Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 11-03-16, 15:51
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημερωτικα, δεν ειναι υποχρεωτικοι οι 6 (!!!) μηνες ωριμανσης του βυθου για red cherry γαριδες.
Τις εχω βαλει και αμεσως σε ενυδρειο που απλα μπολιαστηκε το φιλτρο (και οχι και ο βυθος) χωρις καμια απωλεια.
Για σιγουρια ομως, καλο ειναι να αφηνουμε ενα ενυδρειο να τρεξει καμια εβδομαδα τουλαχιστον (γενικα, ειτε για γαριδες ειτε για ψαρια), πριν μπολιασουμε και βαλουμε ζωντανα.
Ναι εγώ με το στρώσιμο με τροφη που κανω σε ολα μου τα ενυδρεια αφηνω περιπου 45-60 μέρες και μετα βάζω δειλα δειλα ψαράκια !!! Και σε αυτο το 240λιτρο θα καθυστερησω καθως 10η μερα τωρα και δεν εχω αρχισει στρωσιμο γιατι οι αλγες παραμονευουν με τοσα θρεπτικα στην στηλη νερου ... Λογικα οταν θα δω να εξαφανιζονται και οι λιγοστες αλγεςπ ου πανε να βγουν τοτε θα αρχισω στρωσιμο και λιπανση ! Απο οτι εχω καταλαβει στα φυτεμενα ενυδρεια με μετρια και δυσκολα φυτα πρεπει να εισαι συνεχεια απο πανω τον πρωτο καιρο με μετρησεις και παρατηρησεις και να αποκτησεις εμπειρια ετσι ... Αυτο κανω και εγω τον πρωτο καιρο τωρα μεχρι να βρει μια ισορροπια και ρουτινα το ενυδρειο μου Co2-λιπανση- φως !!!
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 11-03-16, 15:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημερωτικα, δεν ειναι υποχρεωτικοι οι 6 (!!!) μηνες ωριμανσης του βυθου για red cherry γαριδες.
αναλογως...
εσυ ετοιμασες γαριδαδικο και τις εβαλες αμεσα σε ενυδρειο το οποιο εφτιαξες ακριβως τις συνθηκες που ηθελες για τις γαριδες, δεν επαιζες με το τι φυτα, τι συνθηκες κτλ.
Σε ενυδρειο που προοριζεται για ψαρια ομως και που οι συνθηκες δε θα ναι και τοσο σταθερες μεχρι να βρει τις τιμες που θα σταθεροποιησει (no3 αλλαγες, λιπασματα κτλ) και που προφανως θα γινεται και λιγο πειραματισμος με φυτα, γιατι ειναι υπερβολη να περιμενει ενα 6μηνακι? (θα χει μεγαλωσει κι η ελεοχαρις και θα εχει μεταβληθει ολο το ενυδρειο σε κρυψωνες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τυρφη ΔημήτρηςΤ Γλυκό νερό - Γενικά 3 23-02-16 06:34
τυρφη στελιος προεδρου Bettas 34 06-09-14 01:37
sos τυρφη stef_alex Γλυκό νερό - Γενικά 10 27-04-13 14:29
Τυρφη petros Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-12-12 20:59
Τυρφη ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 5 16-03-09 20:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03060 seconds with 16 queries