Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-06, 20:38
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή και πάλι απ την αρχή...

Γεια σας φίλοι μου.
Μετά απο πολύ καιρό να μαι και πάλι κοντά σας. Να σας θυμίσω οτι εχω ένα ενυδρείο με δίσκους (είχε δηλαδή δίσκους )αλλά επειδή χρειάστηκε να λείψω σε ενα μεγάλο επαγγελματικό ταξίδι για 4-5 μήνες όταν γύρισα η κατάσταση ήταν αποκαρδιοτική. Απο τους 6 δίσκους έμεινε 1! Τα φυτά σε άθλια κατάσταση. Το νερό...αστα να πάνε.
Έτσι να μη σας τα πολυλογώ ξεκίνησα απο την αρχή...
Έστρωσα και πάλι το νερό. πέταξα τα φυτά και έβαλα καινούργια, έπλυνα χαλίκια πέτρες και ξύλα,και περιμένω τώρα να περάσει λίγο ο καιρός και να αγοράσω νέους δίσκους.
Σήμερα οι μετρήσεις που έκανα έδειξαν,ph 7, gh1,kh2 (μη σας τρομάζει αυτό), NO3 12,5. Θερμοκρασία 28 βαθμοί, φωτισμός ανοιχτός για 12 ώρες.
Ερωτήσεις. 1) τα φυτά αρχίζουν να πιάνουν τριχ. άλγη. 2) ο ένας και μοναδικός δίσκος δεν ορμάει πάνω στο φαγητό του και πολλές φορές η τροφή χάνετε απο την ανατάραξη του νερού στην επιφάνεια, και έτσι δεν την βρίσκει. 3) το φίλτρο εξωτερικό eheim 2026 γεμίζει την επιφάνεια με αερα, δηλ φουσκάλες πολλές σε μεγάλο βαθμό.
Αυτά για αρχή και συνεχίζουμε στην πορεία... ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-06, 20:55
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

gh1,kh2 αυτα ξαναμετρησε τα μαλλον αναποδα τα εγραψες ...το ψαρακι που επεζησε απο αυτη την περιπετεια ειναι φυσιολογικο να μη εχει ορεξη για παιχνιδια χαρες ταισματα και τα σχετικα...σιγουρα θα εφαγε ζορι πολυ και ειναι στρεσσαρισμενο...ο χρονος θα δειξει...θα ξεθαρεψει σιγα σιγα...τωρα για την αλγη που λες οταν λυσω εγω το δικο μου προβλημα με την καφε τριχωειδη θα σου πω και σενα ....εχω κανει τα παντα ειμαι ενα βημα πριν τη uv
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-06, 13:17
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Φίλε mikele, οι σημερινές μερτήσεις έδειξαν τα εξής, GH 2, KH 2 PH 7.Γενικότερα όμως, όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, το νερό στην περιοχή μου έχει πάνω- κάτω αυτές τις ενδείξεις και είναι ιδιαίτερα μαλακό, κατάληλλο για δίσκους. 'Οσο αφορά την τριχ. άλγη, απ οτι κατάλαβα είναι βραχνάς η υπόθεση, πάντα θα μας ταλαιπωρεί, και θα υπάρχει. Το θέμα είναι να μην ξεφεύγει απο τα όρια και τότε αρχίζουν τα προβλήματα. Χθές το βράδυ έκανα και την εξής κίνηση. Δέν ξέρω αν έκανα καλά, εσείς θα μου πείτε. Έβαλα στο ενυδρείο, το προιόν algumin της tetra. 100 ml.Σκούρεινε το νερό λιγάκι και περιμένω να δω αποτελέσματα. Ελπίζω να έκανα καλά έστω και σαν πρόληψη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-06, 16:34
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εισαι πολυ τυχερος με το μαλακο νερο της περιοχης σου αυτο σημαινει οτι δεν χρησιμοποιεις αντιστροφη οσμωση ε???? οι σκληροτητες ειναι ειναι λιγο χαμηλες αλλα καταλληλες για αναπαραγωγη........εχω βγαλει μεγαλη αγανακτηση με την καφε αλγη......κανω τα παντα και παλι υπαρχει ....και μεγαλωνει ....δεν χρησιμοποιω προιοντα εμποριου καταπολεμησης αλγης γιατι σιγουρα θα μου αλλαξουν καποια παραμετρο στο νερο μου....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-06, 12:31
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Οχι δεν εχω Α.Ο. εννοείτε, και΄σωστά το είπες είμαι πολύ τυχερός σ αυτό το θέμα. Τώρα αφού έριξα το algumin πόσο καιρό πρέπει να το αφήσω μέσα χωρίς να κάνω αλλαγή νερού? Και όταν κάνω, πρέπει να βάλω και άνθρακα στο φίλτρο για την πλήρη απορρόφισή του?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-07, 13:54
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

algumin ??? τι ειναι αυτο μου διαφευγει αυτη τη στιγμη...???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-07, 14:55
Το avatar του χρήστη AquaBoy
AquaBoy Ο χρήστης AquaBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Περιοχή: ¶γιοι Ανάργυροι
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
algumin ??? τι ειναι αυτο μου διαφευγει αυτη τη στιγμη...???
Ειναι για την καταπολεμηση της αλγης!


Η δικια μου γνωμη ειναι να μην το χρησιμοποιησεις.
Για την καταπολεμηση της αλγης υπαρχουν αλλοι τροποι πιο ασφαλεις θα ελεγα.
Ανεφερες οτι εχεις τριχοειδης αλγη,CO2 εχεις στο ενυδρειο σου?
Μπορεις επισης να βαλεις ψαρια που τρωνε την αλγη!

Υ.Γ Ανεβασε πανω απο 3 το ΚΗ γιατι θα εχεις σκαμπανεβασματα στο PH.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-07, 12:38
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
algumin ??? τι ειναι αυτο μου διαφευγει αυτη τη στιγμη...???
Είναι της tetra.
CO2 έχω στο ενυδρείο, καθώς και 3 πλακόστομους για να τρών την άλγη. Το ΚΗ είναι μόνιμα στο 2 ή 3 εδώ και χρόνια...
Εχθές έκανα και αλλαγή το 30% οπότε άρχισα να αφαιρώ σιγά-σιγά το algoumin που είχα βάλει. Χρειάζεται και άνθρακα τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-07, 17:10
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

βασιλη δεν νομιζω να χρειαζεσαι αναγκαια ανθρακα για να απομακρυνεις αλγοκτονα προιοντα ....απο οσα μου εχει πει μια φιλη με pet shop ....με της αλλαγες νερου θα εισαι ενταξει ...και λεω να μη τα ξαναχρησιμοποιησεις....ειδες αποτελεσμα....??
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-07, 14:30
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Όχι κανένα αποτέλεσμα μέχρι στιγμής. Δεν ξερώ τι θα συμβεί αργότερα, μήπως έίναι νωρίς? Δεν ξέρω... πάντως σωστά το είπες δεν ξαναβάζω τέτοια ζουμιά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-07, 16:09
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ξαναμέτρα όποτε μπορεσεις και με διαφορετικά τεστακια την γενικη σκληρότητα και την ανθρακική σκληρότητα. Παρότι οι τιμές σου δεν ειναι παράλογες και μπορεί να ισχύουν στην πράξη, ξαναμετρα τις διότι οι τιμές του νερου σου ειναι οριακά σταθερές και εισαι υποψήφιος για PH crash.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-01-07, 16:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οπως ειπανε και οι προλαλησαντες..μακρια και αγαπημενοι απο τετοια ζουμια για αλγες,οπως και τα ζουμια που ανεβοκατεβαζουν το πεχα....stay out..!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-07, 23:27
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαναμέτρα όποτε μπορεσεις και με διαφορετικά τεστακια την γενικη σκληρότητα και την ανθρακική σκληρότητα. Παρότι οι τιμές σου δεν ειναι παράλογες και μπορεί να ισχύουν στην πράξη, ξαναμετρα τις διότι οι τιμές του νερου σου ειναι οριακά σταθερές και εισαι υποψήφιος για PH crash.
Mε την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω αν και δεν νομίζω να βρώ διαφορά γιατί είναι πολύ καιρό σ αυτές τις τιμές. Όμως η αλήθεια είναι οτι μετράω πάντα με το ίδιο τεστ. Ίδωμεν...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-07, 00:13
L-18 Ο χρήστης L-18 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλησπερα.
Θα συμφωνησω στο ότι τα αλγοκτόνα δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά, τουλάχιστον τα περισσότερα. Μπορείτε όμως να βάλετε Jordanella (american flag) για την νηματοειδή που δεν τρώνε οι pleco ούτως ή άλλως!!
Η πιο σωστή κατ`εμέ λύση είναι μια καλή UV επί 24ώρου (για να ξεχάσετε και ασθένειες).
Και για δοκίμασε να μειώσεις το φώς από τις 12 στις 8 ώρες ας πούμε... αρκετές δεν είναι???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-07, 10:22
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

παρολο που και σε μενα μειωθηκε η αλγη με φυσικους τροπους σκεφτομαι να βαλω την uv γιατι μου ειπαν οτι σκοτωνει την αλγη οταν αιωρειται...πριν δηλαδηκανει αποικια καπου ...ετσι το προλαβαινεις απο την αρχη....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-01-07, 14:37
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολο που και σε μενα μειωθηκε η αλγη με φυσικους τροπους σκεφτομαι να βαλω την uv γιατι μου ειπαν οτι σκοτωνει την αλγη οταν αιωρειται...πριν δηλαδηκανει αποικια καπου ...ετσι το προλαβαινεις απο την αρχη....

Δεν ειναι έτσι ακριβώς. Η UV σκοτώνει την αιωρούμενη άλγη βγάζοντας την πρασινίλα που υπάρχει στο νερό σου...λόγω άλγης. Δηλαδη δεν καταπολεμάς τις αιτίες άλγης ουτε προλαβαίνεις την έξαρση άλγης με την χρηση UV.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-07, 21:03
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αχα δεν το ηξερα αυτο ...τι να κανω να βαλω uv...?? το δισκοενυδρειο παει πολυ καλα και με τα φυτα νομιζω οτι παει καλυτερα.......η αλγη αρχισε να υποχωρει (ετσι νομιζω )...θα βοηθησει γενικοτερα στην καταπολεμηση της αλγης.....(η uv εννοω)...καθως και στην πορεια του ενυδρειου??
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-01-07, 08:59
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Οχι η UV δεν βοηθά στην καταπολέμηση της άλγης.....απλά αποστειρωνει το νερό σκοτώνοντας τους παθογόνους οργανισμούς και προστατεύοντας τα ψάρια από αρρώστειες . Υπάρχει όμως και μια άλλη προσέγγιση για την χρήση UV (που εγώ δεν την ασπάζομαι) που λέει ότι αποδυναμώνεται το ανοσοποιητικό σύστημα των δισκων και τους κάνει υπερευάλωτους σε ασθένειες.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-01-07, 09:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να ειμαστε πιο ακριβεις, δεν αποστειρωνει, (καθοτι η εξοδος της επιστρεφει ξανά στο ενυδρειο, οποτε ανακατεβεται παλι με ζωντανα μικροβια).
Αυτο που κανει ειναι ελεγχο πληθυσμου, κρατωντας τα μικροβια σε χαμηλους (σχετικα) αριθμους Τα υπολοιπα τα αναλαμβανει το ανοσοποιητικο συστημα των ψαριων.
Τωρα το πως αυτό καταληγει να κανει τους δισκους υπερευαλωτους δεν το καταλαβαινω..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-01-07, 09:38
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

1) Η θεωρια λέει ότι όταν δεν υποβάλεις το οποιδήποτε ανοσοποιητικό συστημα σε μικρόβια και παθογόνους οργανισμούς τότε το αποδυναμώνεις κανοντας το υπερευαίσθητο σε οποιαδήποτε αρρώστια.

2) Δε καταλαβαίνω τι εννοείς ότι η UV δεν αποστειρώνει........επειδη επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο. ........η αποστέιρωση ειναι σχετική έννοια(όπως η εννοια του κενού, της καθαρότητας κτλ)
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-01-07, 10:00
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για το 1 συμφωνω απολυτα, αλλα η uv σε ενυδρειο δεν μπορει να κανει κατι τετοιο γιατι παντα αφηνει καποιους να υπαρχουν
για το 2, το εννοω οπως το εννοει γενικοτερα ο φαρμακευτικός κοσμος.
Δεν πιανει ποτε τιμες που να θεωρουνται "αποστειρωμενες", απλα σκοτωνει αρκετά μικροβια...
Και για να δωσω τι σημαινει αποστειρωση, στην παραγωγη νερου για ενεσεις, το νερο αποσταζεται 5 φορες, στη συνεχεια περναει με αργο ρυθμο απο τεραστιες uv και αποθηκευεται υπο πιεση στους 130 βαθμους.
Στη συνέχεια μπαινει σε γυαλινες αμπουλες (μαζι με οτι αλλη ουσια θελουμε) και μαρκαρεται ως "sterile". (αποστειρωμενο)

Εξαλλου η λεξη αποστειρωση δεν παει μαζι με ζωντανους οργανισμους και οικοσυστηματα..

Φυσικα συμφωνουμε στο γεγονος οτι μια λαμπα uv ειναι μια πολυ καλή προσθήκη σε οποιοδηποτε ενυδρειο γλυκου νερού..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-01-07, 00:49
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Νομίζω πως είναι καλύτερα τώρα -στο θέμα της άλγης αναφέρομαι-Περιορίστηκε κατά πολύ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φυτα μου.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  284,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρόβλημα με της φωτο ( πάλι ) Lsourtzo Greek Aquarist's Boards 3 18-07-06 21:01
Τι έγινε πάλι ??? crazyio Bettas 158 29-05-06 01:00
Πάλι πρόβλημα με γκαπίνα (φωτός) Dina Ζωοτόκα 8 13-02-06 20:29
Και πάλι αναγνώριση φυτού Archon Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 06-06-05 22:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07857 seconds with 14 queries