Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-05-14, 16:40
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Συμφωνώ.Όπως σου είπα και εγώ είχα θέμα με την άλγη γιατί έκανα αρκετές αλλαγές πρόσφατα. Τώρα μάλλον έκανε τον κύκλο της και αρχίζει να φεύγει... και με το έξτρα φίλτρο που έβαλα ή διαφορά είναι εντυπωσιακή. Λίγη υπομονή να έχεις και δεν είναι τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-05-14, 17:05
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ.Όπως σου είπα και εγώ είχα θέμα με την άλγη γιατί έκανα αρκετές αλλαγές πρόσφατα. Τώρα μάλλον έκανε τον κύκλο της και αρχίζει να φεύγει... και με το έξτρα φίλτρο που έβαλα ή διαφορά είναι εντυπωσιακή. Λίγη υπομονή να έχεις και δεν είναι τίποτα.
Σε πόσο καιρό η άλλη έκανε τον κύκλο της; Γιατι εμένα έχει ενα μήνα τωρα ίσως και λιιιιγο παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-05-14, 17:28
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Στις δύο εβδομάδες είναι που άρχισα να να βλέπω αισθητή διαφορά. Αλλά δεν πιστεύω να ισχύει το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις... ακόμα και αν είναι η ίδια άλγη.
Δεν είμαι όμως και ο πιο έμπειρος όμως για να σου απαντήσω σε αυτό.

Τώρα ετοιμάζω να κάνω παρουσίαση του ενυδρείου μου και θα ανεβάσω βίντεο... αν θες να δεις σε τι κατάσταση είναι τώρα το δικό μου.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-05-14, 22:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράψε τον τρόπο που έχεις τοποθετήσει τα υλικά στο φίλτρο, ανάλογα με την ροή του (από το πρώτο στην είσοδο...προς το τελευταίο στην έξοδο). Προφίλτρο έχεις;
Το ενυδρειακό βαμβάκι (ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στο ενυδρείο για χάρη συντομίας το γράφω ''υαλοβάμβακα''....και θα το ξαναδεις γραμμένο από μενα ετσι) πυκνό Αυτό μήπως μου μειώσει τη ροή και μπουκώσει εύκολα και γρήγορα με οτι συνεπάγεται όμως; (που ΔΕΝ έχεις "ανοίξει") στο τελευταίο στάδιο... τα κρατάει. Το αλλάζεις κάθε 10-15 μέρες.-
Στο φίλτρο με ροή 1200lt/h έχω από είσοδο προς έξοδο ενα καλάθι με Σφουγγάρι - 2 καλάθια βιολογικό υλικό - ι καλάθι υαλοβάμβακα με purigen.
Στο Fluval 205 (680lt/h αν θυμάμαι καλά) έχω τα τέσσερα σφουγγάρια του, ενα καλάθι βιολογικό υλικο - 2 καλάθια υαλοβαμβακα με purigen.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και πάρα πολύ καιρό στο ενυδρείο μου (Αφρικάνικο 340 lt) έχω πάρα πολλά αιρούμενα σωματίδια. Αν και έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν έχω καταφέρει να τα εξαφανίσω και αρχίζει να μου τη δίνει πραγματικά στα νεύρα. Μέχρι στιγμής λοιπόν τι έχω κάνει.....έχω από την αρχή ένα φίλτρο Jebao 1200lt/h με σφουγγάρι, μπόλικο βιολογικό υλικό και υαλοβάμβακα. Πρόσθεσα ένα ακόμα φίλτρο Fluval 205 στην απέναντι πλευρά με λίγο βιολογικό υλικό, τα σφουγγάρια του και φουλ ενυδρειακό βαμβάκι (το δουλεύω δηλαδή σα μηχανική φίλτρανση αποκλειστικά για το σκοπό αυτό). Δεν είδα καμία βελτίωση. Καθάρισα τα υλικά των φίλτρων και τα έθεσα πάλι σε λειτουργία, δε κατάφερα τίποτα. Πρόσθεσα στο μεγάλο φίλτρο Seachem Purigen, πάλι κάτι δεν έλλαξε. Εβαλα και στο Fluval Seachem Purigen, πάλι τα ίδια. Εδώ και αρκετές μέρες κάνω καθημερινές μικρές αλλαγές νερού χωρίς πάλι αποτέλεσμα. Τα νεύρα μου αρχίζουν να γίνονται κρόσια!
Κατά το χρόνο που έχωτα σωματίδια, ταυτόχρονα στο ενυδρείο μου έχει εμφανοστεί καφέ άλγη (οι πέτρες είναι φουλ αλλά και στην άμμο). Το ενυδρείο λειτουργεί από 15/12/2014.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο την κατάσταση με καμιά άλλη συμβουλή;
Είσαι σίγουρος... για να το λες!!!!!
Για μένα... ΔΕΝ υπάρχει "χάρην συντομίας"... είναι λάθος ορολογία... και είμαι εκτός.-
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-05-14, 23:04
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράψε τον τρόπο που έχεις τοποθετήσει τα υλικά στο φίλτρο, ανάλογα με την ροή του (από το πρώτο στην είσοδο...προς το τελευταίο στην έξοδο). Προφίλτρο έχεις;
Το ενυδρειακό βαμβάκι (ΔΕΝ χρησιμοποιούμε υαλοβάμβακα στο ενυδρείο για χάρη συντομίας το γράφω ''υαλοβάμβακα''....και θα το ξαναδεις γραμμένο από μενα ετσι) πυκνό Αυτό μήπως μου μειώσει τη ροή και μπουκώσει εύκολα και γρήγορα με οτι συνεπάγεται όμως; (που ΔΕΝ έχεις "ανοίξει") στο τελευταίο στάδιο... τα κρατάει. Το αλλάζεις κάθε 10-15 μέρες.-
Στο φίλτρο με ροή 1200lt/h έχω από είσοδο προς έξοδο ενα καλάθι με Σφουγγάρι - 2 καλάθια βιολογικό υλικό - ι καλάθι υαλοβάμβακα με purigen.
Στο Fluval 205 (680lt/h αν θυμάμαι καλά) έχω τα τέσσερα σφουγγάρια του, ενα καλάθι βιολογικό υλικο - 2 καλάθια υαλοβαμβακα με purigen.




Είσαι σίγουρος... για να το λες!!!!!
Για μένα... ΔΕΝ υπάρχει "χάρην συντομίας"... είναι λάθος ορολογία... και είμαι εκτός.-
Απο το θέμα που αναπτύσσουμε εδώ και προσπαθούν ορισμένοι να βοηθήσουν ενα χομπίστα σε πρόβλημα που αντιμετωπίζει και ν του βρουν πιθανές λύσεις, εσένα σε ενόχλησε σε τέτοιο βαθμό η ορολογία που χρησιμοποιώ για το ενυδρειακό βαμβάκι, ώστε να μου ανακοινώσεις οτι δε θα ασχοληθείς με το θέμα μου γι' αυτο το λόγο; Οταν μάλιστα ενα τεράστιο ποσοστό των μελών εδώ μέσα, αυτή την ορολογία χρησιμοποιεί για το συγκεκριμένο προϊόν; Σε ενόχλησε τόσο πολύ ώστε να σε κάνει τόσο παρατηρητικό για να εντοπίσεις οτι κάποια στιγμή χρησιμοποίησα την ορθή ορολογία και να γίνεις ειρωνικός στο επόμενο σχόλιό σου χωρίς να αναφερθείς καθόλου στο θέμα που άνοιξα; Ευχαριστώ πολύ συνχομπίστα αλλα αυτο να το κοιτάξεις γιατί οταν πριν λίγο καιρό χρειάστηκες βοήθεια και μας το ζήτησες με θέμα που άνοιξες γι το λόγο αυτό και για άσχετο με τα ενυδρεια μάλιστα διαγωνισμό, εγω σε στήριξα και σε τίμησα με την ψήφο μου!...."είσαι χομπίστας και χρησιμοποιείς για το ενυδρειακό βαμβακι την ορολογία υαλοβαμβακας; δε θα σε βοηθαω οταν έχεις προβλημα κι ας ξέρω τη λύση!" ....ωραίος είσαι, μπράβο σου !!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-05-14, 23:33
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Και εγώ υαλοβάμβακα βάζω ρε παιδιά!!!!!!!
(ασχετα με το πως είναι η ακριβής ονομασια του απο οτι βλέπω εδω μέσα οι περισότεροι χρησιμοποιούν τον όρο"υαλοβαμβακας")
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-05-14, 00:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα δλδ εχει αδικο?
Ο Φαν ειναι γνωστος "υπερβολικος", αλλα θα συμφωνησω μαζι του.

Στο φορουμ ρωταει καποιος πως να λυσει το προβλημα με το ενυδρειο του, αλλα οι απαντησεις που δινονται διαβαζωνται απο ολους που εχουν παρομοιο προβλημα ... και οχι μονο.
Αυτος που απανταει τις περισσοτερες φορες δεν απανταει προσωπικα, σαν σε chat, για το προβλημα του συγκεκριμενου χομπιστα (αφου συνηθως δεν τον γνωριζει καν), αλλα για να διαβασουν κι αλλοι, αφου τα γραπτα μενουν και για τους επομενους.

Οταν σε ενα θεμα λοιπον προσπαθει να λυσει καποιος το προβλημα του, δεν μπορει να αφηνουμε να δημιουργει προβληματα σε αλλους αναγνωστες.
Και οντως δημιουργειται προβλημα, γιατι εχω δει αρκετες φορες, καποιοι να αναρωτιουνται τι λαθος εκαναν και τους βαζουν χερι, επειδη εβαλαν κανονικο υαλοβαμβακα στο φιλτρο τους, αφου "παντου ετσι το λενε".
Ομως νομιζω οτι σε αυτο το φορουμ που παρακολουθω, η "ορολογια" υαλοβαμβακας αποφευγεται και αν καποιος κανει λαθος, θα τον διορθωσει ευγενικα ή με χιουμορ ο επομενος, παντα για το καλο του συνχομπιστα και οχι για να το παιξει εξυπνος.
ΟΚ, εχεις δικιο να τα βαζεις με τον Φαν, γιατι ειναι και χυμας συν τοις αλλοις και τα λεει παρεξηγήσιμα, οσες φορες κι αν τον εχω παρακαλεσει να γραφει ευγενικα και σωστα ιντερεντικως (γιατι εχει και μια χρησιμη για εμας εμπειρια 30+ ετων, η κωλογρια)

Μη το παιρνεις λοιπον προσωπικα ουτε εγωιστικα (αφου το θεμα δεν ειναι δικο σου ουσιαστικα, αλλα ολων) που αποχωρει διαμαρτυρομενος απο το θεμα, εφοσον ειναι δικαιωμα του.
(ευτυχως να βρουμε και την ησυχια μας )

Παμε παρακατω ομορφα και ωραια.
Με εχουν καλυψει ηδη οι απαντησεις και δεν εχω κατι περισσοτερο να προσφερω.
Παρακολουθω τη συζητηση με ενδιαφερον και περιεργεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-05-14, 08:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Δείξτε κατανόηση και αγάπη στα μικρά παιδιά και στους ηλικιωμένους
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-05-14, 08:23
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κορυφαία εταιρία στο χώρο (SERA), αναφερει πάνω στη συσκευασία της το εξής:

Ας μποϊκοτάτουμε τωρα και τα προϊόντα της εταιρίες, στέλνοντάς τους και ενα ειρωνικό email βάζοντας και μια φατσούλα να χαιρετά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  68,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-05-14, 08:28
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Και αν θελουμε να το λέμε σωστά λοιπόν, ούτε ενυδρειακό βαμβάκι ειναι. Λέγεται πολυεστερικό υλικό φιλτραρίσματος και τι ειρωνία......πολυεστερικό υλικό ειναι και ο υαλοβαμβακας και μάλλον όχι το βαμβάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-05-14, 09:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ας μη το πάμε αλλού το θέμα
Παρανοήσεις υπάρχουν πολλές με την μετάφραση της φτωχής αγγλικής γλώσσας στα ελληνικά.
Πάντως υαλοβάμβακας στα ελληνικά ουσιαστικά σημαίνει "ένα υλικό σαν βαμβάκι από λεπτές ίνες γυαλιού" ενώ
ενυδρειακό βαμβάκι σημαίνει "ένα υλικό σαν βαμβάκι ασφαλές για χρήση στο ενυδρείο" που είναι πολυεστερικό.
Παρανοήσεις μπορούν να υπάρξουν από κάποιο αρχάριο και με τις δύο ορολογίες (πχ να βάλει στο φίλτρο υαλοβάμβακα του εμπορίου ή βαμβάκι από το φαρμακείο).
Και γι αυτό είμαστε εδώ ώστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και να τις αποτρέπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-05-14, 10:25
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μη το πάμε αλλού το θέμα
Παρανοήσεις υπάρχουν πολλές με την μετάφραση της φτωχής αγγλικής γλώσσας στα ελληνικά.
Πάντως υαλοβάμβακας στα ελληνικά ουσιαστικά σημαίνει "ένα υλικό σαν βαμβάκι από λεπτές ίνες γυαλιού" ενώ
ενυδρειακό βαμβάκι σημαίνει "ένα υλικό σαν βαμβάκι ασφαλές για χρήση στο ενυδρείο" που είναι πολυεστερικό.
Παρανοήσεις μπορούν να υπάρξουν από κάποιο αρχάριο και με τις δύο ορολογίες (πχ να βάλει στο φίλτρο υαλοβάμβακα του εμπορίου ή βαμβάκι από το φαρμακείο).
Και γι αυτό είμαστε εδώ ώστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και να τις αποτρέπουμε
.....τότε να μην αναφέρω την ορολογία "filterwool" που άλλη εταιρία χρησιμοποιεί και σημαίνει "μαλλί για φίλτρο" (αστείο αλλα πραγματικότητα)

Πάμε λοιπόν στο θέμα μας και να ρωτήσω το εξής: Κάποιοι υποστηρίζουν οτι όσο πιο πολύ (.....ορίστε, τωρα πως να το πω;.....) πολυεστερικό υλικό φίλτρανης, κοινώς υαλοβάμβακα ή ενυδρειακό βαμβάκι βάλει κάποιος, τόσο περισσότερα και μικρότερα σωματίδια θα συγκρατεί. Απο την άλλη όμως, ισχυρίζεται κάποιος άλλος, μειώνεται η ροή του φίλτρου και πρεπει, για να έχει καλά αποτελέσματα, να το αποσυμφορήσει απο όλη αυτή την ποσότητα. Λοιπόν, ποιά η άποψή σας πάνω σ' αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-05-14, 10:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Μπορεί να ισχύουν και τα δύο.
Υπάρχουν διάφορες επιλογές.Πχ
-βάζεις αρκετό "ενυδρειακό βαμβάκι" στο φίλτρο αλλά ενισχύεις τη ροή του νερού στο ενυδρείο μ' ένα κυκλοφορητή για να "σπρώχνει" περισσότερα αιωρούμενα στο φίλτρο
-βάζεις λιγότερο αλλά το αντικαθιστάς πιο συχνά
-βάζεις ένα δυνατό εσωτερικό φίλτρο μόνο μ' αυτό σαν υλικό και το αντικαθιστάς συχνά (και πιο εύκολα)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-05-14, 10:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιαυτο το λες ενυδρειακη βατα και ξεμπερδευεις
ο φαν εχει δικιο που το λεει ομως,γιατι εχουν υπαρξει περιπτωσεις οπου απο παρανοηση βαλανε υαλοβαμβακα μονωσης απο οικοδομικα υλικα...

οσο για την ποσοτητα,ειναι γεγονος.περισσοτερο σημαινει καλυτερη φιλτρανση σε λεπτα σωματιδια,αλλα πιο γρηγορο μπουκωμα.λογικο ειναι.
στο κυριως φιλτρο δεν μπορει να γινει γιατι εκεινο το θες να δουλευει συνεχεια για μεγαλα χρονικα διαστηματα.
η "χρυση τομη" κατα τη γνωμη μου ειναι να βαζεις κανονικη ποσοτητα ενυδρειακης βατας στο κυριο φιλτρο σου(μια λεπτη στρωση και "ξασμενη" για να μη μπουκωνει ευκολα)
και οταν χρειαζεται,σε ξεχωριστο εσωτερικο φιλτρακι βαζεις σκετη ενυδρειακη βατα να μαζεψει πραμα,και μολις πεσει η ροη του το βγαζεις και την πετας.(φτηνη ειναι).
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-05-14, 11:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Με έσκισες τωρα. Έχω δυο εξωτερικά και πρεπει να βάλω και εσωτερικό; Θα "χαλαρωσω" λίγο το μεγάλο φιλτρο και θα αφήσω "μπουκωμένο" το Fluval. Ταυτόχρονα θα λειτουργώ τον κυκλοφορητή υπό γωνία ώστε να στέλνει τα σωματίδια προς το μεγάλο αν και οταν δουλεύει, σηκώνει την Αρτα και τα Γιάννενα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-05-14, 11:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιατι τι ροη εχει ο "κυκλοφορητης"-wavemaker() που εχεις;γιατι αν ειναι πολυ μεγαλος μπορεις να μικρυνεις τη φτερωτη του.
(η να παρεις πιο μικρο,αν εισαι κουβαρντας)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-05-14, 11:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι τι ροη εχει ο "κυκλοφορητης"-wavemaker() που εχεις;γιατι αν ειναι πολυ μεγαλος μπορεις να μικρυνεις τη φτερωτη του.
(η να παρεις πιο μικρο,αν εισαι κουβαρντας)
Είναι 3000lt/h και το μήκος του ενυδρειου ειναι 1,20. Τη φτερωτή τις εννοείς οταν λες να τη μικρύνω; Πως θα το κανω αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-05-14, 11:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

την κοβεις με ψαλιδι,ακολουθωντας το σχημα της.σαν να κοβεις νυχι.
λιγο λιγο και δοκιμαζεις.μην την πετσοκοψεις με τη μια
προσεξε,μιλαω για wavemaker και οχι απλο κυκλοφορητη(αντλια).
μπαινω απτο κινητο και δε μπορω να σου βαλω και φωτο τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-05-14, 12:03
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
την κοβεις με ψαλιδι,ακολουθωντας το σχημα της.σαν να κοβεις νυχι.
λιγο λιγο και δοκιμαζεις.μην την πετσοκοψεις με τη μια
προσεξε,μιλαω για wavemaker και οχι απλο κυκλοφορητη(αντλια).
μπαινω απτο κινητο και δε μπορω να σου βαλω και φωτο τωρα...
Ναι βρε κατάλαβα, wavemaker έχω κι εγω....αλλα τη λυπάμαι να την κόψω, για φαντάσου να την κόψω και μετα να "φτύνει" το νεράκι μπροστά της!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 08-05-14, 12:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε δε γινεται αλλιως,η θα παρεις μικροτερο η θα κοψεις αυτο που εχεις
τοχεις γυρισμενο προς το τζαμι τουλαχιστον η σπρωχνει κατευθειαν στο βυθο;
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 08-05-14, 12:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τώρα το έχω παράλληλα με το βυθο. Το είχα να κοίτα ελαφρώς κατα γιατι πέρασα κυανό και ήθελα να έχω κυκλοφορία εκει οταν το αντιμετώπισα με συσκότιση και μετα. Τωρα θα το βάλω να κοιτά την είσοδο του φιλτρου απέναντι. Παρεμβάλλονται και οι πέτρες οπότε δε θα κοιτά την άμμο απευθείας.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 08-05-14, 16:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορυφαία εταιρία στο χώρο (SERA), αναφερει πάνω στη συσκευασία της το εξής:
Ας μποϊκοτάτουμε τωρα και τα προϊόντα της εταιρίες, στέλνοντάς τους και ενα ειρωνικό email βάζοντας και μια φατσούλα να χαιρετά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν θελουμε να το λέμε σωστά λοιπόν, ούτε ενυδρειακό βαμβάκι ειναι. Λέγεται πολυεστερικό υλικό φιλτραρίσματος και τι ειρωνία......πολυεστερικό υλικό ειναι και ο υαλοβαμβακας και μάλλον όχι το βαμβάκι.
Η απαντηση εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79964
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-05-14, 16:29
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω τους διαχειριστές αν προτίθενται να με μπανάρουν σε περίπτωση που ξαναπώ τη λέξη "υαλοβάμβακας" για να το ξέρω απο τωρα. Επίσης αν υπάρχει κι άλλο μέλος που ενοχληθηκε τόσο απο ολο αυτο, απλα ας μη συμμετάσχει στην κουβέντα, δε χρειάζεται να μας πει κι όλας γιατι "φεύγει", δε θα στεναχωρεθώ ούτε θα κλάψω. Υπάρχουν άλλοι να βοηθήσουν.
Παρακαλώ να συνεχίσουμε τη συζήτηση πάνω στο θέμα μας......Που να έλεγα και τον πλέκο "γλείφτη" δηλαδή; .....έτοιμη η κρεμάλα στην πλατεία.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-05-14, 16:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να εχει κανενας εδω προβλημα με τις λεξεις υαλοβαμβακας και γλειφτης.,
Δοξα τω θεω οι περισσοτεροι (και ιδιως οι συντονιστες) ξερουν τι εννοουμε με το καθενα.
Οι νεοι ομως δεν ξερουν.

Το προβλημα φαινεται ομως να ειναι ο εγωσιμος σου.
Σε νοιαζει μονο πως θα λυσεις το προβληματακι σου για να εχεις το ωραιο θεαμα σου, και δεν πανακουρευονται οι αλλοι και το χομπι γενικα.
Λυπαμαι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-05-14, 16:48
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ισως εκνευρίστηκες επειδη δε σου δίνω δίκιο και αρχισες κι εσυ να με ειρωνεύεσαι. Κι αυτο όμως εγωισμός λέγεται, έτσι δεν ειναι;. Δεν έχεις δίκιο, τουλάχιστον στο δεύτερο σκέλος του σχολίου σου. Αν με ενδιέφερε η πάρτη μου μονο δε θα εμπαινα στον κόπο να προσπαθήσω να βοηθήσω με τις ελάχιστες γνώσεις μου άλλους χομπίστες.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-05-14, 18:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Βρε Safarpn μην είσαι παρεξηγιάρης. Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται και είμαι σίγουρος αν μιλούσατε από κοντά θα συμφωνούσατε.
Δεν υπάρχουν ούτε μπαναρίσματα και κρεμάλες, ούτε ειρωνείες.
Απλά κάποιοι (που παρεπιπτόντως έχουν αρκετά χρόνια εμπειρίας) δεν θέλουν (και σωστά, γιατί σε πολλούς μας διαφεύγει) να αφήνουν περιθώρια για παρανοήσεις από κάποιον αρχάριο που διαβάζει ένα θέμα και βλέπει "ορολογίες-"ονομασίες" κλπ (που μπορεί σε μένα πχ να είναι σαφές τι εννοούν) και να κάνει λάθη που θα στοιχίσουν τη ζωή σε ζωντανά.

Ειρήνη υμιν αδελφοί ενυδρειόφιλοι
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-05-14, 18:41
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά, αν μου επιτρέπεται θέλω να ξεφύγω λίγο από το θέμα σας και να επιστρέψω στο θέμα...

Εγώ θα έλεγα ότι ήδη έχεις κάνει πάρα πολλά για την φίλτρανση και την κυκλοφορία. Θα επιμείνω πως πρώτα θα πρέπει να δεις από προέρχονται αυτά τα σωματίδια και ύστερα να σκεφτείς για κυκλοφορητές κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-05-14, 19:02
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά, αν μου επιτρέπεται θέλω να ξεφύγω λίγο από το θέμα σας και να επιστρέψω στο θέμα...

Εγώ θα έλεγα ότι ήδη έχεις κάνει πάρα πολλά για την φίλτρανση και την κυκλοφορία. Θα επιμείνω πως πρώτα θα πρέπει να δεις από προέρχονται αυτά τα σωματίδια και ύστερα να σκεφτείς για κυκλοφορητές κτλ
Από που προέρχονται, μμμμμμ ναι.....ελα ντε! πιθανόν από τροφή, υπολλείματα καφέ άλγης, τρίμματα από τις πέτρες; πολλά μπορεί να είναι. Δε ξέρω ρε φίλε, θα το αφήσω έτσι μου φαίνεται και οτι γίνει. Δε ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-05-14, 19:12
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Είπαμε πως το χόμπι θέλει υπομονή (και παρατήρηση θα προσθέσω...).
Τα υπολείμματα τροφής να τα αποκλείσεις... δεν μπορεί να είναι εκτός αν ρίχνεις με το τσουβάλι...
Αν κρίνω από την δικιά μου περίπτωση θα στοιχημάτιζα στην άλγη... άστη να κάνει τον κύκλο της και αν φύγει και δεν δεις βελτίωση εδώ είμαστε. Το ξέρω πως είναι εκνευριστικά τα άτιμα αλλά δεν θα μας νικήσουν αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-05-14, 19:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορυφαία εταιρία στο χώρο (SERA), αναφερει πάνω στη συσκευασία της το εξής:

Ας μποϊκοτάτουμε τωρα και τα προϊόντα της εταιρίες, στέλνοντάς τους και ενα ειρωνικό email βάζοντας και μια φατσούλα να χαιρετά.
1. Έχω προσωπικά διαμαρτυρηθεί στον υπεύθυνο της εταιρίας στη χώρα μας γι' αυτό το θέμα... του έχω δώσει μάλιστα και επιστολή που είχα ετοιμάσει για να αποστείλω στην Γερμανία (αφού e-mail ΔΕΝ μπορούσα να τους στείλω... λόγω των ρυθμίσεων της σελίδας τους) εξηγώντας τον λόγο που ο όρος (η μετάφραση του Filter wool... δηλαδή) είναι λάθος. Τώρα που το ξανασκέφτομαι... ΙΣΩΣ θα ήταν καλό να κλείσω εισιτήρια για Γερμανία... να τα πούμε από κοντά!!!!!
2. ΑΝ ξαναδιαβάσεις πιο πάνω... θα δεις ότι... ξεκίνησα με ερώτημα για την σειρά τοποθέτησης των υλικών στα φίλτρα... εσύ στάθηκες στη σημείωση που έκανα (τον λόγο που την έγραψα... τον ανέπτυξε ήδη ο Σπύρος). Υπάρχει κόσμος που ΔΕΝ καταλαβαίνει τι διαβάζει... ΑΝ βρεθεί και κάποιος που έβαλε κοφτό μακαρονάκι (χωρίς χταπόδι ) στο φίλτρο του... ΔΕΝ θα εκπλαγώ.
3. Ο Dr. Dieter Untergasser (ιχθυοπαθολόγος της SERA) σε προσωπική μου ερώτηση (στο τελευταίο σεμινάριο) για τα αιωρούμενα μου απάντησε... βάλε ένα φίλτρο γεμάτο με "μαλλί φίλτρου" ( ).
4. Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για την βοήθεια που μου έδωσες στον διαγωνισμό.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αιωρούμενα σωματίδια sailim Γλυκό νερό - Γενικά 4 10-02-10 22:46
Αιωρούμενα σωματίδια kostas_dimi_xapsas Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-02-09 01:12
Αιωρούμενα σωματίδια thediscusman Γλυκό νερό - Γενικά 11 17-02-05 23:59
Άσπρα σωματίδια στο νερό. oscar Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 03-08-04 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09949 seconds with 14 queries