Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-13, 15:11
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Smile Απιονισμένο νερό στο ενυδρείο

Καλησπέρα. είμαι κάτοχος ενυδρείου 105 καθαρών λίτρων. Το έχω ενάμιση μήνα τώρα και έχει στρώσει εδώ και μια εβδομάδα. Θέλω να το κάνω κοινωνικό. Οι χθεσινές μετρήσεις μου είναι :

ΝΟ2: 0 (υγρό τεστ)
ΝΟ3: 5 (υγρό τεστ)
ΝΗ3 - ΝΗ4: 0 (υγρό τεστ)
ph: 7,2 (μετρημένο με στικάκι)
KH: 10 (μετρημένο με στικάκι)
GH: >21 (μετρημένο με στικάκι)

Επειδή τα ψαράκια που με ενδιαφέρουν (Gourami, Αρλεκίνοι και γενικά οτι ψάρι που άρεσε μέχρι στιγμής) θέλουν όξινο νερό, σκέφτηκα να χρησιμοποιώ στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, σε κάποιο ποσοστό, απιονισμένο που παίρνω από γνωστή αλυσίδα σούπερ Μάρκετ, ώστε να μειώσω τη σκληρότητα σταδιακά μέχρι να τη φτάσω εκεί που πρέπει.
Ξέρω οτι θα με παραπέμπψετε όλοι σας στη λύση της τύρφης και της α/ο αλλά σας λέω από τώρα οτι για τους δικούς μου λόγους δεν πρόκειται να το κάνω.
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι: Το απιονισμένο που ξεκίνησα ήδη να χρησιμοποιώ, θα κάνει κακό στα ψάρια μου άμεσα ή μακροπρόθεσμα ή είναι ασφαλές;
Επειδή έχω κουραστεί να ακούω για τύρφη και α/ο, θα παρακαλέσω οι τυχόν απαντήσεις σας να περιοριστούν μόνο σ' αυτό το ερώτημα.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-13, 15:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
ι.
Ξέρω οτι θα με παραπέμπψετε όλοι σας στη λύση της τύρφης και της α/ο αλλά σας λέω από τώρα οτι για τους δικούς μου λόγους δεν πρόκειται να το κάνω.

Ενταξει, γνωριζω πως πολλοι ανθρωποι εχουν προβλημα εκφρασης με το γραπτο λογο (κι εγω πολλες φορες ακουγομαι πολυ αποτομος), αλλα οπως και να χει σαν πολυ εγωιστικο δεν ειναι να ζητας απαντησεις οταν γραφεις μια φραση οπως την παραπανω? Αυτο πιο πολυ για -αστοχη- "απειλη" δειχνει παρα για προθεση διαλογου...
Τι θα πει οτι "λες απο τωρα πως για τους δικους σου λογους δεν προκειται να το κανεις"?


Τεσπα, ισως ηθελες να εκφραστεις διαφορετικα και να το πηρα εγω στραβα...
Οπως και να χει οι μονοι αποδεκτοι τροποι ειναι η αντιιστροφη οσμωση και η τυρφη. Το αποσταγμενο των σουπερ μαρκετ κρυβει θανατηφορους κινδυνους και ειναι ΜΗ ΠΟΣΙΜΟ
Αν οπως λες ηδη ξεκινησες να το χρησιμοποιεις κανε μια καλη απολυμανση και ξεκινα απο την αρχη γιατι ηδη εβαλες στο ενυδρειο σου παθογονα που δεν εχει το νερο της βρυσης λογο χλωριωσης
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-13, 15:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το απιονισμενο εχει το κακο οτι δεν προοριζεται για ανθρωπινη χρηση, οποτε για τη διαδικασια παραγωγης δεν ειναι κανενας σιγουρος. Προφανως δεν περναει απο αυστηρο ελεγχο. Απο την αλλη, αν η παρτιδα που θα βαλεις, εχει μεινει για ωρες στο ηλιο, ξερεις τι θα γινει στα ψαρια σου? Εγω δεν θα το εβαζα, παντως. Οσμωση και παλι οσμωση. Θα τα βγαλει τα λεφτα της και θα εισαι 100% σιγουρος για το νερο που βαζεις στο ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-13, 15:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Και ναχεις κουραστει, μαλλον δεν πιανεις το νοημα. Εκτος του οτι την ερωτηση την κανεις κατοπιν εορτης, και εχεις στρωσει το ενυδρειο σε σκληρο νερο και σιγα σιγα θα το μαλακωσεις οποτε να κοιτας τη βιολογια, ειναι καλοκαιρι, το απιονισμενο των σουπερ μαρκετ δεν ειναι ουτως η αλλως ποσιμο σε καμια περιπτωση, ειναι αποθηκευμενο πολλες φορες μη αεροστεγως εξω στον ηλιο, και καποιες μαρκες (ενα μελος ειχε κανει τεστ) δεν ειναι εντελως απιονισμενο. Εχουν μετρησει σκληροτητες. Και εκτος οοοολων αυτων....ειναι πανακριβο. Της ΑΟ το νερο κοστιζει 2-3 λεπτα το λιτρο και το μπιτονι ποσο κανει? Οποτε κατα τη γνωμη μου, Α/Ο θελεις, η αλλαγη ψαροσυνθεσης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-13, 15:26
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εγω για 2 χρονια εβαζα απιονισμενο απο τα λιντλ..... και δεν ειχα κανενα προβλημα......!!! ειδικα τα καλοκαιρι συμπληρωνα την απωλεια απο εξατμιση!!! αλλα και στις αλλαγες εβαζα..... αναλογια ενα προσ 3.... αν θυμαμαι καλα.....!!! απο κει και περα το σωστο ειναι να παρεις μια α/ο να ξερεις τι βαζεις μεσα στο ενυδρειο σου..... αν τα βαλεις κατω σε ενα χρονο εχεις κανει αποσβεση χρηματων......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-13, 15:28
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενταξει, γνωριζω πως πολλοι ανθρωποι εχουν προβλημα εκφρασης με το γραπτο λογο (κι εγω πολλες φορες ακουγομαι πολυ αποτομος), αλλα οπως και να χει σαν πολυ εγωιστικο δεν ειναι να ζητας απαντησεις οταν γραφεις μια φραση οπως την παραπανω? Αυτο πιο πολυ για -αστοχη- "απειλη" δειχνει παρα για προθεση διαλογου...
Τι θα πει οτι "λες απο τωρα πως για τους δικους σου λογους δεν προκειται να το κανεις"?


Τεσπα, ισως ηθελες να εκφραστεις διαφορετικα και να το πηρα εγω στραβα...
Οπως και να χει οι μονοι αποδεκτοι τροποι ειναι η αντιιστροφη οσμωση και η τυρφη. Το αποσταγμενο των σουπερ μαρκετ κρυβει θανατηφορους κινδυνους και ειναι ΜΗ ΠΟΣΙΜΟ
Αν οπως λες ηδη ξεκινησες να το χρησιμοποιεις κανε μια καλη απολυμανση και ξεκινα απο την αρχη γιατι ηδη εβαλες στο ενυδρειο σου παθογονα που δεν εχει το νερο της βρυσης λογο χλωριωσης

Φίλε μου συγνώμη αν φάνηκα απότομος και μάλλον φταίω εγώ που σε οδήγησα σ' αυτό το συμπέρασμα. Απλά έχω κουραστεί τόσο καιρό που ρωτάω εδώ κι εκεί το ίδιο πράγμα και αντί κάποιος να μου απαντήσει με ενα ναι ή όχι ή με κάτι άλλο τέλος πάντων για να βγάλω ένα συμπέρασμα, όλοι μα όλοι προσπαθούν αν με πείσουν να χρησιμοποιήσω αυτά τα δύο (τυρφη ή α/ο). Πραγματικά τόσες μέρες δεν έχω πάρει απάντηση σε αυτό που ζητάω και έχω χάσει τη μπάλα. Και πάλι ζητώ συγνώμη αν φάνηκα εγωιστής ή απότομος αλλά μόνο εσείς εδώ μέσα δε φταίτε.
όλα καλά λοιπόν;....φίλοι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-13, 15:29
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Εχουν μετρησει σκληροτητες.

εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρος οτι στο απιονισμενο οι μετρησεις βγενουν οτι να ναι...... γιατι ειναι απιονισμενο !!!!!!!
καπου το ειχα διαβασει σε καποια συζητηση στο φορουμ μας
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-13, 15:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p
εγω για 2 χρονια εβαζα απιονισμενο απο τα λιντλ..... και δεν ειχα κανενα προβλημα......!!! ειδικα τα καλοκαιρι συμπληρωνα την απωλεια απο εξατμιση!!! αλλα και στις αλλαγες εβαζα..... αναλογια ενα προσ 3.... αν θυμαμαι καλα.....!!! απο κει και περα το σωστο ειναι να παρεις μια α/ο να ξερεις τι βαζεις μεσα στο ενυδρειο σου..... αν τα βαλεις κατω σε ενα χρονο εχεις κανει αποσβεση χρηματων......
Μια φορα ξερεις θα γινει η στραβη, οχι συνεχεια. Απο εμφιαλωμενο νερο, παντως, εχει ξεκληριστει ενυδρειο απο γνωστο μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn
Φίλε μου συγνώμη αν φάνηκα απότομος και μάλλον φταίω εγώ που σε οδήγησα σ' αυτό το συμπέρασμα. Απλά έχω κουραστεί τόσο καιρό που ρωτάω εδώ κι εκεί το ίδιο πράγμα και αντί κάποιος να μου απαντήσει με ενα ναι ή όχι ή με κάτι άλλο τέλος πάντων για να βγάλω ένα συμπέρασμα, όλοι μα όλοι προσπαθούν αν με πείσουν να χρησιμοποιήσω αυτά τα δύο (τυρφη ή α/ο). Πραγματικά τόσες μέρες δεν έχω πάρει απάντηση σε αυτό που ζητάω και έχω χάσει τη μπάλα. Και πάλι ζητώ συγνώμη αν φάνηκα εγωιστής ή απότομος αλλά μόνο εσείς εδώ μέσα δε φταίτε.
όλα καλά λοιπόν;....φίλοι;;;
Απλα η ερωτηση ειναι του τυπου: "Να βαλω θερμοστατη το χειμωνα στο ενυδρειο ή να το αφησω ετσι? Εχω το τζακι και καιει ολη την ημερα". Ο σωστος τροπος ειναι ενας (στο ερωτημα σου 2 μαλιστα), με τις εναλλακτικες να κρυβουν παντα κινδυνους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-05-13, 15:33
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Επιτέλους άρχισα να παίρνω απαντήσεις. Με την α/ο έχω πρόβλημα μάλλον οικολογικό. Δηλαδή αφού το έψαξα λιγάκι, είδα οτι δε μπορώ λόγω οικονομικών να πάρω μια μονάδα που να πηγαίνει σφαίρα ενώ με μια ποιο οικονομική, η απώλεια του "βρώμικου νερού" είναι πολύ μεγάλη και εδώ είναι που με χτυπάει στην οικολογική συνείδηση. Δε μου αρέσει αν πηγαίνει χαμένο το νερό. Κάποιος μου πρότεινε να το κρατάω και να το χρησιμοποιώ άλλού, σε κήπο,, γλάστρες κτλ. Ούτε το ένα έχω ούτε το άλλο. Να το βάζω σε βαρέλι και να το κάνω τι; ξέρω γω; θα γεμίζω βαρέλια και στο τέλος θα τα χύνω. Στο καζανάκι; πως θα το κάνω αυτό; Το θέμα δεν είναι να δώσω τα 60 ευρά αλλα οτι θα χάνονται τόσα λίτρα κάθε φορά και αυτό δεν το θέλω. Οχι οικονομικό πρόβλημα δηλαδή οσο οικολογικό.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-13, 15:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου συγνώμη αν φάνηκα απότομος και μάλλον φταίω εγώ που σε οδήγησα σ' αυτό το συμπέρασμα. Απλά έχω κουραστεί τόσο καιρό που ρωτάω εδώ κι εκεί το ίδιο πράγμα και αντί κάποιος να μου απαντήσει με ενα ναι ή όχι ή με κάτι άλλο τέλος πάντων για να βγάλω ένα συμπέρασμα, όλοι μα όλοι προσπαθούν αν με πείσουν να χρησιμοποιήσω αυτά τα δύο (τυρφη ή α/ο). Πραγματικά τόσες μέρες δεν έχω πάρει απάντηση σε αυτό που ζητάω και έχω χάσει τη μπάλα. Και πάλι ζητώ συγνώμη αν φάνηκα εγωιστής ή απότομος αλλά μόνο εσείς εδώ μέσα δε φταίτε.
όλα καλά λοιπόν;....φίλοι;;;


οκ, no problem, αλλα οσο και να κουραζεσαι η απαντηση θα ειναι η ιδια.
Αν το προβλημα ειναι πως βλεπεις την ΑΟ σαν μια ακριβη αγορα δες το θετικο της υποθεσης οτι θα εχεις πεντακαθαρο νερακι και για μαγειρεμα και ποσιμο (ειτε απο τα προφιλτρα για ποσιμο ειτε απ την οσμωση για μαγειρεμα, καφεδες, βραστηρα κτλ)
Οπως και να χει το απιονισμενο των σουπερ μαρκετ ειναι για σιδερα και μπαταριες και η παραγωγη του δε γινεται με γνωμονα ποσιμου η ενυδριακης χρησης γι αυτο και ειναι εντελως ακαταλληλο


Παράθεση:
εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρος οτι στο απιονισμενο οι μετρησεις βγενουν οτι να ναι...... γιατι ειναι απιονισμενο !!!!!!!
αυτο ισχυει για το ph οχ για τις σκληροτητες.
απιονισμενο ειναι με μεθοδο ριτηνων ανιοντων-κατιοντων (οι οποιες ειναι παν-βρωμικες απο τις πολλες χρησεις)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους άρχισα να παίρνω απαντήσεις. Με την α/ο έχω πρόβλημα μάλλον οικολογικό. Δηλαδή αφού το έψαξα λιγάκι, είδα οτι δε μπορώ λόγω οικονομικών να πάρω μια μονάδα που να πηγαίνει σφαίρα ενώ με μια ποιο οικονομική, η απώλεια του "βρώμικου νερού" είναι πολύ μεγάλη και εδώ είναι που με χτυπάει στην οικολογική συνείδηση. Δε μου αρέσει αν πηγαίνει χαμένο το νερό. Κάποιος μου πρότεινε να το κρατάω και να το χρησιμοποιώ άλλού, σε κήπο,, γλάστρες κτλ. Ούτε το ένα έχω ούτε το άλλο. Να το βάζω σε βαρέλι και να το κάνω τι; ξέρω γω; θα γεμίζω βαρέλια και στο τέλος θα τα χύνω. Στο καζανάκι; πως θα το κάνω αυτό; Το θέμα δεν είναι να δώσω τα 60 ευρά αλλα οτι θα χάνονται τόσα λίτρα κάθε φορά και αυτό δεν το θέλω. Οχι οικονομικό πρόβλημα δηλαδή οσο οικολογικό.


φιλε μου, ασχετα με τις ηλιθιοτητες που μας λενε ζουμε σε ενα πλανητη που κολυμπαει στο νερο.
Να πνιγουμε κινδυνευουμε ετσι και γινει κανα τσουναμι η αν λυωσουν τιποτα παγοι, οχι να πεθανουμε αο λειψυδρεια (μονο οι δημοσιογραφισκοι της κακιας ωρας τα λενε αυτα επειδη βολευει τα αφεντικα τους).
Πεταξε το απλα καπου, και θα βρει το δρομο του να ξαναγινει ατμος, μετα συννεφακι κτλ κτλ κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 12-05-13 στις 15:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-05-13, 15:41
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενταξει, γνωριζω πως πολλοι ανθρωποι εχουν προβλημα εκφρασης με το γραπτο λογο (κι εγω πολλες φορες ακουγομαι πολυ αποτομος), αλλα οπως και να χει σαν πολυ εγωιστικο δεν ειναι να ζητας απαντησεις οταν γραφεις μια φραση οπως την παραπανω? Αυτο πιο πολυ για -αστοχη- "απειλη" δειχνει παρα για προθεση διαλογου...
Τι θα πει οτι "λες απο τωρα πως για τους δικους σου λογους δεν προκειται να το κανεις"?


Τεσπα, ισως ηθελες να εκφραστεις διαφορετικα και να το πηρα εγω στραβα...
Οπως και να χει οι μονοι αποδεκτοι τροποι ειναι η αντιιστροφη οσμωση και η τυρφη. Το αποσταγμενο των σουπερ μαρκετ κρυβει θανατηφορους κινδυνους και ειναι ΜΗ ΠΟΣΙΜΟ
Αν οπως λες ηδη ξεκινησες να το χρησιμοποιεις κανε μια καλη απολυμανση και ξεκινα απο την αρχη γιατι ηδη εβαλες στο ενυδρειο σου παθογονα που δεν εχει το νερο της βρυσης λογο χλωριωσης
Πως γίνεται μια απολύμανση; Υπάρχουν σχετικά σκευάσματα;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-13, 15:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

υπαρχουν διαφορα χημικα αλλα η απλη χλωρινη (η πρασσινη, οχι με αρωματικα κτλ) κανει μια χαρα τη δουλεια της (δε χρειαζεται πολυ ισχυρη).
Ειναι κριμα που παει ετσι χαμενο το στρωσιμο βεβαια αλλα επειδη κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος για το τι παθογονα εισειγαγες -πιθανων- στο ενυδρειο σου με το απιονισμενο του εμποριου καλυτρα κανε μια καλη απολυμανση και μετα πολυ καλο ξεπλυμα με νερο και ισχυρη δοση αντιχλωριου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-05-13, 15:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

....μ' έστειλες!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-13, 15:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

γιατι καλε? περιμενες να σου πω καμια αλχημηστικη συνταγη?
μια χαρα ειναι η απλη χλωρινη αφου εξαφανιζει σχεδον τα περισσοτερα παθογονα του πλανητη (ολα μαλλον εκτος απο τους ιους που δεν εξαφανιζονται με τιποτα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-05-13, 15:59
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι καλε? περιμενες να σου πω καμια αλχημηστικη συνταγη?
μια χαρα ειναι η απλη χλωρινη αφου εξαφανιζει σχεδον τα περισσοτερα παθογονα του πλανητη (ολα μαλλον εκτος απο τους ιους που δεν εξαφανιζονται με τιποτα)

Οχι, απλά σκεπτόμενος οτι ουσιαστικά θα ξεκινήσω απ την αρχή το στρώσιμο...είναι να μη το πάθω το εγκεφαλικό;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-13, 16:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

νταξει μωρε... δεν ειναι μεγαλο προβλημα (δεστο σαν ασκηση υπομονης γιατι το χομπυ του ενυδρειου την απαιτει).
Μπορεις βεβαια και να το ρισκαρεις αλλα γιατι?
στην τελικη μπορεις να ξεκινησεις καλυτερα στρωνοντας με πιο οξινο νερο (μαλακωμα με οσμωση και οξυνση με τυρφη) ωστε να αναπτυχθουν τα σωστα βακτηρια και οχι να περιμενεις παλι... (δε χρειαζεται να κατεβεις κατω απο 6.7 αφου τα ψαρια που θα αγορασεις σε 7ph θα τα βρεις περιπου.μετα κατεβαζεις σιγα σιγα )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-13, 16:15
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θα σου φανεί αστειο αλλά την τύρφη δε θέλω να τη χρησιμοποιήσω λόγω του χρωματος που δίνει στο νερό. Αυτή η κιτρινίλα που είναι σα καποιος να κατούρησε στο ενυδρείο, δε μου αρέσει καθόλου. Σ' αυτό την έχω την παραξενιά μου αλλά έτσι είναι. Θέλω νερό κρύσταλλο αν και ξέρω οτι άλλοι πληρώνουν για να έχουν αυτό το χρώμα. Μάλλον λοιπόν πάω για άλλη ψαροσύνθεση....ζωοτόκα!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-13, 16:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου φανεί αστειο αλλά την τύρφη δε θέλω να τη χρησιμοποιήσω λόγω του χρωματος που δίνει στο νερό. Αυτή η κιτρινίλα που είναι σα καποιος να κατούρησε στο ενυδρείο, δε μου αρέσει καθόλου. Σ' αυτό την έχω την παραξενιά μου αλλά έτσι είναι. Θέλω νερό κρύσταλλο αν και ξέρω οτι άλλοι πληρώνουν για να έχουν αυτό το χρώμα. Μάλλον λοιπόν πάω για άλλη ψαροσύνθεση....ζωοτόκα!

αν θες γκουραμια και αρλεκινους ετσι κι αλλιως το σωστο ειναι το blackwater.
Μπορει εσυ να μην το θες αλλα τα ψαρια εχουν διαφορετικη αποψη.

Το ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-13, 16:21
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

105-110 καθαρά
Πόσο έντονο χρώμα παίρνει το νερό; γίνεται ρε παιδί μου χάλι μαύρο ή ντάξ, τρώγεται;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-05-13, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτησή μου λοιπόν είναι: Το απιονισμένο που ξεκίνησα ήδη να χρησιμοποιώ, θα κάνει κακό στα ψάρια μου άμεσα ή μακροπρόθεσμα ή είναι ασφαλές;
Επειδή έχω κουραστεί να ακούω για τύρφη και α/ο, θα παρακαλέσω οι τυχόν απαντήσεις σας να περιοριστούν μόνο σ' αυτό το ερώτημα.

Ευχαριστώ
Οχι, το απιονισμένο στα μπετονακια δεν ειναι ασφαλες.

Να'σαι καλα.
-------------------------
Απολυμανση ωστοσο μη κανεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-05-13 στις 16:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-13, 16:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
105-110 καθαρά
Πόσο έντονο χρώμα παίρνει το νερό; γίνεται ρε παιδί μου χάλι μαύρο ή ντάξ, τρώγεται;

χμμμ αναλογα ποσο θες...
δεν πας και για rio negro αλλα ουτε και για κρυσταλο. (προσωπικα το κρυσταλινο παντα το απεχθανομουν γιατι μου θυμιζει αποστειρωση)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απολυμανση ωστοσο μη κανεις.
κι αν εχει εισελθει καποιο επικινδυνο παθογονο στο ενυδρειο?
Αν μιλουσαμε για ενυδρειο που τρεχει δε θα προτεινα βεβαια απολυμανσεις κτλ, αλλα αφου ακομα στο στρωσιμο ειναι γιατι να μην προφυλαχτει?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 12-05-13 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-05-13, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κι αν εχει εισελθει καποιο επικινδυνο παθογονο στο ενυδρειο?
Αν μιλουσαμε για ενυδρειο που τρεχει δε θα προτεινα βεβαια απολυμανσεις κτλ, αλλα αφου ακομα στο στρωσιμο ειναι γιατι να μην προφυλαχτει?
Αν εχει εισελθει ... εισηλθε.
Μπορει να εισελθει με τον ιδιο ή μαλλον και με μεγαλυτερο αριθμο πιθανοτητων οποτεδηποτε, ακομα και με μια αλλαγη νερου, ή με εισαγωγη νεου ψαριου, ή ή ή.
Τι? θα κανουμε απολυμανη καθε τρεις και λιγο χωρις εμφανεις ενδειξεις? Αυτο μου θυμιζει κατι σαν τη "προληπτικη θεραπεια" που ακουμε κατα καιρους και ωρυόμαστε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-13, 20:31
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι οτι θα το ρισκάρω και δε θα κάνω απολύμανση. Δε μπορώ να ξαναμπώ στην ίδια διαδικασία για το νέο στρώσιμο. Απλά δε θα ξαναβάλω απιονισμένο νερό και θα πάω σε αλλαγή ψαροσύνθεσης. Μια φορά έβαλα άλλωστε, να είμαι τόσο γκαντέμης πιά και να μόλυνα το νερό με τη μία;
-------------------------
Μετά από ώριμη σκέψη και αφού μπήκα μονόδρομο, αποφάσισα να πάρω μια μονάδα α/ο, την Aquariopure Compact R.O. system με μεμβράνη 150GPD που κοστίζει 77¤. Αν μπορείτε δείτε τη στο διαδίκτυο (επειδή γράφω από κινητό δε μπορώ να σας στείλω link) και πείτε μου πόσο νερό θα χάνω για να πάρω αυτό που θέλω σε κάθε αλλαγή. Η αλλαγή θα γίνεται 30 λίτρα κάθε φορά. Τώρα το τι ποσοστό απο αυτά θα είναι όσμωσης και πόσο βρύσης σίγουρα δε μπορείτε να μου το πείτε αλλά ας πιάσουμε ένα μέσο όρο. Το ph της βρύσης μου με στικάκια είναι στο 7,6 περίπου. Θέλω να δώ πόσο "μέσα" θα βάζω τον πλανήτη κάθε βδομάδα. Μη με παρεξηγείτε που είμαι τόσο οικολόγος και με θεωρείτε υπερβολικό, απλά σεβαστείτε τις αντιλήψεις μου...είμαι λίγο γκρινιάρης σε θέματα οικολογίας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 12-05-13 στις 20:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-13, 20:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Και το ποσο πεταει αλλα και το ποσο θα χρειαστεις για να αναμειξεις εξαρταται απο την gh σου και οχι απο το ph.
Αυτο που βγαινει απο την ΑΟ θα ειναι νερακι με μηδαμηνο ΤDS και μηδενικη GH.
Μετα απο αυτο την αναμειξη δε θα την κανεις με βαση το ph (το οποιο αν και θα παρασυρθει απο την πτωση της gh, πιθανο να χρειαστει επιπλεον ρυθμιση με λιγακι τυρφη στο φιλτρο, ειτε με ξερα φυλλα, ειτε με συνδυασμο οπως κανουμε συνηθως) αλλα με βαση τις σκληροτητες που θα κρατησεις (για αρχη οταν αγοραζεις τα ψαρια θα κρατησεις καπως υψηλοτερα και μετα σιγα σιγα χαμηλωνεις ωστε να προσαρμοστουν σωστα).

Οσο για το οικολογικο του θεματος, θεωρω τον εαυτο μου Ινδιανο, αλλα οχι προβατο ωστε να παρασυρθω απο τις προπαγανδες των δημοσιογραφων και των πολιτικαντηδων.
Το νερο, οπου κι αν βρισκεται και σε οποιαδηποτε μορφη καποια στιγμη κανει τον κυκλο του στη φυση.
Και να θελουμε να το καταστρεψουμε ειναι πρακτικα αδυνατο, τουλαχιστο με τα μεσα που διαθετει ενας απλος πολιτης, οποτε μην σε ανησυχει.
Πολυ πιο ανησυχητικο ειναι οι πραγματικες φυσικες καταστροφες που προκαλουμε στο περιβαλλον, καθως και οι εκτροπες που κανουμε προκειμενου να το εχουμε εκει που θελουμε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-13, 20:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω εχω την ιδια με πιο μικρη μεμβρανη. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αν προχωρησεις στην αγορα, θα χρειαστεις και μερικα πραγματακια ακομα, οπως flush kit, βανακι συνδεση με τη βρυση σου κλπ. Δες ενα ωραιο θεμα που θα βρεις τα παντα. Επισης, ειναι πολυ εξυπηρετικοι στο καταστημα και θα σου λυσουν καθε απορια.

Γενικως, η μεση αναλογια μεσα στο ετος ειναι 1/3 καθαρο/"βρωμικο" νερο και αλλαζει αναλογα με την εποχη. Το χειμωνα μπορει να φτασει και 1/4 ή 1/5 στα πολλα τα κρυα. Το καλοκαιρι εως και 1/2.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-05-13, 21:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

επισεις για να λες 77 ευρω ενωεις πως δεν πηρες το flush kit...
κατα τη γνωμη μου καλυτερα να το παρεις κι ας πας σε μικροτερη μεμβρανη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-05-13, 21:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη με παρεξηγείτε που είμαι τόσο οικολόγος και με θεωρείτε υπερβολικό, απλά σεβαστείτε τις αντιλήψεις μου...είμαι λίγο γκρινιάρης σε θέματα οικολογίας!
Aν σκεφτεσαι οικολογικα παρε μια οικολογικη ΑΟ που πεταει λιγοτερο νερο. (1 προς 1.5 λιτρο - αντι 1 προς 3 συνηθως)
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29861
ή φτιαξε μια κατασκευη να στελνει το "βρωμικο" νερο στο καζανακι της τουαλλετας.
Αν εχεις καθαρο ποσιμο νερο στη βρυση (χωρις αμμωνιες νιτρικα κλπ) αλλα ειναι απλα σκληρο και δεν κανει για τα ενυδρεια μαλακου νερου, στησε κι ενα αφρικανικο και βαζε το "βρωμικο" της ΑΟ σε αυτο το ενυδρειο.
Απλα πρεπει να ειναι τριπλασιο ενυδρειο σε μεγεθος (αν παρεις απλη ΑΟ) απο το ενυδρειο μαλακου νερου, για να η πετας καθολου νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-05-13, 21:36
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
επισεις για να λες 77 ευρω ενωεις πως δεν πηρες το flush kit...
κατα τη γνωμη μου καλυτερα να το παρεις κι ας πας σε μικροτερη μεμβρανη
Το flush kit τι περισσότερο προσφέρει; Γιατί το προτείνεις;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν σκεφτεσαι οικολογικα παρε μια οικολογικη ΑΟ που πεταει λιγοτερο νερο. (1 προς 1.5 λιτρο - αντι 1 προς 3 συνηθως)
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29861
ή φτιαξε μια κατασκευη να στελνει το "βρωμικο" νερο στο καζανακι της τουαλλετας.
Αν εχεις καθαρο ποσιμο νερο στη βρυση (χωρις αμμωνιες νιτρικα κλπ) αλλα ειναι απλα σκληρο και δεν κανει για τα ενυδρεια μαλακου νερου, στησε κι ενα αφρικανικο και βαζε το "βρωμικο" της ΑΟ σε αυτο το ενυδρειο.
Απλα πρεπει να ειναι τριπλασιο ενυδρειο σε μεγεθος (αν παρεις απλη ΑΟ) απο το ενυδρειο μαλακου νερου, για να η πετας καθολου νερου.
Καλή η ιδέα σου και σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά κοιτώντας την τιμή, με πόνεσαν τα μάτια...χαχαχα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 12-05-13 στις 21:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-05-13, 21:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το flush kit ουσιαστικα καθαριζει τη μεμβρανη, αφηνοντας το νερο να τρεχει με πιεση. Πριν και μετα τη χρηση, καλο ειναι να γινεται. Το χρειαζεσαι για την καλη λειτουργια της συσκευης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-05-13, 21:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Συγνωμη λιγο ασχετο αλλα επειδη το βλεπω συχνα ...
Δεν ειναι οικολογικο να ριχνουμε νερο στις αποχετευσεις? Ο φυσικος κυκλος του νερου ειναι να φτανει στη θαλασσα και απο εκει να εξατμιζεται ξανα και μετα ξανα το ιδιο!!
Απο την οσμωση βγαινει καθαρο νερο ... Αν εχουμε οικολογικες ανησυχίες θα πρεπει να σκεφτουμε τα νερα που πανε στην αποχετευση που περιεχουν λαδια, απορρυπαντικά, σαμπουαν, αφρολουτρα, χλωρινες, καθαριστικα, απονερα απο το πλυντηριο ρουχων κοκ .... Αυτο ναι να το θεωρησω οικολογικη συνείδηση ... Ο καθαρισμος δηλαδη του νερου ΠΡΙΝ το ριξουμε στην αποχετευση!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απιονισμένο Νερό OlgaM Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 28-01-11 22:47
Απιονισμένο νερό ???? namesis Αρχάριοι γλυκού νερού 21 02-08-09 11:43
Aπιονισμένο νερό?? Minakki Γλυκό νερό - Γενικά 19 26-07-09 18:36
Νερό ΑΟ = Απιονισμένο ;;; gplatakis Γλυκό νερό - Γενικά 8 10-07-09 03:14
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10789 seconds with 13 queries