Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-09-05, 19:42
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Η θεραπευτικη δοση ειναι 3γρ/λιτρο. ναι.. ΤΟΣΟ πολύ.
Κάθε πότε όμως πρέπει να προσθέτω αλάτι?Κάθε μέρα μέχρι να δώ ότι πέρασε το πρόβλημα?
Δεν πειράζει φαντάζομαι να κάνω μια αλλαγή νερού την Κυριακή πρίν αρχίσω με το αλλάτι, έτσι δεν είναι?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-09-05, 22:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Ηλεκτρονικοί??? Καλό ακούγεται! Η τιμή τους ακούγεται και αυτή καλή???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οι ηλεκτρονικοι κοντρολερς θερμοκρασιας κοστιζουν κατι παραπάνω, είναι όμως πολυ χρήσιμοι ειδικότερα αν συνδιαστούν και με ανεμιστήρες για την ψυξη του ενυδρείου το καλοκαίρι.
http://www.lae-electronic.com/www5/prodotti/ltr15.html
Κόστος περίπου 40 + Φπα
Υπάρχει στον
ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ Ε.Π.Ε.
Xίου 46
104 39, ΑΘΗΝΑ
Τηλ: 210 88.37.718-19
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-09-05, 16:28
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
http://www.lae-electronic.com/www5/prodotti/ltr15.html
Κόστος περίπου 40 + Φπα
Υπάρχει στον
ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ Ε.Π.Ε.
Xίου 46
104 39, ΑΘΗΝΑ
Τηλ: 210 88.37.718-19
Ευχαριστώ για άλλη μία φορά
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-09-05, 17:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

η θεραπευτική δοση ειναι 3γρ ανα λιτρο και πρεπει να παμε σε αυτήν την συγκεντρωση σχετικα γρήγορα, ας πουμε σε 48 ωρες
χωριζουμε το αλατι σε 4 μερη και προσθέτουμε αφου το διαλυσουμε σε ενα ποτηρι ανα δωδεκα ωρες.
η συγκεντρωση αυτή πρεπει να παραμείνει για 10 μέρες, με θερμοκρασια 30 C
ανεξαρτητα αν εχουν φυγει τα ιχνη, καθοτι μπορει να ξαναεμφανιστεί.
αν κανεις αλλαγη νερου προσθετεις το αλατι που αναλογει στα λιτρα της αλλαγης.
Στη συνεχεια απομακρυνουμε με διαδοχικες αλλαγες... (περνει χρόνο)

Τωρα στην περιπτωση σου, αλλαγη νερου δεν μπορεις να κανεις την κυριακή αμα βάλεις φαρμακο το σαββατο... εκτος αν ξαναβαλεις και την κυριακή.

Αν δεν εχεις καθολου σημαδια ick, ασε το φαρμακο του Σαββατου μεχρι να συμπληρωθούν 10 μέρες απο τότε που πρωτομπήκε φάρμακο, και τοτε πλεον κανε αλλαγή νερου.

Αν ομως μετα το Σαββατο ξαναεμφανιστεί ick.. τοτε κανε αλαγη νερου και ξεκινα με αλατι, αν και το θεωρω απίθανο να μην λειτουργησει το φάρμακο.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-09-05, 17:14
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αν δεν λειτουργησει το φαρμακο στειλε φωτο μηπως ειναι τιποτα αλλο και δεν ειναι ικ......
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-09-05, 17:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λες με Protozin να μην?
Πιανει διαφορα:

PROTOZIN is used for the control of all protozoan and fungal infections e.g
Whitespot, Fungus, Neon Tetra Disease, Velvet, Costiasis and Trichodiniasis.

Ειδομεν.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-09-05, 18:32
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εγω θα εbaza ειδικο φαρμακο για Ick και οχι γενικης χρησης , υπαρχουν σε ολες σχεδον τις μαρκες τετοια.
Εισαι σιγουρη οτι δεν εχεις κανενα ψοφιο ψαρι μεσα που δεν το εχεις δει ;;;
Ψαξε παρα πολυ καλα για να σιγουρευτεις , γιατι ειναι λιγο παραξενο να μην πεφτουν καθολου τα νιτρικα .
Κοψε επισης και το φαι για λιγο , ή δινε ελαχιστο καθε 2 μερες δεν θα παθουν τιποτα τα ψαρακια σου.
Αυτο θα βοηθησει και το ολο συστημα να παρει μια ανασα .
Και απο οτι μυριζομαι θες και μια αναδιαταξη στην συνθεση των ψαριων , ας πουμε λες οτι εχεις ενα μονο λεμον τετρα απο τρια που ειχες , θα πρεπει να ξερεις οτι αυτα τα ψαρακια πανε σε κοπαδι των 6-8 τουλαχιστον για να ειναι καλα , αλλιως αρχιζουν τα προβληματα , τελος παντων , θες ακομα γνωσεις και διαβασμα .
Τωρα οσο για το πελαγωμα , παρε χαρτι και μολυβι και ελα στην συναντηση του Σαββατου (αυριο) στον προφητη Ηλια στον Πειραια .
Με μια κουβεντουλα με καποιον απο τους παλιους θα σου λυσει πολλες αποριες μαζεμενες και σε παρα πολυ μικρο χρονικο διαστημα , (γνωσεις και διαβασμα συμπηκνωμενες και μετα προχωρας μονη σου στην μελετη) και θα μπουν και οι σκεψεις σου σε μια ταξη , να ξερεις τι θα κανεις απο εδω και περα .
Πολλοι νεοι εχουν βρει την υγειά τους εκει , και απο τοτε δεν λενε να ξεκολλησουν
__________________
Σωτήρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sot-zoe : 30-09-05 στις 18:36
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-09-05, 19:06
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα
Ιατρικό Ανακοινωθέν....: Το lemon tetra μου που ήταν το μόνο που είχε μείνει με άσπρα στίγματα, από χθές το βράδυ έχουν φύγει σχεδόν τελείως. Ομως είδα μπροστά από το πάνω πτερύγιο, ένα άσπρο σημάδι, που μου μοιάζει σαν μικρό χνουδάκι. Ολο το υπόλοιπο σώμα είναι καθαρό εκτός από ενα-δύο στίγματα πολύ μικρά. Τα άλλα ψαράκια έχουν καθαρίσει. Τώρα δεν ξέρω άν αυτό είναι σύμπτωμα του ΙΚ ή κάτι άλλο. Πάντως αν είναι κάτι άλλο ελπίζω να είναι κάτι από αυτά που τα πιάνει το protozin.(Δε μου κάθεται και σε μια μεριά το τέρας να μπορέσω να τον βγάλω φωτό για να το δείτε)
Οπότε βάζω το Σάββατο πάλι φάρμακο, και θα κάνω την Τετάρτη, που είναι η 10η μέρα, ή την Πέμπτη αλλαγή.
Εκτός αν όπως μου είπες netblues, εμφανιστεί κάτι μετά το Σάββατο, που ελπίζω πως όχι.

-----------------------------------
Σήμερα απέκτησα αυτό το "πράγμα" για το διοξείδιο. "NUTRAFIN CO2 NATURAL SYSTEM" της HAGEN.
Βέβαια, όπως έγραψα και σε προηγούμενο post, ανάθεμα αν έχω ιδέα τι να κάνω με είτε με αυτό το πράγμα, είτε και γενικά με το διοξείδιο.
Τώρα αρχίζω να διαβάζω το προσπέκτους. (Ακόμα στο "thank you for purchasing Nutrafin Co2 system" είμαι, αλλά προχωράω )
Ελπίζω να βγάλω άκρη.
Να το βάλω (όταν ανακαλύψω πως λειτουργεί βέβαια) ή να περιμένω να τελειώσω τη θεραπεία(10ήμερα κλπ...)???

Και εννοείται, πάσα βοήθεια για αυτόν τον καινούριο διάβολο....δεκτήηηηηη!!!
Οπως έχω ξαναπεί, οτιδήποτε καινούριο κάνω στο ενυδρείο, με φοβίζει μην κάνω καμιά ζημιά.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-09-05, 21:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

συνεχισε με το φαρμακο που ξεκινησες και ολα θα πανε καλά.

οσο για το διοξείδιο, ας τελειώσουμε πρώτα με τις θεραπείες, να ερθουν και οι μετρήσεις στα φυσιολογικά τους και μετά το βάζεις.
εντωμεταξυ έχεις αρκετό χρόνο για
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-10-05, 13:19
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Επιτέλους πέτυχα να βγάλω το λεμονάκι μου φωτογραφία. Οχι πολύ καθαρή, αλλά κάτι φαίνεται. Γι'αυτό το άσπρο σημάδι πάνω λέω(όσο φαίνεται στη φωτό).Αμα το κοιτάξω από πολύ κοντά, φαίνεται σαν ελάχιστο χνουδάκι.
Σήμερα βάζω φάρμακο. Αν είναι κάτι κακό, ελπίζω να φύγει.
Μακαρι, γιατί είναι το μόνο ψαράκι με πρόβλημα.Ολα τα άλλα είναι εντάξη.
---------------------------
Εκανα μέτρηση στο ενυδρείο,μια και προμηθεύτηκα επιτέλους υγρό τεστ για GH και KH, γιατί τα χαρτάκια, εκτός του ότι απ'ότι μου είπατε δεν είναι αξιόπιστα,τα αποτελέσματα είναι άστα να πάνε. Στο περίπου τα μαντεύεις σύμφωνα με τα ενδεικτικά χρώματα.
Λοιπόν:
PH=7,5
KH=2,8
GH=6,7
NITRITE=<0,3
AMMONIA=0
ΝΟ3=...δεν το γράφω γιατί θα τσαντιστώ
Σκέφτηκα (αλλά αφού μέτρησα) μήπως το φάρμακο αλλειώνει τα αποτελέσματα. Τα αλλειώνει?
-----------------------------
ΝΟ2 και Αμωνία είναι καλά, αλλά τα υπόλοιπα πώς είναι?
Εχω γκουράμια,rummy nose tetra,red eye tetra, ένα σκαλάρι,ramirezi,bronze coridoras,sinododis,2 πλακόστομα(οι βεντούζες με τις βούλες.Δεν ξέρω πως λέγονται),τον ασθενή lemon tetra και τον δίσκο μου.

Σημ.για τον δίσκο: Προσπάθησα να τον δώσω σε κάποιο μαγαζί,εφόσον μου είπατε ότι δεν κάνει η όλη σύνθεση γιαυτόν,και γιατί μετά από κάποια στιγμή ήταν συνέχεια μαζεμένος, και φοβήθηκα. Ολοι μου λέγανε ότι περιμένουνε παραλαβές από ψάρια και δεν έχουν διαθεσιμο ενυδρείο.Οπότε συνεχίζει να είναι ανάμεσα στους κατοίκους μου.

Ομως εδώ και κάποιες μέρες, έχει αλλάξει τελείως. Ζωήρεψε το χρώμα του όπως ήταν παλιά, και άρχισε να σουλατσάρει πέρα δώθε στο ενυδρείο όπως πρίν. Φαίνεται πάλι μια χαρά, όπως στη φωτό της υπογραφής μου.
Ξανάνοιωσε.Αλλο ψάρι έγινε .
Η όλη αυτή πολύ ευχάριστη αλλαγή, άρχισε όταν αποσύρθηκαν τα 2 kiss gourami που μου είχαν κάνει το ενυδρείο πεδίο μάχης. Αν δεν είναι συμπτωματικό, σημαίνει ότι αυτά ήταν που τον ενοχλούσαν. Εγώ το έδεσα βέβαια, γιατί μου αρέσει αυτό το σενάριο.
Ξέρω ότι οι περισσότεροι είστε αντίθετη στη τη συμβίωση του δίσκου με το υπόλοιπο team του ενυδρείου μου. Συνεχίζω όμως να ελπίζω ότι θα μπορέσει να είναι "επιτυχής" και να διατηρηθεί όπως είναι τώρα.
(Τι στην ευχή!!! Εδώ είδα πιράνχα με αφρικάνες παρέα στο ίδιο ενυδρείο!)
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00440.JPG
Εμφανίσεις:  362
Μέγεθος:  24,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00446.JPG
Εμφανίσεις:  463
Μέγεθος:  28,8 KB  
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 01-10-05 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-10-05, 20:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
---------------------------
Εκανα μέτρηση στο ενυδρείο,μια και προμηθεύτηκα επιτέλους υγρό τεστ για GH και KH, γιατί τα χαρτάκια, εκτός του ότι απ'ότι μου είπατε δεν είναι αξιόπιστα,τα αποτελέσματα είναι άστα να πάνε. Στο περίπου τα μαντεύεις σύμφωνα με τα ενδεικτικά χρώματα.
Λοιπόν:
PH=7,5
KH=2,8
GH=6,7
NITRITE=<0,3
AMMONIA=0
ΝΟ3=...δεν το γράφω γιατί θα τσαντιστώ
Σκέφτηκα (αλλά αφού μέτρησα) μήπως το φάρμακο αλλειώνει τα αποτελέσματα. Τα αλλειώνει?
-----------------------------
Συνηθως το φαρμακο δεν αλλιώνει τις μετρήσεις..
ΚΗ, GH πως το μετρησες αυτο το 2.8? 8/10 της σταγονας???
Φυσιολογικα δειχνουν ολα.
Το τετρα ισως να εχει λιγο fungus και μπορει να εινια αποτέλεσμα δευτερογενους μολυνσεως στις πληγες που αφησε το προτοζωο του ick.
Οπως και να εχει,το φαρμακο σου το πιάνει αυτό.
Θα δείξει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Σημ.για τον δίσκο:
Ομως εδώ και κάποιες μέρες, έχει αλλάξει τελείως. Ζωήρεψε το χρώμα του όπως ήταν παλιά, και άρχισε να σουλατσάρει πέρα δώθε στο ενυδρείο όπως πρίν. Φαίνεται πάλι μια χαρά, όπως στη φωτό της υπογραφής μου.
Ξανάνοιωσε.Αλλο ψάρι έγινε .
Η όλη αυτή πολύ ευχάριστη αλλαγή, άρχισε όταν αποσύρθηκαν τα 2 kiss gourami που μου είχαν κάνει το ενυδρείο πεδίο μάχης. Αν δεν είναι συμπτωματικό, σημαίνει ότι αυτά ήταν που τον ενοχλούσαν. Εγώ το έδεσα βέβαια, γιατί μου αρέσει αυτό το σενάριο.
Οτιδηποτε έντονα κινητικό στρεσσάρει τους δίσκους. Δεν αποκλειεται να εφταιγε καταρχας αυτό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Ξέρω ότι οι περισσότεροι είστε αντίθετη στη τη συμβίωση του δίσκου με το υπόλοιπο team του ενυδρείου μου. Συνεχίζω όμως να ελπίζω ότι θα μπορέσει να είναι "επιτυχής" και να διατηρηθεί όπως είναι τώρα.
(Τι στην ευχή!!! Εδώ είδα πιράνχα με αφρικάνες παρέα στο ίδιο ενυδρείο!)
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!!
Μην το γενικεύουμε.. Εχουμε δει τα χειρότερα σε συνδιασμούς.
Γενικα δισκοι σε κοινωνικό ενυδρείο δεν συνιστωνται.. για πολλους και διαφορους λόγους. Αλλά μιας και τον εχεις, αν του δωσεις σχετικη ηρεμία, όχι πολυ φωτισμό και καλές συνθήκες τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα.
ΟΧΙ τέλεια απλά ανεκτά (για να μην αρχισω να λεω οτι οι δισκοι πρεπει να ζουν σε κοπαδι κλπ κλπ.)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-10-05, 22:36
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Συνηθως το φαρμακο δεν αλλιώνει τις μετρήσεις..
ΚΗ, GH πως το μετρησες αυτο το 2.8? 8/10 της σταγονας???
Φυσιολογικα δειχνουν ολα
Διαρίνω ειρωνικό χαμόγελο? Σεβάσου το άγχος το πρωτάρη !!!
Οχι δε διαίρεσα τη σταγόνα. Το τεστ λέει:" οι σταγώνες που θα βάλετε επί 10 ή 20, για το GH και KH, διά κάποιον συντελεστή" έτσι έβγαλα τα αποτελέσματα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το τετρα ισως να εχει λιγο fungus και μπορει να εινια αποτέλεσμα δευτερογενους μολυνσεως στις πληγες που αφησε το προτοζωο του ick.
Οπως και να εχει,το φαρμακο σου το πιάνει αυτό.
Θα δείξει.
Οπότε γύρω στην Τετάρτη που είναι η 10η μέρα από τη χορήγηση του φαρμάκου, θα κάνω αλλαγή νερού και θα ξαναβάλω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οτιδηποτε έντονα κινητικό στρεσσάρει τους δίσκους. Δεν αποκλειεται να εφταιγε καταρχας αυτό.
Γιαυτό και το έδεσα σαν πιθανότητα, γιατί με το που έφυγαν οι ταραξίες, ο δίσκος μου μόνο πάρτυ που δεν έκανε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Μην το γενικεύουμε.. Εχουμε δει τα χειρότερα σε συνδιασμούς.
Γενικα δισκοι σε κοινωνικό ενυδρείο δεν συνιστωνται.. για πολλους και διαφορους λόγους. Αλλά μιας και τον εχεις, αν του δωσεις σχετικη ηρεμία, όχι πολυ φωτισμό και καλές συνθήκες τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα.
ΟΧΙ τέλεια απλά ανεκτά (για να μην αρχισω να λεω οτι οι δισκοι πρεπει να ζουν σε κοπαδι κλπ κλπ.)
Δεν το γενικεύω. Απλά εφόσον με τα πολλά "έκατσε" και τον έχω, προσπαθώ να κάνω το καλύτερο, μιας και θέλω πολύ (για συναισθηματικούς λόγους) να κρατήσω τον δίσκο μου.
Οι συνθήκες από πλευράς φωτισμού, είναι ακριβώς οι ίδιες από την πρώτη μέρα που λειτούργησε το ενυδρείο και φιλοξένησε δίσκους. Από πλευράς νερού, απ'ότι ξέρετε όσοι -ευτυχώς- ασχοληθήκατε με το ενυδρείο μου στο forum, το παλεύω. Οσο για το "κοπάδι", όση λίγη εμπειρία και να έχω στο χώρο, ξέρω ότι έχεις δίκιο. Αν είναι σωστή επλογή να βάλω και άλλο δίσκο μέσα (είναι???) και αν δε φοβόμουν κι άλλα μνημόσηνα, να βάλω (να βάλω???)
Για να στο δώσω πιο απλα, σου λέω: Η οικονομική μου κατάσταση δεν είναι για πάρα πολλά. Επειδή όμως το ενυδρείο μου το πονάω (και όντας μέλος αυτού του forum, πιστεύω ότι το καταλαβαίνεις αυτό) προσπαθώ στην παρουσα κατάσταση, να κάνω το καλύτερο. Και για εξοπλησμό έχω τη διάθεση να "διαθέσω" (έστω και με λάθος,ίσως,επιλογές όπως ο μετρητής της HANNA), και με αγορά δίσκων (ψάρια αρκετά πιο ακριβά από τα υπολοιπα) αν κρίνεται απαραίτητο. Δεν ξέρω βέβαια αν με την παρούσα σύνθεση θα ήταν σκόπιμο κάτι τέτοιο. (θα ήταν???)
Εν πάση περιπτώση, τελικά κατάλαβα ότι το να διατηρήσεις ¨ΣΩΣΤΑ" ένα ενυδρείο είναι λιγότερο απλό απ'ότι νόμιζα....Μπήκα στο χορό και προσπαθώ να χορέψω όπως πρέπει... Προσπαθώ για ότι παραπάνω μπορώ.
Και με την πραγματικά πολύτιμη βοήθειά σας, προσπαθώ να το κάνω πιο εφικτό.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 03-10-05, 04:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κατι δεν παει καλα με την μετρηση GH/KH. Πολυ πολυπλοκο τα λες και δεν είναι.
Στα περισσοτερα υγρα τεστ για ΚΗ/GH βαζεις μεσα στο δοχείο 5ml νερο ενυδρειου και αρχιζεις να προσθετεις σταγονες απο το μπουκαλακι και μετρας σταγονες μεχρι να αλλαξει χρωμα το νερό..
ΑΝ μετρησες 6 σταγονες τοτε Gh=6... τοσο απλά.
Τι μάρκαι ειναι το τεστ?
Μετά την δεκατη μέρα, αν ακόμα υπαρχει το fungus βαλε.. αν και θα πρεπει να εχει φυγει μεχρι τοτε.

Προσθηκες θα κανεις ΑΦΟΥ σταθεροποιηθει η κατασταση. Μην βιαζεσαι.
Να σου θυμισω οτι έχεις και φυτά να παλέψεις στη συνεχεια..
ΟΛΑ μαζι δεν γινονται.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-10-05, 09:11
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Κατι δεν παει καλα με την μετρηση GH/KH. Πολυ πολυπλοκο τα λες και δεν είναι.

Τι μάρκα ειναι το τεστ?
...και αν θέλεις (αφού πεις την μάρκα των tests) πες και πως κάνεις τις μετρήσεις ακριβώς.
Στο λέω γιατί μπορεί να την 'πατήσεις' εύκολα.
Πες μας και για τα νιτρικά τι τιμή βρήκες και πως μέτρησες ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-10-05, 16:06
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Κατ'αρχήν, σας ευχαριστώ και τους δύο, netblues και juan.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Μετά την δεκατη μέρα, αν ακόμα υπαρχει το fungus βαλε.. αν και θα πρεπει να εχει φυγει μεχρι τοτε.
Σήμερα το μεσημέρι βλέπω πολύ λιγότερο το πρόβλημα με το χνούδι, αλλά είδα πάλι στιγματάκια στο ίδιο ψάρι. Μόνο σ'αυτό, τα άλλα είναι καθαρά. Θα δώ βέβαια μέχρι την Τετάρτη, οπότε θα κάνω αλλαγή νερού και θα ξαναβάλω άν είναι.
Ελπίζω να μην υπάρχει κίνδυνος να μου ξανακολλήσουν και τα άλλα μέχρι να γίνει καλά αυτό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Προσθηκες θα κανεις ΑΦΟΥ σταθεροποιηθει η κατασταση. Μην βιαζεσαι.
Να σου θυμισω οτι έχεις και φυτά να παλέψεις στη συνεχεια..
ΟΛΑ μαζι δεν γινονται.
Ναι, εννοείται. Ενα-ένα!!!Σαφώς με ενδιαφέρει να φτιάξει το νερό, αλλά και η υπόθεση με τα φυτά και τα διοξείδια, που μου είναι και άγνωστη.
Απλά την προσθήκη δίσκων την τρέμει το φιλοκάρδι μου. Οπως και άλλου είδους βέβαια, γιατί τώρα που βλέπω το ενυδρείο μου σε τέτοια "ηρεμία" τρέμω μην τη χαλάσω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Κατι δεν παει καλα με την μετρηση GH/KH. Πολυ πολυπλοκο τα λες και δεν είναι.
Στα περισσοτερα υγρα τεστ για ΚΗ/GH βαζεις μεσα στο δοχείο 5ml νερο ενυδρειου και αρχιζεις να προσθετεις σταγονες απο το μπουκαλακι και μετρας σταγονες μεχρι να αλλαξει χρωμα το νερό..
ΑΝ μετρησες 6 σταγονες τοτε Gh=6... τοσο απλά.
Τι μάρκαι ειναι το τεστ?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...και αν θέλεις (αφού πεις την μάρκα των tests) πες και πως κάνεις τις μετρήσεις ακριβώς.
Στο λέω γιατί μπορεί να την 'πατήσεις' εύκολα.
Λοιπόν: Το τέστ είναι της NUTRAFIN. Εχει δυό μπουκαλάκια,ένα για GH και ένα για ΚΗ.
Μετράς τις σταγόνες (όπως λέει ο netblues).
Λέει επίσης (που εκεί μπορεί να τα έκανα μούτι ) :
1)Για το GH: multiply the nr of drops by 20 to determine the General Hardnes in mg/l (ppm) as calcium carbonate (CaCO3).
2)Για το KH: multiply the nr of drops by 10 to determine the General Hardnes in mg/l (ppm) as calcium carbonate (CaCO3).
Δεν κατάλαβα το ...to determine... κλπ.(και χωρίς να γελάσετε, γιατί σας βλέπω , δεν ξέρω τι είναι το ppm), όπως και ούτε κατάλαβα γιατί μου έμπλεξε το CaCO3 μες τη μέση!
Πάντως το επί 20 δε μου έβγαζε κάτι λογικό για τιμή GH (6χ20=120 ???)
Πίσω λοιπόν, έχει ένα conversion table που λέει:Multiply GHorKH x 0,056. Το αποτέλεσμα μου έδωσε τα αποτελέσματα που έγραψα, που μου φάνηκαν πιο λογικά σαν τιμές, οπότε φαντάστηκα ότι απλά αυτό έλλειπε.
Είναι απλά όσες σταγόνες σταγόνες βάζεις, τόσο έχεις? Κιεγώ και έκανα ολόκληρη ιστορία και λάθος αποτέλεσμα έβγαλα?
Καλός ο αυτοσχεδιασμός, αλλά μάλλον να τον αφήσω για τη μαγειρική, ε???
Αν είναι έτσι λοιπόν, τότε ανάλογα με τις σταγόνες που έβαλα, έχω GH 6 ΚΑΙ KH 5 (τώρα αυτό είναι καλό ή κακό?)
Παράθεση:
Πες μας και για τα νιτρικά τι τιμή βρήκες και πως μέτρησες ;
NITRITE=<0,3 τέστ της Tetra. Οι οδηγίες είναι πολύ πιο καταννοητές (για μένα)...βάζεις 5ml,τόσες σταγόνες από το ένα μπουκαλάκι, τόσες από το άλλο και παριμένεις 5 λεπτά. Το υγρό το συγκρίνω με τα χρώματα της καρτέλας.
Το 5in1 πάλι της Tetra, αυτό με τα χαρτάκια, μου έδειξε 0 (πάλι με χρώματα)
AMMONIA=0 τέστ της Tetra,με ανάλογη διαδικασία.
Και τώρα ο βραχνάς μου, το ΝΟ3. Το υγρό τεστ είναι της Sera, και η διαδικασία ανάλογη με της Tetra (σταγονίτσες,χρωματάκια κλπ) Αυτό μου έδειξε πάνω από 40 (δεν έκανα τη δεύτερη διαδικασία για να δώ πόσο πάνω)
Της Tetra με τα χαρτάκια μου έδειξε 50
Βέβαια, γιαυτό, περιμένω να περάσει επιτέλους το ΙΚ να πλακωθώ στις αλλαγές.

Πεντακόσιες σελίδες post θα βγεί αυτό!!!
Αναμένω εναγωνίως την απάντησή σας.
Καλό απόγευμα.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 03-10-05 στις 16:19
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-10-05, 19:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μετρας σταγονες
οσες σταγονες τοσοι γερμανικοι βαθμοι...
ΑΝ θες να το μετατρεψεις σε ppm (parts per million) αρχιζεις τους πολλαπλασιασμους, και προσπαθεις να το συγκρινεις με τα ppm που μετραει το hanna...
Δεν θες ομως..
GH 6
KH 5
μια χαρα

Αμα δεν κανεις αλλαγες πως θα πεσουν τα νιτρικά?

Γενικά ειναι κακό οτι έχεις ακόμα στιγματα απο ick.
Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα αποφυγεις το νεο κυκλο...
Η ακομα καλυτερα να το πας με αλατι και αλλαγες στη συνεχεια.
Υπομονη μεχρι την Τεταρτη.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-10-05, 19:39
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
και προσπαθεις να το συγκρινεις με τα ppm που μετραει το hanna...
Τώρα τη hanna τί μου την ανέφερες και μου πληγώνεις τον εσωτερικό μου κόσμο???????????????
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αμα δεν κανεις αλλαγες πως θα πεσουν τα νιτρικά?
Εννοείται ότι δεν περιμένω να πέσουν ως δια μαγείας!!! Απλά περιμένω να τελειώσω επιτέλους με το ΙΚ και να πλακωθώ στις αλλαγές.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα αποφυγεις το νεο κυκλο...
Η ακομα καλυτερα να το πας με αλατι και αλλαγες στη συνεχεια.
Υπομονη μεχρι την Τεταρτη.
Μάλλον σκέφτομαι να συνεχίσω με το φάρμακο,μιά και το έχω, για κανέναν άλλο λόγο από το ότι όπως είπα, το κουσούρι μου (ένα από όλα δηλαδή) είναι η αναβολή στην αναβολή σε κάτι που δεν έχω ξανακάνει στο ενυδρείο. Βέβαια, όποια φορά και να αποφασίσω να το κάνω, η πρώτη θα είναι, αλλά..... (αχρείαστο να είναι δηλαδή!!!)
Οταν λές "...αλλαγές στη συνέχεια" εννοείς να μην αλλάξω νερό την Τετάρτη? Λες να κάνω μετά τον δεύτερο κύκλο???

Κάτι που δε σκέφτηκα να ρωτήσω... Τα φίλτρα δουλεύουν και τα δύο. Πρέπει για κάποιο λόγο να αφήσω μόνο το ένα κατά τη θεραπεία ή δεν έχει σημασία? (Ανθρακα βέβαια δεν έχει κανένα)

Αν δώ ότι τα στίγματα έφυγαν, να σταματήσω τη χορήγηση σε όποια μέρα και να είναι ή να τελειώσω τον κύκλο?

Υ.Γ. Ετσι για την ιστορία, το χνούδι εξαφανίστηκε τελείως. Τώρα έχει τα στιγματάκια. (λίγα βέβαια, αλλά έχει...για λίγο καιρό ακόμα ευελπιστώ!!!)
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-10-05, 18:41
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα σε όλους

Επανήλθα μετά από την ταλαιπωρία του ΙΚ.
Το lemontetra μου που ήταν ο μόνος "ασθενής" δυστυχώς με εγκατέλειψε. Οπότε εφόσον όλα τα υπόλοιπα είναι καθαρά (εδώ και καιρό) η θεραπεία σταμάτησε χθές.
Συνεπώς συνεχίζω την πάλη με τα νιτρικά.
Σήμερα έκανα αλλαγή νερού (30-35%). Απ'ότι ξέρω, μετά από φάρμακο πρέπει να βάλω στο φίλτρο άνθρακα. Μήπως επειδή θα κάνω συχνές γενναίες αλλαγές λόγω νιτρικών δε χρειάζεται κάτι τέτοιο, ή πρέπει να βάλω έτσι κι αλλοιώς?
Να κάνω αλλαγές ανά τριήμερο 30% ή είναι πολύ συχνά?

Αλλη μία ερώτηση. Εχει αρχίσει να δημιουργείται πάλι άλγη. Σε δυο τρείς πέτρες περισσότερο, και σε λίγα φύλλα στις άκρες τους.
Θα βοηθήσουν οι αλλαγές σ'αυτό, ή μπορώ να κάνω και κάτι άλλο?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-10-05, 18:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αφου σκοπευεις να κανεις αρκετες αλλαγες μπορεις και να αποφυγεις τον ανθρακα..
Οι αλλαγες θα βοηθησουν και στην αλγη
Ανα 48 ωρες θα ελεγα 30% -40%

Το οτι ψοφισε το lemon tetra δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει φυγει και το ick... Αυγα μπορει να υπαρχουν οπουδηποτε.
Η θεραπεια πρεπει να συνεχιστεί για 7 μερες αφου εκλείψουν τα σημαδια του ick για να ειμαστε σιγουροι.
Αν θες να το ρισκαρεις... προχωρα.
Αν παλι θες να εισαι σιγουρη προχωρα σε αλλαγες παραλληλα με χορηγηση αλατιου και υψηλη θερμοκρασια για μια εβδομαδα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-10-05, 20:09
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αν θες να το ρισκαρεις... προχωρα.
Θα τολμήσω να το ρισκάρω. Ελπίζω να ισχύει ότι "η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς"
Βέβαια σε περίπτωση που δεν ισχύει,..... έχω το φάρμακο παραμάσχαλα, μην την πατήσω όπως την πρώτη φορά που μέχρι να το προμηθευτώ καήκαμε!!
Θέλω να πιστεύω ότι εφόσον τόσες μέρες όλα τα υπόλοιπα ψάρια είναι καθαρά, θα είμαι τυχερή και θα έχω τελειώσει μα το ΙΚ

Το Protozin μου τελείωσε, και το μαγαζί που το παίρνω έχει ξεμείνει και περιμένει να φέρει. Το κοντινότερο κατάστημα που μπορούσα να πάω είχε ICHTIOSAN της TROPICAL. Το αγόρασα, έστω κιαν δεν είμαι σίγουρη ότι κάνει να αλλάξω φάρμακο, γιατί φοβήθηκα ότι θα είναι χειρώτερα αν δεν έβαζα καθόλου.
Βέβαια δεν πρόλαβα να βάλω, γιατί πέθανε το ψαράκι και σταμάτησα όπως σου είπα.
Το ξέρεις αυτό το φάρμακο ή νομίζεις ότι το Protozin είναι καταλληλότερο? Θέλω να έχω ένα μπουκάλι εδώ, ειδικά τώρα που σταμάτησα νωρίτερα τη θεραπεία, μην τυχόν και ξεσπάσει τίποτα πάλι.

Αν κάνω μετρήσεις στο 48ωρο πρίν κάνω αλλαγή, θα δείξει σωστά, ή θέλει περισσότερο γο νερό για να έρθει στα ίσα του?
Να βάζω μόνο αντιχλώριο, ή και morena και leafzone ή aquaplant (για τα φυτά?)

Το PH μου είναι 7,9. Δεν είναι πολύ? Επιρρεάζει την κατάσταση αυτό?

...κι άλλη μία ερώτηση: Η υψηλή θερμοκρασία που είπες είναι μόνο αν συνεχίσω τη θεραπεία, ή έτσι κιαλλοιώς?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 08-10-05 στις 21:43
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-10-05, 22:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν μου δινεται συχνα η ευκαιρια να ανιτμετωπισω ick οποτε δεν εχω αποψη για το πιο φαρμακο ειναι καλυτερο συγκριτικα... Εχω δοκιμασει Esha exit και αλατακι.. Και τα δυο κανανε την δουλεια τους. Γενικα το ick δεν ειναι και κανενα δυσκολο, οπότε μπορεις να θεωρησεις οτι ολα τα φαρμακα ειναι περιπου το ιδιο..
Οι μετρησεις δεν επιρεαζονται απο το φαρμακο για ick..
Αντιχλωριο θα βαζεις παντα.
Κατεβασε σιγα σιγα την θερμοκρασια στους 28.. (εχεις και ενα δισκο αν θυμαμαι καλα..)
Τωρα το μορενα τι το θες? Αμα θες να καφετισει το νερο παιξε με τυρφη.
Ηρεμα με τα λιπασματα..
Πρωτα τα νιτρικα και η συντηρηση.. μετα το co2.. και μετα ταισμα..με λιπασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-10-05, 11:38
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

τοτε να πω εγω που τοχω περασει αρκετες φορες και παντα με επιτυχια.
ανεβαζεις σταδιακα θερμοκρασια 29-30, και ριχνεις αλατακι.το πόσο ειναι το ερωτημα, υπολογισε για 150 λτ μια χουφτιτσα(γυναικεια) κλειστη.
και λεω κλειστη γιατι αν ειναι ανοικτη μπορει να παρει πολυ πραγμα μεσα.
αρα αναλογικα εκει θα παιξεις.
15 μερες , σε καθε αλλαγη νερου, θα προσθετεις αλατι σε αναλογια του νερου που εβαλες.
αν ξαναδεις ικ να με φτυσεις μετα!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-10-05, 16:53
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οι μετρησεις δεν επιρεαζονται απο το φαρμακο για ick..
Αντιχλωριο θα βαζεις παντα.
Εννοούσα αν στις δύο μέρες μέχρι την επόμενη αλλαγή, τώρα που θα κάνω συχνά, οι τιμές που θα παίρνω θα είναι σωστές, ή αν θέλει παραπάνω μέρες το νερό ώστε να διαμορφώσει τις τιμές του. Οχι για το φάρμακο, εφόσον το σταμάτησα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Τωρα το μορενα τι το θες? Αμα θες να καφετισει το νερο παιξε με τυρφη.
Οχι, δε με νοιάζει αν είναι το νερό καφετί όχι . Σωστό με νοιάζει να είναι.
Το morena γράφει: "ΑΠΟΣΤΑΓΜΑ ΤΥΡΦΗΣ ΓΙΑ ΤΡΟΠΙΚΟ ΝΕΡΟ
ΔΗΜ.ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΡΟΠΙΚΟ ΝΕΡΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΦΥΤΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΛΓΗΣ", και είναι από τα υγρά που μου είχανε δώσει σαν απαραίτητα για να βάζω στις αλλαγές νερού, ώστε να κάνει το νερό "τροπικό". Δε χρειάζεται λές?
Αρα μόνο αντιχλώριο να βάζω?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ηρεμα με τα λιπασματα..
ok... στην πράξη...το leafzone και το aquaplant που έχω, λένε ότι θέλει περίπου 5ml ανά 50lit. (δε διευκρινίζουν βέβαια αν προσθέτεις για όλον τον όγκο λίτρων του ενυδρείου ή για αυτόν που αλλάζεις.)
Αν βάζω αυτήν την αναλογία για τον όγκο που αλλάζω από κάποιο από τα δύο, καλά είμαι? Η να μη βάζω καθόλου μέχρι να έρθουν τα νιτρικά στα ίσα τους?
Ταμπλέτες σιδήρου έβαλα χθές που έκανα αλλαγή (η τελευταία φορά που έβαλα ήταν πρίν κανα μήνα) καλά έκανα?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Πρωτα τα νιτρικα και η συντηρηση.. μετα το co2...
Ναι, αυτό το εμπέδωσα. Εχω το πράμα της HAGEN σε εκκρεμότητα μέχρι να έρθει η ώρα της.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 09-10-05 στις 17:38
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 09-10-05, 17:00
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
τοτε να πω εγω που τοχω περασει αρκετες φορες και παντα με επιτυχια.
ανεβαζεις σταδιακα θερμοκρασια 29-30, και ριχνεις αλατακι.το πόσο ειναι το ερωτημα, υπολογισε για 150 λτ μια χουφτιτσα(γυναικεια) κλειστη.
και λεω κλειστη γιατι αν ειναι ανοικτη μπορει να παρει πολυ πραγμα μεσα.
αρα αναλογικα εκει θα παιξεις.
15 μερες , σε καθε αλλαγη νερου, θα προσθετεις αλατι σε αναλογια του νερου που εβαλες.
αν ξαναδεις ικ να με φτυσεις μετα!!
Ευχαριστώ γαύρε,
Εμένα ήταν το "βάπτισμά μου" με το ΙΚ. Πρώτη φορά!
Μέχρι στιγμής προτιμώ το φάρμακο αντι για το αλάτι, απλά και μόνο γιατί αλάτι δεν έχω ξαναβάλει, και φοβάμει μην κάνω καμιά πατατιά.

Υ.Γ. το ψευδώνυμό σου αντιπροσωπεύει πλήρως τις αθλητικές μου πεποιθήσεις...
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-10-05, 17:26
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb test

Κάτι που μου κίνησε την περιέργεια:
Πέτυχα διαβάζοντας πιο παλιά post στο link:http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8069
το εξής:

"Κανω τεστ για νιτριτη με υγρα της sera.
Οταν βαζω 20ml νερο απο το ενυδρειο μου λενε 80mg+
βαζω λοιπον ο ανθρωπος 10+10ml απιονισμενο νερο για να δω το ποσο πανω απο 80 ειναι.Καλα μεχρι εδω?
Εεε λοιπον μετα δειχνει 20mg.
Μετρησα το απιονισμενο και βγαζει 0mg.
Ειναι χαλασμενο το τεστ?Η' ειναι τοοοσο αναξιοπιστο?Τελικα τι να πιστεψω?
Ληγμενο παντως δεν ειναι.
Δεν κανω καποιο λαθος στην χρηση.Τι λεει η εμπειρια σας οσοι απο εσας τα
εχετε δουλεψει?

Απάντηση:
Όχι απαραίτητα. Επειδή κι εγώ της Sera τα τεστ δουλεύω έχω καταλάβει (και το γράφουν και οι οδηγίες νομίζω) πως όταν χτυπάει κόκκινα αμέσως το διάλυμα που μετράς σημαίνει ότι απλά δεν μπορεί να μετρήσει π.χ. με 20ml νερού ενυδρείου και πρέπει να το σπάσεις σε 10+10 ml."
-------------------------------------
Βέβαια λέει για τεστ nitrite,αλλά και το τεστ του ΝΟ3 ίδιες ογηγίες έχει.
Εγώ διαβάζοντας τις οδηγίες, κατάλαβα ότι αμα δείξει κόκκινο, έχω πάνω από 40. Οπότε κάνοντας τη δεύτερη φάση(10+10) για να δώ πόσο πάνω έχω, ότι μου δείξει, το προσθέτω στο 40 της πρώτης φάσης. Δηλαδή αν δείξει πχ 20, έχω 40+20=60
Δεν είναι έτσι?
Δηλαδή αν η δεύτερη φάση με το απεσταγμένο νερό δείξει πχ 20 τι σημαίνει? Εχεις 20 ή 40+20??????
Βέβαια δεν έκανα τη δεύτερη φάση, γιατί εφόσον η πρώτη έδειξε κόκκινο (άρα πάνω από 40), έτσι κι αλλοιώς είναι πάρα πολύ, οπότε ξεκίνησα διαδικασία μείωσης.

Στο post όμως είπαν :"πως όταν χτυπάει κόκκινα αμέσως το διάλυμα που μετράς σημαίνει ότι απλά δεν μπορεί να μετρήσει π.χ. με 20ml νερού ενυδρείου και πρέπει να το σπάσεις σε 10+10 ml."
Κι εμένα κόκκινο αμέσως έδειξε.
Aρα μπορεί να μην έδειξε σωστά το τεστ και να μην έχω υψηλά νιτρικά?
Too good to be true μου φαίνεται βέβαια, αλλά δεν ξέρετε ποοοοοσο θέλω να είναι έτσι.
Θα πάρω απεσταγμένο νερό τη Δευτέρα να δώ βέβαια, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-10-05, 19:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα τεστ για ΝΟ3 ειναι απο τα πιο αναξιοπιστα στον προσδιορισμο της ποσοτητας Με την διαλυση απλα επιμηκυνουμε την κλιμακα μετρησης (αυτα τα γραφει η Sera αλλα ισχυει για ολες τις μαρκες..)
Οταν διαλυουμε δεν κανουμε προσθεση αλλα πολλαπλασιασμο..
Αν δλδ στα 10 ml (5 νερο + 5 απεσταγμενο) εχουμε ενα χρωμα Α. και στην κλιμακα λεει οτι αυτο αντιστοιχει σε 15ppm Νο3 για 5ml δειγματος, τοτε εχουμε 30ppm Νο3...(15Χ2)

Πολυ το ζαλιζεις...
Νερακι ειναι,, οι αλλαγες δεν κανουν κακο..
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-10-05, 19:06
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Πολυ το ζαλιζεις...Νερακι ειναι,, οι αλλαγες δεν κανουν κακο..
Μωρέ κακό δεν κάνουνε, και ούτε με χαλάει να τις κάνω. Απλά προσπαθώ να βρώ κάποιον τρόπο να ξέρω τι στο καλό νιτρικά έχω. Δεν πρέπει να ξέρω?

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΙΣΚΟΙ ΤΕΛΟΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ leonm Δίσκοι 3 13-07-05 12:56
Καθε αρχη και δυσκολη Νο.2 ! george Malawi 43 13-01-03 20:57
ΚΑΘΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ newfish Malawi 0 23-12-02 19:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14620 seconds with 14 queries