Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-01-14, 18:00
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με αυτά που είπε ο φίλος Σπύρος στην αρχή , θες 160 γραμ. τύρφη ή 400 ml.
Δεν είναι άσχημη ιδέα να το βάλεις από τώρα, θα σου ανεβάσει και λίγη αμμωνιά και θα βοηθήσει στο στρώσιμο


εγω θα βαλω μετα απο 3-4 μερες ψαριαα στο ενυδρειο. παιζει να εχω θεμα με την αμονια που θα βγαλει η τυρφη?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-01-14, 18:02
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μετρα για νασαι σιγουρος αλλα αν εχεις στρωμενο φιλτρο οχι ουτε καν. Βαλε τη μιση, το πρωτο καλτσακι δηλαδη. Και σε 2 βδομαδες βαζεις και το 2ο.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-01-14, 18:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα βαλω μετα απο 3-4 μερες ψαριαα στο ενυδρειο. παιζει να εχω θεμα με την αμονια που θα βγαλει η τυρφη?
αφού είπες πως θα βάλεις μπόλι, ίσα ίσα, θα βγάζει αμμωνία και θα συντηρεί τη βιολογία
-------------------------
Είναι και ένας τρόπος να δοκιμάσεις το φίλτρο σου αναίμακτα, μετράς, και αν δεις πως έχεις αμμωνία σημαίνει πως το φίλτρο δεν έχει στρώσει ακόμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 27-01-14 στις 18:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-01-14, 23:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, αλλα υπαρχουν δυο θεματακια.
1. Τα ψαρια που θα παρει θα ειναι σε μαλακο νερο και στο πετσοπ? Μαλλον οχι και θα δυσκολεψει η προσαρμογη.
2. Το στρωσιμο γινεται γρηγοροτερα σε σκληρο και ελαφρα αλκαλικο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-03-14, 11:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επειδή ξεκίνησα και εγώ προετοιμασία με βαρέλι, έφτιαξα ένα φίλτρο με πλεξιγκλάς (με τι άλλο θα το έφτιαχνα) με μία αντλία 400 l/h και έβαλα τύρφη , άνθρακα και ζεόλιθο.
Μετά την αλλαγή νερού που φυλάμε αυτά τα υλικά ;
Τα αφήνουμε έτσι βρεγμένα στο βαρέλι ;
Τα κρεμάμε να στεγνώσουν μέχρι την επόμενη χρήση ;
Τα αφήνουμε με λίγο νερό μέσα στο βαρέλι ;
Αν τα αφήσουμε στο βαρέλι με λίγο νερό έχουμε την αντλία να γυρίζει αυτό το λίγο νερό ;
Το ρωτάω γιατί φοβάμαι πως από τη μια χρήση στην άλλη μήπως αναπτυχθούν παθογόνοι οργανισμοί στα υλικά ή στο τυχόν νερό που περισσέψει .
Επίσης ποια η γνώμη σας για τα υλικά που χρησιμοποιώ ;
Να σας πω ότι με τον τρόπο αυτό μετά από 24 ώρες ωρίμανσης του νερού , το PHέπεσε στο 7,1 από το 7,8 του δικτύου, η GH έπεσε στο 8 από το 9 και η ΚΗ στο 5 από 6. Μάλλον στο Κερατσίνι έχουμε χαμηλό GH και ΚΗ και μου έκανε εντύπωση αυτό, ενώ παλιότερα είχα μετρήσει 12 GH και 8-9 ΚΗ. Επίσης μετά από μία ώρα ωρίμανσης δεν υπήρχε ίχνος χλωρίου, δεν χρησιμοποίησα αντιχλώριο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-04-14, 23:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σημερα εβαλα 95gr φρεσκια τυρφη Sera μεσα σε ενα φιλτρο να δουλευει σε ενα 10λιτρο δοχειο. Μετα απο 3 ωρες μετρησα αμμωνια και ειχε 0.5mg/l. Τωρα, μετα απο 12 ωρες παλι τοσο ειναι. Οτι ειναι να βγαλει απο αμμωνια το εχει βγαλει ή θα πρεπει να το αφησω και αλλο?
-------------------------

Εdit:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μεινει 12-24 ωρες και γυριζει σε λιγο νερο που θα πεταχτει, μετα δεν ξαναβγαζει
Το αφηνω αλλες 12 τελικα και μετα στο βαρελι.
-------------------------

Εdit 2:
Κατι ακομα. Η τυρφη το πρωτο 24ωρο ειναι πιο δραστικη σε σχεση με τα επομενα? Δηλαδη (τυχαιο παραδειγμα), το πρωτο 24ωρο εμενα μπορει να εριξε το ph απο 7.5 στο 7 πχ. Εβγαλε και οση αμμωνια ηταν να βγαλει και παει παλι σε φρεσκο νερο να δουλεψει ''κανονικα'' τωρα για να προετοιμασει το νερο του ενυδρειου. Ας πουμε οτι μπαινει παλι σε 10 λιτρα νερο. Σε 24ωρες θα το εχει ριξει στο 7 ή θα θελει παραπανω χρονο και θα εχει χασει καπως την δραστικοτητα της?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 24-04-14 στις 23:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-04-14, 23:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βγαζει μονο 0.5 (ολικη αμμωνια ΝΗ3/4) μη το πετας. Βαζε το στο ενυδρειο.
Μη πηγαινει χαμενη η δραση της.
Με την πτωση πεχα που γινεται, το ποσοστο της ελευθερης (τοξικης) αμμωνιας (ΝΗ3), μεσα στην ολικη αμμωννια, ειναι "μηδενικο".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-04-14, 23:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μονο 0.5 μου εβγαλαν μεσα σε 12 ωρες 95gr τυρφης σε 10 λιτρα νερο.

Ακομα το ενυδρειο ειναι στο ph 7.5 ή λιγο κατω απο 7.5, οποτε γιαυτο λεω να το πεταω το νερο με την αμμωνια. Θυμαμαι και το calculator για το ποση τοξικη αμμωνια εχεις οταν το ph ειναι κατω του 7 κλπ, αλλα οταν αυτο το νερο θα μπει στο ενυδρειο που θα εχω 7.5 και θα αλλαξω περιπου το 1/4 ή το 1/3 του νερου του, δεν μπορει να υπαρξει προβλημα?

Αρα χανει η τυρφη καπως την δραση της μετα απο το 1ο 24ωρο θα μπορουσαμε να πουμε, σωστα? Δηλαδη αυτο το αποτομο κατεβασμα που μαλλον εχει την πρωτη μερα, μετα θελει παραπανω χρονο για να το κανει.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-04-14, 00:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ μια αλλαγη 1/4, δεν μπορει να κατεβασει το πεχα σημαντικα (και ευτυχως δλδ, γιατι θα εχουμε pH crash) ετσι ωστε να αποτοξικοποιηθει σημαντικα και η αμμωνια, αλλα υπολογισε και οτι η 0.5 αμμωνια, διαιρειται κι αυτη δια 4 στο ενυδρειο

Βαλτο.

Η τυρφη, συνηθως μετα τις 3 μερες, εχει βγαλει ολη της την "ουσια". (παιζει ρολο φυσικα και η δυναμη της αντλιας που γυριζει το νερο και ποσο καλα εχει τοποθετηθει στο φιλτρο κλπ)
Μετα τις 7-10 μερες συνηθως αρχιζει και πεφτει η δραστικοτητα της,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-04-14, 00:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, σωστα. Οποτε κοιταω και αυριο και αν ειναι παλι στο 0.5, βαζω στο 20λιτρο βαρελι που προετοιμαζω το νερο της αλλαγης 10 λιτρα φρεσκο νερο και τα αλλα 10 λιτρα αυτα του δοχειου τα επεξεργασμενα και κανω κανονικα αλλαγη μετα απο λιγες μερες αφου δουλεψει σε αυτα τα 20 τελικως λιτρα το φιλτρο με την τυρφη.

Κατσε να βρω και τον calculator...

To seachem prime ληγει? (ακιρο )

Το φιλτρο ειναι δυνατο (για 20 λιτρα σιγουρα). Ειναι αυτο το μεγαλο εσωτερικο που εδινε το ενυδρειο μαζι.

Πιο πριν που εβαζα τυρφη (μονο 30gr max χωραγε) σε ενα sicce micron που ειναι και πιο αδυναμο, δεν ειχα μετρησει καθολου αμμωνια στα 20 λιτρα.

Παλαιοτερα με ιδια τυρφη (αλλα λιγο περισσοτερη ποσοτητα) ειχα μετρησει εως και 2mg/l αμμωνια στα 20 λιτρα του βαρελιου. Τοτε δουλευα με παρομοιου μεγεθους εσωτερικο της juwel.

Eδω και το calculator: http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html Kανοντας εναν υπολογισμο, ακομα και 0.5 να ειχε αμμωνια ολο το ενυδρειο σε 7.5 ph με 26 βαθμους κελσιου, φαινεται να μην ειναι τοξικη για τα ψαρια συμφωνα με αυτο:

Μπορούμε (ανάλογα και με την ευαισθησία του κάθε ψαριού) να ορίσουμε μια γενική άποψη ότι:
Από 0 - 0.01 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία είναι ακίνδυνη για τα ψάρια.
Από 0.01 - 0.2 ppm (mg/L) η ελεύθερη Αμμωνία προκαλεί προβλήματα στα ψάρια σε μακρόχρονη έκθεση τους σε αυτή.
Από 0.2 ppm (mg/L) και πάνω, η ελεύθερη Αμμωνία μπορεί να προκαλέσει μέχρι και άμεσο θάνατο.


Εμενα μου βγαζει σαν αποτελεσμα: 0.00946
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ammonia.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  6,5 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-04-14, 12:14
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ενημερωτικα:

Μετα απο 24 ωρες (95gr τυρφης σε 10 λιτρα νερο) μετρησα αμμωνια και ηταν στο 0.5mg/l. Ph στο 6.5.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-04-14, 12:31
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

[QUOTE=stratigos24;834636]
To seachem prime ληγει? (ακιρο )

Δε ληγει ποτε
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-04-14, 12:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ευχαριστω!
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-06-14, 12:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ τύρφη από Χωματοτεχνική. Επειδή όμως φοβόμουνα για τυχόν ασθένειες ή σκουλήκια ή οτιδήποτε που μπορεί να προκαλέσει μικροβιακή ή μυκητιακή μόλυνση κάνω την εξής προετοιμασία.
Παίρνω μια ποσότητα τύρφης, προσθέτω λίγο νερό όσο να γίνει σφιχτή λάσπη, βάζω τη λάσπη σε αλουμινένια μπολάκια για κέικ και τη ψήνω στο φούρνο για 1 ώρα στους 200 βαθμούς, μετά την αφήνω και στον ήλιο να στεγνώσει πολύ καλά.



δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα και φαίνεται πως αυτός ο τρόπος λειτουργεί αρκετά καλά. Το κόστος δε είναι πολύ χαμηλό, 2,5 Ευρώ τα 20 λίτρα, υπολογίζω με μία σακούλα να περάσω και 1 χρόνο.
Τη τύρφη τη βάζω σε σακουλάκια από πανί και μαζί με σακουλάκια από τούλι με ζεόλιθο σε ένα DIY φίλτρο. Το φίλτρο λειτουργεί για 24 ώρες πριν την αλλαγή του νερού.





με τον ζεόλιθο (και αυτός από Χωματοτεχνική) δεν υπάρχει καθόλου αμμωνία. Μία ώρα πριν την άλλαγή λειτουργώ και ένα 2ο φιλτράκι που έχει μέσα άνθρακα και ζεόλιθο. Με τον άνθρακα καθαρίζει η κιτρινίλα πάρα πολύ καλά.




Τις υπόλοιπες μέρες το βαρέλι είναι πάντα γεμάτο και λειτουργεί το φιλτράκι με τον άνθρακα και έχω πάντα έτοιμο νερό για τα χρυσόψαρα. Να σας πω με τον άνθρακα, το νερό του βαρελιού έχει καθαρίσει από το χλώριο σε μισή ώρα. Τις μετρήσεις της έκανα με τεστ χλωρίου της Sera
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-06-14, 15:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δωσε οσα στοιχεια (χοδρικα) εχεις για τη δραση της.
Πχ ποση τυρφη βαζεις για προετοιμασια σε ποσα λιτρα νερο, με τι αντλια (λ/ω) το γυριζει, ποσο κατεβαζει pH GH KH TDS και σε ποσο χρονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-06-14, 15:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δωσε οσα στοιχεια (χοδρικα) εχεις για τη δραση της.
Πχ ποση τυρφη βαζεις για προετοιμασια σε ποσα λιτρα νερο, με τι αντλια (λ/ω) το γυριζει, ποσο κατεβαζει pH GH KH TDS και σε ποσο χρονο.
Σπύρο το βαρέλι είναι 75 λίτρα, οι αντλίες SUN-SUN 400 L/H. Τη ποσότητα τη ξεκίνησα με δοκιμές και να πω την αλήθεια δεν την έχω ζυγίσει να πω ακριβώς πόσο βάζω, χοντρικά στο κάθε σακουλάκι έχω 2 κεκάκια τύρφης, έως τώρα είχα 4 σακουλάκια (σήμερα για 1η φορά θα λειτουργήσω με 5 σακουλάκια), το κάθε σακουλάκι το κρατάω για 3-4 φορες (κανα μήνα δηλαδή), αλλά τα αλλάζω σταδιακά. Το PH το κατεβάζω περίπου στο στο 6,7 - 6,8 με PH ενυδρείου στο 6,5 (λόγω CO2), KH 5 και GH 7-8, το ΚΗ στο ενυδρείο είναι 4 και το GH 6-7. Η τύρφη στο βαρέλι μπαίνει για 24 ώρες περίπου (από Πέμπτη απόγευμα έως Παρασκευή απόγευμα που κάνω την αλλαγή), και καμιά ώρα πριν την αλλαγή τρέχω και τον άνθρακα. Μια λεπτομέρεια για τον άνθρακα, ό ανθρακας δεν είναι ενυδρειακός αλλά χύμα για φίλτρα πόσιμου νερού, μου στοιχισε πολυ φθηνά αλλά θα το σκεφτώ να ξαναπάρω, γιατί θέλει πολύ καθάρισμα και ξέβγλαμα καλό, βγάζει πολύ μαυρίλα στην αρχή. Για αυτό το λόγο έχω ενυδρειακό βαμβάκι στα φιλτράκια.
TDS δεν έχω μετρήσει ποτέ γιατί δεν έχω όργανο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-06-14, 16:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το πεχα της βρυσης ποσο?
Απο την Παρασκευη ως την αλλην Πεμπτη που την ξαναβαζεις, τι κανεις με την τυρφη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-06-14, 21:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πεχα της βρυσης ποσο?
Απο την Παρασκευη ως την αλλην Πεμπτη που την ξαναβαζεις, τι κανεις με την τυρφη?
Το PH της βρύσης μου είναι 7,5.
Το φύλαγμα της τύρφης είναι ένα θέμα, τη κρεμάω στον ήλιο να στεγνώσει τώρα.
Το είχα ρωτήσει και πιο παλιά και δεν πήρα κάποια ιδεά και σκέφτηκα αυτό
-------------------------
Παιδιά εσείς που και πως φυλάτε τη τύρφη από τη μία χρήση στην άλλη ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 19-06-14 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-06-14, 22:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω δεν τη φυλαγα. Δουλευε ολην την εβδομαδα το βαρελι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-06-14, 22:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν τη φυλαγα. Δουλευε ολην την εβδομαδα το βαρελι.
Ετσι όμως μειώνεται η περίοδος δράσης της , σωστά ;
Σκέφτομαι επίσης να την βάζω στη κατάψυξη, γιατί είναι σίγουρο πως αν μείνει υγρή μία εβδομάδα , όλο και κάποιος παθογόνος οργανισμός ή μύκητας θα αναπτυχθεί πάνω της, και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο για τα ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-06-14, 23:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μειωνεται η "ζωη" της, οχι η δραση της.
Αν ηθελα δλδ να κατεβασω μια μοναδα το πεχα σε μια μερα κι εβαζα πχ 500γρ τυρφη, αν την αφηνα μια εβδομαδα θα εβαζα 100γρ.
Τα 500 γρ θα που κραταγαν για 10 αλλαγες πχ
Ενω τα 100 θα μου κραταγαν για 2 αλλαγες.
Μια η αλλη πιστευω ερχεται.
Κερδιζω σε παλιωμα νερου, χανω σε καταναλωση ρευματος. (αλλα δεν ειχα κυκλοφορητη πολλων βατ - την εβαζα σε ενα 2211 που ειναι 5W)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-06-14, 23:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μειωνεται η "ζωη" της, οχι η δραση της.
Η δράση της στο χρόνο, η ζωή της δηλαδή

Η ιδέα με τη κατάψυξη πως σου φαίνεται ;
Επειδή το βαρέλι το θέλω και για τα χρυσόψαρα χωρίς τύρφη, και σε αυτά αλλάζω νερό σχεδόν κάθε μέρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-06-14, 23:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ξερω σιγουρα, αλλα η φαση ψυξη/αποψυξη συνεχεια, δεν μου ακουγεται καλο.
Προτιμω το στεγνωμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-06-14, 08:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω σιγουρα, αλλα η φαση ψυξη/αποψυξη συνεχεια, δεν μου ακουγεται καλο.
Προτιμω το στεγνωμα.
Οκ,
Ευχαριστώ
-------------------------
Μετρήσεις μετά από 12 ώρες

PH Βαρέλι 6,8 Βρύση 7,8
GH Βαρελι 6 Βρύση 9
ΚΗ Βαρέλι 5 Βρύση 7

Edit:
ΝΗ3/ΝΗ4 Βαρέλι 0 (Αναμενόμενο λόγω ζεόλιθου)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 20-06-14 στις 08:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-06-14, 15:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ καλη αποδοση,
Θα ηταν χρησιμο να βλεπαμε την μετρηση αμμωνιας και χωρις τη χρηση ζεολιθου.

Προβλεπω μεγαλη ζητηση στην τυρφη αυτη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-06-14, 17:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλη αποδοση,
Θα ηταν χρησιμο να βλεπαμε την μετρηση αμμωνιας και χωρις τη χρηση ζεολιθου.

Προβλεπω μεγαλη ζητηση στην τυρφη αυτη.
Την επόμενη Πέμπτη θα προσπαθήσω να κάνω μια δοκιμή, θα βάλω 3 φρέσκα σακουλάκια τύρφη , χωρίς ζεόλιθο, να δω και την αμμωνία αλλά και GH & KH γιατί κάπου έχω διαβάσει πως ζεόλιθος συντελεί και στη μείωση του GH. Αλλά κάποιος αν θέλει να βάζει ζεόλιθο πάντα , το κόστος είναι και πάλι πολύ μικρό, 3 Ευρώ τα 12 λίτρα / 7 Κιλά, θέλει ένα καλούτσικο πλύσιμο πρώτα όμως, γιατί έχει σκόνη
-------------------------
Το θέμα του ζεόλιθου έχει συζητηθεί αρκετές φορές για ενυδρειακά θέματα, αλλά αφού συζητάμε για προετοιμασία νερού βρήκα ένα ενδιαφέρων θέμα που αφορά το καθαρισμό των υδάτων ή την αποσκλήρυνση τους.

Ενα τμήμα του άρθρου αναφέρει

"Στη βιομηχανία των απορρυπαντικών, όπου καταναλίσκονται και οι μεγαλύτερες ποσότητες ζεόλιθων, εκμεταλλευόμαστε την ιδιότητά τους να προσροφούν ιόντα ασβεστίου αποδίδοντας ιόντα νατρίου, με αποτέλεσμα να αποσκληρύνεται το νερό του πλυσίματος. Παλαιότερα τον ρόλο αυτόν έπαιζαν τα φωσφορικά άλατα, τα οποία όμως στη συνέχεια κατέληγαν στη θάλασσα ρυπαίνοντας το περιβάλλον, καθώς δημιουργούσαν συνθήκες ευτροφισμού, δηλαδή υπέρμετρης ανάπτυξης μικροσκοπικών φυτικών οργανισμών λόγω της υψηλής περιεκτικότητας του νερού σε θρεπτικά συστατικά. Οι ζεόλιθοι δεν δημιουργούν τέτοιου είδους προβλήματα."

Επίσης

"Τέλος, αξιοσημείωτη είναι η προτεινόμενη χρήση των ζεόλιθων στην κατεργασία των βιομηχανικών υγρών αποβλήτων, καθώς και των αστικών λυμάτων. Σε αυτές τις εφαρμογές εκμεταλλευόμαστε τις ισχυρές προσροφητικές ιδιότητες των ζεόλιθων για τη δέσμευση των ρυπαντών και την εν συνεχεία ασφαλή εναπόθεσή τους με την παράλληλη παραγωγή καθαρού νερού. Στον τομέα αυτόν σημαντικά αποτελέσματα έχει να επιδείξει η ερευνητική ομάδα του Εργαστηρίου Γεωχημείας του Τμήματος Γεωλογίας του ΑΠΘ, με επικεφαλής τον καθηγητή Ανέστη Φιλιππίδη. Στα πειράματα της ομάδας χρησιμοποιήθηκε ελληνικός ζεόλιθος από τα εκτενή κοιτάσματα του Εβρου."
Πηγή
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=574818
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 20-06-14 στις 17:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-06-14, 21:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα ας μη το τραβηξουμε το θεμα κι ας παραμεινουμε στην τυρφη.
Απο την ιστορια εχει αποδειχθει οτι οτιδηποτε χρησιμοποιειται απο τον ανθρωπο, γινεται σε τοσο μεγαλη κλιμακα, τοσο απροσεκτα και τοσο κερδοσκοπικα, που βγαινει παντα σε κακο, ακομα κι αν ειναι φυσικο προιον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-11-15, 16:53
invisiblesurfer Ο χρήστης invisiblesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2015
Περιοχή: Νεα Σμυρνη
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Ανοιγω ξανα αυτη τη συζητηση γιατι με ενδιαφερει το θεμα.

Απ'οτι εχω συμπαιρανει διαβαζοντας ολα τα ποστ, και βασει της "μεθοδου" του Τακη, εχουμε και λεμε:

Α. Χυμα, καθαρη τυρφη απο Χωματοτεχνικη

Β. Σε 75 ml νερο βρυσης σε δοχειο αλλαγης, προσθετουμε 4 καλτσες των 2 αλουμινιων ψησιματος κεϊκ.

Γ. Ας υποθεσουμε οτι το καθε αλουμινιο ψησιματος παιρνει 200ml / ~85gr τυρφη (διορθωστε με)

Δ. Τουτεστιν καθε καλτσα περιεχει 400ml / 170gr (2 Χ 85gr) τυρφης

Ε. Συνολικα, για καθε 75 λιτρα νερο βρυσης στο δοχειο αλλαγης, ο Τακης χρησιμοποιει 1.600ml / 680gr (4 X 170gr) τυρφη.

Αυτη η ποσοτητα τυρφης εχει τη δυναμικη να αλλαξει τις παραμετρους του νερου εντος 12ωρου ως ακολουθως:

Μετρήσεις μετά από 12 ώρες

PH Βαρέλι 6,8 Βρύση 7,8
GH Βαρελι 6 Βρύση 9
ΚΗ Βαρέλι 5 Βρύση 7

Τακη, delta και αλλοι οιδημονες παρακαλω οπως επιβεβαιωστε τους υπολογισμους μου.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 02-11-15, 01:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν θυμάμαι τις ποσότητες , σε κάποιο θεμα τις έχω αναφέρει αλλα δεν θυμάμαι που.
Αλλά καλό θα ήταν να κάνεις δοκιμές και στο δικό σου βαρέλι, θα είσαι ποιο σιγουρος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 15-11-15, 20:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σήμερα δοκίμασα μια νέα μέθοδο αποστείρωσης.
Είχα αφήσει τη τύρφη στον ήλιο με σκοπό ο ήλιος να μου καταστρέψει τυχόν παθογόνους οργανισμούς, αλλά μετά σκέφτηκα να την ψήσω χωρίς να την κάνω λάσπη, την έβαλα σε ένα ταψί και το σκέπασα με αλουμινόχαρτο, την έβαλα στο φούρνο στους 270-280 βαθμούς για 45 λεπτά. Είναι μια χαρά, δεν μαύρισε ούτε κάηκε, δοκίμασα κάποια στιγμή να βάλω το δάχτυλο μου μέσα στη τύρφη να δω τη θερμοκρασία της, στα πρώτα 30 λεπτά ήταν ανεκτή, μετά είχε κάι κάι κάι κάι φου φου φου
Την έβαλα πάλι για 10 λεπτά χωρίς αλουμινόχαρτο γιατί υπήρχαν σταγόνες από την υγρασία επάνω στο αλουμινόχαρτο. Μετά φύλαγμα χωρίς το φόβο να δημιουργηθεί εύκολα μούχλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαρέλι στη Θεσσαλονίκη? zipo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 20-01-10 12:38
Λιμνούλα σε βαρέλι!!! ΕΛΒΙΡΑ Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 31 03-07-08 10:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09516 seconds with 14 queries