Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-10, 23:32
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Smile Project: Trimaculatus x Blood parrot

Γεια σας φιλοι, εδω θα δειτε μια μιξη ενος αρσενικου Amphilophus Trimaculatus (Trimac) με μια θηλυκια παπαγαλινα "blood parrot". Με την πρωτη τους προσπαθεια ειχαμε απολυτη επιτυχια και τα αυγα σκασανε και τα μικρα βγηκαν την 1 μαρτιου 2010. Θα ακολουθησουν πολλες φωτο απο την προοδο τους.

PS: ειμαι σιγουρος οτι θα ακολουθησουν φωνες διαμαρτυρίας απο πολλους που ειναι εναντια στα υβριδια και τις επιλεκτικες αναπαραγωγες αλλα το θεμα ελπιζω να ενδιαφερει και καποιους που θελουν απο περιεργεια και μονο να δουνε την εξελιξη αυτη!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  1280
Μέγεθος:  68,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  586
Μέγεθος:  71,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  608
Μέγεθος:  69,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  574
Μέγεθος:  46,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  555
Μέγεθος:  69,8 KB  
  #2  
Παλιά 17-06-10, 23:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η δυναμη του ενστικτου ειναι τεραστια...
ακρωτηριασμενη και παραμορφωμενη...προσπαθει να διαιωνισει τα γονιδια της...
__________________
  #3  
Παλιά 17-06-10, 23:59
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αντιγράφω από το επίσημο site του Π.Σ.Φ.Ε., τα ξέρεις αυτά για τα παπαγαλόψαρα?

ΟΧΙ στα παπαγαλόψαρα, τα βαμμένα ψάρια και τα άλλα τερατουργήματα!
Κείμενο: Τόλης Κετσελίδης


Υβρίδια που είναι αποτέλεσμα διασταυρώσεων διαφορετικών ειδών, παραμορφωμένα ψάρια είτε από γενετική επέμβαση, είτε από επιλεκτικές αναπαραγωγές, και ψάρια βαμμένα με διάφορους τρόπους δεν έχουν δουλειά στα ενυδρεία μας!

Τα παπαγαλόψαρα είναι υβρίδια από Paratheraps synspilus και Amphilophus citrinelum ή A. labiatum χωρίς αυτό να είναι σίγουρο. Σίγουρο όμως είναι ότι αυτά τα υβρίδια είναι βιώσιμα, και ίσως μπορούν και τα ίδια να αναπαραχθούν μεταξύ τους (έχουν αναφερθεί σποραδικά αναπαραγωγές τους). Η επιτυχία που έχουν οφείλεται αφ' ενός στην κατά κάποιο τρόπο «ανθρώπινη» μορφή τους, αφ' ετέρου στα έντονα χρώματα τους. Τα ψάρια αυτά έχουν πολύ περιορισμένη ευλυγισία και πτερύγια τοποθετημένα έτσι που δεν τα αφήνουν να κολυμπήσουν όπως ένα φυσιολογικό ψάρι. Το στόμα τους δε είναι πολύ μικρό, σκληρό και παραμορφωμένο. Σε μια συγκατοίκηση με άλλα ψάρια, ακόμα και πολύ μικρότερα, έχουν πάντα σοβαρό μειονέκτημα για να τραφούν, αλλά και γενικότερα σε όλη τους την ζωή «παλεύουν» να επιβιώσουν ακόμα και χωρίς ανταγωνιστές, προσπαθώντας να κολυμπήσουν και να τραφούν φυσιολογικά χωρίς να είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να το πετυχαίνουν ακούραστα.


Οι «δημιουργοί» του κρατούν μυστική την προέλευση του, που είναι πιθανότατα διασταύρωση μεγάλων ειδών κιχλιδων της Ν. Αμερικής. Πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο ψάρι (πάνω από 40 εκ πολλές φορές), πολύχρωμο, με περίεργα σχήματα στο σώμα του και με μεγάλη κύφωση στο μέτωπο των αρσενικών. Δυστυχώς αντίθετα από το παπαγαλόψαρο, το ψάρι αυτό αναπαράγεται αρκετά εύκολα. Οι «δημιουργοί» του μάλιστα συστήνουν στους κατόχους του να έχουν μόνιμα ένα καθρεφτάκι στο ενυδρείο του, ούτως ώστε αυτό να διεγείρεται συνεχώς προσπαθώντας να διώξει το είδωλο του και έτσι να έχει μονίμως λαμπερά χρώματα. Το μόνιμο άγχος του ψαριού που το καθιστά ευάλωτο σε ασθένειες βέβαια, δεν το σκέφτονται. Η όλη δραστηριότητα γύρω από το flowerhorn ειδικά στο διαδίκτυο, έχει πάρει διαστάσεις που καμία σχέση δεν έχουν με την ενυδρειοφιλία. Συλλογές και συλλέκτες ψαριών σε συνθήκες οριακά βιώσιμες με σκοπό διαγωνισμούς για το ποιό είναι ομορφότερο, η ποιο έχει πιο περίεργα σχήματα, ανταλλαγές και αποστολές από τη μια ήπειρο στην άλλη, λες και τα ψάρια ήταν μοντέλα αεροπλάνων ή γραμματόσημα.
Αποκαλούμε «ψάρια» αυτά τα δημιούργηματα; Ξέρουμε σε τι συνθήκες ζουν, τι θερμοκρασία, τι παραμέτρους νερού, τι βιότοπους, την στιγμή που δεν μπορεί να υπάρξει τέτοια αναφορά μιας και δεν υπάρχουν στην φύση; Αν θέλαμε να φτιάξουμε ένα ιδανικό περιβάλλον στο ενυδρείο μας για αυτά τα ψάρια, το πιθανότερο θα ήταν να φτιάχναμε ένα μίνι εργαστήριο! Πράγμα που δεν έχει καμία σχέση με την ενυδρειοφιλία, που είναι η (όσο πιστή γίνεται) προσομοίωση ενός μικρού κομματιού της φύσης στα ενυδρεία μας.

Όλες οι παραπάνω δημιουργίες είναι ανήθικες, γιατί τα ψάρια αυτά υποφέρουν κατά τη διαδικασία μεταμόρφωσης τους, αλλά και έχουν περιορισμένη και δύσκολη διάρκεια ζωής λόγω αυτής.
Ένα ψάρι είναι κάτι πολύ περισσότερο από ένα χρωματιστό πράγμα που κολυμπάει. Τα χρώματα, τα σχήματα, και η συμπεριφορά των ψαριών τους έχουν δοθεί από τη φύση για πολλούς λόγους. Τα ψάρια αλλάζουν χρώματα και συμπεριφορά όταν τρέφονται, όταν επιτίθενται ή αμύνονται, όταν αναπαράγονται ή όταν μεγαλώνουν τα μικρά τους. Το σχήμα τους είναι φτιαγμένο μετά από αιώνες εξέλιξης σύμφωνα με τον τρόπο ζωής τους. Η παρατήρηση και κατανόηση τους είναι μια από τις χαρές του να κρατάμε ένα ενυδρείο, και η αλλαγή ή κατάργηση τους είναι σαν να καθιστάς τα ψάρια αυτά μουγκά.

Η καλύτερη αντίδραση σε αυτές τις τακτικές, είναι η ενημέρωση. Βοηθήστε την καμπάνια που κάνει ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου και ενημερώστε και τους συνχομπίστες σας να μην αγοράζουν τέτοια ψάρια, αλλά και τους εμπόρους αυτών των τερατουργημάτων για το πώς φτιάχνονται, και γιατί είναι ανήθικο να τα παραγγέλνουν και να τα πουλάνε.
Πέρα από αυτό, αν είστε από αυτούς που από άγνοια έχουν αποκτήσει τέτοια ψάρια, προσπαθήστε να τους χαρίσετε μια όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή - δεν φταίνε αυτά!"

Δες και το μπάνερ στην κορυφή της σελίδας.
Κι εσύ τα αναπαράγεις, τα υβριδίζεις και μας τα παρουσιάζεις, μπράβο σου.

Συγνώμη που δεν ζήτησα άδεια για την αναδημοσίευση του άρθρου, το πρωτότυπο με φωτό είναι εδώ: http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
  #4  
Παλιά 18-06-10, 00:07
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Δηλαδή αν σε βάλω να αναπαραχθείς με ένα πίθηκο τι θα πεις???
__________________
  #5  
Παλιά 18-06-10, 00:12
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν σε βάλω να αναπαραχθείς με ένα πίθηκο τι θα πεις???
Απο που να αρχισω..... ας αφησω να αλοκληρωθουν τα αρνιτικα σχολια και θα παραθεσω και εγω τις αποψεις μου με την σειρα μου...
  #6  
Παλιά 18-06-10, 00:16
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν σε βάλω να αναπαραχθείς με ένα πίθηκο τι θα πεις???
καλε μου φιλε..δεν τα εβαλε με το ζορι,μονα τουσ το''κανουνε''
δεν τα αναγκασε κανεις,εσυ αν σε βαζανε στο ιδιο μερος με ενα πιθηκο θα ζευγαρωνες?αλλο να σε αναγκασει κ αλλο να το θες..κι απο οτι βλεπω στις εικονες δν νομιζω να τα αναγκαζει..
__________________
i love my fish..!

  #7  
Παλιά 18-06-10, 00:20
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Δηλαδή εσυ είσαι υπέρ???το ίδιο μυαλό έχεις με τι ψάρια???όπως είπε και ο πάνος πιο πάνω το κάνουν απλά από ένστικτο
__________________
  #8  
Παλιά 18-06-10, 00:30
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Smile

Θαυματα δεν γινονται... συμβατες κιχλιδες ειναι και σε ιδανικες συνθηκες μπορουν να αναπαραχθουν.... απλο. Το ενδιαφερον ομως ειναι το αποτελεσμα που προκυπτει που μονο ασχημο δεν ειναι η δυσλειτουργικο οπως οι περισοτεροι νομιζουν.
  #9  
Παλιά 18-06-10, 00:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apolonistis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλε μου φιλε..δεν τα εβαλε με το ζορι,μονα τουσ το''κανουνε''
δεν τα αναγκασε κανεις,εσυ αν σε βαζανε στο ιδιο μερος με ενα πιθηκο θα ζευγαρωνες?..
αυτο σηκωνει κουβεντα.....να εισαι σιγουρος οτι καποιους αν τους εβαζες για μια ζωη σε ενα μερος με μονο ζωντανο ουτε καν πιθηκο αλλα ενα προβατο...θα το κανανε...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Θαυματα δεν γινονται... συμβατες κιχλιδες ειναι και σε ιδανικες συνθηκες μπορουν να αναπαραχθουν.... απλο. Το ενδιαφερον ομως ειναι το αποτελεσμα που προκυπτει που μονο ασχημο δεν ειναι η δυσλειτουργικο οπως οι περισοτεροι νομιζουν.
ο ορος συμβατος εχει ξεχειλωσει....το παραδειγμα ειναι η φυση..και στη φυση δεν ειναι συμβατες...
το αποτελεσμα το βλεπω στην πρωτη φωτο..ενα ψαρι που δεν ανηκει σε κανενα ειδος...με στομα παραμορφωμενο και ακρωτηριασμενο....δε το βλεπεις καθολου δυσλειτουργικο???
η συνειδηση του καθενος βαζει τα ορια στα πειραματα που θα κανει...το οριο που ευχομαι ομως κυριως να βαλει σε σενα ειναι να μη διαδωσεις τα τερατακια που θα βγουν.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-06-10 στις 01:15
  #10  
Παλιά 18-06-10, 00:34
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο σηκωνει κουβεντα.....να εισαι σιγουρος οτι καποιους αν τους εβαζες για μια ζωη σε ενα μερος με μονο ζωντανο ουτε καν πιθηκο αλλα ενα προβατο...θα το κανανε...
Φιλε μου δεν αντιλεγω καθολου σε αυτα που λες αλλα θα σου απαντησω εδω λεγοντας (και αυτο ειναι πραγματικοτητα) οτι τα εβαλα μαζι για μονο 7 μερες!!! Μετα τα χωρισα γιατι ο πατερας πολυ πιθανοτατα να ετρωγε τα μικρα η ακομα και τα αυγα, συνηθως ετσι κανουν...
  #11  
Παλιά 18-06-10, 00:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δεν αντιλεγω καθολου σε αυτα που λες αλλα θα σου απαντησω εδω λεγοντας (και αυτο ειναι πραγματικοτητα) οτι τα εβαλα μαζι για μονο 7 μερες!!! Μετα τα χωρισα γιατι ο πατερας πολυ πιθανοτατα να ετρωγε τα μικρα η ακομα και τα αυγα, συνηθως ετσι κανουν...
πριν τις 7 μερες που ηταν μαζι δηλαδη ηταν με ατομα του ειδους τους?? και μαλιστα αντιθετου φυλου??

αν και λιγο ακυρη η ερωτηση γιατι ο "παπαγαλος" δε ξερει τι ειδος ειναι...
__________________
  #12  
Παλιά 18-06-10, 00:39
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο σηκωνει κουβεντα.....να εισαι σιγουρος οτι καποιους αν τους εβαζες για μια ζωη σε ενα μερος με μονο ζωντανο ουτε καν πιθηκο αλλα ενα προβατο...θα το κανανε...

ο ορος συμβατος εχει ξεχειλωσει....το παραδειγμα ειναι η φυση..και στη φυση δεν ειναι συμβατες...
το αποτελεσμα το βλεπω στην πρωτη φωτο..ενα ψαρι που δεν ανηκει σε κανενα ειδος...με στομα παραμορφωμενο και ακρωτηριασμενο....δε το βλεπεις καθολου δυσλειτουργικο???
η συνειδηση του καθενος βαζει τα ορια στα πειραματα που θα κανει...το οριο που ευχομαι ομως κυριως να βαλει ειναι να μη διαδωσεις τα τερατακια που θα βγουν.
Η μαμα παπαγαλινα οπου καποτε καποιος εξυπνακιας της εκοψε την ουρα της οχι απλος δεν ειναι δυσλειτουργικη αλλα θα σου ανεβασω βιντεο να την δεις πως κανει τα παντα οπως ολα τα αλλα ψαρια. Βεβαια δεν δικαιολογω τους παπαγαλους γενικα αλλα δεν ειναι και τοσο τραγικα οσο τα λενε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν τις 7 μερες που ηταν μαζι δηλαδη ηταν με ατομα του ειδους τους?? και μαλιστα αντιθετου φυλου??

αν και λιγο ακυρη η ερωτηση γιατι ο "παπαγαλος" δε ξερει τι ειδος ειναι...
Η συγκεκριμενη παπαγαλινα ειναι σε ενυδρειο με μονο παπαγαλους, ειναι με αλλους 2 αρσενικους οπου και με αυτους διχνει ενδιαφερον αλλα ειναι στειροι... ουτως η αλλος ειναι τα αρσενικα στειρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagvader : 18-06-10 στις 00:39 Αιτία: Automerged Doublepost
  #13  
Παλιά 18-06-10, 00:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι και τοσο τραγικα οσο τα λενε...
ναι δεν ειναι..και αυτο και πολλα αλλα....η φυση εκανε μεγαλεια και ο ανθρωπος τα επιασε στα χερια του και τα εκανε σκ*τ*...
κληρονομησαμε την εξελιξη δισεκατομμυριων ετων για να το παιζουμε θεοι...
τεσπα η κουβεντα ειναι deja vu και ξερω πως δεν αλλαζει ευκολα η γνωμη....
ελπιζω μονο οπως ειπα να μη τα διαδωσεις...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-06-10 στις 01:15
  #14  
Παλιά 18-06-10, 00:45
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι δεν ειναι..και αυτο και πολλα αλλα....η φυση εκανε μεγαλεια και ο ανθρωπος τα επιασε στα χερια του και τα εκανε σκ*τ*...
κληρονομησαμε την εξελιξη δισεκατομμυριων ετων για να το παιζουμε θεοι...
τεσπα η κουβεβτα ειναι deja vu και ξερω πως δεν αλλαζει ευκολα η γνωμη....
ελπιζω μονο οπως ειπα να μη τα διαδωσεις...
... αν ηταν να ειμαστε ηθικοι (που κανενας μας δεν ειναι, απλα το παιζουμε) θα επρεπε πολλα να μην κανουμε, εχω να σου δωσω πολλα παραδειγματα υβριδισμου, επιλεκτικων εφαρμογων σε πολλα και διαφορα ζωα. Ας τα βαλουμε τοτε και με τα μουλαρια που ειναι αλογο Χ γαιδουρι.
Το project μου δεν ειναι τυχαιο, ειναι δοκιμασμενο πολλα χρονια σε ασια και αμερικη και δινει συγκεκριμενους απογονους. Αν σας ενδιαφερει εχω πολυ υλικο σε φωτο και βιντεο για την εξελιξη αυτη!
  #15  
Παλιά 18-06-10, 00:46
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου θα προτιμουσα τον κοσμο χωρις μουλαρια...και χωρις ολα αυτα τα φρου φρου και αρωματα που εχουμε δημιουργησει σε αλλα ζωα...
αλλα να διαχωρισουμε...αλλο η επιλεκτικη αναπαραγωγη ΕΝΟΣ ειδους...και αλλο ο υβριδισμος...μη τα μπερδευουμε!

υ.γ. την ηθικη δεν την ανεφερα πουθενα ουτε ειμαι ηθικο στοιχειο...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Το project μου δεν ειναι τυχαιο, ειναι δοκιμασμενο πολλα χρονια σε ασια και αμερικη και δινει συγκεκριμενους απογονους.!
μπορεις να μας πεις που αποσκοπει αυτο το project λοιπον?
__________________
  #16  
Παλιά 18-06-10, 00:50
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Ο καθενας φιλε μου επιλεγει το που ειναι ηθικος κ το που οχι.
Με το να υβριδιζεις καποια ψαρια μεταξυ τους εχοντας ως ελαφρυντικο το οτι τα εβαλες μαζι μονο για 7 ημερες κ οτι δεν τα πιεσες αλλα το εκαναν μονα τους δεν νομιζω να ειναι τοσο ηθικο.Αλλωστε μπορεις να αναγκασεις ενα ψαρι να αναπαραχθει?Φανταζομαι πως οχι.
  #17  
Παλιά 18-06-10, 00:52
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου θα προτιμουσα τον κοσμο χωρις μουλαρια...και χωρις ολα αυτα τα φρου φρου και αρωματα που εχουμε δημιουργησει σε αλλα ζωα...
αλλα να διαχωρισουμε...αλλο η επιλεκτικη αναπαραγωγη ΕΝΟΣ ειδους...και αλλο ο υβριδισμος...μη τα μπερδευουμε!

υ.γ. την ηθικη δεν την ανεφερα πουθενα ουτε ειμαι ηθικο στοιχειο...
μπορεις να μας πεις που αποσκοπει αυτο το project λοιπον?
Οι απογονοι αυτης της μιξης βγαζουν διαφορους τυπους ψαριων, μπορει η γεννα αυτη να δωσει 3 η και 4 ειδη με διαφορετικους σωματοτυπους η και χρωματισμους. Θα επανελθω με λεπτομερειες!
  #18  
Παλιά 18-06-10, 00:52
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το άσχημο και το δυσλειτουργικό είναι πολύ σχετικές έννοιες φίλε μου.
Στα δικά μου τα μάτια, αυτά τα "ψάρια" είναι άσχημα, γιατί είναι προϊόν εργαστηρίου και δεν υπάρχουν στη φύση.
Και είναι και δυσλειτουργικά, γιατί δυσκολεύονται να κολυμπήσουν, να φάνε, πολλές φορές και απλά να επιβιώσουν.
Αν ήθελα κάτι τέτοιο στο ενυδρείο μου, θα έβαζα ρομποτάκια ή πλαστικά ψαράκια, να μην τυρρανάω τα αληθινά.

Αν ήσουν νέος χομπίστας ή άσχετος που δεν ήξερε, θα σε δικαιολογούσα, εξαιτίας της άγνοιας ή της ηλικίας.
Στην δική σου περίπτωση δεν βρίσκω δικαιολογίες και η επιμονή σου να τα υβριδίσεις και να τα διαιωνίσεις, μόνο για να
ικανοποιήσεις την περιέργεια και τον εγωισμό σου, με βρίσκει απόλυτα και κατάφωρα αντίθετο.
"Παίζεις" με ζωούλες, με ψυχές, με δυστυχισμένα πλάσματα και προσπαθείς να δημιουργήσεις κι άλλα τερατουργήματα.
Το πείραμά σου με εξοργίζει και η προσφορά σου να μας το παρουσιάσεις με αφήνει παντελώς αδιάφορο.
  #19  
Παλιά 18-06-10, 00:58
Το avatar του χρήστη vagvader
vagvader Ο χρήστης vagvader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε μπορεις να αναγκασεις ενα ψαρι να αναπαραχθει?Φανταζομαι πως οχι.
Μονος σου το λες.... δεν τα αναγκασα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το άσχημο και το δυσλειτουργικό είναι πολύ σχετικές έννοιες φίλε μου.
Στα δικά μου τα μάτια, αυτά τα "ψάρια" είναι άσχημα, γιατί είναι προϊόν εργαστηρίου και δεν υπάρχουν στη φύση.
Και είναι και δυσλειτουργικά, γιατί δυσκολεύονται να κολυμπήσουν, να φάνε, πολλές φορές και απλά να επιβιώσουν.
Αν ήθελα κάτι τέτοιο στο ενυδρείο μου, θα έβαζα ρομποτάκια ή πλαστικά ψαράκια, να μην τυρρανάω τα αληθινά.

Αν ήσουν νέος χομπίστας ή άσχετος που δεν ήξερε, θα σε δικαιολογούσα, εξαιτίας της άγνοιας ή της ηλικίας.
Στην δική σου περίπτωση δεν βρίσκω δικαιολογίες και η επιμονή σου να τα υβριδίσεις και να τα διαιωνίσεις, μόνο για να
ικανοποιήσεις την περιέργεια και τον εγωισμό σου, με βρίσκει απόλυτα και κατάφωρα αντίθετο.
"Παίζεις" με ζωούλες, με ψυχές, με δυστυχισμένα πλάσματα και προσπαθείς να δημιουργήσεις κι άλλα τερατουργήματα.
Το πείραμά σου με εξοργίζει και η προσφορά σου να μας το παρουσιάσεις με αφήνει παντελώς αδιάφορο.
Ηθικο για μενα ειναι περισοτερο να εχω διμιουργηματα εργαστιριου (οπως τα λετε) οπου διμιουργιθηκαν μεσα σε διαστασεις ενυδρειου παρα να εχω πλασματα της φυσης κλεισμενα σε μια μικρογραφια της φυσης (οπως επισης λετε). Δεν βγαινει πουθενα αυτο ομως, εχετε τις δικες σας αποψεις και εγω τις δικες μου, σεβομαι τις δικες σας, θα παρακαλουσα να σεβαστειτε και τις δικες μου οσο αντιθετοι και αν ειστε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagvader : 18-06-10 στις 00:58 Αιτία: Automerged Doublepost
  #20  
Παλιά 18-06-10, 00:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι απογονοι αυτης της μιξης βγαζουν διαφορους τυπους ψαριων, μπορει η γεννα αυτη να δωσει 3 η και 4 ειδη με διαφορετικους σωματοτυπους η και χρωματισμους. Θα επανελθω με λεπτομερειες!
παλι δεν πηρα απαντηση...κατανοητα ολα αυτα...αλλα αποσκοπουν ΠΟΥ????
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθικο για μενα ειναι περισοτερο να εχω διμιουργηματα εργαστιριου (οπως τα λετε) οπου διμιουργιθηκαν μεσα σε διαστασεις ενυδρειου παρα να εχω πλασματα της φυσης κλεισμενα σε μια μικρογραφια της φυσης (οπως επισης λετε)..
εδω μου το χαλασες...
__________________
  #21  
Παλιά 18-06-10, 01:07
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βγαινει πουθενα αυτο ομως, εχετε τις δικες σας αποψεις και εγω τις δικες μου, σεβομαι τις δικες σας, θα παρακαλουσα να σεβαστειτε και τις δικες μου οσο αντιθετοι και αν ειστε.
Οχι φίλε μου, δεν σέβεσαι τις απόψεις μας, μπαίνεις στο φόρουμ ενός Συλλόγου που κάνει χρόνια τώρα προσπάθεια να ενημερώσει για τα
δυστυχισμένα παπαγαλόψαρα και την ανάγκη μη διάδοσής τους κι έρχεσαι να μας καυχηθείς πώς κατάφερες να τα αναπαράξεις, να τα υβριδίσεις
και να βγάλεις νέες μορφές, σαν άλλος Φρανκενστάϊν, να τα χαίρεσαι, μας λες ανήθικους, ε, μη μας λες πως σέβεσαι και τις απόψεις μας.
  #22  
Παλιά 18-06-10, 01:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Νομιζω οτι καταλαβα την προσπαθεια του φιλου μας. Προσπαθει να επιτυχει ενα kamfa flowerhorn και ισως τελικα ενα King kamfa υψηλης ποιοτητας.
Δεν θα παρω θεση εδω, σε αυτο το θεμα. Εχω αναμεικτα αισθηματα...απο την μια απεχθανομαι καθε τι που αποκλινει απο την φυσικη μορφη (δικο μου προσωπικο γουστο) απο την αλλη ομως εκτιμω την προσπαθεια η οποια δεν ειναι τυχαια ή ερασιτεχνικη αλλα εχει εναν τελικο σκοπο.
Μας αρεσει ή οχι, τα υβριδια εχουν εισβαλλει στο χομπι και ιδιαιτερα στην αλλη οχθη του Ατλαντικου ειναι απολυτως αποδεκτα αναμεσα στους χομπιστες. Μιλαμε λοιπον για ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που ασχολουνται με τις αναπαραγωγες. Και ποιος ειμαι εγω που θα τους κρινω..
Εγω κραταω την δικη μου γραμμη , δεν θα βαλω ποτε υβριδια ,θα ηθελα να μην υπηρχαν καν ,αλλα δεν μπορω να κατακρινω κανεναν αν του αρεσουν. Το μονο ισως που μπορω ειναι να τον αποτρεψω και μεχρι εκει..
  #23  
Παλιά 18-06-10, 01:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εγω παλι Αλεξανδρε βρισκω προκλητικο οταν ξερεις (AN ξερεις) την πολιτικη ενος φορουμ καθως και του "δικτατορα" διαχειριστη του να βγεις με πρωτο μηνυμα την επιδειξη μιας τετοιας προσπαθειας....(χωρις να χαρακτηριζω το προσωπο...)

οσο για τη γνωμη μου για "την αλλη πλευρα του ατλαντικου"...δε θελεις να την ξερεις...δε περιμενα και τιποτα καλυτερο...
αλλη μια "αμερικανια"...αν οχι η δημιουργια..τουλαχιστον η απηχηση του νεου "trend"!!!
__________________
  #24  
Παλιά 18-06-10, 01:19
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vagvader Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονος σου το λες.... δεν τα αναγκασα!
-------------------------

Ηθικο για μενα ειναι περισοτερο να εχω διμιουργηματα εργαστιριου (οπως τα λετε) οπου διμιουργιθηκαν μεσα σε διαστασεις ενυδρειου παρα να εχω πλασματα της φυσης κλεισμενα σε μια μικρογραφια της φυσης (οπως επισης λετε). Δεν βγαινει πουθενα αυτο ομως, εχετε τις δικες σας αποψεις και εγω τις δικες μου, σεβομαι τις δικες σας, θα παρακαλουσα να σεβαστειτε και τις δικες μου οσο αντιθετοι και αν ειστε.
Το οτι δεν τα αναγκασες δεν σημαινει οτι δεν εβαλες εσυ το χερι σου για να γινει.Αυτα απλα οδηγουνται απο ενστικτο.Εσυ τα κατευθυνεις.
Κ για πες μου που θα μπορουσαν να συναντηθουν αυτα τα 2 ηδη στη φυση για να αναπαραχθουν?
Αλλα απο οτι φαινεται δεν σε ενδιαφερει η φυση αλλα η δημιουργια νεων ειδων.Αρεσκεσαι στο να εχεις κατι το οποιο δεν υπαρχει πουθενα αλλου.
Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω που αποσκοπει αυτη η προσπαθεια αναπαραγωγης.Αν ειναι ευκολο εξηγησε μας.
  #25  
Παλιά 18-06-10, 01:24
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εντάξει βρε Αλέξανδρε, φτιάξτε του και μια κατηγορία "Παπαγάλοι, υβριδισμός και διαιώνισή τους", για να βρίσκουμε εύκολα τις ενδιαφέρουσες
δημοσιεύσεις του και να παρακολουθούμε από κοντά το χόμπυ να κατακλύζεται από υβρίδια και τερατουργήματα.
  #26  
Παλιά 18-06-10, 01:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πανο σε αυτη την περιπτωση εγω τουλαχιστον θα ειμαι πολυ ελαστικος. Προκειται για σοβαρη προσπαθεια, επιτευξης ενος πανεμορφου χρωματικα ατομου.
Αν ο σκοπος δεν ειναι εμπορικος και το παιδι θελει να πετυχει εναν στοχο, και εφοσον δεν προτιθεται να διαδωσει τα υβριδια,και το κανει για την παρτη του, δεν εχω λογο να τον κραξω. Κι εγω εχω προσπαθησει την αναπαραγωγη αναμεσα σε καρδερινα και καναρινι για να αποκτησω ενα ατομο με καλυτερο κελαηδημα. Δεν εκανα και εγκλημα !!
  #27  
Παλιά 18-06-10, 01:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι καταλαβα την προσπαθεια του φιλου μας. Προσπαθει να επιτυχει ενα kamfa flowerhorn και ισως τελικα ενα King kamfa υψηλης ποιοτητας.
μπρρρρ...γουγλαρισα το ονομα και κοιτα τι μου εβγαλε...
http://www.flowerhorncraze.com/uploa...1231048629.jpg
http://www.flowerhorncraze.com/uploa...1220938396.jpg

και τωρα παμε στο ζουμι της υποθεσης...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο σε αυτη την περιπτωση εγω τουλαχιστον θα ειμαι πολυ ελαστικος. Προκειται για σοβαρη προσπαθεια, επιτευξης ενος πανεμορφου χρωματικα ατομου.προσωπικο σου γουστο αλεξανδρε....εγω στις φωτο παρπανω αηδιασα...
Αν ο σκοπος δεν ειναι εμπορικος και το παιδι θελει να πετυχει εναν στοχο, και εφοσον δεν προτιθεται να διαδωσει τα υβριδια αυτο ειναι σιγουρο?? τι θα τα κανει τα αλλα ψαρια που δε θα τον "εκφραζουν" ??? ευθανασια???,και το κανει για την παρτη του, δεν εχω λογο να τον κραξω. Κι εγω εχω προσπαθησει την αναπαραγωγη αναμεσα σε καρδερινα και καναρινι για να αποκτησω ενα ατομο με καλυτερο κελαηδημα. Δεν εκανα και εγκλημα !!
σκοτωσες τα πουλακια που δε σου εδωσαν το χαρακτηριστικο?? η ο φιλος θα στησει 1564 ενυδρεια για ολα τα μωρα που θα βγαλει???
βγηκες σε φορουμ που αγαπα τις γνησιες μορφες των ειδων να δειξεις την προσπαθεια σου??
αλεξανδρε μπορεις να βγαλεις για την τρελλα σου 1 η 2 η 5 καρδερινοκαναρα...στειρα εξαλλου που δε θα διαδωθουν. ουτε θα εχεις προβλημα στεγασης...
με εκατονταδες μωρα που τα περισσοτερα δε θα ειναι οπως τα θες...τι θα κανεις?? η τα σπερνεις δεξια κι αριστερα...η τα πετας στα σκουπιδια...
μη μου πεις "τα κρατας"!!
ποια λυση σου αρεσει περισσοτερο...να τα διαδωσεις?? ή να τα σκοτωσεις??
__________________
  #28  
Παλιά 18-06-10, 01:50
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Μπορεί σε 'σένα να φαίνεται όμορφο.
Και να πουλάει... Γιατί υπάρχουν ακόμα πολλοί ανενημέρωτοι.
Aλλά εδώ και σε όλα τα άλλα ενυδρειακά φόρουμ παλεύουμε για να μην αγοράζονται ψάρια που υποφέρουν.
Και εσύ τα κάνεις περισσότερα; Εγώ αυτό που κάνεις το θεωρώ ΤΡΕΛΑ!
Για να μην πω τίποτα άλλο πιο χοντρό..

Τουλάχιστον φρόντισε όπως λέει και ο Πάνος να μην τα διαδώσεις.
Να σου πω και κάτι άλλο.. Αυτά που δεν σου αρέσουν ας πούμε.. τι θα τα κάνεις;
Γιατί δεν θα βγουν όλα "όμορφα". Κάποια θα βγουν ακομα πιο ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ από όσο είναι ήδη...

Αναπαράγεις ψάρια που υποφέρουν. Εγώ θα σταθώ σε αυτό.
  #29  
Παλιά 18-06-10, 01:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Kαι άλλα πανέμορφα χρωματικά άτομα:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  centaur.jpg
Εμφανίσεις:  902
Μέγεθος:  170,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  con1.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  71,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Hybrid-Animals1.jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  125,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  photoshopanimal02.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  27,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Animals-or-Plants.jpg
Εμφανίσεις:  469
Μέγεθος:  170,1 KB  
  #30  
Παλιά 18-06-10, 02:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Να τι λένε και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού για το blood parrot που προσπαθεί να υβριδίσει ο φίλος μας:

The Blood parrot (also known as bloody parrot and blood parrotfish) is a hybrid cichlid. The fish was first created in Taiwan in around 1986.
Its parentage is unknown, but the most commonly speculated pairings are midas cichlid with the redhead cichlid.
This hybrid cichlid has various anatomical deformities, one of the most obvious, and also deadly, deformities is its mouth, which only has very narrow vertical opening.
This makes blood parrot very hard to feed. Many die eventually because of this.
Cichlid enthusiasts have called for their removal from the market and organized boycotts against pet stores that sell them.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  blood parrot.jpg
Εμφανίσεις:  378
Μέγεθος:  25,0 KB  
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Apolemichthys Trimaculatus σε κύβο 70x60x60(cm)??? panosb Reefsafe 7 05-01-09 17:06
blood parrot cichlid fish DIMITRIS_cy Γλυκό νερό - Γενικά 4 29-06-08 02:21
Nutrafin Blood Worms crazyio Bettas 2 02-01-07 09:56
Blood Red Jewel (Cichlids) giannisg Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 2 15-05-06 16:19
Red Parrot cathyki Γλυκό νερό - Γενικά 4 18-01-06 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13677 seconds with 14 queries