..................????????
__________________
Αυταααααααααα........

Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-10-06, 01:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν επιμενουν, αν θεωρεις ανηθικη την εισαγωγη αυτων των πραγματων στον χωρο, πες οτι δεν εχουμε και μην τα βαζεις στο μαγαζι....
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-10-06, 01:23
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Δυστυχως Τολη υπαρχει και κατι που λεγεται "Ανταγωνισμος"!!!
Καλο λοιπον θα ηταν να μην το ξεχναει ποτε κανενας αυτο.............
__________________
Αυταααααααααα........

Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-10-06, 10:07
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πολύ καλή καλή αυτή η προσπάθεια του συλόγου.Ποτέ δεν μου άρεσαν τα ψάρια που διαφέρουν από αυτά που ζούν άγρια στη φύση και με ενοχλεί όταν έιμαι σε ένα κατάστημα ενυδρείων και βλέπω κόσμο να τα αγοράζει.Ελπίζω αυτή η προσπάθεια να αποδώσει.

Ενα μεγάλο μπράβο στους οργανωτές αλλά και σε αυτούς που τη στηρίζουν,ιδιαίτερα στους μαγαζάτορες
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-10-06, 09:50
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δειτε εδω.... http://demo.active3.gr/active.aspx μαλλον για λιγο καιρο...
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-10-06, 20:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Χωρις να θελω να αντιπαρατεθω προσωπικα με τον Nidal, θα παρω την απαντηση του και την απαντηση του Devilsnake ως παραδειγματα.

Ο Devilsnake - καταστημα Αβυσσος, ειναι χρονια στον χωρο, ειναι επιτυχημενος επαγγελματιας και απο οσο ξερω παει πολυ καλα, χωρις να εχει χρειασθει να πουλησει παπαγαλοψαρα κλπ.
Ο Nidal, ειναι ενας επαγγελματιας νεος, που ξεκινησε απο χομπιστας, και ζυμωθηκε μεσα στο (ή στα) φορουμ, και απο τετοιους χομπιστες θα περιμεναμε ισως μεγαλυτερο αισθημα ευθυνης απεναντι στην σωστη αντιμετωπιση καποιων πραγματων του χομπυ.
Ισως δεν εχει γινει σαφες ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχει σωστη πληροφορηση για αυτο το θεμα. Ωστε να μην αναγκαζομαστε στα (σωστα) φορουμ εκ των υστερων να προσπαθουμε να "σωσουμε" νεους που πηραν εν αγνοια τους υβριδια και βαμμενα ψαρια, και κυριως να συμβαλλουμε στην μειωση ζητησης αυτων των "ψαριων",
Και λεω στα "σωστα", γιατι με λυπη μου βλεπω σε διπλανη... παραλία, στην ατελειωτη προσπαθεια να φανουν καλοι στους νεους, να συμβουλευουν νεους πως να μεγαλωσουν υβριδια παπαγαλοψαρων, και να λενε οτι αυτα συμβαινουν και στη φυση και ετσι εξελισσονται τα ειδη (πραγμα τελειως διαφορετικο) αντι να αποτρεπουν τετοιες κινησεις σαν φορουμ που υποτιθεται οτι προσπαθει για το καλο του χομπυ. Η μηπως τελικα... υπαρχει και κατι που λεγεται "Ανταγωνισμος" και καλο λοιπον θα ηταν να μην το ξεχναει ποτε κανενας αυτο...

Για να γυρισουμε στο θεμα μας, ποσο επηρεαζει τελικα ο "ανταγωνισμος" το τι θα βαλεις στο μαγαζι σου? Σε ενα μαγαζι οπου πουλας οτι εχει σχεση με το χομπυ του ενυδρειου, που βαζεις την διαχωριστικη γραμμη? πως μπορεις σαν χομπιστας και σαν απλος ζωοφιλος να αποριπτεις τετοιου ειδους κινησεις, και σαν μαγαζατωρ να τις προωθεις? Φερνουν τοσο κερδος τελικα, και αν ναι, μεχρι που φτανει κανεις για το κερδος αυτο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 24-10-06 στις 20:16
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-10-06, 20:34
Το avatar του χρήστη Filou
Filou Ο χρήστης Filou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: Ν. Ηράκλειο
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filou
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν θεωρώ οτι τίθεται θέμα ανταγωνισμού. Ένα κατάστημα που καλύπτει το 99% των ''αναγκών'' του πελάτη και απλά δεν πουλάει τα προαναφερθέντα είδη ψαριών, ζημιώνεται τόσο πολυ???
Ο καταστηματάρχης που θα ενημερώσει σωστά τον πελάτη του για τα ψάρια αυτά και θα εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους δεν τα εμπορεύεται, μπορεί ωραιότατα να του πουλήσει κάποια άλλα είδη. Και σε τελική ανάλυση υπάρχουν εκατοντάδες πανέμορφα και φυσιολογικά ψαράκια που μπορούν να κοσμήσουν ένα ενυδρείο!
__________________
Tένια



300λτ Thorichthys ellioti, pimelodus pictus
240λτ corydoras panda, otocinclus sp.
60 λτ καραντίνα
200λτ ?
Wenn alle zustimmen, dann stimmt etwas nicht. (=Όταν όλοι συμφωνούν, τότε κάτι δεν πάει καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-10-06, 22:16
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Ο Nidal, ειναι ενας επαγγελματιας νεος, που ξεκινησε απο χομπιστας, και ζυμωθηκε μεσα στο (ή στα) φορουμ, και απο τετοιους χομπιστες θα περιμεναμε ισως μεγαλυτερο αισθημα ευθυνης απεναντι στην σωστη αντιμετωπιση καποιων πραγματων του χομπυ.
Τολη ουτε εγω θα μπω σε διαδικασια αντιπαραθεσης μαζι σου!!!Το αν ομως ειμαι καλος χομπιστας και μαγαζατορας (πλεον!!!) δεν θα το κρινεις απο την υπαρξη παπαγαλοψαρων στο μαγαζι μου αλλα απο το ποσο ευχαριστημενοι ή δυσαρεστημενοι θα ειναι οι χομπιστες που ηδη με εχουν επισκευτει ή θα με επισκευτουν στο μελλον.
Οσον αφορα στο υπονοουμενο για την απεναντι παραλια,θα συνιστουσα να μη συγχεεις πραγματα με εμενα για δημιουργια εντυπωσεων!!!!Οι οποιες αντιπαλοτητες υπαρχουν μεταξυ σας δε νομιζω οτι κολλανε μαζι μου!!!
__________________
Αυταααααααααα........

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eχω περιθώριο να βάλω άλλα ψάρια?? xsilliga Γλυκό νερό - Γενικά 6 23-07-04 21:28
Αρρώστια ...HELP !!!!!! newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-12-02 23:12
Βαμμένα ψαρια newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 13-12-02 23:04
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00
Sex ratio, συμπεριφορα στην αιχμαλωσια, και άλλα Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 03:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13048 seconds with 14 queries