Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-13, 11:16
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Unhappy Θολο Νερο!Βοηθεια!!!

Γεια σας παιδια!Σας παρακολουθω εδω και καιρο αλλα τωρα επεσα στην αναγκη και θελω επειγοντως τη βοηθεια σας!Εστησα μετα απο χρονια ξανα το ενυδρειο μου και απο την αρχη ειναι θολο.Επειδη εβαλα πολυ ψιλη αμμο σκεφτηκα οτι αυτο εφταιγε και το ξαναεστεισα μετα απο 2 μερες αφου καθαρισα πολυ καλα την αμμο (13 φορες συνολικα).Ποτε ομως δεν εγινε διαφανο το νερο αν και βελτιωθηκε. 2 μηνες τωρα ποτε ειναι καλυτερα ποτε χειροτερα.Εβαλα και ψαρια και μια χαρα περνανε!Επισης απο προχθες μου εδωσαν να βαλω στο φιλτρο κατι σα πετρουλες (ΒΙΟΒΟΧ) για να βοηθησω τα βακτηριδια.Δε ξερω τι αλλο φταιει!Κανω αλλαγες καθε 15 μερες κτλ αλλα δε φευγει!Παρακαλω οτι και να μου γραψετε να ειναι σα να μιλατε σε πρωταρη για να επικοινωνουμε καλυτερα!Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-13, 11:48
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Κατρχην καλως ηρθες συμπολιτησα ,,,επρεπε να διαβασεις πρωτα τα υπομηνματα με τους αρχαριους και μετα να φτιαξεις το ενυδρειο σου.
Αν εβαλες νερο καινουργιο χωρις να το μπολιασεις η να βαλεις βακτηριδια ,,τοτε το ενυδρειο σου πρεπει να κανει το κυκλο του αζωτου.
Τιποτα δεν εκανες σωστα,,,εχεις φουλ Αμμωνια μεσα στο ενυδρειο σου.
Σου δωσανε siporax θελεις να μας πεις ,,,

Διαβεσε εδω πρωτα και θα σου ληθουν ολες η απορίες σου http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-13, 11:57
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Εβαλα βακτιριδια!Μια φορα μου ειπαν για οσο αναλογει στο ενυδρειο μου.Το αφησα ενα μηνα μονο του και μετα εβαλα ψαρια.Κια μαλιστα μου ειπαν να ξαναβαλω για 3 μερες τωρα που εβαλα και αυτες τις πετρουλες (σορρυ για τους ορους δε ξερω ακριβως πως λεγονται) και να περιμενω 4 5 μερες.Ακομα πιστευεις οτι ειναι φουλ στο αζωτο?Μπορω να κανω κατι η να περιμενω?Πες μου οτι μπορω να το σωσω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-13, 12:02
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καταρχην δεν ξερω τη ενυδρειο ειναι ,,φυτεμενο ,,malawi Κλπ.
Ποσα λιτρα ειναι ,,αν εχεις μεσα φυτα,,την υποστρωμα εχεις ,,ξερω σε εβαλα πολλα ,,αλλ στο προφιλ σου λες οτι εχεις εμπειρια 5 χρονια ,,αρα τα ξερεις αυτα τα βασικα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-13, 12:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν παρειχες ρυπους στον ενα μηνα που αφησες το ενυδρειο να τρεχει, δεν μπορει να αναπτυχθηκε βιολογια σοβαρη, αφου με τους ρυπους ΄τρεφεται΄.
Χωρις μετρησεις δεν μπορει κανεις να πει τι γινεται στο νερο σου.
Το θολωμα μπορει να ειναι απο την αμμο (που δεν νομιζω μετα απο τοσο καιρο), αλλα μπορει να ειναι και bacteria bloom.
Πλενεις τα υλικα με νερο βρυσης?
Δωσε πληροφοριες για το ενυδρειο, διαστασεις, ψαρια, φιτρο, υλικα και ποσοτητα υλικων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-13, 12:38
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Λοιπον..Το ενυδρειο ειναι 50 lt ΔΕΝ εχω ζωντανα φυτα και εχω μεχρι τωρα 10 ψαρια.1 χρυσοψαρο που ειχα απο την δεκατη μερα και μετα, 2 dollar, 2 αγγελοψαρα (αυτα μεχρι προχθες) και μετα εβαλα 2 νεον,1 για να καθαρισει τον βυθο και ενα rainbow shark.Αλλα αυτα μπηκαν προχθες που πηγα σε petshop και μου ειπα να βαλω αυτα τα βακτιριδια στο φιλτρο και να ριχνω υγρο βακτηριδια για 3 μερες.Ειπε οτι 4 5 μερες θελει για να δω βελτιωση.Νομιζω οτι δεν ειναι δυσκολο να βρουμε τι φταει μια που δεν εχω ζωντανα φυτα!Τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-13, 12:44
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Natasa,έχεις πάρα πολλά ψάρια για το ενυδρείο σου και γιαυτό και η θολούρα πρέπει να έχεις πάρα πολύ αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-13, 12:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καθολου δυσκολο.
Εχεις βαλει ψαρια για 600 λιτρα σε 50λιτρο
Τα χαιρετισματα μου σε αυτον που στα προτεινε
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-13, 12:48
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ειλικρινα πιστευεις οτι αυτα τα ψαρια που εβαλες μπορουν να ζησουν εκει μεσα???.............................
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-13, 12:49
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

δυστυχώς έχεις παρα πολλά ψάρια και ασύμβατα μεταξύ τους.
το καλύτερο για μένα είναι να τα επιστρέψεις όλα, να ξεκινήσεις διάβασμα στην κατηγορία των αρχαρίων και να ανοίξεις νέο θέμα για να σε συμβουλέψουμε για την επιλογή των ψαριών και των φυτών
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-13, 12:49
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Πηγα στο πιο γνωστο petshοp της Θεσ/νικης!Κια ο κολλητος μου που ειχε τα ιδια ψαρια μου παντα πεντακαθαρο ηταν το ενυδρειο του κι ας ηταν 65 λιτρα.Ακομα και πριν 2 μερες που ειχα 5 ψαρια παλι ετσι ηταν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-04-13, 12:51
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

εσυ δηλαδη εκει κολλησες.. σε πειραζει που ειναι θολο το νερο... διαβαζεις τι σου λενε πιο πανω??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-13, 12:54
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Φυσικα και διαβαζω!Προσπαθω να καταλαβω απλα!Και εφοσον με ρωτας δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορουν να επιβιωσουν..3 ενυδρεια που ξερω επιβιωνουν μια χαρα (η τουλαχιστον δεν φαινεται να υπαρχει κανενα προβλημα).Ζωντανα φυτα δε θελω να βαλω οποτε το μονο που με ενδιαφερει ειναι να δω τι φταει και τι θα κανω με τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-13, 12:55
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

για πες το μας πιο ειναι το πιο γνωστο pet shop της συμπρωτευουσας να το μαθουμε κι εμεις κοπελια που δεν ειμαστε απο κει .....αμα ειναι να παρουμε κι εμεις οι ασχετοι συμβουλες περι ιχθυοσυνθεσης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-13, 12:57
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Απο ολα οσα ρωταω τοση ωρα το petshop ειναι το θεμα μας?Χαρηκα πολυ που προσφερθηκατε ολοι να μου απαντησετε αλλα δε νομιζω οτι μπορει να οδηγησει πουθενα ολο αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-13, 12:57
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

To petshop καλά έκανε και στα πούλησε γιατί αυτή είναι η δουλειά του,
Είναι ένα λάθος που κάναμε όλοι μας όταν ξεκινήσαμε, η γνώμη μου είναι να διαλέξεις πιο ψάρι σου αρέσει και τα άλλα να τα πάς πίσω, διαφορετικά θα αρχίσεις να χάνεις ένα ένα σίγουρα, και να βάλεις σκοπό να πας σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο όπου πλέον θα έχεις πιο πολλες επιλογές.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-13, 13:00
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Δηλαδη θα πρεπει να εχω 2 ψαρια για 50 λιτρα?Δεν υπαρχουν συγκεκριμενα ψαρια που πανε σε μικρα ενυδρεια?Αν ειναι ετσι γιατι να μην εχουμε απλα γυαλες και μεγαλα ενυδρεια?Κατι πρεπει να μπαινει και στα ενδιαμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-04-13, 13:02
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και διαβαζω!Προσπαθω να καταλαβω απλα!Και εφοσον με ρωτας δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορουν να επιβιωσουν..3 ενυδρεια που ξερω επιβιωνουν μια χαρα (η τουλαχιστον δεν φαινεται να υπαρχει κανενα προβλημα).Ζωντανα φυτα δε θελω να βαλω οποτε το μονο που με ενδιαφερει ειναι να δω τι φταει και τι θα κανω με τα ψαρια.
αν σε ενδιαφέρει η επιβίωση οκ ... οι υπόλοιποι μιλάμε για σωστή διατήρηση με στόχο τη μακροζωία και ευημερία τους.
εχεις πλαστικά φυτά;

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-13, 13:03
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και διαβαζω!Προσπαθω να καταλαβω απλα!Και εφοσον με ρωτας δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορουν να επιβιωσουν..3 ενυδρεια που ξερω επιβιωνουν μια χαρα (η τουλαχιστον δεν φαινεται να υπαρχει κανενα προβλημα).Ζωντανα φυτα δε θελω να βαλω οποτε το μονο που με ενδιαφερει ειναι να δω τι φταει και τι θα κανω με τα ψαρια.
ναι αυτο ειναι το θεμα μας γιατι εσυ οπως λες και στο μηνυμα σου εχεις αποφασισει οτι με τα ψαρια δεν τρεχει τιποτα αφου 3 ενυδρεια γνωστων σου ειναι μια χαρα
αρα ολα καλα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-13, 13:03
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Στα λιτρα που έχεις μπορεί να ζήσει άνετα το χρυσόψαρο, έχεις κάποιο φίλτρο να υποστηρίξει το ενυδρείο για φίλτρανση
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-04-13, 13:06
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ναι εχω πλαστικα φυτα.Προσπαθω και εγω να ακταλαβω τι πρεπει να κανω.Ο ενας λεει να τα παω ολα πισω,ο αλλος να κρατησω 2 και πολυ απλα ρωταω τι κανουν οσοι εχουν 50 λιτρα ενυδρειο!Και εγω τη μακροζωια τους θελω αλλα πρωτα πρεπει να εχω μια ξεκαθαρη απαντηση γιατι ως αδαης ακουω απο τον καθενα μια αλλη γνωμη.
-------------------------
Οχι δεν ειπα οτι ολα ειναι καλα με τα ψαρια.Ρωταω πως γινεται 1 στα 4 ιδια ενυδρεια να εχει το δικο μου προβλημα μονο. Αν ειναι να μου απαντας με πηχτες και υφος καλυτερα να μη βοηθησεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natasa378 : 03-04-13 στις 13:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-04-13, 13:08
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Υπάρχουν κάποια site όπως αυτό
http://www.seriouslyfish.com/species...rbertaxelrodi/
που μπορείς να διαβάσεις τι ανάγκες σε λίτρα θέλει κάθε ψάρι και πιο έιναι το τελικό του μέγεθος.
Θα σε βοηθήσει πολύ στις επιλογές σου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-04-13, 13:09
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-04-13, 13:11
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378 Εμφάνιση μηνυμάτων
.Το αφησα ενα μηνα μονο του και μετα εβαλα ψαρια.!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 χρυσοψαρο που ειχα απο την δεκατη μερα και μετα
Kαλησπερα και απο μενα.
Βασικα αυτα τα δυο που γραφεις δεν κολανε!
Ποτε εβαλες ψαρι στο ενυδρειο σου;;
Προτασεις για ψαρια στα 60 λιτρα μπορεις να δεις και εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-04-13, 13:12
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Εχεις δικιο.Το αφησα για 10 μερες μονο του και αλλες 20 με το χρυσοψαρο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-04-13, 13:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ας ηρεμησουμε.

Οπως σου ειπα, αν δεν εχεις μετρησεις δεν μπορεις να ξερεις τι γινεται. Καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και ο παραμικρος παραγοντας παιζει ρολι. Εξαλλου δεν μπορεις να παραδειγματιστεις απο αλλα ενυδρεια αν δεν εχει περασει καιρος για να φανουν τα αποτελεσματα, οπως πρεπει καποιος να μπορει και να τα διακρινει τα αποτελεσματα αν ειναι θετικο ή οχι.
Ψαρια πχ που ζουν 30 χρονια και γινονται 30 εκ δεν μπορουν να αποδειξουν κατι μεσα σε μερικους μηνες και χωρις να παιρνουν το μεγεθος που πρεπει να παρουν.
Πολλοι διατηρουν ενα χρυσοψαρο σε γυαλα για ενα χρονο και νομιζουν οτι εκαναν οτι καλυτερο μπορουσαν.
Ομως τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν μεχρι 20-40 χρονια. (43 ειναι το ρεκορ στα γκινες)
Ειναι σαν να εζησε ενας ανθρωπος μεχρι δυο χρονων.

Το θολωμα του νερου εξαρχης μπορει να οφειλεται σε αστρωτο ενυδρειο.
Διαβαζεις τις προτασεις και επιλεγεις αναλογα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-04-13, 13:28
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου Natasa378, καλώς ήρθες!
δυστυχώς τα πράγματα είναι όπως σου είπαν οι προηγούμενοι φίλοι. από κάθε άποψη, θερμοκρασία, παράμετροι νερού, όγκος ενυδρείου, τα ψάρια δεν γίνεται να μείνουν ως έχουν.
αυτός είναι ο λόγος που αναφέρονται στο κατάστημα. γιατί εξ αιτίας αυτής της τακτικής τους, έχουμε περάσει όλοι απ αυτό το βάσανο.
θα μπορούσες αντί να δίνεις χρήματα για καταδικασμένα ψαράκια να αγοράσεις λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο.
υπάρχει ένα υπόμνημα στο φόρουμ για ενυδεία γύρω στα 60λ που μπορείς να δεις τι λύσεις έχεις για το ενυδρείο σου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
διάβασέ το, κάνε μια επιλογή και δώσε πίσω τα ψαράκια πριν αρρωστήσουν γιατί αυτό είναι βέβαιο οτι θα γίνει.
όλοι καταλαβαίνουμε το άγχος σου αλλά κι εσύ κατάλαβε τα ψάρια που ασφυκτιούν από την αμμωνία τους.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-04-13, 13:31
Το avatar του χρήστη Natasa378
Natasa378 Ο χρήστης Natasa378 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-04-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Μολις μιλησα με το petshop και δε τα δεχεται πισω.Οποτε θα τα χαρισω μαλλον σε φιλους και δε θα ξανασχοληθω.Ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα ειλικρινα αρνουμε να πιστεψω οτι 3 και 7 (το πολυ) εκατοστα ψαρακια δε χωρανε και δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν τα μικρα ενυδρεια.Ολα τα ψαρια μου τα πηρα μικρα και ακομα και οταν ειχα μολις 5 το νερο ηταν το ιδιο θολο.Ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα νομιζω οτι θα το ξεστησω και θα το παρατησω για παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-04-13, 13:39
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natasa378 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις μιλησα με το petshop και δε τα δεχεται πισω.Οποτε θα τα χαρισω μαλλον σε φιλους και δε θα ξανασχοληθω.Ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα ειλικρινα αρνουμε να πιστεψω οτι 3 και 7 (το πολυ) εκατοστα ψαρακια δε χωρανε και δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν τα μικρα ενυδρεια.Ολα τα ψαρια μου τα πηρα μικρα και ακομα και οταν ειχα μολις 5 το νερο ηταν το ιδιο θολο.Ευχαριστω για τη βοηθεια αλλα νομιζω οτι θα το ξεστησω και θα το παρατησω για παντα.
To καλυτερο που εχεις να κανεις!!
Ειναι κριμα να τα ταλαιπωρεις ετσι τα ζωντανα χωρις να εχεις καν τη διαθεση να μαθεις καποια πραγματα γιαυτα!!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-04-13, 13:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τωρα τα εχεις παρει και δεν σκεφτεσαι ψυχραιμα.
Οι ανθρωποι που εχουν γραψει πιο πανω στα λινκ μερικες προτασεις για ψαρια σε 60 λιτρα, εχουν καποια εμπειρια παραπανω.
Στο λινκ του seriouslyfish θα βρεις τα προφιλ των ψαριων που εχεις και θα διαβασεις τις αναγκες τους.
Ολοι κανουν λαθος?
Κερδιζουν κατι με αυτα που προτεινουν?
Το μονο που κερδιζουν ειναι ευζωια για τα ψαρια μας, και ευτυχης ενασχοληση με το χομπι για εμας.

Βεβαια μπορεις να δοκιμασεις να κρατησεις τα ψαρια σου στο 50λιτρο και να δεις μονη σου τι θα γινει.

Για το θεμα του θολοματος που ανησυχεις, κανε τεστ στο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολο νερο rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 02-08-10 14:24
θολο νερο τονυ Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-02-08 20:38
θολο νερο fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 19 30-01-08 13:59
ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ? ΑΡΤΕΜΗΣ Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 21 14-02-05 10:53
θολο νερο βοηθεια!!!! dioninje Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-03-04 13:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08608 seconds with 13 queries