Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-06-10, 03:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ειναι προφανες οτι ολο αυτο δεν εχει καμμια θεση εδω μεσα. Δεν θα κανω καν διαλογο με τον συγκεκριμενο κυριο, ο οποιος οχι μονο κανει οτι κανει, αλλά δυστυχως διαδιδει εδω και αρκετο καιρο τα υβριδια αυτα, δινοντας τα κατα καιρους σε πετ σοπ (τα πουλαει τα χαριζει δεν με ενδιαφερει) οπου οπως ο ιδιος λεει, γινονται αναρπαστα. Παραθετω (απο τα ποστ του στο ΑΖ):

Παράθεση:
Πριν 3 χρονια στην αθηνα ειχα φτιαξει Green Terror (aeguidens rivulatus) x Blood Parrot... το αποτελεσμα ηταν θεικο και γιναν αναρπαστα στο "Pet chanpion" της τατο'ι'ου οπου και τα εδωσα για πουλημα...

Σημερα εφυγαν 58 μικρα ψαρακια σε petshop της ξανθης

Εμειναν μονο 2, τα 5 τα εδωσα και αυτα σε petshop της ξανθης. Ο δε μαγαζατορας μου ειπε οτι ενας πελατης του που πηρε δυο τρια απο αυτα τα εβαλε λεει μαζι με μεγαλα oscar και οχι μονο δεν γιναν μεζεδες απο τα oscar αλλα και οτι την πεφτουν αραια και που και τσιμπανε τα φτερα των oscar
Εγω προσωπικα δεν εχω καμμια ανοχη σε αυτα, θα αφησω να διαβασει το ποστ αυριο ο κυριος αυτος και θα γινει banned.

Για οσους ενδιαφερονται για τα τερατουργηματα του, μπορουν να γραφτουν (αν δεν ειναι γραμμενοι) στο Aquazone οπου εχει βημα (δεν το σχολιαζω) και επικροτειται απο πολλους (δεν το σχολιαζω) και να συζητησουν μαζι του, βοηθαω και στα ποστ:
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=38419

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37817

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 18-06-10 στις 04:38
  #32  
Παλιά 18-06-10, 06:10
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι καταλαβα την προσπαθεια του φιλου μας. Προσπαθει να επιτυχει ενα kamfa flowerhorn και ισως τελικα ενα King kamfa υψηλης ποιοτητας.
Δεν θα παρω θεση εδω, σε αυτο το θεμα. Εχω αναμεικτα αισθηματα...απο την μια απεχθανομαι καθε τι που αποκλινει απο την φυσικη μορφη (δικο μου προσωπικο γουστο) απο την αλλη ομως εκτιμω την προσπαθεια η οποια δεν ειναι τυχαια ή ερασιτεχνικη αλλα εχει εναν τελικο σκοπο.
Μας αρεσει ή οχι, τα υβριδια εχουν εισβαλλει στο χομπι και ιδιαιτερα στην αλλη οχθη του Ατλαντικου ειναι απολυτως αποδεκτα αναμεσα στους χομπιστες. Μιλαμε λοιπον για ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που ασχολουνται με τις αναπαραγωγες. Και ποιος ειμαι εγω που θα τους κρινω..
Εγω κραταω την δικη μου γραμμη , δεν θα βαλω ποτε υβριδια ,θα ηθελα να μην υπηρχαν καν ,αλλα δεν μπορω να κατακρινω κανεναν αν του αρεσουν. Το μονο ισως που μπορω ειναι να τον αποτρεψω και μεχρι εκει..
Tα ειπες ολα Αλεξανδρε !!!!
  #33  
Παλιά 18-06-10, 08:34
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΙΝΩ ΣΚΕΤΟ

δε μ αρεσουν οι μπασταρδιες



αυτα ειναι για τους επιστημονες αλλα ειναι κριμα

BORKED
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #34  
Παλιά 18-06-10, 09:11
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Πραγματι ο Αλεξανδρος πιστευω πως τα ειπε ολα σε λιγα μονο ποστ.
...και αυτο γιατι διαβαζοντας ξενα σαιτ και μιλοντας με αλλους χομπυστες ανα τον κοσμο σε βοηθαει να διαυρυνεις τους οριζοντες σου.

Δεν ξερω αν σαν Ελληνες εχουμε μια προκαταλληψη στο να καταδικαζουμε και να κατακρινουμε καθε τι το διαφορετικο.Παντως αναμφιβολα ειμαστε στενομυαλοι.
Και εγω με το δικο μου τροπο οσων αφορα αυτο το χομπυ εχω τα κολληματα μου και τη διαφορετικοτητα μου.Εχω εισπραξει και εγω μια απο τα ιδια οπως με το φιλο παραπανω και ας μην κανω επιλεκτικες αναπαραγωγες.

Τα flowerhorn εχουνε μεχρι και δικη τους κατηγορια στα ξενα φορα και πολλες φορες καποια ψαρια πωλουνται για πολλα χρηματα.Καλως η κακος (δεν με αφορα) εχει περαση...πιστευω πως ολες οι ιστοσελιδες υπαρχουνε για να αντλει ο ενδιαφερομενος πληροφοριες.Αυτες οι πληροφοριες πρεπει να ειναι οτιδηποτε εχει σχεση με θεμα που ασχολειται η ιστοσελιδα και οχι επιλεκτικα, κραταμε τα ''καλα'' και πεταμε τα ''σαπια''.

Δεν καταλαβαινω ειλικρινα γιατι τετοια χουντα.Και γω τωρα θα τα ''ακουσω'' που ''τολμησα'' να πω την αποψη μου...

Μπαναρισμα στο διαφορετικο....-
  #35  
Παλιά 18-06-10, 09:43
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι καταλαβα την προσπαθεια του φιλου μας. Προσπαθει να επιτυχει ενα kamfa flowerhorn και ισως τελικα ενα King kamfa υψηλης ποιοτητας.
Δεν θα παρω θεση εδω, σε αυτο το θεμα. Εχω αναμεικτα αισθηματα...απο την μια απεχθανομαι καθε τι που αποκλινει απο την φυσικη μορφη (δικο μου προσωπικο γουστο) απο την αλλη ομως εκτιμω την προσπαθεια η οποια δεν ειναι τυχαια ή ερασιτεχνικη αλλα εχει εναν τελικο σκοπο.
Μας αρεσει ή οχι, τα υβριδια εχουν εισβαλλει στο χομπι και ιδιαιτερα στην αλλη οχθη του Ατλαντικου ειναι απολυτως αποδεκτα αναμεσα στους χομπιστες. Μιλαμε λοιπον για ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που ασχολουνται με τις αναπαραγωγες. Και ποιος ειμαι εγω που θα τους κρινω..
Εγω κραταω την δικη μου γραμμη , δεν θα βαλω ποτε υβριδια ,θα ηθελα να μην υπηρχαν καν ,αλλα δεν μπορω να κατακρινω κανεναν αν του αρεσουν. Το μονο ισως που μπορω ειναι να τον αποτρεψω και μεχρι εκει..
Παρτε την απαντηση σας απο τον raven αν οταν σας την εδωσε δεν την καταλαβατε απ οτι φενεται!!!!!!Τετοια χουντα λογου και λογοκρισια ουτε στη χουντα δεν ειχαμε κυριοι....Ειμαστε μεγαλα παιδια πιστευω και ο καθενας κανει τις επιλογες του και χαρασει τον δρομο του.Απο το ενυδρειο του μεχρι και την ζωη του...
  #36  
Παλιά 18-06-10, 09:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

που ειδατε τη χουντα ?

δε τα γουσταρουμε
δε τα θελουμε
αμα τα θελετε παρτε θα εχει και πολλα το παιδι να σας δωσει

γουστα ειναι αυτα και αποψεις δε μπορουμε να γινουμε ολοι αμερικανακια ουτε επιστημονες

αμα ειχατε ενα καθαροαιμο ροτβαιλερ θα το ζευγαρονατε με κουτσκαρ ?

αφου κι εγω σκεφτομε να μπασταρδεψω δισκους με πλεκοστομους και ομορφια και καθαριοτητα 2 σε ενα wash and go (πλης και τσακις )
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #37  
Παλιά 18-06-10, 09:54
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγω προσωπικα δεν εχω καμμια ανοχη σε αυτα, θα αφησω να διαβασει το ποστ αυριο ο κυριος αυτος και θα γινει banned.
Πολύ δημοκρατικος ειστε κυριε τολη. Με αλλα λογια θελετε μονο ανθρωπους εδω μεσα να σας βολευουν και να μην ακουγεται καμια αλλη αποψη. Φοβερο!

Ενα εχω να σας πω. Το 90% των ψαριων που αγοραζετε απο τα pet shop εχουν υποστει γενετικές αλλαγες, απο δισκους μεχρι oscar, σε τι διαφερουν αυτα απο τα δικα μου? Και τι κανει εμενα τοσο ανεπιθύμητο ωστε να με κανετε banned? Υπαρχουν τετοιοι οροι στo forum που μπορειτε ετσι απλα να κανετε καποιον banned επειδη η αποψη του δεν σας αρεσει?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
που ειδατε τη χουντα ?


αμα ειχατε ενα καθαροαιμο ροτβαιλερ θα το ζευγαρονατε με κουτσκαρ ?
Το ροτβαιλερ ειναι το μεγαλυτερο υβριδιο. Ατυχησες στο παραδειγμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagvader : 18-06-10 στις 09:54 Αιτία: Automerged Doublepost
  #38  
Παλιά 18-06-10, 09:56
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
που ειδατε τη χουντα ?

δε τα γουσταρουμε
δε τα θελουμε
αμα τα θελετε παρτε θα εχει και πολλα το παιδι να σας δωσει

γουστα ειναι αυτα και αποψεις δε μπορουμε να γινουμε ολοι αμερικανακια ουτε επιστημονες
Μαλλον και παλι δεν με καταλαβες τι εννοω.Και εγω δεν τα γουσταρω καθολου και με απωθουν αλλα δεν με επιασε και υστερια ουτε ξεκινησα να κραζω απο το πρωτο μου ποστ!Αφου τα γουσταρει το παιδι ας ασχοληθει, οποιο τα γουσταρει ας ασχοληθει.Το αν ειναι σωστο η οχι να ασχολεισαι με αυτα τα ζομπι ειναι αλλη δουλεια και ολοι μας ξερουμε ποιο ειναι το σωστο και ποιο οχι.
  #39  
Παλιά 18-06-10, 09:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Το ροτβαιλερ ειναι το μεγαλυτερο υβριδιο. Ατυχησες στο παραδειγμα...[/QUOTE]

χαχαχαχαχαχα
μαλλον δεν ξερεις καλα
το ροτβαιλερ ειναι μια απο της καθαροτερες αρχεοτερες και κυριαρχες ρατσες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #40  
Παλιά 18-06-10, 10:00
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
που ειδατε τη χουντα ?

δε τα γουσταρουμε
δε τα θελουμε
αμα τα θελετε παρτε θα εχει και πολλα το παιδι να σας δωσει

γουστα ειναι αυτα και αποψεις δε μπορουμε να γινουμε ολοι αμερικανακια ουτε επιστημονες

αμα ειχατε ενα καθαροαιμο ροτβαιλερ θα το ζευγαρονατε με κουτσκαρ ?

αφου κι εγω σκεφτομε να μπασταρδεψω δισκους με πλεκοστομους και ομορφια και καθαριοτητα 2 σε ενα wash and go (πλης και τσακις )
Ουτε και μπορουμε ολοι Χαρη να εχουμε γκαπι και δισκους....
Αν ειναι να με χαρακτηριζεις Αμερικανακι επηδη προτιμαω καποιο αλλο ειδος απο τα χιλιααααδες που υπαρχουν και μαλιστα μονο στο γλυκο νερο καντο, ο αλλος τρελος επιστημονας, μια χαρα ειμαστε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ δημοκρατικος ειστε κυριε τολη. Με αλλα λογια θελετε μονο ανθρωπους εδω μεσα να σας βολευουν και να μην ακουγεται καμια αλλη αποψη. Φοβερο!

Ενα εχω να σας πω. Το 90% των ψαριων που αγοραζετε απο τα pet shop εχουν υποστει γενετικές αλλαγες, απο δισκους μεχρι oscar, σε τι διαφερουν αυτα απο τα δικα μου? Και τι κανει εμενα τοσο ανεπιθύμητο ωστε να με κανετε banned? Υπαρχουν τετοιοι οροι στo forum που μπορειτε ετσι απλα να κανετε καποιον banned επειδη η αποψη του δεν σας αρεσει?
-------------------------


Το ροτβαιλερ ειναι το μεγαλυτερο υβριδιο. Ατυχησες στο παραδειγμα...
Εγω και εσυ μοιαζουμε με διαφορετικους τροπους.
Απλα κανουμε ''μεταδοση λανθασμενης γνωσης''
  #41  
Παλιά 18-06-10, 10:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
... αν ηταν να ειμαστε ηθικοι (που κανενας μας δεν ειναι, απλα το παιζουμε) θα επρεπε πολλα να μην κανουμε, εχω να σου δωσω πολλα παραδειγματα υβριδισμου, επιλεκτικων εφαρμογων σε πολλα και διαφορα ζωα. Ας τα βαλουμε τοτε και με τα μουλαρια που ειναι αλογο Χ γαιδουρι.
Το αποτέλεσμα του παραδείγματος που αναφέρεις όμως, είναι μουλάρια στείρα (πάντα), άρα δεν διαιωνίζουν το παραείδος τους. Στη δική σου περίπτωση, απλά πας για πλάσματα έκπληξη που θα αναπαράγονται. Δεν ξέρεις τι θα προκύψει και δεν είναι καθόλου σοφό προς μήμηση.

Δεν κάνουμε τους αστυνόμους εδώ. Προσπαθούμε να διαφυλάξουμε, αν τα καταφέρουμε τελικά, τις αξίες της κανονικής αναπαραγωγής και αξιοπρεπές διατήρησης των ειδών. Όσο εγωιστές και αν φαινόμαστε σαν ενυδρειόφιλοι, ίσως κάποια μέρα στο άμεσο μέλλον, τα μοναδικά ψάρια που θα ζουν να βρίσκονται σε ενυδρεία και όχι στους πραγματικούς τους βιότοπους που θα τους έχει μέχρι τότε μολύνει και καταστρέψει η ανθρωπότητα.

Ε, τί? Έχω βαρεθεί δηλαδή τα χιλιάδες είδη ψαριών που υπάρχουν, και θα διατηρώ υβρίδια τώρα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #42  
Παλιά 18-06-10, 10:05
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αποτέλεσμα του παραδείγματος που αναφέρεις όμως, είναι μουλάρια στείρα (πάντα), άρα δεν διαιωνίζουν το παραείδος τους. Στη δική σου περίπτωση, απλά πας για πλάσματα έκπληξη που θα αναπαράγονται. Δεν ξέρεις τι θα προκύψει και δεν είναι καθόλου σοφό προς μήμηση.

Δεν κάνουμε τους αστυνόμους εδώ. Προσπαθούμε να διαφυλάξουμε, αν τα καταφέρουμε τελικά, τις αξίες της κανονικής αναπαραγωγής και αξιοπρεπές διατήρησης των ειδών. Όσο εγωιστές και αν φαινόμαστε σαν ενυδρειόφιλοι, ίσως κάποια μέρα στο άμεσο μέλλον, τα μοναδικά ψάρια που θα ζουν να βρίσκονται σε ενυδρεία και όχι στους πραγματικούς τους βιότοπους που θα τους έχει μέχρι τότε μολύνει και καταστρέψει η ανθρωπότητα.

Ε, τί? Έχω βαρεθεί δηλαδή τα χιλιάδες είδη ψαριών που υπάρχουν, και θα διατηρώ υβρίδια τώρα?
Να και μια φωνη λογικης. Συμφωνω με τα λεγομενα, οι απογονοι σε αυτες τις μιξεις ειναι στειροι, ειδικα τα αρσενικα σε ποσοστο 100% ενω γονιμες γινονται περι το 30% των θηλυκων και μονο.
  #43  
Παλιά 18-06-10, 10:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα εχω να σας πω. Το 90% των ψαριων που αγοραζετε απο τα pet shop εχουν υποστει γενετικές αλλαγες, απο δισκους μεχρι oscar, σε τι διαφερουν αυτα απο τα δικα μου?
Εχει μεγαλη διαφορα. Καποια απο τα ψαρια που υπαρχουν στο χομπυ μας (δεν μιλαω για τα υβριδια) ισως να εχουν εκφυλιστει ολιγον λογω των συνεχομενων αναπαραγωγων αιχμαλωτισμενων ατομων, ακομα και αδελφων. Ομως δεν εχουν υποστει γεννετικες αλλαγες. Αν εχεις πηγες για αυτο που λες, παρακαλω να τις παραθεσεις για να τις διαβασουμε.

Σε αντιθεση με αυτο που εγραψα παραπανω, εσυ εν γνωσει σου αναπαραγεις ενα "ειδος" που δεν το ορισε η φυση με καποιο αλλο πραγματικο ειδος οπου συνανταται στην φυση. Το χειροτερο ειναι που διαδιδεις το αποτελεσμα τους! Αυτο απο μονο του ειναι τουλαχιστον αντιδεοντολογικο...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθικο για μενα ειναι περισοτερο να εχω διμιουργηματα εργαστιριου (οπως τα λετε) οπου διμιουργιθηκαν μεσα σε διαστασεις ενυδρειου παρα να εχω πλασματα της φυσης κλεισμενα σε μια μικρογραφια της φυσης (οπως επισης λετε).
Τελος, αυτο που κανεις (αναπαραγωγη για επιτευξη νεων υβριδιων) ακυρωνει αυτο που παρεθεσα (ο ιδιος το εγραψες) παραπανω αφου κρατας τουλαχιστον ενα ψαρι (πλασμα της φυσης = A. Trimaculatus) κλεισμενο σε ενα ενυδρειο.....
__________________
Πέταλο
  #44  
Παλιά 18-06-10, 10:09
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Δε θα με ενοχλουσε τοσο εαν ζευγαρωνες 2 ειδη κιχλιδων... δε μου αρεσει καθολου που το ενα ειναι παπαγαλος
  #45  
Παλιά 18-06-10, 10:29
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει μεγαλη διαφορα. Καποια απο τα ψαρια που υπαρχουν στο χομπυ μας (δεν μιλαω για τα υβριδια) ισως να εχουν εκφυλιστει ολιγον λογω των συνεχομενων αναπαραγωγων αιχμαλωτισμενων ατομων, ακομα και αδελφων. Ομως δεν εχουν υποστει γεννετικες αλλαγες. Αν εχεις πηγες για αυτο που λες, παρακαλω να τις παραθεσεις για να τις διαβασουμε.
Τι πηγες χρειαζεται οταν πουλανε blue oscar η neon jewel η silver neon jack dempsey η μινι baloon ramirezi και αλλα πολλα μεταλαγμενα? Σιγουρα δεν ειναι νεα ειδη σαν τους απογονους των δικων μου αλλα σε τι διαφερουν ολα αυτα? Και επαναλαμβανω, θαυματα δεν γινονται, ειναι συμβατες κυχλιδες, οσο και αν εχω προσπαθησει την παπαγαλινα μου να την βαλω με αλλα ειδη δεν υπαρχει καν ανταποκριση, με αυτες ομως τισ κιχλιδες λειτουργουν αμεσα ολα!
-------------------------
Παντως επειδη δεν ξερω κατα ποσο θα με "αφησουν" να βρικομαι αναμεσα σας ακομα.... σας δινω το αποτελεσμα μεχρι στιγμης...


Εδω βλεπετε εναν αρσενικο της γεννας αυτης. Η φωτο ειναι προσφατη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagvader : 18-06-10 στις 10:29 Αιτία: Automerged Doublepost
  #46  
Παλιά 18-06-10, 10:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχας, ανεφερες το 90% των ψαριων που βρισκονται στο χομπι το οποιο δεν ισχυει (και ναι, στεκομαι σε μια λεξη αλλα εχει μεγαλη σημασια).

Αυτα που ανεφερες ειναι οντως μεταλλαγμενα. Σε αυτο που διαφωνω καθετα μαζι σου (και θελω να πιστευω το 99,99% του φορουμ μας) ειναι οτι εσυ τα αναπαραγεις (και προφανως τα διαδιδεις) στο χομπι μας συνειδητα! Εγω σε αντιθεση προσπαθω να ενημερωσω τα μελη να ΜΗΝ παιρνουν τετοια ψαρια ωστε καποια μερα να απαγορευτουν (οπως εχει ηδη γινει σε καποιες χωρες).

Δεν θα μπω στον κοπο να συνεχισω τον διαλογο για ενα τετοιο θεμα. Πιστευω οτι το μηνυμα που θελουμε να περασουμε εχει γινει αντιληπτο.
__________________
Πέταλο
  #47  
Παλιά 18-06-10, 10:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και μια φωνη λογικης. Συμφωνω με τα λεγομενα, οι απογονοι σε αυτες τις μιξεις ειναι στειροι, ειδικα τα αρσενικα σε ποσοστο 100% ενω γονιμες γινονται περι το 30% των θηλυκων και μονο.
Ναι, αλλά δεν συμφωνούμε. Μην τα βλέπεις τόσο εξόφθαλμα. Τα μουλάρια τα "έφτιαξε" ο άνθρωπος καλώς ή κακώς γιατί τότε ήταν το μοναδικό όχημα και βοηθός του στις δουλειές του. Το μουλάρι πήρε κάτι από την ταχύτητα του αλόγου και την ανοχή του γαϊδάρου. Δεχόταν αρκετό βάρος. Πάει όμως, μας τελείωσαν τα μουλάρια τώρα. Τα αντικατέστησαν τα αυτοκίνητα. Αν δεν συνέβαινε αυτό, τότε θα εξαφανίζονταν διά παντώς τα ίδια τα γαϊδουράκια σαν είδη, γιατί οι αντικαταστάτες τους ήταν πιο δυνατοί. Στην Κύπρο στήθηκε μεγάλος αγώνας για να διαφυλαχθεί το αυθεντικό κυπριακό γαϊδούρι. Μετρούνταν μόνο κάτι εκατοντάδες μονάδες, γιατί πολύ απλά οι γαϊδούρες ήταν μόνο ο τρόπος αναπαραγωγής "τετράποδων αυτοκινήτων" και όχι γαϊδουριών.

Στην περίπτωση σου όμως, συναντούμε πλάσματα υβρίδια που τα έχουμε μόνο για σόου. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτε. ¶ρα πώς δικαιολογείς το εγχείρημα σου?

Όταν όλοι μας αγοράσουμε από μια παπαγαλίνα, τότε οι χρυσοδάκτιλοι επιστήμονες που καραδοκούν, θα προχωρίσουν και σε άλλες "έξυπνες μεταλλάξεις" ειδών. Το βρίσκεις αυτό φρόνιμο να γίνεται από κάθε άποψη? Μπορείς να σκεφτείς πόσο μπορεί αυτό το ενδεχόμενο να χαλάσει την ενυδρειακή κοινότητα? Είναι ποτέ δυνατόν ένα ενυδρειακό φόρουμ να επικροτήσει ένα τέτοιο γεγονός?

Προσωπικά σου προτείνω αφού έχεις ήδη την εμπειρία, να αναπαράξεις δύσκολα αληθινά είδη ψαριών. Θα είμαι ο πρώτος που θα επικροτήσει το αποτέλεσμα σου. Σκέψου αυτά που σου έχω πει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #48  
Παλιά 18-06-10, 10:37
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Προκειται για σοβαρη προσπαθεια, επιτευξης ενος πανεμορφου χρωματικα ατομου.
Κύριε moderator να με συγχωρείτε,αλλά αυτά είναι άσχημα!!!Αν το δω το βράδυ θα έχω εφιάλτες. (προσωπικό γούστο πάντα)
  #49  
Παλιά 18-06-10, 10:40
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλά δεν συμφωνούμε. Μην τα βλέπεις τόσο εξόφθαλμα. Τα μουλάρια τα "έφτιαξε" ο άνθρωπος καλώς ή κακώς γιατί τότε ήταν το μοναδικό όχημα και βοηθός του στις δουλειές του. Το μουλάρι πήρε κάτι από την ταχύτητα του αλόγου και την ανοχή του γαϊδάρου. Δεχόταν αρκετό βάρος. Πάει όμως, μας τελείωσαν τα μουλάρια τώρα. Τα αντικατέστησαν τα αυτοκίνητα. Αν δεν συνέβαινε αυτό, τότε θα εξαφανίζονταν διά παντώς τα ίδια τα γαϊδουράκια σαν είδη, γιατί οι αντικαταστάτες τους ήταν πιο δυνατοί. Στην Κύπρο στήθηκε μεγάλος αγώνας για να διαφυλαχθεί το αυθεντικό κυπριακό γαϊδούρι. Μετρούνταν μόνο κάτι εκατοντάδες μονάδες, γιατί πολύ απλά οι γαϊδούρες ήταν μόνο ο τρόπος αναπαραγωγής "τετράποδων αυτοκινήτων" και όχι γαϊδουριών.

Στην περίπτωση σου όμως, συναντούμε πλάσματα υβρίδια που τα έχουμε μόνο για σόου. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτε. ¶ρα πώς δικαιολογείς το εγχείρημα σου?


Όταν όλοι μας αγοράσουμε από μια παπαγαλίνα, τότε οι χρυσοδάκτιλοι επιστήμονες που καραδοκούν, θα προχωρίσουν και σε άλλες "έξυπνες μεταλλάξεις" ειδών. Το βρίσκεις αυτό φρόνιμο να γίνεται από κάθε άποψη? Μπορείς να σκεφτείς πόσο μπορεί αυτό το ενδεχόμενο να χαλάσει την ενυδρειακή κοινότητα? Είναι ποτέ δυνατόν ένα ενυδρειακό φόρουμ να επικροτήσει ένα τέτοιο γεγονός?

Προσωπικά σου προτείνω αφού έχεις ήδη την εμπειρία, να αναπαράξεις δύσκολα αληθινά είδη ψαριών. Θα είμαι ο πρώτος που θα επικροτήσει το αποτέλεσμα σου. Σκέψου αυτά που σου έχω πει.
Ωραια τα λες Βασιλη εκτως απο αυτο.
Σε τι μπορει δηλαδη να εξυπηρετει ενα ψαρι ενυδρειου?
Ενας wilg caught δισκος για παραδειγμα?Ουτε να τον αναπαραξεις δεν μπορεις!
Γιατι ενας αγριος πιασμενος δισκος λοιπον δεν αντιμετωπιζετε σαν ενα king kamfa μου εξηγεις?
  #50  
Παλιά 18-06-10, 10:45
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι ενας αγριος πιασμενος δισκος λοιπον δεν αντιμετωπιζετε σαν ενα king kamfa μου εξηγεις?
επειδη με το ενυδρειο προσπαθουμε να αναπαραστησουμε ενα κομματι της φυσης στο σπιτι μας.βλεπεις κατι φυσικο στα king kamfa?
__________________
  #51  
Παλιά 18-06-10, 10:49
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Στην περίπτωση σου όμως, συναντούμε πλάσματα υβρίδια που τα έχουμε μόνο για σόου. Δεν εξυπηρετούν σε τίποτε. ¶ρα πώς δικαιολογείς το εγχείρημα σου?

Όταν όλοι μας αγοράσουμε από μια παπαγαλίνα, τότε οι χρυσοδάκτιλοι επιστήμονες που καραδοκούν, θα προχωρίσουν και σε άλλες "έξυπνες μεταλλάξεις" ειδών. Το βρίσκεις αυτό φρόνιμο να γίνεται από κάθε άποψη? Μπορείς να σκεφτείς πόσο μπορεί αυτό το ενδεχόμενο να χαλάσει την ενυδρειακή κοινότητα? Είναι ποτέ δυνατόν ένα ενυδρειακό φόρουμ να επικροτήσει ένα τέτοιο γεγονός?

Προσωπικά σου προτείνω αφού έχεις ήδη την εμπειρία, να αναπαράξεις δύσκολα αληθινά είδη ψαριών. Θα είμαι ο πρώτος που θα επικροτήσει το αποτέλεσμα σου. Σκέψου αυτά που σου έχω πει.
Ναι... δεν ειμαι αντιθετος με οσα λες και εχεις δικιο, δικαιολογω ομως το εγχειρημα μου γιατι δεν ειναι μονο σοου. Ειναι πανεξυπνα και πολυ ενεργητικα ψαρια. Και ως απογονοι συμβατων κιχλιδων οι οποιες δεν υστερουν σε τιποτα απο τους γονεις, ισα ισα λογο του φαινομενου της εταιροσης παιρνουν τα καλυτερα γονιδια, το αποτελεσμα σε καποια απο αυτα ειναι το καλυτερο που μπορει να βγει. Οσο για αναπαραγογες καθαρων ειδων, εχω στο ιστορικο παρα πολλες καθαρες αναπαραγογες απο aeguidens rivulatus "green terror", Jack dempsey, cichlasoma cintrinelum.
  #52  
Παλιά 18-06-10, 10:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρτε την απαντηση σας απο τον raven αν οταν σας την εδωσε δεν την καταλαβατε απ οτι φενεται!!!!!!Τετοια χουντα λογου και λογοκρισια ουτε στη χουντα δεν ειχαμε κυριοι....Ειμαστε μεγαλα παιδια πιστευω και ο καθενας κανει τις επιλογες του και χαρασει τον δρομο του.Απο το ενυδρειο του μεχρι και την ζωη του...
kokos δεν ειπε μονο αυτα ο raven ειπε και αυτο που δε φροντισες να επικολλησεις εδω και το κανω εγω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ο σκοπος δεν ειναι εμπορικος και το παιδι θελει να πετυχει εναν στοχο, και εφοσον δεν προτιθεται να διαδωσει τα υβριδια,και το κανει για την παρτη του, δεν εχω λογο να τον κραξω!!
και ΔΕΝ το κανει για την παρτη του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα να διαχωρισουμε...αλλο η επιλεκτικη αναπαραγωγη ΕΝΟΣ ειδους...και αλλο ο υβριδισμος...μη τα μπερδευουμε!
το ξαναγραφω γιατι καποιοι τα εχουν μπλεξει και δε ξερουν τη διαφορα!!!
αλλο μεταλλαγμενα..ή επιλεκτικα αναπαραγμενα (κατι για το οποιο ειμαι επισης αντιθετος) και αλλο η "μειξη" διαφορετικων ειδων. κυριοι και κυριες οταν με τοσο σθενος υπερασπιζομαστε την αποψη μας....ας ξερουμε τι γραφουμε τουλαχιστον.
__________________
  #53  
Παλιά 18-06-10, 10:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια τα λες Βασιλη εκτως απο αυτο.
Σε τι μπορει δηλαδη να εξυπηρετει ενα ψαρι ενυδρειου?
Ενας wilg caught δισκος για παραδειγμα?Ουτε να τον αναπαραξεις δεν μπορεις!
Γιατι ενας αγριος πιασμενος δισκος λοιπον δεν αντιμετωπιζετε σαν ενα king kamfa μου εξηγεις?
Αγαπητέ Κώστα, τα υβρίδια ούτε η φύση τα ευνοεί. Όχι πως δε συμβαίνει, αλλά δεν τα ευνοεί. To ότι δεν είμαστε ικανοί να αναπαράξουμε έναν wild caught δίσκο, δε σημαίνει ταυτόχρονα ότι τα δύο σου παραδείγματα συντρέχουν έτσι?
¶λλο το ένα, άλλο το άλλο.

Η απάντηση και λογική μου βρίσκεται στη δεύτερη παράγραφο της πρώτης μου δημοσίευσης. Αν συνεχίσουμε με αυτούς τους ρυθμούς, πολύ σύντομα δεν θα υπάρχουν "αυθεντικά είδη στα ενυδρεία μας". Αυτό φοβάμαι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #54  
Παλιά 18-06-10, 10:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν συνεχίσουμε με αυτούς τους ρυθμούς, πολύ σύντομα δεν θα υπάρχουν "αυθεντικά είδη στα ενυδρεία μας". Αυτό φοβάμαι.
επειδη ο ανθρωπος εχει αποδειξει πολλες φορες ποσο **** ειναι...σε λιγο καιρο οντως δε θα μπορουμε να βρουμε καθαρο ψαρι.....ολα θα ειναι υβριδια...
και καποιοι που εδω χαρακτηριζονται χουντικοι και λογοκριτες.....θα ειναι υπευθυνοι (αν το καταφερουν) ως ενα βαθμο για να μπορειτε να εχετε στα ενυδρεια σας και καποιο ψαρι που καποτε εφτιαξε η φυση και οχι εμεις....
αναλογιστειτε μερικα πραγματα πριν γραψετε και εχετε μια υποσημμειωση στο μυαλο σας ΖΩΑ ειναι...δηλαδη ζωντανα...οχι συλλογη γραμματοσημων!!!
__________________
  #55  
Παλιά 18-06-10, 11:00
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι προφανες οτι ολο αυτο δεν εχει καμμια θεση εδω μεσα. Δεν θα κανω καν διαλογο με τον συγκεκριμενο κυριο, ο οποιος οχι μονο κανει οτι κανει, αλλά δυστυχως διαδιδει εδω και αρκετο καιρο τα υβριδια αυτα, δινοντας τα κατα καιρους σε πετ σοπ (τα πουλαει τα χαριζει δεν με ενδιαφερει) οπου οπως ο ιδιος λεει, γινονται αναρπαστα. Παραθετω (απο τα ποστ του στο ΑΖ):

Εγω προσωπικα δεν εχω καμμια ανοχη σε αυτα, θα αφησω να διαβασει το ποστ αυριο ο κυριος αυτος και θα γινει banned.
[/URL]
Γνωμη μου ειναι οτι αυτο δεν ειναι σωστο .
και Δημοκρατικοτατο
  #56  
Παλιά 18-06-10, 11:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα σου απαντησει ο Τολης συγκεκριμενα σε αυτο..
αλλα ενα φορουμ δε δημιουργειται γιατι ειναι το "απανθισμα" της δημοκρατιας (μια λεξη παρεξηγημενη που μας "εφαγε" πολλες φορες γιατι χασαμε τα ορια της)....
εχει μια πολιτικη το φορουμ αυτο και ο Τολης το διατυμπανιζει καθε φορα...ποτε δεν ειπε οτι εχει φτιαξει το πιο δημορατικο φορουμ. οποιος θελει μπαινει ...κανεις δεν εξαναγκαστηκε.
επειδη εχουμε δημοκρατια λοιπον υπαρχουν και αλλα φορα να μη banαριστει ο φιλος.....αν ο Τολης κρινει οτι το εγχειρημα ειναι εναντιον της γραμμης που ακολουθει το φορουμ..τοτε πραττει αναλογα.
ειναι σαφες νομιζω.
__________________
  #57  
Παλιά 18-06-10, 11:08
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη ο ανθρωπος εχει αποδειξει πολλες φορες ποσο **** ειναι...σε λιγο καιρο οντως δε θα μπορουμε να βρουμε καθαρο ψαρι.....ολα θα ειναι υβριδια...
και καποιοι που εδω χαρακτηριζονται χουντικοι και λογοκριτες.....θα ειναι υπευθυνοι (αν το καταφερουν) ως ενα βαθμο για να μπορειτε να εχετε στα ενυδρεια σας και καποιο ψαρι που καποτε εφτιαξε η φυση και οχι εμεις....
αναλογιστειτε μερικα πραγματα πριν γραψετε και εχετε μια υποσημμειωση στο μυαλο σας ΖΩΑ ειναι...δηλαδη ζωντανα...οχι συλλογη γραμματοσημων!!!
Πάνο,δε νομίζω ότι μπορεί να τεθεί θέμα χουντισμού-μη δημοκρατίας ή ο,τιδήποτε παρόμοιο.Και εξηγώ πως το βλέπω εγώ:υπάρχει κάτι που μοιάζει να έχει ξεχαστεί στην παρούσα συζήτηση.Ξεχνάμε πως πρόκειται για ένα φόρουμ που έίναι φτιαγμένο για να παροτρύνει και να βοηθά νέους χομπίστες -και όχι μόνο- να έρθουν σε επαφή με το χόμπι μας.Βάζοντας,λοιπόν,τον εαυτό μου στη θέση του αρχάριου που γράφτηκα εχθές στο gab,θα διάβαζα αυτό το θέμα τυχαία.Η εντύπωση που θα αποκόμιζα θα ήταν:<<έλα μωρέ τώρα όλα τα ψάρια καλά είναι αφού ο ένας λέει το ένα και ο άλλος το άλλο,θα πάρω αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ>>.Και νομίζω πως στα μάτια των περισσότερων αρχάριων αυτά τα ανθρώπινα δημιουργήματα -τερατουργήματα σε ορισμένες περιπτώσεις- θα φαίνονταν πιο όμορφα από τα υπόλοιπα.Δε θα αργήσει λοιπόν ένας αρχάριος να προτιμήσει τα ψαράκια αυτά.Και έτσι έρχεται η διάδοση αυτών των ειδών.ΠΩΣ θα μπορούσε να το επιτρέψει αυτό ένα φόρουμ με συγκεκριμένες θέσεις πάνω στα θέματα αυτά???
  #58  
Παλιά 18-06-10, 11:10
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου απαντησει ο Τολης συγκεκριμενα σε αυτο..
αλλα ενα φορουμ δε δημιουργειται γιατι ειναι το "απανθισμα" της δημοκρατιας (μια λεξη παρεξηγημενη που μας "εφαγε" πολλες φορες γιατι χασαμε τα ορια της)....
εχει μια πολιτικη το φορουμ αυτο και ο Τολης το διατυμπανιζει καθε φορα...ποτε δεν ειπε οτι εχει φτιαξει το πιο δημορατικο φορουμ. οποιος θελει μπαινει ...κανεις δεν εξαναγκαστηκε.
επειδη εχουμε δημοκρατια λοιπον υπαρχουν και αλλα φορα να μη banαριστει ο φιλος.....αν ο Τολης κρινει οτι το εγχειρημα ειναι εναντιον της γραμμης που ακολουθει το φορουμ..τοτε πραττει αναλογα.
Τα φορουμ ειναι ανοιχτα σε εγγραφες , σαφως και οποιος θελει μπαινει και δεν εξαναγκαζεται . ομως τι γινεται στη περιπτωση που τα φορουμ ''ξηλωνουν'' καποιον χωρις λογο Η επειδη δεν ειναι στο γουστο του Διαχειριστη ?

Δεν νομιζω να λεει καπου στους κανονες του φορουμ

Απαγορευεται η εγγραφη μελων οπου διατηρουν υβριδια στα ενυδρεια του .
Σε αντιθετη περιπτωση θα διαγραφοντε οριστικα
  #59  
Παλιά 18-06-10, 11:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο,δε νομίζω ότι μπορεί να τεθεί θέμα χουντισμού-μη δημοκρατίας ή ο,τιδήποτε παρόμοιο.Και εξηγώ πως το βλέπω εγώ:υπάρχει κάτι που μοιάζει να έχει ξεχαστεί στην παρούσα συζήτηση.Ξεχνάμε πως πρόκειται για ένα φόρουμ που έίναι φτιαγμένο για να παροτρύνει και να βοηθά νέους χομπίστες -και όχι μόνο- να έρθουν σε επαφή με το χόμπι μας.Βάζοντας,λοιπόν,τον εαυτό μου στη θέση του αρχάριου που γράφτηκα εχθές στο gab,θα διάβαζα αυτό το θέμα τυχαία.Η εντύπωση που θα αποκόμιζα θα ήταν:<<έλα μωρέ τώρα όλα τα ψάρια καλά είναι αφού ο ένας λέει το ένα και ο άλλος το άλλο,θα πάρω αυτά που μου αρέσουν πιο πολύ>>.Και νομίζω πως στα μάτια των περισσότερων αρχάριων αυτά τα ανθρώπινα δημιουργήματα -τερατουργήματα σε ορισμένες περιπτώσεις- θα φαίνονταν πιο όμορφα από τα υπόλοιπα.Δε θα αργήσει λοιπόν ένας αρχάριος να προτιμήσει τα ψαράκια αυτά.Και έτσι έρχεται η διάδοση αυτών των ειδών.ΠΩΣ θα μπορούσε να το επιτρέψει αυτό ένα φόρουμ με συγκεκριμένες θέσεις πάνω στα θέματα αυτά???
Ζεις στην πραγματικότητα φίλε. Τουλάχιστον εδώ στην Κύπρο, οι παπαγάλοι είναι τα πιο ευκολοπούλητα ψάρια και φεύγουν στο π και φ. Κάποτε, αυτό θα επεκταθεί και σε άλλα ψάρια, οπότε τα αυθεντικά θα τα κάνουν όλοι πέρα.

Καλά, από μωρό καπνίζεις εσύ? Κακό παράδειγμα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #60  
Παλιά 18-06-10, 11:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φορουμ ειναι ανοιχτα σε εγγραφες , σαφως και οποιος θελει μπαινει και δεν εξαναγκαζεται . ομως τι γινεται στη περιπτωση που τα φορουμ ''ξηλωνουν'' καποιον χωρις λογο Η επειδη δεν ειναι στο γουστο του Διαχειριστη ?

Δεν νομιζω να λεει καπου στους κανονες του φορουμ

Απαγορευεται η εγγραφη μελων οπου διατηρουν υβριδια στα ενυδρεια του .
Σε αντιθετη περιπτωση θα διαγραφοντε οριστικα
η πιο πανω απαντηση του zipo σου εξηγει...
το φορουμ και ο Τολης εοχυν συγκεκριμενη γραμμη και κανεις δε μπορει να πει οτι αυτο δεν λεγεται και ξεκαθαριζεται σε ΚΑΘΕ ευκαιρια...εξαλλου γιαυτο και ο τολης και εμεις αναφεραμε τη θεση αυτη ξανα σε αυτη την περιπτωση. υπαρχει ενα μπανερακι πανω πανω στο φορουμ. δε το εχεις δει ποτε ????????????????????
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Apolemichthys Trimaculatus σε κύβο 70x60x60(cm)??? panosb Reefsafe 7 05-01-09 17:06
blood parrot cichlid fish DIMITRIS_cy Γλυκό νερό - Γενικά 4 29-06-08 02:21
Nutrafin Blood Worms crazyio Bettas 2 02-01-07 09:56
Blood Red Jewel (Cichlids) giannisg Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 2 15-05-06 16:19
Red Parrot cathyki Γλυκό νερό - Γενικά 4 18-01-06 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13981 seconds with 14 queries